این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  معروف ترین مسابقات ورزشی در دوره آتن قدیم برگزار می شد در چه مکانی بود

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  معروف ترین مسابقات ورزشی در دوره آتن قدیم برگزار می شد در چه مکانی بود را از سایت پشتوک دریافت کنید.

  بازی‌های المپیک باستان

  بازی‌های المپیک باستان

  بازی‌های المپیک باستان آیینی بود که هر چهار سال یک بار در یونان باستان در محلی به نام المپیا برگزار می‌شد و نوباوگان، جوانان و پهلوانان جداگانه به مبارزه می‌پرداختند، در حاشیه المپیک مسابقه‌های شعر و شاعری، سخن‌وری و موسیقی هم برگزار می‌گردید. این بازی‌ها حدوداً بین سال‌های ۸۸۴ پیش از میلاد تا ۷۰۴ پیش از میلاد مسیح آغاز شد و در سال ۳۹۳ میلادی امپراتور روم، تئودوسیوس، برگزاری المپیک را ممنوع کرد.

  مسابقات المپیک در بین یونانی‌ها از اهمیت زیادی برخوردار بود چنانکه مورخین یونانی در دوران باستان، از آن به عنوان یک واحد برای اندازه‌گیری زمان استفاده می‌کردند. یک «المپیاد» بیانگر چهار سال می‌بود.

  خاستگاه[ویرایش]

  در مورد خاستگاه بازی‌های المپیک روایات متعددی وجود دارد. یکی از این روایات نخستین بازی‌های المپیک را با مفهوم εκεχειρία«(اکخیریا)» یا آتش بس المپیک مرتبط می‌داند. بر اساس اساطیر، پادشاه ایفیتوس از الیس، که به دنبال برقراری صلح در میان یونانیان در حال جنگ بود به ملاقات اوراکل از دلفی رفت. در آنجا به ایفیتوس توصیه شد هر چهار سال یکبار با جایگزین کردن رقابت‌های ورزشی دوستانه به جای جنگ، حلقه درگیریها را قطع کند. ایفیتوس از پادشاه لیکورگوس از اسپارتا و پادشاه کلئوستنس از پیسا برای این کار دعوت به همکاری کرد. آنان آتش بسی را که "اکهیریاً نام گرفت پذیرفتند و نخستین بازی‌های المپیک را در المپیا برگزار کردند. جنگ از ۱۲ روز قبل از مسابقات تا ۱۲ روز پس از آن قطع می‌شد، و بدین ترتیب ورزشکاران، هنرمندان، و تماشاگران می‌توانستند به المپیا سفر کنند، تا در مسابقات شرکت کرده و دوباره در آرامش به سرزمین‌های خود بازگردند.

  بازیهای المپیک در ابتدا یک جشن مذهبی بود که برای ادای احترام به زئوس (پادشاه خدایان یونان) در صحن مربوط به او برگزار می‌شد. این مسابقات هر چهار سال یک بار و از سال ۷۷۶ قبل از میلاد در المپیا که محل صحن زئوس بود برگزار می‌شد.[۱]

  افسانه‌های زیادی پیرامون پیدایش مسابقات المپیک به وجود آمده‌است: بر اساس یک داستان، هرکول (که در اساطیر یونانی نیم خدا بود) آن را جهت تجلیل از فتوحات بی نظیرش بوجود آورد. بر اساس افسانه‌های دیگر زئوس و کرونوس، دو خدای یونان باستان، با یکدیگر بر سر فرمانروایی المپیا به جدال برخاستند که نهایتاً زئوس به پیروزی نائل آمد. بر اساس این داستان مسابقات المپیک یادبود این پیروزی می‌باشد.[۲]

  تاریخچه[ویرایش]

  بر اساس شمارش سالهای المپیادها تاریخ آغاز این بازی‌ها به سال ۷۷۶ پیش از میلاد مسیح بازمی گردد، گرچه نظرات محققان در مورد زمان آغاز مسابقات بین سالهای ۸۸۴ پیش از میلاد تا ۷۰۴ پیش از میلاد در نوسان است. در زیر و روی تاریخ یونان و آثار کشف شده به سال ۷۶۶ پیش از میلاد مسیح برخورد می‌کنیم که «تیمائوس» نخواستیم این مدل رو بیشتر ۵رمان که در پاوه ماهیانه سراب ۵۵متری که با هم بودن را به بیداری بگذرانیم که سال گذشته به انجام کاری کنیم کار آن ها در پاوه ماهیانه و مورخ یونانی در نوشته‌های خود از مردی بنام «کره ابوس» یاد کرده‌است که در راه رفتن از همه سریعتر بوده‌است.

  از آن زمان به بعد، این مسابقات در یونان باستان از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار شد، و این مسابقات در قرون شش و پنج پیش از میلاد مسیح به اوج اهمیت خود دست یافت. المپیک از اهمیت مذهبی بنیادینی برخوردار بود، و در بین رقابت‌ها قربانی و مراسمی برای ادای احترام به زئوس و پلوپس برگزار می‌شد. (زئوس مجسمه عظیم در المپیا مستقر بود)، و پلوپس، قهرمان آسمانی و پادشاه المپیا بود که مسابق ارابه رانی وی از شهرت بسیاری برخوردار بود و مسابقات به افتخار وی برگزار می‌شد. تعداد ورزش‌ها به ۲۰ رسید، و جشن تا چندین روز ادامه می‌یافت.از برندگان رقابت‌ها تجلیل بسیاری به عمل می‌آمد و آنان در شعر و مجسمه جاودانگی می‌یافتند. این مسابقات هر چهار سال یکبار انجام می‌شد، و فاصله زمانی بین برگزاری دو دوره از مسابقات 'المپیاد' نام گرفت. یونانیان از المپیادها به عنوان روشی برای شمارش سال‌ها استفاده می‌کردند. مشهورترین ورزشکار المپیک در این دوره می‌زیست: کشتی گیر قرن ششم پیش از میلاد میلو از کروتون تنها ورزشکار المپیک است که در شش المپیک قهرمان شده‌است.

  با به قدرت رسیدن رومیان در یونان از اهمیت مسابقات کاسته شد. زمانی که مسیحیت تبدیل به دین رسمی امپراتوری روم شد، بازی‌های المپیک به عنوان جشنواره‌ای کفرآمیز و مغایر با اخلاقیات مسیحیت تلقی شد، و در سال ۳۹۳ دوران مسیحیت امپراتور تئودوسیوس برگزاری المپیک را ممنوع کرده و بدین ترتیب به سنتی هزار ساله پایان داد. این تعطیلی طولانی سبب ویرانی «المپیا» و نیایشگاه «زئوس» نماد قدرت و پهلوانی گردید.

  هیپیاس نخستین کسی است که لیستی از برندگان بازی‌های المپیک را ثبت کرده‌است. و بر اساس زمان اراتوستن، اتفاق نظر عمومی بر آن است که نخستین بازی‌های المپیکی در خلال تابستان سال ۷۷۶ پیش از میلاد برگزار شده‌است.[۳]

  رشته‌ها[ویرایش]

  مسابقات در ابتدا تنها شامل «مسابقه دو» بود، ولی بعدها کشتی، بوکس و پرش به آن اضافه شد.[۴] رشته‌های ورزشی برگزار شده در ادوار مختلف این مسابقات شامل ماده‌های مختلف مسابقات دو، پرش، پرتاب دیسک، پنجگانه باستانی، مشتزنی، کشتی، پانکریشن، اسب‌دوانی و ارابه رانی می‌شد.[۵]

  شرایط[ویرایش]

  در دوران باستان تنها مردان یونانی که آزاد (و نه برده) متولد شده بودند می‌توانستند در مسابقات در جشن مذهبی زئوس شرکت کنند. زنانی که مجرد بودند در تاریخ دیگری به احترام هرا همسر زئوس و مادر هرکول، به مسابقه می‌پرداختند. زن‌های ازدواج کرده حق شرکت در مسابقات را نداشته و در صورت مخالفت باید بهای آن را با جانشان می‌پرداختند.[۴][۱]

  شرکت کنندگان که متشکل از افرادی که ثروت و وقت کافی داشتند که به تمرین ورزشی بپردازند. افراد در این مسابقات به صورت شخصی شرکت می‌کردند و نه به عنوان نمایندگان از شهر یا ناحیه‌ای خاص. تمرکز اصلی این مسابقات بر روی ویژگی‌های مردانه مانند قدرت و ورزیدگی که فرهنگ یونانی آن زمان ارج می‌نهاد پایه‌گذاری شده بود. بر خلاف سنت جاری در ناحیه مدیترانه که بر پوشیدگی تأکید داشت شرکت کنندگان برهنه در مسابقات شرکت می‌کردند (کلمه «ژیمناستیک» به عنوان مثال از کلمه یونانی به معنی «برهنه» می‌آید)[۱] مورخین نظریات متفاوتی جهت توضیح این موضوع ارائه کرده‌اند: حضور برهنه در بین عموم مردم بدون اینکه شخص تحریک جنسی بشود نشانگر کنترل شخص بر خودش است یا لخت بودن بخشی از مراسم مذهبی بود که بر مفهوم گذرا بودن تأکید می‌کرد یا عقیده به اینکه برهنگی قدرت جادویی به آن‌ها در مقابل صدمات می‌داد یا اینکه برهنگی لباس مخصوص افراد از طبقه بالا بود... چیزی که به هر حال مشخص است این است که یونانی‌ها برهنگی را خجالت‌آور نمی‌دانستند.[۴]

  در دوران باستان معمولاً تنها مردان جوان می‌توانستند در مسابقات شرکت کنند. شرکت کنندگان معمولاً برهنه بودند، این امر نه تنها به خاطر شرایط مساعد آب و هوایی بود بلکه ناشی از آن بود که این جشنواره، تا حدودی، جشن دستیابی به جسم بشر بود. برنده مسابقه، نه تنها از شهرت کسب مقام اول برخوردار می‌شد بلکه به وی تاجی از برگ‌های زیتون نیز اهدا می‌شد. شاخه زیتون نماد امید و صلح است. در حین رقابت برای برخی رویدادها، بسیاری از شرکت کنندگان برای آنکه پوست خود را نرم نگه دارند و نیز برای آنکه نظر تماشاچیان را جلب کنند بدن خود را چرب می‌کردند.

  نمادها[ویرایش]

  گرچه حمل مشعل بخش ثابتی از جشن‌های یونانیان بود، اما در بازی‌های المپیک باستان چنین مشعلی یا نماد متشکل از پنج حلقه متصل به هم وجود نداشت. این نمادهای المپیک نخستین بار در المپیک نوین مورد استفاده قرار گرفت.

  احیای بازی‌های المپیک[ویرایش]

  در قرن هفدهم، جشنواره ورزشی بازیهای المپیک در ماچ ونلاک، شروپشایر، انگلستان، برگزار شد و پس از آن بازیهای ملی المپیک، از قرن نوزدهم آغاز شد و تا به امروز ادامه یافت. بعدها، رویدادهای مشابهی در فرانسه و یونان اتفاق افتاد، اما همه این رویدادها در سطحی محدود و نه در سطحی بین‌المللی اتفاق می‌افتاد.

  پس از آنکه خرابه‌های المپیا توسط باستان شناسان آلمانی در اواسط قرن نوزدهم کشف شد علاقه به احیای المپیک به عنوان یک رویداد بین‌المللی افزایش یافت. همزمان، بارون پیر دوکوبرتین در جستجوی دلیلی برای شکست فرانسه در جنگ فرانسه و پروس (۱۸۷۰&ndash؛۱۸۷۱) بود. او تصور می‌کرد که دلیل این شکست آن است که فرانسویان فاقد تربیت بدنی مناسب هستند، و به دنبال برطرف کردن این مشکل بود. در سال ۱۸۹۰ او در انجمن المپین ونلاک حضور یافت. کوبرتین همچنین به دنبال راهی برای نزدیکتر کردن ملت‌ها به یکدیگر، و ایجاد زمینه‌ای برای رقابت جوانان جهان در ورزش و نه در میدان جنگ بود. از نظر وی، احیای بازی‌های المپیک می‌توانست به هر دوی این اهداف دست یابد.

  در کنگره در دانشگاه سوربون، در پاریس، که از ۱۶ ژوئن تا ۲۳ ژوئن، ۱۸۹۴ برگزار شد او عقاید خود را برای حضاری از سرتاسر جهان بیان کرد. در آخرین روز کنگره، تصمیم گرفته شد که نخستین مسابقات المپیک نوین در سال ۱۸۹۶ در آتن، در کشور زادگاه المپیک برگزار شود. برای سازماندهی این رقابت‌ها، کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) ایجاد شد، و دیمیتریوس ویکلاس یونانی به عنوان نخستین رئیس این کمیته انتخاب شد.

  تعداد کل ورزشکاران حاضر در نخستین المپیک نوین، کمتر از ۲۵۰ نفر بود، که با توجه به معیارهای امروزی اندک به نظر می‌رسد، اما این رقابت‌ها بزرگترین رویداد ورزشی بین‌المللی تا زمان خود بود. مقامات یونان و مردم نیز مشتاقانه از این رقابت‌ها استقبال کردند و حتی پیشنهاد در اختیار داشتن انحصار برگزاری رقابت‌ها را نیز مطرح کردند. اما کمیته بین‌المللی المپیک تصمیمی خلاف خواست آنان اتخاذ کرد، و دومین المپیک در پاریس، فرانسه برگزار شد. در المپیک پاریس نخستین بار به زنان اجازه حضور در رقابت‌ها داده شد.

  المپیک پس از موفقیت اولیه، با مشکلاتی مواجه شد. مراسم پاریس (۱۹۰۰) و سنت لوئیس (۱۹۰۴)تحت الشعاع نمایشگاه جشنواره جهانی که هم‌زمان با المپیک برگزار می‌شد قرار گرفت. بازیهای میانه (چون خارج از نوبت برگزار شد، چرا که ۱۹۰۶ به چهار بخش پذیر نیست) در سال ۱۹۰۶ به عنوان نخستین دور از سلسله متناوب المپیک آتن در این شهر برگزار شد. گرچه کمیته بین‌المللی المپیک این بازی‌ها را در آن زمان به رسمیت شناخته و از آن‌ها حمایت کرد، اما در حال حاضر کمیته بین‌المللی المپیک این بازی‌ها را به عنوان بازی‌های المپیک به رسمیت نمی‌شناسد، و در شرح دلیل خود هدف از این بازی‌ها را گرامیداشت دهمین سالگرد المپیک مدرن می‌داند. مسابقات سال ۱۹۰۶بار دیگر شاهد حضور گسترده شرکت کنندگان از سراسر جهان بود؛ در سال ۱۹۰۴، ۸۰ درصد حاضران در المپیک آمریکایی بودند؛ و استقبال گسترده مردم از این رقابت‌ها، سرآغاز افزایش محبوبیت مسابقات را رقم زد.

  منابع[ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  تربیت بدنی در آتن قدیم - تربیت بدنی (1)

  تربیت بدنی در آتن قدیم - تربیت بدنی (1)

  مسابقات ورزشی المپیک از سال ۷۷۶ پیش از میلاد برای نخستین ‌بار برگزار شد. این مسابقات هر چهار سال یک بار تا سال ۳۹۴ پس از میلاد مسیح ادامه داشت. یعنی در حقیقت ۲۹۳ دوره آن به طور مرتب برگزار شد که به مجموع این دوره، دوره باستان می‌گویند. المپیک در دوره باستان طی دوره‌های مختلف تکامل و توسعه فراوان یافت. با گذشت زمان بر تعداد رشته‌های ورزشی و شرکت‌کنندگان در مسابقات افزوده می‌شد و اهمیت و اعتبار بیش‌تری می‌یافت.

  در سال ۳۹۴ به فرمان تئودوسیوس، امپراطور روم، تحریم و تعطیل شد. این تعطیلی نزدیک به ۱۵۰۰ سال ادامه یافت. در سال‌های ۱۸۵۹ و ۱۸۷۰ دو دوره بازی‌های المپیک برای احیای بازی‌های المپیک جدید انجام شد، اما این دوره گرمی و رونق چندانی نداشت تا آن‌که سرانجام در سال ۱۸۹۶ میلادی به همت و کوشش پی یردوکوبرتن فرانسوی بار دیگر بازی‌های المپیک برگزار شد. به غیر از سه دوره در سال‌های ۱۹۱۶ و ۱۹۴۰ و ۱۹۴۴ که جنگ‌های جهانی سبب تعطیلی بازی‌های المپیک شد، بقیه دوره‌های مسابقات در سطح بین‌ المللی با موفقیت انجام شده است.

  مظهر المپیک نوین از پنج حلقه رنگین تشکیل شده است که هر یک نمودار یکی از قاره‌های پنج‌گانه (اروپا، آسیا، آفریقا، استرالیا و آمریکا) است. این پنج حلقه رنگین که به گونه‌ای زنجیروار به هم پیوسته‌اند، نشان‌دهنده دوستی و برادری مردم پنج قاره کره زمین در میدان‌های ورزشی، بدون توجه به رنگ و نژاد و عقاید مذهبی و سیاسی است. ترتیب حلقه‌های رنگی از چپ به راست آبی، زرد، سیاه، سبز و قرمز است. رنگ این حلقه‌ها نمایانگر یکی از رنگ‌های پرچم هر کشور است. در زیر حلقه‌های المپیک سه کلمه تندتر، بالاتر، قوی‌تر۱ نوشته شده که شعار قهرمانان شرکت‌کننده است، بدین معنا که سریع‌تر بدوند، بالاتر بپرند و قوی‌تر مبارزه و پیکار کنند.

  چکیده

   ورزش نسبت به روزگاران کهن و جوامع ابتدایی در بین ‌النهرین، اهمیت کم‌تری داشت. در این دوره، فعالیت‌های فیزیکی و تمرین‌های بدنی برای بسیاری از مردم تنها به فعالیت‌هایی که لازمه شغل آنان مانند کشاورزی، شکار و غیره بود، منحصر می‌گردید. اما در همان دوران ورزش و تمرین‌های بدنی برای سپاهیگری بسیار بااهمیت و ضروری بود و سرداران جنگ برای آمادگی بدنی، حفظ چالاکی و توان رزمی خویش همه روزه تمرین‌های مناسب انجام می‌دادند. آن‌ها این امر را برای تندرستی سودمند می‌دانستند.

   در چین باستان کمانداران، نیزه‌داران، سنگ و قلاب‌اندازان هر یک با حالت‌ها و وضعیت‌های متفاوت به تمرین‌های خاص می‌پرداختند. متخصصان به سواره‌نظامان و ارابه‌رانان نیز تعلیمات ورزشی را آموزش می‌دادند. به شکار نیز برای آماده ساختن بدن برای جنگ توجه می‌شد.

   در هندوستان به سبب رویکرد فلسفه مذهبی که فعالیت‌های بدن را مردود می‌دانست، به تربیت‌بدنی کم‌تر پرداخته می‌شد. این فلسفه، افراد را به ترک زندگی سفارش می‌کرد.

  حرکات ورزشی و فعالیت‌های بدنی کمی در زندگی مذهبی هندوان راه یافته بود.

  برخی ابداع ورزش یوگا را که اینک شهرت بین ‌المللی دارد به گروه مرتاضان نسبت داده‌اند.

  منبع مطلب : lib.qhu.ac.ir

  مدیر محترم سایت lib.qhu.ac.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  المپیک، یک آیین سه هزار ساله!

  المپیک، یک آیین سه هزار ساله!

  نام “اُلمپیک” چنانکه غالباً می دانند از بازی های معروف “اُلمپیاد” یونان گرفته می شود. این مسابقه های بزرگ ورزشی، معروف ترین مسابقه های نوع خود در دنیای قدیم بود و هر چهار سال یک بار، در میدان های ورزشی “اُلمپیا” در نزدیک اسپارت در مغرب شبه جزیره ی پلوپونر یونان برگزار می شد و در هر کدام از این مسابقه ها تمام شهر ها و نواحی مختلف، بهترین ورزشکاران خود را برای شرکت در مسابقه اعزام می کردند. روی هم رفته این مسابقه های بزرگ ورزشی، مهم ترین واقعه ی زندگانی اجتماعی یونانیان بود. این مردمِ ورزش دوست و هنرمند و با ذوق، به قدری به ورزش های “المپیک” خود اهمیت می دادند که تاریخ یونان را بر حسب دوره های این مسابقه ها تعیین کرده بودند. مثلاً می نوشتند: فلان واقعه دوسال بعد از المپیک پنجم صورت گرفت؛ فلان جنگ یک سال پیش از المپیک نهم وقوع یافت…

  از تحول و جریانی که منجر به پیدایش بازی های ورزشی المپیک شد اطلاعات کاملی در دست نیست. ولی تاریخِ نخستین المپیاد کاملاً معلوم است؛ این دوره ی المپیک، در سال ۷۷۶ پیش از میلاد مسیح صورت گرفت و یونانی ها معتقد بودند که ایجاد آن، شاهکار هرکول، پهلوان نامدار اساطیری یونان بوده است.

  مردم همه ی ایالات، خود را برای مسابقه آماده می کردند و هنگام مسابقه از تمام شهرها و دهات یونان با کشتی و ارابه و یا پیاده به سوی “المپیا” روی می آوردند. هنگام هر المپیک که به فاصله ی ۴ سال بعد از المپیاد پیشین صورت می گرفت، به قدری جمعیت از اطراف و اکناف یونان جمع می شد که هرگز نظیر آن در هیچ نقطه ی دیگر یونان دیده نمی شد. این مسابقه ها هر بار پنج روز به طول می کشید و در آن انواع و اقسام ورزش ها مانند ارابه رانی، دو، کُشتی، وزنه پرانی، شنا، پرش و بازی های مختلف صورت می گرفت.

  جایزه ی برندگان صرفاً جنبه ی معنوی داشت، یعنی پولی به آن ها داده نمی شد. ولی درجه ی شهرت و احترام و محبوبیت برندگان المپیک به قدری در نزد مردمِ ورزش دوست یونان زیاد بود که هر ورزشکاری که برنده ی المپیک شناخته می شد با شکوه و جلال و تشریفات رسمی در حالی که جامه ای ارغوانی بر تن کرده و بر سر، تاج معروفِ المپیک را نهاده بود، سوار بر ارابه ای با چندین اسب، در میان هلهله ی هزاران نفر که سر راه او صف کشیده بودند، وارد شهر می شد و برای ورود او قسمتی از حصار شهر را می شکافتند تا وی از آن داخل شهر شود و بدین ترتیب نشان می دادند که در نظر آن ها حصار واقعی شهر، سینه ی آن قهرمانی است که برنده ی المپیک شده است.

  در شهر تا چند روز به افتخار او جشن های متعدد برپا می شد. شاعران در ستایشش شعر می خواندند و زیبا رویان شهر برایش دسته ی گل می آوردند و دولت برای همیشه خانه ی باشکوهی در اختیارش می گذاشت و او را از پرداخت مالیات معاف می کرد. چنان که اگر غرور وی را از راه به در نمی برد، تا آخر عمر خود راحت بود و دیگر غم معاش نداشت، زیرا جیره ای برای او معین می شد تا همیشه دریافت کند.

  دوره ی این مسابقه ها تا سال ۳۹۳ میلادی یعنی بیش از هزار سال به طول انجامید. در این تاریخ تئودور اول، امپراطور روم شرقی که مسیحی شده بود، المپیاد را بقایای رسوم بت پرستی نامید و آن را ممنوع اعلام کرد؛ دو سال بعد نیز در سال ۳۹۵، گت ها در حمله ی وحشیانه ی خود به یونان، معبد بزرگ المپی و موسسات و ساختمان های ورزشی را آتش زدند و غارت کردند و بدین ترتیب دوره ی بازی های المپیکِ معروفِ یونان به پایان رسید.

  پس از پانزده قرن

  درست ۱۵۰۰ سال بعد، بازی های المپیک به صورت جهانی زنده شد و به سرعت اهمیتی روزافزون پیدا کرد، تا جایی که امروزه المپیک بزرگترین رویدادهای ورزشی است و اهمیت آن در سرتاسر جهان، اهمیت این مسابقه ها در دوران شکوه یونان کهن را به خاطر می آورد.

  کسی که به فکر تجدید این رسم پرافتخار باستانی و برقراری ورزش های المپیک در دنیای امروز افتاد، “پیر دو کوبرتن” فرانسوی بود، او از جمله ی کسانی است که در نیمه ی دوم قرن نوزدهم، برای تقویت نیروی ملی فرانسوی ها، به تبلیغات شدید در راه گسترش ورزش و تقویت نیروی جسمانی جوانان پرداخته بودند.

  کوبرتن که بیست و شش سال بیش نداشت، در سال ۱۸۸۸ در انگلستان کتابی درباره ورزش نوشت و در سی سالگی طی کنفرانسی در تالار بزرگ دانشگاه “سوربنِ” پاریس، درباره ی بازی های ورزشی معروف المپیک و زنده کردن آن ها در دنیای نو به تفصیل سخن راند. در سال ۱۸۹۴، کمیته ای به نام اتحادیه ی مرکزی ورزش فرانسه، زیر نظر پیر دو کوبرتن تشکیل شد و درباره ی برقراری عملی مسابقه های المپیک به کار پرداخت، به این ترتیب نخستین مسابقه ی المپیک عصر جدید، در سال ۱۸۹۶ برپا شد و افتخار برگزاری آن، به یاد گذشته، به آتن پایتخت یونان تعلق گرفت.

  از آن سال تا کنون، جز در دوره ی جنگ های جهانی، هر چهار سال یک بار مسابقه ی بزرگ المپیک در یکی از کشورهای قاره های پنج گانه برگزار می گردد. مرکز دائمی کمیته ی بین المللی المپیک در شهر لوزان در سوئیس است. شعار المپیک از روز اول این سه کلمه تعیین شد:

  Fortius: قوی تر
  Altius: بالاتر
  Citius: تندتر

  و پرچم المپیک نیز پرچم سفید بی حاشیه ای است که بر روی آن، پنج حلقه به پنج رنگ مختلف، به نشانه ی همکاری و اتحاد ورزشکاران پنج قاره ی جهان، در داخل هم رفته اند. از این حلقه ها، سرخ نشان آمریکا، سیاه آفریقا، سبز استرالیا، زرد آسیا و آبی اروپا است. در سال ۱۹۲۰، دولت بلژیک پرچم رسمی المپیک را به کمیته ی بین المللی المپیک هدیه کرد و مقرر شد که این پرچم پس از پایان هر دوره، به امانت نزد شهری که آخرین مسابقه ها در آن صورت گرفته است باقی بماند تا در دوره ی بعد به شهر آینده واگذار شود.

  در سال ۱۹۳۶ در برلین، یک سمبل تازه به شعار های معروف، آتش المپیک و پرچم پنج حلقه ای اضافه شد و آن شیپور المپیک با این پیام بود: “من تمام جوانان جهان را به خود می خوانم.”

  آتش المپیک بزرگترین مظهر بازی های المپیک است؛ این مشعل باید در آغاز هر دوره ی مسابقه های المپیک در محل اصلی این بازی ها، یعنی در المپیا (یونان) افروخته شود و از آن جا دست به دست توسط ورزشکاران یونان و همه ی کشورهای مسیر، به محل بازی های المپیک برسد. ورزشکاران معمولاً در فواصل معین، مشعل را از ورزشکار دیگر تحویل می گیرند و با دو آن را به جایی که ورزشکار بعدی منتظر است می برند و به دست او می سپارند و این کار در تمام طول خشکی ادامه می یابد.

  منبع مطلب : www.noofeh.com

  مدیر محترم سایت www.noofeh.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای پاسخ کلیک کنید