این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  روشی بر روی دندان برای از بین بردن رسوب آن ها و بوی بد دهان مورد استفاده قرار میگیرد

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  روشی بر روی دندان برای از بین بردن رسوب آن ها و بوی بد دهان مورد استفاده قرار میگیرد را از این سایت دریافت کنید.

  جرم گیری دندان (بروساژ)

  جرم دندان چیست؟ | فیلم جرم گیری و بروساژ دندان | روشهای جرم گیری دندان | مزایای جرم گیری دندان | عوارض جرم گیری دندان | هزینه جرم گیری دندان سال 1401

  جرم گیری دندان (بروساژ) | قیمت، مزایا و معایب، مراحل انجام کار

  جرم گیری دندان (بروساژ) | قیمت، مزایا و معایب، مراحل انجام کار

  جرم گیری دندان (بروساژ) | مراحل، روشها، مزایا، عوارض و قیمت 1401

  مطالعه این مطلب 6 دقیقه زمان نیاز دارد

  دسترسی سریع به عناوین این مطلب

  چکیده مطلب جرم دندان چیست؟ علل ایجاد جرم دندان

  فیلم جرم گیری و بروساژ دندان

  فواید جرم گیری دندان

  چه مدت یکبار نیاز به جرم گیری دندان است؟

  هزینه جرم گیری و بروساژ دندان

  روش‌های جرم گیری دندان

  آیا جرم گیری دندان درد دارد؟

  عوارض جرم گیری دندان

  مراقبت‌های پس‌ از جرم گیری و بروساژ دندان

  سؤالات رایج

  چکیده مطلب

  حتما تا به حال با افرادی مواجه شده اید که به خاطر بوی بد دهان شان می خواستید از آن ها فاصله بگیرید. یا رنگ و روی دندان های آن ها آنقدر کثیف بوده که نخواهید موقع صحبت کردن به دندان های آن ها نگاه کنید .هنگامی‌ که افراد به سلامت دندان های‌ خود اهمیت نمی دهند و پس‌ از وعده‌های غذایی مسواک نمی زنند، به‌ مرور لایه‌ای‌ از مواد غذایی برروی دندان ها‌ می نشیند. این‌ لایه‌های بسیار نازک و غیر قابل رویت‌ همان جرم‌ها هستند که‌ در ابتدا بی خطرند و ظاهر دندان را به‌ هیچ عنوان از فرم‌ نمی‌اندازند، اما تنها کافی است‌ که چند روز از عمر این‌ لایه‌های نازک بگذرد. کم کم شروع می کنند به‌ ایجاد بوی بد و مواد غذایی که‌ حالا دیگر چندان هم‌غذایی نیستند، تبدیل به اسیدهایی می شوند که‌ باعث ایجاد حفره در دندان می شود و دندان را اصطلاحا کرم زده می کنند. جرم گیری و بروساژ در مطب دندانپزشکی می تواند به خوبی این پلاک ها و جرم های دندانی را از بین ببرد و سلامت را برای دهان و دندان شما ایجاد کند.

  آیا می خواهید برای جرم گیری دندان های خود به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید، اما نگرانی هایی دارید؟ آیا روش های آن را می شناسید؟ آیا می دانید که چه مدت یک بار باید جرم گیری دندان انجام دهید؟ این مقاله را مطالعه کنید تا اطلاعاتی کامل درباره جرم گیری دندان به دست آورید.

  جرم دندان چیست؟

  جرم دندان، پلاک میکروبی یک لایه چسبناک و بدون رنگ از باکتری ها است که‌ به صورت یک‌ رسوب نرم بر روی دندان ها تجمع می کند و جرم همان پلاک میکروبی است‌ که‌ اگر 24 تا 48 ساعت به‌ طور کامل بر روی دندان بماند و برداشته نشود، می تواند با‌ مواد معدنی در بزاق دهان ترکیب شده که‌ به مرور زمان مواد معدنی در آن نفوذ کرده و سخت شده و محکم به سطح دندان ها می چسبد و با شستشو و مسواک پاک نمی شود و در بالا و زیر لثه قرار می گیرد.

  جرم زیر لثه محکم بر سطح ریشه متصل شده و رنگ آن قهوه‌ای‌ تا سیاه یا سبز مایل به سیاه بوده، جرم دندان زیر لثه باعت بیماری لثه، تحلیل استخوان اطراف ریشه و لقی دندان می شود. جرم بالای لثه معمولا سفید مایل به کرم تا زرد رنگ و گاهی خاکستری است و باعث تجمع پلاک باکتریال می شود. در صورتی‌که جرم دندان برطرف نشود، به‌مرور زمان با نفوذ به‌ عمق لثه منجر به تحلیل لثه می شود.

  علل ایجاد جرم دندان

  اگر چند روز مسواک زده نشود و لایه های غذایی روی دندان بنشینند، با زدن مسواک همه آن ها از بین می روند، اما اگر فاصله زمانی و عمر این لایه ها به چند ماه و یا چند سال برسد، دیگر به راحتی نمی شود از شر آن ها خلاص‌ شد. به‌ طوری‌ که زردی آن ها برروی دندان باقی خواهد ماند و ظاهری زشت بوجود می آورد.

  علاوه‌ بر افرادی که‌ در مراقبت‌ از دندان های‌ خود کم کاری می کنند، موارد دیگری هم‌ هستند که‌ به‌ این معضل گرفتار می شوند. افراد سیگاری و کسانی‌ که مصرف کننده مواد مخدر هستند، بسیار بیشتر از سایر افراد به جرم گیری دندان نیاز دارند. علاوه‌ بر افراد سیگاری و مصرف کنندگان مواد مخدر، کسانی‌ که بیش‌ از اندازه چای می نوشند نیز به جرم دندان مبتلا می شوند.

  جالب‌ است بدانید که‌ علاوه بر مواد غذایی، حتی خود بزاق دهان نیز سبب افزایش جرم برروی دندان ها می شود. بنابراین اگر حتی برای‌ مدتی غذا هم‌ نخوریم، باز هم جرم ها برروی دندان ها می نشینند.

  فیلم جرم گیری و بروساژ دندان

  این مطلب به زودی به روز رسانی می شود.

  فواید جرم گیری دندان

  از بین رفتن جرم باعث‌ کاهش پوسیدگی دندان می شود. بروساژ و جرم گیری دندان همچنین باعث بهبود ورم و التهاب لثه شده و مانع از تبدیل شدن‌ این مشکل به‌ یک بیماری شدید لثه می شود. با این‌حال، مزیت‌های جرم گیری دندان تنها تا زمانی‌دوام دارد که‌دوباره جرم روی دندان شکل نگیرد. بعضی از بیماران‌ که بهداشت دهان و دندان خود را بخوبی رعایت نکنند، به جرم گیری دندان دوره‌ای نیاز پیدا می کنند.

  چه مدت یکبار نیاز به جرم گیری دندان است؟

  این تماما بستگی به‌ این دارد که‌ شما تا‌ چه اندازه‌ به بهداشت و سلامت دندان های‌ خود اهمیت می دهید. بسیاری از افراد تنها با‌ یک بار جرم گیری، جرم سنگین و انباشته شده‌ بر روی دندان هایشان ازبین می رود و پس‌ از آن‌ شروع به‌ مراقبت از دندان می کنند و دیگر نیاز اساسی به‌ این کار ندارند و در صورت لزوم می توانند از روش دستی استفاده کنند. ولی چیزی که‌ کاملا مشخص است‌ این است‌ که هر کس سالی یکبار به‌ این کار نیاز دارد تا جرم هایی که‌ با ابزاری مانند مسواک قابل پاک شدن نیستند، با ابزارهای‌ قوی تری مانند ابزار دندانپزشکی از بین بروند. هر چه‌ مراقبت شما‌ از دندان هایتان بیشتر باشد جرم گیری ساده‌تر، سریع تر و غیر ضروری تر است.

  در مورد افرادی‌ که مرتب مسواک می زنند، چندان مهم نیست‌ که‌ سالی یکبار این عمل را انجام بدهند. ولی اگر‌ این کار را توسط دندانپزشک کار بلد انجام بدهند، بسیار خوب‌ است.

  اینکه گفته می شود هر شش ماه یکبار جرم گیری دندان صورت گیرد، مبنای علمی برای‌ همه‌ی افراد ندارد و تنها افرادی محدودی‌ هستند که‌ با توجه به‌ تشخیص دندانپزشک متخصص لازم‌ است تا هر شش ماه‌ یکبار دندان های‌ خود را جرم گیری کنند.

  منبع : cosmeticdentistry.ir

  علت‌ها و راه‌های رفع و درمان بوی بد دهان

  بسیاری از افراد در مقاطعی از زندگی خود بوی بد دهان را تجربه کرده‌اند و بیش از 30 درصد مردم از بوی بد دهان یا تنفس بد بوی مزمن رنج می‌برند.

  ۲۶۷۱۰۷۶۰

  شما اینجا هستید: خانه » علت‌ها و راه‌های رفع و درمان بوی بد دهان

  علت‌ها و راه‌های رفع و درمان بوی بد دهان

  عناوین [مخفی]

  1 چگونه متوجه بوی بد دهان خود شوم؟

  2 علت‌ها و دلایل بوی بد دهان

  3 آیا سیگار کشیدن می‌تواند باعث بوی بد دهان شود؟

  4 چگونه دندانپزشک می‌تواند به من کمک کند؟

  5 درمان بوی بد دهان

  6 آیا می‌توان از ایجاد بوی بد دهان جلوگیری کرد؟

  7 در صورت استفاده از دندان مصنوعی چگونه می‌توانم از بوی بد دهان خود جلوگیری کنم؟

  فهرست مطالب

  چگونه متوجه بوی بد دهان خود شوم؟

  علت‌ها و دلایل بوی بد دهان

  آیا سیگار کشیدن می‌تواند باعث بوی بد دهان شود؟

  چگونه دندانپزشک می‌تواند به من کمک کند؟

  درمان بوی بد دهان

  آیا می‌توان از ایجاد بوی بد دهان جلوگیری کرد؟

  در صورت استفاده از دندان مصنوعی چگونه می‌توانم از بوی بد دهان خود جلوگیری کنم؟

  آیا تابه‌حال کسی به شما گفته است که از بوی بددهان شما رنج می‌برد یا تابه‌حال خودتان شک کرده‌اید که دهانتان بوی بدی دارد؟ نباید در این مورد ناراحت باشید. در واقع بسیاری از افراد در مقاطعی از زندگی خود بوی بد دهان را تجربه کرده‌اند و بیش از 30 درصد مردم از بوی بد دهان یا تنفس بد بوی مزمن رنج می‌برند. بر خلاف تصور عموم که بوی بد دهان که مربوط به کارکرد ناصحیح معده است، متخصصان معتقدند که بوی بد دهان و بدمزه شدن دهان بیشتر به سلامت دهان و دندان‌ها مربوط است. بیماری لثه، پوسیدگی دندان، عفونت و آبسه دندان می‌توانند باعث بدشدن طعم و مزه دهان و ایجاد بوی نامطبوع در فضای دهان گردند.

  معمولا بوی بد دهان ناشی از عدم رعایت بهداشت دندانها و بروز بیماریهای دهان و دندان است. دندانپزشکان ما در کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت برای یافتن علت بوی بد دهان در بیماران ابتدا دهان و دندانها آنها را به دقت بررسی کرده و به دنبال علت بروز بوی بد مانند پوسیدگی، خرابیها و عفونتهای دندانی و لثه میگردند بعد از پیدا کردن علت بوی بد مرحله بعد رفع بوی بد دهان با موثرترین روشهاست. متخصصین ما از روشهای زیر برای درمان بد بویی دهان در کودکان و بزرگسالان استفاده میکنند:

  دستورالعمل‌های حفظ بهداشت دهان و دندان

  توصیه‌هایی در ارتباط با پاکسازی زبان و دندان مصنوعی

  درمان بیماری‌های لثه

  درمان پوسیدگی دندان

  ترمیم دندان شکسته یا دارای عیب

  درمان برفک دهان

  مشاورین و متخصصان ما آماده پاسخگویی به سؤالات و مشکلات شما درباره‌ی مشکل بوی بد دهان می‌باشند، جهت اطلاع از ساعات کار و اخذ نوبت می‌توانید از طریق شماره‌های 26710760– 66520980با ما تماس حاصل فرمایید.

  چگونه متوجه بوی بد دهان خود شوم؟

  بسیاری از نشانه‌های کوچک می‌تواند نشان دهد که دهان شما بوی بدی دارد. آیا هنگامی‌که شما شروع به صحبت می‌کنید متوجه عقب‌نشینی یک قدمی اطرافیان خود شده‌اید؟ آیا هنگام بوسه‌ی خداحافظی طرف مقابل شما صورت و گونه‌ی خود را برمی‌گرداند؟

  یک آزمایش ساده وجود دارد که اگر شما فکر می‌کنید ممکن است دهانتان بوی بدی داشته باشد، می‌توانید آن را انجام دهید. کافیست روی مچ خود را لیس بزنید و آن را بو کنید، اگر بوی بدی دارد شما می‌توانید به‌طور نسبی مطمئن شوید که دهان شما هم بوی بدی دارد.

  و یا اینکه از یک دوست بسیار خوب که کاملاً با شما صادق است در مورد بوی دهانتان بپرسید، اما شما باید مطمئن شوید که او یک دوست راست‌گو است.

  علت‌ها و دلایل بوی بد دهان

  اکثریت قریب به اتفاق دلایل بوی بد دهان – نزدیک به 90 درصد توسط بیماری محیط اطراف دندان، و یا بیماری لثه ایجاد می‌شود.

  در کلینیک دندان‌پزشکی سیمادنت، ما به‌طور منحصربه‌فرد قادریم بوی بد دهان و تنفس را درمان کنیم، زیرا ما در معالجه‌ی بیماری‌های لثه تخصص داریم.

  دیگر دلایل بوی بد دهان شامل موارد زیر است:

  بهداشت نامناسب دهان

  نامناسب بودن روکش‌ها، اتصالات و ترمیمات دندان

  ترک‌خوردن، آب برداشتن یا ساخت ضعیف مواد پُرکننده دندان

  تمیز نکردن  دندان‌های مصنوعی به‌طور کامل

  عادات غذایی شامل غذاها، نوشیدنی‌ها و سیگار کشیدن

  دیگر ناراحت نباشید. اگر زندگی شما تحت تاثیر منفی بوی بد دهان موقتی یا تنفس بد بوی مزمن قرار گرفته است، می‌توانید برای درمان آن از کلینیک دندان‌پزشکی سیمادنت کمک بگیرید. ما در محیطی آرام و مطلوب خدمات خود را به بیماران ارائه می‌دهیم، به‌گونه‌ای که شما کاملاً احساس راحتی کنید.

  آیا سیگار کشیدن می‌تواند باعث بوی بد دهان شود؟

  بله، تنباکو و توتون خود یکی از دلایل بوی بد دهان است. تنها پاسخ در این مورد ترک سیگار است. سیگار کشیدن علاوه بر بد بو کردن دهان باعث از دست دادن چشایی، لکه‌دار کردن و تحریک لثه‌ها نیز می‌شود. احتمال دچار شدن به بیماری‌های لثه در افرادی سیگاری بیشتر است. همچنین این افراد بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان دهان، ریه و بیماری‌های قلبی هستند. از دندان‌پزشک، داروساز یا پزشک متخصص برای ترک سیگار کمک بخواهید. اگر سیگار کشیدن را متوقف کردید اما هنوز دهان شما بوی بدی دارد، شما باید به دندان‌پزشک یا مشاور خود مراجعه کنید.

  چگونه دندانپزشک می‌تواند به من کمک کند؟

  اگر دهان شما بوی بدی دارد، شما احتیاج به یک برنامه منظم برای تمیز کردن و تازه نگه داشتن دهان خود دارید. رسیدگی‌های منظم، به دندان‌پزشک اجازه می‌دهد مکان‌هایی در بین دندان‌های شما که پلاک‌هادر آن جمع شده‌اند را ببیند. تیم دندان‌پزشکی شما قادر خواهد بود تمام مناطق دهان که دسترسی به آن‌ها مشکل است را تمیز کند. آن‌ها همچنین می‌توانند بهترین راه را برای تمیز کردن دندان‌ها و لثه‌ها و محل‌هایی که ممکن است شما آن را فراموش کنید، مانند زبان، به شما نشان دهند.

  درمان بوی بد دهان

  ما در کلینیک دندان‌پزشکی سیمادنت به‌منظور افزایش تأثیر، روش‌های درمانی ساده اما آزموده شده و درست را برای درمان بوی بد دهان به کار می‌گیریم. در اغلب موارد بوی بد دهان به دلیل بیماری‌های محیط اطراف دندان است که به‌راحتی از طریق طیف وسیعی از لیزر درمانی و بدون نیاز به عمل جراحی و در صورت لزوم از طریق جراحی درمان می‌شود. در بیشتر موارد، یک درمان ساده و بدون عمل جراحی، تمام کاری است که لازم است برای بازگرداندن سلامت لثه‌ها و از بین بردن منبع بوی بد دهان انجام شود.

  منبع : simadent.com

  رفع بوی بد دهان با ۲۰ راهکار خانگی موثر

  داشتن دهانی بد بو در مراودات اجتماعی می‌تواند تاثیر ناخوشایندی در دیگران داشته باشد و به یک معظل در زندگی این افراد تبدیل شود. در این مقاله شما را با ۲۰ درمان خانگی برای از بین بردن بوی بد دهان آشنا خواهیم کرد.

  صفحه اصلی خدمات دندانپزشکی گالری تصاویر مطالب و مقالات سوالات متداول درباره ما تماس با ما دریافت نوبت

  رفع بوی بد دهان با ۲۰ راهکار خانگی موثر

  خانهبلاگرفع بوی بد دهان با ۲۰ راهکار خانگی موثر

  ۱۳۹۹/۰۶/۱۱توسطAMIN IN بهداشت دهان و دندان 16دیدگاه ها

  ۳.۹(۳۶۰)

  داشتن دهانی بد بو در مراودات اجتماعی و یا قرارهای کاری می‌تواند تاثیر ناخوشایندی بر روی دیگران داشته باشد و به یک معظل در زندگی این افراد تبدیل شود. پس باید به‌دنبال کشف علت و راهی برای رفع بوی بد دهان باشند. در این مقاله شما را با ۲۰ درمان خانگی برای از بین بردن بوی بد دهان آشنا خواهیم کرد.

  آیا از بوی بد دهان رنج می‌برید؟ آیا دندان درد دارید؟ چنین چیزی در اولین قرار ملاقات یا مصاحبه شغلی می‌تواند وضعیت بسیار ناخوشایندی را ایجاد کند و هیچ کاری نمی‌توانید انجام دهید، مگر اینکه در درون خود غر بزنید. این مقاله را بخوانید تا متوجه شوید چگونه می‌توانید به راحتی از بوی بد دهان خلاص شوید تا دفعه بعد از چنین موقعیت‌های شرم‌آوری جلوگیری کنید.

  بیماری هالیتوز همانطور که از نظر پزشکی شناخته شده است می‌تواند شرم‌آور باشد و فرد را گوشه‌گیر و بسیار خودآگاه کند. این یک افسانه‌ی رایج است که بوی بد دهان از درون دهان نشات می‌گیرد و در آنجا پایان می‌یابد. همچنین ممکن است به‌دلیل شرایط مختلف زبان، بینی، لثه، لوزه‌ها، دستگاه گوارش، معده و حتی برخی بیماری‌های سیستمیک ایجاد شود.

  بسیاری از مردم در سکوت رنج می‌برند و مراجعه به کلینیک دندانپزشکی را به تعویق می‌اندازند، در حالی‌که بسیاری حتی نمی‌دانند به کدام نوع پزشک مراجعه کنند. برخی دیگر به یک روال ساده‌ی مسواک زدن و نخ دندان کشیدن تکیه می‌کنند تا بوی بد دهان را خارج کنند. این مقاله شامل راه‌حل‌های ساده‌ای برای کمک به شما در مقابله با بوی بد دهان است.

  قبل از اینکه به درمان بپردازیم، اول باید بفهمیم که دلیل بوی بد دهان چیست.

  چه عواملی باعث بوی بد دهان می‌شود؟

  هنگامی‌که بیماری هالیتوز ناشی از هیچ بیماری جسمی زمینه‌ای نباشد بهتر است سبک زندگی‌تان را تغییر دهید. در اینجا چندین عامل ایجاد کننده‌ی بوی بد دهان وجود دارد:

  مسواک زدن نامناسب خشکی دهان بیماری لثه پوسیدگی‌های دندان

  غذاهایی مانند پیاز و سیر

  بقایای مواد غذایی در دندان‌ها و زبان

  رژیم غذایی کم کربوهیدرات

  الکل دخانیات و سیگار

  بیماری ریفلاکس دستگاه گوارش (ریفلاکس اسید)

  دیابت عفونت ریه

  داروهای خاصی مانند داروهای ضد حساسیت و داروهای ضد افسردگی سه حلقه‌ای.

  احتمال بوی بد دهان به‌دلیل وجود یک بیماری زمینه‌ای بسیار کم است. اما اگر به نظر نمی‌رسد که هیچ یک از راه‌حل‌های خانگی زیر عملی باشد، عاقلانه است که با پزشک مشورت کنید.

  ۲۰ روش خانگی برای رفع بوی بد دهان

  ۱. سرکه سیب

  مواد لازم:

  ۱-۲ قاشق غذاخوری سرکه سیب

  یک لیوان آب سرد طرز تهیه:

  ۱. محلول سرکه و آب درست کنید.

  ۲. از این محلول به عنوان دهانشویه استفاده کنید. ۳-۵ دقیقه غرغره کنید.

  ۳. دهان خود را با آب ساده بشویید.

  هر چند وقت یکبار باید این کار را انجام دهید:

  این کار را صبح‌ها و همچنین قبل از خواب انجام دهید.

  چرا این راه حل عملی است؟

  سرکه سیب دارای خواص ضد باکتریایی است که کمک زیادی به کاهش هالیتوز می کند و تعادل pH را در دهان بازیابی می‌کند.

  ۲. زغال فعال

  مواد لازم:

  ½ قاشق چایخوری زغال فعال

  مسواک طرز تهیه:

  ۱.دندان‌های خود را با زغال فعال مسواک بزنید.

  ۲.دهان خود را کاملا بشویید تا تمام زغال‌ها پاک شود.

  هر چند وقت یکبار باید این کار را انجام دهید:

  ۲-۳ بار در هفته از زغال فعال استفاده کنید تا مشکل بوی بد دهان برطرف شود..

  چرا این راه حل عملی است:

  زغال فعال ناخالصی‌های موجود در دهان را جذب می‌کند و باکتری‌های مضر را از بین می‌برد. همچنین برای سفیدتر کردن دندان‌های شما نیز مناسب است.

  ۳. آدامس

  جویدن مداوم آدامس‌های بدون قند می‌تواند با تقویت و حفظ جریان سالم بزاق در دهان و گلو، هالیتوز را درمان کند. بیشتر آدامس‌های بدون قند حاوی طعم‌دهنده‌های خوشبو کننده‌ی دهان مانند نعناع نیز هستند که ساعت‌ها به شما تنفس بدون بو می‌بخشند.

  ۴. روغن نارگیل

  مواد لازم:

  ۱ قاشق غذاخوری روغن نارگیل خالص

  طرز تهیه:

  روغن نارگیل را به مدت ۵-۱۰ دقیقه در دهان خود بچرخانید و سپس آن را تف کنید.

  بعد از این کار از آب ولرم برای شستشوی دهان استفاده کنید.

  هر چند وقت یکبار باید این کار را انجام دهید:

  این کار را هر روز تکرار کنید تا زمانی که بوی بد دهان از بین برود.

  چرا این راه حل عملی است:

  غرغره کردن روغن نارگیل روش محبوبی است که برای سالم نگه داشتن دهان بدون باکتری استفاده می‌شود. این روغن دارای خواص ضد التهابی و ضد‌میکروبی است.

  ۵. نمک اپسوم

  مواد لازم:

  یک قاشق چایخوری نمک اپسوم

  یک لیوان آب ولرم طرز تهیه:

  نمک را در آب مخلوط کرده و آن را غرغره کنید.

  هر چند وقت یکبار باید این کار را انجام دهید:

  منبع : arkadent.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 15 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید