این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  مکانی که در آن افراد معتاد به مواد مخدر درمان میشوند

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  مکانی که در آن افراد معتاد به مواد مخدر درمان میشوند را از این سایت دریافت کنید.

  درمان اعتیاد به مواد افیونی

  صفحه اصلی اخبار درباره مرکز اعضا مرکز فعالیت ها انتشارات مرکز همکار WHO تماس با ما گالری EN

  درمان اعتیاد به مواد افیونی

  صفحه اصلی فعالیت ها درمانگاه ها درمان اعتیاد به مواد افیونی

  آشنایی با درمان اختلال مصرف مواد افیونی با استفاده از متادونلزوم آشنایی بیمار با کلیات درمان متادون

  بیمار پیش از ورود به برنامه درمان با متادون می‌بایست درک واقع‌بینانه‌ای از این شیوه درمان داشته باشد. به این منظور بیمار می‌بایست از طریق توضیح شفاهی و مطالعه، اطلاعات لازم را در ارتباط با این درمان دریافت نماید.

  تجویز متادون به عنوان درمان نگهدارنده (بیش از 180 روز) تنها در مراکزی که شرایط لازم را داشته باشند و کاملاً تحت نظارت مقامات بهداشتی باشند مجاز است.

  بیمار باید مطلع باشد که این شیوه، درمانی طولانی‌مدت بوده و مراجعات روزانه ضروری است. میزان دوز مصرفی هرچند با در نظر گرفتن وضعیت بیمار است اما در نهایت توسط پزشک تعیین می‌گردد و این پزشک است که با درنظر گرفتن وضعیت بیمار و مسائل جنبی راجع به تحویل دارو به بیمار جهت مصرف متادون در منزل(take home dose)  در مواقع خاص تصمیم می‌گیرد.

  متادون (methadone)

  متادون یک داروی شبه‌افیونی صناعی است که عمدتا از راه ‌خوراکی ‌مصرف می‌شود. مدت اثر متادون پس از طی دوره القاء بیش از 24 ساعت است،‌ بنابراین ‌مصرف یک‌ بار در روز آن در بیشتر اشخاص کافی است‌.

  موارد تجویز متادون

  -عدم موفقیت و رضایت بیمار از سایر روشها

  - افراد با سابقه مصرف طولانی و زنان باردار،

  - افراد با سابقه تزریق مواد افیونی

  - بر اساس نظر روانپزشک برای درمان سرپایی بیمارانی که برای بار اول اقدام به‌ ترک نموده و کمتر از یکسال سابقه اعتیاد دارند،

  - کسانیکه دچار اختلال روانپزشکی همراه هستند،

  - بیماران دچار اختلال مصرف هروئین‌

  عوامل مؤثر در تداوم مصرف مواد و بروز اعتیاد

  -اثر اعتیادآوری ماده: مهمتری عامل تداوم مصرف، تأثیری است که مواد بر مغز می‌گذارند. این امر خود را به صورت پدیده تحمل و محرومیت نشان می‌دهد.

  -آسیب‌پذیری فردی: برخی افراد استعداد بیشتری برای وابستگی به مواد دارند. این امر ممکن است جنبه ژنتیکی داشته باشد. مثلاً برخی افراد سریعاً به آثار سرخوشی آور و آزاردهنده مواد تحمل می‌یابند که منجر به افزایش میزان مصرف مواد در آنها میشود . لذا  احتمال وابستگی، تداوم مصرف، افزایش میزان مصرف، تغییر شکل مصرف و تغییر ماده مصرفی در آنها بیشتر است.-عوامل شخصیتی-عوامل محیطی و اجتماعیاتحاد درمانی : اتحاد درمانی لازمه تداوم هر درمان موفق است. اتحاد درمانی شامل احساس‏های مثبت و اعتماد بیمار به پزشک و اعتقاد او به همکاری با پزشک در طول درمان است.نکات مهم در شروع سم‌زدایی      

  -پاک‏سازی کلیه مواد و وسائل استفاده از مواد از منزل.

  - خودداری از تماس با افراد مصرف کننده و رفت وآمد به اماکن و موقعیت‏های مرتبط با مصرف.

  - تأکید به مقاومت در مقابل ولع مصرف مجدد و توصیه به سوق تمرکز به سمت فعالیت‏های جایگزین به جای مصرف مواد.

  - تعیین برای راهکارهایی که در صورت بروز ولع به کار بسته شوند مانند تماس تلفنی با دوستان یا بستگان یا مراجعه مجدد پیش از نوبت به مرکز درمانی.

  مزیتهای درمان با متادون

  درمان نگهدارنده با متادون مزیتهای زیر را دارد:

  - فرد دچار  اختلال مصرف مواد افیونی را از وابستگی به مصرف رها می کند.

  - در صورت مصرف تزریقی هروئین، با قطع رفتار پرخطر شانس انتشار HIV و هپاتیت C از طریق سرنگ و سرسوزن آلوده را کاهش می‌دهد.

  - در درازمدت به بهبود روابط بین فردی ، خانوادگی، و اجتماعی شخص منجر می شود.

  - به بیمار امکان می‌دهد که بجای فعالیتهای مجرمانه به مشاغل مفید روی آورد.

  - علاوه بر درمان نگهدارنده دارویی، مداخلات غیردارویی شامل گروه‌درمانی، مشاوره فردی، روان درمانی، و خدمات مددکاری جهت پیگیری بیماران نیز صورت می‌پذیرد.

  - پرهیز کامل و درازمدت از مصرف مواد افیونی برای گروهی از افراد دشوار است و نسبت قابل‌توجهی از کسانی که دوره سم‌زدایی را پشت‌ سرگذارده‌اند، بعد از مدتی مجدداً عود می‌کنند. به همین دلیل بهتر است بجای ‌تلاشهای کم‌موفقیت برای سم‌زدایی‌، جایگزین مناسبی برای مصرف مواد افیونی غیرمجاز فراهم گردد.

  - ترکیبات مخدر دارویی به طور بهداشتی تهیه شده و به صورت قانونی و با قیمت مناسب توزیع می‌گردند. ماهیت قانونی آنها باعث می‌گردد که افراد معتاد بجای ‌تماس با شبکه‌های توزیع و فروش مواد با کادر درمانی در تماس‌ باشند که خودبخود باعث کاهش خرید و فروش و قاچاق مواد مخدر می‌گردد. هزینه متناسب و گاه رایگان درمان  نگهدارنده و جایگزین‌، باعث می‌گردد که اشخاص برای تهیه دوز روزانه خود مجبور به ‌انجام امور خلاف قانون جهت کسب پول نباشند. به همین دلیل علاوه بر کمک ‌به اقتصاد خانواده، آنها را از اموری چون سرقت‌، فحشا و خرده فروشی مواد برای‌ کسب هزینه آن دور می کند. بدین طریق عده زیادی از وابستگان به مواد مخدر را از سلطه شبکه توزیع و فروش مواد مخدر رهایی می‌دهد.

  - آگونیستهای مواد افیونی به گونه‌ای ساخته شده‌اند که دارای نیمه‌عمر طولانی ‌هستند به همین دلیل می‌توان آنها را به فواصل طولانی‌تر مصرف نمود که بر بهبود فعالیت معتادان اثر مثبت خواهد داشت‌. از طرف دیگر نیمه‌عمر طولانی این داروها از بروز عوارض محرومیت‌ در طی روز جلوگیری می‌کند و با حذف این حالات بر احساس راحتی‌ بیماران اثر مثبت می‌گذارد. سطح ‌سرمی یکنواخت و غیرنوسانی آگونیستها مانع بروز حالات ولع برای مصرف ‌مواد نیز می‌شود. حالات ولع سرمنشأ بسیاری از رفتارهای تکانه‌ای معتادان ‌است و از حالات خشم‌، رفتارهای ستیزه‌جویانه و ناپایداری تصمیم‌گیری و رفتار جلوگیری می‌کند.

  - دوز تجویزی داروهای جایگزین به گونه‌ای است که می‌تواند علاوه بر رفع علائم‌ محرومیت‌، سطح بالاتری از آگونیست در بدن ایجاد کند که برای افراد غیرمعتاد ممکن است مسموم‌کننده باشد. - دوز درمانی دارو  برای هر بیمار متفاوت است .

  منبع : incas.tums.ac.ir

  اعتیاد به مواد مخدر یا اختلال مصرف چیست؟

  اعتیاد چیست؟ اعتیاد به مواد مخدر، که اختلال مصرف مواد نیز نامیده می شود، وابستگی به داروها با مواد مجاز و غیر مجاز است. به خاطر داشته باشید که هر چیزی اگر در کشوری مجاز هم باشد مثل الکل و نیکوتین، باعث نمی شود مواد در نظر گرفته نشوند. هنگامی که معتاد میشوید، قادر به […]

  اعتیاد به مواد مخدر یا اختلال مصرف چیست؟

  نویسنده: تیم تحریریه درمانکده

  دسته: اختلال‌ها و بیماری‌های روان

  انتشار: ۰۳/۲۴/۱۳۹۹

  تعداد نظرات: بدون نظر

  973 بازدید زمان مطالعه 18 دقیقه

  اعتیاد چیست؟

  اعتیاد به مواد مخدر، که اختلال مصرف مواد نیز نامیده می شود، وابستگی به داروها با مواد مجاز و غیر مجاز است. به خاطر داشته باشید که هر چیزی اگر در کشوری مجاز هم باشد مثل الکل و نیکوتین، باعث نمی شود مواد در نظر گرفته نشوند. هنگامی که معتاد میشوید، قادر به کنترل خود در استفاده از مواد مخدر نخواهید بود و ممکن است با وجود آسیب های ناشی از آن به مصرف مواد ادامه دهید.

  اعتیاد به مواد مخدر می تواند منجر به یک میل شدید به دارو شود. ممکن است بخواهید ترک کنید، ولی بیشتر افراد نمی توانند بخودی خود ترک کنند. اعتیاد به مواد مخدر می تواند باعث عواقب جدی و دراز مدتی، از جمله مشکلاتی با سلامت جسمی و روانی، روابط، اشتغال، و قانون شود. ممکن است برای غلبه بر اعتیادتان به مواد مخدر و ترک آن، به کمک پزشک، خانواده، دوستان، گروه های پشتیبانی خود و یا یک برنامه درمانی سازمان یافته احتیاج داشته باشید.

  از کجا بفهمیم اعتیاد پیدا کرده ایم؟

  بیشترین اعتیاد به مواد مخدر با مصرف آزمایشی مواد مخدر در موقعیت های اجتماعی شروع می شود. برای برخی افراد، مصرف مواد مخدر شایع تر می شود. خطر اعتیاد و میزان سرعت وابستگی تان به مواد مخدر متفاوت است. برخی از داروها دارای خطر بالاتربوده و وابستگی را سریعتر از سایرین ایجاد میکنند. با گذشت زمان، ممکن است به دوزهای بیشتر مواد مخدر نیاز پیدا کنید. به زودی ممکن است به دارو فقط برای احساس خوب نیاز پیدا کنید. وقتی مصرف مواد مخدر افزایش میابد، ممکن است دریابید که ماندن بدون داروبه طور فزاینده ای دشوار است.

  تلاش برای توقف مصرف مواد مخدر ممکن است، هوس ها و محرکهای شدیدی ایجاد کند و به شما احساس بیماری جسمی دهد (علائم ترک). علائم اعتیاد به مواد مخدر یا رفتار شامل موارد زیر است، در میان دیگران:

  احساس میکنید مجبور به استفاده از مواد مخدر به طور منظم هستید، این امر می تواند روزانه و یا حتی چند بار در روز باشد

  داشتن میل شدید برای دارو

  با گذشت زمان، نیاز بیشتری به دارو با همان مقدار اثرخواهید داشت

  یقین حاصل کنید که منبعی ازمواد مخدررا نگه داری میکنید

  برای مصرف مواد پول خرج میکنید حتی اگر نتوانید تهیه کنید

  کاهش تعهدات و مسئولیت های کاری و یا فعالیت های اجتماعی و یا تفریحی بدلیل مصرف دارو

  انجام کارهایی برای دریافت مواد مخدر که معمولا انجام نمیدادید مانند سرقت

  رانندگی یا سایر فعالیت های مخاطره آمیز زمانی که تحت تاثیر مواد مخدر هستید

  تمرکز بیشتر و بیشتر درزمان و انرژی بمنظور گرفتن و استفاده از مواد مخدر

  شکست در تلاش برای جلوگیری از مصرف دارو

  تجربه علائم ترک هنگام تلاش برای قطع مصرف مواد مخدر

  [sibwp_form id=1]

  مانند بسیاری از اختلالات روانی، عوامل متعددی ممکن است در گسترش و وابستگی اعتیاد به مواد مخدر کمک کند. این عوامل اصلی عبارتند از:

  ۱.   محیط

  عوامل محیطی، از جمله باورها و نگرش های خانوادگی و قرار گرفتن در معرض یک گروه همکار که شما را به استفاده از مواد مخدر تشویق می کند، به نظر می رسد نقش مهمی در استفاده اولیه مواد مخدر ایفا کند.

  ۲.   ژنتیک

  هنگامی که استفاده از مواد مخدر را شروع میکنید، گسترش اعتیاد به مواد ممکن است تحت تاثیر صفات (ژنتیکی) به ارث برده ای باشند که ممکن است پیشرفت بیماری را به تاخیر انداخته و یا سرعت بخشد.

  تاثیر اعتیاد روی مغز

  به نظر می رسد اعتیاد جسمی زمانی رخ دهد که استفاده مکرر از مواد مخدر، مسیر احساس لذت مغز را تغییر می دهد. اعتیاد به مواد باعث تغییرات فیزیکی به برخی سلولهای عصبی (نورونها) در مغز میشود. نورونها از مواد شیمیایی به نام انتقال دهنده های عصبی برای ارتباط استفاده می کند. این تغییرات می تواند پس از توقف مصرف مواد مخدر، طولانی بمانند.

  مطب پزشک روانشناس مورد نظرتان را آنلاین رزرو کنید

  به صفحه پزشکان روانشناسی درمانکده بروید و زمان مراجعه به مطب پزشک دلخواهتان را آنلاین انتخاب کنید.

  دریافت نوبت روانشناسی

  شناسایی سوء مصرف مواد مخدر در اعضای خانواده

  گاهی اوقات، تشخیص حالات عادی نوجوان و یا احساس وحشت و نگرانی استفاده از مواد مخدر دشوار است. نشانه های احتمالی که نوجوان شما یا یکی از اعضای خانواده از مواد مخدراستفاده میکنند عبارتند از:

  مشکلات در مدرسه یا محل کار، غیبت مکرر از مدرسه و یا محل کار، یک بی علاقگی ناگهانی در فعالیت های مدرسه یا محل کار، و یا یک نزول در رتبه و یا عملکرد کاری

  مسائل مربوط به سلامت فیزیکی، کمبود انرژی و انگیزه

  نادیده گرفتن ظاهر، عدم علاقه به لباس، آرایش یا ظاهر

  تغییرات در رفتار، تلاش زیاد برای مانع شدن اعضای خانواده از ورود به اتاق تان و یا مخفی بودن در مورد جایی که با دوستان می روید و یا تغییرات شدید در رفتار و در ارتباط با خانواده و دوستان

  خرج کردن، درخواست ناگهانی پول بدون توضیح منطقی و یا کشف اینکه که پول تان گم شده و یا به سرقت رفته و یا این که از خانه ناپدید شده، نشان می دهد که شاید برای استفاده از مواد مخدر فروخته شده اند.

  شناخت علائم مصرف مواد مخدر و یا مسمومیت

  علائم و نشانه های مصرف مواد مخدر و یا مسمومیت ممکن است بسته به نوع مواد مخدر متفاوت باشد. در زیر چند نمونه را پیدا خواهید کرد:

  ۱.   ماری جوانا (گل یا وید)، حشیش و دیگر مواد حاوی شاه دانه

  منبع : www.darmankade.com

  بهترین راه ترک «اعتیاد» کدام است؟/خطرناک‌ترین مواد مخدر

  جامعه  /  سلامت

  ۱۱:۳۱ ۱۳۹۹-۱۰-۳

  http://fna.ir/f1t3pv

  ۰ ۰

  بهترین راه ترک «اعتیاد» کدام است؟/خطرناک‌ترین مواد مخدر

  رئیس کانون سراسری درمانگران اعتیاد کشور گفت: ما اعتیاد را در قالب یک بیماری روانپزشکی با اختلالات همراه می‌بینیم و بسیاری از بیماران یک بستر افسردگی را با خود دارند که به سراغ اعتیاد رفته‌اند.

  گروه جامعه خبرگزاری فارس-محمد تاجیک: اعتیاد بلای خانمان سوزی است که قرنها بشریت را تهدید کرده و خواهد کرد. بیماری مخربی که اگر دامن فردی را گیرد، رهایی از آن امری ناشدنی یا بسیار سخت است.

  مواد مخدر عامل از کار افتادن توان فکری،فیزیکی و روحی فرد معتاد هستند و مصرف کننده این مواد به تدریج از چرخه عادی و روزمره زندگی خارج می‌شود.

  برای بررسی وضعیت اعتیاد در کشور، چگونگی فعالیت مراکز ترک اعتیاد،کمپ‌ها، توزیع و عرضه داروهای ترک اعتیاد در داروخانه‌ها و اعتراض مراکز درمان اعتیاد نسبت به آن، روش‌های درمانی و داروهای موثر در درمان اعتیاد و...با محمد جمال فرهمندیان، رئیس کانون سراسری درمانگران اعتیاد کشور به گفتگوی مفصلی نشستیم و در این گپ و گفت طولانی به بررسی و واکاوی موضوع اعتیاد پرداختیم.مشروح این گفت‌وگو از نظرتان می‌گذرد.

  آقای دکتر ! به عنوان نخستین پرسش درباره توزیع و عرضه داروهای ترک اعتیاد در داروخانه ها و اعتراض مراکز درمان اعتیاد نسبت به توزیع آن توضیح دهید و علل مخالفت خود را بیان کنید.

  بحث ارائه دارو در داروخانه و یا مراکز درمان سوء مصرف را باید از دو دیدگاه بررسی کرد. اول در بستر قانون و تبعات قانونی آن ودوم  بحث روند کار در کلینیک ها  که پزشک و بیمار  مستقیما در روند درمان حضور داشته و نظر ایشان و تبعاتی که این تغییرات در مسیر درمان ایجاد می‌کند را مورد بررسی قرار داد.

  قانون صراحتا تعریف کرده و گفته مراکز درمان مجاز جایی است که درمان دارویی و  غیر دارویی توامان ارائه می‌شود؛ یعنی قانونگذار در ماده 15 مبارزه با مواد مخدر و دستورالعمل اجرایی آن که مدیریت و نظارت بر مراکز را شامل می‌شود، شکل کار را تبیین کرده؛ این موضوع مورد تایید مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز رسیده است.

  در واقع به استناد این قانون، مراکز درمان اعتیاد جایی است که  بیمار ویزیت شده و مشاوره می‌گیرد و  زیر نظر پزشک، به مددجو دارو داده می‌شود.

  اگر بخواهیم کل این چرخه را به دلائل خاصی؛ مانند ضعف در یک قسمت کوچک و یا یکی، دو درصد خطا زیر سوال ببریم کاری غیر منطقی و غیر علمی انجام داده‌ایم و قاعدتا باید قسمتی از اِشکال مسیر را اصلاح کرده و یا قسمتی از این چرخه را بهینه کرد اما نباید کل پروسه را از بین برد.

  اگر ما ایرادی در این مسیر می‌بینیم، باید آن را با کارشناسی شناسایی کرده و برای آن راه حل پیدا کنیم؛ اما با توجه به اینکه هم قانون و هم مجامع علمی  اصرار دارند که همه خدمات در  یک جا ارایه شده و به صورت مجموعه ارائه شود را بخواهیم حذف کنیم، بسیار آسیب زننده است.

  در واقع وقتی دارو در داروخانه عرضه شود، خیلی از بیماران از روند درمان خارج می‌شوند؛ چرا که ترجیح نمی‌دهند که هم به کلینیک آمده و هم به داروخانه بروند.

  یادمان نرود گروه هدف ما جماعتی هستند که مشکلات اقتصادی و اجتماعی زیادی دارند؛ هم اینکه ما ترغیبشان کرده‌ایم که به یک مرکز درمانی بیایند که همه چیز را در یکجا دارد و پس از ان می‌تواند به خانه باز گردد، در واقع کار بزرگی کرده‌ایم. دنیا نیز به این سمت می‌رود که همه خدمات در یک کمپلکس و مجموعه ارایه شود.

  البته مسئله تجمیع خدمات در یک مجموعه در سایر خدمات پزشکی و حتی غیر پزشکی نیز در دستور کار دیگر سازمانها در جهان قرار دارد.

  دوم اینکه اصل محرمانگی آنها زیر سوال می‌رود؛ یعنی تعداد زیادی از مددجویان افراد آبرومند هستند و ما نباید همه مددجویان را کسانی فرض کنیم که همه چیز را از دست داده‌اند.

  وقتی دارو در داروخانه عرضه شود، خیلی از بیماران از روند درمان خارج می‌شوند؛ چرا که ترجیح نمی‌دهند که هم به کلینیک آمده و هم به داروخانه بروند

  نا گفته نماند یک عده زیادی از افراد که دچار اعتیاد شدند هنوز در مرحله مرزی هستند و می‌شود به آنها کمک کرد و باید این آبرومندی را حفظ کنیم. در واقع ما این افراد را  با احترام واطمینان از محفوظ بودن نام و نشان‌شان، در کنار خود حفظ کرده و در مراکز درمانی تحت درمان نگه داشته‌ایم و به صورت پیوسته دارو را دریافت می‌کنند؛ به همین جهت در درمان باقی مانده و اعتیاد آنها سنگین تر نمی‌شود.

  اگر قرار باشد مددجو یکبار به مرکز درمانی رفته و یکبار دیگر به داروخانه برود کار برایش بسیار سخت شده و اگر هم به داروخانه برود ممکن است مدد جو را آقای معتاد یا متادونی خطاب کنند و فرد ترجیح نمی‌دهد برای بار دوم به داروخانه برود؛طبیعتا از درمان خارج می‌شود.

  البته بحث بالا رفتن هزینه درمان برای مددجو نیز یکی از چالش‌هایی است که در این طرح اجتناب ناپذیر است؛ چرا که داروخانه‌ها تحت عنوان حق فنی و سود دارو...مبالغی را به بیمار تحمیل خواهند کرد.

  از معایب دیگر بودن دارو در داروخانه اینکه کیفیت داروها پایین می‌آیند؛ چرا؟ چون داروخانه‌ها معمولا بحث اقتصادی را مورد توجه قرار داده و ترجیح می‌دهند نوعی از دارو را برای ارایه بیاورند که حاشیه سود بیشتری داشته یا از شرکت‌هایی که آفر بیشتری دارند، خرید کنند؛همین پایین بودن کیفیت دارو موجب  نارضایتی مددجو وخروج از درمان آنها می‌شود.

  از نکات دیگر این است که وقتی یک مددجو به داروخانه می‌رود معمولا با توجه به شرایط روحی خود و در معرض انواع داروهایی که از قبل می‌شناخته قرار می گیرد، تقاضای فلان داروی اعصاب را می‌کند و درصد سوء مصرف داروهای دیگر در کنار داروهای اگونیست بالا می‌رود.

  نکته دیگر اینکه داروخانه‌ها فضای مناسبی برای دادن دارو به بیمار ندارند؛ چرا که ما در مراکز درمان اعتیاد بیمار را در روزهای اول ویزیت‌های بیشتری کرده و کنترل می‌کنیم تا بیمار دچار  مشکل و یا مسمومیت نشود.

  منبع : www.farsnews.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 14 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید