این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  مظفرالدین شاه در جیران

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  مظفرالدین شاه در جیران را از این سایت دریافت کنید.

  این ناصرالدین شاه ،آن ناصرالدین شاه نیست / سریال «جیران» ، فرسنگ ها دور از واقعیت تاریخی

  همشهری نوشت : یک استاد تاریخ‌پژوه در صفحه اینستاگرام نگاهی به تاریخ ایران و جهان، نکات جالبی درباره واقعیت‌های سریال «جیران» گفته و تاکید کرده در سریال «جیران» تصویر درستی از شخصیت ناصرالدین‌شاه به نمایش گذاشته نشده است.

  ۵ نفر ۹ تیر ۱۴۰۱ - ۲۳:۴۲

  این ناصرالدین شاه ،آن ناصرالدین شاه نیست / سریال «جیران» ، فرسنگ ها دور از واقعیت تاریخی

  همشهری نوشت : یک استاد تاریخ‌پژوه در صفحه اینستاگرام نگاهی به تاریخ ایران و جهان، نکات جالبی درباره واقعیت‌های سریال «جیران» گفته و تاکید کرده در سریال «جیران» تصویر درستی از شخصیت ناصرالدین‌شاه به نمایش گذاشته نشده است.

  علیرضا داوودزاده، تاریخ‌پژوه و مدرس دانشگاه در صفحه اینستاگرام نگاهی به تاریخ ایران و جهان گفته که در سریال «جیران» تصویر درستی از شخصیت ناصرالدین‌شاه به نمایش گذاشته نشده است. او گفته: « درست است که شخصیت ناصرالدین شاه آدم بی‌اراده و خوش‌گذرانی بوده اما بهرحال نزدیک به پنجاه سال سلطنت کرده و توانسته قدرت را در دستانش نگه دارد. او سیاست را می‌شناخته آدم باهوشی بوده. اینطور نیست که همینطور بنشیند و از هیچ چیز خبری نداشته باشد و اطرافیانش هرکاری می‌خواهند انجام دهند.»

  این مدرس تاریخ توضیح داده که در تصویر تاثیر زنان در دربار هم اغراق شده است. او گفته: «زنان درباری از دوران باستان تا معاصر تاثیرگذار بوده‌اند، اما دیگر نه به حدی که در سریال «جیران» نشان داده شده است. این تاثیر بیش از حد پررنگ شده. انگار هیچ تصمیمی گرفته نمی‌شود مگر اینکه مهدعلیا یا یکی از زنان در آن دخالتی داشته باشد.»

  این تاریخ‌دان گفته که در آن دوران دخالت روس و انگلیس در امور کشور بسیار زیاد بوده اما در این سریال اشاره‌ای به آن نشده است.

  درباره وضعیت کاخ گلستان در ابتدای سلطنت ناصرالدین‌شاه هم گفته: «خیلی از بخش‌های کاخ گلستان آن زمانی که این داستان دارد روایت می‌شود یعنی در اوایل دوره ناصرالدین شاه اصلا وجود نداشته‌اند. مثلا ساختمان شمس‌العماره که بارها در سریال نشان داده شده، سال‌ها بعد از مرگ جیران ساخته شده است.»

  او گفته ماجرای عشق ناصرالدین‌شاه به جیران واقعی است و نام اولین سوگلی ناصرالدین‌شاه دختری به نام جیران بوده است. مهدعلیا و زن‌های عقدی سریال هم واقعی هستند و در شخصیت‌پردازی‌شان هم سعی کرده‌اند نیم‌نگاهی به شخصیت‌های واقعی داشته باشند اما مثلا شخصیتی مثل سیاوش کاملا خیالی است.

  بیشتر بخوانید:

  آثار نقاشان نامدار دوران قاجار / چهره واقعی امیرکبیر و ناصرالدین شاه را ببینید

  از دیدن الماس کوه نور تا شطرنج بازی با «زن پیر ناقلا» / روایت ناصرالدین شاه از دیدار با ملکه ویکتوریا

  21220 کد خبر 1646670

  برچسب‌ها

  قاجار تاریخ معاصر تاریخ تهران

  مطالب مرتبط

  هشت اثر تاریخی استان سمنان در فهرست ملی به ثبت رسید

  با ملکه روسیه هم دیدار کرد / نقشه سیدجمال‌الدین اسدآبادی برای درانداختن جنگ میان روس و انگلیس

  دختر مظفرالدین شاه ، بنیان‌گذار تاکسیرانی در ایران و آسایشگاه کهریزک + عکس دیده نشده

  آثار نقاشان نامدار دوران قاجار / چهره واقعی امیرکبیر و ناصرالدین شاه را ببینید

  مرمت خانه تاریخی آخوند ابو در خرم آباد آغاز شد 

  تصویر قدیمی‌ترین قباله ازدواج / سند نکاح برادر بزرگ شاه ‌عباس صفوی در مرکز اسناد آستان قدس

  تبریز کهن شهر یخچال‌های تاریخی/ کولرهای طبیعی را در تابستان داغ تجربه کنید!

  مادر ناصرالدین شاه عاشق امیرکبیر بود؟

  «جیران» توقیف نشده‌است

  منبع مطلب : www.khabaronline.ir

  جیران کیست؟ آشنایی با سوگلی حرمسرای ناصرالدین‌‌شاه به بهانه پخش سریال جیران

  ناصرالدین شاه یکی از عجیب‌ترین شاهان تاریخ ایران و بی‌اغراق جهان است! یکی از مهمترین ماجراهای زندگی او آشنایی و ازدواج با جیران است.

  جیران کیست؟ آشنایی با سوگلی حرمسرای ناصرالدین‌‌شاه به بهانه پخش سریال جیران

  محبوبه آب‌برین ۱۴۰۰/۱۲/۰۱ | ۱۸:۱۳ ۱۴۰۱/۰۴/۲۹

  ناصرالدین‌شاه یکی از عجیب‌ترین شاهان تاریخ ایران و بی‌اغراق جهان است! او در پنجاه سال پادشاهی‌اش مجموعه‌ای از عجیب‌ترین رفتارهای حکومتی و شخصی داشت که تأثیراتش تاکنون ادامه دارد. زندگی خصوصی ناصرالدین‌شاه و حرمسرای   او به‌عنوان یکی از مشهورترین حرمسراهای تاریخ نامبرده می‌شود اما نام او تنها با نام یک زن عجین شده است: جیران!

  این عجین شدن زمانی عجیب‌تر می‌شود که بدانیم او در طول زندگی‌اش یکی از معروف‌ترین و اسرارآمیزترین حرمسراهای تاریخ را داشت و تا زمان ترورش به دست میرزا رضای کرمانی و به اعتبار سخن عین‌الدوله، ۱۱۲ زن عقدی و صیغه‌ای داشت. این روزها و همزمان با پخش سریال جیران حسن فتحی از شبکه نمایش خانگی، بار دیگر نام شاه شهید و سرگذشت سوگلی‌ حرمسرایش یعنی جیران موردتوجه بسیاری از ایرانیان قرارگرفته است.

  در ادامه نگاهی داریم به زندگی جیران با نام اصلی خدیجه خانم تجریشی، سوگلی حرمسرای ناصرالدین‌شاه.

  جیران و اسرار حرمسرای ناصری

  جیران کیست؟

  جیران که به ترکی به معنای غزال است، لقبی است که ناصرالدین‌شاه به زن محبوب‌ خود یعنی خدیجه خانم تجریشی داد. خدیجه خانم تجریشی که به نام فروغ‌السلطنه نیز معروف بود، دختر باغبانی به نام محمدعلی بود. خانواده او از اهالی تجریش و قریه کوهسار بودند. جایی که در آن زمان خوش آب‌وهوایی‌اش زبانزد خاص و عام بود. او بااینکه در خانواده‌ای کاملاً معمولی و روستایی بزرگ شده بود، روحیه‌ای جسور، کنجکاو و بلندپرواز داشت. از ویژگی‌های شخصیتی ذکر شده درباره جیران می‌توان به علاقه بی‌حدوحصر او به سوارکاری اشاره کرد. در آن سال‌ها که عمده زن‌ها به کارهای خانه مشغول بودند و سوارکاری و شکار برای دختران چندان رواج نداشت، خدیجه تجریشی مدام به اسب‌سواری می‌رفت و نقل است که لباس و چکمه مردانه می‌پوشید و روبنده‌اش را به گرد سر می‌پیچید و بسیار چالاک اسب‌سواری می‌کرد و به شکار می‌پرداخت.

  تصویر واقعی جیران

  *تصویر بالا به عنوان تصویر واقعی جیران منتشر شده اما نسبت به صحت آن اطلاع دقیقی در دست نیست*

  همین شیفتگی جیران به شکار و رفتار ِ خارج از عرف زمانه‌اش یکی از دلایل دلبستگی ناصرالدین‌شاه به او بود و البته به این‌ها باید زیبایی‌اش را نیز اضافه کرد که در همان لحظه نخست دلِ شاه شهید را برد و به خاطر درشتی و زیبایی چشمانش، شاه به او لقب جیران داد. درباره نحوه آشنایی ناصرالدین‌شاه با جیران و اولین دیدار عاشقانه آن‌ها چند نقل‌قول تاریخی وجود دارد که نگاهی به آن‌ها می‌اندازیم.

  کتاب‌هایی که شما را به تاریخ سریال خاتون می‌برد

  اولین دیدار ناصرالدین‌شاه و جیران

  در کتاب اعلم‌السطلنه (تقی‌ دانشور) نحوه ملاقات ناصرالدین‌شاه با جیران به این صورت ذکر شده است:

  «شاه روزی در اطراف شمیران و تجریش سواره به شکار بلدرچین رفته بود. غفلتاً چند بلدرچین روی درخت توتی پریدند و شاه برای زدن آنها زیر درخت توت رفت. دختری دهاتی بالای درخت رفته و مشغول خوردن توت بود. دخترک اعتنایی به شاه نکرد.

  ولی شاه فریفته جمال دختر دهاتی شد و بر سبیل مزاح خطاب به وی گفت: دختر! زن من می‌شی؟ دخترک شانه‌هایش را بالا انداخت و بدون آنکه بداند طرف صحبتش شاه مملکت است، گفت: تو که داخل آدم نیستی. من زن شاه می‌شم! و بعد با لفظ برو گم شو! مکالمه را تمام شده حساب کرده بود. اما وقتی ملازمان شاه ترسان و لرزان او را شیرفهم کردند که این مرد با این لباس و این خدم و حشم شاه مملکت است، جیران از درخت پایین پرید و با رفتاری مؤدب و شرمسار، عذرخواهی کرده بود. شاه جوان که از همان ابتدا شیفته سکنات و وجنات او شده بود، او را به ارگ سلطنتی دعوت کرد و از او خواست تا با شاه ازدواج کند.»

  چرا ناصرالدین‌شاه آیکن زمان قاجاره؟!

  همچنین روایت دیگری توسط عباس امانت درباره این دیدار ذکر شده که به این شرح است:

  جیران ابتدا به جهت فراگرفتن رقص و آواز به حرم‌سرای شاهی آورده شد و نخستین‌بار ناصرالدین‌شاه او را اندکی پس از قتل امیرکبیر در جمع ملازمان مهدعلیا دید و همان‌جا به او دل بست.

  در روایت دیگری هم مونس الدوله که ندیمه و کنیز انیس الدوله (همسر و سوگلی ناصرالدین‌شاه بعد از جیران) اولین دیدار ناصرالدین‌شاه و جیران را این‌گونه شرح می‌دهد:

  شاه که در حین تفرج، زیر درخت توتی به جمعی از دختران که جیران نیز میان آن‌ها بود برخورده بود، فریفته چشمان درشت و سیاه او شد و ملازمان خود را فرستاد تا از نام و نشانش سؤال کنند و پدرش را بیابند. ناصرالدین‌شاه آن‌قدر آنجا منتظر ایستاد تا خواجه‌ها و پیشخدمت‌ها آمدند و خبر آوردند که اسم او خدیجه است و اسم پدرش هم «میرزا محمدعلی». دیگر کار تمام بود و به حکم قبله عالم، جیران را از درخت پائین آوردند و پیش خانم‌های اندرون بردند. رختش را عوض کردند، حمامش بردند و ملاباشی او را نودونه سال برای ناصرالدین‌شاه صیغه کرد.

  اما حسین لعل در کتاب «قبله عالم» این دیدار را کاملاً متفاوت از دیگران نقل می‌کند، او نوشته است که ناصرالدین‌شاه در دوران پیری‌اش با جیران دیدار کرده و سوار بر کالسکه‌ای به‌طرف صاحبقرانیه در حرکت بوده که ناگهان صدای آواز دلنشینی می‌شنود؛ از کالسکه پیاده شده و به دنبال صدا می‌گردد تا این‌که به دیوار باغی می‌رسد و نهایتاً صاحب صدا (جیران) را می‌یابد و همان‌جا یک دل نه، صد دل عاشق جیران می‌شود؛ جیران هم مدهوش زرق‌وبرق و لباس پرطمطراق شاه شده به‌سرعت همسری او را می‌پذیرد.

  هر کدام از این روایت‌ها که آغاز آشنایی جیران و ناصرالدین‌شاه باشد آغازی برای یک زندگی پر و پیچ خم برای یک زن و تأثیرگذاری او بر دربار قاجار و تاریخ است.

  عکسی از  حرمسرای ناصرالدین شاه

  ناصرالدین‌شاه‌های قبل از بهرام رادان!

  بهرام رادان اولین بازیگری نیست که در ردای ناصرالدین شاه ظاهر شده است. پیش از او نیز بازیگران بزرگ سینمای ایران تاجِ ناصری را بر سر گذاشته و سعی در نمایش چهره واقعی سلطان صاحبقران داشته‌اند. از جمله ماندگارترین ناصرالدین‌ شاه‌های در قاب تصویر، حضور جمشید مشایخی در نقش ناصرالدین‌شاه و در سریال سلطان صاحبقران است.

  منبع مطلب : fidibo.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 2 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید