این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  محمد رحمانی پژوهشگر تاریخ

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  محمد رحمانی پژوهشگر تاریخ را از این سایت دریافت کنید.

  «کار من بود» منتشر می‌شود/ چگونه مشروطه به کودتا ختم شد؟

  فرهنگ  /  کتاب و ادبیات

  ۱۱:۵۷ ۱۴۰۰-۳-۲۶ http://fna.ir/1xvp5 ۱ ۰

  «کار من بود» منتشر می‌شود/ چگونه مشروطه به کودتا ختم شد؟

  کتاب «کار من بود» نوشته محمد رحمانی به زودی توسط انتشارات «راه یار» چاپ و راهی بازار نشر می‌شود.

  به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، کتاب «کار من بود»؛ چگونه مشروطه به کودتا ختم شد، نوشته محمد رحمانی به زودی و به همت انتشارات «راه یار» منتشر می‌شود.

  در مقدمه این کتاب در دست انتشار که به گفته دست‌اندرکارانش، بیش از آنکه برای پژوهشگران و محققان تاریخ نگارش شود، برای عموم علاقمندان به تاریخ است، درباره چرایی توجه به دوره پهلوی علی‌رغم کتاب‌های متعدد چنین آمده است:

  «پس از انتشار کتاب تاریخ مستطاب آمریکا تصمیم گرفتیم کتاب مشابهی را با موضوع تاریخ پهلوی تولید و منتشر کنیم... «کار من بود» حاصل ایده‌ای است که از سال ۱۳۹۶ به تدریج پخته و کامل شده. در طرح فعلی تلاش می‌کنیم یک دور تاریخ پهلوی را از زمینه‌های سقوط قاجار تا پیروزی انقلاب اسلامی روایت کنیم. تاکنون کتاب‌های بسیاری درباره تاریخ پهلوی منتشر شده است که از آنها بی‌خبر نیستیم. اما طرح ما با تمامی آنها تفاوت‌هایی داشت که تصمیم گرفتیم به حول و قوه الهی آن را تا پایان ادامه دهیم؛

  با توجه به مخاطبان این مجموعه، بیشتر بر تاریخ روایی به جای تاریخ تحلیلی تکیه می‌کنیم. تلاش ‌می‌کنیم در کنار رعایت گزیده‌گویی و پرهیز از جزئیات و حواشی نامربوط، گفتنی‌های تاریخ پهلوی را از قلم نیندازیم. همچنین با منطقی قابل دفاع، دوران پهلوی را به بخش‌های متعددی تقسیم کرده‌ایم تا بتوانیم هر بخش را در قالب کتابی کوچک و ارزان منتشر کنیم تا خرید و مطالعه کتاب‌ها برای علاقه‌مندان آسان‌تر باشد.

  هیچ مورخی نمی‌تواند کاملا فارغ از گرایش‌های شخصی‌اش تاریخ‌نگاری کند. ما نیز از این قاعده مستثنا نیستیم. اما تمام تلاش خود را به کار گرفته‌ایم که تاریخ پهلوی را بدون جهت‌گیری‌های منفی و مثبت مرسوم روایت کنیم و اجازه دهیم مخاطب، خودش، در پس روایت اتفاقات مختلف به قضاوت بنشیند. با این هدف سعی کردیم تا حد ممکن از منابعی استفاده کنیم که منتسب به انقلاب اسلامی نباشند؛ منابعی که پیش از انقلاب اسلامی یا خارج از ایران منتشر شده باشند.

  اگرچه این مجموعه برای عموم علاقه مندان تاریخ معاصر تولید و منتشر شده است، تلاش کرده‌ایم اصول پژوهش حرفه‌ای را نیز در آن کاملا رعایت کنیم. در پژوهش تنها از منابع معتبر و تا حد ممکن دست‌اول استفاده شده و تمام توان خود را به کار گرفته‌ایم که همه منابع قابل اعتنا را ببینیم و چیزی را از قلم نیندازیم... به نظر خودمان مهم‌ترین ویژگی این مجموعه، چیز دیگری است.

  تاکنون بیش از صد عنوان کتاب از خاطرات رجال سیاسی و نظامی دوران پهلوی در ایران و بیشتر خارج از ایران، منتشر شده است. طرح اصلی ما در این مجموعه، روایت تاریخ پهلوی با تکیه بر روایت شفاهی رجال سیاسی و نظامی این دوران بوده است. تاریخ شفاهی در مقایسه با گونه‌های دیگر روایت تاریخ، ویژگی‌های ممتازی دارد که دقیقا در این انتخاب مدنظر ما بوده است. پرداختن به جزئیات اتفاقات، روایت انسانی تاریخ با اشاره به انگیزه‌ها و احساسات بازیگران، برخورداری از زبانی صمیمی و ساده در روایت، حفظ بازتاب شخصیت بازیگران در روایت‌ها و... بخشی از این ویژگی‌هاست.

  البته نمی‌توانستیم برای ارائه روایتی پیوسته و منطقی، تنها از منابع شفاهی استفاده کنیم؛ اما تکیه حداکثری بر این منابع همواره مدنظرمان بوده است. البته قوت و ضعف منابع شفاهی در مقاطع تاریخی و موضوعات مختلف، متفاوت است.»

  «کار من بود»؛ چگونه مشروطه به کودتا ختم شد، اولین جلد از عناوین ناشر در رده کتاب‌های «روزگار ایران» است که با همکاری موسسه فرهنگی خاکریز ایمان و اندیشه به رشته تحریر درآمده و در روزهای آتی، چاپ و راهی بازار نشر می‌شود.

  انتهای پیام/

  شما می توانید این مطلب را ویرایش نمایید

  این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

  کار من بود مشروطه کودتا موسسه فرهنگی خاکریز ایمان و اندیشه انتشارات راه یار کتاب جدید

  این خبر توسط افراد زیر ویرایش شده است

  اخبار مرتبط

  رضاخان چطور پدید آمد

  ۱۶:۰۰ ۱۳۹۹-۱۲-۳

  منبع : www.farsnews.ir

  تعهد گرفتن از مهمانان برنامه ؛ برده‌ داری نوین در صداوسیما! (+عکس)

  برنامه بدون توقف شبکه سوم سیما از مهمانانش تعهدنامه‌ای هراسناک می‌گیرد که فقط یادآور دوران برده داری است.

  تعهد گرفتن از مهمانان برنامه ؛ برده‌ داری نوین در صداوسیما! (+عکس)

  برنامه بدون توقف شبکه سوم سیما از مهمانانش تعهدنامه‌ای هراسناک می‌گیرد که فقط یادآور دوران برده داری است.

  عصر ایران ؛ کاوه معین‌فر - محمد رحمانی نویسنده و پژوهشگر تاریخ در صفحه اینستاگرامش مطلبی (همراه با عکس) در ارتباط با دعوت به برنامه تلویزیونی بدون توقف در شبکه 3 منتشر کرده است که جالب توجه است، او نوشت:

  کانال عصر ایران در تلگرام

  «چند روز پیش تماسی داشتم و از آن سوی خط برای برنامه تلویزیونی با موضوع رضا شاه دعوت شدم؛ عرض کردم به علت سانسورهای سلیقه ای که ماحصل عدم فهم تاریخ است بنا حضور ندارم که با اصرار و پیگیری عوامل برنامه "بدون توقف" احساس کردم عدم پاسخ مثبت بی توجهی به فرصت ها برای بسط آموزش عمومی تاریخ و خدایی ناکرده ممکن است از حب نفس باشد.

  خلاصه که با وجود حال نامساعدم پذیرفتم تا پنجشنبه بیست و هشتم بهمن به استودیو ضبط این برنامه در اطراف فرودگاه مهرآباد بروم!

  ساعت شش صبح برخاستم و مطابق برنامه طوری با وسیله شخصی حرکت کردم که یک ربع پیش از ساعت هشت در استودیو حاضر باشم!

  بگذریم که تازه ساعت نه عوامل اصلی رسیدند و حوالی ساعت ده استارت نصب میکرفن و ... زدند! در همین احوال یکی از عوامل دو برگ کاغذ جلویم گذاشت و گفت امضا کن یک برگ که اطلاعات کامل هویتی، تحصیلاتی و ... بود.

  اما برگ دیگر تعهد عجیبی بود که تضمین می خواست به «الگو انقلاب اسلامی» وفادار باشم و در رابطه با برنامه در فضای مجازی و اجتماعات نگویم و اگر هم برنامه کلا پخش نشد جای اعتراض ندارم!

  خب من سال ها در برنامه های مختلف رادیو و گاه تلویزیون دعوت شدم و این تعهد عجیب و غریب بدعتی زشت و توهین آمیز بود که خلاف مهمان نوازی محسوب می‌شد! ما حتی وقتی به جلسه خصوصی با رهبر انقلاب یا رییس جمهور یا عالی ترین فرماندهان نظامی امنیتی دعوت می شدیم،هیچ تعهدی اخذ نمی‌شد؛ بدیهی است شرط اخلاقی نیز حفظ حرمت میزبان است! خلاصه که گفتم امضا نمی کنم و گفتند پس نمی شود و بعد چند ساعت معطلی برگشتم منزل!

  بد نیست سازمان صدا و سیما به عوامل خود اخلاق و حفظ حرمت مهمان را آموزش دهد!

  به نظرم البته شامل لطف الهی شدم که چند ساعت بیشتر درگیر یک برنامه سازی آبکی و نهایت سانسور تمام عیار نشدم.

  یکی از دوستانم که سالهای سال به عنوان استاد در بالاترین سطوح کار علمی و تخصصی کرده، می‌گفت برای برنامه ای دعوت شده و عوامل گفتند در جواب سوال ما شما فلان چیزها را باید بگویید، گفتم همین ها را یاد آبدارچی تان بدهید تا برایتان بگوید، خداحافظ! و دیگر هیچ دعوتی از تلویزیون را نپذیرفتم!

  آقایان جبلی، جلیلی نگذارید عده ای کارنابلد با اعتبار رسانه ملی بیش از این بازی کنند! این تجربه باشد خدمت شما... »

  رحمانی در پایان این متن نوشته است: «لطفا برای مدیران صدا و سیما بفرستید مطلع شوند چه خبر است!»

  با خواندن مطلب، دیدن عکس و درخواست او فقط تاسف و حیرت است که باقی می‌ماند. آیا مدیران صداوسیما از این رویه مطلع هستند یا خیر؟ در هر صورت مطلع بودن یا بی اطلاعی مدیران صداوسیما در هر 2 حالت نا امیدی بیشتر از این سازمان را در پی دارد. اگر مطلع هستند که واقعا وا مصیبتا و اگر هم بی اطلاع وامصیبتا به توان 2 .

  پرسش این است که برنامه سازان برنامه "بدون توقف" چرا چنین درخواستی را از مهمان برنامه به صورت کتبی ارائه کرده‌اند؟

  اولا مگر قرار است چه مباحثی در این برنامه مطرح شود؟ ثانیا شما برنامه سازید چرا چنین تعهدی را در مقابل مهمان برنامه قرار می‌دهید؟ثالثا هر کسی می داند که این درخواست و امضا آن می‌تواند چه تبعاتی برای مهمان برنامه داشته باشد.

  برای مثال حتی اگر شما مهمان برنامه را با کتک از استودیو بیرون برده و 10 روز گرسنگی بدهید، بعد از امضا چنین متنی حتی نمی تواند از صداوسیما و یا برنامه سازان شکایت کند! چون هر چه بگوید نقض یکی از موارد ذکر شده در این تعهد نامه است و شما می‌توانید استدلال کنید که خودش امضا کرد! به همین سادگی و همین ترسناکی!

  نکته حیرت انگیز این است که برنامه‌ای که هنوز اجرا نشده و معلوم نیست در طول آن چه اتفاقاتی رخ می‌دهد و یا چه مباحثی پیش کشیده خواهد شد، چرا مهمان برنامه نسبت به آن باید امضا و تعهد کتبی بدهد؟

  و طنز تلخ ماجرا این که خود برنامه‌سازان در آخر این تعهد نامه ذکر کرده‌اند که نسبت به پخش یا عدم پخش برنامه هیچ تعهدی ندارند! این دیگر چیست، تعهدنامه از مهمان بگیری و بعد هم ذکر کنی خودت هیچ تعهدی نسبت به هیچ چیز نداری؟! واقعا چه خبر است؟

  مدیران صداوسیما، مسئولان تلویزیون، شبکه 3 ، برنامه بدون توقف و ... واقعا چه اتفاقی در ذهن شما و برنامه‌سازان شما می‌گذرد؟ انسان یاد دوران برده‌داری می‌افتد.

  یک مهمان دعوت کرده‌اید برای یک برنامه تلویزیونی ، برده که نمی‌خواهید بخرید! حواستان هست؟

  تماشاخانه

  ببینید| تماشای فوتبال از زاویه‌ نگاه بازیکن

  ببینید| تماشای فوتبال از زاویه‌ نگاه بازیکن ببینید| در آمریکا می‌توانید کله میلیاردرها را بلیسید و گاز بزنید!

  فیلم های دیگر

  شاید یک اتفاقات دیگری در جریان است و ما بی اطلاعیم! یا شاید باید پرسید، چه پولی به این مهمان می‌دهید که چنین درخواست بی شرمانه‌ای دارید؟ هر روز یک برگه‌ای از شما رو می‌شود که انسان مدام فکر کند در اون صداوسیما چه خبر است؟

  واقعا داستان چیست؟ ما که هیچ گونه و با هیچ منطقی نمی‌فهمیم چه دارد رخ می‌دهد!

  عضویت در اینستاگرام عصر ایران

  نظرات کاربران

  15 سال پیش در چنین روزی

  خبر بعد خبر قبل بیشتر بخوانید:

  آموزش تماشای شبکه 4K «فراتر» روی تلویزیون/ فرکانس شبکه فراتر

  منبع : www.asriran.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 13 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید