این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  لباسی که مردم به هنگام مراسم حج می پوشند چه نام دارد

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  لباسی که مردم به هنگام مراسم حج می پوشند چه نام دارد را از این سایت دریافت کنید.

  چرا در طواف مکه مردم لباس سفید می پوشند؟

  چرا در طواف مکه مردم لباس سفید می پوشند و چرا لباس مردان نباید دوخته شده باشد؟

  چرا در طواف مکه مردم لباس سفید می پوشند؟

  چرا در طواف مکه مردم لباس سفید می پوشند و چرا لباس مردان نباید دوخته شده باشد؟

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، حج، نمایشی پرشکوه از اوج رهائی انسان موحد از همه چیز جز او، جلوه بی مانندی از عشق و ایثار و آگاهی و مسؤولیت در گسترة حیات فردی و اجتماعی است. پس حج تبلور تمام عیار حقایق و ارزشهای مکتب اسلام است. مومنان گر چه با این عبادت الهی، آشنایی دیرینه دارند، و هر سال با حضور شورانگیز از سراسر عالم، زنگار دل با زلال زمزم توحید می زدایند، و با حضرت دوست تجدید میثاق می کنند. و گر چه میراث ادب و فرهنگ ما، مشحون از آموزه های حیات بخش حج است، اما هنوز ابعاد بی شماری از این فریضه مهم ناشناخته و مهجور مانده است. امید است با تلاش پی گیر هر چه بیشتر به اسرار حج برسیم.

  در تمام اعمال عبادی شرایطی وجود دارد که باید مراعات شود و از اموری لازم است اجتناب گردد اما لباس سفید در اعمال حج از شرایط آن نمی باشد. شروطی که در لباس احرام باید مراعات شود عبارتند از:

  1. نماز در آن البسه صحیح باشد. پس در لباس حریر و در لباسی که از پوست حیوانات حرام گوشت تهیه شده و لباسی که نجس باشد صحیح نیست.

  2. لباس احرام نباید نازک و بدن نما باشد.

  3. لباس احرام زن نیز نباید از حریر خالص باشد.

  لباس احرام که باید دوخته نباشد مخصوص مردان است ولی خانم ها می توانند در لباس خود به هر نحوی باشد چه دوخته باشد یا نباشد و هر رنگی باشد مُحرم شوند و هیچ شرطی غیر از شروط سابق لازم نیست.(1) بلی مستحب است لباس سفید و از پنبه تهیه شده باشد. لباس سفید در هر زمانی مستحب است و روایاتی بر استحباب لباس سفید دلالت می نماید. پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و آله ـ می فرماید: لباس سفید بپوشید زیرا که سفید پاکیزه ترین لباسها است و با سفید مردگان خویش را کفن نمایید. و امیر المومنین علی ـ علیه السّلام ـ می فرماید: لباسی از پنبه تهیه نمایید زیرا که آن لباس پیامبر و ما (ائمه) ـ علیهم السلام ـ می باشد.(2)

  با توجه به توصیه ای که در دین به پوشیدن لباس سفید کرده است پس چه بهتر که در مراسم حج، در کانون توحید که همه در خط واحد و بر قبله واحد و با هدف واحد گرد هم آمده اند از رنگ واحد هوم استفاده کنند تا ظاهر و باطن ندای توحید و توحید در کلمه را سر دهند و این گونه ندای خدای سبحان را اجابت نمایند. از طرفی یک رنگی در لباس، شائبه امتیاز و برتری جویی و فخر فروشی و خود بزرگ بینی را از میان بر می دارد. و همه افراد دارای هر درجه و طبقه علمی، اجتماعی و فرهنگی در کنار هم قرار می گیرند و همین امر زمینه وسوسه های شیطانی خود برتر بینی را می کاهذ. از سوی دیگر با پوشیدن لباس سفید سفر مرگ در نظر انسان ها مجسم می شود و آماده روزی می شود که در مقابل حضرت حق قرار می گیرند.

  اما در پاسخ این مطلب که چرا لباس مردان باید دوخته نباشد؟می گوییم:

  بیرون آوردن لباس دوخته هنگام احرام به معنای بیرون آمدن از جامة گناه و معصیت است چنانکه پوشیدن لباس سفید و ندوخته و حلال به معنی در بر کردن لباس طاعت است یعنی باید لباس گناهی که خود تار و پودش را بافتید و در برکردید از خود دور کنید و گرنه در واقع فرقی بین لباس دوخته و ندوخته نیست، زیرا انسان در همة عمر در لباس دوخته نماز می گزارد. دوخته و یا ندوخته بودن در صحت یا کمال عبادت دخیل نیست. سرّ دیگر پوشیدن لباس مخصوص در حال احرام این است که انسان روزی در پیش دارد که با لباس ندوخته وارد آن صحنه می شود که آن روز مرگ و حضور در پیشگاه عدل الهی و متنعم شدن و یا گرفتار قهر خداوندی قرار گرفتن است.

  و همچنین در برکردن لباس ساده احرام امتیاز ظاهری افراد زایل می شود و زمینه هر گونه برتری جویی و فخر فروشی از بین می رود.(3)

  امام سجاد ـ علیه السّلام ـ به شبلی فرمودند: معنای کندن لباس دوخته شده یعنی خدایا من دیگر لباس گناه در بر نمی کنم و از هر گناهی توبه کردم(4) و لباس اطاعت و فرمانبرداری به تن کردم .

  مـقبلان را چو وحی باشد رای همه انـــدیشه استوار کنند

  پس برهنه شوند چون شمشیر تا که بــا نفس کارزار کنند

  جــــان روحانیان قــدسی را وقت لبیک شــرمسار کنند

  حال که به میقات عاشقان رسیده ای به نهایت توجه و دلدادگی لباس های دنیوی را از تن در می آوری و لباس عشق و صفا را می پوشی متوجه شو که دیگر (من گذشته) نیستی بلکه تو مهمان مخصوص حضرت رب الارباب هستی بنگر که چه خواهی کرد و چگونه خواهی بود خودت را دریاب و به ارزش خود پی ببر.(5) لباس دوخته که نشانه و مظهر تشخصات و تعنیات است از بدن خارج کردن، زینت ها و مدال ها و علائم منصب را از بین گذاردن عمامه و رداء و کلاه را از خود دور کردن و به طور کامل برهنه شدن همانند روز تولد و سپس خود را ملبس نموده به لباس مسافران سفر آخرت(6)

  پاورقی:

  1. مناسک حج، مطابق با فتوای حضرت امام (ره)، و مراجع تقلید شیعه، نشر مشعر، 1382، ص 144.

  2. کلینی، محمد، فروع کافی، تهران، دارالکتب الاسلامیه، ج6، ص446ـ445. طبرسی، مکارم الاخلاق، بیروت، موسسه الاعلمی، ص103، فی آداب اللباس.

  3. جوادی آملی، عبدالله، صهبای حج، قم، مرکز نشر اسراء، چاپ اسوه، 1381، ص349.

  4. جوادی آملی، عبدالله، عرفان حج، قم، مرکز مشعر، چاپ اسوه، 1380، ص48.

  5. کارگر، رحیم، حج عارفان، قم، نشر مشعر، 1377، مرکز تحقیقات حج، ص89. عطائی، علی، مشعل زائر اعمال و اسرار حج، قم، نشر امیرالعلم، 1381، ص84.

  6. مشعل زائر علمی، همان، ص84.

  منبع: نرم افزار پاسخ - مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات

  منبع : hajj.ir

  چرا باید برای احرام لباس سفید پوشید؟/ ورود به حریم یار با لباس آخرت

  چرا باید مسلمانان برای احرام لباس سفید بر تن کنند و دور خانه خدا با لباسی سفید و متحد الشکل طواف کنند؟

  دین و آیین ۲۱ مهر ۱۳۹۱،‏ ۱۰:۳۳

  گزارش خبرنگار مهر از مدینه/

  چرا باید برای احرام لباس سفید پوشید؟/ ورود به حریم یار با لباس آخرت

  چرا باید مسلمانان برای احرام لباس سفید بر تن کنند و دور خانه خدا با لباسی سفید و متحد الشکل طواف کنند؟

  به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به مدینه منوره، لحظه شماری مسلمنان چهار گوشه جهان برای برگزاری مناسک با شکوه حج تمتع آغاز شده است و تا چند روز آینده سیل خروشان مسلمانان با لباس‌های یکپارچه سفید دور خانه کعبه طواف خواهند کرد.

  با این وجود این سوال مطرح می شود که مسلمانان سفید و سیاه کشورهای مختلف جهان چرا باید با لباس احرامی سفید و به صورت متحد الشکل دور خانه کعبه طواف کنند؟

  در خصوص این سئوال، شاید یکی از دلایل مهم این حکم، حفظ یکپارچگی و یکرنگی حج ‌گزاران باشد به طوری‌ که مسلمانان به واسطه رنگ لباس و ظاهر خود، انگشت نما نشوند.

  درباره فلسفه لباس سفید احرام، حجت‌الاسلام  میرلوحی، عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (علیه‌السّلام) نکته جالبی را بیان می‌کند: "در پاسخ به این سئوال باید گفت تمام احکام و مناسک ما  دارای حکمت و مصلحت است ولو ما حکمت و چرایی آن را ندانیم. "

  مرحوم شیخ صدوق در علل الشرایع در خصوص فلسفه احکام و حکمت آنها مطالبی را بیان کرده است، اما اگر در مواردی ما نتوانیم علت و فلسفه احکام را بدانیم باید دستور خدا را گوش فرا داده و به آن عمل کنیم.

  اما در خصوص این سئوال، شاید یکی از دلایل مهم این حکم، حفظ یکپارچگی و یکرنگی حج گزاران باشد به طوری‌ که افراد به واسطه رنگ لباس و ظاهر خود، انگشت نما نشوند.

  بنا نیست در حج افراد نسبت به لباس خود رقابت و فخر فروشی کنند بلکه همه لباسی شبیه لباس آخرت و کفن برتن کرده و در برابر پروردگار خود شبیه به هم ظاهر می‌شوند.

  این می‌تواند نمادی از یکسانی همه حج ‌گزاران در نزد خداوند باشد. مستحب است حج‌ گزار هنگام احرام، لباس سفید بپوشد و جامه و لباس دنیایی، لباس گناه و لباس شهوت را از تن برکند و با لباسی شبیه کفن و لباس آخرت، وارد حریم یار شود.

  این تغییر لباس نمادی از توجه مطلق به خدا و آخرت و بی‌توجهی به مسائل مادی و دنیوی است. از سوی دیگر نباید فراموش کنیم که سفید بودن لباس احرام در حج و عمره افضل و بهتر است، ولی در واجب بودن حتمیت ندارد.

  در روایتی نیز آمده که یکی از اصحاب امام صادق (علیه‌السّلام) عازم حج بود، خدمت امام صادق (علیه‌السّلام) رسید و پرسید: عازم حج هستم، می‌خواهم بدانم که آیا می‌توانم لباس احرام سیاه بپوشم؟ و حضرت پاسخ داد: احرام در لباس سیاه حرام نیست، ولی سعی کنید لباس احرام و کفن میت پارچه سیاه نباشد.

  کد خبر 1717686 مطالب مرتبط

  کتاب «سیری در اسرار و معارف حج» منتشر شد / فلسفه حرمت لباس دوخته شده برای مردان در ایام حج چیست؟

  شهر خبر

  آخرین اخبار سیاسی در شهرخبر

  خبر روز شهرخبر

  آخرین اخبار هنری در شهرخبر

  منبع : www.mehrnews.com

  زائران خانه خدا چه زمانی لباس احرام می پوشند؟

  زائران خانه خدا چه زمانی لباس احرام می پوشند؟

  ثبت نام   ورود

  پربازدیدها: #نمونه_دولتی_نهم #مدرسه_یاب #آزمون‌ساز

  درس 13: عید مسلمانان هدیه‌های آسمانی ششم دبستان درسنامه آموزشی این مبحث

  زائران خانه خدا چه زمانی لباس احرام می پوشند؟

  1 ) بعد از ورود به مکه 2 ) قبل از ورود به مکه 3 )

  بعد از ورود به مدینه

  4 )

  قبل از ورود به مدینه

  گزارش خطا یک تست دیگه بزن یک آزمون کامل بده

  تحلیل ویدئویی تست

  1400/11/3 محمدباقر نصیری

  پاورپوینت دوره کامل آموزشی، هدیه‌های آسمانی ششم دبستان

  مدرس: محمدحسن عدالتی فر

  مدت دوره: 269 اسلاید (15 فایل)

  هوش، خلاقیت و استعداد

  1967 تست 137,690 تومان

  فارسی

  2240 تست 156,800 تومان

  مطالعات اجتماعی

  1852 تست 129,640 تومان

  ریاضی

  2382 تست 166,740 تومان

  علوم تجربی

  3612 تست 252,840 تومان

  هدیه‌های آسمانی

  944 تست 66,080 تومان

  کار و فناوری

  238 تست 16,660 تومان

  تفکر و پژوهش

  97 تست 6,790 تومان

  قرآن

  281 تست 19,670 تومان

  نمونه سوالات مرتبط

  آزمون آنلاین

  30 تست

  آزمون آنلاین درس 12 تا 16 هدیه‌های آسمانی ششم

  تیم مدیریت گاما

  آزمون آنلاین

  22 تست

  آزمون درس 1 و 2 هدیه‌های آسمانی کلاس ششم ابتدائی

  تیم مدیریت گاما

  آزمون آنلاین

  15 تست

  آزمون تستی درس 9 هدیه‌های آسمانی ششم دبستان | جهان دیگر

  تیم مدیریت گاما

  رایـــــگان

  1 صفحه

  آزمونک هدیه های آسمانی ششم دبستان | درس اول: یکتا تا درس دوم: بهترین راهنمایان

  زهرا قاسمی

  3 صفحه

  سوالات آزمون نوبت دوم هدیه‌های آسمانی ششم لامرد | اردیبهشت 1401

  محمد رضوان خواه

  2 صفحه

  سوالات آزمون نوبت دوم هدیه‌های آسمانی ششم هماهنگ ملایر | خرداد 1401

  هماهنگ ششم ابتدائی

  2 صفحه

  آزمون نوبت دوم هدیه های آسمانی ششم هماهنگ ناحیه 7 مشهد | خرداد 1396 (شیفت عصر)

  هماهنگ ششم ابتدائی

  2 صفحه

  ارزیابی نوبت اول هدیه های آسمانی ششم دبستان شهید دستغیب | درس 1 تا 8

  احمد پژوهی

  2 صفحه

  آزمون نوبت اول هدیه های آسمانی ششم دبستان آرامیس | دی 97

  دینی و قرآن ابتدائی

  2 صفحه

  ارزشیابی مستمر هدیه های آسمانی ششم دبستان درس4-3+جواب

  محمدامین حسین زائی

  22 صفحه

  تمرین های درس به درس هدیه های آسمانی و قرآن ششم دبستان سوده | کل کتاب

  نرگس حاجی محمد نژاد

  2 صفحه

  آزمون هدیه های آسمانی ششم دبستان آزادگان سرچشمه | درس 9 و 10

  امیر طحانی

  4 صفحه

  آزمون مداد کاغذی هدیه های آسمانی ششم دبستان شهید میاحی | درس 9 تا 12

  سجاد رئیسی

  محتواهای آموزشی مرتبط

  منبع : gama.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 13 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید