این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  سفالکسین برای عفونت دندان

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  سفالکسین برای عفونت دندان را از این سایت دریافت کنید.

  سفالکسین 500

  سفالکسین از دسته داروهای آنتی بیوتیک وسیع الطیف می باشد و بر روی انواع مختلفی از میکروب ها می تواند اثر کند.این دارو معمولا جهت درمان عفونت های مجاری ادراری ،عفونت های پوستی، عفونت های مربوط به قفسه سینه ، عفونت حلق، گوش و دندان تجویز می شود. از مزایای این دارو این است که می تواند جهت درمان بزرگسالان و اطفال تجویز شود.همچنین می توان از آن جهت درمان عفونت ها در زمان بارداری استفاده کرد.

  سفالکسین

  داروهای ضد باکتری

  دریافت اپلیکیشن دارویاب در کدام داروخانه موجود است؟

  ! هشدار ! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد

  دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد

  اطلاعات دارویی مقدار مصرف مصرف در بارداری اشکال دارویی سفالکسین چیست؟

  سفالکسین از دسته داروهای آنتی بیوتیک وسیع الطیف می باشد و بر روی انواع مختلفی از میکروب ها می تواند اثر کند.

  این دارو معمولا جهت درمان عفونت های مجاری ادراری ،عفونت های پوستی،عفونت های مربوط به قفسه سینه ،عفونت حلق،گوش و دندان تجویز می شود.

  از مزایای این دارو این است که می تواند جهت درمان بزرگسالان و اطفال تجویز شود.همچنین می توان از آن جهت درمان عفونت ها در زمان بارداری استفاده کرد.

  این دارو با ازبین بردن میکروب های عامل عفونت،کمک به بهبودی عفونت و جلوگیری از پیشرفت آن می نمایند.

  برخی از افرادی که به پنی سیلین ها حساسیت دارند ،ممکن است به این دارو نیز حساسیت داشته باشند .به همین دلیل پیش از شروع درمان در صورت حساسیت به هرگونه آنتی بیوتیک ،نام آن را به پزشک خود یادآوری نمایید.

  پیش از مصرف سفالکسین

  _در صورت سابقه ی هرگونه حساسیت دارویی (خصوصا حساسیت به آنتی بیوتیک ها )به پزشک خود اطلاع دهید.

  _باا وجود اینکه تا کنون مصرف سفالکسین برای جنین مضر اعلام نشده ،در صورت بارداری،اقدام به بارداری یا شیردهی پزشک خودرا مطلع نمایید.

  _از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجادکند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خوددر اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید.

  _در صورت سابقه مشکلات کلیوی ،پزشک خودرا مطلع نمایید.

  نحوه مصرف سفالکسین

  -آنتی بیوتیک ها را دقیقاً مطابق دستور پزشک مصرف کنید و دوره ی درمان را حتی اگر احساس بهبودی می کنید و علائمتان برطرف شده است کامل کنید زیرا در این زمان ممکن است هنوز باکتری بصورت کامل ریشه کن نشده باشد و این کار احتمال بروز مقاومت ميكروبی را افزایش می دهد.

  مقاومت میکروبی یکی از مشکلات جهانی می باشد که با سرعت زیادی رو به افزایش است ودر صورتی که مصرف بی رویه و نامناسب آنتی بیوتیک ها در دنیا ادامه یابد با مشکلات تهدید کننده ی حیات مواجه خواهیم شد.زماني كه اين داروها بدون تجويزپزشك ،با مقدار نامناسب يا طول درمان نامناسب مصرف شوند،نه تنها اثرات مطلوب براي خود فرد ندارند بلكه منجر به عدم ريشه كن شدن باكتري هاي موجود در بدن آن فرد مي شوند و علاوه بر اين،باكتري هايي كه در معرض دارو قرار گرفته اند اما از بين نرفته اند، نسبت به اين دارو مقاومت پيدا مي كنند.اين مسأله منجر به ايجاد نسل جديد و مقاومي از ميكروب ها مي شود كه ديگر به سادگي به داروهاي آنتي بيوتيكي موجود ،پاسخ نمي دهند.

  از آنجا كه عموماً عفونت ها مسری می باشند مصرف بي رويه ی آنتی بیوتیک ها نه تنها براي خود فرد بيمار بلكه براي ساير افراد جامعه نیز مشکل آفرین می باشد.

  _معمولاً این دارو بصورت ۴ کپسول در روز(هر ۶ ساعت ۱ عدد) تجویز می شود .مقدار مصرف مناسب عفونت شما توسط پزشکتان مشخص خواهد شد.

  _در صورتی که فرم مایع خوراکی برای کودکتان تجویز شده است، مقدار مصرف با توجه به سن و وزن آنها توسط پزشک محاسبه می شود .در این موارد در هر نوبت مصرف دارو لازم است مقدار دارو را به دقت اندازه گیری نمایید و دقیقاً به اندازه ی تجویز شده به کودک بدهید.

  _پزشک شما طول دوره درمان با این دارو را مشخص می کند و شما حتما باید تا انتهای دوره ی درمان،دارو را بصورت منظم مصرف نمایید.معمولا درمان با این دارو ۵ تا ۷ روزه می باشد اما ممکن است پزشک دوره ای کوتاه تر یا بلندتر از این میزان برای عفونت شما تجویز نماید.

  _در صورتی که این دارو جهت پیشگیری از عفونت مجاری ادراری یا برای جلوگیری از عود مجدد عفونت ادراری شما تجویز شده است،معمولا یک نوبت در روز باید دارو را مصرف نمایید و در این صورت دارو را هرروز عصرها مصرف کنید و تا زمانی که پزشک توصیه می نماید ادامه دهید.

  -این دارو با غذا تداخل خاصی ندارد و می توان آن را قبل یا بعد از غذا مصرف کرد. با این حال اگر کمی قبل از غذا مصرف شود،سریع تر اثر می نمایددر صورت فراموشی یک نوبت دارو بلافاصله آن را مصرف نمایید اما از دوبرابر کردن مقدار دارو در یک نوبت جدا خودداری نمایید.

  توصیه ها سفالکسین

  _مصرف این دارو ممکن است عوارضی کلیوی ناشی از سایر دارو ها(مانند آمیوگلیکوزید ها) را افزایش دهد.

  _در صورتی که قصد عمل جراحی یا شروع درمان دارویی برای بیماری دیگر دارید،درمان گر خود را از مصرف این دارو مطلع نمایید.

  -در برخی افراد با مصرف آنتی بیوتیک ها ضایعات قرمز همراه با خارش در دهان یا واژن ایجاد می شود.در صورت بروز این علائم به پزشک خود مراجعه نمایید.

  -خانم ها در صورتی که از قرص های جلوگیری از بارداری همزمان با دوره ی درمانی سفالکسین استفاده می کنید، در صورت ابتلا به هر بیماری که همراه با اسهال و استفراغ که بیشتر از 24 ساعت طول بکشد باشد، لازم است از یک روش دیگر پیشگیری از بارداری(مانند کاندوم) جهت احتیاط همراه با قرص ضدبارداری استفاده نمایید.

  -در صورت اقدام به هرگونه واكسيناسيون پزشك خود را از مصرف اين دارو مطلع نمایید

  _با وجود اینکه درمان با این دارو عموما کوتاه مدت می باشد،در صورت مصرف طولانی مدت ، آزمایشات دوره ای جهت بررسی وضعیت کبدی و کلیوی که توسط پزشک تجویز می شود، لازم می باشد.

  عوارض شایع سفالکسین

  _اسهال خفیف در ابتدای درمان از عوارض شایع سفالکسین می باشد که خود به خود برطرف می شود .در صورت وقوع آن مایعات به مقدار کافی مصرف نمایید اما در صورت ادامه دار شدن اسهال بیشتر از ۲۴ ساعت و شدید تر شدن یا حاوی خون بودن آن به پزشک خود مراجعه کنید.

  _احساس تهوع،درد شکمی و سوء هاضمه ممکن است در مدت درمان با این دارو ایجاد شود ،برای بهبود آن مصرف غذاهای سبک و ساده و مصرف دارو پس از وعده ی غذایی می تواند کمک کننده باشد.

  عوارض نادر اما مهم

  _در صورتی که علائم حساسیت دارویی از جمله ضایعات قرمز و خارش دار پوستی ،تنگی نفس،ورم صورت یا لبها مصرف دارو را قطع نموده و به پزشک یا مرکز درمانی مراجعه کنید.

  -این دارو می تواند عوارض نادر اما مهمی داشته باشد که علی رغم اینکه احتمال وقوع آنها کم می باشد اما پیگیری و توجه به آنها بسیار مهم می باشد.لذا در صورت داشتن علائم سرفه همراه با گلودرد ،خشکی و التهاب چشم وبروز لکه های قرمز پوستی فوراًبه پزشک خود یا مرکز درمانی مراجعه کنید.

  منبع : www.darooyab.ir

  بررسی غلظت دو آنتی‌بیوتیک سفالکسین و آموکسی‌سیلین در سرم خونی حفره دندانهای کشیده‌شده

  بیان مسأله: در اغلب موارد استفاده از آنتی‌بیوتیک به منظور پروفیلاکسی در بیمارانی که سیستم دفاعی آنها تضعیف شده است، قبل از جراحی توصیه می‌شود که در این صورت نفوذ و غلظت مؤثر آنتی‌بیوتیک در محل حفره دندان کشیده‌شده و محل جراحی به منظور جلوگیری از عفونت اهمیت بسزایی دارد. هدف: مطالعه ...

  مجله دندانپزشکی

  مجله دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران

  چهارشنبه 29 تیر 1401   |   English [Archive]

  دوره ۱۸، شماره ۲ - ( ۲-۱۳۸۴ )                   جلد ۱۸ شماره ۲ صفحات ۸۰-۷۵ | برگشت به فهرست نسخه ها

  Download citation:

  BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks

  Send citation to:

  Mendeley Zotero RefWorks

  Fakhraei A, Jabal Ameli F, Ghobadi G. Evaluation of Amoxicillin & Cephalexin concentrations in dental alveolar sockets after tooth extraction. jdm. 2005; 18 (2) :75-80

  URL: http://jdm.tums.ac.ir/article-1-325-fa.html

  فخرایی امیرحسین، جبل‌عاملی فرشته، قبادی گلاره. بررسی غلظت دو آنتی‌بیوتیک سفالکسین و آموکسی‌سیلین در سرم خونی حفره دندانهای کشیده‌شده. مجله دندانپزشکی. ۱۳۸۴; ۱۸ (۲) :۸۰-۷۵

  URL: http://jdm.tums.ac.ir/article-۱-۳۲۵-fa.html

  بررسی غلظت دو آنتی‌بیوتیک سفالکسین و آموکسی‌سیلین در سرم خونی حفره دندانهای کشیده‌شده

  امیرحسین فخرایی*، فرشته جبل‌عاملی، گلاره قبادی

  چکیده:   (۵۵۶۵۰ مشاهده)بیان مسأله: در اغلب موارد استفاده از آنتی‌بیوتیک به منظور پروفیلاکسی در بیمارانی که سیستم دفاعی آنها تضعیف شده است، قبل از جراحی توصیه می‌شود که در این صورت نفوذ و غلظت مؤثر آنتی‌بیوتیک در محل حفره دندان کشیده‌شده و محل جراحی به منظور جلوگیری از عفونت اهمیت بسزایی دارد.هدف: مطالعه حاضر با هدف تعیین غلظت دو آنتی‌بیوتیک سفالکسین و آموکسی‌سیلین که به طور شایع و به منظور پروفیلاکسی از آنها استفاده می‌شود، در سرم خونی حفره دندانهای کشیده شده انجام شد.روش بررسی: در این مطالعه که به روش مداخله‌ای انجام شد، 80 نفر از افراد سالم، از هر دو جنس (40 نفر مرد و 40 نفر زن) و در سنین مختلف که برای کشیدن دندان به بخش جرّ‌احی دهان و فک و صورت دانشکده‌ دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران در فاصله زمانی مهرماه تا دی‌ماه سال 1382مراجعه کرده بودند، به صورت تصادفی انتخاب و مورد مطالعه قرار گرفتند. برای افراد یک گروه، 1 گرم آموکسی‌سیلین خوراکی (گروه اول) و برای گروه دیگر 1 گرم سفالکسین خوراکی (دو کپسول 500 میلی‌گرم بصورت همزمان) تجویز شد (گروه دوم). بعد از گذشت زمانهای 30، 60، 90، 120 و 180 دقیقه پس از مصرف دارو، خارج‌نمودن دندان انجام و از خون حفره آلوئول نمونه‌گیری شد. نمونه‌ها در آزمایشگاه میکروب‌شناسی و طبق روشهای استاندارد به منظور سنجش غلظت آنتی‌بیوتیک‌ها مورد ارزیابی قرار گرفتند. اطلاعات جمع‌آوری شده با استفاده از آزمونهای آماری one way ANOVA، Post-hoc از نوع Duncan مورد تجزیه و تحلیل آماری قرار گرفتند؛ 05/0P< به عنوان سطح معنی‌داری در نظر گرفته شد.یافته‌ها: میانگین حداکثر غلظت سرمی به دست آمده در گروه اول g/ml 1006/10، در زمان 120 دقیقه و در گروه دوم g/ml 5467/41، در زمان 90 دقیقه پس از مصرف دارو بود. MIC محاسبه شده بر علیه استرپتوکوک سنگوئیس در گروه اول g/ml 1 و در گروه دوم g/ml 2 بود.نتیجه‌گیری: طبق یافته‌های این تحقیق مشخص شد که میانگین حداکثر غلظت سرمی سفالکسین تقریباً 20 برابر MIC آن و آموکسی‌سیلین 10 برابر MIC این دارو بود.واژه‌های کلیدی: آنتی‌بیوتیک، پروفیلاکسی، استفاده دارویی، دارو درمانیمتن کامل [PDF 238 kb]   (۱۵۱۱۴ دریافت)  

  نوع مطالعه: تحقیقی | موضوع مقاله: عمومی

  انتشار: 1392/6/24 بازنشر اطلاعات

  این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

  پایگاه‌های مرتبط

  بانک اطلاعات نشریات علوم پزشکی کشور

  نظام نوین اطلاعات پژوهش‌های پزشکی ایران

  سامانه مجلات دانشگاه علوم پزشکی تهران

  دانشگاه علوم پزشکی تهران

  کلمات کلیدی

  پروتزهای دندانی, اطفال, جراحی فک و صورت, پریودنتولوژی, رادیولوژی فک و صورت , ترمیمی, ارتودنسی.

  آمار پایگاه

  كل کاربران ثبت شده: 1215 کاربر

  کاربران حاضر در وبگاه: 0 کاربر

  ميهمانان در حال بازديد: 35 کاربر

  تمام بازديد‌ها: 15900876 بازدید

  بازديد 24 ساعت قبل: 2206 بازدید

  تعداد مقالات دریافت شده: 1694 مقاله

  تعداد مقالات منتشر شده: 1019 مقاله

  کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دندانپزشکی می‌باشد.

  طراحی و برنامه نویسی: یکتاوب افزار شرق

  © 2022 , Tehran University of Medical Sciences, CC BY-NC 4.0

  Designed & Developed by : Yektaweb

  منبع : jdm.tums.ac.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 11 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید