این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  فرسایش خاک چیست کلاس پنجم

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  فرسایش خاک چیست کلاس پنجم را از این سایت دریافت کنید.

  فرسایش خــــاک علوم پنجم دبستان

  در هر قسمت زمینی که در آن زندگی می کنیم حتــــما فرسایش خاک هم در آن وجود دارد. می خواهم کمی درباره ی فرسایش خاک صحبت کنیم. فرسایش خاک یعنی نابود شدن خاک واز بین رفتن خاک را فرسایش خاک می گوییند.فرسای

  فرسایش خــــاک علوم پنجم دبستان

  214101 Artinvaleh بازدید : 74201

  چهارشنبه 13 مرداد 1395

  نظرات (0)

  در هر قسمت زمینی که در آن زندگی می کنیم حتــــما فرسایش خاک هم در آن وجود دارد. می خواهم کمی درباره ی فرسایش خاک صحبت کنیم. فرسایش خاک یعنی نابود شدن خاک واز بین رفتن خاک را فرسایش خاک می گوییند.فرسایش خاک در بعضی از نقاط زمین بیشتر ودر بعضی نقاط زمین کمتراست. عوامل فرسایش خاک می تواند به دلیل های زیر باشد:

  1-سیلاب

  2-مناطق کشاورزی شیب دار

  3-باد 4-زلزله

  5-قطع درختان(به دلیل ریشه درخت که در خاک درخت و خاک را محکم نگهمیدارد)

  6-چرای بی رویه جانوران

  7- شخم زدن نامناسب

  امیدوارم از این مطب لذت ببرید.

  آرتین واله

  (موفق و سربلند باشید)

  ارسال نظر برای این مطلب

  منبع : artinvaleh.rozblog.com

  برچسب فرسایش خاک

  کلاس پنجم ما - در این وبلاگ به کارهای دانش آموزان کلاس پنجم ما پرداخته می شود

  کلاس پنجم ما

  در این وبلاگ به کارهای دانش آموزان کلاس پنجم ما پرداخته می شود

  سوالات درس دهم علوم تجربی - پایه ی پنجم

  با یاد و نام خدا

  سوالات درس دهم : خاک با ارزش

  =============

  1- خاک چیست؟ به مواد دانه ریزی که ریشه ی گیاهان می توانند در آنها رشد کنند، خاک می گویند.

  2- خاک بزرگترین منبع طبیعی تولید غذا برای انسان و بسیاری از جانداران است.

  3- یکی از روش های نشکیل خاک، خرد شدن سنگها است.

  4- سنگها براثر هوازدگی خرد شده و تجزیه می شوند.

  5- سنگها در طول سالها براثر وزش باد، ریزش کوه یا حرکت به همراه آب با هم برخورد کرده و خرد می شوند. مواد خرد شده براثر تغییر شیمیایی به خاک تبدیل می شوند.

  6- برای تشکیل لایه ای از خاک به قطر یک سانتی متر، بیش از 200 سال زمان لازم است.

  7- سنگها چگونه خُرد می شوند تا خاک به وجود بیاید؟ سنگها در طول سالیان دراز به چند طریق خرد می شوند :

  الف- سنگها روزها در زیر نور خورشید گرم شده و شب ها سردشده و ترک برمی دارد و در طول سالیان دراز خُرد می شوند.

  ب- آب در زمستان در بین ترک سنگها یخ زده و سنگها را خُرد می کند.

  پ- ریشه ی گیاهان سبب خُرد شدن سنگها می شود.

  ت- فشار سنگهای بالایی  سنگهای زیری را خرد می کند.

  ث- قرار گرفتن سنگها در مسیر آب رودها و رودخانه ها و برخورد آنها با هم سبب خرد شدن سنگها می شود.

  ج- جانوران برای درست کردن لانه زمین را سوراخ کرده و سبب شکسته شدن سنگها می شوند.

  چ- سنگها براثر هوازدگی خرد شده و تجزیه می شوند.

  8- عوامل موثر در تشکیل خاک کدامند؟ خرد شدن فیزیکی - موجودات زنده ( گیاهان - جانوران ) - تغییرات دما ( یخ زدن ).

  9- ریشه ی گیاهان چگونه سبب خرد شدن سنگها می شوند؟ ریشه ی گیاهان رشد کرده و به داخل شکاف سنگها می روند. به مرو زمان ریشه بزرگتر شده و سنگها را می شکند تا برای خود جا باز کند.

  10- آیا نوع سنگ در مقدار خاکی که تشکیل می شود تاثیر دارد؟ بلی. از سنگ نرم خاک بیشتری تولید می شود.

  11- چرا خاکها رنگهای متفاوت دارند؟ چون از خرد شدن سنگهایی با جنس مختلف به وجود می آیند.

  12- خاک در بیابانها تشکیل می شود یا در جاهای پرباران و مرطوب؟ چرا؟ در جاهای پرباران و مرطوب. زیرا در این نواحی سنگها خیس بوده و زودتر خرد می شوند. به همین دلیل در مناطق خشک و گرم ساختمانهای قدیمی بیشتری دیده می شوند.

  13- دو عامل اصلی تخریب سنگها و تشکیل خاک چه هستند؟ دما و رطوبت.

  14- فشار سنگهای بالایی چه اثری در تشکیل خاک دارد؟ فشار سنگهای بالایی سبب تخریب سنگهای زیری و تشکیل خاک می گردد.

  15- میزان نفوذ آب در خاک رس بیشتراست یا در ماسه و شن؟ نفوذ آب در ماسه و شن که داته های درشتی دارند، بیشتراست.

  16- میزان چذب آب ( ذخبره ی آب ) در خاک باغچه بیشتراست یا در ماسه و شن؟ در خاک باغچه.

  17- اگر برگها روی زمین بریزند چه می شود؟ برگها تغییر کرده رنگ آنها تیره شده به طوری که صورت اولیه ی گیاه در آن مشخص نیست ( ص 82 ).

  18- گیاخاک چه تاثیری در کشاورزی دارد؟ گیاخاک قدرت نگهداری آب را زیاد می کند، فضای خالی بین ذرّات خاک را افزایش می دهد و سبب نفوذ هوا به داخل خاک می شود، که برای رشد گیاهان بسیار مفید است. گیاخاک مواد مناسب و لازم برای رشد گیاهان را دارد.

  19- گیا خاک در کدام قسمت خاک قرار می گیرد؟ در قسمت بالای خاک یا خاک رویی.

  20- خاک رویی یعنی چه؟ به بخش بالایی خاک که دارای گیاخاک، مواد معدنی مورد نیاز گیاه است، خاک رویی می گویند.

  21- در کشاورزی خاک رویی مهم است یا خاک زیری؟ چرا؟ خاک رویی. چون دارای گیاخاک و املاح موجود در خاک است.

  22- هرچه خاک دانه ریزتر باشد، دیرتر ته نشین شده و آب گل آلود است.

  23- باقیمانده ی گیاهان که درون خاک قرار می گیرد به مرور زمان می پوسد و مخلوط تیره رنگی به دست می آید که گیاخاک نام دارد.

  24- چرا خاک رس برای کشاورزی مناسب نیست؟ دانه های خاک رس پس از خیس شدن به هم می چسبند و ریشه ی گیاه نمی تواند در آن رشد کرده و غذای مورد نیاز را از زمین بگیرد.

  25- چه نوع خاکی برای کشاورزی مناسب است؟ خاکی که به مقدار مساوی دارای ماسه، خاک رس وگیاخاک باشد، برای کشاورزی مناسب است مانند خاک باغچه.

  26- چرا خاک باغچه برای رشد گیاه مناسب است؟ وجود خاک رس آب را نگه می دارد. وجود ماسه سبب نفوذ پذیری خاک می شود و گیاخاک مواد مورد نیاز گیاه برای رشد را تامین می کند ( ص 83 ).

  27- فرسایش خاک یعنی چه؟ از بین رفتن خاک رویی براثر عوامل مختلف را فرسایش خاک می گویند.

  28- چه عواملی باعث فرسایش خاک می شود ؟  آب های جاری مثل رودها و سیلاب ها که خاک را کنده و باخود می برد. کارها یی چون شخم نا مناسب، آبیاری نادرست، شیب زمین، از بین رفتن پوشش گیاهی، تبدیل زمینهای کشاورزی و باغ ها به ساختمان، کارخانه و ساخت جاده ها، حوادث و بلایای طبیعی مانند زلزله و آتشفشان، باعث فرسایش خاک و از بین رفتن آن می شود.

  29- چگونه می توانیم از فرسایش خاک جلوگیری کنیم؟ درختان را قطع نکنیم چون ریشه ی آنها سبب استحکام خاک می شود. شخم زدن مناسب سبب جلوگیری از فرسایش خاک می شود. از چرای زیاد دامها در یک منطقه جلوگیری کنیم تا پوشش گیاهی از بین نرود ( ص 84 ).

  آیا می دانید که :

  1- چه نوع خاکی برای  کشاورزی مناسب تر است؟ خاکی که به مقدار مساوی دارای ماسه، خاک رس وگیاخاک باشد برای کشاورزی مناسب تر است زیرا، سرعت نفوذ و حجم ذخیره ی آب در این نوع خاک بیشتر است.

  2-  پوشش گیاهی چه فایده ای دارد؟ جلو فرسایش خاک را می گیرد و ترکیب مواد آلی حاصل از باقی‌مانده‌های گیاهی که مرتباً به خاک افزوده می‌شوند سبب تقویت خاک می شوند.

  3- در تشکیل خاک هم تغییرات شیمیایی و هم تغییرات فیزیکی بر روی سنگها اثر دارد.

  4- هر چه رنگ خاک تیره تر باشد، مقدار گیاخاک آن بیشتر است. مقدار گیاخاک در خاک مزارع، باغ ها و باغچه ها زیاد و در خاک های بیا بانی بسیار کم است.

  5- برای تامین غذای مورد نیاز دامها چه باید کرد؟ باید محل چرای دامها را در فاصله ی زمانی مناسب تغییر داد و چراگاهها را با فاصله ی زمانی مناسب، به چرای دامها اختصاص داد.

  توجه : تنها به این سوالات اکتفا نکنید و حتما کتاب درسی خود را نیز به دقت بخوانید.

  سوال درس علوم تجربی پایه ی پنجم خاک گیاخاک مود فرسایش خاک خاک رویی خردشدن

  منبع : kelase5-95.blogsky.com

  علوم پنجم

  سرگروه آموزش ابتدایی - سرپرستی مدارس جمهوری اسلامی ایران ـ شبه قاره هند

  سرگروه آموزش ابتدایی

  سرپرستی مدارس جمهوری اسلامی ایران ـ شبه قاره هند

  علوم پنجم

  1-خاک چیست؟خاک‌ها مخلوطی از مواد معدنی و آلی می‌باشند که از تجزیه و تخریب سنگ‌ها در نتیجه هوازدگی بوجود می‌آیند که البته نوع و ترکیب خاک‌ها در مناطق مختلف بر حسب شرایط ناحیه فرق می‌کند. مقدار آبی که خاک‌ها می‌توانند بخود جذب کنند. از نظر کشاورزی و همچنین در کارخانه‌های راه‌سازی و ساختمانی دارای اهمیت بسیاری است که البته این مقدار در درجه اول بستگی به اندازه دانه‌های خاک دارد.2-مواد تشکیل دهنده خاک کدامند؟مواد سختموجودات زنده در خاک‌هاآب موجود در خاک‌ها آب موجود در خاک‌هاهوای موجود در خاک3-خاک‌های سیلتی چیست؟50% ین نوع خاک‌ها را ذرات سلیت تشکیل داده است که دارای قطری بین 0.05 تا 0.002 میلی‌متر می‌باشند و بر حسب اینکه ناخالصی مثل ماسه ، رس و غیره بهمراه دارند به نام خاک‌های سیلتی ماسه‌ای و یا سیلتی رسی معروفند.4-خاک‌های اسکلتی چیست؟خاکهای اسکلتی به خاکهایی اطلاق می‌گردد ک در حدود 75 % آن را دانه ‌هایی بزرگتر از 2میلی‌متر از قبیل قلوه سنگ ، دیگ و شن تشکیل می‌دهند. این خاک‌ها ، آب را به مقدار زیاد از خود عبور می‌دهند و لذا همیشه خشک می‌باشند.5-بر حسب دانه‌های تشکیل دهنده خاک و هم‌چنین شرایط میزالوژی و پتروگرافی زمین خاک‌ها به چه گروه هایی تقسیم می شود؟خاک‌های رسی خاک‌های سیلتی خاک‌های ماسه‌ای خاکهای اسکلتی6-منشا تشکیل دهنده رسها چیست؟رسهای درجا که در حین تشکیل خاک شکل می‌گیرند.رسهای تغییر مکان یافته که در اثر فرسایش بیشتر حرکت کرده و مجددا در محل جدید نهشته می‌شوند.رسهای تبدیل شده که از رسهای به شدت هوازده و فرسایش یافته تجمع کرده و در رسوبات و خاکها رسوب گذاری می‌کنند.رسهای تشکیل شده جدید که در اثر تبلور مجدد رسهای موجود در محلولها ، در خاک در حال تشکیل شکل می‌گیرند.7-فرایندهای تشکیل رسها را بیان کنید؟محیط هوازدگی و تشکیل خاک : اصلی‌ترین محیط تشکیل رسها مخصوصا رسهای موروثی یا وراثتی است.محیط رسوبگذاری : رسها از آب حوضه یا آبهای حفره‌ای ته‌نشین می‌شوند (مخصوصا رسهای تازه تشکیل شده).دیاژنز و دگرگونی درجه پایین : در طول این فرآیند انواعی از رسها (مخصوصا رسهای تبدیلی) حاصل می‌گردند.8-اجزای اصلی تشکیل دهنده خاک کدامند؟4جز اصلی خاک عبارتند از: مواد معدنی ، مواد آلی ، آب و هوا. این اجزا بطور نزدیکی در ارتباط با یکدیگر هستند. بطوری که جدا کردن آنها مشکل است. حجم نسبی این اجزا که برای رشد گیاه مناسب باشد، بدین صورت است که در آن 50 درصد بوسیله مواد جامد (45 درصد مواد معدنی و 5 درصد مواد آلی) اشغال شده و 50 درصد بقیه شامل فضای منافذ است که بوسیله آب یا هوا اشغال می‌شوند. البته این نسبت آب و هوا بسیار متغیر بوده و تحت تاثیر شرایط خاک و جو قرار می‌گیرد.9-برحسب شکل ظاهری ساختمان خاک به چند دسته تقسیم میشود؟(نام ببرید)برحسب شکل ظاهری 6 نوع ساختمان را می‌توان در خاک تشخیص داد. این ساختمانها به اسامی بشقابی ، ستونی ، منشوری ، مکعبی ، فندقی ، دانه‌ای و اسفنجی شناخته می‌شوند.

  10-فرسایش خاک چیست؟

  جدا شدن ذرات خاک در اثر عوامل مختلف مانند آب ، باد و ... و از دست رفتن آنها را اصطلاحا فرسایش گویند.11-عوامل اصلی فرسایش تسریعی خاک چیست؟دو عامل اصلی را می‌توان مسئول وقوع فرسایش تسریعی دانست: از بین رفتن پوشش گیاهی طبیعی خاک و کشت گیاهانی که پوشش گیاهی کافی فراهم ننموده و قسمتی از خاک را برهنه می‌گذارند. کشت نباتات کرتی مانند ذرت و سیب زمینی ، بخصوص اگر کرتها در جهت شیب زمین باشد، پوشش کافی به خاک نداده، فرسایش و از بین رفتن خاک را تشدید می‌کنند.بارندگی زیاد در صورتی که ریزش آن آرام باشد، فرسایش زیادی ایجاد نمی‌کند، در صورتی که بارانهای شدید حتی به مقدار کم سبب فرسایش زیاد می‌شوند.شیب زیاد باعث تسریع جریان آب شده و به همان نسبت میزان فرسایش و هدر رفتن آب افزایش پیدا می‌کند.درختان جنگلی و مرتع موثرترین عوامل محافظ خاک در مقابل فرسایش هستند.12-فرسایش آبی چیست؟فرسایش آبی در واقع یکی از پدیده‌های معمولی زمین شناسی است که بوسیله آن کوهها بتدریج فرسوده شده و دشتها ، دره‌ها و بستر رودخانه‌ها و دلتاها ، تشکیل می‌یابند. این نوع فرسایش که به کندی صورت می‌گیرد، فرسایش طبیعی نامیده می‌شود. 13-فرسایش تخریبی  چیست؟فرسایشی که با سرعت خیلی بیشتری انجام شود و حالت تخریبی به خود بگیرد، به آن فرسایش تخریبی گفته می‌شود.14-فرسایش بادی  چیست؟تخریب خاک از طریق فرسایش بادی بیشتر در مناطق خشک صورت گرفته و گاهی در مناطق مرطوب هم اتفاق می‌افتد. اثر تخریبی باد غالبا خیلی جدی بوده و نه تنها ذرات ریز و حاصلخیز خاک را هدر می‌دهد، بلکه به علت رو بازکردن ریشه گیاهان و یا پوشاندن قسمت هوایی گیاهان با مواد معلق در هوا ، سبب مرگ آنها می‌شود. خشک شدن لایه‌های سطحی خاک به علت کمی آب ، آنها را در خطر فرسایش باد قرار می‌دهد.15-عوامل موثر در فرسایش بادی خاک چیست؟مهمترین عامل درصد رطوبت خاک است، زیرا خاک مرطوب از این حیث مصون است. عوامل دیگر عبارتند از: سرعت باد ، وضعیت قسمت سطحی خاک ، خصوصیات کلی خاک.

  خصویات خاکی مانند ثبات دانه بندی ذرات خاک ، میزان مواد آلی و درصد ذرات خاک همگی در فرسایش پذیری خاک بوسیله باد موثر هستند.

  محسن فروتن

  پنج‌شنبه 9 اسفند‌ماه سال 1386 ساعت 02:53 ب.ظ

  نظرات 0 + ارسال نظر

  برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

  ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد

  منبع : gorohamozeshy.blogsky.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 13 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید