این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  نیکی به پدر و مادر چه تاثیری بر زندگی ما در دنیا و آخرت دارد

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  نیکی به پدر و مادر چه تاثیری بر زندگی ما در دنیا و آخرت دارد را از سایت پشتوک دریافت کنید.

  بیست و چهار مورد از فواید و اثرات نیکی به پدر و مادر

  فواید نیکی به پدر و مادر

  ۱ – نگاه با محبّت به پدر و مادر، عبادت است

  رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) می‌فرماید: نظر الولد الی والدیه حباً لهما عباده.(۱)؛ نگاه دوستانه به پدر و مادر، عبادت است.

  در روایات، نگاه کردن به چند چیز، عبادت شمرده شده که یکی از آنها، نگاه کردن به قرآن است و دیگری نگاه کردن به جمال با کمال امیرالمؤمنین علی(علیه السلام).

  مردی در کنار کعبه به ابوذر گفت: «چرا به چهره علی(علیه السلام) زیاد نگاه می‌کنی؟». ابوذر پاسخ داد که حضرت رسول(صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: النّظر الی علی بن أبی طالب عباده، و النّظر الی الوالدین برأفهٍ و رحمهٍ عباده(۲)؛ نگاه کردن به روی مبارک علی(علیه السلام) عبادت است؛ همچنین نگاه کردن به پدر و مادر از روی محبّت و رحمت، عبادت است.

  ۲ – جهاد در راه اسلام است

  پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) می‌فرماید: برّ الوالدین یجزی عن الجهاد.(۳)؛ نیکی به پدر و مادر، جای جهاد را می‌گیرد.

  ۳ – بزرگترین واجب است

  امام علی(علیه السلام) فرموده است: برّ الوالدین أکبر فریضه.(۴)؛ نیکی به پدر و مادر، بزرگترین واجب است.

  ۴ – باعث طول عمر و زیادتی روزی است

  امام باقر(علیه السلام) می‌فرماید: من سرّه أن یمدّ له فی عمره و یزاد فی رزقه فلیبرّ والدیه(۵)؛ کسی که می‌خواهد بر عمر خود بیفزاید و روزی خود را زیاد کند، پس بر پدر و مادر خود، نیکی کند.

  در روایت دیگری به نقل از عنان بن سریر آمده است: کنّا عند أبی عبدالله(علیه السلام) و فینا میسر فذکر واصله القرابه، فقال أبوعبدالله(علیه السلام) یا میسر! قد حضر أجلک غیر مرّه و لا مرّتین کلّ ذلک یؤخّر الله أجلک لصلتک قرابتک و ان کنت تریدان یزاد فی عمرک فبرّ شیخیک یعنی أبویه.(۶)

  با میسر نزد امام صادق(علیه السلام) بودیم. گفتگو از صله رحم شد. حضرت فرمود: ای میسر! اجلت بیش از یک دفعه رسید، خداوند تمام آن را به تأخیر انداخت، برای اینکه صله رحم می‌کردی. اگر می‌خواهی عمرت زیاد شود، به پدر و مادرت نیکی کن.

  و در روایت دیگری آمده است: انّه ربّما کان قد بقی من عمر الانسان ثلث سنین ثم انّه یحسن الی والدیه و یصل أرحامه فیؤخّره الله الی ثلثین سنه و انّ منهم من یبقی من عمره ثلاثون سنه ثم انّه یقطع أرحامه أو یعق والدیه فیمحو الله سبحانه الثلاثین و یثبت مکانها ثلاث سنین، و قال رسول الله(صلی الله علیه و آله و سلم): رأیت فی المنام رجلا قد اتاه ملک الموت لقبض روحه فجاء برّه بوالدیه فمنعه منه.(۷)

  چه بسا گاهی از عمر انسان، سه سال باقی است؛ امّا در اثر احسان به پدر و مادر و صله رحم، خداوند، عمر سه ساله او را تبدیل به سی سال می‌کند، و در مقابل، شخصی از عمرش سی سال باقی است؛ امّا به دلیل قطع رحم و آزار و اذیت والدین، خداوند عمر او را به سه سال تبدیل می‌کند.

  پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) در خواب، شخصی را دید که ملک الموت برای قبض روح او آمده؛ ولی در اثر نیکی به پدر و مادر، این عمل تحقّق نیافت.

  ۵ – بهترین خوبی هاست

  علی(علیه السلام) می‌فرماید: برّ الوالدین من أکرم الطّباع.(۸)؛ نیکی به پدر و مادر، از بهترین خوبی‌هاست. چه نیکی‌ای بالاتر از این است که انسان، در دنیا نسبت به پدر و مادر خود، مهربانی کند.

  ۶ – باعث خشنودی خداوند است

  پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله و سلم) می‌فرماید: رضی الله مع رضی الوالدین.(۹)؛ رضایت خداوند، در رضایت والدین است.

  ۷ – باعث لذّت زندگی است

  رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) فرموده است: لذّه العیش فی البرّ بالوالدین.(۱۰)؛ لذّت زندگی، در نیکی به پدر و مادر است.

  کسانی که در زندگی اجتماعی با پدر و مادر خود، نامهربانی می‌کنند و با غیظ و غضب با آنان برخورد می‌نمایند، نه تنها در آخرت مورد عذاب خدای سبحان واقع می‌شوند، بلکه در دنیا هم هیچ لذّت و بهره ای از زندگی خود نمی‌برند. ما در زمان خود، شاهد هستیم کسانی که با پدر و مادر خود هیچ برخورد مناسبی نداشته اند، چطور گرفتار از هم پاشیدگی زندگی می‌شوند و همیشه گرفتار سختی زندگی هستند. بنابراین، کسانی که می‌خواهند در این دنیا از زندگی راحت و مطلوبی برخوردار باشند، باید با پدر و مادر با مهر و محبّت برخورد کنند و همیشه با خوشرویی با آنان رفتار کنند تا به زندگی خود، سامان ببخشند و شیرینی زندگی، در خانواده آنها همواره شعله ور بماند.

  ۸ – باعث راحتی مرگ است

  امام صادق(علیه السلام) می‌فرماید: من أحبّ أن یخفّف اللّه عزّ و جّل عنه سکرات الموت فلیکن بوالدیه بارّا.(۱۱)؛ کسی که دوست دارد موقع قبض روح، جان او راحت گرفته شود، پس به پدر و مادر خود، نیکی کند.

  ۹ – بهترین اعمال است

  امام صادق(علیه السلام) فرموده است: أفضل الأعمال الصلاه لوقتها و برّ الوالدین و الجهاد فی سبیل اللّه.(۱۲)؛

  بهترین اعمال نزد خداوند، نمازگزاردن در وقت آن و نیکی به پدر و مادر و جهاد در راه خداست.

  ۱۰ – سپر آتش جهنّم است

  در روایت آمده است: انّ أبی قد کبر جداً و ضعف فنحن نحمله اذا اراد الحاجه فقال ان استطعت أن تلی ذلک منه فافعل و لقّمه بیدک فانّه جنه لک غدا.(۱۳)

  شخصی به امام صادق(علیه السلام) عرض کرد: «پدرم به حدّی پیر و ناتوان شده که او را برای قضای حاجت، حمل می‌کنم و می‌برم. امام صادق(علیه السلام) فرمود: اگر قدرت داری، خودت این کار را انجام بده و خودت بر دهان او غذا بگذار تا این عمل، سپر آتش فردایت باشد [و تو را به بهشت ببرد].

  ۱۱ – باعث نیکی فرزندان آنها در آینده به پدر می‌شود

  امام صادق(علیه السلام) می‌فرماید: برّوا أبائکم یبرّ کم أبناؤکم.(۱۴)؛ به پدرانتان نیکی کنید تا فرزندانتان به شما نیکی کنند.

  ۱۲ – مورد رحمت خداوند واقع می‌شود

  پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) می‌فرماید: رحم الله امرءً اعان والده علی برّه.(۱۵)؛ خداوند، رحمت کند کسی را که کمک کند به پدرش بر نیکی.

  ۱۳ – دعایش درباره فرزند، رد نمی‌شود

  امام صادق(علیه السلام) فرموده است: ثلاث دعوات لایحجبن عن الله تعالی: دعاء الوالد لولده اذا برّه.(۱۶)؛ امام صادق(علیه السلام) فرمود: سه دعاست که رد نمی‌شود و یکی، دعای پدر برای فرزندش است، زمانی که به او نیکی کند.

  ۱۴ – باعث شناخت و معرفت انسان می‌شود

  امام صادق(علیه السلام) می‌فرماید: برّ الوالدین من حسن معرفه العبد باللّه.(۱۷)؛ نیکی به پدر و مادر، از نشانه های شناخت انسان نسبت به پروردگار است.

  ۱۵ – باعث تأخیر در مرگ می‌شود

  رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) فرموده است: رأیت بالمنام رجلاً من أمّتی قد أتاه ملک الموت لقبض روحه، فجاء برّه بوالدیه فمنعه منه.(۱۸)؛ در خواب دیدم که ملک الموت می‌خواهد یکی از امّتم را قبض روح کند. در این هنگام، آن شخص به پدر و مادر نیکی کرد. لذا [خداوند] از قبض روح او منع کرد.

  ۱۶ – ثواب حج دارد

  از پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) روایت شده است: ما من ولد بارّ ینظر الی والدیه نظر رحمه الاّ کان له بکلّ نظره حجّه مبروره؛ فقالوا: یا رسول الله! و ان نظر فی کلّ یوم مأه» قال: نعم، الله أکبر و أطیب.(۱۹)
  [فرمود:]هر فرزندی که از روی رحمت و نیکی به پدر و مادر نگاه کند، به هر نگاهش [ثواب] یک حجّ قبول شده، داده می‌شود. عرضه داشتند: «ای رسول خدا! اگر در هر روز صد بار نگاه می‌کند». فرمود: آری! خداوند بزرگ است.

  ۱۷ – هرگز فقیر نمی‌شود

  امام صادق(علیه السلام) می‌فرماید: … فلیکن بوالدیه بارّاً فاذا کان کذلک لم یصبه فی حیاته فقرا أبداً.(۲۰)؛ هر کسی می‌خواهد که خداوند، سکرات مرگ را بر او آسان گرداند، به پدر و مادر نیکی کند که در این هنگام، هرگز در زندگی اش فقیر نمی‌شود.

  ۱۸ – نیکی به والدین، نعمت خداوند است

  رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) می‌فرماید: من نعمه الله علی الرجل أن یشبه والده.(۲۱)؛ از نعمتهای خداوند بر انسان، آن است که پدرش را گرامی دارد.

  ۱۹ – اطاعت خداوند است

  پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله و سلم) می‌فرماید: فان صلتهما طاعه الله.(۲۲)؛ نیکی به پدر و مادر، طاعت خداوند است.

  ۲۰ – حضرت موسی(علیه السلام) به چنین کسی غبطه می‌خورد

  در روایتی آمده است: روی أنّ موسی(علیه السلام) لمّا ناجی ربّه رأی رجلاً تحت ساق العرش قائماً یصلّی فغبطه بمکانه، فقال: «یا ربّ بم بلّغت عبدک هذا ما أری؟» قال: یا موسی! انّه کان بارّاً بوالدیه.(۲۳)

  وقتی حضرت موسی با پروردگارش مناجات می‌کرد، مردی را دید که مناجات می‌کند. حضرت موسی به مقام و درجه او غبطه خورد. عرض کرد: «پروردگارا! به چه وسیله بنده‌ات را به این مقام رساندی؟». فرمود: ای موسی! این مرد به پدر و مادر خود، نیکی می‌کرد.

  ۲۱ – بهترین افراد در روز قیامت است

  در روایت آمده است: سید الأبرار یوم القیامه رجل برّ والدیه.(۲۴)؛ بهترین نیکوکار در روز قیامت، مردی است که به پدر و مادر خود، نیکی کند.

  البته این مرد، شخص نیکوکار در روز قیامت است و در دنیا هم، موجب خوشبختی و خرسندی و سعادت در زندگی اوست.

  ۲۲ – از صفات شیعه است

  امام باقر(علیه السلام) می‌فرماید: ما شیعتنا الاّ من أتقی اللّه و اطاعه و ما کانوا یعرفون الاّ بالتواضع و التخشع و أداء الأمانه و کثره ذکر الله و الصوم و الصلاه و البرّ بالوالدین.(۲۵)

  شیعه ما نیست، جز کسی که خدا را در نظر داشته باشد و او را اطاعت کند، و شیعه را نمی‌توان شناخت، جز با تواضع، افتادگی، ادای امانت، ذکر فراوان، روزه گرفتن، نماز خواندن و نیکی با پدر و مادر.

  ۲۳ – سبب ورود به بهشت است

  امام صادق(علیه السلام) فرموده است: قال یأتی یوم القیامه شی ء مثل الکبه فیدفع فی ظهر المؤمن فیدخله الجّنه، فیقال: هذا البرّ.(۲۶)

  روز رستاخیز، چیزی مثل سپر آورده می‌شود و در بهشت بر سر مؤمن افکنده گردد و او را داخل بهشت می‌کند و گفته می‌شود که این، به سبب نیکی به والدین و خویشان و مؤمنان است.

  در روایت دیگری از امام باقر(علیه السلام) آمده است: أربع من کنّ فیه بنی اللّه له بیتاً فی الجنّه: من آوی الیتیم، و رحم الضعیف و أشفق علی والدیه، و رفق بمملوکه.(۲۷)

  چهار دسته هستند که اگر این چهار صفت در آنها باشد، خدا برای آنان در بهشت خانه آماده کرده است:

  ۱) کسی که یتیمی را پناه دهد؛

  ۲) به ضعیف ترحّم کند؛

  ۳) به پدر و مادر، مهربان باشد؛

  ۴) با مملوک خود مهربان باشد و با او مدارا کند.

  در آیات قرآن و روایات ائمّه معصومین(علیهم السلام)، مجموع صفات و اعمالی که سبب ورود انسان به بهشت می‌شود و او را در جایگاهی رفیع قرار می‌دهد، کاملاً مشخّص شده است که البته ما درصدد بررسی همه این صفات نیستیم؛ ولی به مناسبت، اوصافی را بیان می‌کنیم تا با عمل به آنها، از جمله کسانی باشیم که از این نعمت جاوید خداوند، بهره مندند.

  ۲۴ – در سایه عرش خداست

  در روایتی آمده است: انّ موسی یناجی ربّه اذ رأی رجلاً تحت ظلّ العرش فقال: «یا ربّ من هذا الّذی قد أظلّه عرشک؟»، قال: هذا کان بارّاً بوالدیه.(۲۸)

  حضرت موسی(علیه السلام) با پروردگارش مناجات می‌کرد. در این هنگام، مردی را در زیر سایه عرش خدا مشاهده کرد. عرضه داشت: پروردگارا! این چه کسی است که در سایه عرش تو سُکنا گزیده؟». فرمود: این شخص، نسبت به پدر و مادرش مهربان بود.

  پی‌نوشت‌ها

  ۱– تحف العقول، ص ۴۴؛ کشف الغُمّه، ص ۲۴۳؛

  ۲-بحارالأنوار، ج ۷۲، ص ۸۰،۱۰۷ – بحارالأنوار، ج ۷۴، ص ۴۵،

  ۳-نهج الفصاحه، ح ۱۰۸۶،

  ۴-غررالحکم و دررالکلم.

  ۵ – میزان الحکمه، باب الاحسان الی الوالدین؛ بحارالأنوار، ج ۷۱، ص۸۱

  ۶-بحارالأنوار، ج ۷۴، ص ،۸۴

  ۷-أنوار النعمانیه، ج ۳، ص ۸۵(نور فی عقوق الوالدین و قطع رحم).

  ۸- بحارالأنوار، ج ۷۴، ص ۸۴،

  ۹-همان، ج ۷۱، ص ۸۰،

  ۱۰-همان.

  ۱۱-همان، ص۸۱،

  ۱۲-همان، ج ۷۱، ص ۸۵،

  ۱۳-همان، ج ۷۱، ص ۵۶؛ اصول کافی، ج ۲، ص ۱۶۲،

  ۱۴-بحارالأنوار، ج ۷۱، ص ۶۵،

  ۱۵-همان.

  ۱۶- همان.

  ۱۷- همان، ص ۷۷،

  ۱۸-همان، ص ۸۰،

  ۱۹-همان.

  ۲۰-همان، ص ۸۱،

  ۲۱-همان، ص ۸۴،

  ۲۲-همان، ص ۸۵،

  ۲۳-همان.

  ۲۴-همان، ص ۸۶،

  ۲۵-تحف العقول، ص ۲۹۵(حکم و مواعظ أبی جعفر محمد بن علی علیهماالسلام ).

  ۲۶-اصول کافی، ج ۲(باب البرّ بالوالدین)، ص ۱۵۸

  ۲۷- الخصال، شیخ صدوق، ج۱ص۲۱۱ح۴۶

  ۲۸- کشف الاسرار وعده الابرار، ج ۵، ص۵۴۲

  منبع: بشیران

  منبع مطلب : farsi.al-shia.org

  مدیر محترم سایت farsi.al-shia.org لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  آثار و نتایج نیکی به والدین

  1- بهشت

   نویسنده:

  عبدالکریم پاک نیا

  منبع:

  http://www.ghadeer.org/Book/1557/246332

  منبع مطلب : www.payesh8523.ir

  مدیر محترم سایت www.payesh8523.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  75. احترام به والدین = خوشبختی در دنیا و آخرت

  بسم الله الرحمن الرحیم

  احترام به والدین = خوشبختی در دنیا و آخرت

  اُنس با پدر و مادر

  مردی خدمت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله آمد و گفت: پدر و مادر پیری دارم که به خاطر اُنس با من مایل نیستند به جهاد بروم رسول خدا صلی‎الله علیه و آله فرمود: پیش پدر و مادرت بمان قسم به آنکه جانم در دست اوست اُنس یک روز آنان با تو از جهاد یک سال بهتر است. ( البته در صورتی که جهاد واجب عینی نباشد بلکه واجب کفائی باشد ) « بحارالأنوار ، جلد 52/74 »   

  خشنودی پدر و مادر

  پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند: آنکه پدر و مادرش را خشنود کند خدا را خشنود کردهوکسی که پدر و مادر خود را به خشم آورد، خدا را به خشم آورده است.

  « کنز العمال ، جلد 470/16 »   

  پدر و مادر و افزایش عمر و روزی :

  پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: کسی که دوست دارد عمرش طولانی و روزیش زیاد شود نسبت به پدر و مادرش نیکی کند و صلة رحم بجای آورد. « کنزالعمال ، جلد 475/16 »

  حق پدر

  از امام کاظم علیه السلام نقل شده که فرمودند: مردی از پیامبر خدا صلی الله علیه و آله سؤال کرد حق پدر بر فرزند چیست؟ حضرت فرمود:

  1ـ او را با نام صدا نکند.

  2ـ در راه رفتن از او جلو نیفتند.

  3ـ قبل از او ننشیند.

  4ـ کاری انجام ندهد که پدرش را فُحش بدهند.

  «‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بحارالأنوار ، جلد 45/74 »

  وظیفه در برابر والدین

  امام صادق علیه السلام فرمودند: چشمهایت را جز از روی دلسوزی و مهربانی با پدر و مادر خیره مکن و صدایت را بلندتر از صدای آنها نکن دستهایت را بالای دستهای آنها مبر و جلوتر از آنان راه مرو. « بحارالأنوار جلد 79/74 »

  محبوبترین کارها

  ابن مسعود می‎گوید: از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله سؤال کردم محبوبترین کار پیش خدا کدام است؟ فرمودند: نماز در وقت ،گفتم: بعد از آن چه چیز؟ فرمود: نیکی به پدر و مادر ،گفتم: بعد از آن چه چیز؟ فرمود: جهاد در راه خدا. « بحارالأنوار ، جلد 70/74 »

  زیارت قبر والدین

  رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمودند: کسی‎ که قبر پدر و مادر یا یکی از آن دو را در هر جمعه یک بار زیارت کند خداوند او را می‎بخشد و او را نیکوکار می‎نویسد.« کنزالعمال ، جلد 468/16 »     

  نگاه خشم آلود به پدر و مادر

  امام صادق علیه السلام فرمودند: کسی که از روی نفرت به پدر و مادرش که به او ستم کرده‎اند نگاه کند ، نمازش بدرگاه إلهی پذیرفته نمی‎شود. « اصول‎کافی ، جلد 50/4 »

  رضایت والدین

  امام صادق علیه السلام فرمودند: هنگام مرگ جوانی ، پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله‎ کنار بستراو حضور یافتند و به جوان فرمودند: بگو لاإله‎إّلاالله ، زبان جوان بند آمد ، حضرت چند بار تکرار کرد ولی جوان نتوانست بگوید ، پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله به زنی که کنار جوان بود فرمود: آیا این جوان مادر دارد؟ زن گفت: بله من مادر او هستم ، حضرت فرمود: آیا از او ناراضی هستی؟ زن‎گفت: بله شش سال است با او صحبت نکرده‎ام فرمود: از او راضی شو زن گفت: یا رسول الله بخاطر شما من از او راضی شدم خدا از او راضی باشد ، سپس پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله   به جوان فرمودند: بگو لاإله‎إّلاالله ، جوان در این هنگام گفت: لاإله‎إّلاالله و پس از لحظاتی مرد.

  « بحارالأنوار ، جلد 75/74 »

  نتیجه نیکی به پدر و مادر

  رسول خدا صلی‎ الله علیه و آله فرمودند: به پدرانتان نیکی‎کنید ، تا فرزندانتان به شما نیکی کنند از زنان مردم چشم پوشی کنید ، تا دیگران نسبت به زنهای شما چشم پوشی کنند.

  « کنزالعمال ، جلد 466/16 »

  رفتار با والدین

  أبی ولاد می‎گوید: معنای آیة « وَ بالْوالدُیًنِ إحًساناً »« سوره بقرا ، آیه 83 » را از امام صادق علیه السلام پرسیدم ، فرمودند: احسان به پدر و مادر اینست که رفتارت را با آنها نیکو کنی و مجبورشان نکنی تا چیزی که نیاز دارند از تو بخواهند « یعنی قبل از درخواست آنان » نیازشان را برطرف کنی.

  « بحارالأنوار ، جلد 79/74 »

  ‌غمگین کردن پدر و مادر

  آقا امیرالمؤمنین علیه السلام فرمودند: کسی که پدر و مادر خویش را غمگین سازد ، عاق والدین شده است ( حق آنها را رعایت نکرده است ) « بحارالأنوار ، جلد 64/74 »

  نیکی به والدین و آمرزش گناه

  امام سجاد علیه السلام فرمودند: مردی خدمت رسول خدا صلی الله علیه و آله رسید وگفت: ای رسول خدا من هیچکار زشتی نمانده که انجام نداده باشم ، آیا می‎توانم توبه کنم؟ رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: آیا هیچ یک از پدر و مادرت زنده هستند؟ گفت: بله پدرم ، حضرت فرمود: برو به او نیکی‎کن ( تا آمرزیده شوی ) وقتی او راه افتاد ، پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود: کاش مادرت زنده بود ( یعنی اگر او زنده بود و به او نیکی می‎کرد زودتر آمرزیده می‎شد )

  « بحارالأنوار ، جلد 82/74 »

  نگاه تیز به پدر و مادر

  امام صادق علیه السلام فرمودند: اگر خداوند چیزی را ( درآزردن پدر و مادر ) کمتر از اُف ( اوه ) گفتن سراغ داشت از آن نهی می‎کرد: و اُف گفتن از کمترین مراتب عاق شدن است ، نوعی از عاق شدن اینست که انسان به پدر و مادرش تیز نگاه‎ کند. ( خیره شود ) « اصول‎کافی ، جلد 50/4 »         

  بهشت و نیکی به والدین

  از امام رضا علیه السلام نقل شده که فرمودند: رسول خدا صلی‎ الله علیه و آله فرمود: نسبت به پدر ومادر نیکوکار باش تا پاداش تو بهشت باشد ، ولی اگر عاق آنها شوی جهنمی خواهی بود.   

  « اصول کافی ، جلد 348/2 »

  عظمت پدر و مادر

  امام رضا علیه‎ السلام فرمودند: خداوند‎ متعال فرمان داده سه چیز همراه سه چیز دیگر انجام‎ گیرد:

  1ـ به نماز همراه زکات فرمان داده است ، پس کسی که نماز بخواند و زکات نپردازد نمازش نیز پذیرفته نمی‎شود .

  2ـ به سپاسگزاری از خودش و پدر و مادر فرمان داده است ، پس کسی که از پدر و مادرش سپاسگزاری نکند ، خدا را شکر نکرده است .

  3ـ به تقوای إلهی فرمان داده و به صلة رحم ، پس کسی که صلة رحم انجام ندهد ، تقوای إلهی را هم بجا نیاورده است. « بحارالأنوار ، جلد 77/74 »

  عاق والدین بخشیده نمی‎شود

  رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمودند: به عاق والدین ( از طرف خدا ) گفته می‎شود: هرکاری می‎خواهی انجام بده ، دیگر تو را نمی‎بخشم و به نیکوکار ( نسبت به پدر و مادر ) هم گفته می‎شود: هر چه می‎خواهی انجام ده تو را می‎بخشم. « بحارالأنوار ، جلد 80/74 »

  عبادت در نگاه

  پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند: نگاه محبت آمیز فرزند به پدر و مادرش عبادت است.

  « بحارالأنوار ، جلد 75/74 »

  نگاه به پدر و مادر

  پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند: هر فرزند نیکوکاری که با مهربانی به پدر و مادرش نگاه کند ، در مقابل هر نگاه ثواب یک حج کامل مقبول به او داده می‎شود ، سؤال کردند حتی اگر روزی صد مرتبه به آنها نگاه کند ؟ حضرت فرمودند: آری خداوند بزرگتر و پاکتر است.                     

  « بحارالأنوار ، جلد 73/74 »

  اطاعت از والدین

  پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند: کسی که دستور إلهی را در مورد پدر و مادر اطاعت کند دو درب از بهشت برویش باز خواهد شد ، اگر فرمان خدا را در مورد یکی از آنها انجام دهد یک درب

  گشوده می‎شود. « کنز العمال ، جلد 467/16 »

  برخورد با پدر و مادر مشرک

  در نوشته حضرت رضا علیه السلام به مأمون آمده که: نیکی به پدر و مادر واجب و لازم است اگر چه مشرک وکافر باشند ، ولی در معصیت خدا نباید اطاعتشان کرد. « بحارالأنوار ، جلد 72/74 »

  ارزش اطاعت از پدر و مادر

  پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: بنده‎ای که مطیع پدر و مادر و پروردگارش باشد       روز قیامت در بالاترین جایگاه است. « کنزالعمال ، جلد 467/16 »

  اول نیکی به مادر

  امام صادق علیه السلام فرمودند: مردی خدمت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله آمد و گفت: به چه کسی نیکی کنم ؟ فرمود: به مادرت ، عرض کرد بعد از او به چه کسی ؟ فرمود: به مادرت گفت: سپس به چه کسی ؟ فرمود: به مادرت ، سؤال کرد: سپس به چه کسی؟ فرمود به پدرت.   

  « بحارالأنوار ، جلد 49/74 »

  بوی بهشت

  امام صادق علیه السلام فرمودند: چون روز قیامت شود پرده‎ای از پرده‎های بهشت را کنار زنند پس هر جانداری بوی آنرا از مسافت پانصد سال راه بشنوند ، بجز آنهائی‎که عاق والدین هستند.  

  « اصول کافی ، جلد 49/4 »

  از نسل تو پیامبری نخواهد آمد

  وقتی حضرت یعقوب علیه السلام فهمید که یوسف گم گشته در مصر است ، به طرف مصر حرکت کرد ، وقتی به مصر رسید ، حضرت یوسف با خدم و حشم و با جلال و شکوه فراوان بر اسب زرین سلطنتی سوار شد و به استقبال پدر آمد ، ندیمان به حضرت یوسف توصیه کردند که مبادا از اسب در برابر یک پیرمرد پیاده شوی ، این خلاف شأن و منزلت سلطانی شماست او را وادار کردند که پیاده نشود ناگهان در این اثناء بود که نوری درخشنده از دست یوسف پریدسؤال کرد خدایا این چه نوری بود که از دستم پرید ؟! ندا آمد چون از مرکبت پیاده نشدی ، به پدر بی‎احترامی شد نور نبوت از نسل تو قطع گردید و از نسل تو پیامبری متولد نخواهد شد.


  حضرت با تبسم جوابم را می‎دهند

  شخصی به نام شیخ مشکور می‎گوید : در عالم رؤیا دیدم وارد حرم مطهر آقا امام حسین علیه السلام شدم و حضرت در آنجا تشریف دارند ، یک جوان روستائی عرب وارد حرم شد و با لبخند به آن حضرت سلام کرد و حضرت با لبخند جوابش را دادند .

  فردای آن شب که شب جمعه بود به حرم حضرت سید الشهداء علیه السلام مشرف شدمدر گوشة حرم توقف کردم ناگهان آن جوان عرب را که در خواب دیده بودم وارد حرم شد و چون مقابل ضریح مولا رسید با لبخند به آن حضرت سلام کرد ، ولی سید الشهداء علیه السلام را ندیدم و مراقب آن جوان بودم تا از حرم خارج شد ، دنبالش رفتم و سبب لبخندش را با حضرت پرسیدم و جریان خواب خود را برایش نقل کردم و گفتم : چه کرده‎ای که امام با لبخند به تو جواب می‎دهند ، جوان گفت : مرا پدر و مادر پیری است و در چند فرسخی کربلا ساکنیم شبهای جمعه که برای زیارت می‎آیم یک هفته پدرم را سوار چهار پا کرده و می‎آورم و یک هفته هم مادرم را می‎آورم ، تا اینکه شب جمعه‎ای که نوبت پدرم بود ، چون سوارش کردم مادرم گریه کرد و گفت : مرا هم باید ببری شاید هفته دیگر زنده نباشم .

  گفتم : مادر جان باران می‎بارد ، هوا سرد است ، مشکل است ، نپذیرفت ، به ناچار پدر را سوار مرکب کردم و مادرم را بدوش کشیدم و با زحمت بسیار آنها را به حرم رساندم ، با همان حالت با پدر و مادرم وارد حرم شدم ، حضرت سید الشهداء علیه السلام را دیدم و سلام کردم ، آن بزرگوار برویم لبخند زدند و جوابم را دادند و از آن وقت تا به حال هر شب جمعه که مشرف می‎شوم آقا امام حسین علیه السلام را می‎بینم و با تبسّم جوابم را می‎دهند. « کرامات الحسینیه ، جلد 97/1 »

  بهشت زیر پای مادران است

  جوانی در حال مرگ بود ، هر چه اطرافیان به او می‎گفتند بگو : « أشْهَدُ أنْ لا إله إّلا الله وَ أشْهَدُ أنَّ مُحَمَّدَاً رَسُولُ الله » نمی‎توانست شهادتین را بگوید و زبانش بند آمده بود و چشمش به گوشه‎ای از اتاق خیره شده بود ، آمدند به خدمت پیامبر اکرم و موضوع را گفتند ، پیامبر اکرم با شتاب خود را بر بالین مُحتضر رساندند ، سؤال فرمودند : آیا این جوان مادر هم دارد ؟ گفتند : آری حضرت فرمودند : بگوئید مادرش بیاید ، مادر خدمت پیامبر اکرم می‎آید ، حضرت رو به مادر کرده فرمودند : تو از این جوان راضی هستی ؟ مادر عرض کرد : خیر یا رسول الله ، این جوان خیلی مرا اذیت کرده ، حرف مرا گوش نمی‎دهد ، به من ناسزا می‎گوید و حتی مرا کُتک می‎زند و به من جسارت می‎کند ، من از او راضی نیستم ، خدا هم از او راضی نباشد .

  پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند : ای مادر حق با شماست و این جوان اشتباه کرده ولی این جوان دارد می‎میرد و اگر تو از او راضی نباشی و با این حال بمیرد به جهنم می‎رود بیا به خاطر خدا و من که رسول خدا هستم از این جوان بُگذر و او را حلال کُن ، مادر قبول می‎کند و می‎گوید : به خاطر خدا و به خاطر شما که قدم رنجه فرمودید و تشریف آوردید من از این جوان گذشتم و از او راضی هستم ، خدا هم از او راضی باشد ، وقتی مادر از جوان راضی می‎شود ، جوان نَفَس عمیقی می‎کشد و زبانش باز می‎شود ، حضرت رو به جوان کرده و از او سؤال می‎فرمایند که چرا نمی‎توانستی شهادتین را بگوئی ؟ جوان در پاسخ می‎گوید : موقعی که مادرم از من راضی نبود ، دو ملک و مأمور زشت و سیاه و بسیار وحشتناک می‎دیدم که با غُل و زنجیر و گُرز آتشین به طرف من می‎آمدند که مرا به طرف جهنم ببرند ، ولی حالا که مادرم از من راضی شد ، آن دو مأمور وحشتناک رفتند و دو فرشته می‎بینم بسیار زیبا با دسته گُل به طرف من می‎آیند ، جوان به راحتی شهادتین را می‎گوید و از دنیا می‎رود و اینجا بود که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند : بهشت زیر پای مادران است   « اَلْجَنَّةُ تَحْت قُدُوم الاُمَّهات »

  خدمت به والدین گناهان را محو می‎کند

  جوانی به خدمت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله شرفیاب شد و عرض کرد : یا رسول الله من در زندگی فراوان گناه کرده‎ام ، اما اکنون پشیمانم و می‎خواهم توبه کنم ، چه راهی دارم که خداوند سریع گناهان مرا ببخشد ، حضرت فرمودند : برو به مادرت نیکی کُن ، او گفت : مادر ندارم حضرت فرمودند : برو به پدرت خدمت کُن تا خدا گناهان تو را ببخشد ، وقتی جوان رفت حضرت فرمودند : اگر این مرد مادر می‎داشت و به او خدمت می‎کرد سریع گناهان او مورد عفو قرار می‎گرفت.

  همنشین من در بهشت کیه؟

  روزی حضرت موسی علیه السلام در ضمن مناجات با پروردگار خود عرض کرد خدایا می‎خواهم همنشین خود را در بهشت ببینم که چگونه شخصی است ! جبرئیل بر او نازل شد ، عرض کرد یا موسی فلان قصاب در فلان محله همنشین تو در بهشت خواهد بود .

  حضرت به آدرسی که جبرئیل داده بود به مغازة قصاب خود را رساند ، دید جوانی معمولی است که مشغول قصابی و گوشت فروختن است ، شب که شد جوان مقداری گوشت برداشت و بسوی منزل حرکت کرد ، حضرت موسی دنبال او تا نزدیک منزلش آمد و او را صدا زد و به او گفت : مهمان نمی‎خواهی ؟ جوان گفت : خوش آمدید ، بفرمائید در خدمت باشیم و حضرت را داخل منزل بُرد ، حضرت تمام کارهای قصاب را زیر نظر گرفته بود و می‎خواست ببیند که این جوان چه خصیصه‎ای دارد که او را با دیگر جوانان متمایز کرده است .

  حضرت موسی علیه السلام دید جوان قصاب غذائی تهیه نمود و آنگاه زنبیلی از سقف خانه پائین آورد ، پیرزنی کهنسال را از درون زنبیل خارج کرد او را شستشو داد ، غذایش را با دست خویش به او خورانید ، موقعی که خواست زنبیل را بجای اول برگرداند ، زبان پیره زن به کلماتی که مفهوم نبود و خوب شنیده نمی‎شد حرکت نمود ، بعد از آن جوان برای حضرت موسی غذا آورد و هر دو با هم غذا خوردند ، حضرت سؤال کردند تو با این پیر زن چه نسبتی داری ؟! جوان گفت : این پیر زن مادر من است ، چون پول آنچنانی ندارم تا برای او کنیزی بخرم ، ناچار خود کمر به خدمت او بسته‎ام ، حضرت پرسیدند آن کلماتی که مادرت به زبان جاری کرد چه بود ؟! جوان گفت : هر وقت خدمتش می‎کنم و غذا در دهانش می‎گذارم ، او می‎گوید : « غَفَرَ اللهُ لَکَ وَ جَعَلَکَ جَلیْس موُسی یَوْم الْقِیامَة فی قُبَّتِهِ وَ دَرَجَتِهِ » خداوند تو را ببخشد و در روز قیامت همنشین موسی در بهشت باشی با همان درجه و جایگاه ، حضرت موسی علیه السلام فرمودند : ای جوان بشارت به تو می‎دهم که خداوند دعای او را در باره‎ات مستجاب کردجبرئیل به من خبر داد که در بهشت تو همنشین من هستی.

  « قرة العین و پند تاریخ ، جلد 678/1 »   

  صدایت را بر فرعون بلند نکن

  وقتی حضرت موسی علیه السلام م‍أمور شد که بسوی فرعون برود و او را به راه راست هدایت کند ، ندا آمد آی موسی مبادا صدایت را بر فرعون بلند کُنی ، فرعون تو را بزرگ کرده و به منزلة پدر توست و احترام تو بر او لازم و واجب است ، جائی که پدر خوانده و آدم بی‎دین و مُشرکی همانند فرعون احترامش لازم است ، ببینید احترام به پدر واقعی چقدر زیاد است .


  دعای پدر در حق فرزند مستجاب است

  جوانی بود بی‎کار و بی‎عار و ولگرد ، سربار جامعه و خانواده بود ، پدرش آدم خوبی نبود و فوت کرده بود و در آن دنیا در عذاب بود ، این جوان دوستانی داشت که یکی از آنها آدم خوبی بود و گاه و بی‎گاه این جوان را نصیحت می‎کرد ،گاهی به او می‎گفت : پدرت الآن در اون دنیا گرفتار است یک خیراتی برای او بفرست ، تا خوشحال شود و تو را دعا کند .

  یک روزی کنار رود آبی بودند ، آن دوست خوب دوباره به این جوانک گفت : چرا به یاد پدرت نیستی ، اون گرفتاره و در عذاب معذب ، پسر نارحت شد و گفت : بابا اینقدر نگو برای پدر خیرات کُن ، پدرم برای من چی‎گذاشت ؟! هیچی نگذاشت و من الآن آس و پاسم و هیچ چیز در بساط ندارم یک مُشت آب به شوخی برداشت و ریخت گفت : این هم خیرات برای پدرم ، دیگه نگو برای پدرت خیرات بفرست ، راضی شدی .

  در کنار رود آب یک بچه ماهی کوچکی در خشکی افتاده بود و در حال جان دادن بود مُشت آب این جوان روی این بچه ماهی اُفتاد و از مرگ نجات پیدا کرد ، ماهی کوچک نفسی تازه کرد و دعا کرد ،گفت : خدایا این جوان مرا از مرگ حتمی نجات داد ، خدایا پدرش را بیامرزخداوند متعال دعای این بچه ماهی را مستجاب کرد و او را بخشید ، پدر این جوان از گرفتاری و عذاب آن دنیا آزاد شد .

  خداوند والا مرتبه در قرآن کریم می‎فرماید : هفت آسمان و زمین و هر چه در آنهاست همه بستایش و تنزیه خدا مشغولند و موجودی نیست جز آن که ذکرش تسبیح و ستایش حضرت اوست و لیکن شما تسبیح آنها را نمی‎فهمید « تُسَبِّحُ لَهُ السَّمواتُ السَّبْعُ وَ الْأرْضُ وَ مَنْ فیْهِنَّ وَ إنْ مِنْ شَئٍ إّلا یُسَبِّحُ بحَمْدهِ وَ لکِنْ لاتَفْقَهوُنَ تَسْبیحَهُمْ »« سوره بنی اسرائیل ، آیه 44 » تمام موجودات دارای درک و شعورند و تسبیح و نماز دارند و در هنگام کمک به آنها ما را دعا می‎کنند ، خداوند پدر این جوان را به دعای این بچه ماهی بخشید .

  در عالم برزخ مأموران عذاب آمدند گفتند به شما عفو خورده آزادید ، پدر خیلی خوشحال شد و علت را جویا شد ، قصة بچه ماهی را برایش گفتند ، پدر وقتی فهمید که پسرش باعث نجاتش از عذاب شده خیلی خوشحال شد و برای سعادت پسرش دعا کرد ، خداوند دعای پدر در حق فرزند را مستجاب می‎کند اگر چه در دنیای دیگری باشد ، زمانی نگذشت که جوان بی‎کار و از همه جا رانده شده ، عزیز و آبرومند شد ، صاحب شغل و درآمد آبرومندانه‎ای شد ازدواج کرد ، خانه خرید و صاحب اولاد شد و طعم خوشبختی را بواسطة دعای پدر چشید خلاصه دعای پدر و مادر انسان را سعادتمند و عزیز می‎کند.

  « محبین قرآن و عترت »

  منبع مطلب : saghalain8.blogfa.com

  مدیر محترم سایت saghalain8.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای پاسخ کلیک کنید