این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  مطلب مهمی که از یک صحبت برداشت شود و یادداشت شود در جدول

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  مطلب مهمی که از یک صحبت برداشت شود و یادداشت شود در جدول را از این سایت دریافت کنید.

  نکاتی را که هنگام یادداشت برداری باید بدانید

  يادداشت هایی که ضمن گوش دادن درس معلم یا خواندن کتاب های درسی تهیه می کنید، راهنمای اصلی شما در کار مطالعه و یادگیری است.

  نکاتی را که هنگام یادداشت برداری باید بدانید

  يادداشت هایی که ضمن گوش دادن درس معلم یا خواندن کتاب های درسی تهیه می کنید، راهنمای اصلی شما در کار مطالعه و یادگیری است.

  يادداشت برداری یکی از مهمترين فعالیت هایی است که دانشجویان یا هر فردی که در جلسه اموزشی یا پژوهشی قرار داشته باشد، به آن نیاز خواهد داشت. يادداشت برداری بعنوان یکی از بهترین شیوه های مطالعه به شما کمک ميکند تا اطلاعاتی را که امکان دارد فراموش کنید، مکتوب ساخته و ریسک از دست دادن آنها را به صفر برسانید. ولی براي استفاده از این امکان باید فوت و فن آنرا بدانید.

  کانال عصر ایران در تلگرام

  خواندن به تنهایی کافی نیست. دانسته ها به سادگی به فراموشی سپرده می شوند. خواندن زمانی موثر است که براي بخاطرسپردن ازطریق يادداشت برداری استفاده کنیم.

  _______________________________________________________________________________

  بیشتر بخوانید: فناوری هنوز حریف قلم نیست

  _______________________________________________________________________________

  يادداشت هایی که ضمن گوش دادن درس معلم یا خواندن کتاب های درسی تهیه می کنید، راهنمای اصلی شما در کار مطالعه و یادگیری است.

  قسمت اعظم درس خواندن شما باید از روی يادداشت هایی که هم در کلاس و هم از کتاب درسی برداشته اید، صورت گیرد. تجربه ها نشان می‌دهند که براي یادگیری، يادداشت برداری صحیح، چندین برابر از خواندن مؤثرتر است؛ ضمن این که يادداشت برداری صحیح، در بخاطرسپردن و به یادآوردن مطالب هم نقش اساسی دارد. کار يادداشت برداری، نوعی نزد خود تکرار کردن است که هم باعث تمرکز حواس و هم باعث بیش تر بخاطرسپردن مطالب درسی ميشود .

  به طور کلی خلاصه نویسی و يادداشت برداری به چهار علت پیشنهاد ميشود :نخست این که موقع مطالعه و دقیق خوانی، از اصول مهم به شمار مي‌ايد و در عمیق تر کردن یادگیری مؤثر است.

  دوم حجم و زمان مرور کم تر شده و امکان مرورهای چند باره را به شکلی سریع فراهم ميکند .

  سوم درصورتی که به شیوه ای صحیح انجام گیرد به هنگام مرور بهتر و مؤثر از خود مطلب موثر واقع ميشود و چهارم این امکان را فراهم ميکند که تمام مطالب و مباحث مرتبط با یک موضوع را که در کتاب درسی، جزوه، كتاب کمک اموزشی و هر منبع دیگری پراکنده باشد را در یکجا جمع اوري كرده و از پراکنده خوانی جلوگيري ميشود .

  يادداشت ها چه طور باید باشند؟

  جالب است بدانید که هر کتاب بطور میانگین ۱۵ درصد مطلب براي یادگیری دارد.

  به عبارت ديگر ۸۵ درصد هر کتاب( بطور متوسط) مطلب اضافی میباشد .

  ما بعنوان خواننده باید از آن ۱۵ درصد مطلب مفید نت برداریم.

  به همین سبب نت های ما باید در قالب کلمات کلیدی باشند. اغلب اشخاص در دفتر خویش نکته ها را بصورت جمله ای می نویسند که ای کار اصلا پیشنهاد نمی شود.

  نوشتن نکات بصورت جمله ای میتواند هم وقت بیشتری از ما بگیرد و هم عمل مرور را براي ما به شدت سخت کند.

  در هر صفحه از کتاب نکات اصلی ای درقالب جملات وجود دارند

  این جملات دارای دو تیپ( نوع) کلمه هستند.

  کلمات کلیدی کلمات اضافی

  در موقع يادداشت برداری باید از نوشتن کلمات اضافی بپرهیزیم.

  براي مثال به نکته ی زیر توجه کنید:

  “در فصل پائیز برگ درختان می ریزد و هوا اندکی سردتر ميشود . در نخستین روز این فصل زیبا است که دانش آموزان به مدرسه میروند . ”

  تصور کنید که نکته ی بالا جزء نکات اصلی یک کتاب میباشد .

  کلمات کلیدی این نکته عبارتند از:پائیز، برگ، سرد، مدرسه.

  کلمات کلیدی را نوشته و باقی کلمات را در قالب تصاویر در ذهن خویش نگه دارید.

  _______________________________________________________________________________

  بیشتر بخوانید: معجزه های یک کاغذ کوچک و چسبدار!

  _______________________________________________________________________________

  باید ها و نباید های يادداشت برداری

  بیش تر ما موقع مطالعه نت بر میداریم ولی از این نکته غافلیم که يادداشت برداری نادرست دقیقا مثل يادداشت برنداشتن است.

  چند بار برایتان پیش آمده که از کتابی نت برداری کنید ولی دوباره براي مرور سراغ آن يادداشت ها نروید؟

  نکات مهمی که باید اجرا کنیم:

  قبل از رفتن به کلاس یا سمینار و یا حتی مطالعه، خویش را از لحاظ ذهنيآماده کنید.

  مهارت های شنیداری خویش را تقویت کنید.

  اکثر وقت ها این ضعف سبب ميشود نکات کلیدی را یا نشنیده و یا متوجه نشویم.

  از روشی استفاده کنید که بیش تر با شما سازگاری دارد.

  اشخاص گوناگون از روش های متفاوت براي يادداشت برداری استفاده می کنند و اینکار سبب گرفتن نتيجه بهتری مي شود.

  يادداشت های خویش را مرور و ویرایش کنید.

  ممکن است پس از چند وقتی نکات جدیدی مرتبط با مطالب قبلی پیدا کنید. سعی کنید آن نکات را به يادداشت هایتان اضافه کنید.

  این نکات جدید به شما در مقابله با منحني فراموشی کمک می کنند.

  شیوه هایی مثل هایلایت کردن و یا خط کشیدن زیر مطالب انعطاف زيادي ندارند.

  از این رو اشخاص معمولاً دوباره به سراغ آن ها نمی آیند و آن ها را مرور ميکنند .

  در یک تحقيق، ثابت گردید یادگیری مطالبی که شاگردان بصورت درست در دفترچه يادداشت خویش می نویسند، بسیار بیشتر از مطالبی است که آن ها را يادداشت نمی کنند؛ به عنوان مثال ، از شاگردان خواسته شده بود تا در زمان خواندن یک متن 160 کلمه ای، يادداشت بردارند و یک هفته بعد در یک ازمون یادآوری در زمینة آن شرکت کنند. نتیجه نشان داد که ميزان یادآوری آ ن مطالبی که در يادداشت ها وجود داشت، 34 درصد بود، ولی ميزان یادآوری آن مطالبی که در يادداشت های شاگردان وجود نداشت، کم تر از 5 درصد بود. این امر، بیانگر نقش يادداشت، در یادگیری بهتر مطالب است.

  منبع مطلب : www.asriran.com

  یادداشت برداری از سخنرانی

  یکی از مشکلاتی که اکثر دانش آموزان و دانشجویان با آن درگیر هستند، حواس پرتی سرکلاس است که با یادداشت برداری از سخنرانی حل می شود.

  یادداشت برداری از سخنرانی

  سلام ماهانی های عزیز،وقتتون بخیر. امیدوارم که حالتان عالی باشد.یکی از مواردی که باعث افزایش تمرکز و یادگیری سریع تر در آموزش دیدن ما می شود،یادداشت برداری از سخنرانی می باشد. شاید بارها برایتان اتفاق افتاده باشد که در یک سمینار و یا در ک سخنرانی نیاز به یک یادداشت برداری دقیق و کاربردی داشته باشید، اما نتوانسته باشید که به درستی یادداشت برداری از سخنرانی را انجام داده باشید.

  و یا یکی از مشکلاتی که اکثر دانش آموزان و دانشجویان با آن درگیر هستند، حواس پرتی سرکلاس است. امروز می خواهیم در این مقاله درباره یکی از مهم ترین شیوه هایی که موجب افزایش تمرکز می شود یعنی یادداشت برداری از سخنرانی صحبت کنیم.

  در این مقاله منظور از سخنرانی هر فرآیندی است که یک نفر در حال تدریس به شما می باشد و شما می توانید از راهکارهایی که در این مقاله به شما آموزش می دهیم برای شرکت در سمینار های آموزشی، کلاس دانشگاه،‌ مدرسه و … استفاده کنید.

  و در ادامه درباره ی نحوه یادداشت برداری از سخنرانی و اینکه یادداشت برداری چه کمکی به ما می کند را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

  چرا باید فرآیند یادداشت برداری از سخنرانی را انجام دهیم؟

  افزایش تمرکز:

  یکی از مهم ترین دلایل که ما باید یادداشت برداری را انجام دهیم این است که تمرکز ما در کلاس درس افزایش پیدا می کند. برای مثال وقتی که شما یادداشت برداری می کنید مدام به این فکر هستید که حرف های مهم استادتان را یادداشت کنید و از چیزی عقب نیوفتید و به این شکل باعث می شود که شما تمام حواستان را به کلاس و یا جلسه سخنرانی اختصاص دهید و مسائل دیگر حواستان  را پرت نکند و در نهایت تمرکز شما برای یادگیری افزایش پیدا کند.

  در غیر این صورت که به جای یادداشت برداری از سخنرانی مدام به فکر حرف زدن با همکلاسی های خودتان هستید و یا ناگهان ذهنتان شما را با خودش به مرور خاطرات گذشته و یا پیش بینی اتفاقاتی که قرار است در آینده رخ دهد می برد و همین مسئله باعث می شود که بازدهی شما در یادگیری بسیار پایین بیاید.

  به این علت که شما ناگهان به خودتان می آیید و متوجه می شوید که مباحث بسیاری از درس را متوجه نشده اید و چون معمولاً مطالب به هم پیوسته هستند، شما متوجه ادامه سخنرانی و یا کلاس درس نمی شوید.

  پیشنهاد ما به شما : یادداشت بردری به روش کرنل

  بازخوانی ساده تر و یادگیری بهتر:

  یکی دیگر از مهم ترین مواردی که استفاده یادداشت برداری از سخنرانی را بر همه واجب می کند این است که ما صحبت های استاد را کنار هر قسمت مربوطه می نویسیم. این شرایط به ما این امکان را می دهد تا در خانه زمانی که مشغول مطالعه هستیم،‌تمامی صحبت هایی که سر کلاس انجام  شده است را به یاد آورید و در نتیجه به این شکل یادگیر و به خاطر سپاردن مطالب و درک مطلب را بسیار افزایش می دهد. را بسیار زیاد کنید.

  دانشجوی برتر:

  یکی دیگر از مهم ترین فواید یادداشت بردرای از سخنرانی این است که باعث می شود تا استاد و سایرین همکلاسی هایتان به دید یک دانشجوی موفق به شما نگاه کنند. در نتیجه نه تنها نمره کلاسی شما افزایش پیدا می کند، بلکه هم کلاسی هایتان بیشتر از شما سوال می پرسند و وقتی  که به آنها جواب می دهید، ناخودآگاه میزان تسلط خودتان بر آن مبحث را نیز افزایش می دهید.

  در ادمه نکاتی را بررسی می کنیم که با استفاده از آنها می توانید کیفیت یادداشت برداری از سخنرانیتان را افزایش دهید.

  نکاتی که از نظر شما مهم است را یادداشت کنید:

  یکی از مهم ترین نکات در یادداشت برداری از سخنرانی، نوشتن مطالب مهم است. خیلی از افراد تمامی مسائلی که معلم می گوید را می نویسیند که این مسئله باعث می شود که در اکثر اوقات از سخنران عقب بیوفتند و تمرکزشان را از دست بدهند و متوجه باقی مطالب نشوند. برای آن که این اتفاق برای شما رخ ندهد تلاش کنید تا مطالب مهم را بنویسید.

  برای خودتان اختصار در نظر بگیرید:

  یکی از بهترین تکنیک ها برای یادداشت برداری از سخنرانی این است که شما برای برخی از کلمات مانند در نتیجه،‌ همچنین و… اختصار هایی را در نظر بگیرید. این کار به شما کم می کند کند که سریع مواردی که به آن ها نیاز دارید را بنویسید. همچنین زمانی که می خواهید کتابتان را بخوانید، به دلیل اینکه از اختصارها استفاده کرده اید، مطالب را به صورت مرتب در کتابتان برای همیشه داشته باشید.

  پیشنهاد ما به شما : تمرین های عملی تندخوانی

  یادداشت های خود را برجسته ، زیر خط و بزرگ بنویسید:

  با خط کشیدن ، ذکر نکات کلیدی در یادداشت های سخنرانی آسان تر است .اگر سخنران شما بر موضوعی مهم تأکید دا رد ، توجه به برخی از کلمات یا عبارات به هر روشی به بهترین وجهی به شما کمک می کند تا آن را به خاطر بسپارید – اما با خلاقیت های هنری خود خیلی حواس پرت نشوید.

  استفاده از رنگ ها و هایلایترهای مختلف نیز به عنوان ترفند شناخته می شوند (و همچنین باعث می شوند صفحات یادداشت های شما هیجان انگیزتر به نظر برسند) ، اما احتمالاً بهتر است این موارد را بعد از کلاس هنگام خواندن دوباره یادداشت های خود اضافه کنید چون در غیر این صورت زمان شما را می گیرند.

  یادداشت های خود را بعد از سخنرانی تایپ کنید:

  مرور مجدد یادداشت های سخنرانی خود بلافاصله پس از کلاس همیشه ایده خوبی است. خواندن یادداشت های شما به تقویت دانش شما کمک می کند و تایپ کردن آنها بهترین راه برای اطمینان از درک همه چیز است.

  پیشنهاد ما به شما : حافظه تصویری

  به طور منظم یادداشت های خود را مرور کنید:

  دست کم 60 درصد محتوای یک سخنرانی، در طول 24 ساعت پس از آن، از یاد می رود؛ مگر آن که در این باره، اقدامی صورت گیرد. از این رو، شما باید با فاصله های زمانی کوتاه، یادداشت های خود را برای به خاطرسپاری بهتر و بیشتر، مرور کنید.

  یادداشت های سخنرانی خود را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

  به اشتراک گذاشتن مطالبی که یاد گرفته اید به شما در درک بهتر کمک می کنند. به همین دلیل است که آخرین مرحله و تکنیک یادداشت برداری از سخنرانی به این عنوان اختصاص پیدا می کند. سعی کنید این یادداشت ها را پس از کلاس یا سخنرانی با دوستان خودتان به اشتراک بگذارید و نظرات آنها را بپرسید و با هم دیگر تبادل اطلاعات کنید .

  انواع یادداشت برداری

  بسته به سلیقه و میزان یادگیری و ادراک افراد از مطالب، شما راههای مختلفی برای یادداشت برداری دارید . هرکدام از این روش ها میتوانند در موقعیت های مختلف مورد استفاده قرار بگیرند و برای شما بهره وری داشته باشد. 5 روش مهم برای اینکار عبارتند  از:

  منبع مطلب : mahanteymouri.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 1 ماه قبل
  1

  جواب.نکته

  مهدی 3 ماه قبل
  3

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید