این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  شکر نعمت آن است که از آنچه خداوند حرام کرده دوری کنی

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  شکر نعمت آن است که از آنچه خداوند حرام کرده دوری کنی را از سایت تکست لس دریافت کنید.

  شکر نعمت

  چرا دوری از حرام شکر نعمت است ؟

  شکر نعمت-دوری از حرام-

  ۱۳۹۳/۰۸/۲۵ - ۷۱۹۴ بازدید

  اشتراک گذاری اشتراک گذاری اشتراک گذاری اشتراک گذاری اشتراک گذاری لینک کوتاه : https://www.porseman.com/!30126

  چرا دوری از حرام شکر نعمت است ؟

  از خدا بابت چيزي كه ازش خواستم و بهم داده چ جور تشكر كنم؟؟چه ذكري بايد بگم؟؟ما ميدانيم كه نماز واحترام به والدين همگام هم است اما اگر بخواهيم رتبه بندي كنيم كدام بالاتر است سور...شكر بر بلابه هنگام بلا بايد شكر كرد؟چرا استفاده درست از نعمت ها شكر كردن است

  شکر» در لغت به معنای تصور نعمت در ذهن و اظهار آن در گفتار و کردار است.شکرگزاری با قلب، زبان و عمل، در روایات اسلامی نیز به همین معنی آمده است. امام صادق(ع) می فرمایند: هرکس نعمت خدا را با دل بشناسد، شکرش را ادا کرده است و نیز می فرمایند: شکر نعمت، دوری از کارهای حرام است و شکر کامل، گفتن«الحمدلله رب العالمین» است.شکر سه قسم است: الف: شکرقلبی: کانت معرفته شکراً: همین که آدم بفهمد نعمت‌ها از خداست.

  ب: شکر زبانی: بهترین جمله «الْحَمْدُ لِلَّهِ».

  ج: شکر عملی و رفتاری: استفاده هر نعمتی در مسیر شایسته و بایسته آن نعمت که از سوی خالق هستی ترسیم شده است، خواهد بود. امام صادق(ع) می فرمایند: «شُکْرُ النِّعْمَةِ اجْتِنَابُ الْمَحَارِمِ؛ شکر هر نعمت یپرهیز از حرام ها و دوری از گناهان درباره آن نعمت است.»(الکافی، ج 2، ص 94و 95)

  بهترین معنای شکر خداوند متعال، خرج نعمت های خدادادی در مسیر عبودیت و بندگی است. البته خداوند رحیم خود وضعیت بندگان را ترسیم کرده و در سوره سبا آیه 13 می فرماید: و قلیل من عبادی الشکور؛ ولی عده کمی از بندگانم شکرگذارند.

  امام صادق (ع) در معنای شکر و سپاس می فرماید: شکر هر نعمتی پرهیز از استفاده آن نعمت در حرام ها و عصیان هاست.(الکافی، ج2، ص 94 و 95 )

  با دقت می توان به ابعاد جالب این سخن پی برد و دانست که به طور مثال شکرگذاری چشم و گوش، بهره گیری این اعضا در امور مباح و حلال و پرهیز از گناه و حرام است، آنچه می بینیم و آنچه می شنویم بهترین نماد شکر گزاری و کفران این دو نعمت خواهد بود و همینطور درباره دیگر الطاف و نعمت های الهی که زمان ها و زمین های استفاده از این اعضا در روز رستاخیز در دادگاه الهی، همراه با یکایک اعضا زبان به نوع استفاده از آنها گشوده و ما را سربلند یا سرافکنده می سازند.

  خلاصه کلام اینکه:بر اساس آموزه های قرآن و سنت پیامبر(ص) و ائمه معصوم (ع) هدف اصلی زندگی عبودیت و شاکر بودن در درگاه پروردگار متعال است، بنابراین انسان باید در هر حال بندگی کند و و شاکر خداوند تبارک و تعالی باشد و این حالت در زندگی اش نمود و عینیت داشته باشد.

  ديدن نعمت فقط از طرف خداتشكر ازخداگله كردن از مشكلاتشكر الهي - ابعاد شكر - نحوه بجا آوردن شكرخداوند در آيه 152 سوره بقره مي فرمايد به يادم باشيد تا به يادتان باشم اين عبارت چه مفهمومي دارد خدا ...

  ریشه اخلاق و عرفان اخلاق بندگی شکر انواع شکر

  منبع : www.porseman.com

  شکر واقعی نعمت چیست؟(پیام های آسمان هفتم)

  در قبال نعمتهای فراوانی که خداوند در اختیار بنده اش قرار داده است، تنها کار کوچکی که می تواند بنده انجام دهد،شکر گزاری از نعمت است.

  شکر واقعی نعمت چیست؟(پیام های آسمان هفتم)

  در قبال نعمتهای فراوانی که خداوند در اختیار بنده اش قرار داده است، تنها کار کوچکی که می تواند بنده انجام دهد،شکر گزاری از نعمت است.

  بازدید : 90176

  زمان تقریبی مطالعه : 6 دقیقه

  تاریخ : دوشنبه 1399/07/21 ساعت 11:08

  درس اول پیام های آسمان هفتم ، درباره شکر گزاری از نعمتهای خداوند است. خداوند متعال این همه به بندگانش توجه دارد و بزرگترین نعمتها را در اختیار آنها قرار داده است و بندگان خدا هم باید از خداوند به خاطر این همه نعمت تشکر کنند.

   شکر نعمت ، نعمتت افزون کند            کفر نعمت از کفت بیرون  کنددر ادامه مطلب می خواهیم ببینیم شکر واقعی نعمت یعنی چی؟

  همانطور که گفتیم همه بندگان باید در هر لحظه و هر زمانی از نعمتهای خداوند تشکر کنند، ولی آیا این تشکر فقط زبانی است و بنده همین قدر که به صورت زبانی الحمدولله بگوید و از خدا تشکر کند، کافی است؟

  منظور از شکر واقعی نعمت این است که انسان ، نعمتهایی را که خداوند در اختیارش گذاشته در راه درست و صحیح استفاده کند و برای  نافرمانی خداوند و کارهای نادرست و حرام به کار نبرد.

  امام صادق (ع) در این خصوص می‌فرمایند: شکر آن است که نعمت خدا در گناه هزینه نشود.

  یکی از نعمتهایی که خداوند به انسان عطا فرموده ، توانایی اوست. انسان می تواند این توانایی را هم در  راه حق و جهاد در راه خدا استفاده کند و هم در راه های شیطانی و جهاد در جبهه ی کفر به کار ببرد.

  خداوند در قبال هر نعمتی که به انسان داده ، وسیله ای هم قرار داده تا با آن از خدا تشکر کند. مثلا پیتمبران و امامان را برای انسانها فرستاد تا آنها را به راه راست هدایت کنند، در قبال این نعمت، بندگان هم برای تشکر باید از آنها پیروی کنند و به دستورات آنها عمل کنند و اگر پیروی نکنند ، در واقع ناشکری کرده اند.

  منظور از شکر واقعی نعمت این است که انسان ، نعمتهایی را که خداوند در اختیارش گذاشته در راه درست و صحیح استفاده کند و برای نافرمانی خداوند و کارهای نادرست و حرام به کار نبرد.

  یا با نعمت زبان ، می تواند صحبت های خوبی کند و  حتی با این زبان بسیاری از انسانها را از گمراهی نجات دهد ولی در مقابل با این زبان می تواند غیبت کند و زمینه گناه را برای خود فراهم کند و همین استفاده نابه جا از زبان و غیبت کردن، نوعی ناشکری محسوب می شود.

  در ادامه داستانی از امام صادق بیان می کنیم که در آن آثار شکر واقعی و استفاده درست از نعمتهای خدا را می گوید:

  در روزگاری دور زن و شوهر جوانى بودند که زندگى خود را تازه شروع کرده بودند. شبی داماد خواب دید فردى با چهره‌اى نورانى به او مى‌گوید: خداوند عمر تو را دو قسمت کرده است، یک قسمت آن را براى تو به ایام گشایش و ثروت قرار داده و قسمت دیگرش را ایام فقر و تهیدستى. کدام یک را اول انتخاب مى‌کنى؟

  او که آدم باهوش و عاقلی بود گفت: من باید با شریک زندگى‌ام در این باره مشورت کنم. اجازه دهید با او صحبت کنم و پس از همفکرى یکى را انتخاب کنم!

  مرد داستان، خواب خود را صبح براى همسرش تعریف کرد و نظر او را خواست. همسرش گفت به او بگو نصفه اول زندگى ما را ایام گشایش قرار دهد!

  شب، دوباره آن مرد به خوابش آمد تصمیم‌شان را جویا شد و مردِ داستان انتخابشان را گفت. وقتى ثروت بر این زوج سرازیر شد، همسر مرد به شوهرش گفت: همسایه‌هاى کنارى ما مشکل دارند، از مالى که خدا به ما ارزانى داشته به آن‌ها هم کمک کنیم! به همین ترتیب، نیمه اول عمر خود را خوب زندگى کردند و به دیگران هم خوب کمک کردند.

  این مدت که سپرى شد، یک شب همان مرد به خواب شوهر آمد و گفت: فرصت شما تمام شد. حال، در نیمه دوم مى‌خواهى چه کنى؟ گفت: صبر کن با شریک زندگى‌ام صحبت کنم!

  صبح فردا، ماجرا را براى همسرش گفت. زن گفت: پروردگار مهربان به ما وعده داده که‌ «لَئِنْ شَکرْتُمْ لَأَزِیدَنَّکمْ»؛ اگر نعمت‌هاى مرا بى‌جهت و در راه گناه مصرف نکنید و شکر واقعی نعمت را بجای آورید، نعمت را بر شما فراوان‌تر مى‌کنم و او سزاوارتر است از اینکه به وعده‌اش عمل کند.

  امام صادق (ع) مى‌فرماید: شب دوباره آن مرد را به خواب دید و گفت: خدا وعده داده که ثروت شاکران را اضافه کند و در نیمه دوم زندگیتان نیز فقر از شما برداشته شد و بیش از پیش به شما نعمت خواهد رسید.

  سنّت خداوند بر آن است كه شكر را وسیله‌ى زیاد شدن  نعمت قرار داده و این سنّت را قاطعانه اعلام كرده است.در حقیقت وقتی خداوند ببیند که بنده اش به خاطر نعمتهایی که به او داده ، از او تشکر کرده، همین تشکر کردن باعث می شود که نعمتهای فراوان دیگری بدهد.

  بیشتر بخوانید

  حالت مومنان در هنگام مرگ چگونه است؟ (پیام های آسمان هفتم)راه های بهره مندی از یاری خداوند را نام ببرید/ پیام های آسمان هفتم وقتی به تنهایی درباره موضوعی فکر می کنیم ،چه قواعدی واصولی را باید رعایت کنیم؟

  شکر نعمت مراحلی دارد:

  شكر قلبى: در شکر قلبی انسان همه‌ى نعمت‌ها را  باید از خداوند بداند.

  شكر زبانى: شکری است که بنده به زبان از خدا تشکر می کند  و کلماتی مانند الحمدلله، شکر خدا را به زبان می آورد.

  شكر عملى : شکری است که با انجام عبادات و صرف كردن عمر و اموال در مسیر رضاى خدا و خدمت به مردم به دست مى‌آید.

  خداوند به موسى وحى كرد: حقّ شكر مرا بجا آور. موسى گفت: این كار امكان ندارد، زیرا هر كلمه‌ى شكر نیز شكر دیگرى لازم دارد. وحى آمد: همین اقرار تو و این كه مى‌دانى هر چه هست از من است، بهترین شكر من است.

  شکر واقعی نعمت ، دوری کردن از گناه می باشد.انسانها برای تشکر از خدا ، باید همه نعمتها را از خدا بدانند، نه از زیركى و علم و عقل و تلاش خود یا دیگران، و همچنین از نعمتهایی که خدا به آنها داده راضی باشند و این نعمتها را وسیله ای برای گناه کردن خود قرار ندهند . شکر واقعی آن است که نعمت خدا  را   در مسیر خدا قرار دهید.

  البته انسان برای تشکر کردن در برابر این همه نعمتی که خداوند در اختیارش قرار داده ، عاجز است و نمی تواند آنگونه که شایسته است از خدا تشکر کند. در حدیث آمده است كه خداوند به موسى وحى كرد: حقّ شكر مرا بجا آور. موسى گفت: این كار امكان ندارد، زیرا هر كلمه‌ى شكر نیز شكر دیگرى لازم دارد. وحى آمد: همین اقرار تو و این كه مى‌دانى هر چه هست از من است، بهترین شكر من است.

  منبع : article.tebyan.net

  شکر واقعی نعمت چیست؟

  پرسش و پاسخ مقطع دوره اول متوسطه پایه هفتم رشته درس پیام‌های آسمان

  شکر واقعی نعمت چیست؟

  آیلین زینالی   22 فروردین 22:01

  5 پرسش 8 پاسخ 275 امتیاز

  پیام‌های آسمان هفتم دوره اول متوسطه

  با توجه به سجن امام صادق شکر واقعی نعمت چیست ؟

  20 گزارش

  ANAHITA swiftie   20 دی 20:08

  0 پرسش 308 پاسخ 7803 امتیاز

  یعنی از نعمت های خداوند در راه نافرمانی از او و انجام کارهای حرام استفاده نکنیم

  60 گزارش

  محمد غیبی   10 آذر 10:47

  0 پرسش 1 پاسخ 116 امتیاز

  شکر واقعی نعمت این است که از نعمت های خدا در راه حرام استفاده نکنیم

  23 گزارش

  نیکان رشیدی   25 آذر 12:11

  0 پرسش 137 پاسخ 757 امتیاز

  از آنچه خداوند حرام کرده است دوری کنی

  21 گزارش

  روژان قزلباش   16 آبان 23:32

  1 پرسش 6 پاسخ 111 امتیاز

  سلام به نام خدا

  شکر واقعی: یعنی از نعمت های خدا در راه نافرمانی از او و انجام کار های حرام استفاده نکنیم

  12 گزارش

  sadra rahbarpour   3 خرداد 18:17

  0 پرسش 2 پاسخ 27 امتیاز

  استفاده درست از نعمت

  و در راه حرام استفاده نکردن

  5 گزارش

  طاها غریب زاده   10 اسفند 9:45

  0 پرسش 2 پاسخ 37 امتیاز

  شکر نعمت ان است که از انچه خداوند حرام کرده دوری کنیم

  5 گزارش

  رضا ایماندوست   22 خرداد 13:54

  1 پرسش 304 پاسخ 5791 امتیاز

  شکر نعمت ان است که از انچه خداوند حرام کرده است دوری کنی .

  5 گزارش

  سید ابوالفضل مولای شرفی   27 آذر 22:17

  0 پرسش 4 پاسخ 64 امتیاز

  بسم الله الرحمن الرحیم

  جواب براساس سخن حضرت سجاد ع شکر نعمت ان است که از آنچه خدا حرام کرده است دوری کنیم

  سید ابوالفضل مولای شرفی

  4 گزارش

  Mm Mm   12 خرداد 9:12

  0 پرسش 11 پاسخ 1101 امتیاز

  از نعمت های خداوند در راه نافرمانی از او و انجام کارهای حرام استفاده نکنیم✅✅

  3 گزارش

  یاسین خلیلی   21 دی 9:59

  0 پرسش 1 پاسخ 6 امتیاز

  از انچه خدا حرام کرده دوری کنیم و از نعمت های خدا به خوبی استفاده کنیم

  1 گزارش

  Hasti Eskandari   21 دی 8:16

  0 پرسش 1 پاسخ 6 امتیاز

  شکر نعمت آن است که از آنچه خداوند حرام کرده است دوری کنیم و از کار حرام پرهیز کنیم

  1 گزارش

  masomeh Bahrampor   9 دی 14:33

  4 پرسش 9 پاسخ 126 امتیاز

  یعنی اینکه از نعمت های خداوند در راه حرام و نافرمانی استفاده نکنیم ، امام صادق علیه السلام میفرماید: شکر نعمت آن است که از آنچه خداوند حرام کرده دوری کنیم .

  1 گزارش

  sh Ranjbar   4 دی 9:45

  0 پرسش 1 پاسخ 6 امتیاز

  شکر واقعی نعمت یعنی از نعمت هایی که خدا به ما داده در راه نافرمانی از او استفاده نکنیم

  1 گزارش

  فاطمه فاطمه   14 آبان 10:46

  0 پرسش 2 پاسخ 7 امتیاز

  این که از نعمت ها صحیح استفاده کنیم و آن ها را هدر ندیم

  1 گزارش

  Nn Mm   10 خرداد 23:37

  0 پرسش 1 پاسخ 6 امتیاز

  پاسخ کاملا صحیح:

  شکر واقعی نعمت ان است که از نعمت های خداوند در راه

  نافرمانی و انجام کار های حرام استفاده نکنیم. *

  1 گزارش

  محمد مهدی گلچوبی   4 خرداد 21:43

  0 پرسش 1 پاسخ 6 امتیاز

  شکر واقعی نعمت این است که نعمت های خداوند را در راه حرا م استفاده نکنیم

  1 گزارش

  Alireza Amirkhah   15 دی 9:56

  0 پرسش 6 پاسخ 41 امتیاز

  یعنی از نعمت های خداوند در راه نافرمانی از او و انجام کارهای حرام استفاده نکنیم

  صلوات بفرستین 1 گزارش

  علیرضا قربانی   12 آذر 9:32

  0 پرسش 20 پاسخ 19 امتیاز

  از آنچه خداوند حرام کرده است دوری کنیم

  1 گزارش

  یاسین میرابی   7 آبان 18:08

  0 پرسش 1 پاسخ 6 امتیاز

  شکر نعمت ان است که از آنچه خداوند حرام کرده است،دوری کنی

  1 گزارش

  راضیه مقدم   6 مهر 16:01

  0 پرسش 1 پاسخ 6 امتیاز

  دوری کردن از هر آنچه خدا حرام کرده

  1 گزارش

  امیر حسین بهزادی   18 خرداد 11:01

  1 پرسش 3 پاسخ 83 امتیاز

  شکر واقعی نعمت این است که نعمت های خدا را در راه حرام استفاده نکنیم

  1 گزارش

  sahar varasteh   12 خرداد 18:56

  0 پرسش 33 پاسخ 323 امتیاز

  از نعمت خداوند در راه های حرام استفاده نشود

  1 گزارش

  Ali Limoee   17 خرداد 12:15

  0 پرسش 1 پاسخ 1 امتیاز

  شکر واقعی نعمت یعنی از آنچه خداوند آفریده در راه نافرمانی از او استفاده نکنیم

  از انجام دادام کار های حرام دوری کنیم

  علی هستم 0 گزارش

  مهسا امامی   9 خرداد 18:54

  1 پرسش 2 پاسخ 4 امتیاز

  ساده ترین نوع شکر گزاری از خدا چیست ؟؟؟؟؟

  0 گزارش

  مهسا امامی   9 خرداد 18:54

  1 پرسش 2 پاسخ 4 امتیاز

  ساده ترین نوع شکر گزاری از خدا چیست ؟؟؟؟؟

  0 گزارش

  مهسا امامی   9 خرداد 18:50

  1 پرسش 2 پاسخ 4 امتیاز

  سلام

  یعنی از نعمت های خدا در راه نافرمانی از او و انجام کار های حرام استفاده نکنیم

  موفق باشین اخر سالی ?❤

  0 گزارش

  مهسا امامی   9 خرداد 18:50

  1 پرسش 2 پاسخ 4 امتیاز

  سلام

  یعنی از نعمت های خدا در راه نافرمانی از او و انجام کار های حرام استفاده نکنیم

  موفق باشین اخر سالی ?❤

  0 گزارش

  علی راهپور   27 اردیبهشت 12:35

  0 پرسش 1 پاسخ 1 امتیاز

  از نعمت های خداوند در راه نافرمایی او وکار های حرام استفاده نکنیم

  0 گزارش

  فاطمه کیانی   25 اردیبهشت 11:03

  0 پرسش 2 پاسخ 1 امتیاز

  یعنی از نعمت های خداوند در راه هایی که خداوند حرام کرده استفاده نکنیم ❤

  0 گزارش

  محمدعرفان ندیمی   18 اردیبهشت 21:55

  0 پرسش 1 پاسخ 1 امتیاز

  یعنی با نعمت هایی که خداوند به ما داده است در راه درست و حلال استفاده کنیم

  0 گزارش

  Mobina amini   29 دی 11:42

  1 پرسش 1 پاسخ 14 امتیاز

  یعنی از نعمت های خدا در راه حرام استفاده نکنیم

  0 گزارش

  hoosin darodi   28 دی 17:51

  0 پرسش 1 پاسخ 1 امتیاز

  منبع : gama.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 14 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید