این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  قسمتی از میکروسکوپ که نور را روی نمونه متمرکز می کند

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  قسمتی از میکروسکوپ که نور را روی نمونه متمرکز می کند را از این سایت دریافت کنید.

  معرفی اجزاي ميكروسكوپ

  1 - عدسي‌هاي چشمي : اين عدسي‌ها كه تصوير نمونه را به چشم مي‌رسانند در انتهاي لوله‌اي قرار دارند و در بعضي ميكروسكوپ‌ها به‌صورت پيچي ودر بعضي به‌صورت كشويي

  معرفی اجزاي ميكروسكوپ

  1- عدسي‌هاي چشمي: اين عدسي‌ها كه تصوير نمونه را به چشم مي‌رسانند در انتهاي لوله‌اي قرار دارند و در بعضي ميكروسكوپ‌ها به‌صورت پيچي ودر بعضي به‌صورت كشويي وارد لوله مي‌شوند. روي آنها بزرگنمايي نوشته شده است. معمولاً بزرگنمايي آنها ×10 است ولي در بعضي ×5 و ×20 نيز ممكن است باشد.در ميكروسكوپ‌هاي دوچشمي فاصله‌ي اين دو عدسي قابل تنظيم است. در بين آنها بخش ميلي‌متري وجود دارد كه روي آن اعدادي نوشته شده است. هر شخصي فاصله‌ي دو چشم ثابتي دارد كه مي تواند آن را براي خود تنظيم كند تا نمونه‌ها را بهتر مشاهده نمايد.براي تنظيم فاصله‌ي دو عدسي، ابتدا آن را روي حداكثر قرار مي‌دهيم، داخل عدسي‌ها را نگاه مي‌كنيم، دو دايره‌ي مجزا ديده مي‌شود به آهستگي فاصله‌ي دو عدسي را كم مي‌كنيم تا دو دايره بر هم منطبق شوند.2- عدسي‌هاي شيئي: اين عدسي‌ها بر روي صفحه‌ي دايره‌اي به نام صفحه‌ي چرخان قرار دارند و اندازه‌هاي متفاوتي دارند. با چرخاندن اين صفحه، مي‌توان هركدام را در مسير نور قرار داد. قرار گرفتن عدسي در مسير نور با صداي چفت‌شدن خاصي همراه است. اگر عدسي دقيقاً در مسير نور نباشد ميدان ديد به صورت تاريك تا دايره‌ي ناكامل ديده مي‌شود.تعداد عدسي‌هاي شيئي در ميكروسكوپ‌هاي قديمي متفاوت است ولي معمولاً 4 عدد است:- بزرگنمايي كم كه معمولاً ×4 است (كوچكترين عدسي).- بزرگنمايي متوسط كه معمولاً ×10 است.- بزرگنمايي زياد كه معمولاً ×40 است.- بزرگنمايي خيلي زياد يا روغني كه معمولاً ×100 است (بزرگترين عدسي).اين عدسي‌ها با پيچاندن باز و بسته مي‌شوند و مي‌توان آنها را از كوچك به بزرگ مرتب نمود.3- صفحه‌ي ميكروسكوپ: صفحه‌ي سوراخ‌دار كه نمونه روي آن قرار مي‌گيرد.4- گيره‌ي نگهدارنده: نمونه را در محل خود محكم نگه مي‌دارد و با فنري محكم شده است.5- پيچ حركت لام: در ميكروسكوپ‌هاي جديد وجود دارد. دو پيچ جداگانه يا سوار بر هم هستند كه يكي لام را به جلو و عقب و ديگري آن را به چپ و راست مي‌برد.6- كندانسور (متمركزكننده‌ي نور): مجموعه‌اي از عدسي‌ها و يك دريچه (ديافراگم) است كه نور را از لامپ گرفته، بر روي نمونه متمركز مي‌كند. ديافراگم كه با اهرمي باز و بسته مي‌شود ميزان نور ورودي بر روي نمونه را كم يا زياد مي‌كند.كندانسور با پيچي در محل خود محكم شده است كه با شل كردن آن مي‌توان كندانسور را تنظيم و حتي خارج نمود.ميكروسكوپ‌هاي قديمي ممكن است كندانسور نداشته باشند.7- پيچ‌هاي تنظيم‌كننده‌ي تصوير: در بيشتر ميكروسكوپ‌ها دو عدد هستند كه يا جداگانه يا بر روي هم قرار گرفته‌اند.1-7- پيچ ماكرو يا تند (پيچ بزرگتر): فاصله‌ي نمونه و عدسي را به سرعت تغيير مي‌دهد. در ابتداي كار با ميكروسكوپ، براي يافتن تصوير و در بزرگنمايي كم، بيشتر از آن استفاده مي‌شود.2-7- پيچ ميكرو - كند (پيچ كوچكتر): فاصله‌ي نمونه و عدسي را با سرعت كم و ميكرومتري تغيير مي‌دهد و در بزرگنمايي‌هاي زياد و براي تنظيم دقيق تصوير از آن استفاده مي‌شود.8- لامپ ميكروسكوپ:نور را تأمين مي‌كند. معمولاً در زير پايه‌ي ميكروسكوپ جاسازي شده و مي‌توان در صورت نياز، آن را تعويض نمود.9- پايه‌ي ميكروسكوپ:ميكروسكوپ با كمك آن بر روي ميز قرار مي‌گيرد و بخش‌هاي مختلف ميكروسكوپ روي آن قرار دارند.10- دسته‌ي ميكروسكوپ:عدسي‌ها روي آن سوار شده‌اند و براي حمل ميكروسكوپ، آن را در يك دست مي‌گيرند و دست ديگر را زير پايه‌ي ميكروسكوپ قرار مي‌دهند.11- كليد روشن و خاموش:در بعضي ميكروسكوپ‌ها به‌صورت چرخان است و ميزان نور را نيز تنظيم مي‌كند و در بعضي ديگر اين دو مورد جدا از هم هستند.

  برچسب‌ها: علوم تجربی ششم ابتدایی

  + نوشته شده در یکشنبه سیزدهم اسفند ۱۳۹۱ ساعت 4:43 توسط غلامحسین پناهنده  |

  منبع : schoolmaster6.blogfa.com

  میکروسکوپ نوری

  میکروسکوپ نوری

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  یک میکروسکوپ نوری مدرن با یک لامپ جیوه برای میکروسکوپ فلورسانس. میکروسکوپ دارای یک دوربین دیجیتال است که به کامپیوتر متصل است.

  میکروسکوپ نوری یا ریزنمای نوری یکی از انواع میکروسکوپ است که از نور مرئی و سیستمی متشکل از چند لنز برای بزرگنمایی اجسام، موجودات و ساختار موادی که با چشم غیر مسلح قابل بررسی نیستند، کاربرد دارد. میکروسکوپ‌های نوری انواع مختلفی دارند که از ساده شروع تا میکروسکوپ‌های بسیار پیچیده برای وضوح بالاتر استفاده می‌شوند. ساختمان اصلی میکروسکوپ نوری شامل عدسی چشمی و عدسی شیئ، دسته یا بدنه صفحه چرخان، صفحه میکروسکوپ، دیافراگم، منبع نور، گیره‌های صفحه، پیچ ماکرومتری، پیچ میکرومتری و پایه است.

  تاریخچه[ویرایش]

  در حدود سال ۱۶۵۰ میلادی دانشمندی به نام رابرت هوک شیشه‌های منحنی به چیزهای خیلی کوچک نگاه کردند و به دقت به بررسی آن‌ها پرداختند. اسم این شیشه‌ها را ره سطح منحنی داشتند، عدسی گذاشتند؛ زیرا شکل آن‌ها مثل دانه‌های عدس بود. معمولاً برای اینکه به چیزهای بسیار کوچک نگاه کنند، بیش از یک عدسی به کار می‌بردند و عدسی‌ها را در دو انتهای یک لولهٔ فلزی جا می‌دادند. اسم این لوله را، با عدسی‌هایی که درون آن بود،میکروسکوپ گذاشتند.

  میکروسکوپ از دو واژهٔ یونانی «میکرو» به معنی کوچک و «اسکوپ» به معنی دیدن، گرفته شده‌است؛ بنابراین میکروسکوپ یعنی دیدن ذرات کوچک. یکی از موجودات کوچک زنده که دانشمندان بیش از همه آن را مورد مطالعه قرار دادند، کک بود.

  قبل از اختراع میکروسکوپ در اواسط قرن هفدهم، مشاهدهٔ سلول مقدور نبود، زیرا سلول واحد بسیار کوچکی است که با چشم غیر مسلح، قابل رویت نیست. رابرت هوک اول بار در سال ۱۶۶۵ زیر میکروسکوپ ابتدایی که خود ساخته بود، سلول‌های مرده را در برش‌های چوب پنبه مشاهده کرد. این سلول‌های تو خالی و متصل به هم، شکل لانهٔ زنبور داشتند و هوک آن‌ها را «سلول» نامید که در زبان لاتین مفهوم اتاق کوچک دارد.

  میکروسکوپ‌های نوری قدیمی‌ترین نوع میکروسکوپ‌ها هستند که شکل فعلی آن‌ها در قرن ۱۷ اختراع شد. احتمالاً مؤثرترین آن‌ها توسط رابرت هوک ساخته شد که به صورت شیشه‌های کوچک نصب شده در یک صفحه فلزی بود که نزدیک چشم نگه‌داشته می‌شد و از روشنایی روز برای دیدن نمونه بهره می‌برد. انواع دیگر میکروسکوپ‌های اولیه تصویر واضحی فراهم نمی‌کردند؛ تا سدهٔ نوزدهم که میکروسکوپ‌های ترکیبی، نسبت به میکروسکوپ‌های تک‌لنزی، به برتری تکنیکی دست یافتند. استفاده از میکروسکوپ‌های ترکیبی ساده‌تر بود و به واسطهٔ پیشرفت در تکنولوژی طراحی، قدرت تفکیک بهبود یافته و نقص‌های عدسی‌ها کاهش یافت. در سال ۱۸۷۶ تئوری تشکیل تصویر اب (Abbé) نشان داد که طول موج نور، محدودیتی در حدود ۰/۲ میکرومتر بر قدرت تفکیک اعمال می‌نماید. در این مرحله، دستگاه تقریباً در حد کمال خود بود و از ۱۹۰۰ به بعد بیش‌تر پیشرفت‌ها، عمدتاً در تکنیک‌های مورد استفاده، روش‌های روشنایی و راه‌های بهبود کنتراست بوده‌است.[۱]

  اختراع میکروسکوپ تحول بزرگی در علم زیست‌شناسی به وجود آورد. با به‌کارگیری این ابزار قوی، بشر توانست ذراتی را که با چشم دیده نمی‌شوند مشاهده کند.

  یک سلول جانوری را در نظر بگیرید که قطر متوسط آن بین ۱۰ تا ۲۰ میکرون است، این سلول ۵۰ بار کوچکتر از ریزترین جسم قابل روییت با چشم غیر مسلح است؛ بنابراین تنها با اختراع میکروسوپ نوری بود که آدمی توانست سلول را ببیند.

  در ابتدا تصویرها از نور در میکروسکوپ توسط دوربین‌های عادی تولید می‌شدند؛ اما با پیشرفت در زمینهٔ سنسورهای [سیماس] و باتری‌های [CCD] سیستم ضبط تصاویر دیجیتال شد. اکنون میکروسکوپ‌های دیجیتالی هستند که تصویر یک نمونه را به‌طور مستقیم ضبط و بدون نیاز به عدسی بر رو صفحه رایانه نشان می‌دهند. در عصر حاضر نمونه‌های پیشرفته‌تری وجود دارند که از نور نامرئی استفاده می‌کنند که می‌توان به میکروسکوپ الکترونی روبشی و میکروسکوپ الکترونی عبوری و میکروسکوپ پرآب پویشی اشاره کرد. در سال ۲۰۱۴ جایزه نوبل شیمی به [ویلیام اسکو مورنر] برای توسعهٔ میکروسکوپ فلورسانس در مقیاس نانو اعطا شد.

  انواع[ویرایش]

  دو دسته اصلی میکروسکوپ نوری وجود دارد که عبارتند از میکروسکوپ ساده و مرکب. میکروسکوپ ساده میکروسکوپی است که از یک عدسی یا ترکیب بهم چسبیده عدسی‌ها

  نحوه کار یک میکروسکوپ ساده

  میکروسکوپ ساده برای بزرگنمایی از یک عدسی استفاده می‌کند درحالی که میکروسکوپ مرکب از چندین عدسی برای بزرگنمایی استفاده می‌کند.

  نوع دیگری از میکروسکوپ‌های نوری وجود دارد که از یک دوربین دیجیتال برای ضبط تصاویر استفاده می‌کنند.

  میکروسکوپ ساده[ویرایش]

  میکروسکوپ ساده (به انگلیسی: Single lens (simple) microscope) از یک عدسی یا ترکیب بهم چسبیده عدسیها استفاده میکند.این میکروسکوپ به بیننده یک تصویر مجازی بزرگتر از جسم می‌دهد. معمولاً بزرگنمایی این عدسی‌ها تا 25 برار است و قدرت تشخیص ذرات 10 میکرون را دارا می‌باشند. نمونه‌های از این میکروسکوپ‌ها عبارتند از : ذره بین ها،[لوپ ها] (عدسی‌هایی که برای بزرگنمایی جواهرات استفاده می‌شود) و عدسی‌های تلسکوپ ها.

  در ساختار این میکروسکوپ تنها یک عدسی همگرا برای بزرگ نمایی بکار می‌رود

  نحوه کار یک میکروسکوپ مرکب

  میکروسکوپ مرکب[ویرایش]

  میکروسکوپ مرکب (به انگلیسی: Compound Microscope) به نوعی از میکروسکوپ گفته می‌شود که در آن از یک سری عدسی برای جمع‌آوری نور از شی مورد بررسی و از یک سری عدسی دیگر، فقط برای تنظیم و فوکوس نور روی شی استفاده می‌شود.[۲] به دلیل تعداد بیشتر عدسی‌های بکار گرفته شده در این نوع میکروسکوپ، وزن و قیمت آن‌ها هم در مقایسه با میکروسکوپ‌های ساده بالاتر است.[۳][۴]

  منبع : fa.wikipedia.org

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 10 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید