این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  مثل نویسی با ماه نشینی ماه شوی با دیگ نشینی سیاه شوی

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  مثل نویسی با ماه نشینی ماه شوی با دیگ نشینی سیاه شوی را از این سایت دریافت کنید.

  Account Suspended

  Account Suspended

  This Account has been suspended.

  Contact your hosting provider for more information.

  منبع : ensha.org

  گسترش ضرب المثل " با ماه نشینی ماه شوی، با دیگ نشینی سیاه شوی " + داستان و انشا

  آشنایی با ضرب المثل با ماه نشینی ماه شوی با دیگ نشینی سیاه شوی، مفهوم ضرب المثل با ماه نشینی ماه شوی، انشا در مورد با ماه نشینی ماه شوی، شعر درباره با ماه نشینی، داستان تاثیر همنشین، حکایت همنشین بد، نگارش دهم، بازآفرینی ضرب المثل با ماه نشینی ماه شوی، حکایت در مورد همنشین خوب، داستان ضرب المثل با ماه نشینی ماه شوی

  گسترش ضرب المثل ” با ماه نشینی ماه شوی، با دیگ نشینی سیاه شوی ” + داستان و انشا

  مهارت نوشتاری 1 دیدگاه

  آشنایی با ضرب المثل با ماه نشینی ماه شوی، با دیگ نشینی سیاه شوی

  در این پست با داستان، انشا و معانی ضرب المثل ” با ماه نشینی ماه شوی، با دیگ نشینی سیاه شوی ” آشنا می شوید. با دانشچی همراه باشید.

  معانی ضرب المثل با ماه نشینی ماه شوی با دیگ نشینی سیاه شوی

  ۱- همنشین خوب مانند ماه است که وجود هم نشین خود را همچون ماه، تابان و روشن می کند و همنشین بد همچون دیگی است که هم نشین خود را مانند خودش سیاه می کند.

  ۲- همنشین خوب انسان را ارزشمند می کند و هم نشین بد از ارزش انسان می کاهد.

  ۳- در تأثیر همنشینی گویند ،‌ یعنی در اثر همنشینی با بدان ،‌ بد می شوی و با نیکان نیک.

  داستان ضرب المثل با ماه نشینی ماه شوی با دیگ نشینی سیاه شوی – شماره ۱

  پیامبر حضرت محمد – صلی الله علیه و آله وسلم – فرمودند :

  « حکایت همنشین و دوست خوب مانند عطار است که اگر از عطر خود به تو ندهد از بوی خوش آن بهره مند شوی و حکایت همنشین بد همچون آهنگر است که اگر زبانه های آتش او تو را نسوزاند ، بوی بد آن در تو آویزد . »

  در زمان پیامبر اکرم (ص)، در میان مشرکان، دو نفر با هم دوست بودند، نام این دو نفر عقبه و آُبی بود.

  عقبه آدم سخی (سخاوتمند) و بلندنظر بود. هر زمان از مسافرت برمی‌گشت، سفره مفصلی ترتیب می‌داد و دوستان و بستگان را به میهمانی دعوت می‌کرد و در عین آن‌که در صف مشرکان بود، دوست می‌داشت که پیامبر اسلام را نیز مهمان خود کند.

  در مراجعت یکی از مسافرت‌ها، سفره‌ گسترده‌ای را ترتیب داد و جمعی از جمله پیامبر (ص) را دعوت کرد. دعوت‌شدگان به خانه او آمدند و کنار سفره غذا نشستند. پیامبر نیز وارد شد و کنار سفره نشست، ولی از غذا نخورد و به عقبه فرمود: «من از غذای تو نمی‌خورم، مگر این‌که به یکتایی خداوند و رسالت من گواهی دهی».

  عقبه به یکتایی خدا و رسالت پیامبر گواهی داد و به این ترتیب قبول اسلام کرد. این خبر به گوش دوست عقبه یعنی «اُبی» رسید، او نزد عقبه آمد و به وی اعتراض شدید کرد و حتی گفت: تو از جاده حق منحرف شده‌ای.

  عقبه گفت: من منحرف نشدم، ولی مردی بر من وارد شد و حاضر نبود از غذایم بخورد، جز این‌که به یکتایی خدا و رسالت او گواهی بدهم. من از این شرم داشتم که او سر سفره من بنشیند، ولی غذانخورده برخیزد.

  اُبی گفت من از تو خشنود نمی‌شوم، مگر این‌که در برابر محمد (ص) بایستی و به او توهین کنی. عقبه فریب دوست ناباب خود را خورد و از اسلام خارج شد و مرتد شد و در جنگ بدر در صف کافران شرکت کرد و در همان جنگ به هلاکت رسید.

  دوست ناباب او «اُبی» نیز در سال بعد در جنگ احد در صف کافران بود و به دست رزم‌آوران اسلام کشته شد.

  آری دوست بد اگر به جهنم رود، دوست خود را نیز با خود همراه می کند!

  آیات ۲۷ و ۲۸ و ۲۹ سوره فرقان در مورد این جریان نازل شد و وضع بد عقبه را در روز قیامت که بر اثر همنشینی با دوست بد، آن‌چنان منحرف شد، منعکس نمود و به همه مسلمانان هشدار داد که مراقب باشند و افراد منحرف را به دوستی نگیرند که در آیه ۲۸ سوره فرقان، چنین آمده که در روز قیامت می‌گوید: «یا ویلتی لیتنی لم اتخذ فلانا خلیلا؛ ای وای بر من! کاش فلان شخص گمراه را به دوستی خود انتخاب نکرده بودم.»

  داستان ضرب المثل با ماه نشینی ماه شوی با دیگ نشینی سیاه شوی – شماره ۲

  یكی از شیعیان برجسته امام علی النقی(ع) به نام «ابوهاشم جعفری» در محضر امام(ع) نشسته بود كه امام از روی اعتراض به او فرمودند: «چرا تو را در نزد عبدالرحمن بن یعقوب می بینم كه همنشین هستی؟» عرض كرد او دایی من است.

  امام فرمودند: عقیده او درباره خدا باطل است (و خدا را به صورت اجسام و اوصاف آن وصف می كند). سپس امام فرمودند: یا با او همنشین شو و ما را ترك كن، و یا با ما بنشین و او را رها كن. ابوهاشم عرض كرد او هرچه می خواهد بگوید، من كه چنین عقیده ای ندارم، لذا به من زیانی نمی رساند.

  امام هادی(ع) فرمودند: آیا نمی ترسی از این كه به او عذابی نازل گردد و هر دوی شما را فرا گیرد؟ سپس داستان یکی از یاران حضرت موسی (ع) را برای او بازگو کرد:

  آیا نمی دانی داستان آن كسی كه از یاران حضرت موسی(ع) بود ولی پدرش از یاران فرعون و هنگامی كه لشكر فرعون در كنار دریا به حضرت موسی(ع) و یارانش رسید و آن پسر از حضرت موسی(ع) جدا شد كه پدرش را نصیحت كند و او را از لشكر فرعون خارج كند و به لشكر حضرت موسی(ع) ملحق سازد.

  پدرش همچنان در لشكر فرعون به راه خود می رفت و پسرش با او درباره عقیده اش جر و بحث می كرد، تا اینكه هر دوی آنها به كنار دریا رسیدند و همین كه لشكر فرعون غرق شدند، آن دو نیز با هم غرق شدند و خبر به حضرت موسی(ع) رسید و حضرت فرمودند: او در رحمت خداست ولی چون عذاب نازل گردد از آن كه نزدیك گنهكار است دفاعی نشود.

  انشا در مورد ضرب المثل با ماه نشینی ماه شوی با دیگ نشینی سیاه شوی – شماره ۱

  امام سجاد (علیه السّلام) فرمودند:

  مُجالِسهُ الصّالِحینَ داعِیهٌ إلَی الصَّلاحِ؛ همنشینی با صالحان، به صلاح و رستگاری می کشاند.

  شعر زیبای سعدی را درباره ی تأثیر همنشینی حتماً به یاد دارید:

  گِلی خوشبوی در حمام، روزی

  رسید از دست محبوبی به دستم

  بدو گفتم که مشکی یا عبیری؟

  که از بوی دلاویز تو مستم

  بگفتا من گِلی ناچیز بودم

  ولیکن مدّتی با گُل نشستم

  کمال همنشین در من اثر کرد

  وگرنه من همان خاکم که هستم

  و این همان تمثیلی است که در روایات آمده است.

  وقتی باد و نسیم، از لجنزار و مزبله می گذرد، با خودش بوی تعفن و بد به مشامها می رساند. ولی وقتی از گلستان می گذرد، عطر گل ها را با خود می آورد.

  همنشینی با دیگران چنین است.هم خوبان بر ما تأثیر می گذارند، هم بدان. همنشینی با نیکان، انسان را به نیکی و صلاح می کشاند. همنشینی با بدان، اخلاق و افکار و شخصیت انسان را تباه می کند.

  تو اول بگو با کیان زیستی

  پس آن گه بگویم که تو کیستی

  توصیه ی همه ی بزرگان اخلاق آن است که انسان در انتخاب دوستان و همنشینان خود بسیار دقت کند و در حلقه ی دوستان شایسته، با ایمان و اخلاق قرار گیرد تا فضای سالم و معنوی آن گونه دوستان، او را هم به وادی صلاح و خیر و نیکی بکشاند.

  منبع : www.daneshchi.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 13 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید