این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  شکلِ نمادِ مداری منبع برق مستقیم یا dc و نمادِ مداری منبع برق متناوب یا ac را بکشید

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  شکلِ نمادِ مداری منبع برق مستقیم یا dc و نمادِ مداری منبع برق متناوب یا ac را بکشید را از سایت تکست لس دریافت کنید.

  جریان متناوب (AC) و جریان مستقیم (DC) چه هستند و چه تفاوتی دارند؟

  جریان متناوب (AC) و جریان مستقیم (DC) دو نوعِ متفاوت از عبور جریان الکتریسیته یا شار الکتریکی در مدار هستند.

  جریان متناوب (AC) و جریان مستقیم (DC) چه هستند و چه تفاوتی دارند؟

  منتشر شده توسط عرفان ابراهیم اصفهانی در مهر ۱۱, ۱۳۹۶

  جریان متناوب (AC) و جریان مستقیم (DC) دو نوعِ متفاوت از عبور جریان الکتریسیته یا شار الکتریکی در مدار هستند. با مدیاسافت همرا ه باشید.

  در جریان مستقیم، بار الکتریکی در یک جهت عبور می­کند. در جریان متناوب، بار الکتریکی به طور تناوبی جهت عوض می­کند. ولتاژ نیز در مدارهای AC گاهی اوقات برعکس می­شود چونکه جریان، جهت عوض می­کند. بیشتر وسایل الکترونیکی دیجیتال با DC کار می­کنند. با این حال درک برخی از مفاهیم DC آسان است. سیم­ کشی­ های بیشتر خانه­ ها AC است، پس اگر بخواهید ماشین زمان موزیکال خود را به پریز متصل کنید، باید AC را به DC تبدیل کنید. AC  چند خاصیت مفید دیگر نیز دارد، از جمله تغییر سطح ولتاژ توسط تنها یک قطعه مبدل­ گونه (ترانسفورماتور)، چیزی که باعث می­شود ابزار AC اولین انتخاب ما برای انتقال برق به فاصله­ های دور باشد.

  جریان متناوب (AC) چیست؟

  جریان متناوب به­ معنی شار بار الکتریکی­ ای است که به­ طور تناوبی جهت عوض می­کند. در نتیجه، سطح ولتاژ نیز همراه جریان برعکس می­شود. AC برای تامین برق خانه ها، ساختمان­ها، دفاتر و غیره استفاده می­شود.

  در شاخه های مختلف فیزیک و در پدیده های مرتبط با انتقال ، “شار” در تعریفی کلی و خلاصه به معنای جا به جایی یک حجم از کمیتی جابه‌جا شونده مانند آب، شار الکتریکی و یا جریان الکتریکی از یک سطح خاص در واحد زمان است.

  تولید جریان AC

  AC توسط دستگاهی که متناوب­ ساز نامیده می­شود، قابل تولید است. این دستگاه یک ژنراتور الکتریکی مخصوص است که برای تولید جریان متناوب طراحی شده است.

  تولید جریان AC

  در این دستگاه یک حلقه سیم درون میدان مغناطیسی چرخانده می­شود، که باعث القای جریان الکتریکی داخل سیم می­شود. انرژی چرخش سیم توسط منابع مختلفی مثل توربین بخار، توربین باد، جریان آب و غیره تامین می­شود. چون سیم گردش می­کند و متناوباً وارد قطبیت­ های مغناطیسی متفاوت می­شود، ولتاژ و جریانِ درون سیم نیز تناوب می­کند.

  برای تولید AC در مجموعه­ ای از لوله­ های آب، از ویژگی­های مکانیکی یک پیستون استفاده می­کنیم که آب را داخل لوله عقب و جلو می­برد (جریان “متناوب” فرضی ما).

  شکل امواج جریان AC

  تا زمانی که جریان و ولتاژ متناوب باشند، AC می­تواند به ­شکل تعدادی موج باشد. اگر یک نوسان­ نما به مدار AC وصل و ولتاژ آن­را رسم کنیم، پس از مدتی طولانی ممکن است شکل­های مختلفی از امواج را ملاحظه کنیم. موج سینوسی متداول­ترین نوع AC است. AC در بیشتر خانه­ ها و دفاتر، ولتاژی نوسان­ کننده دارد که موجی سینوسی تولید می­کند.

  موج سینوسی

  شکل­های دیگر AC عبارتند از موج مربعی و موج مثلثی. امواج مربعی اغلب در دستگاه­های الکترونیکی دیجیتال و سوئیچ­ دار استفاده می­ شوند و عملکرد آن­ها را آزمایش می­کند.

  موج مربعی

  امواج مثلثی برای آزمایش وسایل الکتریکی خطی مثل آمپلی فایرها مفید هستند.

  موج مثلثی

  توصیف موج سینوسی

  اغلب نیاز است که موج AC را به زبان ریاضی توصیف کنیم. برای این مثال، موج سینوسی متداول را استفاده می­کنیم. یک موج سینوسی سه قسمت دارد: فرکانس، دامنه نوسان و فاز.

  با نگاه به ولتاژ، می­توانیم معادله­ای ریاضی برای موج سینوسی ارائه کنیم:

  V (t) = Vp sin (2πft + Ø )

  V(t) ولتاژ ما است به عنوان تابعی از زمان، به این معنی که با تغییر زمان، ولتاژ هم تغییر می­کند.

  VP دامنه نوسان است. این کمیت بیشترین ولتاژی را که موج سینوسی ما در هر یک از دو جهت به­ دست می ­آورد، نشان می­دهد؛ به این معنی که ولتاژ می­تواند VP+ ولت و VP- ولت باشد.

  تابع ()sin می­گوید که ولتاژ به شکل یک موج سنوسی متناوب خواهد بود، که نوسانی هموار حول 0V دارد.

  2π ثابتی است که فرکانس را از دور (هرتز) به فرکانس زاویه­ای (رادیان در ثانیه) تبدیل می­کند.

  f فرکانس موج سینوسی است. این کمیت با واحد هرتز یا تعداد در ثانیه، ارائه می­شود.

  t متغیر مستقل ماست: زمان (به ثانیه). با تغییر زمان، شکل موج تغییر می­کند.

  φ فاز موج سینوسی را توصیف می­کند. فاز معیاری است که نشان می­دهد شکل موج نسبت به زمان چقدر جابه ­جا می­شود. این کمیت اغلب به­ صورت عددی بین 0 و 360 ­درجه داده می­شود. به­ دلیل ماهیت تناوبی موج سینوسی، اگر موج 360 درجه جابه­ جا شود، مجدداً همان موج به­ دست می­ آید، انگار که 0 درجه جابه­­جا شده باشد. برای سادگی، در ادامه این مقاله آموزشی فرض می­کنیم فاز 0 درجه است.

  می­توانیم به پریز مورد اعتمادمان به عنوان مثالی خوب برای نشان دادن عملکرد موج AC رجوع کنیم. در ایالات متحده، برق تامین­ شده برای منزل AC با ولتاژ حدکثر 170 (دامنه نوسان) و 60 هرتز (فرکانس) است. با جایگذاری این اعداد در فرمول بالا معادله زیر را بدست می ­آوریم:

  V (t) = 170 sin (2π60t )

  می­توانیم از یک ماشین ­حساب دم ­دستی برای رسم نمودار این معادله استفاده کنیم. اگر هم ماشین حسابی دم­ دستمان نبود می­توانیم از یک نرم­ افزار رسم رایگان آنلاین مثل Desmos استفاده کنیم.

  کاربردهای جریان AC

  پریزهای برق تقریباً در تمام خانه ­ها و دفاتر از AC استفاده می­کنند، به این دلیل که تولید و ارسال برق AC به فواصل دور نسبتاً آسان است. در ولتاژهای بالا، مثلاً فراتر از 110kV، انرژی کمتری در انتقال توان الکتریکی هدر می­رود. ولتاژ بالاتر یعنی شدت جریان کمتر، و شدت جریان کمتر یعنی حرات تولیدی کمتر در اثر مقاومت در خط انتقال برق. ولتاژ بالای AC توسط ترانسفورماتورها به آسانی پایین آورده می­شود.

  منبع : mediasoft.ir

  تفاوت بین AC و DC (جریان و ولتاژ)

  در این مقاله سعی ما این است که تفاوت بین AC و DC (جریان و ولتاژ) را برای شما توضیح دهیم ونمودار های شکل موج آنها را برای شما توضیح دهیم.

  تفاوت بین AC و DC (جریان و ولتاژ)

  تفاوت بین AC و DC (جریان و ولتاژ)

  تفاوت بین AC (جریان متناوب) و DC (جریان مستقیم)

  جریان متناوب (AC) و جریان مستقیم (DC) دو نوع جریان الکتریکی هستند که در زندگی روزمره ما در کنار هم وجود دارند. هر دوی این نوع جریان‌ها برای عرضه‌ی برق به دستگاه‌های الکتریکی استفاده می‌شوند. اما تفاوت‌های بسیار زیادی دارند. پریزهایی که در خانه‌های ما وجود دارد تغذیه‌ی AC و باتری‌ها نیز تغذیه‌ی DC ارائه می‌کنند. ما نمی‌توانیم دستگاه DC را به پریز AC وصل کنیم (البته می‌توانیم، ولی این دستگاه کار نخواهد کرد و در بدترین حالت ممکن است منفجر شود). دلیل این کار تفاوت بین رفتار و تأثیرگذاری‌شان در مدارهاست.

  شکل 1. تفاوت بین AC و DC

  در این نوشته به صورت خلاصه تفاوت بین جریان متناوب (AC) و جریان مستقیم (DC) را بررسی خواهیم کرد، اما ابتدا باید AC و DC را مورد توجه قرار دهیم.

  مطلب مرتبط: AC یا DC – کدامیک خطرناک‌تر است و چرا؟

  فهرست محتوا

  جریان الکتریکی جریان متناوب (AC تولید شکل موج‌ها فرکانس و فاز

  جریان، ولتاژ، مقاومت و فرمول‌های توان جریان AC

  جریان مستقیم (DC) تولید شکل موج

  جریان، ولتاژ، مقاومت و فرمول‌های توان جریان DC

  ذخیره‌سازی و تبدیل بین AC و DC

  تبدیل ولتاژ و انتقال

  تفاوت‌های اصلی AC و DC (ولتاژ و جریان)

  جریان الکتریکی

  جریان الکتریکی یعنی حرکت الکترون‌های آزاد در ماده‌ی هادی، تحت تأثیر اختلاف پتانسیل. مواد حاوی الکترون‌های آزاد هادی نامیده می‌شوند، و برای هدایت یک جریان الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

  الکترون‌های آزاد موجود در یک ماده وقتی تحریک می‌شوند که یک ولتاژ یا اختلاف پتانسیل اعمال شود، و بر این اساس با جهت مشخص حرکت می‌کنند؛ یعنی از پتانسیل بالا به پتانسیل پایین. پتانسیل بالا یا ولتاژ بالا با علامت مثبت (+) نشان داده می‌شود، و پتانسیل پایین نیز با علامت (-) نشان داده می‌شود که قطبیت جریان الکتریکی را تشکیل می‌دهند. بر اساس جهت حرکت الکترون یا جریان الکتریکی، جریان به دو دسته کلی تقسیم می‌شود: جریان متناوب (AC) و جریان مستقیم (DC).

  پست مرتبط: وقتی خط AC با خط DC تماس پیدا می‌کند چه اتفاقی می‌افتد؟

  جریان متناوب (AC)

  وقتی جهت جریان به صورت پریودیک معکوس می‌شود، گفته می‌شود جریان متناوب است. چون جهت جریان به صورت پریودیک معکوس می‌شود، قطبیت ولتاژ نیز معکوس می‌شود، یعنی پتانسیل بالا (+) و پتانسیل پایین (-) باهم تبادل و تعویض می‌شوند. بنابراین، جریان متناوب با علامت موج (~) نشان داده می‌شود. تعداد دفعاتی که جریان الکتریکی جهت خود را در هر ثانیه تغییر می‌دهد، فرکانس نامیده می‌شود و معمولاً 50 هرتز (اروپا) و 60 هرتز (آمریکا) است.

  تولید

  وقتی یک سیم پیچ یا حلقه‌ای از سیم در میدان مغناطیسی متغیر قرار می‌گیرد، یک جریان الکتریکی در سلف القا می‌شود. این اصول در دستگاه‌هایی با نام آلترناتور رخ می‌دهد که برای تولید جریان متناوب استفاده می‌شوند.

  آلترناتور از یک سیم پیچ تشکیل شده است که در داخل یک میدان مغناطیسی ثابت (از طریق نیروی آب، توربین بخار یا هرچیز دیگری) می‌چرخد. چرخش سیم پیچ خطوط میدان مغناطیسی موثر را تغییر می‌دهد. بنابراین، یک جریان الکتریکی در سیم پیچ القا می‌شود. چون سیم پیچ چرخنده قطبیت میدان مغناطیسی را تغییر می‌دهد، جریان و ولتاژ الکتریکی القا شده در سیم پیچ جهت خود را به صورت پریودیک تغییر می‌دهد.

  پست مرتبط: صاعقه AC است یا DC؟

  شکل موج‌ها

  دامنه‌ی جریان و ولتاژ متناوب به صورت پیوسته با گذر زمان تغییر می‌کند. دامنه بین نقطه‌ی اوج حداکثر و نقطه‌ی اوج حداقل در یک نقطه‌ی مرجع مشترک نوسان می‌کند. شکل موج حاصل می‌تواند موج سینوسی، مربعی، مثلثی، دندان اره‌ای و غیره باشد. رایج‌ترین شکل موج‌ AC مورد استفاده در خانه‌های ما موج سینوسی است.

  فرکانس و فاز

  قبلاً می‌دانیم که جریان متناوب دارای یک فرکانس مشخص بوده و فرکانس در راکتانس خازن و سلف تأثیر می‌گذارد. بنابراین، جریان متناوب در مدار راکتانس ایجاد می‌کند. راکتانس باعث می‌شود بین موج‌های ولتاژ و جریان اختلاف فاز ایجاد شود. همچنین می‌توانیم بگوییم که به همین دلیل فاکتور توان تنها در سیستم‌های AC در دسترس است. چون تعریف فاکتور توان cos (θ) است، که در آن θ اختلاف فاز بین شکل موج ولتاژ و جریان است؛ پس اختلاف فاز یعنی اختلافی که به نسبت شیفت زمانی بین دو شکل موج AC دیده می‌شود.

  در این موارد، دامنه‌ی یک موج عقب‌تر (متأخر) از دامنه‌ی موج دیگر است. این باعث می‌شود در مدارها تلفات توان ایجاد شود. برای ارائه‌ی توان کامل به بار، ولتاژ و جریان AC باید همگام (یا هم فاز) شوند. پس فاکتور توان بین cos 0° (فاکتور توان = 1، اختلاف فاز 0 درجه) و cos 90° (فاکتور توان = 0، اختلاف فاز 90 درجه) متغیر است.

  جریان AC

  مدارات AC تک فاز I = P / (V x Cosθ) I = (V/Z) مدارات AC سه فاز

  I = P / √3 x V x Cosθ

  ولتاژ AC

  مدارات AC تک فاز V = P/(I x Cosθ) V = I / Z

  مدارات AC سه فاز

  VL= √3 VPH  یا  VL = √3 EPH     [اتصال ستاره]

  VL= VPH     [اتصال دلتا]

  منبع : mahsanat.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 13 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید