این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  رضاخان در مدتی که وزیر جنگ بود چه اقداماتی انجام داد

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  رضاخان در مدتی که وزیر جنگ بود چه اقداماتی انجام داد را از سایت نکس اسکرین دریافت کنید.

  وزارت جنگ؛ آغاز قدرت‌گیری رضاخان

  تهران- ایرنا- رضاخان با کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹ خورشیدی خود را مطرح و وزارت جنگ را از زمان نخست‌وزیری سیدضیاء الدین طباطبایی شروع کرد، او در دولت‌های قوام السلطنه، مشیرالدوله و مستوفی الممالک در این عنوان باقی ماند و سیاست‌های خود را پیش برد تا سرانجام توانست به قدرت دست یابد.

  ۷ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۶:۴۲

  کد خبرنگار: 1343 کد خبر: 83764615 T T ۰ نفر

  وزارت جنگ؛ آغاز قدرت‌گیری رضاخان

  مهدی احمدی

  تهران- ایرنا- رضاخان با کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹ خورشیدی خود را مطرح و وزارت جنگ را از زمان نخست‌وزیری سیدضیاء الدین طباطبایی شروع کرد، او در دولت‌های قوام السلطنه، مشیرالدوله و مستوفی الممالک در این عنوان باقی ماند و سیاست‌های خود را پیش برد تا سرانجام توانست به قدرت دست یابد.

  سیدضیاءالدین طباطبایی با کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹ خورشیدی بر سر کار آمد و بلافاصله کابینه خود را تشکیل داد و ۲ ماه بعد در هفتم اردیبهشت ۱۳۰۰ خورشیدی در جریان ترمیم کابینه، رضاخان میرپنج را به عنوان وزیر جنگ وارد دولت خود کرد تا به این ترتیب دوران تازه ای برای رضاخان شروع شود که باعث قدرت گیری او نیز شد.

  کابینه سیدضیاالدین طباطبایی

  سیدضیا که با پشتیبانی انگلیس بر سر کار آمده بود، بلافاصله پس از آنکه قزاق ها، نیروهای ژاندارمری، شهربانی و بریگاد مرکزی را شکست داد، وادار به تسلیم کرد و بر اوضاع مسلط شد، دستگیری و زندانی کردن رجال را شروع کرد. به این ترتیب تمام وزرای کابینه، شاهزادگان، نخست وزیران سابق و وزرای اسبق را توقیف کرد تا بر امور مسلط شود.

  سیدضیا نخستین کابینه خود را در ۱۰ اسفند ۱۳۰۰ خورشیدی معرفی کرد که رضاخان در این کابینه جز ریاست قزاق ها مسوولیت دیگر نداشت اما سیدضیا قصد داشت تا ژاندارمری را تقویت کند و در همین دوره اختلاف های رضاخان با وزیر جنگ شدت گرفت و حتی سیدضیا خواست که رضاخان را دستگیر و اخرج کند که این کار عملی نشد تا اینکه سیدضیا در ترمیم کابینه خود به ناچار رضاخان را به عنوان وزیر جنگ معرفی کرد اما این ۲ فرد با یکدیگر سرسازگاری نداشتند و با هم لجاجت می کردند و در جلسه های هیات دولت گاهی رضاخان می گفت «این سید خیلی دور برداشته، واقعاً خیال می کند، رئیس الوزراست». این گونه مخالفت ها ادامه پیدا داشت تا اینکه در چهارم خرداد ۱۳۰۰ خورشیدی احمدشاه در فرمانی سیدضیا را از کار برکنار کرد.

  کابینه قوام السلطنه

  احمدشاه قاجار پس از سیدضیا، دستور نخست وزیری برای قوام السطنه فرستاد که در زندان به سر می برد. او نیز این دستور را قبول کرد و در ۱۴ خرداد ۱۳۰۰ خورشیدی کابینه خود را معرفی کرد که در این کابینه رضاخان نیز بار دیگر به عنوان وزیر جنگ معرفی شد. در این دولت، رضاخان برای نخستین مرتبه با سیاستمداری زیرک مانند قوام همکار شد و رموز بازی های سیاسی را از او فراگرفت. از طرفی دیگر طرز کار افرادی مانند محتشم السلطنه و ادیب السلطنه را که در کابینه حضور داشتند، ملاحظه و آنها را برای همکاری در آینده انتخاب کرد.

  در این موقع رضاخان به عنوان وزیر جنگ در فکر پیشبرد مقاصد خود افتاد. به همین دلیل هم در نخستین اقدام نمایشی خود به همراه قزاق ها در مراسم محرم شرکت کرد تا نظر روحانیون و قشرهای مذهبی را به طرف خود جلب کند.

  حسن اعظام قدسی در کتاب خود می نویسد: سردار سپه روز دهم محرم روز عاشورا دسته قزاق با یک هیات از صاحب منصبان در جلو و افراد با بیرق ها و کتل با نظم و تشکیلات مخصوص از قزاقخانه حرکت، میدان توپخانه، خیابان ناصریه وارد بازار شدند.

  رضاخان همیشه در مورد تامین بودجه کافی برای وزارت جنگ با دولت اختلاف داشت، دولت ها تصور می کردند با عدم تأمین بودجه ای که رضاخان تقاضا می‌کند، می‌توانند جلوی بلندپروازی‌های او را بگیرند اما این تصور باطل بود. به همین دلیل هم در همین دوره در آذر ۱۳۰۰ خورشیدی که اعتبار لازم را برای مخارج خود دریافت نکرده بود، مطلع شد که بانک انگلیس در ایران مقداری پول با گاری از خراسان به تهران می آورد. این پول متعلق به دولت ایران بود که دولت برای حفاظت از اشرار بین راه آن را در مشهد تحویل بانک داده بود تا در تهران به وزارت مالیه بدهند. رضاخان یک واحد سوار به ورامین فرستاد، آنها گاری پول را ضبط کرده به قزاقخانه بردند و رضاخان آن را تحویل حسابداری ارتش داد. بانک اعتراض کرد اما او جواب داد که پول متعلق به دولت ایران است و من از طرف دولت رسید آن را به شما می دهم.

  بعد از این اتفاقات رضاخان با قوام السلطنه در چند موضوع درگیری پیدا کرد؛ یکی بودجه وزارت جنگ و دیگری اصرار مداوم رضاخان بر اینکه ژاندارمری و شهربانی باید جزو وزارت جنگ شود که در نهایت این اختلافات و مشکلات دیگر دولت باعث شد تا قوام‌السلطنه استعفا دهد.

  دولت مشیرالدوله

  در زمان سقوط کابینه قوام تا روی کار آمدن دولت مشیرالدوله، رضاخان موقعیت را مناسب دید و برای نفوذ بیشتر دستور داد تا میرپنج محمد طاهر خان که از افسران قدیم قزاق بود، انبار غله دولتی را که یکی از ادارات وزارت مالیه بود به زور تحت اختیار خود در آورد و به طور مستقیم زیر نظر سردار سپه کار کند. بدین ترتیب نان مورد نیاز مردم تهران در کنترل رضاخان درآمد. همچنین بعد از این اقدام رضاخان، خدایارخان را که سال‌ها از قزاق خانه خارج و به اجاره املاک مزروعی مشغول بود به ریاست اداره مالیات تهران منصوب کرد و بدین ترتیب ۲ اداره مهم وزارت دارایی را جزو وزارت جنگ کرد.

  با کنار رفتن قوام در ۲۹ دی و اعلام تمایل مجلس، مشیرالدوله ریاست وزرا را عهده دار شد و در سوم بهمن ۱۳۰۰ کابینه اش را به مجلس معرفی کرد که رضاخان بار دیگر به وزارت جنگ انتخاب شد. در همین کابینه بود که رضاخان با تیمورتاش که وزیر عدلیه بود، آشنا شد و او را به عنوان نفر دوم برای برنامه های آینده خود انتخاب کرد. در همین زمان رضاخان طرز کار مدیرالملک جم را نیز پسندید و او را هم برای همکاری در آتیه در نظر گرفت.

  در اواخر فروردین ۱۳۰۱ خورشیدی کم کم رضاخان با مشیرالدوله دچار اختلاف شدند و چنانکه یحیی دولت آبادی می نویسد: سردار سپه به سمت وزارت جنگ گاه گاه در هیات وزرا حضور می یابد برای دادن دستورهای به آنها و مجبور هستند هرچه امر می کند، اطاعت نمایند. مشیرالدوله در طلیعه دستور ریاست خود حفظ قوانین جاری مملکت را از روی اساس مشروطیت اول وظیفه خود دانسته است. در صورتی که برای او اختیاری نیست و هر ساعت در تهدید وزیر جنگ و فرمانده کل قواست. روزی امیر اقتدار محمود خان انصاری که گاه گاه به نیابت و نمایندگی از طرف وزیر جنگ در هیات وزرا حاضر می‌شود به دستور وزیر جنگ با مشیرالدوله در هیات خشونت می کند و به او می فهماند که باید کناره گیری کند.

  منبع : www.irna.ir

  رضاخان در زمان وزارت جنگ

  صفحه اصلی » سرویس بورس

  کد خبر : ۱۵۰۲۲۶ پ

  رضاخان در زمان وزارت جنگ

  ۲۶ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۷:۳۲

  ارسال نظر

  24 خرداد 1302 مشیرالدوله آخرین کابینه قبل از نخست وزیری و سپس سلطنت رضاخان را به مجلس معرفی کرد؛ رضاخان در این کابینه برای آخرین بار به عنوان وزیر جنگ منصوب شد.

  به گزارشمجله تاریخ فرادید،کودتای سوم اسفند 1299یکی از وقایع مهم تاریخ معاصر ایران به شمار می آید که موجب قدرت گرفتن رضاشاه و بیش از پنج دهه سلطنت او و فرزندش شد. در این تاریخ دولت انگلیس در راستای جلوگیری از نفوذ شوروی به دنبال تغییر قدرت در ایران بود و با کمک سید ضیاءالدین طباطبایی به عنوان چهره سیاسی و رضاخان میرپنج فرمانده قزاق‌ها برنامه ای برای کودتا طرح ریزی کرد؛ بر این اساس مقرر شد رضاخان و قشون قزاق تهران را فتح کنند و سپس اداره دولت به سید ضیاء سپرده شود.

  در سحرگاه سوم اسفند فوج قزاق به فرماندهی رضاخان وارد تهران شدند و با مختصر زد و خوردی با ژاندارمری، تهران را تصرف کردند. بلافاصله پس از تصرف تهران احمدشاه قاجار از روي ترس و ناچاري، رضاخان را به عنوان فرمانده کل قوا و سيدضياء را به سمت نخست وزيري منصوب کرد. گرچه دوران نخست وزیری سیدضیاء چندان به درازا نکشید و او سه ماه بعد جای خود را به قوام داد اما رضاخان که عنوان سردار سپه و شمشیر مرصع را از احمدشاه دریافت کرد چهار سال بعد توانست قدرت را به تمامی در دست گیرد.

  او در هفتم خرداد پس از کودتا برای اولین بار توسط سید ضیاء به عنوان وزیر جنگ منصوب شد و تا برکناری نخست وزیر در این منصب باقی ماند. رضاخان پس از نخست وزیری قوام نیز دوباره به عنوان وزیر جنگ معرفی شد تا اینکه در کابینه مشیرالدوله در 24 خرداد 1302 برای آخرین بار به عنوان وزیر جنگ معرفی شد؛ در همین کابینه دکتر مصدق نیز به عنوان وزیر امور خارجه حضور داشت.

  عکس هایی که در زیر مشاهده می کنید مربوط به دوران وزارت جنگ رضاخان سردار سپه است. در یکی از عکس ها که احتمالا متعلق به آنتوان سوریوگین است شمشیری که احمدشاه به او هدیه داده نیز دیده می‌شود. در آخرین عکس نیز رضاخان سردار سپه در کنار "شومیاتسکی" سفیر شوروری در تهران دیده می شود.

  لینک کوتاه اشتراک گذاری : گزارش خطا 0 نظرات کاربران ناشناس ۱۸:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۶ 212 12 ارسال پاسخ

  رضا پالان یا رضا بیسواد

  پاسخ ها ناشناس ۲۰:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۳/۳۰

  اینایی که منفی دادن منظورش این بوده که رضا خان خیلی هم با سواد بوده.

  ملتی داریم ناشناس ۲۲:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۳/۳۰

  هر چی بود برا آبادانی کشورش تلاش میکرد...

  نمونه اش راه آهن سراسری شمال جنوب...

  کدوم کار به گستردگی راه آهن سزاسری تا حالا انجام شده...!

  ناشناس ۲۳:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۳/۳۰

  ناشناس جان منفی ها رو داری

  hamid ۲۲:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۶ 3 196 ارسال پاسخ

  نمیدونم این دیکتاتور بی سواد چجوری تونست اون تغییرات بزرگ رو در ایران رقم بزنه ؟

  در حالی دکتر احمدی نژاد و دکتر روحانی ازش عاجز موندند ؟

  پاسخ ها ناشناس ۱۴:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۳/۲۹

  سوال خیلی خوبیه که مسلما بی جواب میمونه

  محمد ۱۶:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۳/۳۰

  البته ایشان بی سواد نبود فقط تحصیلات دانشگاهی نداشت که البته تا قبل از او ایران دانشگاه هم نداشت.

  ناشناس ۱۷:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۳/۳۰

  چون سواد هیچ ربطی به در ک و شعور نداره!!!

  ناشناس ۱۷:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۳/۳۰

  برای اینکه ایران فقط سیاستمدار و ایران شناس می خواهد

  ناشناس ۲۰:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۳/۳۰ کدوم تغییرات بزرگ؟؟

  تاریخ رو بخون با سواد تا بفهمی این مردک هیچ کاری نکرد. مستشارهای نظامی بودند که کار می کردند

  ناشناس ۰۹:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۳/۳۱

  ناشناس 20:03. یه نمونش ساخت جاده چالوس هست. آقایون بیشتره از 20 ساله با تکنولوژی مدرن قرن 21 و با این همه درآمد نفتی نتوستن بزرگراه تهران شمال رو بسازن. بازم بگم؟؟

  ناشناس ۲۰:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۳/۳۰ 0 78 ارسال پاسخ

  گذشتگان می دانند چه گذشته. جوانان هم می شنوند که چه اتفاقاتی افتاده. مردم نادان نیستند...

  omid ۲۱:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۳/۳۰ 60 4 ارسال پاسخ

  برای اینکه واسه همه دیکتاتور بود پسر جان

  ناشناس ۰۱:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۳/۳۱ 10 3 ارسال پاسخ

  رضا خان رو بیخیال اسبشو بچسب

  حسن ۰۲:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۳/۳۱ 1 55 ارسال پاسخ

  تهران را به شمال تنها با بیل و فرغون وصل کرد ولی ما 30 ساله میگیم آزادراه تهران شمال قراره احداث بشه

  محمد ۰۹:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۳/۳۱ 67 4 ارسال پاسخ

  رضا شاه احمق فکر می کرد با تغییر لباس و برداشتن حجاب مملکت پیشرفت می کند.نمی دانست اگر فکر مردم متحول شود و مردم به خودباوری و اعتماد به نفس برسند مملکت پیشرفت می کند.رضا شاه مردم ایران رو اصلا آدم حساب نمی کرد و فکر می کرد مردم ایران استحقاق این رو ندارند که شخصی مثل او بر آنها حکومت کند.کاملا هم به انگلیسی ها وابسته بود.از خودش چیزی نداشت.خودشون اون رو آوردند و دوباره بردند.اگه او قدرت داشت باید لااقل یک هفته در مقابل انگلیسی ها مقاومت کنه.

  هموطن ۱۳:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۳/۳۱ 1 23 ارسال پاسخ

  بنظر من ، مهمترين كاري كه كرد آخر حكومتش بود . اونم وقتي بود كه فهميد بخاطر طرفداريش از آلمان هيتلري طي جنگ جهاني دوم ، روس ، انگليس و آمريكا (متفقين ) ميخواهند كه نباشد . بخاطر اينكه بماند مقاومت بيهوده نكرد . سريع تسليم شد و از كشور خارج شد .والا اونا حتما ايران را با خاك يكسان مي كردند . اينجوري با حداقل تلفات و خسارت به ايران قضيه فيصله پيدا كرد .

  ناشناس ۱۸:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۳/۳۱ 1 4 ارسال پاسخ

  بهتر این بود یه کمی هارت وپورت میکرد از جان مردم مایه میگذاشت تا یک بار دیگه مملکت به صد سال عقب تر بر میگشت

  ناشناس ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۴/۰۱ 1 20 ارسال پاسخ

  ساخت جاده مخصوص پهلوی (خیابان ولی‌عصر کنونی در تهران)[۶۰]

  متحدالشکل کردن لباس مردان، دستور به سر گذاشتن کلاه پهلوی به جای دستار و فینه و اجباری کردن کت و شلوار و کفش مردانه به جای لباس‌های سنتی

  کشف حجاب اجباری (تغییر لباس زنان از پیچه و روبند به لباس و کلاه فرنگی و بازکردن صورت)

  منبع : www.boursenews.ir

  رضاشاه

  رضاشاه

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  رضاشاه پهلوی

  رضاشاه در دهه ۱۹۳۰ میلادی

  شاهنشاه ایران

  سلطنت ۲۴ آذر ۱۳۰۴ – ۲۵ شهریور ۱۳۲۰[۱]

  تاج‌گذاری ۴ اردیبهشت ۱۳۰۵[۲]

  تهران، کاخ گلستان پیشین احمدشاه جانشین محمدرضاشاه

  نخست‌وزیران محمدعلی فروغی

  حسن مستوفی مهدی‌قلی هدایت محمود جم احمد متین دفتری رجبعلی منصور نخست‌وزیر ایران تصدی

  ۵ آبان ۱۳۰۲ – ۱۰ آبان ۱۳۰۴

  پادشاه احمدشاه پیشین حسن پیرنیا

  جانشین محمدعلی فروغی

  وزیر جنگ ایران تصدی

  ۴ اردیبهشت ۱۳۰۰ – ۱۰ آبان ۱۳۰۴

  پادشاه احمدشاه پیشین مسعود کیهان

  جانشین عبدالله امیرطهماسبی

  فرمانده قوای قزاق ایران

  تصدی

  اسفند ۱۲۹۹ – فروردین ۱۳۰۰

  پادشاه احمدشاه پیشین استاروسلسکی جانشین علی‌خان والی زاده ۲۴ اسفند ۱۲۵۶

  آلاشت، سوادکوه، مازندران، ایران

  درگذشته ۴ مرداد ۱۳۲۳ (۶۶ سال)

  ژوهانسبورگ، آفریقای جنوبی

  همسران مریم سوادکوهی

  تاج‌الملوک آیرملو توران امیرسلیمانی عصمت دولتشاهی فرزندان

  همدم‌السلطنهشمسمحمدرضااشرفعلیرضاغلامرضاعبدالرضااحمدرضامحمودرضافاطمهحمیدرضا

  دودمان پهلوی

  پدر عباسعلی داداش‌بیگ

  مادر نوش‌آفرین آیرملو

  دین و مذهب اسلام، شیعه دوازده امامی

  امضاء پیشینه نظامی وفاداری ایران

  شاخه نظامی قوای قزاق

  سال‌های خدمت ۱۸۹۴ – ۱۹۲۱

  درجه سرتیپ عناوین

  رضاشاه پهلوی

  عنوان مرجع اعلی‌حضرت همایون شاهنشاه[الف]

  عنوان گفتاری اعلی‌حضرت همایونی

  رضاشاه کبیر[۳]

  عنوان دیگر پیش از پادشاهی:

  سردار سپه رضاخان میرپنج رضا ماکسیم رضا سوادکوهی

  رضا پهلوی (۲۴ اسفند ۱۲۵۶ – ۴ مرداد ۱۳۲۳) که به رضاشاه شهرت دارد و با عنوان رسمی اعلی‌حضرت همایونی، شاهنشاه خطاب می‌شد،[۴] بنیان‌گذار دودمان پهلوی بود که از ۱۳۰۴ تا ۱۳۲۰ پادشاه ایران بود. او پیش‌تر، از ۱۳۰۰ تا ۱۳۰۴ وزیر جنگ و از ۱۳۰۲ تا ۱۳۰۴ نخست‌وزیر ایران بود. رضاشاه که ابتدا تلاش ناکامی در جهت جمهوری‌خواهی کرد، با پایان سلسله قاجار به پادشاهی رسید و با اشغال ایران توسط متفقین مجبور به استعفا و واگذاری پادشاهی به ولیعهدش محمدرضا پهلوی شد.[۵]

  رضاشاه دوران خردسالی را در فقر گذراند. او از ۱۶ سالگی به نظام پیوست و مدارج ترقی را پیمود. در ۲۵ دی ۱۲۹۹ از سوی ژنرال انگلیسی ادموند آیرونساید به‌عنوان فرمانده قوای قزاق منصوب شد[۶] و دو ماه بعد، در کودتای ۳ اسفند ۱۲۹۹، نیروهای قزاق به فرماندهی او، تهران را اشغال کردند. رضاشاه ابتدا در مقام وزیر جنگ، بسیاری از ناآرامی‌ها و راه‌زنی‌ها را از بین برد. او در ۳ آبان ۱۳۰۲ با فرمان احمدشاه قاجار به منصب نخست‌وزیری گمارده شد.[۵] اگرچه رضاشاه با کودتا در عرصهٔ سیاست ایران رخ نمود، اما پادشاهی را مدیون پشتکار و اراده‌اش در نظم دادن به امور در سمت وزارت جنگ و نخست‌وزیری بود.[۷]

  ایران در دورهٔ پادشاهی رضاشاه شاهد ایجاد نظمی نوین بود.[۸] او نهادهای مدرن را در ایران پایه‌گذاری کرد که از مهمترین آن‌ها راه‌آهن سراسری، ارتش نوین، دادگستری نوین و دانشگاه تهران است.[۷] همزمان او در جهت تضمین قدرت خود، قانون اساسی مشروطه را نقض کرد و احزاب مستقل را منحل نمود و مصونیّت پارلمانی نمایندگان مجلس شورای ملی را گرفت.[۷][۹] در این راه، حزب تجدد در بدو امر از رضاشاه پشتیبانی کرد، اما نخست، جای خود را به حزب ایران نو و سپس حزب ترقی داد.[۱۰] همچنین، او اصلاحاتی اجتماعی را آغاز کرد و خواهان ایرانی بود که از یک سو رها از نفوذ روحانیون مذهبی، دسیسهٔ بیگانگان، شورش عشایر و اختلافات قومی، و از سوی دیگر، دارای مؤسسات آموزشی به سبک اروپا، زنان متجدد و شاغل در بیرون از خانه، ساختار اقتصادی نوین با کارخانه‌های دولتی، شبکه‌های ارتباطی، بانک‌های سرمایه‌گذار و فروشگاه‌های زنجیره‌ای باشد. او برای رسیدن به هدفش یعنی بازسازی ایران طبق تصویر غرب، دست به مذهب‌زدایی، برانداختن قبیله‌گرایی، گسترش ملی‌گرایی، توسعهٔ آموزشی و سرمایه‌داری دولتی زد.[۱۱]

  مدافعان رضاشاه او را «پدر ایران نوین» می‌دانند[۷] و پادشاهی او از سوی حامیانش «دیکتاتوری منور» نامیده شد که آرمان‌های جنبش منور الفکری در ایران را پی گرفت، اما به تدریج، نوعی استبداد فردی در حکومت را در پیش گرفت.[۱۲] از سویی دیگر مخالفان رضاشاه او را مسئول «بر باد رفتن مشروطیت» در ایران می‌دانند و معتقدند اگر چه پهلوی یکم توانست نظام حکمرانی به ظاهر مدرنی تأسیس کند، اما دموکراسی، مجلس، انتخابات و آزادی را در ایران محدود کرد.[۷]

  با وقوع جنگ جهانی دوم، با وجود اعلام بی‌طرفی در سال ۱۳۲۰، متفقین ایران را اشغال کردند. سپس با اولتیماتوم بریتانیا، رضاشاه مجبور به استعفا، ترک ایران و واگذاری پادشاهی به ولیعهدش محمدرضا پهلوی شد. سرانجام سه سال بعد، در ۶۶ سالگی در ژوهانسبورگ، آفریقای جنوبی درگذشت.[۵]

  فهرست

  ۱ لقب‌ها

  ۲ از آغاز زندگی تا وزارت

  ۲.۱ تولد و نوجوانی ۲.۲ در بریگاد قزاق

  ۲.۳ کودتای سوم اسفند

  ۳ از وزارت تا پادشاهی

  ۳.۱ وزارت جنگ

  ۳.۲ نخست‌وزیری و جمهوری‌خواهی

  ۳.۳ رسیدن به پادشاهی

  ۴ دوران پادشاهی

  ۴.۱ سال‌های نخست پادشاهی

  ۴.۲ راه‌آهن

  ۴.۳ اصلاحات قضائی و لغو کاپیتولاسیون

  ۴.۴ لغو برده‌داری

  ۴.۵ به حاشیه راندن روحانیون

  ۴.۶ قانون لباس‌های متحدالشکل

  ۴.۷ سفر به ترکیه ۴.۸ قانون کشف حجاب

  ۴.۹ برخی از اقدامات رضاشاه

  ۴.۱۰ تبعید شدن در شهریور ۱۳۲۰

  ۵ دوران تبعید ۶ منش و بینش ۶.۱ زبان ۶.۲ دین ۶.۳ دانش و مطالعات ۶.۴ میهن‌پرستی ۶.۵ سیاست خارجی ۶.۶ سوءظن به انگلیس ۶.۷ خودکامگی ۶.۸ زنان ۶.۹ دارایی و سرمایه ۶.۱۰ جشن میلاد ۷ همسران و فرزندان ۷.۱ فرزندان ۷.۲ نوادگان ۸ پس از درگذشت ۸.۱ مجسمه‌ها

  ۸.۲ کشف پیکر مومیایی منسوب به رضاشاه

  ۸.۳ شعار رضاشاه روحت شاد

  منبع : fa.wikipedia.org

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 13 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید