این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  شهید سید محمد تقی رضوی

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  شهید سید محمد تقی رضوی را از این سایت دریافت کنید.

  شهید سید محمد تقی رضوی

  زندگینامه شهید مهندس سید محمد تقی رضوی سردار شهید اسلام نام و نام خانوادگی : سید محمد تقی رضوی محل تولد : شهر مقدس مشهد تاریخ تولد : ۱۳۳۴ تاریخ شهادت :

  شهید سید محمد تقی رضوی

  زندگینامه شهید مهندس سید محمد تقی رضوی

  سردار شهید اسلام

  نام و نام خانوادگی : سید محمد تقی رضوی

  محل تولد : شهر مقدس مشهد

  تاریخ تولد : ۱۳۳۴

  تاریخ شهادت : ۳/۳/۱۳۶۶

  محل شهادت : منطقه سردشت

  آخرین مسئولیت : فرماندهی مهندسی رزمی قرارگاه خاتم الانبیاء

  زندگينامه شهيد

  سردار شهيد اسلام محمد تقي رضوي در سال 1334 در مشهد مقدس بدنيا آمدند. شهيد براي درس و تحصيل وارد انستيتو مشهد شد . محمد تقي پس از فارغ التحصيل شدن از انستيتوي مشهد ، به سربازي اعزام مي‌گردد. سربازي وي ، با اوج‌گيري انقلاب مصادف مي‌شود كه او به روشنگري ديگر سربازان در پادگان مي‌پردازد .به دنبال فر مان حضرت امام خميني (ره) مبني بر ترك پادگانها توسط سربازان ، او نيز پادگان را ترك كرد . مادرش مي‌گويد:" تير بارانت مي‌كنند . " ، با خونسردي همه مسايل را براي مادر توضيح داده و او را آرام می نماید . پس مادر به او می گوید :" پس چند روز بيرون نرو تا شناخته نشوي" ، با لبخند جواب می دهد : " مادر ! من فرار كرده‌ام كه فعاليت كنم و اعلاميه‌هاي امام را پخش كنم . فرار كرده‌ام كه دركنار مردم باشم . نه اينكه در خانه بمانم . "

  وي فعالانه وارد مبارزه عليه رژيم مي‌شود و لحظه‌اي از فعاليت باز نمي ‌ايستد . هنگام ورود حضرت امام (ره) به كشور ، مشتاقانه رهسپار تهران شده و خود را براي استقبال از معظم له آماده مي‌كند . عشق و علاقه‌اش به حضرت امام (ره) به حدي بود كه همواره با ديدن عكس ايشان به وجد مي‌آمد و نيرو مي‌گرفت . به دنبال پيام حضرت امام (ره) به عضويت جهاد سازندگي درمي‌آيد .

  فعاليتهاي شهيد در دوران دفاع مقدس

  رضوي با شروع جنگ تحميلي ، به جبهه‌هاي جنگ مي‌شتابد و نقطه عطفي در زندگي ‌اش آغاز مي‌گردد. وي از روزهاي نخستين جنگ ، خود را به جبهه‌‌ها مي‌رساند و با عضويت در ستاد جنگهاي نامنظم شهيد چمران به دفاع از انقلاب و اسلام مي‌پردازد .وي در طرح كنال‌كشي اطراف اهواز فعالانه شركت كرد . پس از مدتي به جهاد خراسان مي‌پيوندد و فعاليتهاي خود را در سنگري ديگر ادامه مي‌دهد . وي ابتدا به عنوان « مسئول ستاد پشتيباني جنگ جهاد خراسان » مشغول انجام وظيفه مي‌شود و نقش بسزايي در سازماندهي و گسترش ستاد پشتيباني ايفا مي‌كند كه با تلاش و پيگيري او ستاد مركزي پشتيباني جنگ و جهاد در جنوب شكل مي‌گيرد . او با جمع آوري تعدادي لودر و بولدوزر و غلتك ، بناي كار مهندسي – رزمي را مي‌گذارد و براي اولين تجربه جاده نظامي انديمشك – حميديه را احداث مي‌كند شهيد رضوي در جبهه‌هاي نبرد ، از خود توانمندي و رشادتهاي بالايي نشان مي‌دهد و هرگز از تلاش و كوشش باز نمي‌ايستد . با ارايه طرحهاي مهندسي بديع و نو ،‌بارها و بارها در عمليات متعدد ، راهگشاي فرماندهان و رزمندگان اسلام مي‌شود . مهندس جعفري يكي از همرزمان وي مي‌گويد :« در عمليات خيبر وقتي با مشكلات پيچيده‌اي مواجه شديم ، ايشان راهي منطقه شد و در ارتباط با مسايل مهندسي آنجا ، عيناً منطقه را بررسي كرد و بعد طرحي ارائه نمود كه باعث حفظ و تثبيت جزاير توسط رزمندگان شد.»

  رضوي به رغم داشتن مسؤوليت بالا، هر جا كه احساس نياز مي‌كند ، فوراً وارد عمل مي‌شود ، از زدن خاكريز با لودر و بولدوزر تا ايجاد جاده و پل به عنوان اولين تجربه درامر مهندسي و رزمي ، در عمليات «طريق القدس»جاده‌اي ابتكاري از پشت تپه‌هاي «الله اكبر» احداث مي‌كند كه نيروهاي رزمنده با استفاده از آن جاده ، دشمن را دورزده و با تصرف توپخانه دشمن ، به پيروزي عظيمي دست مي يابند .

  شهيد رضوي با پشتكار وابتكار فراواني كه در عملياتهاي گوناگون از خودنشان مي‌دهد ، توجه مسؤولان و فرماندهان جنگ را جلب مي‌نمايد .

  وي پس از ماهها خدمت در مسئوليت فرماندهي مهندسي جهادسازندگي ، به عنوان«مسؤول ستاد كربلا» و «فرماندهي مهندسي جنگ جهادسازندگي » و نيز«معاونت فرماندهي قرارگاه مهندسي رزمي قرارگاه خاتم‌الانبياء(صلي الله عليه وآله و سلم ) منصوب شده و به هدايت مهندسي – رزمي جنگ مي‌پردازند .

  مناجاتي از شهيد

  خدايا ! عاشقم ، عاشق ترم كن به ديدارت

  خدايا ! خطا كردم ، به بزرگي و عظمتت ببخشم

  خدايا! با همه گناهانم ببخش و بيامرزم و شهادت را نصيبم گردان

  خدايا ! نمي‌دانم با اين بار گناهان با چه رويي به پيشگاهت برسم با اين همه عشق ديدارت ديگر تحملم را بريده است .

  خدايا ! با ديدن ياوران صديقت احساس حسادت مي‌كنم ، راه مرا در كنار ياورانت قرارده»

  خدايا ! در اين شبهاي با عظمت طلوع فجر در كنار رزمندگان اسلام مرا هم با همه رو سياهي به عظمت روح شهدا ببخش و بيامرز.

  خدايا ! خانواده شهدا فرزندان شهدا منتظر پيروزي اسلام هستند ، نصرت نهايي را هرچه زودتر عطا فرما .

  نحوه شهادت

  نقطه رهايي شهيد رضوي ، هنگام شناسايي منطقه عملياتي كربلاي 10 ، در كوههاي غرب كشور تعيين شده بود . او را به ديار كروبيان فراخوانده بود ؛ چرا كه در ميان اهل آسمان ، شناخته شده بود تا ميان خاك نشينان.

  سكوي عروج بلندترين نقطه زميني بود و محمل عروج گلوله‌اي كه جز مأموريت وظيفه‌اي نداشت . مأمور بود و معذور ميان شعله و انوار انفجار ، پايكوبان و دست افشان ساغر مست . چنان شورانگيز به جلوه درآمد كه يادش رفت كه يك پايش را بلندي كوه جا گذاشته است .

  اما او ديگر به پاي زميني احتياج نداشت از آن پس ، بايد با شاهپر عشق به پرواز درآمد كه در چشم زدني ، صدرنشين سفره سدرة المنتهي شد . او روز سوم خرداد ماه1366 در عمليات كربلاي ده در سردشت به فيض عظيم شهادت نائل آمد .

  وصيت نامه شهيد

  ربنا افرغ علينا صبراً و ثبت اقدامنا و النصرنا علي القوم الكافرين

  با سلام و درود به پيشگاه آقا امام زمان (عج) و امام خميني و امت شهيد پرور اسلام . اول از همه ، از خداوند متعال مي‌خواهم كه گناهان اين بنده نافرمان را عظمت و جلالش ببخشد و بيامرزد ، كه بسيار بار گناهانم بر دوشم سنگيني دارد و تحمل عذاب جهنم را ندارم هرچند كه نسبت به دستوراتش كوتاهي و سهل انگار ي كرده‌ام و از اين بابت كاملاً شرمنده و پشيمانم و به درگاه پررحمت وشفاعتش توبه مي‌كنم و از همه بندگان پاك و منزه خداوند طلب شفاعت دارم .

  منبع مطلب : matinmoradzade.blogfa.com

  از آغاز تا پرواز سردار شهيد محمدتقی رضوی

  از آغاز تا پرواز سردار شهيد محمدتقی رضوی

  سردار شهيد محمدتقی رضوی

  از آغاز تا پرواز سردار شهيد محمدتقی رضوی

  سه‌شنبه, ۱۸ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۰۲

  زندگی نامه شهدا

  از آغاز تا پرواز سردار شهيد محمدتقی رضوی

  سید محمدتقی رضوی در سال 1334، در شهر مقدس مشهد و در خانواده‏ای مذهبی و متدین از سلسله‏ی جلیله‏ی سادات دیده به جهان گشود.

  تحصیلات ابتدایی و راهنمایی را گذراند و وارد دبیرستان شد. در کنار تحصیل به ورزش نیز پرداخت و به عنوان عضو رسمی تیم والیبال ابومسلم در مسابقات مختلف شرکت می‏کرد. در یکی از مسابقات، قرار بود از دست پسر شاه ملعون مدال دریافت کند، که از این کار خودداری نمود. پس از اخذ دیپلم وارد انستیتو راه و ساختمان شد و به ادامه‏ی تحصیل پرداخت.

  پس از فارغ‏التحصیلی پدرش پیشنهاد کرد، که برای ادامه تحصیل به خارج از کشور برود، اما او گفت: حاضر نیستم لحظه‏ای از عمرم را در خارج از کشور بگذرانم. در سال 56، برای انجام خدمت سربازی راهی تهران شد و پس از گذراندن دوره‏ی آموزشی به مشهد منتقل گردید. با اوج‏گیری انقلاب شکوه‏مند اسلامی و فرمان امام خمینی(ره) مبنی بر فرار سربازان از پادگان‏ها او نیز در اطاعت از امام از پادگان فرار کرد و سربازان دیگر را نیز به این کار تشویق نمود. از جلسات سیاسی و مذهبی رهبر معظم انقلاب و شهید هاشمی‏نژاد بهره‏ی فراوان می‏جست.

  در خوش‏رویی و خوش خلقی سرآمد آشنایان و دوستان بود. به امام خمینی (ره) و انقلاب اسلامی عشق می‏ورزید و در زمان پیروزی انقلاب فعالانه به پخش و تکثیر نوارها و عکس‏های حضرت امام خمینی(ره) می‏پرداخت. در پاک‏سازی شهر مشهد از لوث وجود عوامل طاغوتی و ساواکی نقشی فعال داشت. پس از این که پرونده‏های افراد انقلابی، که در دست ساواک بود، به دست مردم افتاد، معلوم شد که وی در لیست اعدامی‏های رژیم ستم‏شاهی قرار داشته است.

  پس از پیروزی انقلاب، بقیه‏ی خدمت سربازی خود را در کمیته‏ی انقلاب اسلامی گذراند و با شکل‏گیری جهاد سازندگی خراسان به عضویت این نهاد در آمد و از اعضای فعال آن شد.

  شهید سید محمدتقی رضوی جهادگری مخلص و مؤمن و انسانی آرام با روحیه‏ای قوی و زاهدی متعبد و رزمنده‏ای عاشق بود.

  از خصوصیات بارز اخلاقی ایشان مهربانی و متانت بود. او با درک مفاهیم ارزشمند اسلام از تقوا و ایمان بالایی برخوردار بود و در طول عمر خویش هیچ‏گاه از خدمت به مردم و انقلاب غافل نشد. خدمت برای محرومین را عبادت می‏دانست و تکیه کلامش این بود: ما هر چه داریم از محرومین و زحمت‏کشان روستاهاست.

  در حالی که هنوز 20 روز از جنگ نگذشته بود، عازم جبهه‏ها شد و در ستاد شهید چمران به دفاع از کیان نظام پرداخت. پس از چند ماه به مشهد بازگشت. در سال 1360 ازدواج کرد و تشکیل خانواده داد و به همراه همسرش به اهواز رفت و در ستاد کربلا مشغول خدمت به رزمندگان اسلام شد. در همین زمان مسئولیت ستاد مرکزی جنگ جهاد بر عهده‏ی وی گذاشته شد، اما از آن جایی که عاشق جبهه‏ها بود، در تهران دوام نمی‏آورد و به جبهه‏ها برمی‏گشت.

  رضوی به رغم داشتن مسئولیت بالا، هر جا که احساس نیاز می‏کرد، فوراً وارد عمل می‏شد، از زدن خاکریز با لودر و بولدوزر تا ایجاد جاده و پل. به عنوان اولین تجربه در امر مهندسی و رزمی، در عملیات «طریق‏القدس» جاده‏ای ابتکاری از پشت تپه‏های «الله اکبر» احداث کرد، که نیروهای رزمنده با استفاده از آن جاده، دشمن را دور زده و با تصرف توپ‏خانه‏ی دشمن به پیروزی عظیمی دست یافتند. رضوی با پشتکار و ابتکار فراوانی که در عملیات‏های گوناگون از خود نشان داد، توجه مسئولان و فرماندهان جنگ را جلب می‏نمود.

  وی پس از ماه‏ها خدمت در مسئولیت فرماندهی مهندسی جهاد سازندگی، به عنوان مسؤول ستاد کربلا و فرماندهی مهندسی جنگ جهاد سازندگی به معاونت فرهنگی قرارگاه مهندسی- رزمی قرارگاه خاتم‏الانبیاء(صلی‏الله علیه و آله و سلم) منصوب شد و به هدایت مهندسی- رزمی جنگ پرداخت.

  عملکردش در امر مهندسی- رزمی بر این استوار بود که: هر قطره عرقی که قبل از عملیات در امر مهندسی- رزمی ریخته شود، در میدان جنگ، خون‏های کمتری بر زمین خواهد ریخت. او به هنگام شناسایی منطقه‏ی عملیاتی کربلای 10 در ارتفاعات کوه‏های سردشت بر اثر انفجار گلوله‏ی توپی، در روز سوم خرداد 1366، ابتدا یک پایش را از دست داد.

  او دیگر به پای زمینی احتیاج نداشت، زیرا باید بقیه‏ی راه را با شاه‏پر عشق پرواز می‏کرد و در چشم‏زدنی، صدرنشین سفره‏ی سدره‏المنتهی شد. وقتی که هم رزمانش به کمک او آمدند، گفت: فایده‏ای ندارد، زحمت نکشید، من در آغاز راهی قرار گرفته‏ام، که هفت سال دنبالش بودم، مرا تنها بگذارید و تکانم ندهید.

  چکیده عمر نام: محمدتقی

  نام خانوادگی: رضوی مبرقع

  ولادت: 29 فروردین سال 1334

  محل تولد: مشهد مقدس

  تحصیلات: فوق دیپلم راه و ساختمان

  محل تحصیل: انستیتوی تکنولوژی مشهد (دانشکده فنی شهید منتظری)

  مسئولیت ها: مسؤول ستاد كربلا

  فرماندهي مهندسي جنگ جهادسازندگي

  معاونت فرماندهي مهندسي رزمي قرارگاه خاتم‌الانبياء

  شهادت: 3 خرداد 1366

  محل شهادت: سردشت - عملیات کربلای 10

  نحوه شهادت: بر اثر اصابت ترکش خمپاره

  7 گزارش خطا برچسب ها شهيد محمد تقي رضوي سردار شهید خراسان رضوي زندگينامه مطالب مرتبط

  معرفی کتاب | «سکوی شهادت» ۳۰ / ۰۴ / ۱۳۹۹

  کتاب «سنگرساز بی سنگر» نقد و بررسی می شود ۱۰ / ۰۶ / ۱۳۹۷

  برابری عرق جهادگران با خون رزمندگان ۱۶ / ۱۲ / ۱۳۹۵

  نظرات بینندگان غیر قابل انتشار : ۲ در انتظار بررسی : ۰ انتشار یافته: ۲ شهدا شرمنده ایم | | ۱۷:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶ 0 2 پاسخ

  خیلی این مطلب مفید بود و بنظرم چنین افرادی الان وجود نداره که با جون و دل برای وطنش زحمت بکشه

  ناشناس | | ۱۶:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۳ 0 0 پاسخ

  روحش شاد و راهش پر رهرو

  واقعا از خون جوانان وطن لاله دمیده

  نظر شما

  منبع مطلب : mashhad.navideshahed.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 1 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید