این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  مطالعه ماده را چه میگویند

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  مطالعه ماده را چه میگویند را از این سایت دریافت کنید.

  مطالعه ماده در جدول

  مطالعه ماده در جدول - مطالعه اجمالی ازرم مرور مترادف مطالعه خواندن قرائت بررسی پژوهش تتبع تحقیق دراست برابر پارسی بررسی پژوهش خواندن خوانش ن

  مطالعه ماده در جدول

  امتیاز دهید ☆★★★★ رتبه 4 از 5

  تعداد نظرات 7 دیدگاه تعداد لایک 46 پسندیدن تاریخ انتشار چهارشنبه ۱۵ دی ۱۴۰۰ بازدید 18,683 نفر مطالعه اجمالی ازرم مرور *************

  مترادف مطالعه: خواندن، قرائت، بررسی، پژوهش، تتبع، تحقیق، دراست

  برابر پارسی: بررسی، پژوهش، خواندن، خوانش، نگرش

  مطالعه. [ م ُ ل َ ع َ / ل ِ ع ِ ] ( از ع ، اِمص ) نگریستن به هر چیز برای واقف شدن به آن و تأمل و تفکر و اندیشه. نظر به دقت. ( ناظم الاطباء ). فرهنگستان ایران بجای این کلمه «بررسی » را پذیرفته است : بازرگان از مطالعه ضیعت و معامله و تجارت بازگشت. ( سندبادنامه ص 157 ). چون به بست رسید به مطالعه اعمال و تجدید عهد احوال رعیت مشغول شد. ( ترجمه تاریخ یمینی چ 1 تهران ص 407 ). ملک را خیال مطالعه جمال لیلی در دل آمد تا چه صورت است که موجب چندین فتنه است. ( گلستان ).

  - مطالعه نفس ؛ فرورفتن در خود. مشاهده درون. بررسی معرفت بوسیله خود معرفت. و رجوع به لاروس و روانشناسی از لحاظ تربیت تألیف دکتر سیاسی شود.

  || به اندیشه خواندن نامه ای را بی آواز. مرور کردن کتابتی به چشم بی آواز خواندن. ( یادداشت به خط مرحوم دهخدا ). قرائت. مطالعه کتاب ، خواندن کتاب. ( ناظم الاطباء ) : و معلوم است که مطالعه کتب و گزیدن سخنها و شرح دادن... در میان این زحمت ممکن نباشد. ( ذخیره خوارزمشاهی ). پدر منزوی گشت و ملک بدو بازگذاشت و به مطالعه کتب و مجالست اهل ادب پرداخت. ( ترجمه تاریخ یمینی چ 1 تهران ص 337 ). || ( اِ ) مکتوب. مرقومه. نامه. صاحب فلان بداند که مطالعه او رسید و بر رأی ما عرضه کردند. ( عتبةالکتبه ). گفت که [ ابوالمعالی هبةاﷲ ] در سال گذشته مطالعه به امیرالمؤمنین نوشتم مشتمل بر اینکه امسال سعی نمودم و ارتفاعات را ضبط کردم. دوازده هزار حاصل شد. ( تجارب السلف ). [ خلیفه ] آن مطالعه را جوابی فرمود مشتمل بر نوازش. ( تجارب السلف ). مطالعه دیگر به امیرالمؤمنین نوشتم و مقدار حاصل بنمودم خلیفه جواب مطالعه فرمود مشتمل بر استمالت. ( تجارب السلف ). || ( اصطلاح عرفانی ) عبارت از توفیقات حق تعالی مرعارفین راست. ( اصطلاحات شاه نعمت اﷲ ) ( ازفرهنگ مصطلحات عرفا ). توفیقات حق بدون طلب و سؤال در حق عارفان که تحمل بار سنگین خلافت را کرده اند، درآنچه به حوادث کون باز گردد. ( از تعریفات جرجانی ). و رجوع به مطالعت و مطالعة شود.

  ارائه شده توسط : حسین ایزدی

  در وب سایت : پرشین جم

  ثبت دیدگاه برای این مطلب

  نظرات شما عزیزان ریحانه فیزیک

  جمعه ۶ اسفند ۱۴۰۰ -ساعت:۱۸:۱۲:۵۵

  النا مطالعه ماده:فیزیک

  جمعه ۲۲ بهمن ۱۴۰۰ -ساعت:۲۳:۱۱:۱۳

  ناسناش

  ممنون که گفتید فیزیک 🙏

  پنجشنبه ۱۴ بهمن ۱۴۰۰ -ساعت:۰۹:۱۱:۴۰

  یاس مطالعه ماده

  یکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰ -ساعت:۰۷:۱۱:۴۱

  زهرا ۱۴۰۰ فیزیک

  شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰ -ساعت:۰۳:۱۱:۳۷

  ارزو فیزیک

  جمعه ۲۴ دی ۱۴۰۰ -ساعت:۰۲:۱۰:۳۶

  امیر‌محمد فیزیک

  پنجشنبه ۲۳ دی ۱۴۰۰ -ساعت:۱۲:۱۰:۱۹

  منبع : persiangem.ir

  علم مواد

  علم مواد

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  برای تأییدپذیری کامل این مقاله به منابع بیشتری نیاز است. لطفاً با توجه به شیوهٔ ویکی‌پدیا برای ارجاع به منابع، با ارایهٔ منابع معتبر این مقاله را بهبود بخشید. مطالب بی‌منبع را می‌توان به چالش کشید و حذف کرد.

  شبیه‌سازی پروفایل دمایی بدنهٔ شاتل بعد از ورود دوباره به جو زمین.

  علم مواد (به انگلیسی: Materials Science) یا مهندسی و علم مواد یک حوزهٔ میان رشته‌ای است که در آن رابطهٔ بین ساختار و خواص مواد به منظور طراحی مواد جدید برای پاسخگویی به نیازهای روزافزون فناوری مواد مورد بررسی قرار می‌گیرد. امروزه با افزایش تحقیقات در زمینهٔ نانو، مهندسی مواد به یکی از رشته‌های پیشرو در عرصه دانش بدل شده‌است. به‌طور خلاصه یک مهندس مواد در نخستین گام به‌کمک میکروسکوپ الکترونی روبشی، میکروسکوپ الکترونی عبوری، پراش پرتوهای ایکس و هم چنین روش‌ها و تجهیزات مشابه به شناسایی و بررسی ساختار میکروسکوپی مواد گوناگون می‌پردازد. در گام بعدی خواص مختلف مواد مورد اندازه‌گیری قرار می‌گیرند تا روش‌های تولید مواد جدید یا بهبود خواص مواد قبلی فرا گرفته شود.[۱][۲]

  علم مواد یا مهندسی مواد، یکی از اصلی‌ترین رشته‌های مهندسی است، زیرا دیگر رشته‌های مهندسی بدون مواد صنعتی ساخته شده توسط مهندسین مواد کارایی ندارند به عنوان مثال همه قطعات یک سیستم کامپیوتر با علم مواد ساخته می‌شود یا همه مصالح مورد نیاز ساختمان‌سازی برای رشته عمران را مهندسین مواد می سازند. در واقع بخش عمده ی مهندسی مواد از علم فیزیک و شیمی تشکیل شده است که البته کمی ریاضی هم به دلیل اینکه جزو رشته های مهندسی است به همراه دارد. مهندسی مواد و متالورژی در گذشته در دو زمینه مجزای سرامیک و متالورژی تقسیم ‌بندی می شد ؛ اما اکنون شامل طیف وسیعی از مواد مانند: فلزات ، سرامیک‌ها ، پلیمرها ، نیمه هادی‌ها ، مواد مغناطیسی، مواد فوتونیک و مواد بایولوژیکی می شود. مهندسی مواد یکی از رشته‌های مهندسی است که به درستی لقب مادر رشته‌های مهندسی را به خود اختصاص داده است که در کشور آلمان آن را با عنوان پزشکی مواد می شناسند.

  حوزه‌های پژوهشی در مهندسی مواد[ویرایش]

  رشته مهندسی مواد از آنجایی که تنها رشته مهندسی است که علم در آن جایگاه بنیادی دارد ( علم و مهندسی مواد ) زمینه های پژوهشی بسیار گسترده ای دارد. در این رشته می توان پروژه های پژوهشی را هم در قالب فعالیت مهندسی، و هم در قالب فعالیت علمی تعریف کرد. پژوهش ها از فرآیندهای اجرایی مانند جوشکاری و ریخته گری گرفته تا فعالیت های کاملاً تئوریک نانو مواد و مواد پیشرفته گسترده می شوند. در این رشته به راحتی و با قدرت انتخاب بالا می توان زمینه پژوهشی را انتخاب کرد و کرانه پژوهشی بسیار بالایی دارد.

  در یک دسته‌بندی کلی، مواد مورد مطالعه در مهندسی مواد به شش گروه اصلی فلزات (متالورژی)، سرامیک‌ها، پلیمرها، مواد مرکب (کامپوزیت‌ها)، بیومتریال (زیست مواد) و نیمه‌رسانا‌ها تقسیم می‌شوند.

  کار یک مهندس مواد چیست؟[ویرایش]

  احتمالاً تاکنون درباره  یک شیمی دان، فیزیک دان یا بیولوژیست شنیده باشد، اما درباره علم مهندسی مواد چیزی شنیده بودید؟ احتمالاً خیر. یکی از دلایلی که وجود دارد این است که مهندسین مواد گستره وسیعی از فعالیت ها را پوشش می دهند و دست به عرصه های مختلف شامل شیمی، بیولوژی و فیزیک، برده اند به همین دلیل عموم مردم آن را اختصاصاً برای یک فعالیت با اسم خاص نمی شناسند. گاهی اوقات مهندسین مواد مهندس سرامیک یا مهندس پلیمر و یا متالورژیست نامیده می شوند و شما می توانید محل کار آنها را در محل کار در صنایع، آزمایشگاه ها و دانشگاه های سراسر دنیا بیابید.

  با وجود گوناگونی آنها ، مهندسین مواد از یک نقطه نظر یکسان به مواد نگاه می کنند: آنها بدنبال ارتباط بین فهم ساختار مواد، خواص آنها ، چگونگی فرآیندهای ایجاد تغییرات در آنها، و کاری که آن مواد می توانند انجام دهند و کاربرد آنها هستند.[۳]

  در گذشته، مردم از طریق سعی و خطا، مواد مختلف را استفاده و مطابق نیاز خود تغییر می دادند و در مقیاس بزرگ و قابل دید کار می کردند بعنوان مثال حرارت دادن و سرد کردن تکه های آهن (چدن یا فولاد) با هدف سخت سازی. مهندسین مواد مدرن با مهارت خاصی مواد را بسته به اصول استنباط شده از چگونگی رفتار مواد در قرارگرفتن کنار هم، که اغلب در مقیاس غیرقابل دید با چشم غیر مسلح در مقیاس اتمی، تغییر داده و بهبود می دهند. این مقدار چقدر کوچک است؟ برای قرار دادن نقطه در انتهای این جمله شما نیاز به تریلیون ها اتم دارید.[۴]

  گرایش‌های اصلی[ویرایش]

  مهندسی و علم مواد رشته گسترده ای است به همین دلیل گرایش های متعدد برای آن تعریف شده است. در ادامه تعدادی از گرایش‌های مصوب و رایج در دانشگاه‌های ایران در مقاطع مختلف تحصیلی آورده شده است [۵][۶][۷][۸]:

  مقطع کارشناسی[ویرایش]

  متالورژی صنعتی متالورژی استخراجی سرامیک

  مهندسی مواد و متالورژی

  مقطع کارشناسی ارشد[ویرایش]

  نانو مواد (Nano material)

  بیومتریال (Bio material)

  شناسایی و انتخاب مواد مهندسی (Materials selection for engineering design)

  سرامیک (Ceramics)

  شکل‌دهی فلزات (Metalworking)

  ریخته‌گری (Casting) جوشکاری (Welding)

  استخراج فلزات (Extraction of metals)

  حفاظت و خوردگی (Corrosion and protection)

  مهندسی مواد مرکب (Composite material engineering)

  نگارخانه[ویرایش]

  جستارهای وابسته[ویرایش]

  متالورژی متالورژی استخراجی متالورژی صنعتی نانوتکنولوژی خواص مواد ساختار مواد عملیات حرارتی متالورژی پودر

  پانویس[ویرایش]

  ↑ «What is Materials Science? • Centre Newsletter Issue 3 • UK Centre for Materials Education». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۹ اوت ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۱۹ ژانویه ۲۰۱۳.

  ↑ معرفی رشته مهندسی مواد - متالورژی صنعتی بایگانی‌شده در ۱۳ مارس ۲۰۱۵ توسط Wayback Machine، وب‌گاه دانشگاه فردوسی مشهد.

  منبع : fa.wikipedia.org

  ماده چیست؟ ـ و چه ویژگی هایی دارد؟

  در ساده ترین تعریف هر چیزی که دارای جرم و حجم باشد، ماده نامیده می شود.مواد را به ۵ حالت جامد، مایع، گاز، پلاسما و چگالش بوزـ اینشتین تقسیم می کنند.

  علوم پایه

  ماده چیست؟ ـ و چه ویژگی هایی دارد؟

  خواندن این مطلب 12 دقیقه زمان میبرد

  ماده چیست؟ - و چه ویژگی هایی دارد؟

  در ساده ترین تعریف هر چیزی که دارای جرم و حجم (مقداری فضا اشغال کند) باشد، ماده نامیده می شود. این اصطلاح برای هر شیء فیزیکی قابل مشاهده ای که از ذرات کوچکتری به نام اتم یا مولکول تشکیل شده است، استفاده می شود. ذرات سازنده ی هر ماده با هم فاصله دارند و بینشان فضای خالی وجود دارد که مجموع این فضا های خالی به اضافه خود آن ها مساوی حجم آن است. این ذرات، همواره در حال جنب و جوش و حرکت هستند و بینشان نیروی ربایش وجود دارد. معرفی ماده در کتاب علوم پایه چهارم و پایه های دیگر ارائه شده است. برای شناخت مواد و حالت های آن با این مقاله نشریه جهان شیمی فیزیک با ما همراه باشید.

  منبع : www.jahaneshimi.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 13 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید