این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  نظریه انیشتین که میگوید زمان و فضا با هم مرتبط هستند

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  نظریه انیشتین که میگوید زمان و فضا با هم مرتبط هستند را از این سایت دریافت کنید.

  نظریه انیشتین درباره سفر در زمان چیست؟

  یکی از داغ‌ترین بحث‌های مربوط به زمان که در اینترنت سرچ می‌شود، مربوط به نظریه انیشتین در مورد سفر در زمان است.

  ۰۸:۵۱ - ۲۷ دی ۱۴۰۰ ۸۰۳۲۶۶۱

  وب‌گردی وبگردی نظر دادن اشتراک گذاری دانلود PDF

  نظریه انیشتین درباره سفر در زمان چیست؟

  یکی از داغ‌ترین بحث‌های مربوط به زمان که در اینترنت سرچ می‌شود، مربوط به نظریه انیشتین در مورد سفر در زمان است.

  باشگاه خبرنگاران جوان - یکی از داغ‌ترین بحث‌های مربوط به سفر در زمان که در اینترنت سرچ می‌شود، مربوط به نظریه انیشتین در مورد سفر در زمان است.

  آلبرت انیشتین از طریق نظریه نسبیت خود توانست به تئوری سفر در زمان کمک بسیار زیادی بکند. از مسئله سرعت و نور گرفته تا تاثیر گرانش بر سفر به گذشته و آینده!

  در ادامه با ما همراه باشید تا این موارد را با هم بررسی کنیم….

  قبل از اینکه مستقیم به سراغ نظریه آلبرت انیشتین بریم، بهتر است که به طور مختصر به سفر در زمان و خود انیشتین بپردازیم.

  سفر در زمان به طور خلاصه!

  سفر در زمان در واقع یک عملی است که می‌تواند یک انسان و یا یک شیء را در زمان به عقب یا جلو ببرد.

  اگر علاقمند به فیلم و سریال در ژانر علمی و تخیلی باشید، حتما با این موارد رو به رو شدید. مثلا یکی از معروف‌ترین نمونه‌های سفر در زمان در فیلم و سریال، میتوان به فیلم میان ستاره‌ای و یا کارتون ریک اند مورتی اشاره کرد.

  البته که هنوز سفر در زمان به دلیل مشکلات زیادی که بر سر راه دانشمندان است، عملی نشده و هنوز برای ساخت ماشین زمان مشکل‌های فراوانی دارند. البته عده‌ای هم هستند که معتقدند بعضی از دولت‌ها به این علم رسیدند.

  عده‌ای از مردم هم از این موقعیت استفاد کردند و خود را یک مسافر زمان خواندند؛ که خب هیچ سندی مبنی بر حرفشان ارائه ندادند و هر چه بوده یک سری خزعبلات بوده!

  نگاهی کوتاه نظریه انیشتین در مورد سفر در زمان

  آلبرت انیشتین فیزیکدان و ریاضیدان آلمانی بود که در اوایل قرن بیستم با ایده‌های پیشگامانه‌ای که در زمینه فیزیک ارائه داد، باعث شد تا نظر علاقمندان به این علم، به کلی عوض شود و این علم را چند قدم به جلو ببرد.

  یکی از نظریه‌های او، نظریه نسبیت بود که مربوط به بحث سفر در زمان می‌شد که رابطه بین فضا و زمان را توضیح می‌داد.

  انیشتین در سال ۱۹۰۵ نظریه نسبیت خود را مطرح کرد. البته که او بعد‌ها متوجه ایراد‌هایی در نظریه خود شد که همین ایراد‌ها باعث شد تا او نظریه نسبیت خود را کمی نغییر دهد. در سال ۱۹۱۵ اثری جدید با عنوان نظریه نسبیت عام را منتشر کرد.

  در واقع نمیتوان گفت ایراد! انیشتین تفاوت‌هایی بین فیزیک کلاسیک و نظریه‌های مدرن پیدا کرد. بگذارید تا یک مثال بزنم تا کامل متوجه شوید که سرعت نسبی طبق فیزیک کلاسیک چگونه است؟!

  فرض کنید داخل اتوبوس، یک شخصی یک توپی را به سمت جلو پرتاب میکند. حالا سرعت توپ برای کسی که داخل اتوبوس نیست چگونه است؟ سرعت توپ + سرعت اتوبوس.

  این چیزی است که به طور معمول و در فیزیک کلاسیک رخ میدهد.

  ولی حالا تفاوت بین فیزیک کلاسیک و نظریه مدرن چیست؟

  نور به مانند مثال بالا عمل نمیکند. سرعت نور همیشه یکسان است و تغییر نمیکند. برای مثال اگر فردی در اتوبوس چراغ داشته باشد، سرعت نور هم برای خود او که در داخل اتوبوس است و هم برای کسی که در خارج از اتوبوس است یکسان است.

  انجا بود که انیشتین کمی گیج شد و شروع به حل این مسئله کرد. انیشتین از معادله سرعت یا مسافت طی شده تقسیم بر زمان استفاده کرد تا این مسئله را حل کند.

  همانطور که می‌دانید سرعت نور ثابت است، اما فاصله اندازه گیری شده برای هر فرد متفاوت است. پس زمان باید بسته به جایی که شما برای حرکت کردن قرار دارید تغییر کند.

  طبق همین فرمول ها، انیشتین متوجه شد که برای کسی که روی زمین است، زمان سریعتر میگذرد. حالا متوجه نظریه انیشتین در مورد سفر در زمان شدید؟

  البته نمی‌شود گفت که این حرف او فقط به این دلیل که او آلبرت انیشتین است درست است؛ ولی باید تحقیقات او مورد احترام قرار بگیرد و در تحقیقات بعدی از آن‌ها استفاده شود.

  منبع: تن تاپ انتهای پیام/

  باشگاه خبرنگاران جوان وب‌گردی وبگردی

  منبع : www.yjc.news

  نظریه نسبیت انیشتین: از خمش فضا

  ذهن آلبرت انیشتین فضا و زمان را بازآفرینی کرد و چنان بزرگ و عجیب یک هستی را پیش‌گویی کرد که مرزهای تخیل بشریت را برای همیشه چالش کشید

  انرژی علمی

  نظریه نسبیت انیشتین: از خمش فضا-زمان تا امواج گرانشی

  بشری خردنیا جمعه، ۰۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

  ذهن آلبرت انیشتین فضا و زمان را بازآفرینی کرد و چنان بزرگ و عجیب یک هستی را پیش‌گویی کرد که مرزهای تخیل بشریت را برای همیشه چالش کشید. ایده‌ای که در یک دفتر ثبت اختراع سوئیس زاده شد و در برلین به یک نظریه بالغ تکامل یافت، تصویر بنیادی جدیدی از کیهان را مطرح کرد که ریشه در درک نو و عمیق‌تری از گرانش دارد.

  همراه اول

  در سمت دیگر، ایده نیوتون با دو قرن سلطنت قرار داشت. این ایده شامل برهمکنش اجرام گسسته با یکدیگر بود. در عوض، انیشتین  فضا و زمان را به عنوان پارچه‌ای متحد که توسط جرم و انرژی از شکل خود خارج می‌شدند ارائه داد. اشیا پارچه‌ فضا-زمان را مانند وزنه‌ای که روی ترامپولین باشد منحرف می‌کنند که انحنای پارچه حرکات آن‌ها را هدایت می‌کند. با این رویکرد، گرانش توجیه شد.

  نورها در آسمان خم شدند و مردان علم کم و بیش مشتاق‌اند

  درپایان سال 1915، انیشتین در مجموعه‌ای از نشست‌ها تئوری نسبیت عام را شرح داد که البته تا سال 1919 مقبول اذهان عمومی نبود و به آن توجه کافی نمی‌شد؛ اما در سال 1919 پس از خورشیدگرفتگی کامل، نسبیت عام مورد توجه واقع شد.

  آبان تتر تترلند همراه اول

  فروشگاه اینترنتی جی جی مو

  مستر بلیط

  نسبیت عام پیش‌بینی کرد که یک جسم عظیم، مثلا خورشید، می‌تواند فضا-زمان را طوری منحرف کند که نور از مسیر مستقیم خود خمیده شود و در نتیجه ستاره‌ها دقیقا جایی که انتظار می‌رود رویت نشوند! عکس‌های گرفته شده در هنگام خورشیدگرفتگی سندی بر تایید نسبیت عام بود.

  دروازه های آهنین را شکسته‌اند و یکدیگر را مصدوم کردهاند

  حتی یک دهه بعد، جمله‌ی بالا در مجله ساینس نیوز (Science News) با عنوان آشوب‌ها برای درک نظریه‌ انیشتین به چاپ رسید و در آن گفته شده بود: ظاهراً برای مهار ازدحام 4500 نفری که برای شنیدن توضیحات پیرامون نسبیت عام، به موزه‌ی تاریخ طبیعی آمریکا واقع در نیویورک آمده‌اند نیاز به نیروی کمکی پلیس داریم (ش: 1-2-1930, ص.79).

  آبان تتر بهین تکنولوژی دارسو همراه

  یک بیت کوین کامل بدون قرعه کشی

  نسبیت عام انقلابی  در تفکر علمی است که در تاریخ علم بی سابقه است

  امروزه با وجود تمام مهارتی که در پیش‌گویی به انیشتین نسبت می‌دهیم. او از این پیش‌گویی روی گردان بود، به طوری که اکنون می‌دانیم که نسبیت عام خیلی بیش از آن‌چه انیشتین می‌خواست یا قادر به دیدن فهمیدن آن بود مطرح می‌شود.

  آنچه که نقاب سکوت‌ و سکون بر چهره زده و به ظاهر یکنواخت و آرام معرفی شده در عوض مکانی پویا است که درعین گسترش قلمروی بی‌پایان خود، شاهد بلوای ‌‌‌دیوهای کیهانی بوده است. کهکشان‌ها در مقیاس‌های فوق‌العاده بزرگتر بسیار وسیع‌تر از چیزی بودند که محققان قبل از قرن 20  انتظار آن‌ را داشتند.

  کهکشان‌ها نه تنها زادگاه ستارگان و سیارات بودند؛ بلکه همچون باغ وحشی مملو از اشیاء شگفت‌آور هستند که میل عجیبی را نسبت به نسبیت عام نشان می‌دهند. از جمله ستاره‌های نوترونی که مجموعه‌ی وزن یک ستاره‌ی وزین را در اندازه‌ی یک شهر جای داده‌اند و سیاه‌چاله‌ها که فضا-زمان را چنان منحرف می‌کنند که حتی نور هم توانایی گریز ندارد.

  با برخورد این غول‌ها به یکدیگر،  فضا-زمان متزلزل می‌شوند که با انفجار مقدار هنگفتی از انرژی همراه است. کهکشان خشن ما در حال تکامل و همراه با احتمالات علمی- تخیلی است که مستقیماً از دل نسبیت عام برمی‌آیند.

  سال پرلموتر:«نسبیت عام نمایشگاهی عظیم از چیز‌هایی را به ما عرضه کرد که باید به آن نگاه کنیم، آن‌ها را بیازماییم و با آن سرگرم شویم.»

  وی که اخترفیزیکدان از دانشگاه برکلی کالیفرنیا است در میان صحبت خود به این ایده اشاره می‌کند که جهان در طول زندگی خود به طرز چشمگیری تغییر می‌کند و اضافه کرد که مطرح کردن عمر یک جهان تصور غلطی است و علاوه بر این‌ها درباره‌ی موضوعاتی همچون انبساط کیهان و یا سقوط آن و احتمال وجود هستی‌های دیگر سخن می‌گوید و در آخر می‌گوید شما درک خواهید کرد که جهان می‌تواند بیش از آنچه که ما در حال حاضر قادر به تصور آن هستیم مجذوب کننده باشد.

  یک تصویر در حال گسترش

  معادلات نسبیت عام انیشتین سرچشمه‌ دیدگاه عصر حاضر درباره کیهان است. این نظریه همچنان به تامین کردن بسیاری از سوالات غنی می‌پردازد که دیوید اسپرگل متخصص فیزیک نجومی و عضو افتخاری انجمن علمی و ناشر مجله ساینس نیوز از موسسه تحقیقاتی فلاتیرون بنیاد سیمونز در نیویورک ( Simons Foundation's Flatiron ) می‌گوید: «این باورنکردنی است.»

  در طول قرن گذشته، ما اجرامی کیهانی را کشف کردیم که از تصورات پیشین ما پیروی نمی‌کنند، همچنین برخی حقایق مهم درباره‌ی کیهان را آموختیم؛ مثلا جهان با نرخ سریعی در حال انبساط است. جهان با انفجار  13.8 میلیارد سال پیش آغاز شد و اشکال مرموز ماده و انرژی به روش‌های غیرقابل پیش‌بینی و ناشناخته در حال شکل دادن به کیهان هستند.

  نسبیت عام به بنیادی برای درک امروز کیهان مبدل شده است. اما تصویر کنونی  بشر از جهان هستی شفاف نیست. هنوز سوالات زیادی درباره‌ی ماده‌ها و نیروهای ناشناخته، آغاز و پایان جهان، چگونگی علوم در سامانه های بزرگ و بسیار کوچک و مکانیک کوانتومی باقی مانده است.

  از جنبه‌های نسبیت که در ابتدا کم‌ارزش شمرده شده میتوان به نیروی خمیدگی نور و تاثیر آن در ترسیم و شفاف‌سازی کیهان اشاره کرد. برخی از ستاره‌شناسان معتقدند مسیر امیدوارکننده‌ای برای پاسخ به دیگر پرسش‌هایی که ریشه در ناشناخته‌های نسبیت عام دارند وجود دارد.

  دانشمندان امروزه به کنجکاوی و تحقیق در زمینه‌ی نسبیت عام ادامه می‌دهند تا سرنخ‌هایی که از دست داده‌اند یا هنوز درک نکرده‌اند را پیدا کنند.

  نسبیت عام دید ما را نسبت به کیهان گسترش داد و درک بالاتری از کیهان را به ما عرضه کرد.

  منبع : digiato.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 8 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید