این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  ذکر مخصوص شب لیله الرغائب

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  ذکر مخصوص شب لیله الرغائب را از این سایت دریافت کنید.

  ذکر مخصوص برای برآورده شدن دعا در لیلة الرغائب

  برآورده شدن دعا در لیلة الرغائب,شب آرزوها,شب لیلة الرغائب,مناسک لیلة الرغائب,اعمال شب لیلة الرغائب,نماز شب لیلة الرغائب,ماه رجب,فضیلت ماه رجب

  ذکر مخصوص برای برآورده شدن دعا در لیلة الرغائب - پورتال رنگی

  ادعیه ۲۶ فروردین ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

  ذکر مخصوص برای برآورده شدن دعا در لیلة الرغائب

  لیلة الرغائب: شب آرزوها یا شب لیلة الرغائب در آیین ما شیعیان به اولین جمعه ماه رجب گفته می شود که بنا به احادیث و روایات این شب دارای فضایل بسیاری است که مهمترین آن برآورده شدن حاجات است که در ادامه در این مطلب به ذکر دعایی برای این امر پرداخته ایم.

  دست اندرکاران سایت پورتال رنگی ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات، از شما عزیزانِ همراه التماس دعا دارند.

  چگونه در شب آرزوها دعایم برآورده شود؟

  روز پنج شنبه اول آن ماه – در صورت امكان و بلا مانع بودن – روزه گرفته شود. چون شب جمعه شد مابین نماز مغرب و عشاء دوازده ركعت نماز لیلة الرغائب اقامه شود كه هر دو ركعت به یك سلام ختم می شود و در هر ركعت یك مرتبه سوره حمد، سه مرتبه سوره قدر، دوازده مرتبه سوره توحید خوانده شود و چون دوازده ركعت به اتمام رسید، هفتاد بار ذكر” اللهم صل علی محمد النبی الامی و علی آله” گفته شود.

  پس از آن در سجده هفتاد بار ذكر “سبوحٌ قدوسٌ رب الملائكة والروح” گفته شود. پس از سر برداشتن از سجده، هفتاد بار ذكر “رب اغفر وارحم و تجاوز عما تعلم انك انت العلی الاعظم” گفته شود. دوباره به سجده رفته و هفتاد مرتبه ذكر “سبوح قدوس رب الملائكة والروح” گفته شود. در اینجا می توان حاجت خود را از خدای متعال درخواست نمود. ان شاء الله به استجابت می رسد.

  پورتال رنگی _ ذکر مخصوص برای برآورده شدن دعا در لیلة الرغائب

  منبع: بیتوته 3.5 17 votes

  نظر شما در مورد این مطلب

  همچنین بخوانید:  دعای روز بیست و چهارم ماه مبارک رمضان 95

  برچسب ها اصول دعا کردن اعمال شب آرزوها اعمال شب لیلة الرغائب اعمال ماه رجب اعمال مخصوص شب لیلة الرغائب اعمال مخصوص ماه رجب برآورده شدن دعا در لیلة الرغائب تاریخ دقیق شب لیلة الرغائب تاریخ شب آرزوها تاریخ شب آرزوها 95 تاریخ شب آرزوها 96 تاریخ شب آرزوها 97 تاریخ لیلة الرغائب دعا دعا برای برآورده شدن حاجات دعا برای برآورده شدن حاجت دعا برای برآورده شدن دعا روز آرزوها چه تاریخی است روزه ماه رجب روزه مستحبی شب آرزوها شب آرزوها چه تاریخی است شب آرزوها چه شبی است شب آرزوها چیست؟ شب جنیان شب لیلة الرغائب شب لیله اعراب شب لیله الرغائب کی است شب لیله بعد از عید فطر شب لیله چیست شب لیله قادسیه شکست قادسیه عید شب لیله عید لیله فضیلت روزه گرفتن در ماه رجب فضیلت ماه رجب لیلة الرغائب چیست؟ لیله الرغائب لیله الرغایب ماه رجب مناسک لیلة الرغائب نماز برآورده شدن حاجات نماز برآورده شدن دعا نماز شب لیلة الرغائب نیاز و حاجت

  منبع : www.portal-rangi.com

  اعمال شب لیلة الرغائب/ذکر معروف لیلة الرغائب چیست؟

  اولین شب جمعه ماه رجب لیلة الرغائب نام دارد، شبی که درهای رحمت الهی به سوی زمینیان گشوده شده است و عرشیان همه آماده اند تا در بزم دعا و نیایش زمینیان حضور یابند.

  خانه فرهنگی دین و اندیشه کدخبر : ۲۶۹۸۴۷ ۱۳۹۷/۱۲/۲۳ ۲۱:۳۳:۵۳

  اعمال شب لیلة الرغائب/ذکر معروف لیلة الرغائب چیست؟

  اولین شب جمعه ماه رجب لیلة الرغائب نام دارد، شبی که درهای رحمت الهی به سوی زمینیان گشوده شده است و عرشیان همه آماده اند تا در بزم دعا و نیایش زمینیان حضور یابند.

  به گزارش خبرگزاری موج، پیامبر اکرم (ص) فرمودند: هر کس یک روز از ماه رجب را روزه بگیرد، مستوجب خشنودی خدا می شود و غضب الهی از او دور می گردد و دری از درهای جهنم بر روی او بسته می شود و همین طور فرمود: ماه رجب، ماه استغفار امت من است. پس در این ماه بسیار طلب آمرزش کنید که خدا آمرزنده و مهربان است.

  اولین شب جمعه ماه رجب ( لیلة الرغائب ) نام دارد، شبی که درهای رحمت الهی به سوی زمینیان گشوده شده است و عرشیان همه آماده اند تا در بزم دعا و نیایش زمینیان حضور یابند و خداوند ناز بندگانش را می خرد و این بنده است که باید نیاز کند تا خداوند اجابت کند، شبی که می‌توان به معنای راز و نیاز و بندگی نزدیک‌تر شد و خدا را خواند و عرض نیاز به ساحت آن بی‌نیاز بنده‌نواز برد.رجب، ماه خداست؛ ماه پر برکتی است که مناسبت های بسیاری در دل ماه قرار دارد و اعمال و ثواب بسیاری برای آن ذکر شده است.

  علت نام‌گذاری این شب به لیلة الرغائب 

  واژه (رغائب) جمع (رغیبه) و به‌معنای چیزی است که مورد رغبت و میل باشد و نیز به‌معنای عطا و بخشش فراوان است و (لیلة الرغائب) به این دلیل بدین نام موصوف گشته که آن شبی است که میل، خواسته، نیاز و راز با عبادت و بندگی خدای متعال عجین شده و در این وقت عزیز، بندگان حق تعالی، گرد شمع وجود او در محفل دلشان گرد می‌آیند و به مناسکی معنوی و اعمالی ربانی دست می‌یازند تا عروج گیرند و به آسمان بپیوندند. معنای دوم(لیلة الرغائب) شبی است که بخشش خدا در آن موعود، باریدن می‌گیرد و بر بسیاری از بندگان نازل می‌گردد.

  شب جمعه اوّل ماه رجب را لیلة الرَّغائب می‌گویند و از برای آن عملی از حضرت رسول صَلَّی اللَّهِ عَلِیهِ وَ اله وارد شده با فضیلت بسیار که سیّد در اقبال و علاّمه در اجازه بنی زهره نقل کرده‌اند از جمله فضیلت او آنکه گناهان بسیار به سبب او آمرزیده شود و آنکه هر که این نماز را بگذارد، چون شب اوّل قبر او شود، حقّ تعالی بفرستد ثواب این نماز را بسوی او به نیکوتر صورتی با روی گشاده و درخشان و زبان فصیح پس با وی گوید‌ای حبیب من! بشارت باد تو را که نجات یافتی از هر شدّت و سختی گوید تو کیستی؟ بخدا سوگند که من روئی بهتر از روی تو ندیدم و کلامی شیرین‌تر از کلام تو نشنیده‌ام و بوئی بهتر از بوی تو نبوئیدم.

  گوید من ثواب آن نمازم که در فلان شب از فلان ماه از فلان سال بجا آوردی؛ امشب بنزد تو آمدم تا حقّ تو را ادا کنم و مونس تنهائی تو باشم و وحشت را از تو بردارم و، چون در صور دمیده شود من سایه بر سر تو خواهم افکند در عرصه قیامت پس خوشحال باش که خیر هرگز از تو معدوم نخواهد شد.برای این شب عملی از رسول خدا صلی الله علیه و آله ذکر شده است که فضیلت بسیاری دارد و بدین قرار است:

  اعمال شب لیله الرغائب 

  روز پنج شنبه اول آن ماه، در صورت امکان و بلا مانع بودن روزه گرفته شود. چون شب جمعه شد؛ ما بین نماز مغرب و عشاء دوازده رکعت نماز اقامه شود که هر دو رکعت به یک سلام ختم می شود و درهر رکعت یک مرتبه سوره حمد، سه مرتبه سوره قدر، دوازده مرتبه سوره توحید خوانده شود. و چون دوازده رکعت به اتمام رسید،

  هفتاد مرتبه مى ‌گویى:

  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ النَّبِیِّ الْأُمِّیِّ وَ عَلَى آلِهِ [وَ آلِ مُحَمَّدٍ] .

  خدایا! بر محمّد پیامبر درس ناخوانده و خاندانش درود فرست

  سپس به سجده مى‌ روى و هفتاد مرتبه می گویى:

  سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِکَةِ وَ الرُّوحِ

  پاک و منزّه است پروردگار فرشتگان و روح

  آنگاه سر از سجده بر مى ‌دارى و هفتاد مرتبه مى‌ گویى:

  رَبِّ اغْفِرْ وَ ارْحَمْ وَ تَجَاوَزْ عَمَّا تَعْلَمُ إِنَّکَ أَنْتَ الْعَلِیُّ الْأَعْظَمُ

  پروردگارا! مرا بیامرز و بر من مهرورز و از آنچه از من مى‌ دانى بگذر، تو خداى برتر و بزرگترى

  دوباره به سجده مى‌ روى و هفتاد مرتبه مى‌ گویى:

  سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِکَةِ وَ الرُّوحِ

  پاک و منزّه است پروردگار فرشتگان و روح

  سپس حاجت خود را مى‌ طلبى که به خواست خدا برآورده خواهد شد.

  حضرت محمد (ص) در فضیلت این نماز فرمود: کسی که این نماز را بخواند، شب اول قبرش خدای متعال ثواب این نماز را با زیباترین صورت و با روی گشاده و درخشان و با زبان فصیح به سویش می‌فرستد.

  پس او به آن فرد می‌گوید: ای حبیب من، بشارت بر تو باد که از هر شدت و سختی نجات یافتی. میّت می‌پرسد تو کیستی؟ به خدا سوگند که من صورتی زیباتر از تو ندیده‌ام و کلامی شیرین تر از کلام تو نشنیده‌ام و بویی، بهتر از بوی تو نبوئیده‌ام.

  آن زیباروی پاسخ می‌دهد: من ثواب آن نمازی هستم که در فلان شب از فلان ماه از فلان سال به جا آوردی. امشب به نزد تو آمده‌ام تا حق تو را ادا کنم و مونس تنهایی تو باشم و وحشت را از تو بردارم و چون در صور دمیده شود و قیامت بر پا شود، من سایه بر سر تو خواهم افکند.

  آیا این خبر مفید بود؟

  کلمات کلیدی: اعمال لیله الرغائب

  اولین شب جمعه ماه رجب

  ماه رجب لیلة الرغائب لینک کوتاه:

  منبع : www.mojnews.com

  پنج دعای مهم در شب لیله الرغائب

  همان طور که در متن روایت نیز وارد شده از ملائکه درخواست شده که هر حاجت و دعایی دارند به محضر الهی بیان کنند: «: یا مَلائِکَتی، سَلونی ما شِئتُم؛ای فرشتگانم هر چه

  پنج دعای مهم در شب لیله الرغائب

  همان طور که در متن روایت نیز وارد شده از ملائکه درخواست شده که هر حاجت و دعایی دارند به محضر الهی بیان کنند: «: یا مَلائِکَتی، سَلونی ما شِئتُم؛ای فرشتگانم هر چه می خواهید از من درخواست کنید» شاید همین متن و عبارت موجب شده است که مردم نیز در این شب آرزو و دعاهای خود را از خدای متعال طلب نماین

  پنج دعای مهم در شب لیله الرغائب

  با وارد شدن در بعضی ایام خاص شاهد هستیم که در شبکه ها و فضاهای مجازی و ماهوره ای هجمه های فراوانی به برخی باورهای دینی و اسلامی وارد می شود، یکی از این ایام خاص اولین شب جمعه ماه مبارک رجب است که با  عنوان «لیله الرغائب» شهرت دارد و مردم آن را به عنوان «شب آرزو ها» می شناسند، ولی آیا واقعاً بزرگ داشت این شب و خواندن نماز و طلب خیر و خوبی کردن از خدا در این شب بدعت محسوب می شود؟! در این نوشتار سعی داریم به این پرسش پاسخ دهیم و در پایان نیز برخی دعاهای قرآنی ارزشمند که می شود مورد طلب قرار گیرد اشاره خواهیم داشت.

  جایگاه و اهمیت لیله الرغائب در منابع روایی:

  برای دستیابی به جایگاه و اهمیت این شب کافی است که به روایاتی که در منابع روایی در این خصوص وارد شده است دقت و تأمل کنیم؛ برای نمونه در این خصوص این چنین نقل شده است: «عن رسول اللَّه صلى الله علیه و آله- فی ذِکرِ فَضلِ شَهرِ رَجَبٍ-: لا تَغفُلوا عَن أوَّلِ لَیلَةِ جُمُعَةٍ مِنهُ، فَإِنّها لَیلَةٌ تُسَمّیهَا المَلائِکَةُ لَیلَةَ الرَّغائِبِ، وذلِکَ إنَّهُ إذا مَضى ثُلُثُ اللَّیلِ لَم یَبقَ مَلَکٌ فِی السَّماواتِ وَالأَرضِ إلّایَجتَمِعونَ فِی الکَعبَةِ وحَوالَیها، ...، فَیَقولُ لَهُم: یا مَلائِکَتی، سَلونی ما شِئتُم، فَیَقولونَ: رَبَّنا، حاجَتُنا إلَیکَ أن تَغفِرَ لِصُوّامِ رَجَبٍ، فَیَقولُ اللَّهُ تَبارَکَ وتَعالى: قَد فَعَلتُ ذلِکَ؛ [1] از اولین شب جمعه ماه رجب غافل نشوید، زیرا شبی است که فرشتگان آن را لیلة الرغائب می نامند به این جهت که هنگامی که یک سوم از شب گذشت هیچ فرشته ای در آسمان و زمین نمی ماند مگر اینکه در کعبه و اطراف آن جمع می شوند و آنگاه خداوند متعال به فرشتگان می فرماید: ای فرشتگانم هر چه می خواهید از من درخواست کنید، فرشتگان عرض می کنند: حاجت ما این است که از روزه داران رجب در گذری. خداوند متعال می فرماید این کار را انجام دادم.»

  در این روایت زیبا علاوه بر سفارش به روزه گرفتن در روز پنج شنبه  از مومنین خواسته شده است که در بین نماز مغرب و عشاء 12 رکعت نماز نیز خوانده شود

  در این روایت زیبا علاوه بر سفارش به روزه گرفتن در روز پنج شنبه  از مومنین خواسته شده است که در بین نماز مغرب و عشاء 12 رکعت نماز نیز خوانده شود که کیفیت آن در منابع روایی این چنین وارد شده است:

  نماز شب لیله الرغائب:

  این نماز دوازده رکعت است که صورت دو رکعت، دو رکعت خوانده می‌شود(یعنی 6 نماز 2 رکعتی) در هر رکعت یک مرتبه سوره حمد، و سپس سه مرتبه سوره قدر و  همچنین دوازده مرتبه سوره توحید خوانده می‌شود. و چون دوازده رکعت تمام شد،  هفتاد مرتبه ذکر «اللهم صل علی محمد النبی الامی و علی آله» قرائت می شود. پس از آن به سجده می‌رود و هفتاد مرتبه می‌گوید «سبوحٌ قدوسٌ رب الملائکة والروح». پس، از سجده بلند شده و هفتاد مرتبه می‌گوید «رب اغفر وارحم و تجاوز عما تعلم انک انت العلی الاعظم». دوباره به سجده رفته و هفتاد مرتبه می‌گوید «سبوح قدوس رب الملائکة والروح». بعد از گفتن این اذکار، حاجت خود را از خدای متعال درخواست می‌کند.[2]

  پاسخ یک شبهه در خصوص شب لیله الرغائب

  برخی افراد بی اطلاع از اصول و منابع اسلامی بدون آگاهی این چنین تبلیغ می کنند که این اعمال در شب لیله الرغائب بدعت بوده و ثوابی ندارد، در پاسخ به این دسته افراد به ذکر دو نکته اکتفاء می کنیم.

  1-نکته اول: اهتمام به نماز و روزه لیله الرغائب بدعت نیست چرا که روایات روشنی بر گرفتن نماز و روزه در این روز و شب وارد شده است، از این رو اطلاق بدعت به یک عمل عبادی که ریشه در منابع اسلامی دارد سخنی بدون دلیل و مدرک علمی است.2-نکته دوم: علمای علم فقه و اصول در مکتب تشیع یک قاعده معروف دارند به نام قاعده «تسامح در ادله سنن»بر اساس این قاعده  اگر روایت ضعیفی مانند خبر واحد غیر عادل یا غیر ثقه بر وجوب یا استحباب چیزی دلالت نماید، می‌توان آن را مستحب تلقی نمود؛ برای مثال، اگر خبر ضعیفی دلالت کند بر این که خواندن دو رکعت نماز در شبی خاص، فلان مقدار ثواب دارد، مکلف می‌تواند آن نماز را به عنوان مستحب به جا آورد. البته توجه به نکته ضروری است که نباید روایاتی که به یک امر مستحبی دعوت و تشویق می کند  با آیات و روایات صریح در تضاد و تعارض باشد.3-نکته سوم: مدرک قاعده تسامح در ادله سنن روایاتی است که در منابع اسلامی به روایات من بلغ شهرت دارد، از جمله ی این روایات عبارت است از امام صادق(علیه السلام) در روایتی نقل شده است:« مَنْ بَلَغَهُ عَنِ النَّبِیِّ ص شَیْ‏ءٌ مِنَ الثَّوَابِ فَعَمِلَهُ کَانَ أَجْرُ ذَلِکَ لَهُ وَ إِنْ کَانَ رَسُولُ اللَّهِ ص لَمْ یَقُلْه‏؛ اگر کسی  ثواب عملی از سوی پیامبر به او برسد و بر طبق آن عمل نماید، خداوند ثواب آن عمل را به او می دهد ولو اینکه رسول خدا(صلی الله علیه وآله) این کلام را نفرموده باشد»[3]بهترین دعاهایی خوب شب لیله الرغائب:

  در متن روایت نیز وارد شده از ملائکه درخواست شده که هر حاجت و دعایی دارند به محضر الهی بیان کنند: «: یا مَلائِکَتی، سَلونی ما شِئتُم؛[4] ای فرشتگانم هر چه می خواهید از من درخواست کنید» شاید همین متن و عبارت موجب شده است که مردم نیز در این شب آرزو و دعاهای خود را از خدای متعال طلب نمایند

  همان طور که در متن روایت نیز وارد شده از ملائکه درخواست شده که هر حاجت و دعایی دارند به محضر الهی بیان کنند: «: یا مَلائِکَتی، سَلونی ما شِئتُم؛[4] ای فرشتگانم هر چه می خواهید از من درخواست کنید» شاید همین متن و عبارت موجب شده است که مردم نیز در این شب آرزو و دعاهای خود را از خدای متعال طلب نمایند و اما بهترین دعاهای در این شب چیست؟

  1-دعای سلامتی و فرج امام زمان(ع) که با آمدن او جهان پر از عدل و داد و صلح و آرامش خواهد شد.2-هدایت و راه مستقیم را از خدا طلب کنیم: « اهْدِنَا الصِّراطَ الْمُسْتَقیمَ؛[5] ما را به راه راست هدایت کن‏» همان راه صحیح و قرآنی که ریشه در سیره و سبک زندگی اهل بیت پیامبراکرم(صلی الله علیه و اله) دارد.

  منبع : rasekhoon.net

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 10 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید