این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  مفهوم ضرب المثل از هر دست بدهی از همان دست هم میگیری

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  مفهوم ضرب المثل از هر دست بدهی از همان دست هم میگیری را از این سایت دریافت کنید.

  داستان ضرب المثل از هر دست بدی از همان دست میگیری

  ضرب المثل " از هر دست بدی با همون دست پس می گیری " یعنی نتیجه هر عملی وابسته به کاری است که خودتان انجام داده اید.

  انشا و معنی ضرب المثل از هر دست بدی از همان دست میگیری

  معنی و کاربرد ضرب المثل از هر دست بدی از همان دست میگیری

  ضرب المثل ” از هر دست بدی با همون دست پس می گیری ” یعنی نتیجه هر عملی وابسته به کاری است که خودتان انجام داده اید.

  به زبان ساده تر یعنی پاسخی که انسان از کار ها و رفتار خوب خود خواهد گرفت خوبی، و پاسخ رفتار و کار بد، بدی خواهد بود، در واقع هر شخص “همان که کِشته، دِرو می کند”.

  این ضرب المثل به ما نشان می دهد که هر فرد با نوع عملکرد و رفتاری که دارد سرنویشت خویش را رقم می زند و کائنات با هر انسانی همان طور بر خورد خواهد کرد که او با دیگران بر خورد کرده است.

  ضرب المثل ” از هر دست بدی با همون دست پس می گیری ” به ما یاد آور می شود که عدالت در سراسر این جهان گسترده است و هیچ کار نا پسندی بدون عقوبت نخواهد بود و همچنین هیچ کار نیکی هم بدون پاداش و نتیجه نمی ماند.

  آیه ی ” فَمَن یَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّهٍ خَیْرًا یَرَهُ ، وَمَن یَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّهٍ شَرًّا یَرَهُ : پس هر کس به وزن ذره ای نیکی کرده باشد آن را می بیند و هر کس به وزن ذره ای بدی کرده باشد آن را می بیند.” از قرآن کریم بیانگر همین موضوع می باشد.

  ریشه و داستان این ضرب المثل

  روزی درویشی فقیر اما بخشنده، ریسمانی که در خانه داشت را به بازار برد تا بفروشد و برای خود و خانواده اش غذا تهیه کند.

  او به بازار رفت و ریسمان را به قیمت یک درهم فروخت، اما زمانی که می خواست غذا بخرد دو نفر را دید که با یک دیگر در حال دعوا هستند.

  دعوا و جر و بحث آن دو هر لحظه بیش تر می شد، زمانی که درویش این وضعیت را دید از آن دو نفر علت دعوا را پرسید و آن ها گفتند این جر و بحث به خاطر یک درهم به وجود آمده است.

  درویش برای پایان دادن به جر و بحث، یک درهمی که داشت را به آن ها بخشید و به نزاع بین آن ها پایان داد، سپس با دست خالی به خانه آمد و تمام ماجرا را برای همسرش تعریف کرد.

  همسر درویش نه تنها به این کار همسرش اعتراضی نکرد بلکه از این اتفاق خوشحال هم شد، سپس در خانه به دنبال تکه پارچه ی کهنه ای گشت و آن را به درویش داد تا دوباره به بازار رفته و آن را بفروشد و بعد از آن غذایی تهیه کند.

  درویش دوباره راهی بازار شد اما هر چه گشت خریداری برای پارچه اش پیدا نکرد تا این که مردی را دید که ماهی به دست دنبال مشتری می گردد.

  او به مرد ماهی گیر گفت: اجناس ما هیچ خریداری ندارد اگر موافق باشی آن ها را با هم معاوضه کنیم. مرد کمی فکر کرد و بالاخره پیشنهاد درویش را پذیرفت و ماهی را به او داد و در مقابل تکه پارچه را گرفت.

  درویش با ماهی به خانه بر گشت و آن را به همسرش داد، زن شکم ماهی را شکافت تا آن را برای طبخ آماده کند اما در همان لحظه مروارید درشتی از شکم ماهی پدیدار شد.

  آن دو بسیار خوشحال شدند و مروارید را پیش گوهر فروش برده و آن را با قیمت بالایی فروختند.

  خداوند متعال در مقابل یک درهمی که درویش بخشیده بود او را به ثروت زیادی رساند. به همین خاطر است که گفته می شود ” از هر دست بدی از همون دست پس می گیری ”

  هر عمل از خیر و شر، کز آدمی سر می زند / آن عمل مزدش به زودی، پشت در در می زند

  معنی و مفهوم : نتیجه عمل انسان به خودش بر می گردد چه عمل زشت و ناپسند و چه کار خوب، پسندیده و درست

  منبع : www.coca.ir

  معنی ضرب المثل " از هر دست بدهی از همان دست هم می گیری " + داستان

  آشنایی با مفهوم مَثل از هر دست بدهی از همان دست هم می گیری، فارسی پنجم ابتدایی، داستان از هر دست بدهی از همان دست هم میگیری

  معنی ضرب المثل ” از هر دست بدهی از همان دست هم می گیری ” + داستان

  مهارت نوشتاری ارسال دیدگاه

  آشنایی با مفهوم مَثل از هر دست بدهی از همان دست هم می گیری

  در این پست با معنی و داستان ضرب المثل ” از هر دست بدهی از همان دست هم می گیری ” آشنا می شوید. با دانشچی همراه باشید.

  معنی ضرب المثل از هر دست بدهی از همان دست هم می گیری

  ۱- کارهای خوب و بد انسان در زندگی او اثر می گذارد.

  ۲- انسان آثار اعمال خود را همان گونه که انجام داده می بیند.

  ۳- مفهوم این ضرب المثل شبیه سخنی است که: می گویند ” زمین گرد است ” ، اگر در نقطه ای از آن چاله ای کندی، می چرخد و در نهایت خودت درون آن می افتی!

  ۴- هر کسی با عمل خویش سرنوشت خود را رقم میزند.

  ۵- نتیجه عمل انسان به خودش بر میگردد چه عمل زشت و ناپسند و چه کار خوب و پسندیده و درست .

  ۶- طبق آیات ۷ و ۸ سوره زالزال، انسان نتیجه کارهای خود را می بیند؛ فَمَن يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ خَيْرًا يَرَهُ : پس هر کس به وزن ذره ای نیکی کرده باشد آن را می بیند. وَمَن يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ شَرًّا يَرَهُ : و هر کس به وزن ذره ای بدی کرده باشد آن را می بیند.

  ۷- هر عملی يک نتيجه‌ دارد؛ چه‌ در جانب‌ سعادت‌ و چه‌ در جانب‌ شقاوت‌. هر فعلی که‌ از انسان‌ سر ميزند، خوب‌ باشد يا بد؛ اثری بر آن‌ مترتّب‌ است‌، و آن‌ اثر ملازم‌ با خود عمل‌ است‌.

  داستان ضرب المثل از هر دست بدهی از همان دست هم می گیری – شماره ۱

  روزی درویشی به حقیقت توانگر و به ظاهر تنگدست، ریسمانی از کار عیال خویش برداشته آن را به یک درهم بفروخت و خواست که با آن خوراکی تهیه کند. ناگاه دو نفر را دید که با یکدیگر به سختی نزاع می کنند. سبب منازعه آنها را پرسید.

  گفتند به جهت یک درهم این شورش را بر پا کرده اند. با خود گفت که این یک درهم را به ایشان بدهم تا این شورش و دشمنی، برطرف گردد و همین کار را کرد. پس با دست تهی به خانه بازگشت و صورت حال را با همسرش در میان گذاشت. زنش نه تنها بر وی اعتراض نکرد بلکه، از اینکه به نزاع و جدالی پایان داده است شادمان شد.

  آنگاه زن برای یافتن چیزی به جست و جو پرداخت و پارچه مستعملی را پیدا کرد و آن را به شوهرش داد که بفروشد تا با آن برای رفع گرسنگی، خوراکی تهیه کند. هر قدر در بازار به گردش پرداخت، خریداری را نیافت. سرانجام مردی را یافت که یک ماهی به دست گرفته، خریدار می جوید.

  به او گفت: متاع من و تو خریداری ندارد اگر موافقت کنی آن را مبادله کنیم. آن مرد راضی شد. پس او ماهی را به منزل آورد و به همسرش داد تا طبخ کند. زن چون شکم ماهی را شکافت، مروارید درشتی را در آن یافت. هر دو شادمان شدند. آن شخص مروارید را نزد یکی از دوستان گوهرفروش برد و آن را به قیمت گزافی فروخت و خدای تعالی در مقابل آن یک درهم که به خاطر او از دست داده بود، وی را ثروتمند و توانگر ساخت.

  اینگونه است که می گویند : از هر دست بدهی از همان دست هم می گیری ! اگر به کسی کمک کنی خدا شخص دیگری را برای کمک کردن به تو سر راهت قرار خواهد داد.

  داستان ضرب المثل از هر دست بدهی از همان دست هم می گیری – شماره ۲

  پيرمردی صادق‌ القول‌ ميگفت‌: پس‌ از انقلاب‌ مشروطيّت‌ که‌ سربازهای محمّد ولیخان‌ سپهسالار وارد طهران‌ شدند، خود به‌ چشم‌ خود ديدم‌ که‌: روزی در نواحی قنات‌ آباد، دو نفر از آنها اسب‌ سوار شاکی السّلاح‌ بطوريکه‌ قطارهای فشنگ‌ را مرتّباً در روی سينۀ‌ خود بسته‌ بودند، از وسط‌ خيابان‌ به‌ طرف‌ غرب‌ يعنی به‌ سمت‌ امامزاده‌ حسن‌ ميگذشتند. و يکی از آنها چپقی بلند در دست‌ داشت‌ و مشغول‌ کشيدن‌ بود.

  در کنار ديوار خيابان‌ درويشی فقير که‌ سر خود را تازه‌ با تيغ‌ تراشيده‌ بود نشسته‌ و سر به‌ روی زانوهای خود گذارده‌، و به‌ حال‌ خود مشغول‌ بود.

  همينکه‌ اين‌ دو نفر تفنگچی از آنجا عبور ميکردند و چشمشان‌ به‌ اين‌ مرد سرتراشيده‌ افتاد، آن‌ مرد چپق‌ بدست‌ به‌ سمت‌ او آمد و از روی اسب‌ خود خم‌ شد و آتش‌ چپق‌ خود را روی سر او خالی کرد و رفت‌. درويش‌ سر خود را از روی زانو برداشته‌ و نظری کرد و گفت‌: اين‌ کدو صاحب‌ دارد.

  هنوز يک‌ ميدان‌ به‌ جلو نرفته‌ بودند و به‌ امامزاده‌ حسن‌ نرسيده‌ بودند که‌ من‌ چون‌ در راه‌ خود بدانجا رسيدم‌ ديدم‌ جماعتی از دور مشغول‌ تماشا کردن‌ آن‌ تفنگچی هستند. اسب‌ او را به‌ زمين‌ زده‌ بود و يک‌ دست‌ در روی سينۀ‌ او گذارده‌، و با دست‌ ديگر مرتّباً بر سر و سينه‌ و بدن‌ او ميکوفت‌ تا او را در زير دست‌ و پای خود خُرد و لِه‌ ساخت‌.

  پیشنهادی: ضرب المثل‌های ایرانی بیشتری بخوانید

  داستان و معنی از هر دست بدهی از همان دست هم می گیری _ دانشچی

  اشتراک گذاری: Telegram Email WhatsApp Copy Link Gmail LinkedIn

  ≡≡مطالب پیشنهادی≡≡≡≡≡≡≡≡

  معنی ضرب المثل ” سحر خیز باش تا کامروا باشی ” + داستان معنی ضرب المثل ” نابرده رنج، گنج میسر نمی شود ” + داستان و انشا معنی ضرب المثل ” دروغگو، دشمن خداست ” + داستان معنی ضرب المثل ” موش تو سوراخ نمیرفت، جارو به دمش می بست “ معنی ضرب المثل ” پیش غازی و معلق بازی “ معنی ضرب المثل ” بخور تا توانی به بازوی خویش “

  منبع : www.daneshchi.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 13 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید