این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  ورزشی که نسبت به سایر ورزش ها بیشتر برای مشکلات مفصلی مفید است در جدول

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  ورزشی که نسبت به سایر ورزش ها بیشتر برای مشکلات مفصلی مفید است در جدول را از سایت پشتوک دریافت کنید.

  ورزش های مفید برای درد مفاصل

  ورزش های مفید برای درد مفاصل

  ورزش,درد مفاصل,کشش ماهیچه ساق پا

  ورزش های مفید برای درد مفاصل
  ورزش کردن مفاصل را انعطاف بخشیده و قوی می کند. همچنین به کاهش وزن اضافه کمک می کند که نقش مهمی در برداشتن فشار اضافه از روی مفاصل دردناک بدن دارد. به ازای هر کیلوگرم کاهش وزن، ۴ کیلوگرم فشار از روی زانو و ۶ کیلو گرم فشار از روی لگن برداشته می شود.

  کشش ماهیچه ساق پا

  ورزش,درد مفاصل,کشش ماهیچه ساق پا

   
  دستان خود را روی دیوار، پشت یک صندلی، بالای کابینت یا درخت قرار دهید. حالا با پای راست یک قدم عقب بروید. آن را صاف و مستقیم نگه دارید و پاشنه پای راست را به کف زمین فشار دهید. باسن را به سمت جلو هل دهید و پای چپ را کمی خم کنید. در این حالت باید کششی را در ماهیچه ساق پای راست احساس کنید. ۱۵ تا ۳۰ ثانیه در این حالت بمانید. این حرکت را ۲ تا ۴ مرتبه برای هر پا تکرار کنید.

  کشش ماهیچه چهار سر ران

  ورزش,درد مفاصل,کشش ماهیچه ساق پا

   
  دستان خود را روی دیوار، پشت یک صندلی، بالای کابینت یا درخت قرار دهید. حالا با پای راست یک قدم عقب بروید. آن را صاف و مستقیم نگه دارید و پاشنه پای راست را به کف زمین فشار دهید. باسن را به سمت جلو هل دهید و پای چپ را کمی خم کنید. در این حالت باید کششی را در ماهیچه ساق پای راست احساس کنید. ۱۵ تا ۳۰ ثانیه در این حالت بمانید. این حرکت را ۲ تا ۴ مرتبه برای هر پا تکرار کنید.


  کشش کشاله ران

  ورزش,درد مفاصل,کشش ماهیچه ساق پا

   
  برای کشش کشاله ران یا ماهیچه های داخلی ران، روی زمین بنشینید و کف پاها را به هم فشار دهید. قوزک پا را بگیرید و به آرامی پا ها را به سمت خود بکشید. تا جاییکه می توانید این کشیدن را انجام دهید. از آرنج ها کمک بگیرید تا زانوها را به سمت زمین بکشید. در این حالت باید کششی را در داخل ران احساس کنید. ۱۵ تا ۳۰ ثانیه در این حالت کشش بمانید و ۲ تا ۴ مرتبه این حرکت را تکرار کنید.


  کشش همسترینگ

  ورزش,درد مفاصل,کشش ماهیچه ساق پا

   
  ماهیچه های همسترینگ پشت ران را پوشش می دهند. برای کشش آنها صاف و مستقیم روی صندلی بنشینید و یک پا را روی زمین قرار دهید. به آرامی پای دیگر ار بالا بیاورید، در این حالت زانو باید صاف و مستقیم باشد. با هر دو دست خود زانو را حمایت کنید. ۱۵ تا ۳۰ ثانیه در این حالت بمایند و ۲ تا ۴ مرتبه این حرکت را برای هر پا تکرار کنید.


  به بدن خود گوش دهید

  ورزش,درد مفاصل,کشش ماهیچه ساق پا

  به بدن خود گوش دهید و محدودیت های خود را بدانید. ورزش کردن باید در شما چالش ایجاد کند اما نباید باعث درد دنباله دار شود. اگر با شروع ورزشی جدید مقداری درد در ماهیچه ها احساس کردید، طبیعی است. اما اگر این درد بیش از چند روز طول کشید، ورزش ها را ساده تر کنید تا بدن شما به تدریج آمادگی لازم برای انجام همه حرکات را پیدا کند. چنانچه هر نوع درد دنباله دار داشتید با پزشک خود مشورت کنید.
  منبع : omedclinic.com

  منبع مطلب : www.beytoote.com

  مدیر محترم سایت www.beytoote.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  4تمرین ورزشی برای تقویت مفصل زانو | اقتصاد آنلاین

  4تمرین ورزشی برای تقویت مفصل زانو | اقتصاد آنلاین

  زانوهای انسان  را می توان یکی از پیچیده‌ترین بخش های بدن در نظر گرفت که چندین عضله، تاندون، رباط، غضروف و استخوان در کنار هم قرار گرفته تا از شما پشتیبانی کنند، در شرایطی که این مفصل دامنه حرکت آزادانه و آسان را نیز ارائه می کند.

  به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از عصر ایران، با توجه به پیچیده بودن این مجموعه جای شگفتی نیست که مشکلات زانو نیز شایع هستند. میلیون ها نفر در جهان از درد مزمن در مفاصل زانو رنج می برند و افراد بسیاری برای تسکین این شرایط مصرف داروهای مسکن و انجام عمل های جراحی را مد نظر قرار می دهند.

  اما اگر با احساس درد در زانو، یا موارد دیگر مانند التهاب و  آرتریت  مواجه هستید، گزینه های دیگری برای تقویت و بهره‌مندی از زانوهایی سالم‌تر و همچنین تسکین ناراحتی وجود دارند. تمرینات ورزشی یکی از گزینه های موثر در این زمینه هستند که می توانید مد نظر قرار دهید.

  تقویت ساق پا

  سلامت زانوهای انسان تنها به خود این مفاصل وابسته نیست، بلکه برای بهبود عملکرد و احساسی که در آنها دارید باید از تمام عضلاتی که اطراف زانوها قرار گرفته اند نیز مراقبت کنید و این کار را می توانید با عضلات ساق پا آغاز کنید.

  عضله دوقلو  با نام علمی گاستروکنمیوس که از پشت زانو عبور می کند برای کنترل این مفصل از اهمیت ویژه ای برخوردار است. گاستروک بزرگترین عضله در ساق پا است و همراه با عضله نعلی یا سولئوس قدرت حرکت به جلو هنگام پیاده‌روی، دویدن یا بالا رفتن از پله ها را به شما می دهد.

  اما زمانی که این عضلات تضعیف می شوند، شما می توانید به راحتی فشار و استرس بیشتری بر زانوی خود وارد کنید که در نهایت به بروز درد یا وخیم‌تر شدن شرایط یک آسیب دیدگی منجر می شود. اما این به معنای آن است که با تقویت عضله دوقلو شما می توانید درد زانو و احتمال بروز مشکلاتی که ممکن است در نهایت برای اصلاح آنها به انجام عمل جراحی نیاز باشد را کاهش دهید.

  تمرین ورزشی بلند کردن پاشنه پا یکی از ساده‌ترین روش ها برای تقویت عضله دوقلو است.

  شما می توانید برای انجام این تمرین روبروی پیشخوان آشپزخانه ایستاده و دست های خود را روی آن قرار دهید تا تعادلتان را به خوبی حفظ کنید و سپس پاشنه های پا را بلند کنید. برای پنج تا 10 ثانیه این حالت را حفظ کرده و دوباره به حالت اولیه باز گردید. این تمرین را می توانید در سه ست با 15 تکرار انجام دهید.

  تقویت کفل

  همانند عضلات ساق پا، گروه های عضلانی تشکیل دهنده کفل ها و ران ها برای حفظ قدرت و سلامت زانوها و کاهش فشار بر این مفاصل اهمیت دارند. این عضلات شامل موارد زیر می شوند:

  عضله چهارسر ران -  این عضله که در قسمت جلوی ران به سمت پایین می رود و به بسط و صاف شدن زانو و پشتیبانی از وزن بدن هنگام خم شدن مفصل زانو کمک می کند.

  عضلات همسترینگ -  عضلات همسترینگ از پشت ران به سمت پایین می روند و به خم شدن مفصل زانو کمک می کنند.

  عضلات سرینی -  عضلات سرینی که از کمر و لگن به قسمت خارجی بالای پا متصل هستند به هل دادن کفل ها به سمت جلو در شرایطی که پاها را به سمت بیرون می چرخانید، کمک می کنند. همچنین، آنها همانند طناب بانجی حین دویدن، پیاده‌روی، لانژ و اسکوات عمل کرده و به کاهش فشار بر زانو و کاهش احتمال آسیب دیدگی کمک می کنند. این به معنای آن است که ضعف عضلات سرینی می تواند موجب چرخش پاها به سمت داخل هنگام تحمل وزن و افزایش فشار و استرس بر مفصل زانو شود.

  ساده‌ترین روش برای درگیر کردن و ورزش دادن تمام این عضلات به طور همزمان انجام روتین برخاستن از حالت نشسته است.

  برای انجام این حرکت می توانید از صندلی یا لبه تخت استفاده کرده و به طور مکرر از حالت نشسته به حالت ایستاده تغییر وضعیت می دهید. شما می توانید این تمرین را در سه ست با 10 تکرار انجام دهید.

  تقویت تعادل

  یکی از مهم‌ترین وظایف زانو کمک به حفظ تعادل بدن است. زانو این کار را در همکاری با مفاصل دیگر مانند کفل ها و قوزک ها انجام می دهد، از این رو، شما می توانید حرکاتی مانند ایستادن و راه رفتن را بدون مشکل انجام دهید. اما این نوع از هماهنگی به تمرین نیاز دارد که در آن به تقویت زانوها نیز توجه می شود.

  یک روش ساده برای تقویت تعادل همراه با تقویت زانو ورزش دادن عضلات از طریق انجام تمرین ایستادن روی طناب بندبازی است. برای انجام این تمرین یک پای خود را درست جلوی پای دیگر قرار دهید همانند آن که قصد دارید روی طناب بندبازی حرکت کنید و این وضعیت را برای 30 ثانیه حفظ کنید و سپس پای خود را عوض کنید.

  به مرور زمان و با تقویت تعادل شما می توانید برای 30 ثانیه روی یک پا این تمرین را انجام دهید.

  تمرینات ایروبیک

  گزینه دیگری که باید در رژیم ورزشی خود برای تقویت زانوها قرار دهید،  تمرینات ایروبیک یا هوازی  است. برخلاف تمرینات دیگر که به آنها اشاره شد، این نوع فعالیت نه به دلیل آن که به طور خاص مفاصل زانو را هدف قرار می دهید، بلکه به دلیل فوایدی که برای کل بدن، به ویژه از طریق کاهش وزن ارائه می کند، توصیه شده است.

  نیروی هر کیلو از وزن اضافه ای که حمل می کنید تا زمانی که به زانوها برسد می تواند چند برابر می شود. در حقیقت، حتی روی یک سطح صاف نیروی وارده بر زانوهای شما برابر با یک و نیم برابر وزن بدن است. و این عدد هنگام فعالیت های شدیدتر بیشتر می شود.

  پیاده‌روی، کوهنوردی یا دویدن می توانند نیروی دو تا سه برابر وزن بدن را بر زانوها وارد کنند.

  بر همین اساس، کاهش وزن اضافه به طور قابل توجهی فشار و استرس وارده بر زانوها را کاهش می دهد که می تواند به معنای احساس درد و ناراحتی کمتر هنگام انجام فعالیت های روزانه و پیشگیری از آرتریت و آسیب دیدگی در آینده باشد.

  از بهترین فعالیت های هوازی برای کاهش وزن و با کمترین فشار بر زانوها می توان به دوچرخه ثابت، تمرینات ایروبیک در آب، و پیاده‌روی سبک تا متوسط، اگر با درد زیاد مواجه نیستید، اشاره کرد.

  سخن پایانی

  نکته ای که باید به خاطر داشته باشید این است که در صورت انجام عمل جراحی روی زانو ممکن است به چند هفته یا حتی چند ماه فیزیوتراپی برای بهبود شرایط خود نیاز داشته باشید. پس اگر به تلاش سخت برای بازیابی دامنه حرکت زانوی خود پس از عمل جراحی علاقه ای ندارید، با انجام تمرینات ساده ای که به آنها اشاره شد می توانید به روشی ساده‌تر و با درد کمتر این مفاصل کلیدی بدن را تقویت کنید.

  منبع مطلب : www.eghtesadonline.com

  مدیر محترم سایت www.eghtesadonline.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  ورزش‌های مفید برای درد مفاصل

  ورزش‌های مفید برای درد مفاصل

  ورزش‌های کششی

  ورزش‌های کششی باعث تقویت عضلات و استحکام مفاصل بدن می‌شوند. تحرک بدنی باعث تقویت مفاصل، بهبود قابلیت انعطاف و بهتر ایستادن و بهتر تنفس کردن می‌شود. بسیاری از افراد آرتریتی (درد مفاصل)، به خاطر درد از ورزش کردن می‌ترسند و برای همین کم ورزش می‌کنند. این خود باعث از بین رفتن عضلات و ضعیف شدن مفاصل می‌گردد.

  ورزش‌های قدرتی

  ورزش‌های قدرتی با سفت و شل کردن عضلات انجام می‌شوند. ورزش‌های قدرتی، باعث ساخت عضلات می‌شوند. همانطور که می‌دانید، عضلات از مفاصل نگهداری می‌کنند. بهترین ورزش برای این منظور، وزنه برداری می‌باشد.

  ورزش‌های هوازی (ایروبیک)

  ورزش‌های هوازی باعث افزایش سوخت و ساز بدن، تقویت قلب، افزایش استقامت، کاهش وزن، بهبود خواب، تقویت استخوان‌ها، کاهش افسردگی و بهبود عملکرد عضلات می‌گردند. از این نوع ورزش‌ها می‌توان به پیاده روی تند، دوچرخه سواری و تنیس اشاره کرد.

  ورزش‌های قدرتی زیر را می‌توانید 10 بار در هر مرتبه انجام دهید. تعداد این ورزش‌ها را به طور مرتب زیاد کنید. در هر بار ورزش، عضلات را به مدت 5 تا 10 ثانیه سفت کنید.

  ورزش دست و مچ

  1- یک تکه کاغذ را با یک دست محکم بگیرید. سعی کنید با دست دیگر، آن کاغذ را از دست اولی بیرون بیاورید.

  2- ساعد یک دست خود را بر روی ران و یا میز قرار داده و دست دیگر را بر روی کف دست اولی قرار دهید و سعی کنید که دست زیری را به بالا فشار دهید.

  3- مانند ورزش شماره 2 انجام دهید. با این تفاوت که کف دست اولی رو به زمین باشد.

  4- یک توپ را بردارید و آن را به مدت 5 تا 10 ثانیه فشار دهید. توجه: اگر آرتریت روماتوئید دارید، این ورزش را انجام ندهید.

  ورزش قوزک پا

  1- بر روی یک صندلی بنشینید. پاهایتان روی زمین باشد. پای راست خود را بر روی پای چپ بگذارید. سعی کنید پای چپ را بالا ببرید و در همان حال، پای راست از بالا رفتن پای چپ جلوگیری کند. این ورزش را با پای دیگر نیز تکرار کنید.

  2- بر روی یک صندلی بنشینید. یک کش ورزشی و یا جوراب را به دور یک پا ببندید. با این کش، انگشتان پا را به سمت زمین بیاورید. این ورزش را با پای دیگر تکرار کنید.

  ورزش پشت و کمر

  1- به پشت بر روی زمین دراز بکشید، زانوها خمیده و کف پاها بر روی زمین باشد. با فشار پشت، شکم را سفت کنید. در همان حال بمانید و سپس شل کنید.

  2- به پشت بر روی زمین دراز بکشید، زانوها خمیده و کف پاها بر روی زمین باشد. زانو را بالا آورده تا به سینه برسد و آن را بغل کنید. برای 10 ثانیه در همان حالت بمانید و سپس با زانوی دیگر و بعد با هر دو زانو این کار را انجام دهید و 10 ثانیه در همان حالت بمانید.

  3- به شکم بر روی زمین دراز بکشید. بازوهایتان در مقابل شما قرار گیرد. خود را بلند کنید. کف دستانتان روی زمین قرار داشته باشد. به آرامی، خود را پایین بیاورید.

  ورزش ران

  1- به پشت دراز بکشید. عضلات ران خود را سفت کنید و به پشت زانوهایتان فشار بیاورید. به مدت 10 ثانیه در همان حال بمانید و سپس شل کنید.

  2- به پشت بر روی زمین دراز بکشید، زانوها خمیده و کف پاها بر روی زمین باشد. باسن خود را بالا بیاورید و دو قسمت باسن را به هم فشار دهید.

  3- به طرف راست دراز بکشید. پای راست خود را خم کنید. پای چپ در امتداد بدن باید باشد.

  عضلات ران پای چپ را سفت کنید و سپس بالا ببرید (در حدود 20 سانتی متر) و نگه دارید. با پای دیگر نیز همین ورزش را تکرار کنید.

  ورزش ران و زانو

  1- بر روی شکم دراز بکشید. عضلات شکم را سفت کنید. پای خود را بالا ببرید، زانو صاف باید باشد. نگه دارید و سپس پای خود را پایین بیاورید.

  2- به طرف راست دراز بکشید. پای چپ خود را بر روی پای راست به صورت ضربدری بگذارید. پای راست را بالا بیاورید و نگه دارید و سپس پایین بیاورید. با پای دیگر نیز همین ورزش را انجام دهید.

  ورزش زانو

  1- به پشت دراز بکشید. در زیر زانو یک بالش و یا حوله بگذارید. یکی از زانوهای خود را صاف کنید و پاشنه آن پا را بالا بیاورید.

  2- به پشت دراز بکشید. پاهایتان صاف باشد. انگشتان پایتان را به طرف سقف بکشید. در نتیجه احساس کشیدگی عضلات زیر زانو خواهید شد. تا مدتی به همان حالت بمانید و سپس شل کنید. این ورزش را می‌توانید ایستاده نیز انجام دهید.

  3- دراز بکشید و یا بایستید. زانو را به زمین فشار بیاورید. پای خود را بالا ببرید. بعد به آرامی پایین بیاورید. نکته: در این حالت باید پای شما مستقیم باشد. برای راحت انجام دادن این ورزش، می‌توانید زانوی مخالف را خم کنید.

  4- بنشینید. زانوهای خود را صاف کنید. مدتی به همان حال بمانید و سپس به آرامی زانوهای خود را پایین بیاورید.

  دیگر ورزش‌های مفید برای بیماران آرتریتی

  پیاده روی ، شنا ، یوگا، پیلاتس و دوچرخه سواری

  نکته : دوچرخه سواری برای افرادی که مشکل درد زانو دارند، این ورزش مفید نیست.

  جارو کردن نیز نوعی ورزش هوازی می‌باشد. بهتر است 20 تا 30 دقیقه در طول روز جارو کنید.

  شستن ظروف با آب گرم باعث شل شدن مفاصل انگشتان می‌گردد.

  بافتن بافتنی کردن نیز یکی از ورزش‌ها برای کشش انگشتان می‌باشد.

  باغبانی کردن نیز یکی از ورزش‌های کشش مفاصل می‌باشد.

  اگر مشکلی در زانو یا ران ندارید، از پله بالا و پایین بروید.

  چگونگی درست ایستادن

  برای بیماران آرتریتی، موقعیت ایستادن و نشستن بسیار مهم است. اگر شما بد بایستید و یا بنشینید، باعث می‌شوید عضلات و رباط‌هایتان سفت و ضعیف گردند. برای مثال، عضلات و رباط‌های جلوی بدن، ممکن است کوتاه شوند و عضلات و رباط‌های پشت بدن بلند گردند.

  برای درست ایستادن فکر کنید که یک تاج بر روی سر شما قرار دارد. سر و گردن خود را صاف کنید. شانه‌ها به سمت پایین باشند. شکم تو باشد.

  با پاهای کمی باز بایستید.

  گوش‌هایتان باید بالای شانه قرار گیرند.

  ران‌ها باید در یک خط با زانوها و پاها قرار داشته باشند.

  مریم سجادپور

  بخش سلامت تبیان

  مطالب مرتبط:

  روماتیسم مفصلی چیست؟

  آرتروز؛ هر روز بیشتر از دیروز

  تأثیر ورزش در التهاب مفاصل ( آرتریت)

  بایدها و نبایدها در درد مفاصل

  آرتریت یا آرتروز یا ورم مفاصل

  انواع آرتریت و ورزش آن‌ها

  منبع مطلب : article.tebyan.net

  مدیر محترم سایت article.tebyan.net لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای پاسخ کلیک کنید