این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  معنی ضرب المثل بزک نمیر بهار میاد کمبزه با خیار میاد

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  معنی ضرب المثل بزک نمیر بهار میاد کمبزه با خیار میاد را از این سایت دریافت کنید.

  بزک نمیر بهار می یاد کمبزه خیار می یاد

  معنی بزک نمیر بهار می یاد کمبزه خیار می یاد - معانی، لغت نامه دهخدا، فرهنگ اسم ها، فرهنگ معین و عمید، مترادف و متضاد و ... در فرهنگ لغت آبادیس - برای مشاهده کلیک کنید

  بزک نمیر بهار می یاد کمبزه خیار می یاد

  اصطلاحات و ضرب المثل ها

  معنی ضرب المثل -> بزک نمیر بهار می یاد، کُمبزه خیار می یاد

  حرف و وعده های سر خرمن و از سر باز کُنک به کسی دادن.

  پیشنهاد کاربران

  سوالی که شاید شما هم بپرسید اگر کمبزه همان خربزه کال و نارس است چرا کشاورزان آن را به بازار عرضه می کنند و نمی گذارند بزرگ شود و تبدیل به یک خربزه عالی گردد، اولین جواب، تقاضا است وقتی عده ای حاضرند برای همین خربزه نارس و کوچولو پول خوبی بدهند کشاورز هم عرضه می کند بهرحال عده ای آن را اینجوری می پسندند یا نمی توانند صبر کنند تابستان شود و خربزه تهیه کنند و به قولی تا گوساله گاو شود دل صاحبش کباب شود قضیه این افراد شده است با این تفاوت که این ها، صاحب کمبزه و خربزه نیستند اما بهرحال طاقت و صبر ندارند تا کاملا برسد در ضمن کشاورز هم سریع تر با عرضه کمبزه به درآمد می رسد و نیازی به هزینه آبیاری و مراقبت تا تبدیل به خربزه نخواهد داشت اما حکایت عرضه اولیه این محصول در بازار گویا از این جا نشات می گیرد که کشاورز در حین سرکشی به خیارزار، میوه های کرمو و در حال خراب شدن را جدا کرده است تا اگر برای آن آینده ای نمی بیند لااقل بدرد خوراک گاو و گوسفندش بخورد و آنها را به منزل آورده در آنجا زنِ خانه خصوصا اگر زن حامله بوده یا فرزندان بدنبال کنجکاوی و چشیدن میوه، طعم و مزه ان را می پسندند و سال های آینده هم یاد کمبزه کردند که چه مزه ی نیکو داشت و کم کم، پولدار های عاشق طعم شده هم رای بهره بردن، حاضر به پرداخت پول در ازای آن شدند و بدین ترتیب کمبزه خراب و یا ضایعات آن مال بُزی شد و کمبزه های سالم یا تقریبا سالم مال آدم های کمبزه خور، خلاصه نام کمبزه حکایت از خربزه ی کال کرمو شده که فقط بدرد بُزی می خورد و مال کام بزاست.

  بزک نمیر بهار میاد کمبزه با خیار میاد، کمبزه و خیار کرمو شده که هرچند از دیده ی کشاورز افتاده اما برای بز و بزغاله حکم چلو کباب دارد. اما وعده دادن دولت هایی چون حسن روحانی به مردم که برجام بیاید چگونه می شود حکایت آن کشاورزی است که بزغاله را بی خوراک گذاشته و می گوید صبرکن وضع خوب می شود و بهار می اید و کمبزه با خیار میاد که البته مردم ایران حتی کمبزه برجام را نچشیدند چه برسد به خربزه ان ( علی برکت ا. . ) .

  بزک نمیر بهار می آید کمبزه با خیار می آید: [ عامیانه ، ضرب المثل] و عده سرخرمن به کسی دادن.

  مشاهده پیشنهاد های امروز

  معنی یا پیشنهاد شما

  + افزودن عکس و لینک

  منبع : abadis.ir

  معنی ضرب المثل " بزک نمیر بهار میاد کمبزه با خیار میاد "

  معنی، مفهوم، شعر و داستان در مورد ضرب المثل بزک نمیر بهار میاد کمبزه با خیار میاد - ضرب المثل در مورد فصل بهار و ریشه این مثل - وعده های سر خرمن

  معنی ضرب المثل ” بزک نمیر بهار میاد کمبزه با خیار میاد “

  مهارت نوشتاری ارسال دیدگاه

  آشنایی با داستان، شعر و معنی بزک نمیر بهار میاد کمبزه با خیار میاد

  در این پست با معانی، مفهوم، داستان و شعر ضرب المثل قدیمی کوچه بازاری بزک نمیر بهار میاد کمبزه با خیار میاد آشنا می شوید با دانشچی همراه باشید.

  معنی بزک نمیر بهار میاد کمبزه با خیار میاد

  ⭕ وعده بی اساس دادن

  ⭕ یعنی به زبان ساده و عامیانه ندادن علوفه به بز و وعده دادن از رسیدن فصل بهار با خربزه، طالبی و خیار.

  ⭕ مفهوم دادن وعده های دور و داز و نامعلوم با زبان شیرین و خوش که به سبب محیا نکردن وعده ها زمان حال، ایجاد می شود.

  ⭕ دادن وعده های سر خرمن از سر خساست به کسی.

  ریشه ضرب المثل بزک نمیر بهار میاد کمبزه با خیار میاد

  اشرف الدین حسینی ملقب به نسیم شمال یکی از اصحاب مطبوعات بوده که با سروده هایی طنز در باب مسائل زمانه خود سعی درنقد اوضاع و احوال آن دوران داشته است.

  یکی از این سروده ها عنوان «دری وری» دارد که در خصوص وعده و وعیدهای کشککی است که ما انسان ها به این و آن میدهیم به ویژه اگر جوگیر شویم و یا چیزی کوکمان کرده باشد و یا توهم زده باشیم، وعده و وعید هایی می دهیم که گاه بعداً به کلی زیر آن می زنیم و حاشا می کنیم، دیوار حاشا هم که گفته اند بلند است، به بلندی بعضی نرده ها و دیوارها که حتی از مقابل آن هم نمی شود عبور کرد، چه برسد به اینکه از آن بالا رفت، یک طرف ماجرای این وعده و وعید ها موجودات بیچاره و درمانده ای هستند که به آنها وعده و عیدهای سرخرمنی داده می شود.

  اما چه بسا که عملی نمی شود و یا دیگر نوشداروی بعد از مرگ سهراب است، درست مانند بزکی که گرسته است و بع بع می کند و به او گفته میشود ، نمیر تا بهار بیاد و علوفه و عشق و حالی، فقط کمی مقاومت می خواهد تحمل گرسنگی چندین ماهه می خواهد به احتمال اینکه بهاری بیاید و پر باران باشد و علوفه ای سبز شود و در دسترس قرار گیرد و تو بخوری، اینکه زیاد سخت نیست، لذا گفته اند «بزک نمیر بهار میاد»- نسیم شمال هم در شعری که خواهید خواند همین را می خواهد بگوید و دیگر هیچ…

  شعر بزک نمیر بهار میاد کمبزه با خیار میاد

  گریه مکن عزیز من            موسم نوبهار میاد

  بلبل مست، نغمه زن           بر سر شاخسار می یاد

  غله ز «خوار» می رسد            گندم شهریار میاد

  بزک نمیر بهار میاد              خربزه با خیار میاد

  دخترک عزیز من            از غم نان به سر مزن

  طفلک با تمیز من             شعله به خشک و تر مزن

  لوطی اشک ریز من          بر دل من شرر مزن

  سال دگر برای تو            شوهر غمگسار میاد

  بزک نمیر بهار میاد          خربزه با خیار میاد

  سال دگر به خوشدلی         نان و پنیر می خوری

  گوشت کباب می کنی              دیزی سیر می خوری

  بر در خانه ات همی          خربزه با بار میاد

  بزک نمیر بهار میاد          خربزه با خیار میاد

  یک دو سه روز صبر کن           غم مخور از گرسنگی

  شام اگر نمی خوری نخور       گشنه بخواب، دم مزن

  خشک شده است          آبها تشنه بخواب، دم مزن

  بزک نمیر بهار میاد       خربزه با خیار میاد

  داستان بزک نمیر بهار میاد کمبزه با خیار میاد

  روزی روزگاری حسنی با مادر بزرگش در روستای زیبایی زندگی می كرد. حسنی یك بزغاله داشت و اونو خیلی دوست داشت . روزها بزغاله را به صحرا می برد تا علف تازه بخورد .

  هنوز پاییز شروع نشده بود كه حسنی مریض شد و یك ماه در خانه ماند . مادربزرگ حسنی كاه و یونجه ای كه در انبار داشتند به بزغاله می داد .

  پیشنهادی: ضرب المثل در مورد فصل بهار

  وقتی حال حسنی خوب شده بود ، دیگر علف تازه ای در صحرا نمانده بود . آن سال سرما زود از راه رسید .

  همه جا پر از برف شد و كاه و یونجه ها ی انبار تمام شد . بزغاله از گرسنگی مع مع می كرد . حسنی كه دلش به حال بزغاله گرسنه می سوخت اونو دلداری می داد و می گفت : “ صبر كن تا بهار بیاید آنوقت صحرا پر از علف می شود و تو كلی غذا می خوری . ”

  مادر بزرگ كه حرف های حسنی را شنید خنده اش گرفت و گفت : تو مرا یاد این ضرب المثل انداختی كه می گویند بزك نمیر بهار میاد خربزه و خیار میاد . آخه پسر جان با این حرفها كه این بز سیر نمی شود .

  به خانه همسایه برو و مقداری كاه از آنها قرض بگیر تا وقتی كه بهار آمد قرضت را بدهی .

  حسنی از همسایه ها كاه قرض كرد و به بزك داد و بزك وقتی سیر شد شاد وشنگول ، مشغول بازی شد . [منبع داستان سایت کودکان]

  اشتراک گذاری: Telegram Email WhatsApp Copy Link Gmail LinkedIn

  ≡≡مطالب پیشنهادی≡≡≡≡≡≡≡≡

  معنی ضرب المثل ” کار نیکو کردن از پر کردن است ” + داستان معنی ضرب المثل ” تو نیکی می کن و در دجله انداز که ایزد در بیابانت دهد باز “ معنی ضرب المثل ” سالی که نکوست از بهارش پیداست “ معنی ضرب المثل ” خواستن، توانستن است “ معنی ضرب المثل ” در دروازه رو می شه بست، اما دهان مردم را نه “ معنی ضرب المثل ” هم خدا را می خواهد هم خرما را ” + داستان

  منبع : www.daneshchi.ir

  آشنایی با ضرب المثل بزک نمیر بهار میاد کمبزه با خیار میاد

  در این پست با معانی، مفهوم، داستان و شعر ضرب المثل قدیمی کوچه بازاری بزک نمیر بهار میاد کمبزه با خیار میاد آشنا می شوید با ساعدنیوز همراه باشید.

  مجله خانواده سرگرمی ضرب المثل

  آشنایی با ضرب المثل بزک نمیر بهار میاد کمبزه با خیار میاد

  شنبه، 10 آبان 1399 زمان مطالعه 4 دقیقه

  در این پست با معانی، مفهوم، داستان و شعر ضرب المثل قدیمی کوچه بازاری بزک نمیر بهار میاد کمبزه با خیار میاد آشنا می شوید با ساعدنیوز همراه باشید.

  ضرب المثل بزک نمیر بهار میاد کمبزه با خیار میاد

  داستان ضرب المثل

  حسنی با مادر بزرگش در ده قشنگی زندگی می کرد . حسنی یک بزغاله داشت و اونو خیلی دوست داشت . روزها بزغاله را به صحرا می برد تا علف تازه بخورد .

  هنوز پاییز شروع نشده بود که حسنی مریض شد و یک ماه در خانه ماند. مادربزرگ حسنی کاه و یونجه ای که در انبار داشتند به بزغاله می داد .وقتی حال حسنی خوب شده بود ، دیگر علف تازه ای در صحرا نمانده بود .آن سال سرما زود از راه رسید.

  همه جا پر از برف شد و کاه و یونجه ها ی انبار تمام شد . بزغاله از گرسنگی مع مع می کرد . حسنی که دلش به حال بزغاله گرسنه می سوخت اونو دلداری می داد و می گفت : “ صبر کن تا بهار بیاید آنوقت صحرا پر از علف می شود و تو کلی غذا می خوری . ”

  مادر بزرگ که حرفهای حسنی را شنید خنده اش گرفت و گفت : تو مرا یاد این ضرب المثل انداختی که می گویندبزک نمیر بهار میاد خربزه و خیار میاد . آخه پسر جان با این حرفها که این بز سیر نمی شود .

  به خانه همسایه برو و مقداری کاه از آنها قرض بگیر تا وقتی که بهار آمد قرضت را بدهی .حسنی از همسایه ها کاه قرض کرد و به بزک داد و بزک وقتی سیر شد شاد وشنگول ، مشغول بازی شد.

  گونه دیگر داستان

  «بزک نمیر بهار میاد، کمبزه با خیار میاد!» مثلی از امثال بسیار رایج در فرهنگ کوچه و بازار امروز است و کاربردش وقتی است که کسی بخواهد دیگری را با وعدة دور و دراز، از سر وا کند، وعدة دوری که با زبان و الفاظ شیرین و خو ش آینده توأم است.

  مثلاً در فصل زمستان می گوید: ان شاءالله طلبت را بعد از فروش اجناس بهاره پرداخت خواهم کرد. در این هنگام، طلبکار در اعتراض به این وعدة دور می گوید: بزک نمیر بهار میاد ـ کمبزه با خیار میاد!

  با این توصیف، معلوم شد که این مثل در میان دامداران و کشاورزان پا به عرصة وجود گذاشته و بعد از رشد و نمو در روستا، مهاجرت کرده و شهرنشین شده است.

  بز حیوانی است مقاوم که به هر طریقی شکم خود را سیر می کند. حالا مجسّم کنید بز کوچکی (بزغاله) را که در زمستان سخت و سوزان گرسنه است و صاحبش به جای دادن علوفه به او وعدة فصل بهار را می دهد؛ که ای بُزک عزیز! اگر سه ماه زمستان گرسنگی را تحمل کنی، امید آن می رود که در فصل بهار که کمبزه (خربزه کال و نارس) و خیار می روید و به عمل می آید، من با تهیة آنها تو را تغذیه خواهم کرد و از خجالت تو درخواهم آمد!

  راستی، بُزک (بزغاله) می تواند سه ماه زمستان گرسنگی را ـ با امید خوردن کمبزه و خیار در بهار ـ تحمل کند؟ چنین وعده ای باعث تلف شدن بز و از بین رفتن مایه و سرمایه خواهد شد.

  شعر بزک نمیر بهار میاد کمبزه با خیار میاد

  گریه مکن عزیز من موسم نوبهار میاد

  بلبل مست، نغمه زن بر سر شاخسار می یاد

  غله ز «خوار» می رسد گندم شهریار میاد

  بزک نمیر بهار میاد خربزه با خیار میاد

  دخترک عزیز من از غم نان به سر مزن

  طفلک با تمیز من شعله به خشک و تر مزن

  لوطی اشک ریز من بر دل من شرر مزن

  سال دگر برای تو شوهر غمگسار میاد

  بزک نمیر بهار میاد خربزه با خیار میاد

  سال دگر به خوشدلی نان و پنیر می خوری

  گوشت کباب می کنی دیزی سیر می خوری

  بر در خانه ات همی خربزه با بار میاد

  بزک نمیر بهار میاد خربزه با خیار میاد

  یک دو سه روز صبر کن غم مخور از گرسنگی

  شام اگر نمی خوری نخور گشنه بخواب، دم مزن

  خشک شده است آبها تشنه بخواب، دم مزن

  بزک نمیر بهار میاد خربزه با خیار میاد

  معنی بزک نمیر بهار میاد کمبزه با خیار میاد

  وعده بی اساس دادن

  یعنی به زبان ساده و عامیانه ندادن علوفه به بز و وعده دادن از رسیدن فصل بهار با خربزه، طالبی و خیار.

  مفهوم دادن وعده های دور و داز و نامعلوم با زبان شیرین و خوش که به سبب محیا نکردن وعده ها زمان حال، ایجاد می شود.

  دادن وعده های سر خرمن از سر خساست به کسی.

  آشنایی با ضرب المثل از دماغ فیل افتادن

  پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

  برچسب ها:

  امثال ضرب المثل حکایت

  کدام مجلات برای دفاع دکتری مناسب است؟

  دنبال بهترین و سریعترین راه ترجمه میگردی؟؟

  ترجمه تخصصی با کیفیت بالا، کمترین هزینه ، کوتاه ترین زمان

  Share Copy Link Twitter Facebook WhatsApp Telegram Email 1 دیدگاه

  منبع : saednews.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 13 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید