این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  وجود هر زیست بوم در یک ناحیه به چه عواملی بستگی دارد

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  وجود هر زیست بوم در یک ناحیه به چه عواملی بستگی دارد را از این سایت دریافت کنید.

  وجود هر زیست بوم به چه عواملی بستگی دارد؟

  مطالعات نهم متوسطه | پراکندگی زیست بوم های جهان

  نمونه سوال پراکندگی زیست بوم های جهان

  1- وجود هر زیست بوم به چه عواملی بستگی دارد؟

  2- کدام مورد نکته مهم استفاده صحیح و خردمندانه از منابع طبیعی نیست؟

  3- کدام مورد از عوامل از بین رفتن پوشش گیاهی و یا نابودی گونه های جانوری و آلودگی آب و خاک نیست؟

  4- کدام گزینه صحیح نیست؟

  5- کدام گاز است که در اثر فعالیت های انسان و استفاده از سوخت های فسیلی وارد جو می شود؟

  6- این زیست بوم بیشترین تنوع زیستی جهان را دارد و درختان شاه پسند، نارگیل، هِوِآ و بامبو از نمونه گیاهان این ناحیه است؟

  منبع : pergas-inst.com

  درسنامه آموزشی مطالعات اجتماعی کلاس نهم درس 5: پراکندگی زیست بوم‌های جهان با پاسخ

  زیست بوم (بیوم) | تنوع زیست بوم‌ها به چه عواملی، بستگی دارد؟ | پراکندگی زیست بوم‌های جهان | فعالیت (صفحهٔ 32 کتاب درسی) | فعالیت (صفحهٔ 35 کتاب درسی) | توندرا | تایگا | جنگل‌های بارانی اِستوایی | ساوان | بیابان

  به تصاویر (1) و (2) دقت کنید. آیا می‌توانید گیاه و جانوری را که در این دو تصویر مشاهده می‌کنید، نام ببرید؟ به نظر شما این گیاهان و جانوران در کدام نواحی جهان یافت می‌شوند؟ چرا؟ اکنون بگویید تصاویر (3) و (4) کدام نواحی جغرافیایی را نشان می‌دهند؟ در هریک از این نواحی، کدام گیاهان و جانوران می‌توانند زندگی کنند؟

  زیست بوم (بیوم)

  زیست بوم یک ناحیهٔ وسیع جغرافیایی است که در آن، انواع خاصی از گیاهان و جانوران زندگی می‌کنند و ناحیهٔ مشخصی را به وجود می‌آورند. هر زیست بوم از چند بوم سازگان (اکوسیستم) تشکیل شده است. شما در کتاب علوم امسال با مفهوم و اجزا و عناصر بوم سازگان بیشتر آشنا می‌شوید.

  تنوع زیست بوم‌ها به چه عواملی، بستگی دارد؟

  وجود هر زیست بوم در یک ناحیه به عوامل مختلفی چون آب و هوا، شکل ناهمواری‌ها، میزان ارتفاع زمین، و جنس خاک بستگی دارد. در میان همهٔ این عوامل، آب و هوا مهم‌ترین و بیشترین تأثیر را دارد.از میان عناصر آب و هوایی، دو عنصر «دما» و «بارش» بر نوع و میزان پوشش گیاهی اثر می‌گذارند؛ به طوری که با تغییر دما و بارش از یک ناحیه به ناحیهٔ دیگر، پوشش گیاهی تغییر می‌کند.

  دما عامل مهمی در رویش گیاهان است و در مناطقی که دمای هوا بسیار پایین است، گیاهان نمی‌توانند برویند. میزان بارش نیز تأثیر زیادی بر میزان پوشش گیاهی یک منطقه دارد. علاوه بر میزان دما و بارش، عوامل دیگری چون طول مدت فصل خشک و تبخیر نیز در پوشش گیاهی مؤثرند.

  پراکندگی زیست بوم‌های جهان

  به نقشه توجه کنید. در این نقشه، سطح زمین به هشت زیست بوم تقسیم شده است. آنها را نام ببرید و قلمروشان را روی نقشه نشان دهید. یک زیست بوم ممکن است بخش وسیعی از یک قاره را دربرگیرد و یا ویژگی‌های آن در چند قاره یافت شود.

  در جغرافیای زیستی و بوم شناسی (اکولوژی) تقسیمات مختلفی برای زیست بوم‌ها ارائه شده است. یکی از جغرافی‌دانان زیستی به نام «گودی» تقسیم بندی خود را به 8 زیست بوم محدود کرده است که آنها را در نقشه‌های بالا مشاهده می‌کنید.

  این نقشه، پراکندگی زیست بوم‌ها را در کل جهان نشان می‌دهد. در نقشه‌های کلی و عمومی، جزئیات نواحی محلی نشان داده نمی‌شود و مرز بین نواحی دقیق نیست.

  فعالیت (صفحهٔ 32 کتاب درسی)

  1- با توجه به راهنمای نقشه، نام زیست بوم‌های توندرا، تایگا، جنگل‌های بارانی استوایی، ساوان و بیابان را روی نقشه در محل مربوط بنویسید.

  2- با توجه به نقشهٔ بالا و با مراجعه به یک اطلس، بگویید که جنگل‌های بارانی استوایی در کدام قاره‌ها و کشورها، وجود دارند و کدام کشور، بیشترین وسعت جنگل‌های بارانی استوایی را دارد.

  جنگل‌های گرمسیری در نوار گرداگرد استوا قرار دارند، اکثراً در منطقه بین مدار رأس‌السرطان (23.5 درجه عرض جغرافیایی) و مدار رأس‌الجدی (23.5 درجه عرض جغرافیایی) قرار دارند. این 3000 مایل (4800 کیلومتر) نوار پهن استوا نامیده می‌شود.

  در آمریکای مرکزی و جنوبی: هندوراس، کوبا، کلمبیا، اکوادور، برزیل، پرو، ونزوئلا

  در آفریقا: کشورهای گابون، کنگو، زئیر، کامرو، نیجریه، غنا، ساحل عاج، لیبریا، سیرالئون، گینه و ماداگاسکار

  در آسیا: هند، برمه، تایلند، کامبوج، مالزی، فیلیپین، قسمت‌هایی از چین و اندونزی

  استرالیا: کشور استرالیا، گینه نو و بیشترین وسعت جنگل‌های بارانی استوایی را کشور برزیل دارد

  3- کاربرگهٔ شمارهٔ (4) را در کلاس انجام دهید.

  پاسخ در لینک زیر

  https://gama.ir/test/detail/5509

  اکنون ویژگی‌های چند نمونه از زیست بوم‌های جهان را مطالعه کنید و فعّالیت مربوط به آن را انجام دهید.

  توندرا

  توندرا ناحیه‌ای در نزدیکی قطب شمال و حاشیهٔ اقیانوس منجمد شمالی است. این ناحیه، زمستان‌های طولانی دارد و سرمای هوا در آن، بسیار شدید است؛ به طوری که به °34- نیز می‌رسد. در این ناحیه، تابستان‌ها کوتاه و میانگین دما، حداکثر 12 درجهٔ سانتی‌گراد است.

  زمین‌های توندرا از یخ و برف پوشیده شده است. در تابستان با ذوب شدن یخ‌ها، در زیر خاک، باتلاق‌های کم عمق ایجاد می‌شود. در توندرا فقط گیاهانی چون خزه و گل سنگ می‌توانند برویند. بزرگ جثه‌ترین جانور توندرا، خرس قطبی است. در زمستان، برخی از جانوران این منطقه به نواحی گرم‌تر مجاور مهاجرت می‌کنند.

  خزه و گلسنگ

  روباه قطبی

  اسکیموها و گوزن شمالی

  خرس قطبی در حال پریدن

  تایگا

  زیست بوم تایگا از گسترده‌ترین زیست بوم‌هاست و در جنوب توندرا و در قاره‌های آسیا، اروپا و آمریکای شمالی گسترش یافته است. در این منطقه، در 6 ماه از سال میانگین دما کمتر از صفر درجه است. بارندگی بین 250 تا 500 میلی‌متر و زمین همیشه مرطوب است. ناحیهٔ تایگا به داشتن جنگل‌های مخروطیان و سوزنی برگ‌ها معروف است. درختان این ناحیه، مانند کاج و سرو، همیشه سبزند و برگ‌ریزان ندارند. تقریباً تمام جنگل‌های کشور کانادا از نوع تایگاست. این جنگل‌ها بخش عمده‌ای از چوب نرم برای تولید کاغذ را تأمین می‌کنند. در زمستان، برخی از جانوران این منطقه نیز به نواحی گرم‌تر مجاور مهاجرت می‌کنند.

  منبع : gama.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 10 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید