این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  عوامل موثر بر رشد کودک

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  عوامل موثر بر رشد کودک را از این سایت دریافت کنید.

  رشد کودکان + عوامل تاثیر گذار بر رشد کودکان

  رشد کودک از دغدغه های مهم خانوار ایرانی است. از این رشد کودکان از چالش های مهم خانوار ایرانی میباشد که نیازمند توجه است.

  رشد کودکان + عوامل تاثیر گذار بر رشد کودکان

  دسامبر 4, 2021/0 دیدگاه‌/در سلامت, کودک/توسط مدیر موسسه

  رشد کودکان به چه عواملی بستگی دارد؟

  چگونگی رشد و عملکرد کودک هم به عوامل داخلی بستگی دارد و هم به عوامل خارجی،‌ در بعضی از این عوامل ما هیچگونه کنترلی بر آن نداریم. شناخت و درک درست اینکه کودک در هر دوره ای از زندگی برای رشد و عملکردش چه چیزی نیاز دارد به ما کمک میکند تا بتوانیم بهتر آنها را بزرگ کنیم. در این مقاله قصد داریم با عواملی که بر روی عملکرد و رشد کودک تاثیر میگذارند اطلاعاتی را به اشتراک بگذاریم.

  ژنتیک

  منظور خصوصیاتی است که از طریق ژن از والدین به فرزندان می رسد مانند قد، وزن، ساختار فیزیکی،‌هوش و استعداد ها و …. بیماری ها نیز ممکن است از طریق ژن انتقال پیدا کنند؛ در نتیجه بر روی رشد و تکامل کودک موثر هستند.

  با این حال، عوامل محیطی و پروررشی میتوانند بهترین نتیجه را از ویژگی های موجود در ژن ها را به ارمغان بیاورند.

  محیط

  محیط نقش مهمی را در رشد کودکان دارد و مجموع تحریکات جسمی و روحی کودک را نشان میدهد. عواملی مانند محیط فیزیکی و شرایط جغرافیایی مکانی که کودک در آن زندگی میکند و همچنین محیط اجتماعی و روابط او با دوستان و خانواده، بر رشد اولیه کودک تاثیر گذار است.

  یک مدرسه و خانواده خوب و دوست داشتنی، مهارت های اجتماعی و فردی قوی را در کودکان ایجاد میکند درحالی  که این برای کودکانی که در محیط های پر استرس بزرگ میشوند متفاوت خواهد بود.

  جنسیت

  استرس مثبث: استرسی است که می توان آن را کنترل کرد و موجب می شود کارها را با سرعت بیشتری انجام داد. برای انجام مسئولیت ها مقداری از استرس لازم است زیرا با افزایش هوشیاری ناشی از آن، کارها با دقت بیشتری انجام می شوند. استرس مثبت می تواند ما را با انگیزه تر و آماده تر برای ادامه مسیر کند. همچنین در این نوع مقدار هورمون های استرس بعد از موقعیت استرس زا به سرعت به حالت عادی باز می گردند.استرس منفی: به استرسی که تحت کنترل فرد نباشد استرس منفی می گویند زیرا در این حالت علائم به مقدار زیاد بروز می کنند و فرد نمی تواند کار یا مسئولیت را به درستی انجام دهد. استرس بیش از حد می تواند آثار منفی را بر بدن داشته باشد و سلامت فرد را به خطر بیندازد.

  کودک

  روش های تقویت رشد کودک

  سلامتی و ورزشش

  یکی دیگر از عوامل موثر بر رشد جسمی و عملکردی کودک است. پسران و دختران به روش های متفاوتی رشد میکنند به خصوص در نزدیکی بلوغ.

  پسران نسبت به دختران به طور معمول قد بلندتر و ساختار فیزیکی قوی تری دارند.همچنین زمان به دوره بلوغ رسیدن در دختران سریع تر از پسران است . بدین ترتیب هم در ساختار فیزیکی و هم در ساختار خلقی تفاوت هایی وجود دارد و باعث میشود به چیزهای مختلف علاقه نشان دهند.

  کودک

  عوامل موثر در شکل گیری شخصیت کودک

  سلامتی و ورزش

  کودک

  مربی ورزش کودک در منزل (شرایط استخدام مربی ورزش کودک)

  در اینجا ورزش به معنای فعالیت جسمانی یا شرکت عمدی در کلاس های ورزشی نیست بلکه به زمان بازی و فعالیت های ورزشی عادی که به بدن کمک میکند قدرت عضلانی و توده استخوانی را افزایش دهد اشاره میکند.

  ورزش مانسب به کودک در رشد و تقویت سیستم ایمنی بدن کمک میکند. بازی درفضای باز کودک را در معرض میکروبهایی قرار میدهد که به تقویت سیستم ایمنی و جلوگیری از آلرژی کمک میکند.

  هورمون ها

  متعلق به سیستم درون ریز هستند و بر عملکردهای مختلفی در بدن اثر میگذارند و توسط غدد مختلفی تولید میشوند.

  عملکرد به موقع هورمون ها برای رشد و تکامل فیزیکی طبیعی در بدن کودکان حیاتی است. عدم تعادل در عملکرد غدد ترشح کننده هورمون منجر به نقص رشد،چاقی،مشکلات رفتاری و سایر بیماری ها شود.

  در دوران بلوغ، غدد جنسی وظیفه ترشح هورمون های جنسی که رشد اندام های جنسی و ظاهرویزگی های ثانویه در پسران و دختران  را کنترل میکند.

  تغذیه

  تاثیر خانواده

  خانواده ها بیشترین تاثیر را در تربیت کودک و تعیین راه های رشد روانی و اجتماعی دارند. کودکان به محبت، مراقبت و ادب اولیه نیاز دارند تا به عنوان افراد سالم رشد کنند.

  خانواده هایی که از کودکان سو استفاده میکنند یا آنها را نادیده میگیرند، بر رشد مثبت آنها تاثر میگذارند و این منجر میشود به افرادی با مهارت اجتماعی پایین تبدیل شوند و در بزرگسالی در برقراری ارتباط با دیگران مشکل پیدا کنند.

  تاثیرات جغرافیایی

  مکان زندگی والدین تاثیر بسیاری بر رشد و عملکرد کودک میگذارد. مدارس تحصیلی، محل زندگی، فرصت های ارائه شده توسط جامعه و گروه های همسالان آنها برخی از عوامل موثر بر رشد کودکان هستند.

  زندگی در جامعه غنی که دارای پارک ها،‌کتابخانه ها و مراکز اجتماعی برای فعالیت های گروهی و ورزش است، همگی در رشد مهارتها، استعدادهاو رفتار کودک نقش مهمی دارند.

  کودک

  پرستار کودک در منزل ( قیمت پرستار کودک )

  وضعیت اجتماعی اقتصادی

  وضعیت اجتماعی و اقتصادی خانواده کیفیت و فرصتی را که کودک بدست می آورد را تعیین میکند.

  تحصیل در مدارس بهتر و همچنین در اختیار گذاشتن منابع یادگیری بهتر برای فرزندان  و در صورت نیاز بچه ها، کمک بسیار ویژه ای برای رشد و عملکرد کودک میباشد و به او کمک میکند تا از پتانسیل خود استفاده کافی را ببرد.

  والدینی که شاغل هستند و ساعات زیادی را به دور از فرزندان سپری میکنند ممکن است نتوانند زمان کافی را برای رشد کودکان صرف کنند.

  تقویت و یادگیری

  تقویت و یادگیری

  یادگیری کودکان بیشتر در مدرسه رخ میدهد؛ همچنین به پرورش کودک از نظر ذهنی، فکری، عاطفی و اجتماعی می پردازد تا آنها به عنوان افراد سالم در جامعه عمل کنند.

  بخشی از بلوغ و رشد ذهن کودک در این مقطع اتفاق می افتد. تقویت بخشی از یادگیری است که در آن یک فعالیت تکرار میشود مثل تمرین نواختن آلات موسیقی که در نواختن آن بهتر میشوند.

  منبع مطلب : asayeshiedeal.com

  10 عوامل مؤثر بر رشد کودک

  به عقیده این دکتر روانشناس اگرچه طبیعت و وراثت در رشد کودک نقش زیادی دارند عوامل محیطی و ارثی تکامل جسمی ذهنی فرزندان نوزاد کودکان فکری کدامند

  10 عوامل مؤثر بر رشد کودک

  اکتبر 18, 2019 مشاوره کودک

  تکامل و رشد کودک هم به عوامل درونی و هم به عوامل بیرونی بستگی دارد، عواملی که برخی از آن‌ها از حیطه کنترل ما خارج است. با آگاهی کامل از نیازهای کودک در هر دوره از رشد و تکامل می‌توان به رشد بهتر کودکان کمک کرد.

  تعریف رشد کودک چیست؟

  اگرچه اصطلاحات رشد و تکامل کودک به‌صورت مترادف به کار می‌روند، اما در اصل ازنظر معنائی با یکدیگر متفاوت‌اند. منظور از رشد تغییرات مداوم در ویژگی‌های جسمی مانند قد، وزن، سایز و غیره هست، در حالیکه تکامل به تغییرات کیفی رشد به‌صورت منظم و معنی‌داری اشاره دارد که منجر به بلوغ کودک می‌شود. رشد و تکامل کودک هر یک بر دیگری اثرگذار و از یکدیگر تفکیک‌ناپذیر بوده و به‌طور هم‌زمان رخ می‌دهند. برای مثال اغلب نوزادان، زمانی که به سن هشت ماهگی می‌رسند، بین هشت تا ده کیلوگرم وزن داشته و قادر به نشستن هستند.

  10 عامل مؤثر بر رشد کودک

  سرشت و تربیت هر دو در رشد و تکامل کودک دخیل‌اند. بدیهی است آنچه درنتیجه سرشت حاصل‌شده ثابت و پایدار است اما شیوه تربیت و پرورش کودک می‌تواند تغییرات قابل‌توجهی در شخصیت و رفتار کودک ایجاد کند.

  نقش وراثت در رشد کودکان

  وراثت درواقع انتقال خصوصیات فیزیکی از والدین به فرزندان است که از طریق ژن‌ها انجام می‌شود و بر تمام خصوصیات ظاهری فرد مانند قد، وزن، ساختار بدن، رنگ چشم، بافت مو و حتی هوش و استعداد کودک اثر می‌گذارد. بیماری‌ها و شرایطی همچون ابتلا به بیماری قلبی، دیابت، چاقی و غیره نیز می‌تواند از طریق ژن‌ها به فرزندان منتقل شود و بدین ترتیب بر رشد و تکامل کودک اثر منفی بگذارد. بااین‌حال، عوامل محیطی و تربیت می‌تواند از ویژگی‌های موجود در ژن‌ها، بیشترین موفقیت در رشد کودک را حاصل کند.

  نقش عوامل محیطی بر رشد کودک

  محیط در فرایند تکامل و رشد کودکان نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند و نشان‌دهنده مجموعه‌ای از انگیزش‌های جسمی و روانشناسی کودک است. برخی از عوامل محیطی که تکامل کودک را در همان دوران اوایل کودکی تحت تأثیر قرار می‌دهد، شرایط جغرافیایی و محیط اطراف کودک است. محیط اجتماعی و هم‌چنین ارتباط با خانواده و همسالان به همان اندازه نقش مهمی در رشد کودک ایفا می‌کنند.

  درک این مسئله بسیار ساده است. کودکی که به‌خوبی پرورش‌یافته در مقایسه با کودکی که از تربیت و پرورش محروم بوده عملکرد بهتری خواهد داشت. یک مدرسه خوب و یک خانواده‌دوست داشتنی باعث ایجاد مهارت های اجتماعی و بین فردی قوی در کودکان می‌شود، به‌طوری‌که آن‌ها را قادر می‌سازد در زمینه عملکرد تحصیلی و هم‌چنین فعالیت‌های فوق‌برنامه موفق باشند. البته این موضع برای کودکانی که در محیط‌های پرتنش و استرس‌زا بزرگ می‌شوند متفاوت خواهد بود.

  تفاوت جنسیت در رشد کودک

  جنسیت عامل دیگری است که رشد و تکامل فیزیکی یک کودک را تحت تأثیر قرار می‌دهد. پسران و دختران به‌ویژه نزدیک به دوران بلوغ، رشد متفاوتی دارند. پسرها نسبت به دخترها بلندتر و قوی‌تر هستند. بااین‌حال، دخترها در دوران بلوغ نسبت به پسرها رشد سریع‌تری دارند درحالی‌که پسرها در یک دوره طولانی‌تر بالغ می‌شوند. تفاوت‌های موجود در ساختار بدن، پسرها را تنومندتر ساخته و آن‌ها را برای انجام فعالیت‌هایی که به توان فیزیکی بالایی نیازمند‌است آماده می‌سازد. خلق و خوی آن‌ها نیز متفاوت می‌شود و همین باعث می‌شود که علایق متفاوتی در زندگی داشته باشند.

  اهمیت ورزش و سلامتی بر رشد کودکان

  کلمه ورزش در اینجا به معنای فعالیت فیزیکی به صوت منظم و یا حضور آگاهانه کودکان در فعالیت‌های ورزشی نیست. درواقع واژه ورزش در اینجا به زمان بازی عادی و فعالیت‌های ورزشی اشاره دارد که در افزایش قدرت عضلانی بدن کودک کمک کرده و باعث ایجاد توده استخوانی می‌شود. ورزش مناسب به کودکان کمک می‌کند به‌خوبی رشد کرده و به‌موقع و یا حتی زودتر از همسالان رشد یابند.

  ورزش و فعالیت به‌ویژه اگر بیرون از خانه انجام شوند کودکان را سالم نگه داشته و با تقویت سیستم ایمنی بدن، آن‌ها را در مقابل بیماری‌ها مقاوم می‌سازد. دلیل این امر آن است که بازی در فضای باز آن‌ها را در معرض میکروب‌هایی قرار می‌دهد که بدن کودکان را مقاوم کرده و مانع از ایجاد آلرژی و حساسیت در آنها می‌شود.

  نقش هورمون‌ها در رشد کودک

  هورمون‌ها به سیستم غدد درون‌ریز بدن تعلق دارند و بر عملکردهای مختلف بدن ما تأثیر می‌گذارند. آن‌ها درواقع توسط غدد مختلفی که در قسمت‌های خاصی از بدن قرار دارند تولید می‌شوند تا هورمون‌هایی را ترشح کنند که عملکرد بدن را کنترل می‌کنند. عملکرد به‌موقع هورمون‌ها برای رشد فیزیکی طبیعی و تکامل در کودکان کاملاً ضروری است.

  عدم تعامل در عملکرد غدد ترشح‌کننده هورمون‌ها می‌تواند منجر به نقص رشد، چاقی و مشکلات رفتاری کودکان شود. در دوران بلوغ غدد جنسی هورمون‌های جنسی تولید می‌کنند که  تکامل اندام‌های جنسی و ظهور خصوصیات جنسی ثانویه در دختران و پسران را کنترل می‌کند.

  اهمیت تغذیه در رشد کودکان

  تغذیه یکی از عوامل مهم در فرایند رشد کودک است زیرا هر آنچه بدن برای ساخت‌وساز و بازسازی نیاز دارد از غذایی که می‌خوریم حاصل می‌شود. سوءتغذیه می‌تواند منجر به بیماری شود که بر رشد و تکامل کودکان اثر منفی می‌گذارد. از طرفی دیگر، پرخوری نیز در بلندمدت می‌تواند منجر به چاقی بیش‌ازحد و مشکلات سلامتی همچون دیابت و بیماری‌های قلبی شود.

  یک رژیم غذایی متعادل که سرشار از ویتامین‌ها، مواد معدنی، پروتئین‌ها، کربوهیدرات‌ها و چربی‌هاست برای رشد بدن و مغز کودک ضروری است.

  نقش خانواده و والدین در تکامل کودک

  خانواده‌ها در فرآیند تربیت کودک و تعیین شیوه‌های رشد روانی و اجتماعی کودک بیشترین نقش را دارد. کودکان خواه توسط والدین و پدربزرگ و مادربزرگ‌هایشان بزرگ‌شده باشند خواه در قالب شبه خانواده، به عشق واقعی، مراقبت و احترام و مهربانی نیاز دارند تا بتوانند به‌عنوان افرادی سالم تکامل یابند.

  سازنده‌ترین نوع رشد کودک زمانی دیده می‌شود که والدین از طریق فعالیت‌هایی همچون کتاب خواندن، بازی کردن و گفت‌وگوهای مفید با فرزندان زمان، انرژی و عشق خود را برای رشد و تکامل فرزندشان به کار می‌گیرند.

  خانواده‌هایی که کودکان را مورد آزار و اذیت  قرار می‌دهند و یا آن‌ها را نادیده می‌گیرند، درواقع بر رشد طبیعی کودک اثر منفی می‌گذارند. این کودکان ممکن است در بزرگسالی به افرادی با مهارت های اجتماعی ضعیف تبدیل شوند که در برقراری ارتباط عاطفی با اطرافیان دچار مشکل می‌شوند. سبک فرزند پروری هلیکوپتری نیز اثرات منفی به همراه خواهد داست. این والدین فرزندانی را به جامعه تحویل می‌دهند که حتی در سنین جوانی نیز به والدین خود وابسته‌اند و قادر به مقابله با سختی‌ها در زندگی شخصی خود نیستند.

  منبع مطلب : moshaverebama.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 1 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید