این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  هنگام برخورد شهاب سنگ با زمین چه اتفاقی می افتد و چرا قطر و عمق گودال های ایجاد شده یکسان نیست

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  هنگام برخورد شهاب سنگ با زمین چه اتفاقی می افتد و چرا قطر و عمق گودال های ایجاد شده یکسان نیست را از سایت نکس اسکرین دریافت کنید.

  هنگام برخورد شهاب سنگ با زمین چه اتفاقی می افتد؟

  شهاب سنگ ها پدیده‌های زیبایی هستند که در آسمان شب قابل رویت‌اند. اما هنگام برخورد شهاب سنگ با زمین چه اتفاقی می افتد و چرا قطر عمق گودال های ایجاد شده یکسان نیست؟ چرا اگر شهاب سنگ در اقیانوس سقوط کند گودالی ایجاد نمی شود؟ برای پاسخ به این سوالات همراه ما باشید.

  ستاره » محتوای کمک درسی » پایه ششم » علوم پایه ششم » هنگام برخورد شهاب سنگ با زمین چه اتفاقی می افتد؟

  هنگام برخورد شهاب سنگ با زمین چه اتفاقی می افتد؟

  شهاب سنگ ها پدیده‌های زیبایی هستند که در آسمان شب قابل رویت‌اند. اما هنگام برخورد شهاب سنگ با زمین چه اتفاقی می افتد و چرا قطر عمق گودال های ایجاد شده یکسان نیست؟ چرا اگر شهاب سنگ در اقیانوس سقوط کند گودالی ایجاد نمی شود؟ برای پاسخ به این سوالات همراه ما باشید.

  آخرین به روز رسانی: مهر 3, 1400

  ستاره | سرویس محتوای کمک آموزشی – زمانی که یک شهاب سنگ به سمت زمین حرکت می‌کند، بعد از عبور از جو زمین و در هنگام برخورد با اتمسفر متلاشی می‌شود. اما در مواردی نادر مانند برخورد شهاب سنگ به روسیه در سال ۲۰۱۳ میلادی (به تاریخ دقیق February 15, 2013)، برخورد آن با جو زمین و پس از آن برخوردش با سطح زمین، کمی ترسناک‌تر است!

  در چنین موارد نادر و خطرناکی، انفجار بوجود آمده در هنگام برخورد شهاب سنگ با زمین، ممکن است باعث شکسته شدن شیشه ساختمان‌ها و زخمی شدن افراد زیادی گردد؛ همانطور که این اتفاق در روسیه افتاد و صدها نفر در آن زخمی شدند.

  آنچه در این مطلب خواهید خواند... عدم نمایش

  هنگام برخورد شهاب سنگ با زمین چه اتفاقی می افتد؟

  چرا قطر عمق گودال های ایجاد شده یکسان نیست؟

  سرعت برخورد شهاب سنگ چه اثری روی قطر دهانه گودال دارد؟

  اگر شهاب سنگ در اقیانوس سقوط کند چه اتفاقی می افتد؟

  هنگام برخورد شهاب سنگ با زمین چه اتفاقی می افتد؟

  حال به سوالی که در ابتدا مطرح کردیم برمی‌گردیم و به این سوال پاسخ خواهیم داد که هنگام برخورد شهاب سنگ با زمین چه اتفاقی می افتد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت این موضوع به ابعاد آن شهاب سنگ بستگی دارد که در ادامه بطور دقیق آن را بررسی خواهیم کرد.

  ۱. اگر اندازه شهاب سنگ ۱ میکرون باشد

  جالب است بدانید که فروانی برخورد شهاب سنگ‌هایی با این اندازه بسیار زیاد است؛ بطوری که می‌توان گفت در هر ۳۰ میکرو ثانیه، یک عدد از این شهاب سنگ‌ها به زمین برخورد می‌کند و آسیب احتمالی ناشی از این برخورد صفر است. چرا که شهاب سنگ‌هایی با این اندازه در اتمسفر زمین می‌سوزند و به سطح زمین نمی‌رسند.

  ۲. اگر اندازه شهاب سنگ ۱ میلیمتر باشد

  شاید تجسم کردن شهاب سنگ یک میلیمتری قدری برای شما راحت‌تر باشد. شهاب سنگ‌هایی با این اندازه در هر ۳۰ ثانیه، یکبار با زمین برخورد می‌کنند و بخاطر سوختن در اتمسفر خطری برای ما بوجود نمی‌آورند

  ۳. اگر اندازه شهاب سنگ ۱ متر باشد

  شاید شهاب سنگی با این اندازه کمی ترسناک باشد! ولی جالب است بدانید که در هر سال تنها یک شهاب سنگ با این اندازه به اتمسفر زمین برخورد می‌کند و شهاب سنگ‌هایی با این اندازه نیز بخاطر انهدام کامل در هوا و عدم اصابت قطعات آن به سطح زمین، خطری برای ما به همراه نخواهند داشت.

  ۴. اگر اندازه شهاب سنگ ۱۰ متر باشد

  شهاب سنگ‌هایی با این اندازه شاید هر ده سال یکبار به سمت زمین حرکت کنند. در اثر برخورد شهاب سنگی با این اندازه با اتمسفر زمین، دچار از هم پاشیدگی تقریبی در هوا شده و ممکن است برخی از تکه‌های آن به زمین برخورد کند. شهاب سنگی که در روسیه به زمین برخورد کرد، تقریبا در همین ابعاد بود. (طول تقریبی تخمین زده شده برای این شهاب سنگ ۱۵ متر بوده است.)

  ۵. اگر اندازه شهاب سنگ ۱۰۰ متر باشد

  شهاب سنگی به این اندازه مسلما ترسناک به نظر می‌رسد. مطابق بررسی دانشمندان، شهاب سنگ‌هایی به این اندازه ممکن است هر هزار سال یکبار به جو زمین و در نتیجه به سطح زمین برخورد کنند. آسیب احتمالی ناشی از شهاب سنگی با این اندازه شامل انفجار عظیم در هوا و آسیب به بخش وسیعی از زمین مشابه با انفجار یک بمب هیدروژنی خواهد بود. مورد مشابهی در سال ۱۹۰۸ میلادی در بخشی غیرمسکونی در روسیه اتفاق افتاد که انفجار ناشی از برخورد آن با سطح زمین، باعث نابودی میلیون‌ها درخت شد.

  ۶. اندازه شهاب سنگ ۱۰ کیلومتر باشد

  تحقیقات دانشمندان نشان می‌دهد که شهاب سنگ‌هایی با این اندازه، هر ۱۰۰ میلیون سال به سطح زمین برخورد می‌کنند. خطرات ناشی از این برخورد به حدی است که ممکن است باعث انقراض حیات بر روی زمین گردد. مورد مشابهی که در ۶۵ میلیون سال پیش رخ داد، باعث بوجود آمدن حفره‌ای با قطر ۱۸۰ کیلومتر و عمق ۲۰ کیلومتر در چیکسالوب یا چیکشلوب مکزیک شد که از آن برخورد به عنوان علت انقراض دایناسورها یاد می‌شود.

  چرا قطر عمق گودال های ایجاد شده یکسان نیست؟

  این موضوع به عوامل متعددی بستگی دارد؛ از آنجایی که ابعاد شهاب سنگ‌ها متفاوت است، بنابراین قدرت تخریب و گودال‌هایی که می‌توانند ایجاد کنند نیز متفاوت است. از طرف دیگر هرچه شهاب سنگ‌ها از ارتفاع بیشتری به سوی زمین حرکت کنند، می‌توانند گودال‌های عمیق‌تری ایجاد کنند. همچنین هرچه جنس زمین در محل برخورد شهاب سنگ به سطح زمین نرم‌تر باشد، قطر گودال ایجاد شده بیشتر است. شاید این موضوع را بتوانید اینگونه تصور کنید که اگر شهاب سنگ به یک زمین کویری برخورد کند گودال عمیق‌تری ایجاد می‌کند یا زمانی که به یک منطقه کوهستانی برخورد کند؟ مسلم است که در منطقه بیابانی گودال ایجاد شده عمق بیشتری دارد.

  سرعت برخورد شهاب سنگ چه اثری روی قطر دهانه گودال دارد؟

  در پاسخ به این سوال باید گفت که هر چه شهاب سنگ با سرعت بیشتری به زمین برخورد کند، قطر دهانه‌ گودال ایجاد شده بزرگ‌تر خواهد بود.

  اگر شهاب سنگ در اقیانوس سقوط کند چه اتفاقی می افتد؟

  در واقع پس از برخورد شهاب سنگ در اقیانوس، انرژی حرکتی آن در اثر فشار آب در عمق اقیانوس و اصطکاک گرفته شده و احتمال بوجود آمدن گودال در عمق اقیانوس تا حدی زیادی کاهش می‌یابد.

  منبع : setare.com

  سوالات درس علوم ششم

  سوالات درس اول علوم

  صفحه اصلی مشاوره چاپ تضمینی مقالات مقطع ابتدایی فرم ها استخدام فیلمهای روانشناختی تماس با ما

  منبع : www.ravanpajuhan.ir

  چرا عمق گودال هایی که شهاب سنگها ایجاد می کنند متفاوت است؟

  در کلاس ششم دبستان دانش آموزان درمورد برخورد شهاب سنگ ها چیزهایی می خوانند و با هم گفتگو می کنند. در این مطلب قصد داریم درمورد شهاب سنگها بیشتر صحبت کنیم.

  آموزشیعلوم

  چرا عمق گودال هایی که شهاب سنگها ایجاد می کنند متفاوت است؟

  چرا عمق گودال هایی که شهاب سنگها ایجاد می کنند متفاوت است؟ علوم ششم دبستان

  بوسیله Mrx در ۲۹ آذر, ۱۳۹۹

  در کلاس ششم دبستان دانش آموزان درمورد برخورد شهاب سنگ ها چیزهایی می خوانند و با هم گفتگو می کنند. در این مطلب قصد داریم درمورد شهاب سنگها بیشتر صحبت کنیم.

  شهاب سنگ چیست؟

  شهاب سنگ ها (Meteorite) همان چیزی هستند که ما “سنگ های فضایی” می نامیم و اندازه آنها از دانه های گرد و غبار گرفته تا به اندازه سیارک های کوچک است.

  در فضا و درست بالای سر ما در خارج از جو زمین، بی شمار سنگ و قطعات به جا مانده از اجرامی مانند دنباله دارها و سیارک ها وجود دارد. همین طور که زمین به دور خورشید می چرخد، با این تکه سنگ ها در مسیرش روبرو می شود. هنگامی که این سنگ ها با جو زمین برخورد می کنند، به خاطر سرعت بسیار زیادی که دارند و در اثر اصطکاک، فشار و تعامل شیمیایی با گازهای اتمسفر زمین، گرم شده و انرژی آن ها آزاد می شود. در این هنگام است که ما آن ها را در تاریکی درخشان و نورانی می بینیم. این آذرگوی ها که به آن ها نام شهاب سنگ (meteorite) را داده ایم، پس از گذر از اتمسفر و تحمل تأثیر آن، بر روی سطح زمین فرود می آیند. برای آشنایی بیشتر با شهاب سنگ ها اینجا کلیک کنید.

  شهاب سنگ ها بیشتر از سنگ و فلز تشکیل شده‌ اند.

  چرا شهاب سنگ ها مهم هستند؟

  @[email protected]#=img=#

  با مطالعه شهاب سنگ ها می توان برای تعیین سن زمین، منظومه شمسی و در نهایت تعیین سن کل کیهان، همچنین در تعیین ترکیب شیمیایی بخش ‌های مختلف سیاره زمین و سایر سیارات سنگی استفاده کرد. به عنوان مثال تصور می شود که برخورد یک شهاب سنگ بسیار بزرگ در ۶۵ میلیون سال پیش به انقراض حدود ۷۵ درصد از حیوانات دریایی و خشکی آن زمان کره زمین از جمله دایناسورها کمک کرده است.

  انواع شهاب سنگ ها

  سه نوع شهاب سنگ وجود دارد. سنگی، آهنی و سنگی-آهنی.

  خب برویم سراغ اصل قضیه:

  هنگام برخورد شهاب سنگ با زمین چه اتفاقی می افتد و چرا قطر و عمق گودال های ایجاد شده  توسط شهاب سنگ ها یکسان نیست؟

  ابعاد شهاب سنگ‌ها متفاوت است از یک شهاب سنگ یک میکرون بسیار کوچک گرفته تا شهاب سنگی با اندازه ۱۰ کیلومتر که ۶۵ میلیون سال پیش به زمین برخورد کرد و باعث انقراض دایناسورها شد. بنابراین قدرت تخریب و گودال ‌هایی که می ‌توانند ایجاد کنند نیز به خاطر ابعاد متفاوتشان، فرق می کند.

  از طرف دیگر هرچه شهاب سنگ ‌ها از ارتفاع بالاتر و بیشتری به سوی زمین حرکت کنند، می‌ توانند گودال‌های عمیق‌تری ایجاد کنند.

  همچنین هرچه جنس زمین در محل برخورد شهاب سنگ به سطح  زمین نرم‌تر باشد، قطر گودال ایجاد شده بیشتر است. یعنی اگر شهاب سنگ به زمین بیابانی برخورد کند به خاطر نرم بودن زمین کویر عمق گودالی که ایجاد می شود نیز بیشتر از زمانی است که به یک ناحیه کوهستانی برخورد می کند.

  هر چه شهاب سنگ با سرعت بیشتری به زمین برخورد کند، قطر دهانه‌ گودال ایجاد شده بزرگ‌تر خواهد بود.

  اما اگر شهاب سنگ به اقیانوس برخورد کند چه اتفاقی می افتد؟

  اگر شهاب سنگی به اقیانوس برخورد کند، انرژی حرکتی آن در اثر فشار آب در عمق اقیانوس و اصطکاک گرفته شده و احتمال بوجود آمدن گودال در عمق اقیانوس تا حدی زیادی کاهش می‌ یابد.

  اما زمانی که یک شهاب سنگ به اقیانوس برخورد کند امواجی تا ارتفاع ۷ متر می تواند ایجاد کند که خطرش سیار زیاد بوده و حتی می تواند باعث سونامی و طوفان های عظیم دریایی شود.

  شهاب سنگها عمق شهاب سنگها گودال شهاب سنگها

  منبع : shabahang.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 1 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید