این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  مارمولکی که می تواند رنگ خود را برای تطابق با محیط اطراف تغییر دهد

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  مارمولکی که می تواند رنگ خود را برای تطابق با محیط اطراف تغییر دهد را از این سایت دریافت کنید.

  مارمولکی که می تواند رنگ خود را برای تطابق با محیط اطراف خود تغییر دهند • ❤️ تکست ناب

  مارمولکی که می تواند رنگ خود را برای تطابق با محیط اطراف خود تغییر دهند دانلود و دریافت کنید با لینک مستیم به صورت کامل و اصلی از سایت تکست ناب.

  مارمولکی که می تواند رنگ خود را برای تطابق با محیط اطراف خود تغییر دهند

  مارمولکی که می تواند رنگ خود را برای تطابق با محیط اطراف خود تغییر دهند

  نوعی از مارمولک که می‌تواند رنگ پوست خود را با محیط اطرافش تطبیق دهد، آفتاب پرست است که در خیلی از مناطق ایران به حربا شهرت دارد.

  اولین دلیلی که این جانور برای تغییر رنگ پوستش دارد، ابراز احساسات است.

  ۱۲ حقیقت جالب درباره توانایی های خارق العاده «مارمولک ها»

  مارمولک ها به طور قطع یکی از شگفت انگیزترین موجودات کره زمین هستند. روند تکامل، این خزندگان را از ویژگی های عجیب و غریبی بهره مند کرده. مارمولک ها بیش از ۴،۶۷۵ گونه ی مختلف هستند که همگی از نوادگان خزندگانی محسوب می شوند که بیشتر از ۲۰۰ میلیون سال قبل روی کره زمین زندگی می کردند. طول بدن این موجودات می تواند به ۳ متر یا تنها یک سانتیمتر برسد، اما همگی آن ها از توانایی های خارق العاده ای برخوردارند که در ادامه با تعدادی از آن ها آشنا خواهیم شد.

  ۱- می توانند همزمان به جهت های مختلفی نگاه کنند

  یکی از مهم ترین توانایی های مارمولک ها به چشم های آن مربوط می شود که البته هر گونه ای از مارمولک ها ویژگی های خاص خود را در این مورد دارند. آفتاب پرست ها می توانند تخم دو چشم شان را مستقل از هم حرکت دهند تا همزمان به دو جهت متفاوت نگاه کنند. این ویژگی یک دید ۳۶۰ درجه به آن ها از محیط اطراف شان می دهد. دیگر گونه های مارمولک مثل ایگواناها چشم سومی هم دارند. این چشم سوم که به آن چشم صنوبری یا آهیانه هم گفته می شود، در وسط پیشانی آن ها قرار گرفته و به نور حساس است، به این ترتیب آن ها می توانند از طریق خورشید جهت یابی بهتری داشته باشند.

  ۲- می توانند از چشم هایشان خون پرتاب کنند

  مارمولک های شاخدار از توانایی های زیادی برای سازگاری با محیط برخوردار هستند تا جلوی شکار شدن خود به دست موجودات شکارچی ای مثل کایوت ها، شاهین ها، مارها، روباه ها، گربه های بابکت و موش های ملخ خوار را بگیرند. جالب  ترین توانایی این گونه از مارمولک ها این است که می توانند از چشم های خود به معنای واقعی کلمه به بیرون خون بپاشند و آن را تا فاصله ای حدوداً ۲ متری پرتاب کنند. با این حال، مارمولک های شاخدار معمولاً صبر می کنند تا به دهان موجود شکارچی نزدیک تر شوند تا مزه ی بدی که خون آن ها در دهان موجود شکارچی ایجاد می کند، حیوان را فراری دهد. به علاوه، این گونه ی مارمولک می تواند بر حسب اینکه با چه نوع موجود شکارچی ای رو به رو شده، سلاح دفاعی خود را تغییر دهد. این مارمولک ها برای اینکه جلوی یکجا بلعیده شدن خود را بگیرند، بی حرکت سر جای خود می مانند، می دوند یا بدن خود را باد می کنند و حتی به حلق شکارچی خود می چسبند تا حیوان را مجبور به بالا آوردن خود کنند.

  ۳- می توانند تخم چشم هایشان را لیس بزنند

  مارمولک های گکو به جای پلک یک غشاء محافظتی روی چشم های خود دارند. این حیوانات گرچه توانایی پلک زدن ندارند اما غشاء حفاظتی روی چشم هایشان باید به نحوی تمیز شود، به همین دلیل این مارمولک ها با زبان خود تخم چشم هایشان را لیس می زنند. اما این تنها کار جالبی نیست که این موجودات با زبان خود انجام می دهند. مارمولک ها، مانند مارها، از زبان خود برای بو کشیدن استفاده می کنند. زبان این موجودات بوهایی که در هوا وجود دارد را به خود جذب و مزه ی آن ها را در دهان ایجاد می کند. سقنقورهای زبان آبی، زبان خود را برای ترساندن موجودات شکارچی بیرون می آورند. بعضی از گونه های مارمولک هم می توانند زبان خود را با سرعت بسیار زیادی، به فاصله ای دور پرتاب کنند. طول زبان آفتاب پرست ها دو برابر طول بدن آن ها است و این موجودات قادرند ظرف یک صدم ثانیه، با سرعت ۹۶۵ کیلومتر بر ساعت زبان خود را به سمت شکار خود پرتاب کنند.

  ۴- می توانند دم خود را از بدن شان جدا کنند و صاحب دم جدیدی شوند

  دم مارمولک ها هم ویژگی های بسیار جالبی دارد. آفتاب پرست ها می توانند دم خود را دور شاخه های گیاهان بپیچند تا به کمک آن بالا بروند. سقنقورهای دم کوتاه یک دم پهن و ضخیم دارند که شبیه به سر آن ها به نظر می رسد تا موجودات شکارچی را سردرگم کند. اما حیرت انگیزترین کاری که بعضی از گونه های مارمولک قادرند با دم خود انجام دهند این است که برای فراری دادن موجودات شکارچی دم خود را جدا می کنند که بعداً دوباره دم جدیدی جای آن رشد می کند. دانشمندان متوجه شده اند که دم مارمولک ها ساختاری حفره دار دارد که این ویژگی به پروسه ی جداسازی دم کمک می کند. آن ها ژن های خاصی را در بدن خود فعال می کنند تا دم شان دوباره رشد کند. اما تحقیقات نشان داده دم جدید دقیقاً مانند دم قبلی نیست و به جای استخوان های کوچک از غضروف تشکیل می شود.

  ۵- می توانند در اقیانوس شنا کنند

  ایگواناهای دریایی که در جزایر گالاپاگوس زندگی می کنند، تنها گونه ای از مارمولک در دنیا هستند که توانایی شنا در اقیانوس ها را دارند. این موجودات برای پیدا کردن غذا وارد آب می شوند، اما آن ها به دنبال ماهی نیستند، بلکه از جلبک های روی صخره ها تغذیه می کنند. این مارمولک ها در حالی که مشغول جدا کردن جلبک ها با دندان های تیغ مانند خود از روی صخره ها هستند، با چنگال های تیز خود صخره ها را محکم نگه می دارند. این موجودات قادرند ۳۰ دقیقه نفس خود را حبس کنند و بعد از آن دوباره به سطح آب می آیند تا نفس بگیرند و مجدداً خود را آماده کنند. آن ها حتی این توانایی را دارند که طی عملی مانند تعریق، از بدن خود نمک ترشح کنند. این اتفاق از طریق غده ای در نزدیکی سوراخ های بینی آن ها رخ می دهد. در نتیجه ی این اتفاق سر آن ها را یک لایه ی سفید رنگ می پوشاند.

  ۶- می توانند روی آب راه بروند

  مارمولک های باسیلیسک به خاطر داشتن این توانایی حیرت انگیز، «مارمولک عیسی مسیح» هم نام گرفته اند. این مارمولک ها که ساکن جنگل های بارانی آمریکای مرکزی هستند، وقتی موجود شکارچی ای آن ها را دنبال می کند، روی پاهای عقب خود می ایستند و از پرده های پوستی ای که انگشت های پاهای عقب شان را پوشانده استفاده می کنند تا مساحت سطح بیشتری به پاهای خود بدهند. به علاوه، این کار باعث به وجود آمدن چاله هایی هوایی ای می شود که کمک می کنند مارمولک تا زمانی که سرعت خود را به اندازه ی ۱۵ متر در ثانیه حفظ کرده باشد، روی آب شناور باقی بماند. این مارمولک ها توانایی شنا کردن هم دارند اما قادرند قبل از اینکه به زیر آب بروند، نزدیک به ۴۵ متر را روی آب طی کنند.

  منبع مطلب : textnub.ir

  چرا آفتاب پرست در محیط های مختلف، رنگ خود را تغییر می‌دهد؟

  آفتاب پرست با داشتن سلول‌های خاصی در زیر پوست خود به احساسات مختلف واکنش نشان می‌دهد. با توجه به این احساسات سلول‌های جا به جا شده و تغییر رنگ در آفتاب پرست پدید می‌آید.

  ستاره » 🐠 جانوران » 🦎 خزندگان » مارمولک » علت تغییر رنگ آفتاب پرست در محیط های مختلف

  علت تغییر رنگ آفتاب پرست در محیط های مختلف

  آفتاب پرست با داشتن سلول‌های خاصی در زیر پوست خود به احساسات مختلف واکنش نشان می‌دهد. با توجه به این احساسات سلول‌های جا به جا شده و تغییر رنگ در آفتاب پرست پدید می‌آید.

  آخرین به روز رسانی: مرداد 26, 1401

  نوعی از مارمولک که می‌تواند رنگ پوست خود را با محیط اطرافش تطبیق دهد، آفتاب پرست است که در خیلی از مناطق ایران به حربا شهرت دارد. حدود صد و هشتاد نوع آفتاب پرست در دنیا وجود دارد که از نظر اندازه و ظاهر با یکدیگر تفاوت دارند. بیش از نیمی از این جانداران در جزیره ماداگاسکار زیست می‌کنند و اغلب از گونه‌های نادر هستند.

  زبان این موجود حدود دو برابر طول بدنش است. از زبان خود برای شکار‌هایی که در فاصله دور قرار دارند استفاده می‌کنند. زبان آفتاب پرست به قدری قدرتمند و عضله‌ای است که می‌تواند شکار خود را با زبان به سمت خود بمکد.

  قدرت تغییر رنگ پوست

  قدرت تغییر رنگ پوست و تطابق آن با محیط که در آفتاب پرست‌ها دیده می‌شود به واسطه داشتن سلول‌هایی به نام کروماتوفورس است. این سلول‌ها در لایه زیر پوست آفتاب پرست‌ها قرار دارد که به دلیل شفافیت پوست جانور، این سلول‌ها رنگ بدن این جانور را تعیین می‌کند. این سلول‌ها که در رنگ‌های سیاه، قرمز و زرددیده می‌شوند، می‌توانند در زیر پوست این جانور جا به جا شوند. با تمرکز این رنگدانه‌ها رنگ پوست این جانور میل به تیرگی می‌کند و با پراکندگی آن‌ها پوست روشن می‌شود.

  چرا آفتاب پرست رنگ عوض می‌کند؟

  اولین دلیلی که این جانور برای تغییر رنگ پوستش دارد، ابراز احساسات است:

  اگر این جانور بترسد، پوست بدنش سیاه می‌شود.

  اگر آفتاب پرست هیجان زده شود، روی بدنش لکه‌های زردپدید می‌آید.

  اگر نور به این جانور بتابد (نور خورشید) نیز سیاه می‌شود.

  سومین عامل نیز گرماست. آفتاب پرست در هوای گرم به رنگسبزدر می‌آید،

  اگر هوای اطراف جانور سرد باشد، آفتاب پرست به رنگ زرد در می‌آید.

  سلطان استتار می‌تواند با این توانایی در لحظاتی که می‌ترسد چنان خود را هم رنگ محیط کند که هیچ اثری از خود برای دشمنش باقی نگذارد. این در شرایطی است که دشمنان بسیاری برای شکار آن اقدام می‌کنند و اکثرا فقط روباه است که با مکاری خود در شکار آفتاب پرست‌ها پیروز می‌شود.

  همچنین وقتی می‌خواهد به شکار حشراتی مانند مگس و ملخ برود آن چنان استتار می‌کند که شکار را به آسان‌ترین حالت ممکن متعلق به خود کند. البته آفتاب پرست علاوه بر حشرات، از میوه‌های درختان نیز استفاده می‌کند. ویژگی دیگر آفتاب پرست‌ها که در شکار بسیار به کمک آن‌ها می‌آید این است که می‌توانند چشم هایشان را مستقل از هم تکان دهند به نحوی که وقتی با یک چشم رو به رو را نگاه می‌کنند می‌توانند با چشم دیگر سمت راست خود را نیز ببینند.

  از دیگر قدرت‌های بینایی آفتاب پرست، توانایی دیدن نور ماوراء البنفش است. این موجود در شرایطی که نور ماوراء البفنش موجود است فعالیت بیشتری دارد و بیشتر علاقه با شکار، تغذیه و حمام دارد. برای جفت گیری آفتاب پرست‌ها نیز وجود این اشعه الزامی است.

  با مطالعه بیشتری که پژوهشگران روی این موجود انجام داده اند، فهمیدند این رنگ‌ها و نقش‌هایی که روی پوست خود به وجود می‌آورد به دلیل نشان دادن زیبایی خود و جلب توجه جنس مخالف خود است. این موجود برای نشان دادن توانایی خود در تغییر رنگ و توانایی در زیبا کردن خود می‌خواهد توجه جنس مخالفش را جذب کند. به همین دلیل است که معمولا برخلاف اکثر جانداران دیگر آفتاب پرست‌های نر بسیار آراسته‌تر و زیبا‌تر از آفتاب پرست‌های ماده هستند. البته روش تولید مثل این خزنده، تخم گذاری است که فقط برای دفن کردن تخم هایش از درخت پایین می‌آید.

  رژیم گروهی راه حلی قطعی برای لاغری همیشگی

  براساس تجارب ۳۰ ساله‌ی دکتر کرمانی رژیم گروهی بهترین راه‌حل برای حفظ انگیزه‌ی افراد طی رژیم و رسیدن به وزن دلخواه در زمانی کوتاه هست، بیش از ۹۰ درصد افرادی که با برنافیت زیرنظر دکتر کرمانی رژیم گروهی گرفتن به وزن دلخواهشون رسیدن

  ثبت‌نام رژیم گروهی با تخفیف ویژه

  آفتاب پرست از کجا می‌فهمد که باید تغییر رنگ دهد؟

  چشم‌های این حیوان که مانند تلسکوپ است، مقداری از بار این کار را بر دوش می‌کشد. تصاویری که از چشم برای مغز می‌فرستد تا حدودی باعث ارسال پیام تغییر رنگ خواهد شد.

  آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

  بر اساس رای 9 نفر از بازدید کنندگان

  نظر شما چیست؟

  یک نظر پاسخ عباس

  خرداد 21, 1399 at 8:43 ب.ظ

  عالی مطالب مرتبط

  اژدهای کومودو؛ معرفی کامل بزرگترین بزمچه جهان

  چرا مارمولک‌ها گاهی دم خود را قطع می‌كنند؟

  آشنایی با آفتاب پرست، انواع، زیستگاه و روش نگهداری در خانه

  همچنین بخوانید

  اژدهای کومودو؛ معرفی کامل بزرگترین بزمچه جهان

  فرق تمساح و کروکودیل و سوسمار در چیست؟

  مارها چه کمکی به ما می‌ کنند؟

  آشنایی با «مار آبی»، خزنده‌ای دوزیست و خطرناک!

  کور مار یا مار دوسر چه نوع ماری است؟

  پیشنهادات ستاره مخصوص همکاران ستاره تبلیغات اینترنتی درباره ستاره تماس با ستاره دسته بندی مطالب شرایط و مقررات فرصت های همکاری

  عضویت در پلتفرم ستاره

  با عضویت رایگان در پلتفرم ستاره به گلچینی ازبهترین مطالب و منابع اطلاعاتی به زبان فارسی دست پیدا کرده و از ابزارها و امکانات مخصوص کسب و کارها نیز استفاده نمایید.

  منبع مطلب : setare.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 28 روز قبل
  0

  مارمولکی که میتواند رنگ خود رامطابقت رفتار خود تغییر دهید

  مهدی 4 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید