این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  فکر می کنید کسانی که از این دنیا رفته اند چه انتظار هایی از فرزندان خود دارند

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  فکر می کنید کسانی که از این دنیا رفته اند چه انتظار هایی از فرزندان خود دارند را از سایت پشتوک دریافت کنید.

  کسانی که از این دنیا رفته اند چه انتظارهایی از فرزندان خود دارند؟

  ستاره | سرویس مذهبی - وقتی باور داشته باشیم که مرگ پایان زندگی نیست، بلکه انتقالی است از این جهان به جهان دیگر، پس از اینکه عزیزانمان از این دنیا رفتند برای آن‌ها اعمالی را انجام می دهیم تا انتظاراتشان را برآورده کنیم و رضایت و آرامش روح آن‌ها را جلب کنیم. این اعمال به اندازه نیکی به پدر و مادر زمانی که حضور دارند و سایه آن‌ها بر سر فرزندانشان است، ثواب دارد و شادی آن‌ها را موجب می‌شود. در این مطلب به پاسخ این سوال می‌پردازیم که کسانی که از این دنیا رفته اند چه انتظارهایی از فرزندان خود دارند؟ و چه کارهایی می‌توان برای شادی روح والدین انجام داد؟

  کسانی که از این دنیا رفته اند چه انتظارهایی از فرزندان خود دارند

  کسانی که از این دنیا رفته اند چه انتظارهایی از فرزندان خود دارند

  هر کدام از ما از دست رفتگانی داریم که می‌توانیم برای آرامش و شادی روح آن‌ها اعمالی را انجام دهیم. اما فکر می کنید کسانی که از این دنیا رفته اند چه انتظارهایی از فرزندان خود دارند؟ والدینی که زندگی خود را نثار فرزندانشان کرده اند، پس از مرگ چه انتظاراتی از پاره های تن شان دارند؟

  به طور کلی می‌توان گفت اعمال نیک و ثواب، و هر رفتاری از فرزندان که در دوران زندگی والدین باعث شادی روح آن ها می‌شده، پس از مرگ آنان نیز انتظارات آن‌ها را برآورده می‌کند. 

  منبع مطلب : setare.com

  مدیر محترم سایت setare.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  درسـ جو

  جواب تمرین های درس چهارم هدیه های اسمانی  پایه هفتم

  خودت را امتحان کن

  ۱-نیکی به پدر و مادر چه تاثیری بر زندگی ما در دنیا و آخرت دارد؟

  الف)آسان شدن دشواری های مرگ ب)فقیر و تهی دست نشدن در دنیا

  ۲-علت آزار و فشار قبر سعدبن معاذ چه بود؟

  بداخلاقی او با خانواده خود

  ۳-دو مورد از آثار صدقه دادن را بنویسید؟

  ۱-نجات یافتن از مرگ بد۲- عاقبت به خیری

  ۴-حضرت علی(ع)چگونه خود را برای مرگ آماده کرده بود که از آن هراسی نداشت؟

  ۱-پرهیز از گناه۲-عمل به واجبات ۳-آراستن خویش به اخلاق نیک

  پیشنهاد

  فکر می کنید کسانی که از این دنیا رفته اند چه انتظاراتی از فرزندان خود دارند؟

  ۱-برایشان دعا و قرآن بخوانیم۲-برایشان خیرات،کارهای نیک انجام بدهیم.

  مطلب مرتبط:

  به رسول گرامی اسلام (ص) خبر دادند که سعد بن معاذ که یکی از اصحاب معروف آن حضرت بود، فوت کرده است آن حضرت با جمعی از یارانش برای آماده کردن میت آماده شدند و حضرت رسول (ص) دستور داد سعد بن معاذ را غسل دهند و خود ایشان هم کنار درب ایستاده بودند، زمانی بعد از غسل که سعد حنوط و کفن شد و روی تابوت گذاشتند و خود آن حضرت بدون کفش و عبا در تشییع جنازه شرکت کردند و در این تشییع پیامبر (ص) گاهی طرف راست و گاهی طرف چپ تابوت می‌رفتند تا جنازه به قبر رسید.

  خود آن حضرت (ص) درون قبر رفتند و لحد را برای قبر سعد درست کردند و بعد خشت‌های قبرش را صاف نمودند و فرمودند: سنگ و گِل به من بدهید تا فاصله بین خشت‌ها را بگیرم تا خاک روی بدنش نریزد.

  بعد از دفن، خود پیامبر (ص) قبرش را پر از خاک نمود و فرمود: خداوند بنده‌ای را دوست دارد که وقتی کاری می‌کند آن کار را محکم و درست انجام دهد.

  منبع مطلب : darsjo.blog.ir

  مدیر محترم سایت darsjo.blog.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  اموات چه انتظاری از ما دارند ؟ - دارالقرآن الکریم اصفهان

  75617313741492477904

  بسیار شاهد بوده‌ایم که وقتی یکی از عزیزانمان را از دست می‌دهیم، دوست داریم هرکاری از دستمان برمی‌آید برای او انجام دهیم . به خصوص اگر حق آنها نسبت به ما بیشتر باشد و یا علاقه‌مندی ما به آنها شدت زیادتری داشته باشد.
  می‌دانیم که حیات اخروی انسان نیز همچون حیات دنیوی او دارای مراحلی است و همان طور که انسان در هر مرحله از حیات دنیوی نیازمند کمک و یاری دیگران می‌باشد در مراحل حیات اخروی نیز نیازمند به کمک اطرافیانش می‌باشد، در واقع مردگان چون دستشان از عمل کوتاه شده چشم به عمل زندگان و به خصوص نزدیکان خود دارند ، آری آنها چشم براهند، اما ما باید چه انجام دهیم و آنها چه نیازهایی دارند؟ نیک‌می‌دانیم که بهترین راه برای پاسخ به این سؤال مراجعه به روایات گهربار ائمه‌ی معصومین علیهم‌السلام است و در ابتدا یادآور می‌شویم که:
  چون عالم آخرت، عالم ماده نیست بدون داشتن اعتقاد به معاد و عالم غیب نمی‌توانیم از طریق ماده و یا حس به این نیازها پی ببریم و آنها را برآورده سازیم. هنگامی که مرگ انسان فرامی‌رسد و در آستانه‌ی مرگ قرار می‌گیرد، اولین مرحله‌ی ورود به عالم آخرت آغاز می‌شود و آن هنگام جان کندن و احتضار است . بنابراین اولین مرحله‌ای که انسان‌های محتضر نیاز به کمک زندگان پیدا می‌کنند در هنگام جان دادن است. برخی از دستورالعمل‌هایی که به هنگام مسکرات مرگ در رورایات آمده تا دیگران در کنار بستر انجام دهند و جان کندن آسان گردد عبارتند از:
  شخصی که در آستانه‌‌ی جان سپردن قرار دارد را ظاهر کنیم (اگر فرد قادر به وضو گرفتن نباشد و به هوش باشد شخصی را وکیل کنند تا وضویش را انجام دهد و اگر به هوش نبود او را وضو بدهند) همچنین طاهر بودن افرادی که در کنار بستر او هستند مؤثر است.
  دیگر آن که فرد محتضر را رو به قبله کنند و سوره‌های «یس» ،«صافات»، «احزاب» و «آیة‌الکرسی» و نیز آیه‌ی 59 سوره‌ی اعراف را بخوانند، همچنین سفارش شده که آیه‌ی :«آمن‌الرسول» تا آخر سوره‌ی بقره تلاوت گردد.
  از دیگر توصیه‌ها خواندن دعای عدیله، زیارت عاشورا و دعای توسل است. همچنین تلقین کلمه‌ی «لا اله‌اله الله» و امامت دوازده امام علیهم‌السلام. در روایتی از امام صادق علیه‌السلام نقل شده که اگر جان دادن برای محتضر سخت شد او را به جایی که همیشه در آن جا نماز می‌خوانده است، انتقال دهید و اگر محتضر به هوش بود و سختی مرگ را درک می‌کرد، او را به گفتن این کلام از رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم یاری نمایید:« اللّهم أعنّی عَلی سَکرات الموت»
  مرحله‌ی بعدی که مردگان به کمک زندگان نیاز پیدا می‌کنند پس از مرگ است و انجام آداب آن و خواندن دعاهای مخصوص تشییع جنازه، غسل، کفن و دفن میت می‌باشد که هر کدام اثرات ویژه‌ای دارد، کار را بر میت آسان می‌کند.1
  پس از خاک‌سپاری، وحشت از تنهایی و تاریکی قبر انسان میت را فرامی‌گیرد که در این راستا نیز دستوراتی وارد شده است که از جمله آن ها طلب عفو و مغفرت نمودن در کنار قبر می‌باشد. امام سجاد علیه‌السلام در این‌باره از جد بزرگوارشان رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم روایت کرده‌اند که :«هیچ هدیه و تحفه‌ای به سوی میت فرستاده نمی‌شود که برتر از استغفار و طلب آمرزش باشد.2 و اگر فرزند دارد، استغفار او بهتر از هر شخص دیگر است»3
  از دیگر اعمال صدقه دادن و دعا کردن برای میت می‌باشد . پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم روزی رو به مردم فرمودند: برای مردگان خود هدیه بفرستید. از ایشان سؤال شد: هدیه‌ی اموات چیست؟ حضرت فرمودند:«صدقه و دعا»4
  همچنین از همان شب اول مرگ علاوه بر اینکه برای میت قرآن تلاوت می‌نمایید، شخصی را نیز اجیر کنید تا چهل شب یک ختم قرآن برای او بخواند که تلاوت قرآن کریم پس از مرگ مؤمن به وی سود می‌رساند.5
  از دیگر سفارش‌ها خواندن زیارت عاشورا تا قبل از مغرب و هدیه ثواب آن به روح و مزار میت که دارای آثار عصبی است و نیز خواندن نماز شب اول دفن که واقع وحشت قبر است و این توصیه‌ی رسول گرامی اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم را همواره به یاد داشته باشید که فرموده‌اند:« بر میت ساعتی سخت‌تر از شب اول قبر نمی‌گذرد پس رحم نمایید بر مردگان خود به صدقه و اگر چیزی نیافتی که صدقه بدهی ، پس یکی از شما دو رکعت نماز به جای آورد و به قبر او هدیه نماید که همان ساعت به برکت این نماز هزار ملک با جامه و حله‌ای بر میت نازل می‌شوند و تنگی قبر او را وسعت می‌دهند.»6
  همچنین اگر میت نماز قضا دارد، برایش اقامه‌ی نماز کنید و اگر نماز قضا نداشت دو رکعت نماز هدیه به او نمایید و به این گفتار صادق آل‌طه علیه‌السلام توجه کنید که می‌فرمایند:«نماز، روزه، حج، صدقه و دعا داخل قبر میگردد7 تا جایی که بسا آن شخص متوفی در تنگی و سختی باشد و خداوند آن فشار و تنگی را بر او گشاده سازد، سپس فرشتگان آن نماز را به نزد او می‌برند و می‌گویند: این تنگی و فشار از تو تخفیف داده شد به سبب آن نمازی که فلان برادر مؤمنت به جای تو یا به نیابت از جانب تو به جای آورد و حضرت در ادامه این‌گونه می‌فرمایند: چه بسا که آن مرده مورد غضب الهی واقع شده باشد و بخشیده شود و یا این که در تنگی و فشار قبر باشد و به خاطر این عبادات برای او گشایش شود و به میت نیز سبب این فرج را اعلام کنند.»8
  ونیز توصیه شده که در صورت امکان همان شب چهل نفر از مستمندان شیعه را اطعام نمایید و هر عمل شایسته‌ای که می‌توانید برای میت انجام دهید که بسیار سودمند است.9
  آری مردگان به هر چیزی که در دنیای ماده می‌گذرد واقف هستند و طبق روایات حتی در قبال نیازهای خود از بازماندگان تقاضا می‌کنند. آنان زائران قبور را می‌بینند و به آنان توجه می‌کنند و چون روح میت با قبر خود ارتباط بیشتری دارد به زیارت اموات بر سر قبرشان اثر بیشتری خواهد داشت. حضرت علی علیه‌السلام می‌فرمایند:« به قبرستان‌هایی که حق ساکنان آن قبرها بر شما لازم است، بروید و نزد آنها از خدا طلب روزی کنید (یعنی رفتن ره زیارت آنها موجب وسعت روزی می‌شود) پس به درستی که آنها خوشحال و مسرور می‌شوند به سبب رفتن شما به زیارتشان و باید هر فردی حاجت خود را نزد قبر پدر و مادرش بعد از آنکه برای آنها دعا کرد، طلب کند.»10
  فراموش نکنید که تمام روزهای هفته می‌توان به زیارت اهل‌قبور رفت اما بهترین وقت بین‌الطلوعین روز جمعه است و در روایتی چنین آمده که هر کس رو جمعه به زیارت قبر والدین برود، ثواب یک حج و یک عمره به او عطا می‌شود.»11
  در مورد نحوه‌ی زیارت قبر مؤمنین نیز دستوراتی داده شده، که در جای خود حائز اهمیت است، در این مورد به راستی از حضرت محمد صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم بسنده می‌نمائیم که فرمودند: «هرکس در مقبره ‌ای از مقابر مسلمانان آیه‌ای از قرآن قرائت نماید خدا به او ثواب هفتاد پیغمبر عطا فرماید.»12 عزیزان می‌توانند برای اطلاع از روایات دیگر به مفاتیح الجنان مراجعه نمایند.
  ذکر این نکته نیز ضروری است که در میان مردگان حساب پدر و مادر از دیگران جداست چه بسا فرزندی در حال حیات والدین عاق نباشد ولی بعد از فوت آنها به خاطر کم‌توجهی به آن دو عاق شود و برعکس چه بسا فرزندی که پس از فوت پدر و مادر به خاطر انجام اعمال خیر برای آنها از عاق بودن آنها خارج گشته است. زیارت قبور پدر و مادر در بین قبور دیگران- البته به غیر از قبور پیامبران و ائمه و امامزادگان- ارجحیت و ویژگی خاصی دارد. چنان که از احادیث برمی‌آید اهمیت خیرات و صدقات برای پدر و مادر تا آن‌جاست که موجبات بهشتی شدن فرزند جهنمی را فراهم می‌کند و بهترین خیرات برای پدر و مادر و سایر بستگان آن است که حق الله و حق‌الناس، حج و سایر عبادات که از آنها فوت شده ادا شود.
  از امام صادق علیه‌السلام نقل شده است که: «مردگان خود را زیارت کنید زیرا آن‌ها از زیارت شما خوشحال می‌شوند و حاجات خود را نزد قبور پدر و مادر خود طلب کنید.13
  و آن حضرت در جایی دیگر فرموده اندکی: «نماز و روزه و حج و صدقه و سایر اعمال خیر و دعا بر میت در قبرش وارد می‌شود و ثواب آن اعمال هم برای کسی است که آن اعمالش انجام داده و هم برای مرده برای هر دو نوشته می‌شود.»14
  در پایان روایتی از سفینة‌البحار ذیل کلمه‌ی موت را متذکر می‌شویم: در خبر است که مردگان در هر شب جمعه از ماه رمضان می‌آیند و هر یک از آنها به آواز گریان فریاد می‌زنند که ای اهل من، ای فرزندان من، ای خویشان من! مهربانی کنید به ما با چیزی ، خدا رحمت کند شما را ، مار ار به خاطر بیاورید، فراموش نکنید ما را ، رحم کنید بر ما و بر غربت ما، رحم کنید بر ما و بخل نکنید از دعا و صدقه‌ای برای ما شاید خدا شما را نیز رحم کند پیش از آن که شما نیز مانند ما شوید، ای دریغ که ما توانا بودیم مانند شما.
  ای بندگان خدا بشنوید سخن ما را و ما را فراموش نکنید، به درستی که این زیادی‌های معاش که در دست شماست در دست ما بود.
  ما آنها را در راه خدا خرج نکردیم و حق را منع کردیم اینک آنها باعث عذاب و سختی ما و منفعت برای دیگران گردیده است.
  پس فریاد می‌کنند چه قدر نزدیک است که به حال خود گریه کنید و نفع ندهد چنان که ما اینک گریه می‌کنیم و نفع نمی‌دهد ما را، پس کوشش کنید پیش از آن که مثل ما شوید.

  پی نوشت ها
  1- مفاتیح‌الجنان محدث قمی
  2- مستدرکم‌الوسایل ج1 ص89
  3- بحارالانوار ج1 ، ص 293
  4- مستدرک‌الوسایل، ج1، ص149
  5- تحف‌العقول، ص160
  6- سفینة‌البحار،محدث قمی، ج2، ص47
  7- محجة‌البیضاء ، ج3، ص420
  8- من لا یحضرة‌الفقیه، احکام اموات، ح دیث 554
  9- محجة‌البیضاء ، ج3، ص420
  10- تحف‌العقول، ص160
  11- دارالسلام، ج1، ص137
  12- بحارالانوار ج2، ص300 ح 29
  13- کافی(کلینی)، ج3 ، ص229، ح10
  14- مفاتیح‌الجنان محدث قمی

  منبع مطلب : dar-al-quran.ir

  مدیر محترم سایت dar-al-quran.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای پاسخ کلیک کنید