در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  سهمیه ایثارگران چقدر رتبه را کاهش میدهد

  1 بازدید

  سهمیه ایثارگران چقدر رتبه را کاهش میدهد را از سایت پشتوک دریافت کنید.

  تاثیر سهمیه ایثارگران 5 درصدی در کنکور سراسری

  مرورگر شما از این ویدیو پشتیبانی نمیکنید.

  مشمولان سهمیه ایثارگران 5 درصدی در کنکور 99

  5 درصد ظرفیت هر کد رشته محل مختص داوطلبان دارای سهمیه 5 درصدی ایثارگران می باشد که شامل :

  رزمنده به کسی اطلاق می شود که از تاریخ 31/6/59 تا 31/6/67 حداقل 6 ماه متوالی و یا متناوب داوطلبانه در جبهه حضور داشته اند .  

  در این بخش جامعه آماری دارندگان سهمیه 5 درصد در گروه های آزمایشی مختلف نسبت به تعداد کل شرکت کننده های کنکور سراسری در سال 98 را قرار داده ایم .

  حد نصاب قبولی سهمیه ایثارگران 5 درصدی در کنکور 99

  مطابق دفترچه انتخاب رشته کنکور ۹۹ ، حد نصاب نمره قبولی داوطلبان با سهمیه 5 درصدی ایثارگران ، 70 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد در هر کدرشته محل می باشد . 

  تاثیر سهمیه ایثارگران 5 درصدی در کنکور 99

  پس از وارد کردن سهمیه 5 درصدی ایثارگر در فرم ثبت نام کنکور سراسری و تائید نوع سهمیه توسط ارگان مربوطه ، داوطلب در گروه مربوط به سهمیه خود قرار گرفته و نسبت به افراد آن گروه سنجیده می شود . سال گذشته حدودا 10 درصد از جامعه آماری کنکور سراسری را داوطلبان با سهمیه 5 درصدی ایثارگران تشکیل داده بودند . 

  5 درصد ظرفیت هر کد رشته محل به داوطلبان دارای این سهمیه تعلق می گیرد ، با توجه به جمعیت زیاد داوطلبان دارای سهمیه 5 درصدی ، رقابت بیشتری بین داوطلبان شکل می گیرد . در نظر داشته باشید سهمیه مذکور مستقیما روی تراز داوطلب تاثیر ندارد بلکه حد نصاب قبولی هر رشته محل را کاهش می دهد و به عبارت دیگر رتبه این دسته از داوطلبان نسبت به رقبای خود که دارای سهمیه مشابه می باشند مقایسه شده و تحت عنوان رتبه در سهمیه در کارنامه اولیه کنکور 99 درج می شود .

  در صورتی که داوطلبان دارای سهمیه 5 درصدی در سهمیه خودشان به دلیل کم بودن ظرفیت و زیاد بودن جمعیت آماری و رقابت بالا موفق به قبولی نشوند در سهمیه مناطق سنجیده می شوند . پس از انتشار دفترچه سوالات و پاسخنامه کنکور ۹۹ ، متقاضیان می توانند با محاسبه درصد دروس ، رتبه خود را با استفاده از نرم افزار تخمین رتبه کنکور سراسری هیوا تخمین زده و شانس قبولی خود را مشاهده نمایند .

  نحوه دریافت کد رهگیری داوطلبان دارای سهمیه ایثارگران 5 درصدی

   متقاضیان استفاده از سهمیه 5 درصدی ایثارگران ( جانبازان زیر 25 درصد ) می بایست نسبت به تكمیل بند مربوطه در فرم ثبت نام اینترنتی اقدام نمایند و نیازی به مراجعه به سایت ایثار ندارند .

   متقاضیان استفاده از سهمیه رزمندگان 5 درصدی ابتدا باید به یکی از ارگان های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ، وزارت جهاد کشاورزی ، ستاد كل نیروهای مسلح ، ارتش ، سپاه پاسداران ، وزارت دفاع ، ناجا ، نیروی مقاومت بسیج مراجعه کنند و فرم مخصوص استفاده از سهمیه رزمندگان را تکمیل نمایند و در صورتی که اطلاعات آن ها توسط ستاد مشترک سپاه پاسداران و یا سازمان بسیج مستضعفین یا وزارت کشاورزی تایید شود کد 12 رقمی مختص داوطلب صادر شده و به آن ها تعلق خواهد گرفت که باید آن را در فرم ثبت نام کنکور ۹۹ وارد کنند . كد رهگیری 12 رقمی برای استفاده از سهمیه برای هر آزمون و هر سال متفاوت است .

  بنابر این ، داوطلبان باید برای هر آزمون كد رهگیری جدید از سازمان ذیربط دریافت نمایند . پس از تائید نوع سهمیه ، هر داوطلب در گروه مربوط به سهمیه خود قرار گرفته و نسبت به افراد آن گروه سنجیده می شود .

  اگر بعد از مطالعه این مقاله همچنان درباره تاثیر سهمیه درکنکور سراسری ابهامی داشتید می توانید با استفاده از خدمات مشاوره تحصیلی تلفنی هیوا سوالات خود را از مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی هیوا بپرسید . همچنین برای اطلاع از اخبار کنکور سراسری ، می توانید عضو کانال تلگرام کنکور سراسری هیوا شوید . برای عضویت در کانال تلگرام کنکور سراسری هیوا کلیک کنید . 

  در ادامه به بررسی ویدیوییتاثیر سهمیه ایثارگران 5 درصدی در آزمون سراسری پرداخته ایم .

  سوالات متداول

  در سهمیه ایثارگران 5 درصدی قرار می گیرند که توضیحات تکمیلی در خصوص نحوه استفاده از این سهمیه در کنکور در مقاله ارائه شده است .

  70 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد در هر کدرشته محل است که برای اطلاع از توضیحات بیشتر ، مطالعه مقاله توصیه می شود . 

  متقاضیان استفاده از این سهمیه باید به ارگان مربوطه مراجعه کنند و فرم مخصوص استفاده از سهمیه رزمندگان را تکمیل نمایند و کد 12 رقمی دریافت کنند که البته در این مقاله نحوه دریافت این كد ارائه شده است .

  منبع مطلب : www.heyvagroup.com

  مدیر محترم سایت www.heyvagroup.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  میزان تاثیر سهمیه ایثارگران در کنکور

  میزان تاثیر سهمیه ایثارگران در کنکور

  اعلام نتایج کنکور و انتخاب رشته کنکور 98 در مرداد ماه انجام می گیرد و این موضوع ذهن داوطلبان کنکور را پر از سوال و ابهام می نماید. یکی از این پرسش ها در خصوص سهمیه های مختلف و تاثیر آن ها بر نتیجه کنکور می باشد. از جمله سهمیه هایی که بر نتیجه آزمون داوطلبان تاثیر قابل توجهی دارند می توان به سهمیه رزمندگان ، سهمیه ایثارگران، سهمیه جانبازی ، سهمیه مناطق و سهمیه خانواده شهدا در کنکور سراسری اشاره کرد.

  اما این سهمیه ها به چه افرادی تعلق می گیرند؟ به چه میزان بر نتیجه آزمون داوطلبان موثر خواهند بود؟ و شرط اعمال سهمیه بر روی نتایج آزمون چیست؟ در این مطلب قصد داریم تا به تمامی این پرسش ها در خصوص سهمیه ایثارگران پاسخ دهیم.

  میزان تاثیر سهمیه ایثارگران در کنکور 98

  با توجه به « قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران » و سایر قوانین مربوطه ، در آزمون سراسری دانشگاه ها ، معمولا ظرفیت ویژه ای برای داوطلبان دارای سهمیه ایثارگران در نظر گرفته می شود. شاید اولین سوالی که در زمینه سهمیه ایثارگران در کنکور دارای اهمیت باشد آگاهی از این موضوع است که این سهمیه به چه افرادی تعلق می گیرد و شرط تاثیرگذاری آن در آزمون چیست؟ سهمیه ایثارگران به دو دسته سهمیه 5 درصد و سهمیه 25 درصد تقسیم می شود و هر یک از این سهمیه ها مخاطبان خاص خود را دارند و هر کدام نیز به میزان مشخصی روی نتیجه آزمون تاثیر می گذارند.

  سهمیه ایثارگران 5 درصد

  داوطلبانی که دارای یکی از شرایط زیر باشند می توانند از سهمیه ایثارگری 5 درصد استفاده نمایند.

  این افراد می بایست هنگام ثبت نام کنکور ، گزینه مربوط به استفاده از سهمیه ایثارگری 5 درصد را فعال نموده و هم چنین کد رهگیری 12 رقمی مربوط به این سهمیه را در فرم ثبت نام وارد نمایند.

  5 درصد از ظرفیت پذیرش هر کد رشته محل به دارندگان این سهمیه تعلق می گیرد. البته این ظرفیت صرفا برای داوطلبانی است که موفق به کسب حداقل 70 درصد از نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد در هر کد رشته محل شده باشند.

  سهمیه ایثارگران 25 درصد

  25 درصد از ظرفیت هر کد رشته محل نیز به همسر و فرزندان شهدا ، آزادگان و همسر و فرزندان آنان و هم چنین جانبازان 25 درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آن ها تعلق می گیرد. بر اساس قوانین موجود حد نصاب نمره ایثارگران ، 70 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد هر کد رشته محل می باشد.

  میزان تاثیر سهمیه ایثارگران بر شهریه دانشگاه های غیر روزانه

  برخورداری از سهمیه ایثارگران نه تنها در نتیجه کنکور سراسری و قبولی افراد در دانشگاه موثر است بلکه داوطلبان پس از ورود به دانشگاه نیز می توانند از مزایای سهمیه خود بهره مند شوند. از جمله این مزایا می توان به تخفیف در شهریه دانشگاه های غیر روزانه مانند دانشگاه های نوبت دوم ، پیام نور ، غیرانتفاعی و پردیس خودگردان اشاره نمود.

  تخفیفی که برای دارندگان سهمیه ایثارگری 5 درصد در نظر گرفته شده ، کاهش 30 درصد از شهریه پرداختی است ، هم چنین داوطلبانی که از سهمیه ایثارگری 25 درصد استفاده می کنند از تخفیف 100 درصدی این دانشگاه ها بهره مند می شوند و در واقع می توانند به طور رایگان در رشته محل های این دانشگاه ها تحصیل نمایند.

  در صورتی که دارای یکی از سهمیه های کنکور هستید ولی در هنگام ثبت نام در کنکور سراسری نسبت به استفاده از این سهمیه ها اقدام نکرده اید ، می توانید با ثبت درخواست در سازمان سنجش ، نسبت به ثبت سهمیه خود اقدام نمایید. هم چنین این امکان وجود دارد که در زمان انتخاب رشته کنکور ، فرصت ویرایش و ثبت کد سهمیه وجود داشته باشد.

  جهت اطلاع در خصوص هر یک از موارد فوق و هم چنین نحوه ثبت و ارسال درخواست در سایت سازمان سنجش ، می توانید روی لینک های فوق کلیک نمایید.

  سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

  منبع مطلب : iranmoshavere.com

  مدیر محترم سایت iranmoshavere.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جهش عجیب با سهمیه ایثارگران: قبولی با رتبه ۸۷ هزار در رشته پزشکی و رتبه ۵۱۲ هزار در رشته پرستاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد!

  حکیم مهر: معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در دانشگاه ما در میان دانشجویان قبول شده در رشته پزشکی بهترین رتبه دو (آزاد منطقه یک) بوده است و بالاترین رتبه قبولی 87 هزار و 948 بوده که مربوط به سهمیه ایثارگران 25 درصد شهریه‌پرداز است.

  به گزارش حکیم مهر به نقل از ایسنا، «دکتر محمد اعتضاد رضوی» در نشست خبری با موضوع عوامل مؤثر در اخذ پذیرش در رشته‌های حوزه سلامت و سهمیه‌های موجود که در دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: هر سال جمع کثیری از داوطلبان سهمیه آزاد کنکور، با وجود توانایی علمی بالا، از رسیدن به رشته مطلوب خود باز می‌مانند.

  وی اضافه کرد: علت این امر را نیز می‌توان در سهمیه‌هایی دانست که در پذیرش دانشجویان در دانشگاه‌های سراسری و آزاد در نظر گرفته شده است. وجود اینگونه سهمیه‌ها موجب نارضایتی متقاضیان، به خصوص جوانان شده و می‌تواند امید به ادامه تحصیل و داشتن آینده‌ای بهتر را از آنان سلب کند و بیم آن رود تا سطح علمی جامعه در مقیاس کلان دچار مخاطره شود.

  اعتضاد رضوی افزود: به طور کلی 60 درصد داوطلبان ورود به رشته‌های پزشکی براساس سهمیه وارد دانشگاه‌ها می‌شوند که 30 درصد آن به داوطلبان بومی اختصاص داده شده است که البته این نوع سهمیه‌ها به عنوان یک نوع شیوه پذیرش از بین داوطلبان آزاد انتخاب می‌شود. در بعضی سهمیه‌ها، بیش از 90 درصد ورودی‌ها رتبه بالای 5000 و در برخی موارد بالای 100 هزار دارند و به علت توان کمتر، علی رغم ارفاق‌های قانونی و بعضا فراقانونی، طول تحصیلات‌شان به درازا می‌کشد.

  30 درصد از کل ظرفیت دانشگاه‌ها به سهمیه ایثارگران اختصاص دارد

  وی در خصوص سهمیه ایثارگران، اظهار کرد: 5 درصد از ظرفیت کل دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور به همسران و فرزندان جانبازان زیر 25 درصد و رزمندگان با حداقل 6 ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه اختصاص می‌یابد و با سهم فرزندان جانبازان 25 درصد به بالاتر، فرزندان آزادگان و شهدا که پیش از این 25 درصد از کل ظرفیت بود، می‌توان گفت در حال حاضر 30 درصد از کل ظرفیت دانشگاه‌ها به سهمیه ایثارگران اختصاص دارد.

  معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، خاطرنشان کرد: در صورتی که ظرفیت 25 درصدی مربوط به همسران و فرزندان جانبازان بالای 25 درصد، آزادگان و شهدا تکمیل نشود، مازاد این ظرفیت را می‌توان به همسران و فرزندان جانبازان زیر 25 درصد و رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه اختصاص داد. حد نصاب نمره داوطلبان با سهمیه ایثارگران 70 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد در هر کد رشته محل است.

  وی در مورد ضرورت حفظ کیفیت آموزشی با سطح همترازی دانشجویان، گفت: در شرایط موجود آوردن 70 درصد کف نمره نفر آخر هر رشته محل برای استفاده از سهمیه ایثارگران لازم است. پیشنهاد اخیر مجلس شورای اسلامی 80 درصد و برای رشته‌های پرطرفدار پزشکی و فنی 85 درصد است.

  ۸۷ هزار و ۹۴۸؛ بالاترین رتبه قبولی در پزشکی مشهد

  اعتضاد رضوی اذعان کرد: در بررسی رتبه‌های قبولی در دانشگاه‌های مختلف منطقه، بیشترین دامنه قبولی مربوط به دانشگاه مشهد است و پس از آن به ترتیب دانشگاه‌های سبزوار و نیشابور قرار دارند. به عنوان مثال در دانشگاه علوم پزشکی مشهد در میان دانشجویان قبول شده در رشته پزشکی بهترین رتبه دو (آزاد منطقه یک) بوده است و بالاترین رتبه قبولی 87 هزار و 948 بوده که مربوط به سهمیه ایثارگران 25 درصد شهریه‌پرداز است. در کل رشته‌ها بالاترین رتبه قبولی در دانشگاه علوم پزشکی هم رتبه 512 هزار و 981 مربوط به پرستاری بوده است.

  وی افزود: با توجه به تقاضای زیاد برای سه رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی تحلیلی نیز به طور اختصاصی برای این سه رشته به تفکیک دوره، قبولی انجام شد. بیشترین دامنه قبولی در رشته پزشکی دوره روزانه 74 هزار و 760 مربوط به سهمیه ایثارگران 25 درصد و در دانشگاه سبزوار بوده است. در همین رشته، در دوره شهریه‌پرداز، بیشترین دامنه قبولی مربوط به سهمیه ایثارگران 25 درصد و دانشگاه مشهد 17 هزار و 342 بوده است. در دوره محروم نیز بیشترین دامنه قبولی مربوط به سهمیه منطقه دو و دانشگاه بیرجند سه هزار و 474 بوده است.

  معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: در حالی که بالاترین رتبه قبولی دانشجویان شرکت کننده در کنکور با استفاده از سهمیه‌های مناطق سه‌گانه، شهریه‌پرداز این مناطق، سهمیه مناطق محروم و حتی 5درصد ایثارگران در رشته پزشکی در دانشگاه‌های منطقه 9 حداکثر تا حدود رتبه 10 هزار بوده است، با کمال تعجب در دانشجویانی که از سهمیه ایثارگران 25 درصد استفاده نموده‌اند رتبه حداکثر قبولی به سطح 10 برابر حدود 99 هزار (ایثارگر شهریه‌پرداز) می‌رسد که مبین بی‌عدالتی در جذب دانشجویان از طریق کنکور سراسری است.

  وی گفت: شکاف مذکور در رتبه‌های افراد پذیرفته شده نیز به وضوح قابل مشاهد است. نتایج بررسی اخیر حاکی از آن بود که اختلاف میانگین رتبه آخرین فرد پذیرفته شده در سهمیه ایثارگران با آزاد قریب به 140 هزار بوده است. این تفاوت در رشته‌های پر تقاضا(پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی) بسیار چشمگیر است. به طوری که نسبت آخرین رتبه پذیرفته شده با سهمیه ایثارگران به آخرین رتبه پذیرفته شده با سهمیه آزاد در رشته پزشکی بیش از 21 برابر، در رشته دندانپزشکی19 برابر و در رشته داروسازی بیش از 20 برابر بوده است. ناگفته نماند که در بعضی موارد این اختلاف منجر به ایجاد فضای نامناسب در دانشجویان یک کلاس درس می‌شود. بررسی شکاف اجتماعی علمی ایجاد شده ناشی از این سهمیه خود مطالعه گسترده دیگری را می‌طلبد ضمن اینکه اختلاف سطح توان علمی دانشجویان پذیرفته شده با سهمیه‌های مربوطه به عدم توازن محیط آموزشی فراگیران منجر شده و زمینه تخلفات مختلف خصوصا در آزمون‌ها را ایجاد می‌کند.

  سهمیه‌ها با عدالت آموزشی همخوانی ندارد

  اعتضاد رضوی خاطر نشان کرد: در مجموع به نظر می‌رسد با توجه به عدم تناسب جمعیت هدف، اعمال سهمیه‌های مختلف علی الخصوص سهمیه ایثارگران 25 درصد با عدالت آموزشی همخوانی نداشته و شرایط رقابت را برای سایر خیل عظیم دانش‌آموزان متقاضی و سهمیه‌های آزاد بسیار دشوار می‌کند. امید است با استفاده از یافته‌ها و شواهد علمی بهترین تصمیم‌ها برای فرزندان عزیز آینده ایران اسلامی انجام شود.

  وی گفت: در حال حاضر در کل کشور 30 هزار فارغ التحصیل دندانپزشکی وجود دارد و حدود 14 هزار دانشجو در رشته دندانپزشکی در حال اشتغال به تحصیل هستند. این تعداد دانشجوی محصل تا 6 سال دیگر فارغ التحصیل می‌شوند و به 30 هزار پتانسیل کنونی دندانپزشکان کشور افزوده خواهند شد که بر این اساس سرانه ما در داندانپزشکی نسبت به منطقه رشد قابل توجهی داشته و بسیار بالا خواهد رفت.

   اعتضاد رضوی افزود: اکنون در داروسازی 25 هزار داروساز فارغ‌التحصیل در کشور وجود دارند که شماره نظام پزشکی خود را دریافت کرده‌اند و حدود 13 هزار دانشجوی داروساز در حال اشتغال به تحصیل داریم که این تعداد تا 6 سال دیگر به ظرفیت ما در رشته داروسازی افزوده می‌شوند و تعداد نیروهای فعال ما را به حدود 38 هزار نفر خواهند رساند.

   معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد یادآور شد:  وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص مخاطرات افزایش ظرفیت رشته‌های علوم پزشکی عنوان کرده‌اند که «در حال حاضر ظرفیت پزشکی ما برای پنج سال آینده شاید فراتر از نیاز نظام ارائه خدمت‌مان باشد. طبق برآورد ما حدود 40 هزار پزشک که اسامی‌شان را در اختیار داریم هیچ ردی از طبابت‌شان در کشور وجود ندارد و این امر نشان می‌دهد که ما در توزیع و ایجاد جاذبه برای پزشکان در نقاط مختلف به خوبی عمل نکرده‌ایم. برآورد من به عنوان وزیر بهداشت و کارشناس و کارشناس حوزه سلامت این است که در سال‌های آتی حداکثر تا سه سال آینده مسئله‌ای به نام کمبود پزشک حتی در مناطق محروم را نخواهیم داشت. در حال حاضر سرانه پزشک ما نزدیک به دو است و اگر با همین روش پیش برویم این سرانه بیشتر می‌شود و حتی مشکل افزایش نیروی پزشکی خواهیم داشت. اگر تعداد پزشک از نیازمان بیشتر شود، با یک جمعیت بیکار مواجه می‌شویم که متوقع هم هست به هر حال نوع توقع یک دیپلمه بیکار با پزشک بیکار متفاوت است.»

   اعتضاد رضوی گفت: معاون پارلمانی وزارت بهداشت در خصوص امکانات آموزشی بیان کرده که «طرح افزایش ظرفیت دانشجویان پزشکی اصلا به صلاح نیست. در حال حاضر دانشجویان ما به حداقل‌های آموزشی دسترسی ندارند و حتی نمی‌توانند عمل جراحی را از نزدیک مشاهده کنند. می‌گویند بعضی از مطب‌ها شلوغ است اما برخی از مطب‌ها روزی دو الی سه بیمار هم ندارند. در حال حاضر 2000 استاد کمبود داریم و فضاهای آموزشی ما اصلا کافی نیستند. ما 400 خوابگاه دانشجویی در سال گذشته داشتیم که قرار بود امسال آن‌ها را بسازیم اما تامین اعتبار نشد و این مسائل باعث دغدغه‌های وزارت بهداشت در حوزه پذیرش دانشجو است. در حال حاضر ظرفیت دانشجویان در اغلب رشته‌ها مازاد بر امکانات، هیأت علمی، تجهیزات و فضای آموزشی، درمانی و ... است.»

  معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطرنشان کرد: همچنین معاون آموزشی وزارت بهداشت، اظهار کرده‌اند که «در حال حاضر 55 هزار دانشجوی پزشکی در حال تحصیل در کشور داریم. همچنین 10 هزار نفر هم در خارج از کشور در حال تحصیل هستند که اگر فارغ التحصیل شوند و بازگردند مشکلات‌مان هم حل می‌شود. مشکل ما توزیع نامناسب نیروی انسانی است. در بعضی از رشته‌های تخصصی 300 تا 400 درصد ظرفیت داشته‌ایم اما باید توجه کرد که نمی‌توان همه متخصصان را به مناطقی فرستاد که بیمار نداشته باشد و یا امکانات تخصصی در اختیار نباشد. در حال حاضر نقشه راه ما برای پنج سال آینده در رشته‌های تخصصی مشکل است و برخی از رشته‌ها از جمله رشته‌های جراحی با افزایش ظرفیت و به دلیل اشباع بعضی از رشته‌ها با کاهش ظرفیت مواجه می‌شوند. بعضی از رشته‌های تخصصی نیز وضعیت موجود را ادامه می‌دهند محاسبات نیروی انسانی در مورد رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری و مامایی انجام شده است. علی‌رغم اینکه دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با چالش‌های زیادی مواجه هستند اما ما طی چند روز اخیر نیز مقداری ظرفیت پذیرش در رشته‌های تجربی از جمله سه رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی را افزایش دادیم. واقعیت این است که دانشگاه‌های علوم پزشکی فشار زیادی از ظرفیت‌های افزایش یافته دارند.»

  وی بیان کرد: قائم مقام معاون آموزشی وزارت بهداشت، نیز عنوان کرده‌اند که «55 هزار دانشجوی رشته پزشکی تا هفت سال آینده به تعداد 175 هزار پزشک اضافه می‌شوند. ما با توجه به مطالعات متعدد در خصوص جبران کمبود نیروی متخصص در برخی رشته‌های تخصصی، حدود 300 برابر ظرفیت را طی پنج سال اخیر اضافه کردیم. حدود 10 هزار دانشجوی گروه پزشکی در سه رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی به تدریج در حال بازگشت به داخل کشور بوده و به جمعیت قبلی اضافه خواهد شد.»

  معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد:  نماینده مردم مشهد و کلات عنوان کرده‌اند « در خراسان رضوی حدود 8000 پزشک عمومی داریم که تنها 4200 نفر از آنان مشغول طبابت هستند و بقیه طبابت انجام نمی‌دهند. باید ابتدا زیرساخت‌های آموزشی را توسعه دهیم و بعد پزشک تربیت کنیم در غیر این صورت فقط پزشکان بی‌سواد و بی‌انگیزه به جامعه تزریق کرده‌ایم. دولت پول ندارد که سرانه دانشجو را اضافه کند و نتیجه این می‌شود که دانشجوی پولی جذب کنیم که باز تعدادی پولدار پزشک می‌شوند و می‌خواهند پولی را که در طول آموزش خرج کرده‌اند در بیاورند و به جان مردم می‌افتند. پزشکان ترجیح می‌دهند شهرهای بزرگ بمانند و فعالیت غیر پزشکی انجام دهند، اما به شهرهای کوچک یا روستاها نروند، حتی اگر درآمد بیشتری در این مناطق داشته باشند. ایران پزشکان شاخصی را تربیت کرده و برای حفظ این شاخص، باید اول زیرساخت‌ها را مهیا سازیم. در مناطق مختلف تعداد زیادی پرونده علیه پزشکان تشکیل شده که این پزشک را از طبابت منصرف می‌کند.»

  اعتضاد رضوی بیان کرد: برای مناطق محروم و در رشته‌های تحصیلی پزشکی و پیراپزشکی حداقل 30 درصد ظرفیت گذاشته شده است و پیش‌بینی می‌شود که تا سه الی چهار سال آینده تقریبا نیروهای تخصصی در این مناطق، از نیروهای بومی خواهند بود. به این نتیجه می‌رسیم که کشور دیگر به افزایش ظرفیت در حوزه علوم پزشکی نیازی ندارد و یا اگر نیاز دارد باید دید چه راهکار مناسبی می‌شود این کمبود را جبران کرد. زیرا در حال حاضر دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور امکان پذیرش افزایش ظرفیت را ندارند و کاملا از بعد اجرایی این پیشنهاد غیر کارشناسی و ناپخته ارائه شده است.

  بدون هیچ افزایش ظرفیتی تا ۱۴۰۴ سرانه تعداد پزشکمان به استانداردهای جهانی می‌رسد

   معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در حال حاضر حدود 150 هزار پزشک عمومی و متخصص فعال و 55 هزار دانشجوی پزشکی در حال تحصیل در کشور وجود دارد که در نهایت می‌توان گفت تا هفت سال دیگر با فارغ التحصیل شدن دانشجویان فعلی بیش از 200 هزار پزشک عمومی و متخصص فعال در کشور خواهیم داشت که تا سال 1404 ایران را به استانداردهای جهان در سرانه تعداد پزشک به بیمار بدون هیچ افزایش ظرفیتی می‌رساند.

  وی عنوان کرد: برای تربیت نیروی انسانی در بخش سلامت باید به پنج سوال اساسی پاسخ داده شود. در ابتدا موسسات آموزش عالی و دانشگاه‌های علوم پزشکی با چه الگویی در عرصه سرزمین باید توسعه یابند، چه رشته و مقاطعی برای تامین نیاز کشور و رسیدن به اهداف سند چشم‌انداز و نقشه جامع علمی کشور باید انجام شوند یا توسعه یابند، چه تعداد دانشجو و در چه رشته و مقاطعی در حوزه سلامت باید تربیت شوند که هم نیاز کشور برآورده شود و هم دچار تورم نیروی انسانی در این بخش نشویم و در نهایت چقدر امکانات، اعتبارات و هیات علمی برای رسیدن به این شاخص‌ها نیاز داریم، چگونه باید کیفیت نیروی انسانی تربیت شده را براساس نیاز کشور و استانداردهای جهانی ارتقا دهیم.

  وی افزود: بدین منظور و در راستای حرکت به سمت اجرای این سند مهم کارگروه آمایش سرزمین در کارگروه آمایش سرزمین در دانشگاه علوم پزشکی مشهد شکل گرفت. باید یادآور شد که هدف نهایی آمایش تعادل بین سه عنصر انسان، فضا و فعالیت است. این آمایش مبتنی بر ظرفیت‌های بومی(بهره‌مندی از امکانات و بسترهای منطقه‌ای و استانی)، ماموریت محور نمودن(دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی) و تمرکززدایی ( فعالیت‌ها از ستاد به سمت مناطق آمایشی) است.

  وی تصریح کرد: برای تخمین نیروی انسانی مورد نیاز و همچنین برای برآوردن نیازهای سلامت، اطلاعات دقیقی مانند تحلیل ساختار سنی و جنسی جمعیت، وضعیت تسهیلات آموزشی موجود، تغییرات دانش و فناوری، توزیع جغرافیایی و اپیدمیولوژیک بیماری‌ها، نگرش‌های مردم درباره سلامت، بیماری، روش‌های درمانی و پیشگیری، تغییرات محیط زندگی و .... لازم است.

   اعتضاد رضوی بیان کرد: مطالعات گوناگونی مانند برآورد ملی نیروی انسانی بخش سلامت، برآورد نیروی انسانی مورد نیاز در نقشه راه درمان ایران و برآورد پزشک متخصص مورد نیاز در زمینه بررسی نیاز پزشک متخصص انجام شده است که در سند ملی آمایش سرزمینی از این سه مطالعه استفاده شده است. ثابت در نظر گرفتن سهم زمان کاری (FTE) پزشکان متخصص، ثابت در نظر گرفتن مرزبندی حرفه‌ای موجود تخصص‌های مختلف پزشکی برای سال هدف و نیز در نظر نگرفتن نظام ارجاع برای برآورد پزشکان متخصص تا سال هدف، مفروضات مشترک در برآوردهای این سه مطالعه است.

  وی در مورد مهم‌ترین اقدامات کارگروه آمایش سرزمین، که ماموریت‌گرایی، تمرکززدایی و ارتقاء توانمندی دانشگاه‌ها است، اضافه کرد: بررسی جامع در خصوص الگوهای مختلف برآورد نیروی انسانی، پیشنهاد رشته‌های مورد نیاز کلان با تاکید بر بومی‌گزینی به شورای گسترش، تهیه پیش‌نویس سند آمایش آموزش عالی سلامت کلان منطقه 9، محاسبه نیروی انسانی مورد نیاز تا 1404 در کلان منطقه در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری و مامایی، پیشنهاد برنامه آموزشی نظام‌مند کوتاه مدت بر مبنای نیازهای بخش دولتی و غیر دولتی و دیگر اقدامات را نیز شامل می‌شود.

  منبع مطلب : www.hakimemehr.ir

  مدیر محترم سایت www.hakimemehr.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  برای ارسال نظر کلیک کنید