در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  فکر میکنید امامان علیه السلام چه ویژگی هایی داشتند که خداوند ایشان را پیشوای ما قرار داده است

  1 بازدید

  فکر میکنید امامان علیه السلام چه ویژگی هایی داشتند که خداوند ایشان را پیشوای ما قرار داده است را از سایت پشتوک دریافت کنید.

  ویژگی‌هایی را که قرآن برای امام آورده است را بیان کنید؟ - گنجینه پاسخ ها - اسلام کوئست - مرجعی برای پاسخگویی به سوالات دینی، اعتقادی و شرعی

  امامت در لغت به معنای پیشوایی،‌ مقتدایی و رهبری است و امام به معنای چیزی است که از ‌آن پیروی شود؛ چه انسان باشد یا غیر آن و چه حق باشد یا باطل؛ یعنی مطلق پیشوا، مقتدا و رهبر. اما امامت در اصطلا‌ح به معنای رهبری جامعه ی اسلا‌می پس از پیامبر اسلا‌م(ص) است.

  «امامت»، از دیدگاه متکلّمان شیعی، مانند نبوت،‌ از اصول دین بوده و مقامی الهی است. امام، تمام وظایفی را که پیامبر(ص) بر عهده داشت، ‌به جز سمت نبوت، ‌بر عهده می‌گیرد.

  انتصاب از جانب خدا،‌ عصمت و افضلیت، سه شرط اساسی امام است. بر این دیدگاه،‌ ادلّه عقلی و نقلی زیادی وجود دارد.

  تعریف جامع برای امامت این است که گفته شود: الا‌مامة قیادة عامة الهیة فی امور الدین و الدنیا لشخص کامل من الا‌نسان،‌ فی کل عصر، خلا‌فةً عن‌الرسول(ص)؛ یعنی امامت، عبارت است از رهبری عمومی و همه جانبه الهی در تمام امور دینی و دنیوی برای یک انسان کامل مشخص، در هر عصر و زمانی به جانشینی پیامبر اسلا‌م(ص).

  امامت در قرآن: تحت این عنوان چند مطلب باید مورد بحث و بررسی قرار گیرد:

  الف. معنای امامت در قرآن: امامت در قرآن به همان معنای لغوی آن یعنی پیشوایی، مقتدایی و رهبری است و امام به معنای پیشوا، مقتدا رهبر می‌باشد.

  ب. آیات امامت: در قرآن دوازده آیه وجود دارد که در آنها کلمه «امام» و «ائمه» به‌کار رفته و صحبت از «امامت» شده است. مصادیق و موارد استعمال امام در این آیات مختلف است: امام در هشت مورد بر انسان، در دو مورد برکتاب، در یک ‌مورد بر لوح محفوظ و در یک آیه بر راه و جاده اطلا‌ق شده ‌است.

  ج. اقسام امامت (به معنای پیشوایی انسان در جامعه بشری) در قرآن

  در قرآن، امامت به این معنا بر دو نوع است : یکی « امامان نور» که پیشوایان صالح و الهی هستند، و دیگری « امامان نار» که پیشوایان کفر و ضلا‌لت می باشند.

  د. ویژگی‌های امامان نور در قرآن

  آیاتی که در قرآن در باره ویژگی امامان نور آمده است بر چند گونه است: یکم؛ آیاتی که در آنها ویژگی امام با صراحت بیان شده است. دوم؛ آیاتی که به صورت کنایه است و با توجه به روایات اهل بیت (ع) اشاره به ویژگی های امامان نور دارند. سوم؛ آیاتی که اشاره به فضائل امام علی(ع) دارد. چهارم؛ آیاتی که اشاره به فضائل امام مهدی دارد.

  دسته اول: در مورد دسته اول (آیاتی که در آنها ویژگی امام با صراحت بیان شده است) به چند آیه اشاره می کنیم:

  1. وَ إِذ ابْتَلیَ إِبْرَاهِمَ رَبُّهُ بکلَِمَاتٍ فَأَتَمَّهُنَّ قَالَ إِنیّ‏ِ جَاعِلُکَ لِلنَّاس إِمَامًا قَالَ وَ مِن ذُرِّیَّتیِ قَالَ لَا یَنَالُ عَهْدی الظَّالِمِینَ. به خاطر آورید هنگامی که خداوند، ابراهیم را با وسایل گوناگونی آزمود. و او به خوبی از عهده این آزمایشها برآمد. خداوند به او فرمود: «من تو را امام و پیشوای مردم قرار دادم!» ابراهیم عرض کرد: «از دودمان من (نیز امامانی قرار بده!)» خداوند فرمود: «پیمان من، به ستمکاران نمی‏رسد! (و تنها آن دسته از فرزندان تو که پاک و معصوم باشند، شایسته این مقامند)».[1]

  2. وَ جَعَلْنَاهُمْ أَئمَّةً یَهْدُونَ بأَمْرِنَا وَ أَوْحَیْنَا إِلَیْهِمْ فِعْلَ الْخَیرَْاتِ وَ إِقَامَ الصَّلَوةِ وَ إِیتَاءَ الزَّکَوةِ وَ کاَنُواْ لَنَا عَبدینَ

  و آنان را پیشوایانی قرار دادیم که به فرمان ما، (مردم را) هدایت می‏کردند و انجام کارهای نیک و برپاداشتن نماز و ادای زکات را به آنها وحی کردیم و تنها ما را عبادت می‏کردند.[2]

  3. وَ جَعَلْنَا مِنهُْمْ أَئمَّةً یهَْدُونَ بأَمْرِنَا لَمَّا صَبرَُواْ وَ کَانُواْ بَایَاتِنَا یُوقِنُونَ

  و از آنان امامان (و پیشوایانی) قرار دادیم که به فرمان ما (مردم را) هدایت می‏کردند چون شکیبایی نمودند، و به آیات ما یقین داشتند.[3]

  4.قُلْ هَلْ مِن شُرَکاَئکمُ مَّن یهَْدی إِلیَ الْحَقّ‏ِ قُلِ اللَّهُ یهَْدی لِلْحَقّ‏ِ أَ فَمَن یهَْدی إِلیَ الْحَقّ‏ِ أَحَقُّ أَن یُتَّبَعَ أَمَّن لَّا یهَِدِّی إِلَّا أَن یهُْدَی‏ فَمَا لَکمُ‏ْ کَیْفَ تحَْکُمُون‏

  «آیا هیچ یک از معبودهای شما، به سوی حق هدایت می‏کند؟! بگو: «تنها خدا به حق هدایت می‏کند! آیا کسی که هدایت به سوی حق می‏کند برای پیروی شایسته‏تر است، یا آن کس که خود هدایت نمی‏شود مگر هدایتش کنند؟ شما را چه می‏شود، چگونه داوری می‏کنید؟!»[4]

  از این آیات و دیگر آیات قرآن در این دسته، چند ویژگی برای امامان نور و پیشوایان حق به دست می آید:

  1. انتصاب امام از جانب خدا؛ زیرا در همه این آیات جعل امامت به خدا نسبت داده شده و نیز خداوند، در آیه ابتلا،‌ امامت را عهد و پیمان الهی شمرده‌است. از این‌رو باید متصدی آن را خدا، که طرف عهد و پیمان است، تعیین کند نه مردم. همچنین طبق این آیات امام باید معصوم،‌کامل‌ترین و فاضل‌ترین مردم باشد. روشن است که هیچ کس جز خدا نمی‌تواند از وجود این صفات و کمالا‌ت نفسانی آگاه شود. بنابراین، امام باید از جانب خدا نصب شود. فلسفه انتصاب امامان نور از ناحیه خدا،‌ هدایت و رهبری جامعه بشری است.

  2. عصمت امام؛ چون آیات دلا‌لت دارند بر این‌که امام باید ازگناه، خطا، سهو،‌ نسیان و هر صفت ناپسندی معصوم و در امان الهی باشد.

  3. افضلیت امام؛ زیرا طبق آیه دوم و سوم، امام هدایت‌کننده به امر خداست هادی به حق، باید کامل‌ترین و فاضل‌ترین مردم باشد. پس امام باید کامل‌ترین و فاضل‌ترین مردم در علم، دین، یقین، عدالت و جمیع فضایل و کمالا‌ت نفسانی باشد.

  4. هدایت شده: از خصوصیات امامان (ع) این است که هدایت شده هستند[5]

  5. هدایت گری الاهی: از ویژگی های امام آن است که مردم را با هدایت الاهی راهنمایی می کند.[6]

  6. باور مدار: باورمداری و یا اهل یقین بودن از ویژگی های امامان است که در قرآن به آن پرداخته شده است.[7]

  7. شکیبایی[8]

  8. اهل عبادت و پرستش خداوند.[9]

  دسته دوم

  آیاتی که به صورت کنایه است و با توجه به روایات اهل بیت (ع) اشاره به ویژگی های امامان نور دارند؛ تعداد این آیات زیاد است به این جهت به برخی از آنها اشاره می کنیم:

  صراط مستقیم: صراط مستقیم یا راه استوار یعنی راهی که پیمودن آن مطمئن است و آدمی می تواند از آن راه به مقصد برسد. قرآن می فرماید: «اهدنا الصراط المستقیم»[10] یعنی: خدایای ما را به راه استوار رهنمون ساز. و امام صادق (ع) در ذیل این آیه می فرماید: «والله نحن الصراط المستقیم»[11] یعنی: به خداوند سوگند ما صراط مستقیم هستیم.

  شاهد: شاهد یا گواه از ویژگی هایی است که خداوند برای امامان بیان فرموده است. مقام گواه، مقامی است که بسیار شگفت انگیز است، زیرا لازمه گواه بودن آن است که گواه شاهد اعمال و کردار، نیات و ... بندگان باشند، که در این صورت امامان بیننده کار بندگان اند و همه آنها را زیر نظر دارند. قرآن می فرماید: کَذلِکَ جَعَلْناکُمْ أُمَّةً وَسَطاً لِتَکُونُوا شُهَداءَ عَلَی النَّاس وَ یَکُونَ الرَّسُولُ عَلَیْکُمْ شَهیداً [12] ما شما را امت میانه قرار دادیم تا گواه بر مردم باشید و رسول خدا بر شما گواه است. و امام صادق (ع) می فرماید: «... نحن شهدا الله علی خلقه...»[13] یعنی: ما گواهان الهی بر آفریده ها هستیم.

  باب الهی: از ویژگی امام آن است که درِ خانه خداونداند، یعنی هر کس می خواهد از فیض الهی بهره مند گردد باید از درِ آن وارد شود و امامان درهای فیض خداوند هستند. قرآن می فرماید: وَ لَیْسَ الْبرُِّ بأَن تَأْتُواْ الْبُیُوتَ مِن ظُهُورِهَا وَ لَاکِنَّ الْبرَِّ مَنِ اتَّقَی‏ وَ أْتُواْ الْبُیُوتَ مِنْ أَبْوَابهَا وَ اتَّقُواْ اللَّهَ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُون‏»[14]

  یعنی نیکی آن نیست که از پشت خانه ها وارد آن شوید، بلکه نیکی آن است که پرهیزگار بوده و از در خانه وارد آنها شوید. امام باقر (ع) می فرماید: « آل محمد ابواب الله و سبیله .......»[15] یعنی خاندان محمد درهای خدا و راه رسیدن به او هستند.

  سابق: این کلمه بر کسانی اطلاق می گردد که در گرویدن و ایمان آوردن و عمل نیک کردن بر دیگران سبقت گرفته و پیشرو هستند. قرآن می فرماید:« .... و منهم سابق بالخیرات» [16] یعنی برخی از آنان در نیکی ها جلو زننده اند. امام رضا(ع) می فرماید: «السابق بالخیرات، الامام»[17] آن که در خوبی ها سبقت می گیرد همانا امام است.

  ترازو: میزان یا ترازوی اعمال، که معیار صحت اعمال مخلوقات است. قرآن می فرماید: «و نضع الموازین القسط لیوم القیٰمه فلا تظلم نفس شیئاً» [18] یعنی ترازوهای داد را در روز رستاخیز می گذاریم و کسی مورد ستم قرار نمی گیرد. امام صادق(ع)می فرماید:«الموازین الانبیاء و الاوصیاء»[19] ترازوها همان پیامبران و جانشینان آنان اند.

  ستاره: نجم یا ستاره یعنی ویژگی نور افشانی از خصوصیات امام(ع) است. قرآن می فرماید:«و هو الذی جعل لکم النجوم لتهتدوا بها فی الظلمات البّر»[20]یعنی او خدایی است که برای شما ستارگان را قرار داد تا در تاریکی ها با آن هدایت شوید. در تفسیر علی ابن ابراهیم آمده است که: ستارگان همان خاندان محمد(ص) هستند.[21]

  صادق: یعنی راستگو. قرآن می فرماید:«یا ایهّا الذین آمنوا اتقوا الله و کونوا مع الصادقین» [22] ای کسانی که ایمان آورده اید، تقوای الهی داشته باشید و با راستگویان همراه باشید. امام باقر می فرماید: «ایانا عنا»[23] یعنی خداوند از این آیه ما را اراده کرده است.

  استواری در علم و دانش: برخی از آیات به عمق علوم امامان اشاره دارد: مانند این آیه شریفه :« و مایعلم تأویله الّا الله و الراسخون فی العلم»[24] یعنی از پس پرده آیات الهی خبر ندارد مگر خدا و راسخین در علم.

  بنابراین استوار در علم کسی است که در دریای علوم غور کرده و شهد آن ها را چشیده است.

  امام صادق(ع)می فرماید: راسخین در علم امیر مؤمنان و امامان پس از او هستند.[25]

  و برخی دیگر از آیات به گستردگی علوم آنها اشاره می کند مانند این آیه «قل کفی بالله شهیداً بینی و بینکم و من عنده علم الکتاب»[26]

  یعنی گواهی خدا و کسی که دارای دانش همه کتاب است کافی است. امام باقر(ع) می فرماید:« ایانا عنی و علی اولنا و افضلنا وخیرنا بعد النبی»[27]یعنی مقصود از این آیه ما هستیم که علی(ع) اولین و برترین ما است پس از رسول خدا(ص).

  طیب: طیب دارای معانی متفاوتی است که عبارتند از: لذّت بخش، آنچه که شارع حلال کرده. آنچه که طاهر است و آنچه که از اذیت در روح و تن تهی است[28]. امّا در اینجا می توان همه آن معانی را در امام دید. قرآن می فرماید:« الم تر کیف ضرب الله مثلاً کلمة طیبة.......»[29] یعنی آیا نمی بینی چگونه خداوند مثل می زند به کلمه طیّبه. امام صادق(ع) می فرماید: اصل و ریشه درخت، رسول خدا(ص) و فرع آن امیر مؤمنان(ع) و شاخه های آن امامان (ع) هستند.[30]

  حکیم: یا دانشمند، قرآن می فرماید: أَمْ یَحْسُدُونَ النَّاسَ عَلی‏ ما آتاهُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ فَقَدْ آتَیْنا آلَ إِبْراهیمَ الْکِتابَ وَ الْحِکْمَةَ وَ آتَیْناهُمْ مُلْکاً عَظیما[31] یعنی آیا مردم رشک می برند بر آنچه که خداوند از فضلش به آنان داده است همانا ما به خاندان ابراهیم کتاب و حکمت و ملک بزرگ دادیم. امام صادق(ع)می فرماید: به خدا سوگند ما همان محسودانیم.[32]

  وارث:قرآن می فرماید:« ان الارض لله یورثها من یشاء من عباده و العاقبة للمتقین»[33] یعنی زمین مال خداست، در اختیار هر کس که بخواهد می گذارد و عاقبت برای پرهیزکاران است. امام باقر(ع): ما وارثان زمین هستیم و ما متقیان هستیم.[34]

  دسته سوم آیاتی که اشاره به ویژگی های امام علی(ع) دارد.

  شجاعت: شجاعت و دلیری از ویژگی امام است. قران می فرماید:«و من الناس من یشری نفسه ابتغاء مرضات الله و الله رؤف بالعباد»[35]یعنی مردمانی هستند که جانشان را می فروشند تا خوشنودی خدا را به دست آورند که خدا بر بندگان مهربان است. امام زین العابدین (ع) می فرماید: این آیه درباره علی(ع) فرود آمده آنگاه که وی جای رسول خدا(ص) در رختخوابش خوابید.[36]

  انفاق کننده:یا منفق. قرآن می فرماید:« انما ولیکم الله و رسوله و الذین آمنوا الذین یقیمون الصلوة و یؤتون الزکاة و هم راکعون» یعنی: ولی خدا و رسول و مؤمنان کسانی اند که نماز بر پا می دارند و در حال رکوع زکات می دهند. پیامبر(ص) فرمود: علی کسی است که اقامه نماز کرد و زکات داد در حالی که رکوع کننده بود.[37]

  ایمان و جهاد: ایمان به خدا و جهاد در راه از شاخصه های امامان است.« اجعلتم سقایة الحاج و عمارة المسجد الحرام کمن آمن بالله و الیوم الاخر و جاهد فی سبیل الله»[38] آیا آب دهی به حاجیان و آباد کردن مسجد الحرام مانند ایمان آورنده به خدا و رستاخیز و مجاهد در راه خداست.

  مفسران و راوبان شیعه احادیث زیادی در منابعشان ذکر کردند که دلالت می کند این آیه در شأن علی (ع) نازل شده است. [39]

  و نیز از اهل سنت، طبری، ثعلبی، تفسیر خازن، واحدی در اسباب نزول، علامه بغوی در معالم التنزیل، مغازلی در مناقب، ابن اثیر در جامع الاصول، فخر رازی در تفسیرش و کتاب های دیگر همین را نقل کرده اند. [40]

  بهترین مردم: قران می فرماید: «ان الذین آمنوا و عملوا الصالحات هم خیر البریه»[41] امام باقر(ع) از رسول خدا (ص) نقل می کند که آن حضرت به علی(ع) فرمود: اینان همانا تو و پیروان تو هستند[42].

  رحمت خداوند: « قُلْ بفَضْلِ اللَّهِ وَ برَحْمَتِهِ فَبذَالِکَ فَلْیَفْرَحُواْ هُوَ خَیرٌْ مِّمَّا یجَْمَعُون‏»[43] یعنی بگو به فضل و رحمت الهی روی آورید و به آن شادمان باشید که بهترین چیز برای جمع شدن همین است. امام باقر(ع) می فرماید: فضل خداوند رسول خدا و رحمت الهی علی بن ابیطالب(ع) است.[44]

  دسته چهارم آیاتی که به ویژگی های امام مهدی(عج)اشاره دارد

  صالح: قرآن می فرماید:« و لقد کتبنا فی الزبور من بعد الذکر ان الارض یرثها عبادی الصالحون»[45] یعنی در زبور نوشتیم، پس از آن در قرآن نوشتیم، که زمین را بندگان شایسته وارث خواهند بود. امام باقر(ع) از رسول خدا (ص) نقل می کند که «...... خداوند مردی صالح از اهل بیت مرا بر می انگیزد که زمین را پر از عدل و داد کند، همان طور که پر از ستم و جور است.[46]

  واسطه نور: « و اشرقت الارض به نور ربها.....»[47] یعنی خدا زمین را به وسیله نور خودش روشن گردانید. امام صادق(ع) می فرماید: آنگاه که قائم ما قیام کند، نور پروردگار را پخش می کند و مردم از نور شمس بی نیاز گردند.[48]

  امامان نار

  از مجموع آنچه که در قرآن درباره امامان نار بیان شد، چنین به دست می آید که اینان رهبرانی‌اند که به هیچ‌وجه به خدا واحکام الهی توجهی ندارند و طبق هواهای نفسانی خود عمل می‌کنند. آنها در کفر و ضلا‌لت پیش‌قدم هستند و در این‌باب به نهایت درجه رسیده‌اند و مستحق‌اند که در این باب امام و رهبر باشند. از این‌رو خداوند آنها را پیشوایان کفر،‌ ضلا‌لت و معاصی قرار داده ‌است. از مصادیق امامان نار در قرآن، فرعون، پیروانش و روِسای مشرکان عرب، معرفی شده‌اند.

  ویژگی‌ها و صفات امامان نار عبارت‌اند از: طغیان و سرکشی، فساد و تباهی، اضلا‌ل و دعوت به آتش، ظلم و ستم، استکبار و تفرقه، ‌استخفاف و گول زدن.

  برخورد امامان نار با پیام آوران الهی، استهزا، اتّهام، تهدید، تکذیب و پیمان‌شکنی بوده است.

  منبع مطلب : www.islamquest.net

  مدیر محترم سایت www.islamquest.net لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  گام به گام درس 6 هدیه ششم

  گام به گام درس 6 هدیه ششم

  جواب فعالیت های هدیه ششم

  گام به گام هدیه ششم

  درس 6 : سیمای خوبان

  ایستگاه فکر صفحه 38 هدیه ششم

  فکر میکنید امامان (ع) چه ویژگی هایی داشتند که خداوند ایشان را پیشوای ما قرار داده است؟ 

  امامان حتی از از خودمان نسبت به ما دلسوزتر و مهربان‌تر هستند به همین دلیل خداوند ایشان را پیشوای ما قرار داده است.

  گفت و گو کنید صفحه 40 هدیه ششم

  با کمک دوستانتان نام دیگری برای درس بیابید. علت انتخاب شما چیست؟
    «پیشوایان هدایت» چرا که امامان به خاطر صفات و رفتار نیک شان همواره به عنوان الگو در زندگانی ما شناخته می‌شوند و این درس سعی دارد که رفتارهای این بزرگان را بیشتر به ما بیاموزد.

  ببین و بگو صفحه 40 هدیه ششم

  هر یک از این تصویرها با کدامیک از ویژگی‌های اهل بیت (علیهم السلام) ارتباط دارد؟
  ببین و بگو صفحه ۳۷ هدیه ششم

    تصویر اول (سمت چپ): مهربان بودن امامان با فقرا و نیازمندان را نشان می‌دهد.

   تصویر دوم (سمت راست): نشان می‌دهد که امامان با مردم همدل و هم زبان بودند و آنها را هدایت می‌کردند و همچنین عالم به همه‌ی علوم زمان خود بودند و با دانشمندان اهل کتاب به مباحثه می‌پرداختند.

    تصویر سوم: نشان می‌دهد که امامان افرادی با ایمان و دوستان مخلص خداوند بودند و هیچ چیز مانع ارتباط ایشان با خداوند نمی‌شد حتی در شرایط سخت زندان.

  تدبر کنیم صفحه 40 هدیه ششم

  امام علی (علیه السلام) می‌فرماید:
  تدبّر کنیم صفحه ۳۷ هدیه ششم

  با توجه به معنای این حدیث در موارد زیر بهترین برخورد چیست؟
  کسی شما را مسخره می‌کند یا به شما ناسزا می‌گوید. شما از دست او خیلی ناراحت و عصبانی هستید و تصمیم می‌گیرید…

    حرف های او را نشنیده بگیرم و در یک فرصت مناسب با او آرام صحبت کنم و او را متوجه اشتباهش کنم.

  در بازی، دوستتان ناخواسته به شما برخورد می‌کند. روی زمین می‌افتید و پایتان زخمی می‌شود. به سرعت بلند می‌شوید، به طرف او می‌روید و ….

     سعی میکنم او را متوجه این حرکت کنم و از او بخواهم به اطراف خود بیشتر توجه داشته باشد و گذشت میکنم

  یکی از صمیمی ‌ترین دوستانتان در حضور شما از دیگران بدگویی می‌کند؛ شما….

    از او خواهش میکنم که به این صحبت ها ادامه ندهد زیرا این کار خوب نیست و اگر هم باز هم ادامه داد عذر خواهی کرده و از آنها می روم و به حرف هایش گوش نمی‌دهم.

  کامل کنید صفحه 41 هدیه ششم

  نام امامان عزیزمان را به ترتیب بنویسید و جاهای خالی را پر کنید.

  امامان عزیز ما …   آنچه درباره‌ی ایشان می‌دانیم
  امام اول: امام علی (ع) همسر حضرت فاطمه (س) و پدر امام حسن و حسین (ع)
  امام دوم: امام حسن (ع) فرزند امام علی (ع) که با توطئه‌ی معاویه توسط همسرش مسموم شد و به شهادت رسید.
  امام سوم: امام حسین (ع) فرزند دوم امام علی (ع) که در کربلا به شهادت رسید.
  امام چهارم: امام سجاد (ع) فرزند امام حسین (ع) که به خاطر سجده‌های طولانی‌اش به سجاد معروف شد.
  امام پنجم: محمد باقر (ع) فرزند امام سجاد (ع) که به خاطر دانش زیادش به باقرالعلوم معروف شد.
  امام ششم: جعفر صادق (ع) فرزند امام باقر (ع) که به راستگویی و شاگرد پروری معروف شد.
  امام هفتم: موسی کاظم (ع) فرزند امام صادق (ع) که به خاطر فرو بردن خشم به کاظم معروف شد.
  امام هشتم: رضا (ع) فرزند امام کاظم (ع) که به دست مامون به شهادت رسید و در مشهد دفن شد.
  امام نهم: محمد بن علی (ع) فرزند امام رضا (ع) که در سنین نوجوانی به امامت رسید و به تقی و جوادالائمه معروف شد.
  امام دهم: علی بن محمد (ع) فرزند امام جواد (ع) که به هادی و نقی معروف شد و در شهر سامرا به شهادت رسید.
  امام یازدهم: حسن عسکری (ع) فرزند امام هادی (ع) و پدر امام زمان (عج) که ۲۹ سال عمر کرد و در شهر سامرا به شهادت رسید.
  امام دوازدهم: مهدی (ع) فرزند امام حسن عسکری (ع) که آخرین امام شیعیان است و تمامی دنیا با آمدن ایشان اصلاح خواهد شد

  بررسی کنید صفحه 42 هدیه ششم

  به نظر شما، ما چه وظایفی نسبت به امامان مهربانمان داریم؟

  سعی کنیم با مطالعهی … زندگی آن ها آشنا شویم و مانند آنان زندگی کنیم.
  در برگزاری مراسم جشن میلاد یا مراسم عزاداری شهادت ایشان … شرکت کنیم
  ِ در صورت امکان، زیارت … آن ها برویم
  در زندگی …از ایشان یاری بجوییم

  ایستگاه خلاقیت صفحه 42 هدیه ششم

    به کمک دوستانتان در گروه، دو حدیث از اهل بیت (علیهم السلام) انتخاب کنید. آنها را با خط خوش بنویسید. تزیین، و سپس در کلاس نصب کنید.

  تحقیق کنید صفحه 42 هدیه ششم

  داستان هایی از زندگی امامان (علیهم السّلام) را از کتاب داستان راستان نوشته ی دانشمند شهید مرتضی مطهری، انتخاب کنید و در کلاس برای دوستانتان بخوانید.

  مردی از سفر حج برگشته بود و سرگذشت مسافرت خودش و همراهانش را برای امام صادق تعریف می‌کرد. به خصوص یکی از همسفران خویش را بسیار می‌ستود که چه مرد بزرگواری بود: «ما به معیت همچو مرد شریفی مفتخر بودیم، یکسره مشغول طاعت و عبادت بود، همین که در منزلی فرود می‌آمدیم او فوری به گوشه‌ای می‌رفت و سجّاده‌ی خویش را پهن می‌کرد و به طاعت و عبادت خویش مشغول می شد.»

  امام: پس چه کسی کارهای او را انجام می‌داد؟ و که حیوان او را تیمار می‌کرد؟

  مرد: البته افتخار این کارها با ما بود و او فقط به کارهای مقدّس خویش مشغول بود و کاری به این کارها نداشت.

  امام: بنابراین همه‌ی شما از او برتر بوده اید.

  منبع مطلب : hamgamdars.com

  مدیر محترم سایت hamgamdars.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  امیرحسین 5 ماه قبل
  -1

  ای کاش بچه ها جواب بدن

  بردیا 9 ماه قبل
  0

  فکر میکنید امامان چه ویژگی داشتند که خداوند انها را جلوی ما قرار داد

  مهدی 10 ماه قبل
  1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید