این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  رتبه مصرف پلاستیک در ایران نسبت به سایر کشورهای جهان

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  رتبه مصرف پلاستیک در ایران نسبت به سایر کشورهای جهان را از این سایت دریافت کنید.

  ایران جزو ۲۰ کشور اول دنیا در تولید زباله‌های ‌پلاستیکی

  بر اساس آمارهای جهانی ایران جزو ۲۰ کشور اول دنیا در تولید زباله‌های ‌پلاستیکی است و سالانه حدود ۴ میلیون تن زباله پلاستیکی تولید می‌کند و به گفته معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست از زباله‌های تولید شده در کشور نیم میلیون تن به کیسه پلاستیکی اختصاص دارد یعنی هر ایرانی روزانه به‌طور متوسط سه کیسه پلاستیکی مصرف می‌کند که ۹۶ درصد آن مستقیم وارد سطل‌های زباله می‌شود.

  یکشنبه / ۲۰ تیر ۱۴۰۰ / ۱۰:۲۸

  دسته‌بندی: محیط زیست

  کد خبر: 1400042013974

  خبرنگار : 71646

  به مناسبت روز جهانی «بدون ‌پلاستیک»؛

  به مناسبت روز جهانی «بدون ‌پلاستیک»؛ ایران جزو ۲۰ کشور اول دنیا در تولید زباله‌های ‌پلاستیکی

  بر اساس آمارهای جهانی ایران جزو ۲۰ کشور اول دنیا در تولید زباله‌های ‌پلاستیکی است و سالانه حدود ۴ میلیون تن زباله پلاستیکی تولید می‌کند و به گفته معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست از زباله‌های تولید شده در کشور نیم میلیون تن به کیسه پلاستیکی اختصاص دارد یعنی هر ایرانی روزانه به‌طور متوسط سه کیسه پلاستیکی مصرف می‌کند که ۹۶ درصد آن مستقیم وارد سطل‌های زباله می‌شود.

  به گزارش ایسنا، براساس آمار «World Population Review» در سال ۲۰۲۱ ایران در رتبه ۱۷ تولید زباله‌های پلاستیکی قرار دارد.

  بر اساس این گزارش تقریبا ۵۰۰ میلیارد کیسه پلاستیکی در مقیاس جهانی استفاده می‌شود و آلودگی پلاستیکی یک فاجعه جهانی است که حاصل دست بشر است. پلاستیک‌ها موادی هستند که تجزیه آن بیش از ۴۵۰ سال تخمین‌زده شده است و طی این مدت تنها براثر عوامل طبیعی به ذرات ریز و کوچک موسوم به میکروپلاستیک‌ها تبدیل می‌شوند. این مواد اکنون حتی در مرتفع‌ترین نقطه جهان یعنی قله اورست نیز یافت شده است. از این رو (۱۱ جولای)  مصادف با ۲۱ تیر ماه به دلیل جلب توجه مردم جهان به آسیب‌های زیست‌محیطی مصرف پلاستیک روز جهانی «بدون پلاستیک» نامگذاری شده است

  انواع پلاستیک‌ها از جمله کیسه‌های پلاستیکی به دلیل ترکیباتشان تجزیه ناپذیرند و صدها سال بدون آنکه تجزیه شوند در محیط باقی‌ می‌مانند و مواد شیمیایی آن به‌تدریج به خاک و آب راه پیدا می‌کنند و علاوه بر آلوده کردن آن، حیوانات را قربانی می‌کنند و در نهایت وارد زنجیره غذایی انسان می‌شوند. میکروپلاستیک‌ها (اشیای پلاستیکی با قطر کمتر از ۵ میلی‌متر) پدیده زندگی مدرنیته امروز هستند که متوسط عمر مفید هر کیسه پلاستیکی در ایران تنها ۱۲ دقیقه است  این در حالیست که طی دو سال گذشته با شیوع بیماری کووید - ۱۹ در جهان استفاده از لوازم بهداشتی ‌پلاستیکی از جمله دستکش همچنین ظروف یکبار مصرف بیش از ‌پیش افزایش یافته است.

  میکروپلاستیک‌ها همه جا هستند

  میکروپلاستیک‌ها به تمامی نقاط جهان- در برف های نزدیک قله کوه اورست، بلندترین کوه جهان کشف تا عمیق ترین نقطه زمین موسوم به خندق "ماریانا"، به مناطق خشکی، هوا و ذخایر غذایی راه پیدا کرده‌ و حتی بخشی از بارش باران شده‌اند و محققان به وجود این ذرات ریز و خرد در بافت‌ها و اعضای بدن انسان و حتی وجود آن‌ها در جفت جنین‌های متولد نشده نیز پی برده‌اند. در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۸ انجام گرفته بود مشخص شد میکروپلاستیک‌ها از روده انسان عبور می‌کنند و این ذرات بسیار ریز می‌توانند به ریه‌ها نفوذ کنند و عاملی برای ابتلای انسان به انواع بیماری‌ها از جمله سرطان باشند.

  همچنین بررسی صدها مطالعه نشان می‌دهد کیسه‌های پلاستیکی و بسته‌بندی‌های انعطاف پذیر، کشنده ترین مواد پلاستیکی موجود در اقیانوس‌ها هستند که باعث از بین رفتن موجودات دریایی از جمله نهنگ‌ها، دلفین‌ها، لاک پشت‌ها و پرندگان دریایی در سراسر کره زمین می‌شوند. تورهای ماهیگیری دورریخته شده و دستکش‌های پزشکی و پلاستیکی در مقایسه با سایر زباله‌هایی که روانه اقیانوس‌ها شده‌اند و حیوانات به اشتباه آن‌ها را می‌بلعند، بسیار کشنده‌اند.

  به گفته محققان، بلع مواد پلاستیکی بزرگترین عامل تلف شدن موجودات دریایی و ۸۰ گونه جانوری مختلف در دنیا است که بنابر اعلام کارشناسان تلف شدن بر اثر بلعیدن هر یک از این مواد پلاستیکی با سرعت اتفاق نمی‌افتد و احتمالا بدون درد نیست. این یک روش بسیار وحشتناک مردن است.

  حجم ‌پلاستیک‌های وارد شده به اقیانوس‌ها تا ۲۰ سال آینده سه برابر می‌شود

  بررسی کارشناسان در سال ۲۰۱۶ نشان داد که نزدیک به ۱۱ میلیون تن پلاستیک در اقیانوس ها رها می‌شوند و سال گذشته نیز نتایج یک تحقیق نشان داد حجم پلاستیک‌های وارد شده به اقیانوس‌ها تا سال ۲۰۴۰ میلادی سه برابر افزایش پیدا می‌کند و تا سال ۲۰۵۰ از تعداد ماهی‌ها فراتر می‌رود.

  به‌ منظور کاهش پراکنش میکروپلاستیک‌ها لازم است مصرف پلاستیک را در سطح جهان کاهش دهیم و به سمت استفاده از محصولات جایگزین که دوستدار محیط زیست هستند گرایش پیدا کنیم. به همراه داشتن یک ساک خرید پارچه‌ای، استفاده از بطری آب چند بار مصرف، اجتناب از قاشق و چنگال‌های یک بار مصرف از جمله راهکارهای کاهش مصرف و تولید زباله‌های ‌پلاستیکی هستند.

  سال گذشته پیام جوهرچی - معاون دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست- از تدوین لایحه‌ای ۱۲ بندی برای کاهش مصرف کیسه‌های پلاستیکی در کشور خبر داد. موارد پیشنهادی در این لایحه شامل ممنوعیت تولید کیسه‌های پلاستیکی نازک و فرصت چندساله به صنایع برای تولید کیسه‌های زیست تخریب‌پذیر بود. این لایحه در مرداد ماه اصلاح و قرار شد به کمیسیون امور زیربنایی هیئت دولت ارسال شود.

  حسین عبیری گلپایگانی- فعال محیط زیست- نیز اظهار کرده بود که به‌منظور کاهش مصرف کیسه‌های پلاستیکی لازم است سیاست‌های بازدارنده‌ای مانند افزایش قیمت کیسه‌های پلاستیکی اعمال و این اقلام تا حدی از دسترس عموم خارج شود.

  به گزارش ایسنا، بنابر قانون مصوب سال ۲۰۱۹ از سوم جولای امسال (۱۲ تیر ماه)  فروش و استفاده از ظروف یکبار مصرف در اتحادیه اروپا ممنوع شد. این قانون شامل نی ‌نوشیدنی و گوش پاک‌کن نیز می‌شود.

  انتهای ‌پیام

  خبرنگار پریناز نقاشیان

  دبیر عاطفه کربلایی

  اخبار مرتبط

  ۱۲ نکته درباره پلاستیک‌ها، آفت‌های مصنوعی محیط زیست

  به مناسبت روز ملی بدون پلاستیک؛

  مصرف کیسه پلاستیکی به قیمت جان انسان‌ها و حیات وحش

  نظرات

  هادی ۱۴۰۰-۰۴-۲۰ ۲۰:۰۱

  مغازه ها باید از عرضه پلاستیک خودداری کنند و زنبیلهای قدیمی جایگزین انها شوند. از یک نقطه باید شروع کرد.

  منبع مطلب : www.isna.ir

  ایران، پنجمین کشور مصرف کننده پلاستیک

  ایران پنجمین کشور مصرف‌کننده کیسه‌های نایلونی در جهان است و ایرانی‌ها سالانه 10میلیون تن زباله پلاستیکی وارد طبیعت می‌کنند.

  صفحه اصلی عمومی ۱۳۹۹/۰۴/۲۸ - ۱۳:۰۷

  ایران، پنجمین کشور مصرف کننده پلاستیک

  تحریریه اقتصادآنلاین

  ایران پنجمین کشور مصرف‌کننده کیسه‌های نایلونی در جهان است و ایرانی‌ها سالانه ۱۰میلیون تن زباله پلاستیکی وارد طبیعت می‌کنند.

  به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از همشهری، شاید این‌بار ضرب و زور قانون بتواند محیط‌زیست ایران را از شر کیسه‌های پلاستیکی آزاد کند. هفته گذشته بود که خبر رسید لایحه کاهش مصرف کیسه‌های پلاستیکی در ایران درصورت تصویب کمیسیون زیربنایی دولت تا 2‌ماه آینده تقدیم مجلس می‌شود. حالا معاون دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط‌زیست از تدوین لایحه‌ جدید درباره کیسه‌های پلاستیکی خبر داده است. پیام جوهرچی دیروز گفت که این لایحه ۱۲بند دارد و ترکیبی از سیاست‌های تشویقی و تنبیهی برای کاهش مصرف پلاستیک در کشور است. بدین‌ترتیب لایحه کاهش مصرف کیسه‌های پلاستیکی در کشور، به‌زودی برای تصویب به مجلس ارسال می‌شود.

  در این زمینه بخوانید

  آخرین خبرها از تدوین طرح جامع مدیریت پسماند

  تغییر کاربری نگران‌کننده زمین‌های کشاورزی در جنوب تهران

  در این زمینه بخوانید آخرین خبرها از تدوین طرح جامع مدیریت پسماند تغییر کاربری نگران‌کننده زمین‌های کشاورزی در جنوب تهران اعداد نگران‌کننده

  سالانه در جهان 320میلیون تن پلاستیک مصرف می‌شود که ایران با مصرف سالانه ١٠‌میلیون تن پلاستیک، پنجمین کشور مصرف‌کننده پلاستیک در دنیاست. بدین‌ترتیب تنها در 10سال اخیر، 100میلیون تن پلاستیک به طبیعت ایران سپرده شده که هر کیسه پلاستیکی، برای تجزیه‌شدن ٤٠٠ تا ٥٠٠ سال زمان نیاز دارد. این پرسش که عدد همه کیسه‌های پلاستیکی رها شده در طبیعت ایران چقدر است و چه حجمی از پلاستیک را نسل فعلی در ایران برای ساکنان 5 قرن آینده این سرزمین به ارث می‌گذارد، هنوز بی‌پاسخ است.

  هر ایرانی روزانه به‌طور متوسط 3کیسه پلاستیکی مصرف می‌کند که ۹۶درصد آنها مستقیم وارد سطل‌های زباله می‌شود. کیسه‌های پلاستیکی به‌دلیل ترکیباتی که دارند تجزیه ناپذیرند و تا ۴۰۰سال بدون آنکه تجزیه شوند در محیط باقی‌ می‌مانند و مواد شیمیایی آنها به‌تدریج به خاک و آب راه پیدا می‌کند و علاوه بر آلوده کردن این منابع، گونه‌های جانوری را نیز قربانی می‌کند و درنهایت وارد زنجیره غذایی انسان می‌شود.

  جزئیات لایحه

  بیشتر بندهای لایحه کاهش مصرف پلاستیک در ایران تشویقی است. برای نمونه در فروشگاه‌های زنجیره‌ای به افرادی که از کیسه‌های پلاستیکی استفاده نمی‌کنند و کیسه‌های پارچه‌ای را جایگزین آن کرده‌اند تخفیف و خدمات ارائه می‌شود و کسانی که می‌خواهند از پلاستیک استفاده کنند هزینه‌ بیشتری برای استفاده از هر کیسه پلاستیکی پرداخت می‌کنند.

  در این لایحه همچنین آمده است: تولید کیسه‌های پلاستیکی که جداره آنها کمتر از ۲۵میکرون است، ممنوع شود؛ چرا که کیسه‌های نازک در مقابل کیسه‌های ضخیم آسیب‌های بیشتری را برای محیط‌زیست به‌دنبال دارد و دیرتر در طبیعت تجزیه می‌شود. از دیگر پیشنهادها در لایحه کاهش مصرف پلاستیک، دادن فرصت 2 تا 5سال به صنایع تولید کیسه‌های پلاستیکی است تا از مواد اولیه تجدیدپذیر در تولید کیسه‌های پلاستیکی استفاده کنند.

  یکی دیگر از محورهای لایحه مذکور، نظارت بر واحدهای فاقد پروانه است. برخی تولیدکنندگان کیسه‌های پلاستیکی پروانه بهره برداری ندارند و به همین دلیل دسترسی و نظارتی نیز بر آنها نیست. از این‌رو با وزارت صنعت هماهنگ‌شده است تا بتوان مشکل این واحدها را برطرف کرد. همچنین ضرورت فرهنگسازی درباره کاهش مصرف کیسه‌ از دیگر محورهای لایحه است. در گذشته تجربه بدی در زمینه قیمت‌گذاری بر کیسه‌های نایلونی وجود داشت و یکی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای که اقدام به این کار کرده بود با اعتراض مردم روبه‌رو شد. به همین دلیل برای اجرای بیشتر سیاست‌های تنبیهی نیاز به آموزش عمومی است.

  قیمت اندک، بلای جان محیط‌زیست

  عواقب زیانبار مصرف کیسه‌های پلاستیکی در جهان چنان بدیهی است که برخی کشورهای آفریقایی نیز مصرف این تولیدات را ممنوع کرده‌اند، ولی کیسه‌های پلاستیکی در ایران به‌دلیل قیمت اندک به آسانی تولید و مصرف می‌شوند. در سایه تولید انبوه محصولات پتروشیمی در کشور، قیمت هر کیلو کیسه پلاستیکی درجه یک، کمتر از 15هزار تومان است. این یعنی هر کیسه حدود 80تومان قیمت دارد. در مقابل در کشوری نظیر آلمان، قیمت هر کیسه پلاستیکی، 17هزار تومان است. بدین‌ترتیب هر کیسه در این کشور 200برابر قیمت‌ این محصول در ایران، فروخته می‌شود تا کمتر کسی سراغ استفاده از کیسه‌های پلاستیکی برود.

  ۵ این مطلب برایتان مفید است؟

  ارسال نظر

  منبع مطلب : www.eghtesadonline.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 11 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید