این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  شربت سفالکسین 250 برای چیست

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  شربت سفالکسین 250 برای چیست را از این سایت دریافت کنید.

  سفالکسین

  نام ژنریک: سفالکسین نام لاتین: Cephalexin نام تجاری: ®Keflex گروه دارویی- درمانی: نسل اول سفالوسپورین ها آنتی بیوتیک طبقه بندی در بارداری: گروه B اشکا...

  سفالکسین

  منتشر شده در نسل اول سفالوزپورین ها

  نام ژنریک:

  سفالکسین

  نام لاتین:

  Cephalexin

  نام تجاری:

  ®Keflex

  گروه دارویی- درمانی:

  نسل اول سفالوسپورین ها

  آنتی بیوتیک

  طبقه بندی در بارداری:

  گروه B

  اشکال دارویی:

  کپسول: 250 میلی گرم و 500 میلی گرمپودر جهت تهیه سوسپانسیون خوراکی: 125 میلی گرم و 250 میلی گرم بر 5 میلی لیتر

  موارد مصرف:

  سفالکسین در عفونت های ریوی (سفالکسین در سرماخوردگی زمانی که علت باکتریایی باشد و باعث عفونت ریوی و گلو درد ناشی از عفونت باکتریایی باشد، تجویز می شود)، عفونت ادرای- تناسلی، پوست و بافت نرم (سفالکسین گاهی در عفونت دندان تجویز می شود)، استخوان و مفاصل، اوتیت میانی (عفونت گوش) ناشی از ارگانسیم های حساس کاربرد دارد.

  روش و مقدار مصرف:

  مصرف سفالکسین در بالغین: 250 میلی گرم تا حداکثر 1 گرم از دارو هر 6 ساعت یک بار از راه خوراکی (کپسول سفالکسین 250 یا 500) به صورت دوز های منقسم استفاده می شود.مصرف سفالکسین در کودکان: 6 تا 12 میلی گرم بر هر کیلوگرم وزن کودک هر 6 ساعت، استفاده می شود (سوسپانسیون خوراکی سفالکسین).

  مکانیسم اثر:

  اثر آنتی بیوتیکی: سفالکسین یک باکتریوسید است. مانع ساخت دیواره سلولی باکتری می شود و از این طریق موجب مرگ باکتری های در حال رشد و تقسیم می گردد.

  فارماکوکینتیک:

  نیمه عمر سفالکسین 0.5 تا 1.2 ساعت است.

  این دارو از راه کلیه و از طریق ادرار دفع می شود.

  نکات با اهمیت:

  مقادیر موجود در اشکال دارویی (کپسول سفالکسین یا سوسپانسیون خوراکی سفالکسین)، بر اساس سفالکسین بدون آب است.

  توصیه می شود که کپسول سفالکسین حتما با معده خالی مصرف شود که جذب بیشتری از دستگاه گوارش داشته باشد.

  جهت جلوگیری از تجمع سمی دارو در بیماران دچار اختلال عملکرد کلیه، در مواردی که کلیرانس کراتینین کمتر از 40 میلی لیتر بر دقیقه است، دوز سفالکسین باید کاهش یابد.

  موارد منع مصرف:

  افرادی که حساسیت شدید به هر یک از انواع پنی سیلین ها یا سفالوسپورین ها دارند.

  تداخلات دارویی:

  مصرف پروبنسید (یکی از داروهای درمان نقرس است) به طور همزمان، باعث کاهش دفع کلیوی سفالکسین و افزایش سطح خونی آن می گردد.

  مصرف همزمان سفالکسین با داروهای نفروتوکسیک (مثل آمینوگلیکوزید ها) می تواند سمیت کلیوی داروهای نفروتوکسیک را تقویت کند.

  عوارض جانبی:

  هر دارو به موازات ایجاد اثرات درمانی مورد نظر ممکن است سبب بروز عوارض ناخواسته نیز بشود. اگرچه کلیه این عوارض در یک فرد مشاهده نمی شود ولی در صورت بروز هر یک از عوارض زیر با پزشک معالج مشورت نمایید.

  از جمله عوارض جانبی سفالکسین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  CNS: سرگیجه، سردرد، تشنجGI: کولیت پسودومامبرانو، اسهال، تهوع،استفراغ، کرامپ های شکمیGU: خارش ناحیه ژنیتال یا ناحیه تناسلیHema: آنمی، لوکوپنی، ائوزینوفیلیOther: واکنش افزایش حساسیت (راش، کهیر، لرز، تب، ادم، آنافیلاکسی)توجه: در صورت بروز واکنش افزایش حساسیت و یا اسهال شدید، مصرف دارو باید قطع شود.

  مصرف در بارداری و شیردهی:

  مصرف سفالکسین در بارداری توصیه نمی شود.

  این دارو در شیر ترشح می شود و بنابراین مصرف سفالکسین در شیردهی باید همراه با احتیاط باشد.

  توجهات پزشکی- پرستاری:

  در صورت درمان طولانی مدت با سفالکسین، تست های عملکرد کلیه و کبد را بصورت دوره ای انجام دهید.

  بیمار را از نظر بروز علائم واکنش افزایش حساسیت تحت نظر داشته باشید.

  توجهات بیمار- خانواده:

  سفالکسین توسط اسید معده تخریب نمی شود ولی اگر همراه با غذا مصرف شود جذب آن دچار اختلال می شود پس بهتر است با معده خالی مصرف شود(حداقل یک ساعت قبل و یا دو ساعت بعد از غذا).

  در صورت بروز علائم عفونت ثانویه (رویش زوائد خزه مانند و سیاه رنگ بر روی زبان، خارش و ترشح واژینال، مدفوع شل و آلرژی) به پزشک خود اطلاع دهید.

  در صورت بروز تب و اسهال در پی مصرف این دارو به پزشک خود اطلاع دهید.

  شرایط نگهداری دارو:

  بعد از تهیه سوسپانسیون خوراکی سفالکسین، دارو را می توان تا 14 روز در یخچال نگهداری کرد.

  کپسول سفالکسین را باید در دمای 15 تا 30 درجه سانتیگراد نگهداری کرد.

  مراحل تهیه سوسپانسیون خوراکی:

  برای تهیه سوسپانسیون سفالکسین باید از آب جوشیده سرد شده استفاده کرد اگر از آب نجوشیده استفاده شود اثر آنتی بیوتیک از بین می رود. ابتدا باید پودر را کاملا تکان داد که از هم باز شود و بهم چسبیده باقی نماند، سپس آب جوشیده سرد شده تا خط نشانه روی ظرف اضافه شود و در نهایت شیشه را به خوبی تکان دهید تا به شکل سوسپانسیون در آید. ظرف دارو باید نیم ساعت به صورت ساکن قرار گیرد، در این مدت سطح دارو از خط مورد نظر پایین تر می آید که دوباره مقداری آب به آن اضافه نمایید تا به سطح مشخص باز گردد. دارو باید در یخچال نگهداری شود و قبل از هر بار مصرف دارو را کاملا تکان دهید. حداکثر تا 14 روز بعد از تهیه سوسپانسیون می توان از آن استفاده کرد.

  برگرفته از:

  راهنمای کاربرد داروهای ژنریک ایران، تالیف دکتر رامین خدام

  درسنامه جامع داروهای رسمی ایران - ایران فارما، تالیف دکتر سعید شهراز- دکتر طاهره غازیانی

  فارماکولوژی پایه و بالینی کاتزونگ

  وبسایت http://www.Drugs.com

  مطالب زیر را بخوانید

  Gonorrhea نسبت به یک آنتی بیوتیک مقاوم است

  بین مصرف آنتی بیوتیک در اوایل بارداری و بروز نقص در جنین ارتباطی وجود ندارد

  آزیترومایسین اریترومایسین اسپیرامایسین کلاریترومایسین تتراسایکلین داکسی سیکلین کلیندامایسین کلرامفنیکل

  منبع : www.dorvana.com

  داروی سفالکسین چیست؟ کاربرد و عوارض مصرف سفالکسین – مجله سلامت دکترتو

  نام رایج دارو: سفالکسین – Cephalexin اسامی تجاری: کِفلکس توجه: مطلبی که مطالعه می‌کنید صرفا جنبه‌ی افزایش آگاهی دارد و به هیچ وجه جایگزین توصیه‌های پزشک نیست. برای مصرف دارو، آگاهی از عوارض جانبی، تداخل دارویی و موارد مرتبط دیگر لازم است حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید. سفالکسین چیست و چه کاربردی دارد؟ داروی […]

  صفحه اصلی دارو

  داروی سفالکسین چیست؟ کاربرد و عوارض مصرف سفالکسین

  موضوعات پزشکی مرتبط: دارو

  داروی سفالکسین چیست؟ کاربرد و عوارض مصرف سفالکسین

  نویسنده:تحریریه مجله دکترتو

  | تاریخ انتشار: 7 اسفند 1397

  | آخرین به‌روزرسانی: 24 دی 1400

  | تعداد نظرات:40

  سیاست انتشار مطلب پزشکی

  آنچه در این مقاله می‌خوانید

  نام رایج دارو: سفالکسین – Cephalexinاسامی تجاری: کِفلکستوجه: مطلبی که مطالعه می‌کنید صرفا جنبه‌ی افزایش آگاهی دارد و به هیچ وجه جایگزین توصیه‌های پزشک نیست. برای مصرف دارو، آگاهی از عوارض جانبی، تداخل دارویی و موارد مرتبط دیگر لازم است حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

  سفالکسین چیست و چه کاربردی دارد؟

  داروی سفالکسین نوعی آنتی‌بیوتیکی است که به دسته آنتی‌بیوتیک‌های سفالوسپورین تعلق دارد و در درمان عفونت‌های مختلف میکروبی موثر است.

  نحوه عملکرد داروی سفالکسین

  داروی سفالکسین رشد میکروب‌ها را متوقف می‌کند. این آنتی‌بیوتیک فقط در درمان عفونت‌های باکتریایی موثر است و بر روی عفونت‌های ویروسی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا تاثیری ندارد.

  نحوه مصرف سفالکسین و دوز مصرفی

  استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها در زمانی که به آنها نیازی نیست باعث می‌شود اثربخشی دارو در مواقع نیاز از بین برود.

  برای مصرف صحیح داروی سفالکسین لازم است از اطلاعات روی جلد دارو و راهنمای دارویی به دقت پیروی کنید. این دارو ممکن هست همراه با غذا یا بدون غذا طبق دستور پزشک‌ معمولا هر ۶ تا ۱۲ ساعت یک بار در روز مصرف شود. قبل از مصرف شیشه محتوای دارو را خوب تکان دهید. دوز مصرفی را با دقت اندازه‌گیری کنید و از قاشق غذاخوری برای مصرف دارو استفاده نکنید، زیرا میزان دوز مصرفی آن مشخص نیست و بهتر از پیمانه مخصوص استفاده شود.

  دوز مصرف داروی سفالکسین به وضعیت پزشکی بیمار و پاسخ بدنشان نسبت به دارو بستگی دارد، در کودکان دوز مصرفی به وزن کودک نیز وابسته است. برای اثر بهتر داروی سفالکسین آن را در ساعات مشخص بخورید تا میزان دارو در بدنتان ثابت بماند. مصرف این دارو را تا زمانی که پزشک تجویز کرده ادامه دهید حتی اگر احساس کردید علائم عفونت از بین رفته است. قطع این دارو موقع درمان ممکن است باعث شود عفونت باکتریایی دوباره رشد کند و مشکل‌ساز شود.

  برای اطلاع از موارد مصرف، نحوه مصرف، عوارض و تداخلات دارویی این دارو می‌توانید به پزشکان داخلی و پزشکان عفونی در دکترتو مراجعه کنید و اینترنتی نوبت بگیرید.

  مشاوره با متخصصان

  بیماری‌های عفونی دکترِتو شروع نوبت‌گیری

  عوارض جانبی سفالکسین

  مصرف سفالکسین ممکن است موجب عوارضی مانند درد شکم، اسهال، استفراغ، تهوع و شکم درد شود. اگر هر یک از این عوارض ادامه یافتند با پزشک خود تماس بگیرید.

  درصورتی که پزشک داروی سفالکسین را برای شما تجویز کرده است مطمئن باشید فوائد آن بیش از مضراتش بوده است. همچنین لازم است بدانید اکثر افرادی که داروی سفالکسین را مصرف کرده‌اند، عوارض جدی این دارو را تجربه نکرده‌اند. استفاده مکرر این دارو در دوره‌های طولانی ممکن است موجب ترشحات دهانی و عفونت‌های مخمری جدیدی شود. در صورت ایجاد این عوارض یا عوارضی دیگر با پزشک خود تماس بگیرید.

  این دارو به ندرت ممکن است باعث ایجاد بیماری شدید روده (کلوستریدیوم دیفیسیل با نشانه اسهال شدید) شود. این عارضه ممکن است در مدت درمان یا ماه‌ها بعد از درمان خود را نشان دهد. از داروهای ضد اسهال یا مسکن‌های ضد درد استفاده نکنید زیرا ممکن است شرایطتان را بدتر کند. اگر هریک از علائمی مانند اسهال مداوم، دردهای شکمی غیرعادی و مدفوع مخاطی یا خونی را مشاهده کردید با فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید.

  واکنش آلرژیک بالا به این دارو بسیار نادر است. با این حال اگر هریک از علائمی مانند بیهوشی، خارش یا تورم (به‌خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی را تجربه کردید سریعا از فوریت های پزشکی کمک بگیرید. با توجه به اینکه لیست عوارض کامل نیست، ممکن است با عارضه ای برخورد کنید که ذکر نشده باشد. در این موارد با پزشک یا دکتر داروخانه مشورت کنید.

  موارد احتیاط مصرف سفالکسین

  قبل از مصرف اگر به داروی سفالکسین، پنی‌سیلین و یا آنتی‌بیوتیک‌های سفالوسپورین مانند سفپودوکسیم استفاده می‌کنید، این موضوع را با پزشک یا دکتر داروخانه در میان بگذارید. داروی سفالکسین ممکن است شامل ترکیبات غیر فعالی باشد که موجب بروز حساسیت یا مشکلات دیگر بشود. در این زمینه با دکتر داروخانه مشورت کنید. چنانچه سابقه‌ی بیماری‌هایی نظیر مشکلات کلیوی و بیماری روده‌ای کولیت دارید، حتما این موارد را با پزشک خود در میان بگذارید.

  شربت خوراکی این دارو ممکن است حاوی شکر باشد لذا اگر دیابت دارید در مصرف شربت سفالکسین دقت کنید و با پزشک خود مشورت کنید. مصرف سفالکسین ممکن است موجب مشکلات در واکسن‌های باکتریایی مانند واکسن تیفوئید شود. در هنگام مصرف این دارو واکسیناسیون را به جز مواردی که پزشک توصیه کرده است را انجام ندهید. قبل از هر گونه جراحی همه‌ی داروهایی راکه مصرف می‌کنید با پزشک یا دندانپزشک خود در میان بگذارید.

  این دارو فقط در صورت نیاز در حاملگی مصرف شود. در مورد مزایا و خطرات مصرف این دارو در زمان حاملگی با پزشکتان مشورت کنید. این دارو از طریق شیر مادر انتقال می‌یابد پس قبل از شیردهی به نوزاد با پزشک صحبت کنید.

  برای اطلاع از موارد مصرف، نحوه مصرف، عوارض و تداخلات دارویی این دارو بهتر است از سرویس مشاوره دارویی دکترتو استفاده کنید.

  مشاوره با پزشکان

  مشاوره دارویی دکترِتو شروع نوبت‌گیری

  تداخلات دارویی سفالکسین با داروهای دیگر

  تداخلات دارویی ممکن است عملکرد و تاثیر داروی سفالکسین را تغییر دهد یا باعث افزایش ریسک بروز عوارض جانبی آن شود. این مقاله شامل تمامی تداخلات دارویی ممکن، نیست لذا لیست تمامی داروهای مصرفی‌تان را باپزشک یا دکتر داروخانه در میان بگذارید و بدون صلاحدید پزشک شروع به مصرف، قطع یا تغییر دوز داروی سفالکسین نفرمایید.

  منبع : doctoreto.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 23 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید