این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  مصالح ساختمانی برای مقاومت در برابر آتش استفاده می شود اما به تازگی سرطان زا شناخته شده است

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  مصالح ساختمانی برای مقاومت در برابر آتش استفاده می شود اما به تازگی سرطان زا شناخته شده است را از این سایت دریافت کنید.

  سازه های مقاوم در برابر آتش سوزی: انواع، مزایا و نحوه عملکرد

  سازه های مقاوم در برابر آتش این روزها به استانداردهای مهمی در ساخت تبدیل شده‌اند. انواع مصالح مقاوم در برابر حریق وجود دارد که در این مقاله بررسی میکنیم.

  سازه های مقاوم در برابر آتش

  مهندسی عمرانرشته‌های مهندسی

  نوشته Alihomayoonifar آخرین به روز رسانی 5 آذر,1399

  04,512اشتراک

  امروزه ساخت سازه‌هایی بطور کامل مقاوم در برابرشرایط محیطی از لحاظ اقتصادی شاید هیچ توجیهی نداشته باشد اما می‌توان با رعایت ضوابط و قوانین موجود به سازه های مقاوم در برابر آتش سوزی دست یافت که از لحاظ اقتصادی نیز توجیه پذیر باشند.

  عوامل مختلفی در رسیدن به مقاومت در برابر آتش سوزی تاثیر دارند مانند مصالح مناسب، اقدامات مناسب در هنگام ساخت، تجهیزات هشداردهنده حریق، همچنین تجهیزات اطفا حریق مانند کپسول آتش نشانی.

  رعایت ضوابط و قوانین طراحی و اجرای سازه‌های مقاوم در برابر آتش سوزی به این معنی نیست که می‌توان اثرات آن را نادیده گرفت ولی می‌توان اثر بارهای آتش سوزی را به حداقل رساند. منظور از بارهای ناشی از آتش سوزی گرمای آزاد شده بر حسب کیلوژول در واحد سطح است.

  ویژگی‌های مصالح مورد استفاده در سازه‌های مقاوم در برابر آتش

  اولین و بارزترین ویژگی برای استفاده از مصالح مقاوم در این سازه ها مقاومت گرمایی بالاست به گونه ای که در دمای زیاد بلافاصله دچار گسیختگی نگردد.

  ویژگی دیگر عدم بوجود آوردن تنش های اضافی در سازه است. عدم اشتعال پذیری  مصالح مورد استفاده در سازه های مقاوم در براربر آتش سوزی بلافاصله بعد از در معرض شعله قرار گرفتن می تواند کمک شایانی به جلوگیری از گسترش سریع آتش سوزی و همچنین تحمل شعله ها تا رسیدن نیروهای امدادی کند.

  مصالح مقاوم نباید بلافاصله مقاومت خود را از دست دهد. این ویژگی سبب می گردد تا سازه در برابر آتش پایدار مانده و مقاومت خود را حفظ کند.

  مصالح ساختمانی بسیاری در ساخت یک سازه مورد استفاده قرار می گیرد، بطور مثال: سنگ، بتن، فولاد و…شناخت این مصالح و ویژگی ها و رفتار آن ها در برابر عوامل طبیعی و غیر طبیعی مختلف بطور ویژه آتش می تواند به درک ما در نحوه استفاده آن ها در ساختمان و انتظار ما از آن ها در برابر سازه های مقاوم در برابر آتش کمک کند.

  در زیر چند نمونه از مصالح مختلف که بطور معمول در ساختمان استفاده میشود را مورد بررسی قرار می دهیم. با ما همراه باشید.

  سنگ

  هدایت گرمایی یکی از ویژگی هایی است که باید در بررسی مصالح مدنظر قرار گیرد. هدایت گرمایی یارسانش در واقع قدرت انتقال گرما در اجسام جامد است. مصالح سنگی دارای هدایت گرمایی بسیار پایینی است.

  سنگ گرانیت و آهک  در برابر آتش و آتش سوزی به سرعت ترک خورده، خرد شده و مقاومت بسیار کمی در برابر آتش و حرارت دارد.بسیاری از سنگ ها پس از گرم شدن و طی یک دوره سرد شدن مقاومت خود را از دست داده و از هم گسیخته می شوند.

  آجر

  آجر را شاید بتوان به عنوان یکی از مصالح اصلی در ساخت بسیاری از ساختمان ها نام برد. آجر طی یک فرآیند در کارخانه و دمای بسیار بالا تولید می شود به همین دلیل می تواند تا دمای ۱۲۰۰ درجه در برابر آتش و گرما در ساختمان های مقاوم در برابر آتش از خود مقاومت نشان دهد.

  الیته  نقش ملات مناسب که بتواند چسبندگی قوی بین آجرها ایجادکند را نباید فراموش کرد. استفاده از ملات جهت اتصال مناسب در کنار آجر می تواند مقاومت خوبی در برابر آتش ایجادکند.

  چوب

  استفاده از الوار های چوبی با مقاطع بزرگ در ساختمان ها اصلا توصیه نمی شود. استفاده از چوب در ساختمان ها معمولا سبب افزایش شعله های آتش و آتش سوزی می گردد.

  در مناطقی که ناگزیر به استفاده از چوب در ساخت و ساز هستند، جهت افزایش مقاوت در برابر آتش سطح چوب را بوسیله مواد شیمیایی مانند: آمونیوم سولفات وفسفات، بریک اسید وبراکس پوشش می دهند. همچنین از رنگ های خاص جهت پوشش سطح چوب نیز جهت مقابله در برابر آتش استفاده می شود.

  بتن

  بتن امروزه بعنوان یکی از پرکاربردترین مصالح در ساختمان ها در سراسر جهان مورد استفاده است. مقاوت و رفتار بتن در برابر عوامل مختلفی تا حدود زیادی به مصالح مورد استفاده در ساخت و عمل آوری آن بستگی دارد.

  در بتن مسلح و بتن پیش تنیده محل قرارگیری آرماتورها و همچنین میزان پوشش بتن تاثیر بسزایی در افزایش مقاومت در برابر آتش دارد. بتن تا دمای حدود ۲۵۰ درجه سانتی گرارد عملکرد بسیار خوبی داشته و کاهش مقاومت بسیار ناچیزی را تجربه می‌کند.

  ساختمان های بتنی در دمای حدود ۱۰۰۰ درجه سانتی گرارد تقریبا تا یک ساعت می‌توانند مقاومت خود را در برابر آتش حفظ کنند. سیمان به عنوان یکی از مصالح ساخت بتن نقش اصلی را در افزایش مقاومت بتن در برابر آتش ایفا می‌کند.

  فولاد

  فولاد در دسته مصالح دارای هدایت گرمایی بالاست. قطعات فولادی در دمای حدود ۶۰۰ درجه سانتی گرارد مقاومت کششی خود را از دست داده و دچار تسلیم و گسیختگی شده و در دمای ۱۴۰۰ درجه بطور کامل ذوب می شوند.

  ستون های فولادی اگر بطور مداوم و در مدت زمانی طولانی تحت آتش سوزی قرار بگیرند ضعیف شده و مقاوت خود را از دست می دهند. میلگردهای فولادی مورد استفاده در سازه و قطعات بتن آرمه به مرور زمان و در معرض آتش سوزی ضعیف شده و باعث خرابی و تخریب بتن می شوند.

  برای از بین بردن این نقطه ضعف در ستون های فولادی، یکی از روش های مقاوم سازی آن ها در برابر آتش استفاده از آجر و پوشش بتنی  است. در سازه‌های بتن آرمه پوشش بتنی محافظ خوبی برای میلگردهاست. همچنین برای تیرها و قطعات فولادی می توان از پوشش های رنگ مقاوم در برابر آتش استفاده کرد.

  شیشه

  شیشه دارای هدایت گرمایی بسیار کمی است. شیشه در اثر گرما منبسط شده و با کاهش دما و سردشدن شروع به ترک خوردن می کند. استفاده از سیم های نازک فولادی یکی از روش های افزایش مقاومت شیشه در برابر آتش و پس از سرد شدن است. این روش کمک می کند که پس از ترک خوردن وشکستن شیشه، قطعات شکسته شده در جای خود باقی مانده و به اطراف پرتاب نشود.

  منبع : www.enline.ir

  از مواد سمی موجود در مصالح ساختمانی آگاه شوید

  چه دوست داشته باشیم و چه نداشته باشیم در زندگی روزمره در هنگام ساخت سازه‌ها و ساختمان‌ها باید با مصالح ساختمانی خطرناکی سر و کار داشته باشیم. هر ساختمانی در دنی

  از مواد سمی موجود در مصالح ساختمانی آگاه شوید

  حسین علی پناهی |  ساختمان

  چه دوست داشته باشیم و چه نداشته باشیم در زندگی روزمره در هنگام ساخت سازه‌ها و ساختمان‌ها باید با مصالح ساختمانی خطرناکی سر و کار داشته باشیم. هر ساختمانی در دنیا در قسمت یا قسمت‌هایی از خود مقداری از این مصالح ساختمانی و مواد خطرناک را پنهان کرده است. برخی از این مواد طبیعی بوده و برخی کاملا صنعتی و غیر ارگانیک هستند. حتی خطرناک بودن برخی از آن‌ها تا چند سال اخیر نیز مشخص نبوده و کسی از این موضوع اطلاعی نداشته است. بنابراین باید خوشحال باشیم که دانشی در این زمنیه بدست آورده‌ایم که با استفاده از آن می‌توانیم بیشتر از سلامتی‌مان مراقبت کنیم، برخلاف پدرانمان که از این دانش بی‌بهره بودند و خود را در معرض مواد سمی و خطرناک ساختمانی قرار می‌دادند.

  مواد خطرناک ساختمانی از سوزش آور و تحریک کننده تا کشنده و مرگبار

  هنگام کار با مصالح ساختمانی اگر مراقب نباشید جان شما در خطر خواهد بود. اما اگر بدانید که ماده خاصی برای شما مضر بوده و سلامتی شما را تهدید می‌کند و نحوه فائق آمدن بر این مشکل را بدانید، دیگر خطر خاصی شما را تهدید نخواهد کرد. مصالح ساختمانی خطرناکی که در ادامه این متن آمده‌اند از مواد کم خطر سوزش آور و تحریک کننده تا مواد کاملا سمی و سرطان زا هستند. این مواد بر اساس میزان تاثیرشان روی انسان رتبه‌بندی شده‌اند و برخی از آن‌ها حتی در تماس‌های کوتاه مدت نیز مرگ را به دنبال خواهند داشت. این مواد سمی ممکن است از طریق جذب پوستی، استنشاق و یا خورده شدن به بدن شما آسیب‌های جبران ناپذیری بزنند.

  خوشبختانه استفاده‌ی طبیعی و همراه با تمهیدات ایمنی و مراقبتی ویژه از این مواد در ساخت سازه‌ها کاملا ایمن و بی‌خطر است و تنها سهل انگاری انسان یا آتش سوزی و دیگر اتفاقات غیر مترقبه می‌تواند بدن انسان را در معرض آن‌ها قرار دهد.

  ممکن است با برخی از این مواد و خطرناک بودن‌شان برای سلامتی انسان آشنا باشید و یا برعکس، هیچ چیز در این مورد ندانید. پس با ادامه متن همراه باشید.

  سرب

  چیزی به عنوان سرب غیرسمی در طبیعت وجود ندارد و قرار گرفتن در معرض این ماده سمی می‌تواند باعث آسیب به سیستم عصبی،  کلیه و دیگر ارگان‌های بدن شود. سرب در مصالح ساختمانی مختلفی مانند رنگ‌های روغنی صنعتی، مصالح ساختمانی مربوط به سقف، درپوش‌ها و بست‌ها، لوله‌های فلزی، اتصالات و جوش و لحیم یافت می‌شود. خوشبختانه استفاده از این ماده‌ی سمی در تولیدات صنعتی بسیار کاهش یافته و امروزه مصالح ساختمانی حاوی سرب تنها در ساختمان‌های قدیمی و بیشتر از 40 سال عمر دیده می‌شود.

  آزبست

  به احتمال زیاد با این ماده خطرناک و کشنده آشنایی نسبی داشته باشید. تماس داشتن با این ماده سمی به اختلالات شدید و مزمن ریوی و حتی سرطان منجر خواهد شد. خطرناک بودن این ماده برای انسان در دهه‌ی 90 کشف شد و قبل از آن به طور گسترده در صنعت ساختمان مورد استفاده قرار می‌گرفت. البته در برخی از مصالح ساختمانی و مواد وارداتی هنوز ترکیبات آزبستی دیده می‌شود. این ماده در مصالح ساختمانی زیادی وجود دارد از جمله پلاستر دیوار، مواد عایق، دیگ‌های بخار، کاشی‌های کف ساختمان ساخته شده از ماده پلاستیکی وینیل، ترکیبات شیشه، پوشش لوله و شیلنگ، ترکیبات بتونه و درزگیری، مواد سقف کاری، مصالح گچ‌کاری و زیرسازی دیوارها، انواع موزاییک و کاشی و سرامیک یا ترکیبات عایق برای کف ساختمان، بسیاری از چسب‌ها، عایق‌های ضد آتش و مواد مقاوم در لایه‌های بیرونی ساختمان.

  سیلیس

  سیلیس نیز مانند آزبست سیستم تنفسی بدن را تحریک کرده و به تخریب سیستم تنفسی و ریوی انسان منجر می‌شود. البته این مشکلات حاد در تماس طولانی مدت با این ماده خطرناک حاصل می‌شود. سیلیس یک ماده طبیعی است که در انواع سنگ‌ها یافت می‌شود و از طریق سوراخ کردن سنگ، تولید ماسه یا انفجار در سازه‌های سنگی آزاد می‌شود. در سنگ‌هایی که در ساختمان‌ها به کار می‌رود مقدار زیادی سیلیس وجود دارد. البته این ماده خطرناک را در مقادیر کمتری می‌توان در خاک، آجر، بتن، کاشی‌های سرامیکی و حتی شن نیز یافت.

  بی فنیل‌های چند کلری (Polychlorinated biphenyls)

  اکنون به سراغ مواد ساختمانی خطرناک کمتر شناخته شده می‌رویم.

  بی فنیل‌های چند کلری ترکیبات شیمیایی صنعتی ساخته‌ی دست انسان هستند که در سال‌های قبل 1990 به طور گسترده در تجهیزات الکترونیکی مانند ترانسفورمرها و لامپ‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت. مواد سمی موجود در این ترکیبات ممکن است در طول زمان در بدن انبار شده و وقتی مقدار آن‌ها از حد متعادلی بیشتر شود می‌تواند به پوست، کبد و دیگر ارگان‌های بدن آسیب جبران ناپذیری وارد کند. البته امروزه خطر این ترکیبات سمی شناسایی شده است اما هنوز از این ترکیبات در ساخت مصالح ساختمانی و صنعتی معدود و خاصی استفاده می‌شود.

  منبع : Veritas- consulting

  منبع : www.irangan.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 1 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید