این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  فرستادن توپ بدمینتون از سطح پایین تور به انتهای زمین چه نام دارد

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  فرستادن توپ بدمینتون از سطح پایین تور به انتهای زمین چه نام دارد را از سایت پشتوک دریافت کنید.

  بدمینتون

  بدمینتون

  ریشه بازی بدمینتون (به انگلیسی: Badminton) امروزی از کشور هندوستان آغاز شده‌است، از بازی‌ای که آن‌ها به نام «Poona» انجام می‌دادند. این بازی که رقابتی زیبا در هند بود توسط افسران ارتش انگلستان، از هندوستان به کشورشان انتقال داده شد.

  در قرن پنجم در چین بازی به نام (Ti jian zi) وجود داشت که در آن به توپی در هوا ضربه می‌زدند. در حدود سال ۱۶۰۰ مردم در اروپا بازی به نام «jeu de Volant» را با استفاده از یک راکت انجام می‌دادند. زمانی که افسران انگلیسی در هندوستان مستقر شدند این بازی را با انجام تغییراتی در بازی انگلیسی battledore and shuttlecock ابداع کردند و چون به‌طور عمده توسط افسران مستقر در شهر Poona بازی می‌شد، به این نام شهرت پیدا کرد و خیلی زود از آن یک رقابت ورزشی ساخته شد و آن‌ها در اوایل سال ۱۸۷۰ آن را همراه با وسایل و تجهیزات لازم به کشورشان معرفی کردند.

  یک «دوک انگلیسی» رسماً این بازی را به انگلستان معرفی کرد. در سال ۱۸۷۳، با برگزاری یک مهمانی در محل زندگی خود (Badminton) ترتیب برگزاری بازی «پونا» را داد و این بازی از همان‌جا توجه سایرین را جلب کرد و میان طبقه مرفه جامعه انگلستان شناخته شد و از آنجا گسترش یافت. آن‌ها بازی جدید را به نام محل زندگی دوک «بدمینتون» نامیدند.

  ثبت قوانین بدمینتون[ویرایش]

  نخستین بار قوانین این بازی در سال ۱۸۷۷ نوشته شد و طی چند سال شکل زمین بازی تغییراتی کرد تا اینکه در سال ۱۹۰۱ زمین رسمی بدمینتون ،به شکل مستطیل فعلی ،تثبیت شد. باشگاه‌های ورزشی بدمینتون کم‌کم در سرتاسر انگلستان شروع به کار کردند. تا سال ۱۸۹۳ این بازی تا اندازه‌ای پیشرفت کرد که ۱۴ باشگاه برای ساختن یک اتحادیه به هم ملحق شدند. سپس وقتی کشورهای بیشتری فدراسیون‌های خود را راه‌اندازی کردند، این نام به «انجمن بدمینتون انگلستان »تغییر پیدا کرد. در آن زمان این انجمن یا اتحادیه ،قوانین مشخص و معینی را برای این بازی تدوین و نخستین و با ارزش‌ترین مسابقات بدمینتون ،که در خود انگلیس و بین ورزشکاران آنجا بود ،را برگزار کرد.

  با گسترش این ورزش در میان سایر کشورها، نیاز به وجود تشکیلات بین‌المللی برای این ورزش احساس شد. فدراسیون جهانی بدمینتون (BWF) در سال ۱۹۳۴ تأسیس شد و در حال حاضر اداره مرکزی آن در (کنت) انگلستان است. این ۹کشور نیز نخستین بانیان و اعضای این اتحادیه به‌شمار می‌روند: کانادا، دانمارک، انگلستان، فرانسه، ایرلند، هلند، نیوزیلند، اسکاتلند، ولز. امروزه در BWF بیش از ۱۵۰ کشور عضویت دارند.

  بازی کودکانه: بازی «پونا» از بازی‌های کودکانه دیگری آغاز شد. آن بازی‌ها براساس مدت زمان ضربه زدن هر گروه بر شیئی، بدون برخورد آن به زمین، توسط اسبابی شبیه چوگان یا شیئی پارو شکل انجام می‌شد. این بازی مشارکتی و نه رقابتی، در اصل بدون وجود تور انجام می‌شد، و توپ مورد استفاده را «پرنده» می‌نامیدند چون بیشتر مواقع از پر ساخته شده بود امروزه به آن «شاتل کاک» و «توپ بدمینتون» نیز می‌گویند.

  فدراسیون بین‌المللی بدمینتون در ۱۹۳۴ با حضور ۹ فدراسیون تأسیس شد.

  یک بازی ساده اما جذاب[ویرایش]

  هر شخصی می‌تواند به کمک یک راکت سبک‌وزن بدمینتون و ضربه زدن به توپی از روی تور ،از این بازی لذت بخش استفاده کند. این بازی سریع‌ترین بازی انجام شده با راکت است. یک ضربه محکم به توپ باعث می‌شود که توپ با سرعت تقریبی ۳۰۰ کیلومتر در ساعت حرکت کند و در سطوح حرفه‌ای و بالای آن نیاز به سرعت، عکس‌العمل، استراتژی و قدرت زیاد بازیکن دارد. چرا که بازیکن برجسته این رقابت حتی تا ۲ کیلومتر را طی یک مسابقه در زمین می‌دود.

  مسابقات بیشتری در کشورهای مختلف دنیا با الهام از انگلستان شکل گرفت، جام "Thomas" یکی از این رقابت‌ها بود که نخست وارد این عرصه شد. «جورج توماس» یک تنیسور انگلیسی بود که به سوی بدمینتون کشیده شد و طی ۲۴ سال ،در ۹۰ مسابقه عنوان کسب کرد . او همچنین نخستین رئیس فدراسیون جهانی بدمینتون بود. در سال ۱۹۴۹ جام توماس به عنوان مسابقه جهانی بدمینتون مردان (مانند جام Devis در تنیس) معرفی شد. در سال ۱۹۵۶ نیز رقابت‌های جام "UBER" برای زنان خلق شد. «Betty uber» انگلیسی یک بازیکن برجسته در بدمینتون دونفره جایزه آن را اهدا کرد. در ابتدا این مسابقات هر ۳ سال یکبار انجام می‌شد. امروزه بازیکنان برجسته این رشته ورزشی برای جوایز مالی با هم در سرتاسر دنیا رقابت می‌کنند.

  بدمینتون کشورهای آسیایی[ویرایش]

  اگرچه بدمینتون در انگلستان متولد شد اما آسیایی‌ها بدمینتون را از آن خود کردند. چین و اندونزی دو کشوری هستند که مقتدرانه در مسابقات بین‌المللی این رشته شرکت می‌کنند و مسابقات این رشته مردم زیادی را متوجه خود می‌کند. این دو کشور ،مجموعاً به‌طور اعجاب‌انگیزی تا کنون ۷۰ درصد از مسابقات IBF را برنده شده‌اند و در ۲۳ مسابقه (جام توماس) ،همواره آسیایی‌ها برنده بوده‌اند. در جام UBER نیز، آسیایی‌ها آخرین ۱۵ عنوان برتر جهان را از آن خود کرده‌اند؛ و از میان ۶۱ مدال اهدا شده در مسابقات المپیک این رشته ،آسیایی‌ها ۵۴ عدد آن را تصاحب کرده‌اند! تعداد تماشاگران در مسابقات مهم ،به پانزده هزار نفر هم رسیده‌است.

  بعد از آسیایی‌ها، ورزشکاران اسکاندیناوی، بدمینتون را با قدرت و سرعت خوبی بازی می‌کنند. کانادا، دانمارک، انگلستان، فرانسه، ایرلند، هلند، زلاندنو، اسکاتلند و ولز اعضای اولیه این فدراسیون بودند. امروزه تعداد اعضا به ۱۴۷ عدد رسیده‌است.

  بدمینتون در ایران ،برای اولین بار توسط کارکنان شرکت نفت انگلستان و در شهر مسجدسلیمان اجرا شد، اولین تیم ملی ایران هم در بازی‌های آسیایی تهران ،در سال ۱۹۷۴ شرکت نمود که در بین ۱۲ تیم ،در رتبه هشتم قرار گرفت.

  بدمینتون از سال ۱۹۹۲ ،در المپیک بارسلون به بازی‌های المپیک اضافه شد. پس از آن بود که به میزان اعتبار این ورزش در کشورهای آسیایی مثل چین، کره، اندونزی، مالزی افزوده شد. این پدیده مقارن با پیشرفت این ورزش در انگلستان و کشورهای اسکاندیناوی بود.

  در یونان بدمینتون در سال ۱۹۸۰ وارد شد. در آغاز این ورزش توسط دانشجویان دانشگاه دموکریتوس در تریس انجام شد. در سال ۱۹۹۲ فدراسیون هلنی بدمینتون با حضور ۶ باشگاه ورزشی تأسیس گردید. امروزه ۳۵۰۰ ورزشکار در قالب ۴۰ باشگاه در سراسر یونان به ورزش بدمینتون می‌پردازند.

  در یونان ورزش بدمینتون به شکل قابل توجهی رو به رشد است. در سال ۱۹۹۵ تنها ۹ بازیکن رسمی در یونان وجود داشت در حالیکه تعداد آن امروزه به ۳۵۰۰ نفر می‌رسد.

  در حین بازی‌های بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۰۴ پیش‌بینی می‌شد که مسابقات بدمینتون با استقبال خوبی مواجه شود.

  نحوه بازی[ویرایش]

  بدمینتون توسط ۲ یا ۴ بازیکن انجام می‌شود؛ و در این المپیک پدیده جالب توجه این است که در یکی از رشته‌ها در یک تیم دو نفره یک مرد و یک زن حضور دارند و با تیم مقابل به همین شکل به رقابت می‌پردازند.

  نحوه بازی بدین صورت است که بازیکنان به کمک راکت، توپ را به سمت زمین حریف می‌فرستند و سعی می‌کنند آن را در محوطه مشخص به زمین برسانند. برنده بازی تیمی است که دو گیم پانزده امتیازی را برنده شود. در انفرادی زنان هر کدام از گیم‌ها ۱۱ امتیاز است.

  رشته‌های المپیک آتن ۲۰۰۴ شامل موارد زیر بود:

  مقررات بازی بدمینتون[ویرایش]

  زمین بازی[ویرایش]

  زمین بازی بدمینتون به شکل مستطیل می‌باشد و با خطوطی به عرض ۴۰ میلی‌متر کشیده می‌شود. خطوط زمین باید به سادگی قابل تشخیص بوده و بهتر است به رنگ سفید یا زرد کشیده شود. طول زمین۱۳٫۴۰ متر - عرض زمین دو نفره ۶/۱ متر - عرض زمین یک‌نفره ۵٫۱۸ متر می‌باشد. کلیه این خطوط جزو زمین محسوب می‌شود. ارتفاع تور ۱٫۵۵ متر در محل پایه‌ها (گوشه‌های تور) و ۱٫۵۲۴ متر در مرکز تور می‌باشد.

  توپ[ویرایش]

  توپ بدمینتون از مواد طبیعی یا مصنوعی ساخته می‌شود. سر آن باید از جنس چوب‌پنبه که لایه چرمی دارد باشد. توپ چرمی باید دارای ۱۶ پرک باشد که به پایه وصل می‌شوند که بیشتر از بال‌های سمت چپ غاز برای ساخت این توپ‌ها استفاده می‌شود. وزن توپ باید بین ۴٫۷ تا ۵٫۵گرم باشد.

  فضای بالای زمین[ویرایش]

  در بازی‌های بین‌المللی، حداقل ارتفاع زمین تا سقف، برای تمام سطح زمین بازی، برابر با ۱۲ متر و اندازه استاندارد در بازی‌های باشگاهی ۹٫۱۴ متر می‌باشد. سراسر فضای بالای زمین بدون هیچ گونه ساختار اضافی بوده، و موانع مزاحمی همچون ساختارهای نور پردازی در آن وجود ندارد.

  پس زمینه و نور پردازی[ویرایش]

  برای راحت دیده شدن توپ بدمینتون، دو طرف پایانی زمین نباید به رنگ سفید باشد. حداقل درجه نورپردازی ۱۰۰۰ لوکس، پیشنهاد می‌شود، که سبب ایجاد نور یکپارچه در فضای زمین بازی می‌گردد نباید نور مستقیم، در روبروی ورزشکار یا بالای زمین قرار بگیرد. مکان مناسب جهت روشنایی، در دو طرف طول زمین بدمینتون می‌باشد. همچنین تمامی نورهای مستقیم آفتاب یا نور روز باید از بین برود.

  راکت[ویرایش]

  راکت بدمینتون معمولاً از جنس فلزی می‌باشد. راکت از قسمت‌های: دسته - میله - گلو یا سه راهی - صفحه راکت (کله راکت) تشکیل شده‌است.

  قرعه کشی[ویرایش]

  برای شروع بازی داور مسابقه با سکه عمل قرعه کشی را انجام می‌دهد. نفر برنده قرعه کشی می‌تواند توپ یا دریافت (زمین) را انتخاب کند.

  امتیازات گیم‌ها[ویرایش]

  هر کس ۲ گیم از کل ۳ گیم بازی را ببرد، برنده بازی است.

  برنده یک گیم طرفی خواهد بود که زودتر به امتیاز ۲۱ برسد طرفی که برنده رالی باشد یک امتیاز به امتیازاتش اضافه خواهد شد اگر امتیازات برابر ۲۰ شد هر طرفی که دو امتیاز متوالی و پشت سر هم را دریافت کند برنده گیم محسوب می‌شود اگر امتیازات به برابر ۲۹ برسد طرفی که زودتر امتیاز ۳۰ را کسب کند برنده گیم محسوب می‌شود. طرفی که برنده گیم باشد اولین زننده سرویس در گیم بعد خواهد بود. بازیکنان بایستی در موارد زیر، زمین خود را عوض کنند:

  ۳-در صورت تساوی ۱بر۱ در گیم سوم در امتیاز ۱۱ تعویض زمین صورت می‌گیرد.

  سرویس[ویرایش]

  زننده و گیرنده سرویس باید به صورت مورب در داخل محوطه سرویس و بدون تماس با خطوط محوطه سرویس قرار گیرند. از لحظه شروع سرویس تا پایان اجرای ضربه باید قسمتی از هر دو پای بازیکن در حالتی ثابت با زمین تماس داشته باشد. راکت زننده سرویس باید اولین را به پایه (کله) توپ بزند. هنگام برخورد توپ با راکت زننده سرویس تمام توپ باید از کمر سرویس زننده پایینتر باشد. میله راکت زننده سرویس از لحظه زدن ضربه به توپ باید به طرف پایین امتداد داشته باشد. هنگام زدن سرویس اگر توپ با راکت زننده سرویس برخورد نکند خطا محسوب می‌شود. زننده سرویس نباید قبل از آمادگی کامل گیرنده سرویس اقدام به زدن سرویس کند. در بازی‌های یک‌نفره، تا زمانی که زننده سرویس امتیازی کسب نکند یا اینکه امتیاز او در آن گیم زوج باشد زننده و گیرنده سرویس باید در زمین سمت راست قرار گیرند و چنانچه که امتیاز زننده سرویس در آن گیم فرد باشد بازیکنان موظفند در سمت چپ زمین برای زدن سرویس و دریافت اقدام نمایند. اگر دریافت‌کننده سرویس مرتکب خطا شد یا توپ در زمین وی متوقف شود زننده سرویس یک امتیاز کسب می‌کند و از طرف دیگر زمین اقدام به زدن سرویس بعدی می‌کند. اگر زننده سرویس مرتکب خطایی شود یا اینکه توپ در زمین وی متوقف شود زننده سرویس حق زدن سرویس را از دست می‌دهد و آنگاه گیرنده سرویس حق زدن سرویس را به دست می‌آورد.

  بازی‌های دو نفره[ویرایش]

  هنگام شروع گیم باید از قسمت راست زمین اقدام به زدن سرویس نماید. فقط سرویس گیرنده حق برگشت سرویس را دارد در صورتی که توپ به همبازی گیرنده سرویس برخورد کند یا ضربه‌ای به توپ وارد کند خطا محسوب می‌شود و در این صورت به زننده سرویس یک امتیاز تعلق می‌گیرد،

  پس از برگشت سرویس توسط دریافت‌کننده هر یک از بازیکنان می‌توانند به توپ ضربه بزنند. . (پس از پایان هر گیم و در شروع گیم بعد می‌توان جای نفرات را عوض کرد). این هم باید اضافه کرد که در بازی دوبل یا دو نفره سرویس بلند تا انتهای زمین نیست وتا خط جلوتر از آن است واگر توپ در مستطیل انتهای زمین فرود بیاید امتیاز برای حریف است.

  اشتباهات (خطاهای) محوطه سرویس[ویرایش]

  خطاهای بازی بدمینتون[ویرایش]

  موارد زیر خطا محسوب می‌شود:

  در هر یک از موارد بالا که به جا داده شد، بازی بدون اضافه نمودن امتیاز ادامه می‌یابد و بازیکنی که زننده سرویس بود دوباره سرویس می‌زند. وقت استراحت بین گیم‌ها ۲ دقیقه. در هر گیم در امتیاز ۱۱ استراحت یک دقیقه‌ای وجود دارد.

  اگر چنانچه بازیکن بر یک رفتار زشت و غیر ورزشی اصرار ورزد و کارت قرمز بگیرد و مجدد آن کار را انجام دهد داور، سرداور مسابقه را مطلع می‌کند و سرداور با کارت مشکی آن بازیکن را اخراج می‌کند.

  تعداد بازیکنان هر تیم در آموزشگاه‌ها: در ابتدایی ۵ نفر و در راهنمایی و متوسطه هر تیم ۷ نفرند. در مسابقه بین دو تیم در ابتدایی دو بازی یک‌نفره و یک بازی دو نفره و دو بازی یک‌نفره در آخر و در راهنمایی و متوسطه دو بازی یک‌نفره و دو بازی دو نفره و یک بازی یک‌نفره در آخر انجام می‌شود.

  دانستنیهای بدمینتون[ویرایش]

  منابع[ویرایش]

  پیوند به بیرون[ویرایش]

  وبگاه رسمی فدراسیون بین‌المللی بدمینتون
  وبگاه رسمی فدراسیون بدمینتون ایران

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  بدمینتون و آشنایی با حرکات،وسایل ورزشی و خصوصیات جسمانی بازیکن

  گسترش بدمینتون

  بدمینتون ورزشی است که مردان و زنان در هر رده‌ای و در هر سنی می‌توانند به آن بپردازند. ولی برای بازی کردن در بالاترین رده‌ها ورزشکاران باید مهارتهای ویژه، استقامت، قدرت و انعطاف پذیری خود را افزایش دهند.

  در سال 1934 میلادی فدراسیون بین المللی بدمینتون توسط جرج توماس بنیان نهاده شد و خود او به عنوان اولین رئیس فدراسیون بین المللی شروع به فعالیت نمود .

  پس از اینکه ایران بعنوان میزبان مسابقات آسیایی سال 1974 تعیین گردید از طرف کمیته برگزاری بازیهای آسیایی این رشته بعنوان یکی از رشته های ورزشی تعیین شد و در این راستا سازمان تربیت بدنی در سال 1351 فدراسیون بدمینتون را تاسیس نمود . تیم ملی بدمینتون ایران در سال 1353(1974) برای اولین بار در بازیهای آسیایی تهران پای به مسابقات بین المللی نهاد

  کانادا، دانمارک، انگلستان، فرانسه، ایرلند، هلند، زلانه فو، اسکاتلند و ولز اعضای اولیه این فدراسیون بودند. امروزه تعداد اعضا به عدد ۱۴۷ رسیده‌است.

  بدمینتون از سال ۱۹۹۲ در المپیک بارسلون به بازیهای المپیک اضافه شد. پس از آن بود که به میزان اعتبار این ورزش در کشورهای آسیایی مثل چین، کره، اندونزی، مالزی افزوده شد. این پدیده مقارن با پیشرفت این ورزش در انگلستان و کشورهای اسکاندیناوی بود.

  در یونان بدمینتون در ابتدا در سال ۱۹۸۰ وارد شد. در آغاز این ورزش توسط دانشجویان دانشگاه دموکریتوس در تریس انجام شد. در ۱۹۹۲ فدراسیون هلنی بدمینتون با حضور ۶ باشگاه ورزشی تأسیس گردید. امروزه ۳۵۰۰ ورزشکار در قالب ۴۰ باشگاه در سراسر یونان به ورزش بدمینتون می‌پردازند.

  امروزه نیز در یونان ورزش بدمینتون به شکل قابل توجهی رو به رشد است. در سال ۱۹۹۵ تنها ۹ بازیکن رسمی در یونان وجود داشت در حالیکه تعداد آن امروزه به ۳۵۰۰ نفر می‌رسد.

  رشته‌های بدمینتون در آتن شامل رشته‌های زیر می‌باشد :

  این ورزش در سراسر دنیا و بخصوص در آسیا نیز گسترش پیدا کرده و به جایی رسیده که در مسابقات مهم تعداد تماشاگران به پانزده هزار نفر هم رسیده‌است.

  خصوصیات بدمینتون

  این ورزش شامل انواع حرکات دویدن، پریدن، ضربه زدن و خم شدن و کشش بدن بصورت سریع بوده و برای بازیکن لذت بخش است. این ورزش برای سلامت بدن بسیار مفید بوده و موجب تقویت کامل قدرت، استقامت، سرعت و چابکی و ورزیدگی بدن می شود.

  قدرت تشخیص، احساس رقابت و رضایت و تمرکز حواس و سرعت انتقال فکری و بدنی( عصبی و عضلانی) را تقویت می نماید. ضمناً در طی تمرینات و مسابقات موجبات آشنایی و دوستیهای بیشتر را فراهم می نماید.

  بدمینتون توسط ۲ و یا ۴ بازیکن انجام می‌شود. و در این المپیک پدیده جالب توجه این است که در یکی از رشته‌ها در یک تیم دو نفره یک مرد و یک زن حضور دارند و با تیم مقابل به همین شکل به رقابت می‌پردازند.برای موفقیت در این رشته یک سری عوامل رو در کنار هم دارا بود و فرد باید همه اینها رو با دقت در کنار هم به کار ببره . این عوامل به شرح زیر هستن:

  1- سرعت   2- قدرت   3- دقت   4- استقامت

   این رشته ظرافت های خاص خودش رو دارد . پس اگر از این موارد یکی رو کمتر و یکی رو بیشتر به آن بپردازیم موفق نخواهیم بود . پس باید یک هماهنگی کامل بین این عوامل برقرار باشه .

  در این رشته ورزشی شما میتوانید خیلی سریع با ضربات و حرکات و اصول کلی بدمینتون آشنا بشوید   ولی به کار گیری این موارد اون هم به نحو احسن بسیار حائز اهمیت تر است.

  بهتر است این رشته را (مانند بسیاری از رشته ها) از سن پایین 9 - 10 سالگی شروع کرد تا از پایه کاملا بدن و فکر فرد با این رشته همگن شود .

   

   

   

   

  اندازه و ابعاد زمین بدمینتون:

  زمین بازی دو نفره(دوبل):

  طول 40/13 متر

  عرض10/6 متر

   

  زمین بازی یکنفره ( سینگل)

  طول 40/13 متر

  عرض18/5 متر

   

   

   

  سالن بازی:

  ارتفاع سقف نباید کمتر از 62/7 متر از مرکز میدان بازی باشد. در مواردی که فقط یک میدان وجود دارد باید حداقل یک متر اطراف آن خالی بوده و اگر دو زمین در کنار هم است این فاصله باید حداقل 22/1 متر باشد.

  رنگ کف سالن باید یکنواخت و تیره انتخاب گردد.

  رنگ سبز تیره توصیه می شود. دلیل تیره بودن رنگ کف زمین این است که نور را منعکس نکند.

   

  نور:

  در طی روز بهتر است نور کافی از سقف بتابد اگر چنین امکانی نباشد از پنجره های کنار میدان بازی نور بتابد هر پنجره ای که روبروی بازیکنان قرار دارد، باید کاملاً تیره و بسته باشد.

  در شب و یا در سالن باید نور چراغ بالای هر طرف زمین بفاصله در حدود 4 متر ارتفاع و حدود 1 متر بیرون از سطح زمین نصب شود قدرت تمامی چراغهای سالن باید 2000 وات باشد.

   

   

   

  پایه ها:

  پایه ها یا میله های تور باید 55/1 متر ارتفاع داشته باشد. پایه های فلزی بر کف سالن در کنار خط میانی میدان نصب شوند.   در صورتیکه نصب آن ممکن نباشد، باید پایه ها بر کف سالن بوسیله وزنه سنگین مهار شوند. قطر هر پایه نباید بشتر از 4 سانتی متر باشد.

   

  تور:

  تور باید از نخ طبیعی یا بافت مصنوعی ظریف و به رنگ تیره بصورت بافت مشبک مربع به ابعاد حداقل 5/1 تا حداکثر 2 سانتی متر بعرض 76/0 متر باشد و محکم از پایه ای به پایه دیگر کشیده شود. فاصله فوقانی تور از سطح زمین در نقطه مرکزی تور باید 524/1 متر و در کنار پایه 55/1 متر باشد و لبه آنرا نواری سفید بعرض 75 میلیمتر در برگیرد بطوریکه طناب و یا سیمی از آن بگذرد و به پایه ها محکم گردد.

  قرعه کشی:

  برای شروع بازی داور مسابقه با سکه عمل قرعه کشی را انجام دهد.نفر برنده قرعه کشی می تواند توپ یادریافت(زمین)را انتخاب کند.برنده بازی کسی است که دوگیم از سه گیم را ببرد.

  امتیازات گیمها:

  در مردان 15تایی است ودر نونهالان وبانوان 11تایی است.در بازیهای یک نفره ودونفره مردان کسی که زودتر به امتیاز 15برسد برنده گیم محسوب می شود ودر بانوان ودر نونهالان هر کسی زودتر به امتیاز 11برسد برنده گیم محسوب می شود. هر کس 2گیم از 3گیم را ببرد برنده بازی است.

  امتیازات

  روش محاسبه امتیازات به شرح زیر می باشد :

  الف) وقتی که سرویس زننده بازی را می برد، یک امتیاز به امتیازاتش اضافه می شود ؛ وقتی که سرویس زننده بازی را به تیم مقابل واگذار می کند، یک سرویس را از دست می دهد.

  ب) وقتی که دریافت کننده سرویس بازی را بازنده شود یک امتیاز از سرویس زننده کسب می کند.

  امتیازات از صفر شروع می شود.0-0 یا لاو آل (love – all) در بازی بدمینتون به جای صفر " لاو " می گویند امتیاز سرویس زننده اول گفته می شود. اگر بازی را ببرد 0-1 گفته می شود و اگر ببازد نوبت زدن سرویس بازیکن دوم می شود. همیشه طرف سرویس زننده را اول می گویند.

  یسینیگ چیست:

  اگر در آقایان امتیاز به 14-14 رسید ویادربانوان به امتیاز10-10شد ازکسی که زودتر به امتیاز 14ویا10رسید سوال می شودکه آیا امتیاز اضافه می خواهد یا نه و اگر جواب مثبت باشد بازی به 17و13ادامه می یابد واگر جواب منفی باشد بازی در همان 15و11به پایان می رسد.

  فردی که برنده گیم شد در گیم بعدی اولین سرویس را می زند. تنها بازیکنی امتیازکسب می کند که سرویس را زده باشد و توپ را در زمین بازیکن مقابل بخواباند.

   

  ست های بازی : وقتی که امتیاز بازی هر دو بازیکن به سیزده برسد ، بازی می تواند به ست پنج امتیازی تبدیل شود هر کس زودتر 5 امتیاز کسب کند برنده ی بازی خواهد بود. اگر یک تیم مثلا 3-5 برنده شود امتیاز 16-18 ثبت خواهد شد نه3-5 .

  همین روش در امتیاز 14 هم اعمال می شود تنها با یک تفاوت که ست به جای 5 امتیاز 3 امتیاز دارد .

  عوض کردن زمین بازی : هر بار که یک ست تمام می شود ، بازیکنان تعویض می شوند. اگر بازی به ست سوم کشیده شود در امتیاز 8 بازیکنان زمین بازی را عوض خواهند کرد.( خانم ها در امتیاز 6)

  جریان بازی : بازی ادامه پیدا می کند تا یکی از بازیکنان مرتکب خطا شود. بیش ترین و معمول ترین آن ها عبارتند از:

  الف) از دست دادن به طور کامل و نزدن آن.

  ب) قادر نبودن به فرستادن توپ از روی تور.

  ج) زدن توپ به طور.

  د) زدن توپ به بیرون از زمین چه در هنگام سرویس و چه در هنگام بازی .

  ه) تماس پیدا کردن بدن یا راکت با تور.

  و) دوبار زدن ضربه پیاپی به توپ

   

  تکرار بازی : زمانی که بازی به دلایلی دوباره باید تکرار شود.

   بازیهای دونفره:

  هنگام شروع گیم وهر زمانی که یکی از طرفین حق زدن سرویس را به دست آورد باید از قسمت راست زمین اقدام به زدن سرویس نماید.فقط سرویس گیرنده حق برگشت سرویس را دارد در صورتی که توپ به همبازی گیرنده سرویس برخورد کند و یا ضربه ای به توپ وارد کند خطا محسوب می شود ودر این صورت به زننده سرویس یک امتیاز تعلق می گیرد به جز اولین سرویس هر تیم که دوبار حق زدن سرویس را دارد.پس از برگشت سرویس توسط دریافت کننده هر یک از بازیکنان می توانند به توپ ضربه بزنند.در زدن سرویس اگر عدد پوئن فرد باشد نفرزن از سمت راست اولین سرویس را می زند و اگر پوئن زوج باشد نفر زوج زن در سمت راست اولین سرویس را می زند ونفر بعدی از طرف دیگر اقدام به زدن سرویس می کند.هر یک از بازیکنان زننده گیم می تواند اولین سرویس گیم بعدی وهر یک از بازیکنان بازنده گیم نیز می تواند اولین دریافت کننده سرویس گیم بعد باشد.(پس از پایان هر گیم و در شروع گیم بعد می توان جای نفرات را عوض کرد.)

   

  تکنیک

  چشم ها: همیشه به توپ نگاه کنید. هر وقت توپ را به سمت بالا می زنید سر خود را برای زمانی خیلی کوتاهی بعد از زدن ضربهبه پایین نگه دارید. اگر به بالا نگاه کنید و فکر کنید توپ با راکت تماس پیدا می کند سخت در اشتباه هستید.

  پاهای تند و سریع : در بازی که روی یک تور 57/1 متر و توپی که اجازه نداد با زمین تماس پیدا می کند لازم به بیان آن نیست که بگوییم تا به چه اندازه ای این بازی احتیاج به سرعت در حرکات و تعادل خوب دارد. در نیمه زمینی که ابعادش فقط

  7/6 × 1/6 می باشد حرکات بدمینتون سریع ، کوتاه و بیش تر از چهار یا پنچ قدم نمی باشد . این حرکات شامل توقف خوب ، شروع به حرکات خوب ، خم شدن ، کشیده شدن ، چرخیدن ، پریدن و عوض کردن جهت در آخرین لحظات می باشد.

  اگر شما به اندازه ی فقط نیم ثانیه دیر حرکت کنید امکان نرسیده به توپ بسیار زیاد است.

  مشاهده توپ : برای رسیدن به این مرحله باید خودتان را طوری تمرین دهید که نوع ضربه ی حریف را بخوانید و بدانید توپ به کدام سمت می رود.

  پیش بینی کردن : حتی قبل از زدن توپ توسط حریف ، پیش بینی کنید که توپ را چگونه خواهد زد . بعد از زدن یک سرویس درایو زاویه دار انتظار یک بک هند ضعیف به داخل تور را داشته باشید . با بودن توپ در قسمت عقب زمین مقابل حریفی که سرعتش کم است انتظار یک ضربه به قسمت جلوی زمین را داشته باشید . بعد از زدن اسمش به سمت بدن حریف هم انتظار یک برگشت ضعیف را داشته باشید . این روش ها متداول ترین روش ها در پیشبینی کردن می باشد.

  وضعیت آماده سازی :حتی برای لحظه ای بین ضربات ،به سرعت خودتان را در مرکز زمین قرار دهید تا از گذاشتن جای خالی اجتناب ورزید. از این نقطه به نقطه دیگر زمین می توان به سرعت حرکت کرد.

  وقتی که در وضعیت حمله هستید ، باید به طور مستقیم ایستاده ، زانوها را کمی خم کرده ، با گذاشتن پای چپ به جلو به سمت تور بچرخید و روی جلوی پاهای خود قرار بگیرید.

  وقتی دفاع می کنید ، راکت را در ناحیه ای که انتظار پایین آمدن توپ را دارید به ارتفاع شکم پایین بیاورید.

  حرکت اصلی : این حرکت باید سبک و متعادل باشد. برای حرکت از مرکز به سمت تور می توان دوید البته به شرطی که سرعت و دقت فراموش نشود.

  توقف ، شتاب و تعادل : توقف خوب و به وضعیت تعادل اولیه برگشتن از ضروریات بازی می باشند . دویدن به سمت تور معمولا به یک جهش بلند ختم می شود که این عمل سه مزیت دارد: اول اینکه برداشتن قدم های کوتاه حذف می شوند، دوم اینکه وسیله خوبی برای متوقف شدن است و بالاخره اینکه پای راست کشیده به جلو می تواند وسیله خوبی برای بالا آمدن به وضعیت اول و برگشتن باشد. این عمل در مورد حرکت به طرفین و عقب نیز صادق است . در هنگام دویدن به عقب ، آخرین قدم بلند به عقب گذاشته شده مزایای جهش را داراست.

  قدم های کوتاه برای شتاب اولیه و فوری و برگشتن به وضعیت اولیه بسیار مناسب است.

  تعادل شما به سادگی می تواند در اثر دیر شروع به حرکت کردن با تلوتلو خوردن از دست برود.

  تعادل خوب هم از برداشتن گام های اضافی جلوگیری می کند.

  اشتیاق برای زدن توپ : سرعت ، عاملی دیگر برای زدن توپ می باشد. غریزه زدن توپ باید در وجود شما باشد تا شما را به سمت توپ برده و برنده می کند.

  بنابراین از تمام حواس پنج گانه خود برای حرکت سریع به سمت توپ استفاده کنید. سعی کنید آماده بوده و منتظر آمدن توپ به سمت شما نباشید. همیشه سریع به سمت توپ بروید و آنرا بالای تو زده ، امتیاز کسب کنید.

  بازوها : مولد ایجاد سرعت به راکت می باشند. در ضربات قدرتی بازو باید کاملا خم شود و سپس با سرعت به شکل عمل پرتاب کردن با قدرت باز شود ؛ هرگز راکت را با فشار به جلو نرانید. با استفاده از ساعد و مچ دست ، سرعت آن را می توان افزایش داد.

  تاکتیک های بازی

  توصیه های کلی :

  1)      با تمرکز کردن و مراقبت از خطاهای غیر ضروری اجتناب کنید.

  2)      اگر از لحاظ تعداد امتیاز پایین هستید ، از لحاظ روحی ضعیف نشوید.

  3)      هرگز با حریف با عصبانیت بر خورد نکنید، چون روحیه او را بالا می برید و سودی هم برای شما نخواهد داشت.

  4)      بعد از هر رالی تعداد امتیازات را بدانید.

  5)      اگر بازی را دارید می بازید سعی در آهسته کردن بازی کنید و اگر در حال بردن بازی هستید به آن سرعت دهید.

  6)      سعی کنید اشتباهات تاکتیکی و تکنیکی خود را پیدا کرده و آن را تصحیح کنید.

  7)      اگر از امتیاز 13-8 به امتیاز 13-13 رسیدید ریلکس نشوید چون ممکن است بازی را ببازید .

  8)      سعی کنید منصف باشید.

  9)      تا آخرین لحظه بدون در نظر داشتن امتیازات بجنگید.

  10)  از شکست خوردن پند بگیرید تا بازی بعدی را بهتر انجام دهید.

  مشخصات و اندازه وسایل ورزشی:

  توپ:

                                    

  در اصطلاح ورزشی به توپ بدمینتون "شاتل" گفته می شود و از مواد طبیعی یا مصنوعی ساخته می شود.باید از جنس چوب پنبه که لایه چرمی دارد باشدهرچندامروزه برخی از انواع توپ‌های بدمینتون از پلاستیک درست می‌شود اما توپ‌هایی که در رقابت‌های جدی و رسمی استفاده می‌شوند از ۱۶ پر واقعی درست شده‌اندکه در یک پایه به هم متصل می شوندو طول آن ها بین ۶۲ تا ۷۲ میلی متر باشد بطوریکه قطر فوقانی پرها 8/5 سانتیمتر می باشد  .هر توپ بدمینتون از پر باید وزنی بین 4/74تا4/50 گرم داشته باشند.

  معمولا توپ های سینتتیک را توسط رنگ که به آن ها زده اند ، برای سرعت های "آهسته " و "سریع"

  از 77 تا 85 درجه بندی کرده اند. سریع ترین توپ درجه 85 می باشد انتخاب سرعت توپ بستگی به دمای هوای سالن بازی دارد. به عبارت دیگر بستگی به مقاومت هوا دارد . در یک سالن کوچک گرم توپ در جای 75 مناسب است . در صورتی که سالن گرم نبود توپ درجه ی 78 مناسب است . در سالن های مدرن لازم است که از توپ درجه82 استفاده شود. توپ های مناسب و با دوام عبارتند از : Carlton , yonex , dss , Rsl

  بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط فدراسیون بدمینتون دانمارک سرعت سریعترین توپ در تنیس که متعلق به  سرویس گرگ رودسکی است ۲۲۰ کیلومتر بر ساعت می باشد این در حالی است که سریعترین توپ در گلف که به کولین مونتگومری تعلق دارد ؛دارای ۲۷۰ کیلومتر بر ساعت سرعت ؛ و سریعترین زمان سقوط ازاد از هواپیما ۲۶۹ کیلومتر سرعت است .

  اما سرعت توپ بدمینتون در سریعترین زمان ثبت شده ۳۲۰ کیلومتر برساعت می باشد.

  راکت:

  راکتهای بازی بدمینتون در سه نوع سبک ، متوسط و سنگین ساخته می شود که بوسیله رشته های باریک مشبک به قاب کشیده می شود . سطح تماس باید مسطح و عاری از هر گونه شیب اضافی یا برجستگی باشد . چگونگی گذاشتن زه ها از یکدیگر باید یکنواخت بوده و محکمی آن در قسمتهای مختلف راکت مساوی باشد . قاب راکت به انضمام دسته آن نباید بیش از 68 سانتیمتر و عرض آن نیز باید بیشتر از 23 سانتیمتر باشد . همچنین طول سر راکت نباید از 29 سانتیمتر بیشتر باشد .

  راکت های دسته چرمی از همه بهتر است اما از راکت های حوله ای نیز استفاده می شود . راکت 100 گرمی مناسب می باشد . بنابراین راکتی را انتخاب کنید که نه کوچک و بزرگ باشد.

  اجزای راکت:

  شفت : دسته راکت را به سر راکت متصل می کند . بستگی به جنس این قسمت ، قیمت راکت ها متفاوت است .

  جنس این قسمت می تواند استیل ، گرافیت و فایبر گلاس و یا گرافیت و سرامیک باشد . نوع استیل یا گرافیت با دوام و سبک است .

  سر راکت : این قسمت از جنس گرافیت یا آلومینیوم است . از خریدن راکتی که سر آن فقط از استیل درست شده باشد.خودداری کنید چون تعادل خوبی ندارد .

  قطعه T : سر شفت را به یکدیگر متصل میکند . بعضی از راکت ها این قطعه را ندارند و مستقیما سر و شفت به یکدیگر جوش داده می شوند . این قطعه به گلو معروف است .

                               

  سیم ها : مهمترین قسمت یک راکت سیم ها هستند. چون محلی که با آن به توپ ضربه می زنند. سیم هایی که از روده ی طبیعی درست شده اند بهتر می باشند و انعطاف پذیرند. کشش سیم ها هم باید

  در راکت باید چند نکته متذکر شد:

  ۱)نیروی گشتاوری راکت ها بستگی به نوع قاب یا فریم راکت دارد.هرچه مواد گرافیتی راکت بیشتر باشد این نیرو کمتر و کنترل راکت بیشتر است

  ۲)انعطاف پذیری تنه راکت ها بستگی به استیل بازیکن دارد.اگر بازیکن بیبشتر حمله می کند باید از راکتی استفاده کند که تنه آن سخت تر و کمتر انعطاف پذیر باشد زیرا این حالت نیروی بیشتری به بازیکن می دهد و در صورتی که بازیکن بازی دفاعی دارد بهتر است از راکتی که انعطاف پذیری بیشتری دارد استفاده کند

  ۳)وزن و تعادل راکت نیز به استیل بستگی دارد.راکت ها با سر سبک قدرت کمتری دارند بنابراین برای کسانی که سبک دفاعی دارند مناسب و برعکس کسانی که تمایل به حمله دارند بهتر است از راکت هایی استفاده کنند که دارای سر سنگینی دارند

  ۴)بهتر است کسانی که بازیشان مبتدی است از راکت هایی استفاده کنند که سیم ناحیه سر راکت ضخیم تر و شل تر باشد چون دوام آن ها بیشتر و قابل کنترل تر هستند.راکت های دارای سیم های نازک و سفت برای اشخاص حرفه ایی مناسب تر است

  تعدادی از مارک های معتبر راکت بدمینتون را که البته برخی از انها در بازار ایران نایاب هستند معرفی کنم :

  ۱)  راکتهای مارک ویلسون Wilson DynaSmash: این شرکت ارائه دهنده  بهترین و متنوع ترین راکتهای بدمینتون دنیا می باشد قیمت راکتهای آن از ۸ دلار شروع می شود و برای انواع گرافیتی تا به عدد بیش از صد دلار هم می رسد نمونه هایی از مدلهای راکتهای ساخت این شرکت به شرح زیر می باشد :

  ۱-۱) Wilson 14 Quad اصطلاحQuad به معنی چهار گوش است و این راکت با سطح تقریبا چهار گوش خود حدود ۳۰٪ فضای اصابت موثر برای راکت فراهم می آورد  وزن آن ۸۲ تا ۸4 گرم می باشد و در شتاب ضربه ها و دفاع خوب کارامد است این راکت برای بازی دفاعی بسیار مناسب می باشد.قیمت این راکت برای خرید اینترنتی با استفاده از مستر کارت ۳۹.۹۵  دلار است قیمت بازار ایران آن حدود ۵۰ تا ۸۰ هزار تومان می باشد .این راکت برای افراد مبتدی و متوسط طراحی شده است .

  ۲-۱) Wilson 4 Quad این راکت از سری Vision می باشد که دارای میله ای مستقیم و محکم و سر سنگین برای قدرت و پایداری بیشتر می باشد این راکت مناسب بازی های هجومی می باشد .قیمت آن با شرایط فوق از اینترنت۸۹ دلار و قیمت بازار ایران آن حدود ۱۲۰ تا ۱۵۰ هزار تومان می باشد .جنس آن از هیپر کربن گرافیت می باشد .این راکت نیز دارای ویژگی چهار گوش بودن می باشد.این راکت برای بازی های سطح متوسط طراحی شده است .در این راکت از تکنولوژی ایزو گرید برای استحکام و ایزو زورب برای کشش زه آن استفاده شده است .

  ۳-۱) Wilson 8 classic این راکت برای بازیهای سریع و پر تحرک طراحی شده است و سر آن حالت گرد دارد؛ قیمت آن با شرایط بالا  ۴۴ دلار است و قیمت آن در بازار ایران حدود ۹۰ هزار تومان می باشد .این راکت برای استحکام بیشتر از تکنولوژی ایزو گرید بهره می گیرد .وزن راکت ۸۵ تا ۸۹ گرم است و جنس آن از هیپر کربن می باشد و برای بازی تهاجمی در سطح متوسط و پیشرفته طراحی شده است.

  ۴-۱) Wilson 4 Quad این راکت بهترین نوع از سری vision می باشد که دارای قسمت سر چهار گوش و ایزومتریک می باشد که تمام نکات سر راکت را برای ضربه زدن با کارایی مناسب فراهم می نماید . میله بسیار محکم و سر سنگین آن برای بازی پر قدرت مناسب است این راکت نیز از تکنولوژی ایزوگرید IsoGriD استفاده شده است .جنس آن از هیپر کربن گرافیت است و برای صدای تاب آن موقع ضربه و کشش زه از تکنولوژی Iso-Zorbاستفاده شده است .وزن آن ۸۵ تا ۸۹ گرم می باشد . قیمت آن برای خرید با شرایط فوق ۸۹.۹۵ دلار و در بازار ایران ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان می باشد .این راکت برای بازی سطح متوسط طراحی شده است .

  برخی دیگر از راکتهای مرغوب شامل Black knight;Gosen;pro konnex;Yang-Yang;Alpha;carlton;Prince;Yonex میباشد

  گرفتن راکت : در این حالت چهار مورد پیش می آید :

  1)      شکل V تشکیل شده بین شست و انگشت سبا به با شفت در یک خط قرار دارند. ( فورهند)

  2)      انگشتان شما از یکدیگر کمی جدا هستند به خصوص انگشت سبابه و انگشت دوم. ( بک هند)

  3)      انتهای راکت در کف دست قرار می گیرد تا از حداکثر طول راکت و اهرم کردن آن بتوان استفاده کرد.

  4)      اگر دست خود را به طرف راست بچرخانید و کف دست بطرف بالا باشد و سپس آنرا باز کنید خواهید دید که راکت به جای این که در کف دست باشد در انتهای انگشتان قرار گرفته است و این شما را قادر به کنترل راکت می کند . این طرز نگه داشتن اصلی راکت برای تمام ضربات می باشد. طرز قرار گرفتن راکت برای زدن ضربات بک هند نزدیک به تور در موقع شرح دادن ضربه توضیح داده خواهد شد.

   

  کفش بدمینتون :

  کفش ها باید سبک ، راحت و قابلیت ارتجاعی زیادی داشته و دارای کوشن مناسب داخل آنها باشند. کف کفش ها باید حرم و شیاردار باشند . جنس روی کفش هم باید از نایلون یا جیر است.  و مطابق قوانین بین المللی باشد پوشیدن جورابهای ضخیم برای محافظت از پاها مفید است

  لباس بدمینتون :

  لباس معمولا شورت و پیراهنی است. رنگ لباس باید سفید باشد و

  مد روز . جوراب هم همین طور ساک ورزشی ؛ ایک ها و مسابقات لازم است.

  از آن جایی که بازیها باید ادامه پیدا کند شما باید لوازم ضروری را در ساک خود داشته باشید : راکت اضافی ، سنجاق قفلی ، نوشیدنی ، هد بند و یک کپی از قوانین بازی .

  سرویس:

  زننده وگیرنده سرویس باید به صورت مورب در داخل محوطه سرویس و بدون تماس با خطوط محوطه سرویس قرار گیرند.از لحظه شروع سرویس تا پایان اجرای ضربه باید قسمتی از هر دو پای بازیکن در حالتی ثابت با زمین تماس داشته باشد.راکت زننده سرویس باید اولین  سرویس را به پایه (کله)توپ بزند.هنگام برخورد توپ با راکت زننده سرویس تمام توپ باید از کمر سرویس زننده پایینتر باشد. میله راکت زننده سرویس از لحظه زدن ضربه به توپ باید به طرف پایین امتداد داشته باشد به نحوی که تمامی کله راکت از تمامی دست حامل راکت بازیکن پایینتر باشد.هنگام زدن سرویس اگر توپ با راکت زننده سرویس برخورد نکند خطا محسوب می شود زننده سرویس نباید قبل ازآمادگی کامل گیرنده سرویس اقدام به زدن سرویس کند در بازیهای یک نفره ریا تا زمانی که زننده سرویس امتیازی کسب نکند و یا اینکه امتیاز او در آن گیم زوج باشد زننده وگیرنده سرویس باید در زمین راست قرار گیرند و تازمانی که امتیاز زننده سرویس در آن گیم فرد باشد بازیکنان موظفند در سمت چپ زمین برای زدن سرویس ودریافت اقدام نمایند. اگر دریافت کننده سرویس مرتکب خطا شد ویا توپ در زمین وی متوقف شود زننده سرویس یک امتیاز کسب می کند واز طرف دیگر زمین اقدام به زدن سرویس بعدی می کند.اگر زننده سرویس مرتکب خطایی شود و یا اینکه توپ در زمین وی متوقف شود زننده سرویس حق زدن سرویس را از دست می دهد و آنگاه گیرنده سرویس حق زدن سرویس را به دست می آورد بدون اینکه امتیازی به طرفین داده شود.

  سرویس بلند : این سرویس در عمق در نزدیک خط سرویس انتهای زمین حریف زده می شود . از قسمت راست زمین حدود 60 سانتیمتر سمت چپ خط مرکز زمین حریف را هدف قرار دهید. این کار باعث می شود که در صد خطای نرسیدن توپ به هدف کم تر شود و در ضمن شانس زدن اسمش حریف کم تر می شود. هر هدفی را که انتخاب می کنید باید بلافاصله کمی از خط سرویس انتهایی زمین پایین بیاید تا خطر حمله حریف را کم کند.

  تنگ کردن زاویه : اگر تصمیم گرفتید به یکی از گوشه های زمین سرویس بزنید ، به جای رفتن مستقیم به عقب ، به فاصله 30 تا 50 سانتیمتری یک طرف خط مرکزی بروید ، به چپ اگر با فورهند سرویس می زنید و ، به راست اگر با بک هند سرویس می زنید ، به این کار تنگ کردن زاویه برگشت می گوید. تئوری در این مورد آن است که بیش تر برگشت ها مستقیم باشد.

  سرویس کوتاه : بازیکنان سطح بالا به ندرت از سرویس بلند استفاده می کنند.

  چون بازیکنان میتوانند از فاصله دور هم اسمش مؤثر بزنند . بنابراین اغلب از سرویس کوتاه مستقیم به ناحیه T ( تقاطع خط وسط و خط انتهای زمین ) انتهای زمین استفاده می کنند. گاهی اوقات تغییر سرویس ها و برگشت به سرویس بلند می تواند مفید واقع شود.

  مواظب باشید سرویس کم نیاورید چرا که اگر بک هند شما ضعیف است یک لوب سریع به گوشه ی زمین توسط حریف می تواند مشکل ایجاد کند.

   

  برگرداندن سرویس

  برگرداندن سرویس کوتاه : اگر توپ بالاتر از تور قرار دارد با یک ضربه ی ملایم آن را به سمت خطوط کناری پایین بزنید. اگر توپ درست بالای نوار تور قرار دارد با یک ضربه ی ظریف آن را گوشه های تور و نزدیک به آن ، دورتر از دسترس سرویس زننده زده شود. در مقابل بک هند ضعیف هم توپ را بلند و از بالای سر او طوری که نتواند بزند ، بفرستید.

  برگرداندن سرویس بلند : اگر حریف در زدن توپ های فورهند ضعیف و توپ های بک هند قوی است ، توپ را به جایی که او مجبور به زدن آن با فورهند باشد بزنید.

  با زدن توپ به فورهند حریف شما فضای زمین را باز کرده اید و در فرصت مناسب که ناحیه بک هند حریف باز شد توپ را به آن سمت بفرستید. اگر هم حریف در زدن توپ های عمق و گوشه های زمین با فورهند قوی است با ضربه دراپ(جای خالی)

  به گوشه های جلو زمین حمله کنید.

  سرویس آهسته : این سرویس به نظر بازیکن حریف سرویس پایین می آید ولی در آخرین لحظه مچ را می پیچد و توپ کشیده می زند تا توپ به انتهای زمین حریف برود و او را غافل گیر سازد.

   

  سرویس بلند : سرویس کشیده و بلندی است که حریف را به عقب زمین می کشاند و در و در نتیجه نمی تواند روی آن اسمش بزند در ضمن قسمت جلوی زمین را هم باز می گزارد.

  سرویس پایین : یک سرویس ظریف می باشد. که قبل از رسیدن به تور شروع به پایین رفتن می کند. اگر این ضربه به دقت زده شود دفاع آن را برای حریف بسیار مشکل می کند.

  سرویس درایو : در ابتدا به نظر می رسد که این یک سرویس پایین است . اما در آخرینلحظه راکت سرعت پیدا کرده و سرویس درایو به قسمتی از زمین مخالف که حریف در توپ گرفتن در آنجا نقطه ضعف دارد فرستاده می شود .

  سرویس درایو زاویه دار : برای زدن این سرویس به آخرین نقطه ی سمت راست زمین سرویس درایو تبدیل می کنند

  سرویس بک هند پایین: مانند سرویس پایین است ، اما با یک هند زده می شود. سرویس های بالا یا خیلی بالا با یک هند زده نمی شود ، فقط سرویس درایو گاهی اوقات با بک هند زده می شود

  اشتباهات(خطاهای)محوطه سرویس:

  1-اگر بازیکن خارج از نوبت سرویس بزند.2-به طور اشتباه از سمت دیگر سرویس زده باشد.3-به طور اشتباه در سمت دیگر زمین برای دریافت سرویس ایستاده و سرویس زده باشد.اشتباه محوطه سرویس اگر بعد از زدن سرویس بعدی تشخیص داده شود نباید اصلاح گردد ولی اگر قبل از زدن سرویس بعدی تشخیص داده شود اگر هر دو اشتباه کرده باشند به جا داده می شود ولی اگر یکی از طرفین اشتباه کند و رالی به نفع او تمام بشود به جا داده می شود و چنانچه رالی به ضرر او تمام شود اشتباه اصلاح نمی شود.

  موارد زیر خطا محسوب می شود:

  1-اگر سرویس صحیح زده نشود. 2-اگر توپ در هنگام بازی خارج از محوطه زمین بازی فرود آید.3-از داخل بازدید تور عبور کند.4-از تور عبور نکند.(قبل از عبور از تور بیافتد.)5-به سقف یا دیواره های دور زمین برخورد کند.6-به بدن یا لباس بازیکن برخورد کند ویا در اطراف زمین به هر شئ یا فردی تماس پیدا کند.7-اگر به توپ در زمین حریف ضربه زده شود.8-برخورد لباس ویل راکت به تور و نگهدارنده های او(پایه)9-زمانی که توپ در حال عبور از بالای تور است مانع ضربه زدن حریف شود.10-در طول بازی بازیکن به طور عمد تمرکز حریف خود را بهم بزند.(مثل ایجاد سروصدا وحرکات غیر عادی وخصمانه)11-در حین بازی گرفتن توپ با راکت وبا کمی مکث به آن ضربه زده شود.(حمل شود)12-توسط بازیکن دو بار ضربه زده شود

  تاس :

   

  تاس (کلیر ) به ضربه ای گفته میشود که ازارتفاع بالا به آخر زمین حریف

   زده شود

   

  انواع تاس :

   

  -        تاس معمولی ( ارتفاع متوسط )

   

  -        تاس دفاعی ( ارتفاع زیاد )

   

  -        تاس حمله ای ( ارتفاع کم )

  کلیر دفاعی : ضربه ی از بالای سر در ارتفاع بالا به توپ و فرستادن آن از خط انتهایی یک طرف زمین به خط انتهایی طرف دیگر زمین را گویند.

  کلیر حمله ای : ضربه ای پیشرفته از بالای سر می باشد که توپ را پایین و سریع به عقب زمین حریف می فرستد.

  دراپ :

   

   حالت زدن این ضربه کاملاً شبیه ضربه آبشار بوده وحرکت دست ها حالت فقط در لحظه ضربه به توپ سر راکت به طرف تور خم می شود وتقریباً 5 درصد قدرت آبشار به توپ نیرووارد می کنیم این ضربه حریف را بهطرف جلو حرکت داده ومرکزیت زمین را از او می گیریم.

   

  انواع دراپ :

   

  -        دراپ آهسته

   

  -        دراپ تیز

   

  گونه های دراپ :

   

  -        دراپ ساده

   

  -        دراپ کات دار

  آندرهند :

   

   

  ضربه ای است که پایین زده می شود ومانند سرویس بلند به انتهای زمین فرستاده می شود. آندر هند یک ضربه ی دفاعی بوده که بیشتر در جواب حریف زده می شود در این حالت راکت کاملاً به زیر توپ می خورد و برای فور هند ویک هند زدن درآندرهند، پای موافق راکت بازیکن باید به طرف جلو وتور باشد.

   

  انواع آندرهند :

   

  -        آندرهند معمولی( با ارتفاع متوسط )

   

  -        آندرهند حمله ای ( با ارتفاع کم )

   

  -        آندرهند دفاعی ( با ارتفاع زیاد )

  نت ( آندرهند دراپ ) :

   

  به ضربه ای که که از جلوی زمین به جلوی زمین حریف زده شود نت یا

   آندرهند دراپ میگویند

   

  فورهند:

  به ضرباتی گفته می شود که از بالا ی سروسمت چپ زده می شود وبازیکنان مجرب بدمینتون بخاطر استفاده کمتر از ضر بهیک هند از این ضربه استفادهمکنند ودر مواردی یکی از نکات مثبت آنها آنها به شمارمی رود .درذ این حالت پای موافق دست راکت دار به عقب رفته واز امتداد پای جلو می گذرد تا بدن بازیکن کاملاًپشت توپ قرار نگیرد از بالای شانه چپزده می شود .

  لوب :

  ضربه فورهند یا بک هند دفاعی است که از پایین زده می شود تا توپی را که به قسمت جلوی زمین پایین تر از تور را فرستاده اند را برگرداند.

  اسمش :

   

  ضربه ای که از ارتفاع بالا و به صورت مایل و با سرعت زیاد به زمین حریف

   زده شود را اسمش ( به عبارتی دیگر آبشار ) می گویند

   اسمش فورهند : ضربه ای حمله ای می باشد. غرض از زدن این ضربه خواباندن توپ در زمین حریف با سرعت زیاد می باشد. ضمنا اسمش بک هند هم داریم.

  سلاح اصلی در هنگام حمله اسمش است و از زدن اسمش استفاده کنید. چون انرژی زیادی لازم دارد و شما زود خسته می کند. زمانی از ضربه اسمش استفاده کنید که فضای خالی بین دو خط عقب زمین باز باشد و در زدن آن معطل نکنید و ضربه را زود به فضای باز مورد نظر بزنید.

  اگر سرعت حریف زیاد باشد امکان دارد که او به خود این جرات را بدهد که توپ را در نیمه ی راه با زدن اسمش به زمین شما برگرداند و شما را دچار مشکل کند ولی احتمال این که توپ از تور عبور کند کم است. اگر تعادل خود را از دست دارید با زدن یک ضربه ی بلند به انتهای زمین حریف فرصت پیدا خواهید کرد تا تعادل خود را دوباره به دست آورد. بالعکس اگر حریف بعد از زدن یک ضربه ی لوب ، تعادل خود را از دست داد به سمت تور بروید و با ضربه ای توپ را از بالای سر او به انتهای زمین بزنید تا او نتواند آن را با ضربه ای مؤثر برگرداند.

  هر آنچه درباره ی فورهند گفته شده درباره ی بک هند نیز صدق می کند ، اما ضربه

  بک هند قدرت ندارد و اسمش زدن هم با بک هند ضربه چندان جالبی نخواهد بود.

  اگر حریف شما از ضربات نزدیک به تور استفاده کرد ، خیلی سریع برای زدن ضد حمله به تور نزدیک شوید و ضربات خود را یکی بعد از دیگری در صورت نیاز بزنید . از زدن توپ به انتهای زمین نترسید ، مگر این که حریف از تور خیلی فاصله داشته باشد.

  بازی را می توان با زدن توپ نزدیک به تور بیشتر برنده شد تا اسمش زدن . چنین ضرباتی نزدیک به تور می تواند حریف را مجبور کند که توپ را به تور بزند یا اصلا نتواند توپ را بزند و یا توپ را حدود 30 سانتیمتر بالای تور بفرستد که شما می توانید با یک ضربه آهسته به طرف پایین آن را تبدیل به امتیاز کنید.

  درایو:

  ضربه ای که از سمت راستیا چپ بدن زده می شود وتوپ موازی سطح زمین وتور به طرف زمین حریف فرستاده می شوددر این حالت صفحه راکت حدود 10ْدرجه می باشد. شرط موفّقیّت در این ضربه دریافت توپ از بالا وجلو یا کناربدن

  دفاع :

   

   ضربات شما در این قسمت بسیار محدود می باشد . ضربات لوب و فقط رد کردن توپ به آن طرف مسلماَ برای شما امتیاز آور نیستند ، اما ب شما زمان لازم را می دهند تا قبل از اینکه حریف بتواند ضربه ی بعدی خود را بزند به پایگاه خود برگردید و تعادل خود را دوباره به دست آورید . به خاطر داشته باشید که زدن توپ به ارتفاع زیاد مانند تیغ دو لبه است : اولا به شما فرصت می دهد تا تعادل خود را دوباره بدست آورید و توپ هم بدون اینکه در دسترس حریف باشد از بالای سر او عبور می کند و ثانیا اینکه او را مجبور به عجله کردن در برگرداندن توپ می کند .

  مسافت طی شده توسط توپ هم مهم می باشد . سعی کنید نگاهی کوتاه به پاهای حریف بکنید . اگر پای عقب او روی خط انتهای زمین است ، توپ باید درست بالای آن پایین بیاید اگر پای او بالای خط انتهای زمین دو نفره است ، ضربه لوب شما کوتاه است برای برگرداندن هر نوع ضربه ای به ویژه برگرداندن اسمش از عقب زمین یا ضربات نزدیک تور آماده باشید. راکت خود را به حالت آماده نگه داشته و پاها در حرکت باشد تا در موقع نیاز وقت کم نیاورد .

   

  انواع دفاع :

   

  -        دفاع کوتاه

   

  -        دفاع تیز

   

  -        دفاع بلند

   

  گونه های دفاع :

   

  -        دفاع در داخل بدن

   

  -        دفاع در اطراف بدن

  دفاع کوتاه:

  در این حالت به محض نزدیکی توپ وراکت مچ دست با راکت به طرف عقب و پایینچرخیده وصفحه راکت باسطح افق تقریباًزاویه ی 45ْ درجه می سازد وبا این عمل توپ را به قسمت جلوی زمینحریف وپشت تور هدایت می کنیم. یلدآوری می شود که در عمل دفاع کوتاه هیچ گونه ضربه ای به توپ نواخته نشده وفقط با مچ دست توپ را هدایت می کنیم.

  دفاع درایو:

  در این حالت توپ نسبتاً از بالا تر وجلوتر گرفته می شود وراکت با زاویه 90ْ درجهبه توپ اصابت کرده وتوپ به شکل افقی وموازی سطح تور به زمین حریف می رود این دفاع مخصو ص بازی های دو نفره بوده که بدین وسیله تداوم حمله رااز حریف میگریم. دست وراکت از کنار بدن به شکلی که صفحه راکت افقی می باشد به صورت فور هند یا یک هند به توپ ضربه می زند .

  دفاع متوسط:

  در این حالت راکت کمی به زیرتوپ می خورد وتوپ را به ارتفاع نسبتاً مناسب به پشت حریف می رساند.(مانند سرویس متوسط) 

   

   

  روانشناسی در بدمینتون :

  بطور کلی روانشناسی یکی از عواملی است که در جامعه امروز دارای اهمیت ویژه میباشد . چون با انسان سروکار دارد و انسان خود یک موجود پیچیده ای است . بهرحال روانشناسی ورزشی به مطالعه رفتار مربیان و ورزشکاران و عکس العمل آنها نسبت به یکدیگر در هنگام مسابقات ورزشی و عوامل اجتماعی ، سیاسی ، اقتصادی ، فرهنگی و علل این رفتار ها می پردازد .

  رفتار انسان به خصوص ورزشکاران و مربیان بجز در موارد معدودی حالت قطعی و مطلق ندارد . امروزه روانشناسان ورزشی کامل کننده برنامه های ورزشی در سطوح مختلف هستند . یکی از مهمترین موضوعات در روانشناسی ورزشی توانایی یادگیری و برقراری ارتباط مربیان و ورزشکاران می باشد . از طرفی دیگر ایجاد انگیزه در بازیکنها و برای اینکه مربیان بتوانند بازیکنهای خود را به سطح قهرمانی برسانند، البته انگیزه ها در بازیکنها متفاوت است . مثلاً بازیکنی انگیزه زیادی برای رسیدن به شهرت دارد ، دیگری به ثروتمند شدن می اندیشد . بعضی کشور خود را دوست دارند و برای سربلندی آن تلاش می نمایند و عده ای جهت اشاعه ایدئولوژی خاصی برای قهرمان شدن تلاش می کنند .

  در روانشانسی ورزشی که خود مباحث مختلف بسیار زیادی دارد باید مرتباً مطالعه داشت تا بتوانید مربی موفقی باشید و شاگردانتان در شرایط خوبی به سر ببرند . مربی باید به لحاظ روحی و روانی نقاط ضعف و قوت در رفتار بازیکنان را بداند . بنابراین باید عوامل این نوع رفتار ها را مورد بررسی قرارداده و راهکارهای منطقی برای نقاط منفی بیابد تا بازیکنها بتوانند از توانایی خود بهتر استفاده نمایند .

   

  بدمینتون اعتماد به نفس افراد را افزایش می دهد

  فعالیت ورزشی بدمینتون در افزایش ثبات هیجانی دانش آموزان تاثیر دارد و باعث می شود که دانش آموزان به درون گرایی گرایش داشته باشند.

  احتمالاً فعالیت ورزشی بدمینتون بر صفت شخصیتی میل به عصبی بودن گروه مورد بررسی، تاثیر مثبت داشته وباعث شده است که دانش آموزان ثبات هیجانی بهتری از خود نشان بدهند. همچنین می توان نتیجه گرفت که فعالیت ورزشی بدمینتون موجب شده دانش آموزان به صفت شخصیتی درون گرایی، گرایش بیشتری نسبت به صفت شخصیتی برون گرایی از خود نشان بدهند.ورزش بدمینتون ، باعث شده دانش آموزان به دنبال تشویق های دیگران باشند و از حالت با خود بودن خارج شوند . همچنین این ورزش باعث شده که دانش آموزان برتری جویی بیشتری از خود نشان دهند.

  فعالیت ورزشی بدمینتون باعث می شود که دانش آموزان اعتماد به نفس بیشتری ازخود نشان دهند، البته این فعالیت نمی تواند بر صفت شخصیتی اجتماعی بودن دانش آموزان تاثیر داشته باشد.

  چنین به نظر می رسد که فعالیت ورزشی بدمینتون ممکن است تاثیرات مثبتی در کاهش میل به عصبی بودن، خارج شدن دانش آموزان از حالت با خود بودن و نیاز داشتن به تشویق های دیگران، افزایش برتری جویی و اعتماد به نفس داشته باشد.

  فعالیت ورزشی بدمینتون جزو ورزش های انفرادی بوده و مثل ورزش های گروهی که همکاری همه بازیکنان یک تیم، باعث رسیدن به هدف می شود، نیست و فرد به صورت انفرادی به انجام بازی می پردازد و این امر احتمالاً دلیلی است این فعالیت بر صفت اجتماعی بودن تاثیر ندارد.

  پس می توان گفت که فعالیت های تربیت بدنی و ورزشی می تواند در شخصیت افراد موثر باشد و موجب تغییر، تعدیل و اکتساب برخی صفات شخصیتی شود و در نهایت موجب بهبود ناهنجاری های روانی شود.

  بدمینتون، باعث درون گرایی می شود

  فعالیت ورزشی بدمینتون در افزایش ثبات هیجانی دانش آموزان تاثیر دارد وباعث می شود که دانش آموزان به درون گرایی گرایش داشته باشند.

  فعالیت ورزشی بدمینتون ممکن است تاثیرات مثبتی در کاهش میل به عصبی بودن، خارج شدن دانش آموزان از حالت با خود بودن و نیاز داشتن به تشویق های دیگران، افزایش برتری جویی و اعتماد به نفس داشته باشد . ولی آنچنان که از نتایج تحقیق برمی آید تاثیر معنی داری بر اجتماعی بودن افراد نداشته است.

  تاثیرات فعالیت ورزشی بدمینتون بر ویژگی های شخصیتی را به صورت زیر می توان تحلیل کرد که دراین فعالیت فرد درنمایش فردی و روش بازی حداکثر کنترل را در خود ایجاد می کند و با حالتی آرام و مطمئن به انجام بازی می پردازد و با همنوعان خود ارتباط برقرار می کند، در نتیجه فرد می تواند احساسات و هیجان های خود را کنترل نماید.

  این ورزش جزو ورزش های انفرادی بوده و کسب موفقیت درآن به تلاش و کوشش خود فرد بستگی دارد و فرد با جدیت تمام به انجام بازی می پردازد، در مقابل ضربات حریف سریعأ عکس العمل نشان می دهد، احساسات خود را کاملا کنترل می نماید، احتمالا به این دلیل دانش آموزان به صفت درون گرایی گرایش نشان داده اند. در ادامه این پایان نامه که در سال 1381 با راهنمایی دکتر حسن خلجی در دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس تدوین شده، آمده است: پرداختن به فعالیت ورزش بدمینتون باعث می شود که فرد ضمن فراگیری مهارت های مختلف از راهنمایی های مربی درنحوه اجرای مهارت و بازی بهره مند شود و با اجرای صحیح مهارت کسب امتیاز، مورد تشویق مربی و همبازی های خود قرار بگیرد و در نتیجه از حالت انزوا و با خود بودن خارج شود.

  در این فعالیت وقتی فرد مهارتی را یاد می گیرد و آن را به درستی اجرا می کند و این اجرای بهتر با کسب امتیاز و غلبه بر حریف، باعث می شود فرد درک بهتری از خود به دست آورد واین ها هم به نوبه خود باعث تقویت اعتماد به نفس و برتری جویی در شخص می گردد.

  فعالیت ورزشی بدمینتون جزو ورزشهای انفرادی بوده و مثل ورزشهای گروهی که همکاری همه بازیکنان یک تیم باعث رسیدن به هدف می شود نیست و فرد به صورت انفرادی به انجام بازی می پردازد احتمالا دلیلی بر این باشد که این فعالیت بر صفت اجتماعی بودن تاثیر ندارد.

  پس می توان گفت که فعالیت های تربیت بدنی و ورزشی می تواند در شخصیت افراد موثر باشد و موجب تغییر و تعدیل و اکتساب برخی صفات شخصیت شود ودرنهایت موجب بهبود ناهنجاری های روانی شود.

   

  تغذیه در بدمینتون 

  بسیاری از ورزشکاران جوان رده سنی جوانان و نوجوانان می پرسند " جهت برتری یافتن در مقابل اعضای تیم ورزشی خود شان که دارای جثه قوی تر، بزرگتر و تواناتری هستند و یا در مواجهه ورزشی با تیم حریف که اندامی بزرگتر و قوی تر دارند چه باید بکنند؟"

  " اصولاً ساختن توده عضلانی و قدرت بیشتر در گرو یک تمرین دقیق و منظم نهفته است "

  علاوه بر آن یک برنامه تغذیه در حد کمال مطلوب در تامین نیازهای حجم عضلانی نیرومند و تمرینهای مربوط به آن و ترمیم و تجدید حیات سلولهای عضلانی از آن مهمتر است. یعنی بدون چنین برنامه منظم و علمی در تغذیه هدف اصلی که ایجاد حجم سلولی است حاصل نمی گردد.

  ورزشکار خود رابا علوم مربوط به ساختار و جزئیات بافت عضلانی آشنا سازید یک ورزشکار مطلع و ارتباط گرفته با علوم ورز بدون تردید ورزشکار موفق تری است. دانش روز ساختمان بافت سلولهای عضلانی، تمرینات قدرتی، تغذیه و کالری مورد نیاز از اصولی ترین مباحث میگردد.

  افزودن به حجم سلولی یعنی افزودن به کالری مصرفی

  اگر هدف یک ورزشکار حرفه ای در یک رشته ورزشی اختصاصی افزایش حجم عضلانی باشد لاجرم چنین ورزشکاری بایستی خود را آماده انجام تمرینات قدرتی چالش انگیزی بنماید همچنین وی نیازمند است که به مقدار 500 کالری به مواد غذایی مصرفی روزانه خود بیافزاید 500 کالری اشاره شده بایستی شامل سه گروه ماده غذایی ( کربوهیدرات، پروتئین و چربی ) باشد. بدن ورزشکار، قادر است مکمل های غذایی پروتئینی را در تامین حجم عضلانی مصرف نماید. اما اگر ورزشکار کالری مورد نیاز روزانه خود را بدست نیاورد. پروتئین ذخیره شده و مصرفی وی تبدیل به انرژی شده و مصرف میگردد، در چنین شرایطی افزایش حجم عضلانی با محدودیت مواجه میگردد.

  بر عکس آنچه که بسیاری از ورزشکاران تصور میکنند 500 کالری اضافی مورد نیاز جهت افزایش حجم سلولی در روز آنهم فقط از طریق مصرف پروتئین حاصل نمیگردد.

   

  تغذیه با مصرف پروتئین فراوان و پروتئین مکمل

  مصرف مکملهای پروتئینی و یا اقدام به افزایش مصرف پروتئین به شکل مکمل برای ورزشکارانی که 500 کالری اضافی در رژیم غذایی خود دریافت کرده، و 2 یا سه وعده پروتئین در روز مصرف می نماید ضرورتی ندارد. میدانید چرا؟

  در صورت رعایت تعادل در مصرف غذا یک ورزشکار به مقدار نیاز پروتئین لازم در افزایش حجم عضلانی و ترمیم عضلانی را دریافت میکند.

   

  رعایت زمان بندی در صرف غذا تنها نکته اساسی موفقیت

  تحقیقات نشان میدهد کربوهیدرات و پروتئین مصرفی در 30 دقیقه اول بعد از پایان تمرین و کار روی ماهیچه ها و عضلات موثر ترین زمان در تامین انرژی و اسیدهای آمینه مورد نیاز عضلات می باشد.

  یک لقمه غذای پر کربوهیدرات و پروتئین در همین فاصله زمانی خود می تواند تامین کننده 500 کالری اضافی مورد نیاز برنامه بدن سازی می باشد.

   

  پروتئین فقط قسمتی کوچک از نیروست

  پروتئین ها از قطعات کوچکتری به نام اسیدهای آمینه تشکیل شده است. درست است که پروتئین اسیدهای آمینه لازم مورد نیاز عضلات را برای رشد و ترمیم سلولهای عضلانی را در اختیار قرار میدهد و همچنین در بازگشت عضله به حالت اولیه پس از یک تمرین قدرتی سخت موثر است، اما مهمتر ین ماده غذایی تامین کننده انرژی مورد نیاز این تمرین قدرتی کربوهیدرات است.

  مصرف مواد غذایی پر کربوهیدرات نه تنها سوخت سلولی مورد نیاز عضلات را تأمین می کند و عضله را آماده انجام این تمرین قدرتی می نماید بلکه در جذب و حفظ اسیدهای آمینه که عضله را می سازد و ترمیم می نماید بسیار موثر است.

  اگر چه پروتئین مورد نیاز ورزشکاران اندکی بیشتر از پروتئین مورد نیاز افراد عادی است، تحقیقات نشان میدهد که ورزشکاران با مصرف مواد غذایی معمولی خود به میزان کافی پروتئین بدست می آوردند و نیازی به مصرف پروتئین به شکل مکمل غذایی یا رژیم های متداول پروتئین فراوان و بیش از حد ندارند. پروتئین در گوشت، گوشت مرغ، ماهی، لبنیات، تخم مرغ، دانه ها ( آجیل ) و حبوبات وجود دارد. ساندویچ بوقلمون، کراکر ها، پنیر و لقمه های غذایی از مواد بالا 7 تا 14 گرم پروتئین بوده و یک انتخاب مناسب تلقی می گردد.

  نکات مهم در رابطه با تغذیه بازیکنان بدمینتون

  ý   بازیکنان روزانه 60% تا 70% کربو هیدرات ، 15% تا 25% چربی و

   

  حدود 10% تا 20% پروتئین مصرف کنند .

  ý   به مقدار کافی ویتامین و املاح معدنی استفاده نماید .

  ý   بازیکنها باید به طور مداوم آب بنوشند .

   

  ý   غذای قبل از تمرین و مسابقه نباید پر حجم باشد .

   

  ý   قبل از مسابقه بیشتر از کربو هیدارتها استفاده شود .

   

  ý   بازیکن باید 3 ساعت قبل از مسابقه غذای خود را خورده باشد .

   

  ý استفاده از مواد معدنی (( مانند سدیم و پتاسیم )) جهت هماهنگی و

   

  کار مطلوب مهارتی و تکنیکی و کمتر شدن گرفتگی عضلات .

  نکات مهم برای جلوگیری از صدمات در آب و هوای گرم

   

  ý   تمرین نکردن در روزهای خیلی گرم و داغ .

   

  ý   تعطیل کردن تمرین در رطوبت بیش از حد .

   

  ý   پرهیز از پوشیدن لباسهای پلاستیکی .

   

  ý   خودداری از مصرف قرس های نمک .

   

  ý   مصرف مداوم آب قبل از تمرین و هنگام تمرین و بعد از تمرین .

  فهرست منابع:

   تبیان

  ویکی پدیا

  هیئت بدمینتون شاهرود

  http://babernia.blogfa.com/

  www.badminton.blogfa.com

   

   

  منبع مطلب : andromeda.blogfa.com

  مدیر محترم سایت andromeda.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای پاسخ کلیک کنید