این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  نصف النهار مبدا زمین را به کدام دو نیمه تقسیم می کند

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  نصف النهار مبدا زمین را به کدام دو نیمه تقسیم می کند را از این سایت دریافت کنید.

  نصف‌النهار مبدأ

  نصف‌النهار مبدأ

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  این مقاله نیازمند گسترش است. اگر تخصص و توانایی گسترش این مقاله را دارید، آن را بهبود دهید.

  برای دیگر نصف‌النهارهای مبدأ نصف‌النهار مرجع و نصف‌النهار مبدأ (گرینویچ) را ببینید.

  نقشه‌ای قدیمی با ترسیم کنگ دژ بعنوان نصف‌النهار مبدأ

  نقشه‌ای قدیمی با ترسیم کنگ‌دژ بعنوان نصف‌النهار مبدأ

  نصف‌النهار مبدأ (به انگلیسی: Prime Meridian) یک نصف‌النهار (خطی از طول جغرافیایی) در دستگاه مختصات جغرافیایی است که طول جغرافیایی آن برابر صفر درجه است. نصف‌النهار مبدأ و نصف‌النهار مقابل آن در سیستم ۳۶۰ درجه یعنی نصف‌النهار ۱۸۰ درجه (در ۱۸۰ درجه طول جغرافیایی) یک دایره بزرگ را تشکیل می‌دهند. این دایره بزرگ زمین را به دو نیم‌کره تقسیم می‌کند که بر اساس جهات شرقی و غربی نسبت به نصف‌النهار مبدأ نیم‌کره شرقی و نیم‌کره غربی نامیده می‌شود.

  بر خلاف استوا انتخاب نصف‌النهار مبدأ اختیاری است و در طول تاریخ نصف‌النهارهای متعددی به عنوان نصف‌النهار مبدأ مورد استفاده قرار گرفته‌اند. نصف‌النهار گرینویچ اکنون نصف‌النهار مبدأ می‌باشد.

  تاریخچه[ویرایش]

  ایرانیان باستان کنگ‌دژ، مابین سیستان و خراسان قدیم در عرض شمالی از استوا را نصف‌النهار مبدأ (نود درجه) قرار دادند. این ناحیه را نیم‌روز (به معنی نصف‌النهار) گفته شده‌است و این ناحیه دقیقاً وسط چین و اروپا و همه سرزمینهای مسکون شناخته شده آنروز است و از جانب شمال-جنوب نیز از این حیث در میانه می‌افتد.[۱]

  در دوره‌ای از شکوفایی علمی اسلام در راستای مطالعات نجوم اسلامی، نصف‌النهار مکه (کعبه) نیز بعنوان نصف‌النهار مبدأ قلمداد می‌شده‌است.[۲]

  اروپاییان تا آخر سده هفدهم میلادی، جزایر خالدات و سپس پاریس را مبدأ نصف النهارها قرار دادند.[۳]

  در سال ۱۸۸۴، در نشست بین‌المللی نصف‌النهار تصمیم گرفته شد که نصف‌النهاری که از گرینویچ می‌گذرد، نصف‌النهار مبدأ (نصف‌النهار صفر) به‌شمار آید؛ و با انتخاب نصف‌النهار مبدأ بقیهٔ نصف‌النهارها بر اساس محل‌شان نسبت به نصف‌النهار مبدأ به نصف‌النهار شرقی و غربی تقسیم شدند. از آن پس تاکنون این نصف‌النهار، نصف‌النهار مبدأ می‌باشد.

  بین سال‌های ۱۹۸۴ و ۱۹۸۸، مجموعهٔ جدیدی از سیستم‌های مختصاتی بر اساس اطلاعات ماهواره‌ای و دیگر محاسبات مورد استفاده قرار گرفت و نصف‌النهاری را تعریف کرد که به‌عنوان یک صفحهٔ فرضی از وسط مرکز زمین عبور می‌کند.

  نصف‌النهار مبدأ واقعی جهان، همان‌طور که از سوی تمامی کشورهای دنیا در کنفرانس سال ۱۹۸۴ پذیرفته شده، نصف‌النهار مرجع بین‌المللی است. این نصف‌النهار تنها نصف‌النهاری است که امروزه نیز به‌عنوان نصف‌النهار مبدأ جهانی و طول صفر جغرافیایی شناخته می‌شود. نصف‌النهار مبدأ امروزی ۱۰۲٫۵ متر از شرق تا نصف‌النهار مبدأ تاریخی در رصدخانهٔ سلطنتی فاصله دارد. درواقع، تمام رصدخانهٔ سلطنتی و نصف‌النهار مبدأ تاریخی هم‌اکنون در غرب نصف‌النهار مبدأ حقیقی قرار دارند.

  جستارهای وابسته[ویرایش]

  نصف‌النهار

  نصف‌النهار مبدأ (گرینویچ)

  نصف‌النهار ۱ درجه شرقی

  نصف‌النهار ۱ درجه غربی

  منابع[ویرایش]

  ↑ گنگ دژ یا گرینویچ؟![] وبگاه جام جمشید

  ↑ .

  ↑ رصدخانه نیمروز: دکتر ایرج افشار (سیستانی)

  مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Prime meridian». در ، بازبینی‌شده در ۷ سپتامبر ۲۰۱۵.

  در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ نصف‌النهار مبدأ موجود است.

  نبو

  مدارها و نصف‌النهارها

  استوا

  ر‌اس‌السرطان راس‌الجدی مدار شمالگان مدار جنوبگان

  استوا

  راس‌السرطان راس‌الجدی مدار شمالگان مدار جنوبگان

  استوا

  راس‌السرطان راس‌الجدی مدار شمالگان مدار جنوبگان

  W ۰° E

  ۳۰° ۶۰° ۹۰° ۱۲۰° ۱۵۰° ۱۸۰° ۳۰° ۶۰° ۹۰° ۱۲۰° ۱۵۰° ۱۸۰° ۵° ۱۵° ۲۵° ۳۵° ۴۵° ۵۵° ۶۵° ۷۵° ۸۵° ۹۵° ۱۰۵° ۱۱۵° ۱۲۵° ۱۳۵° ۱۴۵° ۱۵۵° ۱۶۵° ۱۷۵° ۵° ۱۵° ۲۵° ۳۵° ۴۵° ۵۵° ۶۵° ۷۵° ۸۵° ۹۵° ۱۰۵° ۱۱۵° ۱۲۵° ۱۳۵° ۱۴۵° ۱۵۵° ۱۶۵° ۱۷۵° ۱۰° ۲۰° ۴۰° ۵۰° ۷۰° ۸۰° ۱۰۰° ۱۱۰° ۱۳۰° ۱۴۰° ۱۶۰° ۱۷۰° ۱۰° ۲۰° ۴۰° ۵۰° ۷۰° ۸۰° ۱۰۰° ۱۱۰° ۱۳۰° ۱۴۰° ۱۶۰° ۱۷۰°

  ۰°

  ۱۰° ۲۰° ۳۰° ۴۰° ۵۰° ۶۰° ۷۰° ۸۰° ۹۰° ۱۰° ۲۰° ۳۰° ۴۰° ۵۰° ۶۰° ۷۰° ۸۰° ۹۰° ۵° N ۱۵° ۲۵° ۳۵°

  ۴۵°

  ۵۵° ۶۵° ۷۵° ۸۵° ۵° S ۱۵° ۲۵° ۳۵°

  ۴۵°

  ۵۵° ۶۵° ۷۵° ۸۵° ۴۵ در ۹۰ ۴۵ در ۹۰ ۴۵ در ۹۰ ۴۵ در ۹۰ نبو

  اندازه‌گیری و استانداردهای زمان

  این یک مقالهٔ خرد یک مکان جغرافیایی است. می‌توانید با گسترش آن به ویکی‌پدیا کمک کنید.

  رده‌ها: ژئودزینصف‌النهارهانصف‌النهارهای مبدأ

  منبع : fa.wikipedia.org

  نصف النهار مبدا چیست و کجا قرار دارد؟ (+فیلم)

  نصف‌النهار مبدأ به‌عنوان یک خط فرضی، سیاره زمین را به دو نیم‌کره‌ی غربی و شرقی تقسیم می‌کند. این نصف‌النهار مرجعی برای تعیین ساعت جهانی محسوب می‌شود. - ایوار

  اروپا انگلیس گرینویچ

  نصف‌ النهار مبدأ چیست و چرا در گرینویچ قرار دارد؟

  رضا‍ رجب پور 1398/5/28 1 دیدگاه

  زمان مطالعه: 5 دقیقه

  امتیاز دهید

  نصف‌النهار مبدأ به‌عنوان یک خط فرضی، سیاره زمین را به دو نیم‌کره‌ی غربی و شرقی تقسیم می‌کند. این نصف‌النهار مرجعی برای تعیین ساعت جهانی محسوب می‌شود.

  چرا گرینویچ به‌عنوان خانه‌ی نصف‌النهار مبدأ و ساعت جهانی گرینویچ انتخاب شده است؟ این واژه‌ها چه معنایی دارند؟ رصدخانه‌ی سلطنتی بریتانیا در گرینویچ، جایی است که غرب و شرق در طول جغرافیایی صفر به هم می‌رسند. اگر با تور انگلیس راهی این کشور شدید، بازدید از نصف‌النهار مبدأ را فراموش نکنید.

  نصف‌النهار چیست؟

  نصف‌النهار یک خط فرضی شمالی-جنوبی است که از آن به‌عنوان خط مرجع صفر برای رصدهای نجومی استفاده می‌شود. با مقایسه هزاران رصد از یک نصف‌النهار، امکان خلق یک نقشه‌ی هوایی دقیق میسر می‌شود.

  چرا نصف‌النهار مبدأ از گرینویچ عبور می‌کند؟

  دو دلیل اصلی برای این انتخاب وجود دارد؛ دلیل اول این که ایالات متحده از ابتدا گرینویچ را به‌عنوان مبنایی برای منطقه‌ی زمانی ملی خود انتخاب کرده بود. دلیل دوم این است که در اواخر قرن نوزدهم، ۷۲ درصد از تجارت جهانی به نقشه‌های دریایی وابسته بود که آن‌ها نیز از گرینویچ به‌عنوان نصف‌النهار مبدأ استفاده می‌کردند. شناختن گرینویچ به‌عنوان طول جغرافیایی صفر برای همه مردم جهان مفید بود؛ بنابراین نصف‌النهار مبدأ در گرینویچ تبدیل به مرکز زمان جهان شد.

  نیمکره‌های غربی و شرقی

  خط فرضی‌ای که از گرینویچ عبور می‌کند، نشان‌گر نصف‌النهار تاریخی یا همان طول جغرافیایی صفر است. هر نقطه برروی زمین برحسب فاصله‌ی آن از غرب و شرق این خط محاسبه می‌شود. این خط، زمین را به دو نیم‌کره‌ی غربی و شرقی تقسیم می‌کند، درست شبیه به خط استوا که زمین را به دو نیم‌کره‌ی شمالی و جنوبی نصف می‌کند. اگر برروی این خط بایستید و دو پای خود را در دو طرف آن قرار دهید، شما دقیقاً بر اساس خط نصف‌النهار مبدأ در میانه‌ی نیم‌کره‌ی غربی و شرقی قرار گرفته‌اید.

  ساعت جهانی گرینویچ چیست؟

  خط گرینویچ از اواخر قرن نوزدهم نقش یک خط مبنا به‌عنوان ساعت جهانی گرینویچ (GMT) را ایفا می‌کند. تا قبل از آن هر شهری در جهان زمان محلی خود را داشت. در آن دوران هیچ توافق مشخص ملی و بین‌المللی برای محاسبه‌ی زمان، شروع و پایان روز یا میزان طول یک ساعت وجود نداشت. با گسترش شبکه‌های ریلی و ارتباطی در دهه‌ی ۱۸۵۰ تا ۱۸۶۰، نیاز به یک ساعت بین‌المللی استاندارد بیش ‌از پیش احساس ‌شد. در نتیجه گرینویچ به‌عنوان مرکز ساعت جهانی انتخاب شد.

  نصف‌النهار مبدأ در کجا قرار دارد؟

  سال ۱۸۸۴ بود که مکان نصف‌النهار مبدأ در محل نصب تلسکوپ عظیم ترَنزیت سِرکِل در رصدخانه‌ی سلطنتی بریتانیا تعریف شد. تِرَنزیت سِرکِل به‌دست هفتمین منجم سلطنتی؛ سر جورج بیدل اِیری، در سال ۱۸۵۰ ساخته شده بود. دو خط متقاطع در مرکز این تلسکوپ طول جغرافیایی صفر درجه را برای جهان مشخص می‌کنند.

  از آنجایی ‌که پوسته‌ی زمین هر لحظه به ‌آرامی در حال حرکت است، موقعیت دقیق نصف‌النهار نیز به ‌طور جزئی تغییر می‌کند. حتی اگر محل دقیق خط مبنا بین دو طرف تلسکوپ تغییر کند، مرجع اصلی برای نصف‌النهار مبدأ در جهان همچنان همان رصدخانه‌ی سلطنتی بریتانیا و تلسکوپ ترَنزیت سِرکِل است.

  عرض جغرافیایی رصدخانه سلطنتی کجاست؟

  همان‌طور که متوجه شدیم، طول جغرافیایی با اندازه‌گیری موقعیت مکانی هر نقطه در غرب یا شرق خط نصف‌النهار مبدأ محاسبه می‌شود، درحالی‌که عرض جغرافیایی فاصله‌ی یک نقطه از شمال یا جنوب خط استوا را نشان می‌دهد. طول و عرض جغرافیایی به درجه، دقیقه و ثانیه تقسیم شده است؛ هر درجه شامل ۶۰ دقیقه و هر دقیقه شامل ۶۰ ثانیه می‌شود. رصدخانه‌ی سلطنتی بریتانیا در طول جغرافیایی صفر درجه و عرض جغرافیایی ۵۱ درجه و ۲۸ دقیقه و ۳۸ ثانیه‌ی شمالی قرار دارد.

  نصف‌النهار مبدأ و خط استوا در کجا باهم تلاقی دارند؟

  این دو خط در میان اقیانوس اطلس به هم می‌رسند و به همین دلیل سلفی گرفتن در این منطقه از جهان کمی دشوار به نظر می‌رسد.

  چه کسی تصمیم گرفت که نصف‌النهار مبدأ در گرینویچ باشد؟

  نصف‌النهار گرینویچ در سال ۱۸۸۴ به‌عنوان نصف‌النهار مبدأ جهان انتخاب شد. در آن سال ۴۱ نماینده از ۲۵ کشور جهان در کنفرانس بین‌المللی نصف‌النهار شرکت کردند. در پایان این کنفرانس گرینویچ با ۲۲ رأی موافق در برابر ۱ رأی مخالف و ۲ رأی ممتنع، به‌عنوان طول جغرافیایی صفر درجه انتخاب شد.

  آیا خط نصف‌النهار جابه‌جا شده است؟

  بین سال‌های ۱۹۸۴ و ۱۹۸۸، مجموعه‌ی جدیدی از سیستم‌های مختصاتی بر اساس اطلاعات ماهواره‌ای و دیگر محاسبات مورد استفاده قرار گرفت و نصف‌النهاری را تعریف کرد که به‌عنوان یک خط فرضی از وسط زمین عبور می‌کند.

  نصف‌النهار مبدأ واقعی جهان، همان‌طور که از سوی تمامی کشورهای دنیا در کنفرانس سال ۱۹۸۴ پذیرفته شده، نصف‌النهار مرجع بین‌المللی است. این نصف‌النهار تنها نصف‌النهاری است که امروزه به‌عنوان نصف‌النهار مبدأ جهانی و طول صفر جغرافیایی شناخته می‌شود. نصف‌النهار مبدأ امروزی ۱۰۲/۵ متر از شرق تا نصف‌النهار مبدأ تاریخی در رصدخانه‌ی سلطنتی فاصله دارد. در واقع امروز رصدخانه‌ی سلطنتی و نصف‌النهار مبدأ تاریخی در غرب نصف‌النهار مبدأ حقیقی قرار دارند.

  رصدخانه سلطنتی هر روز از ساعت ۱۰ صبح باز است

  منبع : www.eavar.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 10 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید