این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  وقتی دو جسم با دماهای متفاوت به تعادل گرمایی می رسند

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  وقتی دو جسم با دماهای متفاوت به تعادل گرمایی می رسند را از این سایت دریافت کنید.

  تعادل گرمایی و دمای تعادل

  روابط تعادل گرما: اگر جسمی را که دارای دمای مختلف است را در تماس با یکدیگر قرار دهیم آنقدر بین آنها تبادل گرمایی صورت میگیرد تا در نهایت کل مجموعه به حالت

  تعادل گرمایی و دمای تعادل

  روابط تعادل گرما:اگر جسمی را که دارای دمای مختلف است را در تماس با یکدیگر قرار دهیم آنقدر بین آنها تبادل گرمایی صورت میگیرد تا در نهایت کل مجموعه به حالت تعادل برسد.این مطلب را میتوان این گونه بیان کرد که اجسام سردتر از اجسام گرمتر آنقدر گرما میگیرند تا این که سر تا سر محل آزمایش به دمای ثابتی برسد به این دما اصطلاحا دمای تعادل میگوییم در حالت تعادل دمایی کلیه اجسام دارای دماهای یکسانی هستند و تقریبا به دمای ثابتی رسیده اند در واقع در این تغییرات و تبادل اجسام گرم تر به اجسام سردتر گرما داده اند و کاهش دمای خود دمای جسم سرد را بالا برده هرگاه اجسام در تماس گرمایی با هم باشند مقدار گرمایی که اجسام گرم می دهند برابر مقدار گرمایی است که اجسام سرد دریافت میکنند.اگر علامت گرمای داده شده و گرفته شده را به طوری قراردادی به ترتیب منفی و مثبت فرض کنیم طبق انرزی که داریم:Q1+ Q2=0به عبارتی دیگر:هرگاه دو جسم با دماي متفاوت در تماس با يك ‌ديگر باشند،‌دماي آن‌ها تغيير مي‌كند‌. اين تغيير دما تا جايي ادامه دارد كه دماي هر دو جسم يكسان شود. اين دما را دماي تعادل دو جسم مي‌نامند‌ دو جسم، هنگامي با يك ‌ديگر در تعادل گرمايي هستند كه اگر در تماس كامل با يك ‌ديگر قرار گيرند‌. دماي آن‌ها تغييري نكند‌.به عنوان مثال يك سكه را روي شعله گرفته و آن را گرم مي‌كنيم‌. سپس آن را داخل يك ظرف آب مي‌اندازيم‌. در ابتدا دماي سكه بالاتر از دماي آب است‌. اما پس از گذشت مدتي، دماي سكه و آب يكسان مي‌شود‌.

  مطلب از مهنا ایزدیار

  برچسب‌ها: فصل دوم, دما و گرما

  + نوشته شده در یکشنبه هفدهم آذر ۱۳۹۲ ساعت 15:25 توسط ارغوان مقصودی  |

  منبع : phiziksama.blogfa.com

  دو جسم، در تماس باهم به تعادل گرمایی رسیده‌اند. کدام کمیت مربوط به آن‌ها با هم برابر است؟

  دو جسم، در تماس باهم به تعادل گرمایی رسیده‌اند. کدام کمیت مربوط به آن‌ها با هم برابر است؟

  ثبت نام   ورود

  پربازدیدها: #نمونه_دولتی_نهم #مدرسه_یاب #آزمون‌ساز

  قسمت 3: گرما فیزیک (1) دهم دوره دوم متوسطه- نظری علوم تجربی درسنامه آموزشی این مبحث

  دو جسم، در تماس باهم به تعادل گرمایی رسیده‌اند. کدام کمیت مربوط به آن‌ها با هم برابر است؟

  1 ) دما 2 ) انرژی 3 ) گرمای ویژه 4 ) انرژی درونی و دما گزارش خطا یک تست دیگه بزن یک آزمون کامل بده

  تحلیل ویدئویی تست

  تحلیل ویدئویی برای این تست ثبت نشده است!

  ویدیو دوره کامل آموزشی، فیزیک (1) دهم دوره دوم متوسطه- نظری

  مدرس: صادق نادری

  مدت دوره: 7 ساعت (26 فایل)

  دین و زندگی (1)

  1349 تست 94,430 تومان

  عربی (1)

  1073 تست 75,110 تومان

  شیمی (1)

  1717 تست 120,190 تومان

  زبان انگلیسی (1)

  1677 تست 117,390 تومان

  ریاضی و آمار (1)

  464 تست 32,480 تومان

  اقتصاد

  517 تست 36,190 تومان

  فیزیک (1)

  1440 تست 100,800 تومان

  زیست شناسی (1)

  3593 تست 251,510 تومان

  عربی (1)

  844 تست 59,080 تومان

  تاریخ (1)

  2045 تست 143,150 تومان

  جامعه شناسی (1)

  764 تست 53,480 تومان

  هندسه (1)

  633 تست 44,310 تومان

  آمادگی دفاعی

  370 تست 25,900 تومان

  علوم و فنون ادبی (1)

  455 تست 31,850 تومان

  منطق

  1302 تست 91,140 تومان

  تاریخ اسلام (1)

  155 تست 10,850 تومان

  هنر

  75 تست 5,250 تومان

  تفکر و سواد رسانه‌ای

  434 تست 30,380 تومان

  جغرافیای ایران

  1226 تست 85,820 تومان

  ریاضی (1)

  1659 تست 116,130 تومان

  نمونه سوالات مرتبط

  آزمون آنلاین

  8 تست

  آزمون تستی فصل 1 فیزیک دهم | مبحث فیزیک دانش بنیادی

  تیم مدیریت گاما

  آزمون آنلاین

  10 تست

  آزمون تستی فصل 1 فیزیک دهم | مبحث تخمین مرتبه بزرگی در فیزیک و چگالی

  تیم مدیریت گاما

  آزمون آنلاین

  12 تست

  آزمون تستی فصل 3 فیزیک دهم | مبحث انرژی جنبشی و کار نیروی ثابت

  تیم مدیریت گاما

  4 صفحه

  امتحان نوبت اول فيزيک (1) دهم رشته رياضی دبیرستان دوره دوم پسرانه کمال دانشگاه صنعتی…

  نمونه سوالات جامع متوسطه…

  منبع : gama.ir

  دمای تعادل و گرما

  گرما و دمای تعادل - محاسبه ظرفیت گرمایی . ظرفیت گرمایی ویژه و گرمای منتقل شده از یک جسم و محاسبه دمای تعادل هنگامی که دو یا چند جسم در تماس

  در این جزوه آموزشی در مورد انتقال گرما بین دو جسم و رسیدن به دمای تعادل در صورتی که برای اجسام تغییر فازی صورت نگیرد، توضیح داده می شود.

  تعادل گرمایی

  مقدار انرژی منتقل شده بر اثر اختلاف دما را گرما گویند.

  توجه کنید که اشاره کردن به گرمای موجود در یک جسم اشتباه است. گرما مربوط به انرژی در حال گذار است. بنابراین عبارت هایی مانند گرمای یک جسم، نادرست است. گرما را با نماد Q نشان می دهند و یکای آن ژول (J) است. یکای دیگر گرما کالری است که د ر موارد خاصی از آن استفاده می شود. ( هر یک کالری برابر ۴٫۱۸۶۰  ژول است.)

  وقتی دو جسم سرد و گرم در تماس با یکدیگر قرار می گیرند، از دیدگاه میکروسکوپی، آنچه که اتفاق می افتد کاهش انرژی های جنبشی و پتانسیل مربوط به حرکت های کانوره ای اتم ها، مولکول ها و سایر اجزای میکروسکوپی داخل جسم گرم، و افزایش همین انرژی ها در داخل جسم سرد است تا آنگه دو جسم به تعادل گرمایی برسند.

  ظرفیت گرمایی

  مقدار گرمای داده شده به یک جسم برای اینکه دمایش یک درجه کلوین ( یک درجه سلسیوس) افزایش یابد را، ظرفیت گرمایی یک جسم گویند. ظرفیت گرمایی به جنس و جرم آن بستگی دارد و یکای آن J/K است.

  به طور مثال اگر گفته شود ظرفیت گرمایی یک جسم ۲۰۰۰ J/K است، یعنی اگر به آن جسم ۲۰۰۰ ژول گرما بدهیم، دمای آن یک درجه کلوین افزایش می یابد. ظرفیت گرمایی را با C ( حرف بزرگ انگلیسی) نشان می دهیم.

  گرمای ویژه

  مقدار گرمایی است که باید به یک کیلوگرم از آن جسم داده شود تا دمای آن یک درجه سلسیوس یا کلوین افزایش یابد. گرمای ویژه را با c (حرف کوچک انگلیسی) نشان می دهند.

  که یکای آن  (J/kg.K) است. گرمای ویژه یک جسم به جنس ماده تشکیل دهنده آن و دما بستگی دارد.

  با توجه به روابط ظرفیت گرمایی و گرمای ویژه خواهیم داشت :

  و برای بدست آوردن گرمای منتقل شده ( به شرط اینکه جسم تغییر حالت ندهد،) از رابطه زیر استفاده می کنیم:

  مثال ۱: دمای ۲ کیلوگرم آب را از ۸۰ درجه سلسیوس به ۲۰ درجه سلسیوس می رسانیم. مقدار گرمایی که آب در این فرایند از دست می دهد، را بیابید. ( گرمای ویژه آب  4187 J/kg.K است.)حل مثال ۱:

  مول و عدد آووگادرو : یک مول از هر ماده به معنای ۶٫۰۲×۱۰۲۳ از اجزای سازنده آن ماده است. که به آن عدد آووگادرو گفته می شود. مثلا یک مول آلومینیوم به معنای ۶٫۰۲×۱۰۲۳  اتم آلومینیوم است و یک مول آلومینیوم اکسید به معنای ۶٫۰۲×۱۰۲۳   مولکول آلومینیوم اکسید است. بدیهی است که اگر جرم نمونه ای از ماده را با m و جرم یک مول از ماده را با M (که موسوم به جرم مولی است) نشان دهیم، داریم :

  که در آن n بر حسب مول (mol)، m بر حسب کیلوگرم (kg) و M بر حسب کیلوگرم بر مول (kg/mol) است.

  گرمای ویژه مولی : مقدار گرمایی که باید به یک مول از یک ماده داده شود تا دمای آن یک درجه کلوین افزایش یابد را گرمای ویژه مولی گویند. و یکای آن (J/mol.K) است.

  قاعده دولن و پتی : گرمای لازم برای بالابردن دمای یک مول از هر یک از فلزهای مختلف، مقدار یکسانی است و به جنس آن ها بستگی ندارد.

  دمای تعادل

  اگر دو یا چند جسم با دماهای مختلف در تماس با یکدیگر قرار گیرند، پس از مدتی همدما می شوند، یعنی دمای آن ها به مقدار یکسانی می رسد. به این دما، دمای تعادل می گویند که می توان با استفاده از قانون پایستگی انرژی، آن را محاسبه کرد.

  اگر دو جسم با دماهای مختلف در تماس با هم باشند و مجموعه با محیط اطراف تبادل گرما نداشته باشد (اگر مجموعه با محیط تبادل گرما داشته باشد، در پاسخ تمرین ۸ توضیح داده شده است)، یکی از دو جسم گرما می گیرد یعنی (Q>0) و جسم دیگر به همان اندازه گرما از دست می دهد یعنی (Q<0) که جمع این دو مقدار صفر می شود. در واقع گرمایی که یکی از دو جسم از دست می دهد را جسم دیگر می گیرد.

  و اگر چند جسم داشته باشیم که در تماس با یکدیگر باشند، خواهیم داشت :

  مثال ۲: یک قطعه ۱۴۰ گرمی آلومینیوم را که دمای آن ۸۰ درجه سلسیوس است در ظرف عایقی که حاوی ۲۵۰ گرم آب در دمای ۲۲ درجه سلسیوس است، می اندازیم. دمای تعادل را حساب کنید. از تبادل گرما بین ظرف و آب چشم پوشی کنید. ( گرمای ویژه آب را ۴۱۸۷ و آلومینیوم را ۹۰۰ ژول بر کیلوگرم درجه کلوین در نظر بگیرید.)حل مثال ۲ :

  مثال ۳: m1 گرم آب ۱۰ درجه سلسیوس را با m2 گرم آب ۷۰ درجه سلسیوس مخلوط می کنیم تا ۲ کیلوگرم آب با دمای ۲۵ درجه سلسیوس داشته باشیم. در صورتی که تبادل گرما با ظرف و محیط نداشته باشیم، m1  و m2 چند گرم هستند؟حل مثال ۳: دمای تعادل ۲۵ درجه سلسیوس و جمع جرم دو جسم ۲ کیلوگرم است. یعنی :

  مثال ۴: برای اندازه گیری گرمای ویژه فلزی با جنس نامعلوم، قطعه ای ۶۰۰ گرمی از آن را تا ۱۰۰ درجه سلسیوس گرم می کنیم و سپس آن را در گرماسنجی با ظرفیت گرمایی C=1.80×۱۰۲ J/K که حاوی ۵۰۰ گرم آب با دمای اولیه ۱۷٫۳ درجه سلسیوس می اندازیم.اگر دمای نهایی مجموعه ۲۰ درجه سلسیوس شود، گرمای ویژه این فلز چقدر است ؟ ظرفیت گرمایی ویژه آب c=4187 J/kg.K است.حل مثال ۴:

  ویدیو آموزشی گرما و دمای تعادل 

  در این ویدیو آموزشی توضیحاتی در مورد تعادل گرمایی، گرما و دمای تعادل، ظرفیت گرمایی، گرمای ویژه توسط استاد مصطفی کبیری داده می شود. همچنین نحوه محاسبه دمای تعادل با حل چند مثال شرح داده می شود.

  مشاهده در یوتیوب | مشاهده در آپارات

  تمرین های گرما و دمای تعادل

  تمرین ۱: چه مقدار گرما به ۲۵۰ گرم مس ۳۰ درجه سلسیوس بدهیم تا دمای آن به ۹۰ درجه سلسیوس برسد ؟ (c=400 J/kg.K)

  منبع : physicfa.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 12 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید