;
  در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  شکل تانگرام ریاضی چهارم ابتدایی

  1 بازدید

  شکل تانگرام ریاضی چهارم ابتدایی را از سایت پشتوک دریافت کنید.

  آموزش تانگرام،چگونه یک بازی کهن چینی مهارت های فضایی،ریاضی و ضریب هوشی را افزایش می دهد؟

  از ویژگی های یک بازی خوب این است که علاوه بر اینکه کودک را ترغیب به بازی و فعالیت می کند و حس نشاط و شادی در وی به وجود می آورد، باعث ارتقای سطح هوشی و فکری او نیز شده و یک بازی فکری آموزشی برای وی به حساب آید تا کودک در کنار بازی به یادگیری نیز بپردازد. کودک با چیدن قطعات بازی تانگرام در کنار هم می تواند اشکال جدید ایجاد نموده و با اشکال هندسی آشنا شده و از آن لذت ببرد...

  اما تانگرام چیست؟

  یک پازل چینی که ۷ تکه را شامل می شود:

  با کنار هم قرار دادن این اشکال می توان یک مثلث، مربع یا مستطیل بزرگ درست کرد. همچنین می توان از آنها اشکال پیچیده تر و خیالی  درست کرد.

  برای بازی راه های مختلفی دارید. می توانید قطعات را در اختیار کودک بگذارید تا شکل مورد نظر خودش را بسازد. شیوه سنتی این بازی اما به شکل پازل بوده است. به بازیکن شکل نهایی ( به صورت خطوط دور شکل یا تصویر سیاه شده ) نمایش داده می شود و از وی می خواهند که با ۷ قطعه بالا آن شکل را بسازد.در تصاویر زیر چند نمونه پازل  ساده گذاشته ام و از کودکان بخواهید تا با هفت قطعه اشکال زیر را بسازند.

  همانگونه که در پایین خواهید خواند، تانگرام می تواند به کودکان بیاموزد که بدون استفاده از فرمول مساحت را اندازه گیری کنند. روشی که به آنها کمک می کند حس بصیرت هندسی خود را افزایش دهند.

  شما به دو شکل خیره شده اید و از خود میپرسید: چه میشد اگر این دو را به هم میچسباندم؟ می چرخاندمشان؟ روی هم در حالات مختلف سر میدادم؟

  متخصصین پیشنهاد می کنند که به چنین سوالاتی فکر کنید؛ تجسم ارتباط فضایی بین اجسام در فکر و ذهن شما می تواند مهارت های بصری-فضایی شما را تقویت کند. پژوهش های اخیر نشان می دهد که فعالیت های ذهنی که نیازمند چرخاندن و تغییر اجسام است در بالا بردن مهارت های ریاضی نقش دارند.

  در پژوهشی از تعدادی کودک ۶ تا ۸ سال خواستند تا بازی و فعالیت های ذهنی شبیه به تانگرام انجام دهند. به نظر آمد که این فعالیت ها مغز را در بهترین شرایط برای حل مسائل ریاضی قرار می دهد. کودکانی که ۴۰ دقیقه زمان برای حل پازل های اشکال گذاشته بودند بلافاصله بعد نتایج بهتری از حل ریاضیات روی کاغذ داشتند.  در مقایسه با بازی های مشابه تانگرام حل جدول چنین تاثیری نداشت!

  بنابراین دلیل خوبی وجود دارد که گمان کنیم حل بازی هایی شبیه تانگرام روش تفکر کودک را تغییر می دهد و محققان بر این باورند که تانگرام مزیت های آموزشی مهمی دارد.

  برای مثال بازی با تانگرام می تواند به کودکان کمک کند:

  برای شروع می توانید تانگرام خود را بسازید. یا نمونه های آماده بازار را تهیه نمایید. برای کودکان کوچکتر احتمالآ تانگرام های فومی گزینه بهتری هستند.

  یکی از تصاویر زیر (رنگی یا سفید) پرینت کنید و با قیچی اشکال را از هم جدا کنید .

  و اشکال را مانند نمونه جداکنید .

  منبع مطلب : creativeclass.blogfa.com

  مدیر محترم سایت creativeclass.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  تانگرام چیست و از کجا آمده است ؟

  تانگرام بسازید

  اهداف: افزايش دقت و تمركز،حل مسئله،سرگرمي
           

  تانگرام :

     بازی تانگرام یا پازل چینی از جمله بازی های هوشی و فکری می باشد که بسیار مهیج بوده و برای هر سنینی توصیه می شود. تانگرام از قطعات چندضلعی صفحه مانندی تشکیل شده به نحوی که اضلاع این چندضلعی ها منطبق بر همدیگر هستند.این بازی باعث خلاق شدن ذهن کودکان شده و یک بازی آموزشی محسوب می شود.

  اغلب از تانگو (تانگرام) به نام قدیمی ترین پازل چینی  یاد می کنند. در این بازی معما عبارت است از گرفتن هفت شکل هندسی خاص ، به نام تانس tans ، که باید در کنار هم چیده شود و با استفاده از تمام قطعات اشکال مختلفی را پدید آورد.

  تاریخچه:

  یک روز یک کاشی مربع شکل از دست یک کاشی کار چینی، به زمین افتاد و شکست. این کاشی به هفت قطعه (2 مثلث بزرگ، 2مثلث کوچک، یک مثلث متوسط، یک مربع و یک متوازی الاضلاع)تقسیم شد.

  آن گاه مرد چینی تکه های شکسته ی کاشی را برداشت و آن ها را کنار هم قرار داد تا شاید بتواند شکل اولیه ی کاشی را درست کند. او تنهاتوانست هزاران شکل دیگر درست کرد.واین شد خاستگاه این بازی مهیج و حالا جایش را در کتاب ریاضی کلاس دوم ابتدایی باز کرده.

  منبع مطلب : ghorbani1394.blogfa.com

  مدیر محترم سایت ghorbani1394.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 1 ماه قبل
  0

  نه

  مهدی 1 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید