این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  سفر چه فایده هایی دارد که در دین اسلام سفارش شده است

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  سفر چه فایده هایی دارد که در دین اسلام سفارش شده است را از این سایت دریافت کنید.

  سفر از نگاه اسلام؛ آداب مسافرت

  تهران- ایرنا- مسافرت از سفارش های دین اسلام است و تا جایی كه برای انسان ‌ها مقدور باشد اگر می ‌توانند به این كار اقدام كنند زیرا با سفر، علم،‌ آگاهی و بینش انسان‌ ها بیشتر می ‌شود.

  ۲۹ اسفند ۱۳۹۴،‏ ۸:۵۸

  کد خبر: 82007303 T T ۰ نفر

  سفر از نگاه اسلام؛ آداب مسافرت

  تهران- ایرنا- مسافرت از سفارش های دین اسلام است و تا جایی كه برای انسان ‌ها مقدور باشد اگر می ‌توانند به این كار اقدام كنند زیرا با سفر، علم،‌ آگاهی و بینش انسان‌ ها بیشتر می ‌شود.

  به گزارش روز شنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، دنیای امروز دنیای ارتباطات و اطلاعات است. انسان ها با یكدیگر در دهكده جهانی زندگی می كنند و از دانش و فرهنگ واندیشه یكدیگر بهره مند می شوند. ساخت و توسعه هواپیما و كشتی باعث شده تا سفرها تا دورترین مناطق جهان ادامه یابد و بر حیرت بشر بیفزاید. دین مبین اسلام انسان را به جهانگردی و گشت وگذار در زمین توصیه فراوان كرده زیرا با سفر، علم ، آگاهی و بینش انسان ها زیادتر می شود.

  از دیدگاه شریعت مبین اسلام، سفر رفتن برای كسب معرفت و دانش اندوزی و پندگیری از شگفتی‌ های طبیعت و آثار باقی مانده از امت های گذشته و بهره گیری از پیشرفت‌ ها علمی دیگران جهت برآوردن نیازهای جامعه اسلامی و تقویت توانایی آن در برابر دشمنان نه تنها مطلوب بلكه در برخی موارد لازم و ضروری است.

  ** مسافرت از دیدگاه قرآن

  قرآن در آیات مختلف انسان را به سفر كردن تشویق كرده است. «بگو در زمین سیر كنید و بنگرید عاقبت مجرمان چگونه بوده است.»(نمل آیه 69)

  و یا در آیه دیگر می فرماید: «پیش از شما سنت هایی بوده است پس روی زمین بگردید و بنگرید. نمل(36) واژه سیر كنید همان سفر كردن و با دقت نگریستن است و عبرت گرفتن است.

  علامه طباطبایی در تفسیر المیزان می نویسند: از آیات و روایات بر می آید كه سیر وسفر در زمین امری پسندیده و مستحب شریعت است.

  دین مبین اسلام سفر كردن و جهانگردی را وسیله عبرت می داند و انسان را به تفكر و اندیشه وا می دارد. اسلام سفر كردن را فقط برای تفریح نمی داند بلكه سفر می تواند جنبه علمی آموزشی و ... داشته باشد. در احادیث آمده است: علم را فرا گیرید حتی اگر در چین باشد.(بحار الانوار ج1ص108)

  در قرآن كریم به سفر ذوالقرنین كه به تعبیری همان كوروش كبیر است اشاره شده؛ او سه سفر كرده است.

  سفر به غرب: او با دیدن منظره خورشید به یاد كارگاه ذوب فلز می افتد و این نشان می دهد كه او هنرمند بوده است.

  سفر به شرق: او در این سفر به محل طلوع خورشید می رسد و با مردمی كه از نظر اقتصادی و فرهنگی ضعیف بوده بر خورد می كند و مرحله سوم كه قرآن این گونه آن را توصیف می كند: باز هم راه را پی گرفت تا در میان دو كوه رسید درپس آن دو كوه مردمی را دید كه گویی هیچ سخنی را درك نمی كنند و گفتند ای ذوالقرنین یاجوج و ماجوج در زمین فساد می كنند، می خواهی خراجی بر خود مقرر كنیم تا تو میان ما و آنها سدی برآوری؟(كهف ایه 94- 95)

  و این روایات و آیات نشان می دهد كه بشر برای بالا رفتن قوه تعقل احتیاج به دیدن و تجربه كردن دارد تا بهتر بیاندیشد و حقایق را دریابد.

  ** آداب سفر

  سفر رفتن آدابی دارد كه با پرداختن به این آداب می‌ توانیم این ایام را برای خود خوشایند كنیم. برای اینكه به یك سفر مفید برویم قبل از سفر باید بررسی ‌های لازم را انجام دهیم و تمام جوانب را در نظر بگیریم.

  پیامبر اسلام (ص) در حدیثی در رابطه با آداب سفر می ‌فرمایند: ... اول پیداكردن همسفر، سپس سفر...

  امام صادق (ع) در حدیثی دیگر با اشاره به این‌كه یكی از اصول مسافرت همكاری و هماهنگی است، می‌ فرمایند: هرگاه دیدی همسفرانت حركت كردند،‌ تو هم حركت كن و هر گاه دیدی دست به كاری زدند، تو نیز همكاری كن! و هرگاه به كسی انفاق كردند،‌ یا قرضی دادند،‌ تو نیز انفاقی بكن و به همسفر قرض بده.

  امام صادق (ع) در حدیث دیگری می ‌فرمایند: لقمان به فرزندش گفت هرگاه با گروهی به سفر رفتی، در كارهای یكدیگر خوب با هم مشورت كنید.

  یكی دیگر از اصول سفر نشاط و خوشرویی است، در این رابطه امام صادق (ع) می ‌فرمایند:‌ لقمان می‌ گفت: ... با همسفران همیشه لبخند بزن، و خوشرو باش...

  یكی دیگر از اصول مسافرت، كم ‌گویی در سفر است، در این رابطه امام صادق (ع) می‌ فرمایند: لقمان به فرزندش گفت: ... در سفر، سه چیز را بیشتر از دیگر همسفران رعایت كن...( یكی) سكوت بیشتر و حرف زدن كمتر.

  یكی دیگر از اصول مسافرت عبادت در سفر است. در این رابطه امام صادق (ع) می‌ فرمایند:‌ لقمان به فرزندش گفت: ... به سه چیز، از دیگر همسفران بیشتر بپرداز...( یكی)، در هر فرصتی نماز بخوان.

  ** داشتن تعهد اخلاقی در سفر

  انسانی كه سفر می كند باید به رعایت اصول اخلاقی و انسانی پایبند باشد و با رفتن به هر كشوری ارزش های دینی خود را از دست ندهد و البته با كسانی كه از كشورهای بیگانه وارد كشور ما می شوند نیز باید به خوبی و احترام استقبال كنیم؛ بسیاری بر این باورند كه سفر كردن و نوع بر خورد و لباس پوشیدن و رفتار كردن وسیله ای برای تبلیغ دین است. خوش رفتاری و انسانیت باعث جذب قلوب می شود.

  از پیامبر (ص) نقل شده است: هر كس به خدا و آخرت ایمان دارد باید به همسایه خود یا كسی كه به او پناه آورده آزار نرساند و هركس كه به خدا و آخرت ایمان دارد باید مهمان خویش را گرامی بدارد.(وسایل الشیعه ج8 باب 86ص3)در قرآن كریم آمده است: خدا شما را از نیكی كردن و عدالت ورزیدن با آنان كه با شما در دین نجنگیده اند شما را از سرزمین تان بیرون نرانده اند باز نمی دارند؛ خدا كسانی را كه به عدالت رفتار می كنند دوست دارد.(ممتحنه)

  ** فواید سفر

  در خصوص فواید سفر و مسافرت از ائمه اطهار و نبی اكرم(ص) احادیث و روایتی ذكر شده است. البته در اسلام علاوه بر اینكه به فواید آن اشاره شده محدودیت های را نیز برای بعضی از سفرها در نظر گرفته است.

  در روایاتی، مسافرت مورد تشویق قرار گرفته و فواید معنوی و مادی آن یادآوری شده است. از جمله در حدیث نبوی آمده است: مسافرت كنید تا سلامتی و عافیت یابید. مسافرت كنید تا بهره مند شوید.

  در حدیثی دیگر از پیامبر(ص) آمده است: مسافرت كنید تا سلامتی و روزی پیدا كنید.

  با توجه به شریعت اسلام و بهره گیری از فرامین دین مبین اسلام، می توانیم به عنوان یك كشور اسلامی بنیانگذار صنعت گردشگری اسلامی باشیم و مدیران با برنامه ریزی دقیق و با بهره گیری از صاحبنظران اسلام نسبت به تعریف صنعت گردشگری اسلامی اقدام كنند.

  منبع : www.irna.ir

  5 فایده برای مسافرت رفتن!

  انسان از زمانی که اراده الهی بر خلق او تعلق می گیرد همواره در حال سفر است.سفر از عالم ذر شروع شده و همچنان در دنیا به عنوان مسافری است که پایان این مسافرت وطن ابدی آخرت می باشد.

  5 فایده برای مسافرت رفتن!

  5 فایده برای مسافرت رفتن! انسان از زمانی که اراده الهی بر خلق او تعلق می گیرد همواره در حال سفر است.سفر از عالم ذر شروع شده و همچنان در دنیا به عنوان مسافری است که پایان این مسافرت وطن ابدی آخرت می باشد.

  حسن محسنی/کارشناس حوزه - بخش اخلاق و عرفان اسلامی تبیان

  مصداقی از این سفر پای از خانه و وطن، بیرون گذاردن می باشد این نوع رخداد که هر از گاهی در زندگی انسان ها روی می دهد- که در آستانه نوروز حال وهوای خاص خود را پیدا می کند- آن چنان مؤثر و معنویت زاست که قرآن کریم بارها و بارها به آن سفارش کرده و در روایات محسنات و آدابی برای آن ذکر شده است.

  فوائد سفر

  1: در شعری که منسوب به حضرت علی (علیه السلام) می باشد چنین آمده: تَغَرَّبْ عَنِ الاوْطَانِ فِی طَلَبِ الْعُلَی وَ سَافِرْ فَفِی الاسْفَارِ خَمْسُ فَوَائِد تَفَرُّجُ هَمٍّ وَ اكْتِسَابُ مَعِیشَةٍ وَ عِلْمٌ وَ آدَابٌ وَ صُحْبَةُ مَاجِدٍ (1) (در جستجوی بزرگی و ارزشها از وطن خود راهی غربت شو و مسافرت کن؛ زیرا در مسافرت پنج فایده وجود دارد: برطرف شدن غم و غصه، به دست آوردن بودجه زندگی، کسب دانش، اطلاع از آداب [و رسوم دیگران] و مصاحبت با افراد بزرگوار.)

  در بیانی نیز پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در این رابطه می فرمایند: «سَافِرُوا تَصِحُّوا»(2)

  سفر به انسان می آموزد که چگونه با مشکلات رو در رو شود و چگونه از عهده آنها برآید. هر مسافری در طی مسیر با مرارت هایی رو به رو می شود که باید از عهده  از رفع و رجوع آنها بر بیاید. این درگیری موقت با مشکلات، تمرین مناسبی برای حضور فعالانه در همه عرصه های زندگی است

  2: دانشمندانی كه اهل مسافرت بوده اند، سرآمد عالمان هر علم هستند مثل شیخ بهایی، سعدی، شیخ کلینی و... که با مسافرتهای خود خدمات فراوانی به علم و دین کردند.

  3: مبدأ تاریخ اسلام سفر تاریخی پیامبر (صلی الله علیه و اله) از مكّه به مدینه می باشد که سبب گسترش و خروج اسلام از غربت و جهانی شدن آن شد.

  4: نهضت حضرت موسی (علیه السلام) با چند سفر درآمیخته است؛ سفر به مدین، سفر به مصر، سفر به طور و سفر به ...

  5: سفر خضر و موسی (علیهما السلام) از میراث های گرانبهای فرهنگ بشری است .

  اهداف سفر

  کسی که اقدام به سفر می کند انگیزه خاص خود را دارد از جمله:

  1- سیاحت

  قرآن درباره سیاحت مى فرماید: مردان خدا آنهایى هستند كه: «التَّائِبُونَ الْعابِدُونَ الْحامِدُونَ السَّائِحُونَ الرَّاكِعُونَ السَّاجِدُونَ الْآمِرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ النَّاهُونَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَ الْحافِظُونَ لِحُدُودِ اللَّهِ وَ بَشِّرِ الْمُؤْمِنینَ»(4)

  اهل توبه، عبادت و ستایش و سیاحت هستند ...

  سیاحت مثبت است ولى متاسفانه شاهد انحرافاتی هستیم که این امر مقدس- که همراه با فوائد زیادی می باشد- نامقدس شده است.

  2-  کنار آمدن با دشواری ها

  سفر به انسان می آموزد که چگونه با مشکلات رو در رو شود و چگونه از عهده آنها برآید. هر مسافری در طی مسیر با مرارت هایی رو به رو می شود که باید از عهده  از رفع و رجوع آنها بر بیاید. این درگیری موقت با مشکلات، تمرین مناسبی برای حضور فعالانه در همه عرصه های زندگی است.

  3- رشد عقلانی

  در جستجوی بزرگی و ارزشها از وطن خود راهی غربت شو و مسافرت کن؛ زیرا در مسافرت پنج فایده وجود دارد: برطرف شدن غم و غصه، به دست آوردن بودجه زندگی، کسب دانش، اطلاع از آداب [و رسوم دیگران] و مصاحبت با افراد بزرگوار

  از فواید غیر قابل انکار سفر، رشد و بالندگی عقل انسان است. مسافر در طول سفر با شگفتی های طبیعت، اندیشه های گوناگون و برجستگی ها و کاستی های ملت های مختلف آشنا می شود.

  این آشنایی، بیش از مطالعه و از نظر گذراندن اوراق کتاب های قطور، انسان را در رشد و بلوغ فکری کمک می رساند.

  رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله به زیبایی تمام این رهاورد مهم سفر را باز گفته اند: سافروا فإنکم إن لم تغنموا مالا افدتم عقلا (5)؛ سفر کنید همانا اگر در سفر مالی به چنگ نیاورید، به حتم اندیشه شما فزونی خواهد گرفت.

  آداب قبل از سفر

  با توجه به اهمیت مسافرت در اسلام به بعضی از آداب سفر - که برگرفته از فرمایشات گهربار ائمه بزرگوار دین علیهم السلام می باشد- اشاره می کنیم:

  مطّلع ساختن برادران دینی از قصد مسافرت

  رسول خدا صلی الله علیه و آله می فرمایند: حَقٌّ عَلَی الْمُسْلِمِ اِذا اَرادَ سَفَرا أَنْ یُعْلِمَ اخوانه(6)؛ شایسته است که مسلمان وقتی قصد سفر کرد برادرانش را با خبر کند.

  دعا

  امام صادق علیه السلام وقتی اراده سفر می کردند می فرمودند: اللّهُمَّ خَلِّ سَبِیلَنا وَاَحْسِنْ تَسْییرَنا وَاَعْظِمْ عافِیَتَنا(7)؛ خداوندا راه را بر ما بگشا و آسانی سفر را بر ما زیبا گردان و سلامت و عافیت ما را بزرگ دار.

  امام رضا علیه السلام می فرمایند: هرگاه برای سفر یا غیر آن از منزل بیرون می روی، بگو: بِسْمِ اللّهِ آمَنْتُ بِاللّهِ وَتَوَکَّلْتُ عَلَی اللّهِ ما شاءَ اللّهُ لا حَوْلَ وَلا قُوَّةَ اِلاَّ بِاللّهِ (8)؛ بنام خدا، ایمان آوردم به خدا، توکل کردم به خدا، هر آنچه خدا بخواهد [همان می شود]؛ هیچ دگرگونی و هیچ قوّتی نیست، مگر اینکه از ناحیه خداوند می باشد.

  توجه به حفاظت دین

  علی رغم همه سفارشاتی که اسلام درباره سفر و آداب آن نموده ، انسان را از سفری که به دین و نمازش لطمه وارد می کند، به شدّت نهی کرده است؛ امام علی علیه السلام در این رابطه می فرمایند: لا یَخْرُجُ الرَّجُلُ فِی سَفَرٍ یَخافُ فِیهِ عَلی دِینِهِ وَصَلاتِهِ (9)؛ انسان نباید به سفری رود که می ترسد در آن به دین و نمازش لطمه ای وارد آید.

  کلام آخر:

  ایام نوروز یکی از بهترین فرصت ها است برای رفتن به سفر ... امیدوارم سفرهای خوب و پرباری در پیش داشته باشید.

  پی نوشت ها:

  1- مستدرك الوسائل، ج 8، ص 115

  2- من لایحضره الفقیه، ج 2، ص 265

  3- بحارالأنوار، ج 59، ص 128

  4- توبه/ 112

  5- مکارم الا خلاق ،ص240

  6- کافی،ج2،ص174 7- الوافی،ج12،ص366 8- محاسن،ج2،ص350 9- تحف العقول،ص120

  منبع : article.tebyan.net

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 8 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید