این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  عضو تقویت کننده اسکلت ساختمان در برابر زلزله در جدول

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  عضو تقویت کننده اسکلت ساختمان در برابر زلزله در جدول را از سایت نکس اسکرین دریافت کنید.

  مقاوم سازی ساختمان در برابر زلزله. مقاوم سازی

  مقاوم سازی ساختمان | مقاوم سازی | شرکت طرح و اجرای مقاوم سازی و سازه آرین تیس | مشاوره مقاوم سازی

  مقاوم سازی دیوارها و نمای ساختمان

  کاربرد چکش اشمیت

  مقاوم سازی ساختمان در برابر زلزله

  چهارشنبه, 29 آذر 1396

  ایران کشوری است که بر روی گسل زلزله خیز قاره آسیا قرار دارد و کسانی که دست اندرکار ساخت و ساز هستند باید به مقاوم سازی ساختمان در برابر زلزله توجه ویژه داشته باشند تا بلکه بتوان از این طریق ضمن حفظ جان انسان‌ها، افزایش پایداری سازه‌های مهم در برابر زلزله، حفظ سرمایه‌های ملی و ارتقای توان کشور برای مدیریت مطلوب بحران ناشی از زلزله کمک کرد. میزان اثرگذاری زلزله و تخریب بناها و تأسیسات ، به عوامل متعدد  وابسته است. تنها واحد های اندازه گیری آن ( معمولاً ریشتر)  نمی تواند مؤید میزان تخریب آن باشد . عواملی چون اندازه ی گسل، نوع حرکت گسل و عمق و فاصله ی آن با مناطق مسکونی در اندازه ی لرزش زمین  وتخریب بنا مؤثر است.

  روش های مختلف مقاوم سازی ساختمان در برابر زلزله : 

  روش های مختلف مقاوم سازی ساختمان در برابر زلزله احتیاج به درک و شناخت کافی دارند و بایستی در هر سازه از روشی مناسب برای آن استفاده کرد تا عملیات مقاوم سازی با موفقیت انجام شده و سازه مورد نظر اطمینان کافی در برابر نیروی زلزله را کسب نماید.

  سازه های مختلفی در کشور متداول است از جمله :

  الف) سازه های سنتی : در این نوع سازه ها بر خلاف سازه های بتنی و فلزی بیشتر از اینکه محاسباتی و علمی باشد تجربی بوده و تحمل بارهای قائم بر عهده دیوارها می باشد. با توجه به تجربی بودن دستورالعمل ها و آئین نامه های اجرایی در این روش ، مطمئناً هیچ مرجع علمی قادر به تضمین این نوع سازه ها نیست .

  ب) سازه های فلزی : این روش بدلیل نیاز به رعایت استانداردهای مصالح و افزایش کیفیت اجرا در بیشتر کشورها از جمله ایران مورد استفاده قرار نگرفته است و اجرای این روش طراحی میبایست متناسب با افزایش کیفیت مصالح و ارتقاء کیفی اجرایی سازه های فلزی در کشورهای مختلف صورت گیرد. سازه های فلزی بعلت امکان مونتاژ اسکلت قبل از نصب و لزوم اجرای همزمان و بدون وقفه اسکلت، در مقایسه با سایر سازه ها از سرعت عمل بالاتری برخوردار می باشد . ج) سازه های بتنی : سازه های بتنی طی چند سال گذشته با یک اقبال عمومی مواجه گردیده و بیشتر سازندگان این سازه را به سازه های فلزی ترجیح می دهند که از دلایل این امر می توان به نوسان در قیمت پروفیل های فولادی، هزینه کرد یکنواخت در اجرای سازه های بتنی، فراوانی مصالح سیمان و سنگی، مقاومت در مقابل شرایط آب و هوایی در صورت تأخیر در اجرا اشاره نمود .

  د) سازه های صنعتی و مقاوم سازی ساختمان در برابر زلزله :

  ابداع هر نوع روش جدید در ساختمان سازی با هدف تولید انبوه وکاهش انرژی های مختلف شامل کارگری، حرارتی و سرمایشی و … را صنعتی سازی می گویند . و بر این اساس می توان گفت اصولاً سازه های صنعتی سازی را نمی توان به عنوان یک نوع اسکلت مستقل در نظر گرفت چرا که این سازه ها از نظر نوع اسکلت معمولاً یا بصورت فلزی و یا بتنی و یا تلفیقی از سازه های فلزی و بتنی اجرا می گردند .

  در ادامه این مبحث لازم به ذکر است برای مقاوم سازی در برابر زلزله  ، مقاوم سازی ساختمان با   FRP کاربرد های فراوانی در تقویت ستون های بتنی دارد. از FRP می توان برای تقویت خمشی ستون ها، افزایش مقاومت مشخصه بتن و افزایش شکل پذیری ( اثر محصور شدگی ) استفاده نمود. به علت ضخامت کم ورق های FRP ، این روش یکی از راه های مناسب برای تقویت ستون ها است چرا که در معماری ساختمان خللی ایجاد نمی نماید. در این پوشش ها که به پوشش کامپوزیتی نیز شناخته می شوند رزین توسط الیاف تقویت می گردد و ماده مرکب سومی تولید می گردد که خواص آن با اجراء اصلی  تشکیل دهنده آن یعنی  رزین و الیاف آن متفاوت است.

  علاوه بر مقاوم سازی ساختمان با frp روش های دیگری نیز وجود دارد : 

  ۱- مقاوم سازی سازه ها با اضافه نمودن دیوار برشی و یا بادبند فلزی

  ۲- مقاوم سازی سازه ها با استفاده از جداگرهای لرزه ای

  ۳- مقاوم سازی سازه ها با استفاده از میراگر یا دمپر

  ۴- مقاوم سازی سازه ها با استفاده از از ژاکت های فلزی و بتنی

  ۵- مقاوم سازی سازه ها با استفاده از بادبند های کمانش تاب

  ۶- مقاوم سازی سازه ها با استفاده از جرم های پاندولی

  چه ساختمان‌هایی نیاز به مقاوم‌ سازی دارند؟

  دسته اول: مراکز درمانی، ایستگاه‌های مخابراتی و تلویزیونی، مراکز امنیتی و پالایشگاه‌هادسته دوم : سوله‌ها، مساجد، مدارس، مراکز مدیریت کلان و مراکز مدیریت بحراندسته سوم: مراکز عمومی، استادیوم، برج‌ها و ....دسته چهارم: منازل مسکونی، ساختمان‌های اداری و تجاری معمولی.

  لازم به ذکر است دسته اول و دوم کاملاً به عهده دولت است اما دسته سوم بین دولت و کارفرمایان خصوصی ( مردم ) مشترک بوده و دسته چهارم کاملاً به عهده مردم است. اما از طرفی مقاوم‌ سازی دسته اول و دوم تقریباً تأثیری مستقیم در کاهش مستقیم تلفات زلزله ندارد و تنها مقاوم‌ سازی دسته سوم و چهارم است که در کاهش مستقیم تلفات زلزله نقش دارند.

  برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله مقاوم سازی خاک زیر پی  توجه بفرمایید.

  باید بگوییم این روزها حالمان خوب نیست. البته بهتر است اینگونه بگوییم مدت هاست که حالمان خوب نیست. در این مطلب بررسی می کنیم برای ساختمان های مقاوم در برابر زلزله چه ترفندهایی قابل استفاده اند. چندی یک بار، یک اتفاق انگار لرزه ای بر اندام خود ما می اندازد اما زمان مجبورمان می کند فراموش کنیم و دوباره، اتفاق بد، حال بد، فراموشی... . زلزله بم، حادثه پلاسکو و خیلی قبل تر از آن اتفاق افتاد اهمیی ندادیم و حالا هم باید در سوگ کرمانشاه بنشینیم. حرف جان و زندگی انسان هاست اما گویی عادت کرده ایم عده ای را زیر خاک دفن کنیم بعد به فکر فرو رویم که چرا؟!! اگر جان خودمان و عزیزانمان برایمان اهمیت دارد، حداقل اصول را یاد بگیریم و رعایت کنیم. یک بار زمان بگذاریم و هزینه کنیم در عوض تا جایی که دست خودمان است امنیت خانواده را تضمین کنیم. تصمیم گرفتیم در این سری مطالب، راهکارها و روش های مقاوم سازی ساختمان در برابر زلزله را پیش و بعد از ساخت با هم مرور کنیم.

  منبع : www.ariantiss.com

  اسکلت فلزی ساختمان

  سازه فولادی | طراحی ساختمانهای فولادی | هزینه سازه فلزی | طراحی سازه فلزی | مزایای اسکلت فلزی | قیمت سازه فولادی | محاسبه سازه فلزی | اسکلت فلزی | ساخت اسکلت فلزی

  ساخت سوله خدمات اجرای ساختمان

  اسکلت فلزی ساختمان | انواع اسکلت فلزی | عکس اسکلت فلزی ساختمان

  اویم شاهانه۱۳۹۹/۰۵/۰۸

  1,582 زمان تقریبی مطالعه 16 دقیقه

  فهرست مطالب

  اسکلت فلزی

  اسکلت فلزی بعنوان ماده ای با مشخصات خاص و منحصر بفرد، مدتهاست در ساخت ساختمانها کاربرد دارد. قابلیت اجرای دقیق، رفتار سازه ای معین، نسبت مقاومت به وزن مناسب، در کنار امکان اجرای سریع سازه های فولادی همراه با جزئیات و ظرافتهای معماری، فولاد را بعنوان مصالحی منحصر و ارزان در پروژه های ساختمانی مطرح نموده است.

  به نحوی که اگر ضعفهای محدود این ماده نظیر مقاومت کم در برابر خوردگی و عدم مقاومت در آتش سوزیهای شدید به درستی مورد توجه و کنترل قرار گیرند، امکانات وسیعی در اختیار طراح قرار می دهد که در هیچ ماده دیگر قابل دستیابی نیست.

  مجری سازه های سنگین فلزیجوشی – پیچ ومهره ایدارای سیستم مدیریت یکپارچه IMS۰۹۱۲۲۲۳۶۹۷۴

  IMS

  کارخانه: شهرقدس-قلعه حسن خان۰۹۱۲۲۲۳۶۹۷۴ شماره تماس مدیریت پروژه اسکلت فلزی* طراحی سازه های فلزی و بتنی ، مخازن دخیره ای…* تهیه نقشه های کارگاهی )Drawing Shop)و مونتاژ* تهیه مدارک فنی و بازرسی WPS , PQR , WPQ , CPLAN.Qو روشاااهایبازرسی ، کنترل کیفیت)ابعادی-جوش-رنگ،آزمونهای غیرمخرب( ، روش نصب و …* برنامه ریزی و کنترل پروژه* نظارتبرخی از نمونه کارها بیش از ۱۰۰ نمونه کار موفق در کشور

  نمونه کار اسکلت فلزی

  نمونه کار اسکلت فلزی

  نمونه کار اسکلت فلزی

  نمونه کار اسکلت فلزی

  نمونه کار اسکلت فلزی

  نمونه کار اسکلت فلزی

  نمونه کار اسکلت فلزی

  طراحی سازه

  فولاد، آلیاژی از آهن و کربن است که کمتر از ۲ درصد کربن دارد. در فولاد ساختمانی عموما” در حدود ۳ درصد کربن و ناخالصیهای دیگری مانند فسفر سولفور، اکسیژن و نیتروژن و چند ماده دیگر موجود می باشد.

  ساخت فولاد شامل اکسیداسیون و جدانمودن عناصر اضافی و غیر ضروری موجود در محصول کوره بلند و اضافه کردن عناصر مورد نیاز برای تولید ترکیب دلخواه است. برای ساخت فولاد، از چهار روش اصلی استفاده می شود.

  این روشها عبارتند از : روش کوره باز، روش دمیدن اکسیژن، روش کوره برقی، روش خلاء آنچه فولاد را به عنوان یک مصالح ساختمانی مناسب معرفی کرده می تواند شامل موارد زیر باشد : اسکلت فلزی تغییر شکل در اثر بارگذاری و ایجاد تنش یکنواخت – وجود خاصیت الاستیک و پلاستیک – شکل پذیری – خاصیت چکش خواری و تورق – خاصیت خمش پذیری – خاصیت فنری و جهندگی – خاصیت چقرمگی – خاصیت سختی استاتیکی و دینامیکی – مقاومت نسبی بالا – ضریب ارتجاعی بالا – جوش پذیری  – همگن بودن – امکان استفاده از ضایعات – امکان تقویت مقاطع در صورت نیاز.

  اسکلت فلزی اسکلت فلزی اسکلت فلزی

  طراحی ساختمانهای فولادی

  انتخاب نوع مقطع اسکلت فلزی ، روش ساخت، روش بهره برداری و محل ساخت ساختمان سازه فولادی خصوصیات و ویزگیهای متنوعی برای ساخت اسکلت باربر یک ساختمان بوجود می آورد.

  مزیتهای هر سیستم سازه ای و مصالح مورد نیاز آن سیستم را در صورتی می توان بکار برد که خصوصیات و ویژگیهای آن مصالح و سیستمها در مرحله طراحی به حساب آورده شود و طراح باید در مورد هر یک از مصالح به درستی قضاوت کند. این موضوع بویژه در ساختمانهایی که اسکلت فولادی دارند ضروری است. معیارهای سازه ای زیر اهمیت زیادی در طراحی کلی و ستون گذاری ساختمان دارد :

  نوع مقطع

  آرایش و روش قرار گیری مقاطع

  فواصل تکیه گاهی

  اندازه دهانه های سقف

  نوع مهاربندی نوع سیستم صلب کننده

  اسکلت فلزی محل قرارگیری سیستم صلب کننده (سیستم فضاسازی داخلی)

  برای استفاده بهینه از خواص مطلوب ساختمانهای فولادی، سیستم فضاسازی داخلی باید بگونه ای اختیار شود که :

  متشکل از قطعات پیش ساخته باشد، بدین منظور که سرعت بیشتر نصب و برپایی سازه، موجب کوتاه شدن زمان کلی ساخت می شود.

  قطعات سبک باشد تا وزن کلی ساختمان به حداقل ممکن برسد.

  نوع سیستم انتخاب شده، سازگار با سیستم سازه ای انتخاب شده باشد. با یک روش اقتصادی قابل محافظت در برابر آتش باشد.

  فضاهای داخلی ساختمان فلزی معمولا شامل :

  سقفها بام دیوارهای خارجی دیوارهای داخلی اسکلت فلزی

  سیستم رفت و آمد ( پله و آسانسور ) می باشد که با هماهنگی دقیق و علمی این امکان بوجود می آید که اقتصادی ترین روش ساخت و اجرای ساختمان بدست آید.

  هزینه ساخت و ساز خانهشماره تماس : ۰۹۱۲۲۲۳۶۹۷۴

  اسکلت فلزی اسکلت فلزی اسکلت فلزی

  طراحی با توجه به روش مهاربندی

  تمام ساختمانها باید برای مقاومت در برابر نیروی زلزله و باد و یا دیگر نیروهای افقی صلب شوند سیستم صلب کننده باید :

  اسکلت فلزی نیروهای جانبی را به فونداسیون منتقل کند تغییر مکانهای افقی را محدود کند.

  در ساختمانهای بلند باید ملاحظات ویژه ای برای جلوگیری از ایجاد نوسانات ناشی از باد در نظر گرفته شود.

  بزرگی نیروهای افقی اعمال شده در اثر باد به عوامل زیر بستگی دارد: سرعت باد – شکل آیرودینامیکی ساختمان – وضعیت سطح نما – اسکلت فلزی روشهای صلب کردن یک قاب سازه ای فولادی را می توان به یکی از روشهای زیر مهاربندی کرد :

  سیستمهای قاب صلب – سیستمهای قاب بادبندی – دیوارهای بتنی بصورت دیوارهای برشی یا هسته های بتنی انتخاب روش صحیح مهاربندی، اهمیت عمده ای در طراحی سازه ای دارد و حتی ممکن است کل اندیشه طراحی یک ساختمان بلند مرتبه را تحت تاثیر قرار دهد. مهار بندی به وسیله اعضای بادبندی یا دیوارهای بتنی به صورت دیافراگم صلب، نقاط ثابتی را در ساختمان ایجاد می کند، به گونه ای که آزادی عمل در جانمایی و معماری داخل ساختمان را محدود می کند.

  منبع : www.evimshahane.com

  سازه های بتونی مقابل زلزله مقاوم ترند یا سازه های فلزی؟ +جدول

  با توجه به زلزله‌های اخیر در تهران موضوع مقاومت واحدهای مسکونی مورد توجه قرار گرفته است.

  ۰۸:۴۹ - ۱۰ دی ۱۳۹۶ ۶۳۸۱۸۸۸

  وب‌گردی وبگردی نظر دادن اشتراک گذاری دانلود PDF

  سازه های بتونی مقابل زلزله مقاوم ترند یا سازه های فلزی؟ +جدول

  با توجه به زلزله‌های اخیر در تهران موضوع مقاومت واحدهای مسکونی مورد توجه قرار گرفته است.

  به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با توجه به زلزله اخیر در تهران، مقوله استحکام واحدهای مسکونی از اهمیت بالایی برخوردار است و آپارتمان های موجود دارای اسکلت فلزی یا بتنی هستند که هر کدام از این مصالح دارای مزیت ها و معایبی هستند.

  سوالی که برای اکثر خریداران مسکن در شرایط فعلی به وجود می آید این است که کدام سازه ساختمانی در برابر زلزله مستحکم تر است؟

  *مقاومت در برابر زلزله

  معمولا این باور غلط وجود دارد که ساختمان اسکلت فلزی در برابر زلزله مقاوم تر است و یا برعکس. این ایده اصولا اشتباه است زیرا هم سیستم بتنی و هم سیستم فلزی را می توان برای مقاومت های مختلف طراحی کرد که هر دو نیز به صورت مورد نظر در زلزله عمل کنند. در حقیقت عامل مهم طراحی صحیح سازه است. البته لازم به ذکر است که سیستم های اسکلت بتنی به دلیل افزایش وزن سازه، در زلزله، نیروی بیشتری را متحمل می شوند.

  *طول عمر

  به علاوه این واقعیت وجود دارد که سازه های بتنی دارای عمر طراحی هستند بدین مفهوم که یک سازه بتنی برای عمری معین طراحی می شود گرچه این عمر ۵۰ یا ۶۰ سال باشد. بتن با گذشت عمر دچار افت و خیزش می شود که نهایتا باعث تاثیر منفی در عملکرد سازه هنگام وقوع زلزله می شود. اما در سازه فلزی مشکل افت مقاومت با افزایش عمر وجود ندارد که این یک مزیت برای اسکلت فلزی محسوب می شود.

  *ارزش اسقاط

  این در حالی است که در ساخت و سازهای رایج در کشور به مسئله اسقاط سازه کمتر توجه می شو؛ بدین مفهوم که در زمان تخریب سازه ساختمان های فلزی دارای ارزش اسقاط به مراتب بالاتر و هزینه تخریب کمتر است که این امر نیز یک مزیت برای اسکلت فلزی محسوب شود.

  *مقاومت در برابر آتش سوزی

  مقاومت فولاد در آتش سوزی پائین است و با گرم شدن مقاومت خود را از دست می دهد در صورتی که اسکلت بتنی مقاومت به مراتب بیشتری در برابر آتش از خود نشان می دهد. البته با ایجاد تمهیداتی در سازه فلزی که بعضا هزینه بر نیز است می توان مقاومت آن در برابر آتش را افزایش داد. بنابراین مقاومت بیشتر اسکلت بتنی در آتش سوزی به عنوان یک مزیت قلمداد می شود.

  *سهولت در اجرا

  نکته قابل توجه اینجاست که در انتخاب سیستم سازه باربر فلزی و یا بتنی امکانات اجرای سازه در زمان ساخت است. اسکلت فلزی به علت حساسیت در عملیات برش کاری، جوش کاری و حمل و نصب، تخصص و دقت بیشتری را نسبت به اجرای اسکلت بتنی می طلبد. بنابراین باید پذیرفت که اجرای سازه بتنی نسبت به سازه فلزی نیاز به تخصص و مهارت و نظارت و کنترل کمتری دارد و با توجه به وضع موجود کشور ما این یک مزیت برای سازه بتنی محسوب می شود.

  *هزینه ساخت

  فولاد استفاده شده در ساخت یک سازه فولادی دارای یک مقاومت مشخص در صورت طراحی صحیح، نسبت به مقدار فولاد استفاده شده در سازه بتنی دارای همان مقدار مقاومت، معمولا در حدود ۳۰ درصد بیشتر است، به همین دلیل هزینه اجرای اسکلت فلزی بالاتر است، بنابراین کارفرمایانی که به دنبال کاهش هزینه در ساخت هستند اسکلت بتنی گزینه مناسب تری است.

  *زمان اجرا

  همچنین سازه های فلزی به دلیل اجرای همزمان طبقات از سرعت پیشرفت بیشتری نسبت به سازه های بتنی برخوردار هستند و در صورت ساخت اسکلت فلزی در کارخانه مدت زمان اجرا به صورت بیشتری نیز کاهش می یابد. اما در اسکلت بتنی با توجه به اجرای هر طبقه بعد از طبقه زیرین و رعایت زمان گیرش اولیه بتن سرعت پیشرفت به مراتب کمتر است؛ سرعت بالا در اجرای سازه فلزی باعث کاهش هزینه های بالاسری و زمان بهره برداری پروژه می شود که باعث جبران بخشی از هزینه گرانتر ساخت است.

  انتهای پیام/ منبع:میزان

  اسکلت بنتی در برابر زلزله مقاوم‌تر است یا فلزی؟

  باشگاه خبرنگاران جوان وب‌گردی وبگردی

  منبع : www.yjc.news

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 8 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید