;
  در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  ویژگی های ترکیب یونی علوم نهم

  1 بازدید

  ویژگی های ترکیب یونی علوم نهم را از سایت پشتوک دریافت کنید.

  نیازهای درسی دانش اموزان

  به جاذبه بین یون های کاتیون آنیون، پیوند یونی می گویند.                                                                                       

  - آب برخی دریاچه ها مانند دریاچه ارومیه بسیار شور است. به طوری که در این دریاچه ها به راحتی می توان شناور ماند. چرا؟

  زیرا دراین دریاچه ها به مقدار زیاد نمک حل شده است و چگالی آب آن ها بیشتر از چگالی بدن انسان شده است.

  پیوند کووالانسی

  وقتی که اتم های دو نافلز کنار یکدیگر قرارمی گیرند، یک اشتراک الکترونی بین آنها رخ می دهد. در این حالت اتم ها با هم ترکیب می شوند و پیوند کووالانسی تشکیل می دهند. برای مثال، در مولکول آب دو پیوند کووالانسی وجود دارد. هر پیوند کووالانسی شامل دو الکترون است که هر یک از اتم های هیدروژن و اکسیژن، یک الکترون به اشتراک گذاشته اند.

   درهنگام تشکیل و مولکول ها چه واکنشی بین اتم ها رخ می دهد؟

  هنگام تشکیل مولکول ها، اتم ها به جای داد و ستد الکترون، با یکدیگر الکترون به اشتراک میگذارند؛ به طوری که در اثر این اشتراک هیچ یک از اتم ها الکترونی از دست نمی دهند یا به دست نمی آورند. بلکه، تعدادی از الکترون های خود را با یکدیگر به اشتراک می گذارند.

  - اتم هایی را نام ببرید که یک پیوند کووالانسی و اتم هایی را نام ببرید که چند پیوند کووالانسی ایجاد می کنند.

  در مولکول اکسیژن، اتم های اکسیژن با دو پیوند به هم متصل شده اند. همچنین وقتی اتم ها با هم ترکیب می شوند، برخی مانند اتم هیدروژن فقط یک پیوند می دهند؛ در حالی که برخی دیگر مانند کربن، نیتروژن و اکسیژن می توانند بیش از یک پیوند تشکیل دهند.

   گاهی مواقع بین اتم ها تعداد پیوند کووالانسی بیشتری ایجاد می شود. مثلا: 

  در مولکول اکسیژن: 2 پیوند

  در مولکول متان: 4 پیوند

   در مولکول گاز کربنیک: 4 پیوند

  پایان فصل دوم

  منبع مطلب : a-m-soft.blog.ir

  مدیر محترم سایت a-m-soft.blog.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  ویژگی ترکیبات یونی

  ویژگی ترکیبات یونی

  ترکیب یونی چیست؟

  به ترکیباتی که ذرات سازنده آن ها یون می باشد، ترکیبات یونی یا اصطلاحا نمک می گویند. پیوند شیمیایی این ترکیبات از نوع پیوند یونی است.

  به طور کلی می توان گفت هر گاه فلزی ۱ یا ۲ الکترون از دست دهد یا نافلزی ۱، ۲ یا گاهی ۳ الکترون به دست آورد به ترتیب یون مثبت و منفی ایجاد شده که حاصل ترکیب آن ها تشکیل ترکیبات یونی است. یعنی ترکیبات یونی از کنار هم قرار گرفتن تعداد بسیار زیادی کاتیون و آنیون به وجود می آیند.

  ترکیبات یونی از نظر بار الکتریکی خنثی هستند یعنی مقدار کل بارهای مثبت و منفی در آن ها برابر است.

  چند نمونه ترکیب یونی:

  فرمول شیمیایی ترکیبات یونی:

  برای نام گذاری ترکیبات یونی، نام کاتیون را در سمت راست و نام آنیون را در سمت چپ می نویسیم.

  برای نوشتن فرمول شیمیایی آن نیز نماد کاتیون در سمت چپ و نماد آنیون در سمت راست قرار می گیرد.

  در نوشتن فرمول شیمیایی ترکیبات یونی از قالب زیر استفاده می شود.

  +m تعداد بارهای مثبت کاتد و  -nتعداد بارهای منفی آنیون است.

  مثلا در ترکیب یونی سرب یدید، یون سرب دو بار مثبت و یون ید یک بار منفی دارد.

  از این رو فرمول شیمیایی ترکیب را می توان این گونه نوشت.

  ویژگی ترکیبات یونی:

  ترکیبات یونی ۵ ویژگی دارند که عبارتند از:

  چرا ساختار ترکیبات یونی، بلوری است؟

  یون ها ذرات سازنده ترکیبات یونی هستند که در اطراف خود میدان الکتریکی دارند.

  در ترکیبات یونی، یون های همنام یکدیگر را می رانند و یون های ناهمنام یکدیگر ار می ربایند. از این رو با ایجاد پیوند یونی بین ذرات، هر یون با توجه به میزان بار و اندازه خود، با تعدادی از بارهای ناهمنام احاطه می شود که نتیجه آن ایجاد آرایشی منظم و تکرار شونده است که ساختاری بلوری در ترکیب ایجاد می کند.

  چرا ترکیبات یونی درجه سختی بالایی دارند؟

  درجه سختی به میزان مقاومت یک جسم در برابر خراشیدگی گفته می شود. با نگاهی به ساختار ترکیبات یونی متوجه می شویم که ربایش زیادی بین یون های ناهمنام وجود داد چرا که هر یون مثبت با تعدادی یون منفی احاطه شده است. از این رو کنده شدن یون ها از جای خود دشوار است. بنابراین ترکیبات یونی درجه سختی نسبتا خوبی داند.

  علت شکنندگی ترکیبات یونی چیست؟

  جای شگفتی است که ترکیبات یونی در عین سختی، شکننده اند. یعنی در برابر ضربه مقاومت چندانی ندارند. علت این ویژگی ساختار ترکیبات یونی است. با وارد کردن ضربه، گروهی از یون ها از موقعیت خود جابجا شده و برای لحظه ای کوتاه یون های همنام در مقابل هم قرار می گیرند و همدیگر را می رانند. نیروی رانشی حاصل، موجب شکسته شدن ترکیب ما می شود.

  الکترولیت چیست؟

  موادی که محلول آبی آنها رسانای جریان الکتریسیته باشد را الکترولیت می نامند. این ویژگی در برخی ترکیبات یونی وجود دارد. برای هدایت جریان الکتریسیته به ذرات بارداری نیاز داریم که بتوانند آزادانه حرکت کنند. حل شدن این ترکیبات در آب سبب می شود تا یون ها یونیزه شوند یعنی به صورت محلول در آب تفکیک شده و آزادی حرکت پیدا کنند.

  منبع مطلب : elmnama.com

  مدیر محترم سایت elmnama.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  ترکیب یونی

  یون به اتم یا مولکول‌هایی گفته می‌شود که بار الکتریکی اضافه داشته باشند و این بار می‌تواند منفی یا مثبت باشد. نابرابری تعداد کل الکترون‌ها با پروتون‌ها، در یک اتم یا مولکول، به آن بار خالص مثبت و یا بار خالص منفی الکتریکی می‌دهد.

  با استفاده از روش‌های فیزیکی یا شیمیایی، از طریق یونیزاسیون می‌توان این پدیده را ایجاد کرد. از نگاه فیزیکی یونی که از یک اتم تشکیل شده یون اتمی یا تک اتمی (مونواتمیک) نامیده می‌شود، و اگر آن یون از دو یا چند اتم تشکیل شده باشد، آن را یک یون مولکولی و یا چنداتمی (پلی‌اتمیک) می‌گویند. از نگاه شیمیایی، اگر یک اتم خنثی، یک یا چند الکترون خود را از دست دهد، دارای بار خالص مثبت می‌شود و به عنوان یک کاتیون شناخته می‌شود، و برعکس؛ اگر یک اتم خنثی الکترون بیشتری به دست آورد، دارای بار خالص منفی می‌شود و به عنوان یک آنیون شناخته شده است و بنا بر این:

  کاتیون: یونی است که بار مثبت دارد.آنیون: یونی است که بار منفی دارد.

  بین ۲ ماده با بارهای هم‌نام، نیروی رانش ایجاد می‌شود و برعکس؛ بین ۲ ناهم‌نام ربایش بوجود می‌آید.

  به سبب ناهمگونی بار الکتریکی خود، کاتیون‌ها و آنیون‌ها یکدیگر را به آسانی جذب و تشکیل ترکیبات یونی مانند نمک را ممکن می‌سازند: (ویژگی‌های بار الکتریکی در رابطه با نیروی «رانش و ربایش» را ببینید).

  ساختار شبکه بلوری ترکیب سدیم کلرید(NaCl) که نمونه‌ای از یک ترکیب یونی است. در این نگاره گوی ارغوانی رنگ نمایانگرکاتیون‌های سدیم (Na+) و گوی سبز نشان‌دهندهٔ آنیون‌های کلرید (Cl−)

  در مورد یونیزاسیون فیزیکی یک رسانه (واسطه)، مانند یک گاز، آنچه به عنوان «جفت یون» شناخته شده توسط تأثیر یون ایجاد می‌شود، و هر جفت شامل یک الکترون آزاد و یک یون مثبت است.[۱]

  اطلاعات اولیه

  میلیون‌ها ماده مرکب شناخته شده فقط از غیر فلزات ترکیب یافته‌اند. این مواد مرکب فقط شامل عناصری هستند که در هر اتم 4 ، 5 ، 6 یا 7 الکترون والانس دارند. بنابراین الکترون‌های والانس اتم‌های غیر فلزی ، آنقدر زیاد است که اتم‌ها نمی‌توانند با از دست دادن آنها ساختار یک گاز نجیب را به دست آورند. معمولا غیر فلزات با جفت کردن الکترون‌ها پیوند ایجاد می‌کنند و در این فرآیند به ساختار یک گاز نجیب می‌رسند. 

  استحکام پیوند کووالانسی

  آنچه اتم‌های یک ملکول را به هم نگه می‌دارد، پیوند کووالانسی است، در تشکیل پیوند کووالانسی الکترون‌ها ، به جای آنکه از اتمی به اتم دیگر منتقل شوند، میان دو اتم به اشتراک گذاشته می‌شوند. استحکام پیوند کووالانسی ناشی از جاذبه متقابل دو هسته مثبت و ابر منفی الکترون‌های پیوندی است. یا به عبارت دیگر مربوط به آن است که هر دو هسته الکترونهای مشترکی را جذب می‌کنند. 

  نحوه تشکیل اوربیتال مولکولی

  دو اوربیتال به نحوی همپوشانی می‌کنند که ابرهای الکترونی ، در ناحیه بین دو هسته ، یکدیگر را تقویت می‌کنند و احتمال یافتن الکترون در این ناحیه افزایش می‌یابد طبق اصل طرد پاولی دو الکترون این پیوند باید اسپین مخالف داشته باشند. در نتیجه تشکیل پیوند اوربیتال‌های اتمی به اوربیتال مولکولی تبدیل می‌شود.

  انواع پیوند کووالانسی

  پیوند یگانه کووالانسی

  متشکل از یک جفت الکترون (دارای اسپین مخالف) است که اوربیتالی از هر دو اتم پیوند شده را اشغال می‌کند. ساده‌ترین نمونه اشتراک در مولکول‌های دو اتمی گازهایی از قبیل F2 ، H2 و Cl2 دیده می‌شود. اتم هیدروژن فقط یک الکترون دارد هرگاه دو اتم هیدروژن تک الکترون‌های خود را به اشتراک بگذارند، یک جفت الکترون حاصل می‌شود.

  این جفت الکترون پیوندی متعلق به کل مولکول هیدروژن است و به آرایش الکترونی پایدار گاز نجیب هلیم می‌رسد. هر الکترون هالوژن ، هفت الکترون والانس دارد. با تشکیل یک پیوند کووالانسی بین دو تا از این اتم‌ها ، هر اتم به آرایش الکترونی هشت تایی ، که ویژه گازهای نجیب است، می‌رسد. 

  پیوند چند گانه

  بین دو اتم ، ممکن است بیش از یک پیوند کووالانسی تشکیل شود در این موارد گفته می‌شود که اتم‌ها با پیوند چند گانه به هم متصل‌اند. دو جفت الکترون مشترک را پیوند دو گانه و سه جفت الکترون مشترک را پیوند سه گانه می‌نامند. اغلب می‌توان تعداد پیوندهای جفت الکترونی را که یک اتم در یک مولکولبوجود می‌آورد از تعداد الکترون‌های مورد نیاز برای پر شدن پوسته والانس آن اتم ، پیش‌بینی کرد.

  چون برای فلزات شماره گروه در جدول با تعداد الکترون‌های والانس برابر است، می‌توان پیش بینی کرد که عناصر گروه VIIA مثل Cl (با هفت الکترون والانس) ، برای رسیدن به هشت تای پایدار ، یک پیوند کووالانسی ، عناصر گروه VIA مثل O و S (با شش الکترون والانس) دو پیوند کووالانسی ، عناصر VA مثل N و P (با پنج الکترون والانس) سه پیوند کووالانسی و عناصر گروه IVA مثل C (با چهار الکترون والانس) چهار پیوند کووالانسی به وجود خواهند آورد. 

  عکس پیدا نشد 

  نماد ساختار مولکول

  در ساختار اول ، جفت الکترون مشترک با دو نقطه و ساختار دوم با یک خط کوتاه نشان داده شده است. 

  مانند :

  H ― H H : H پیوند یگانه

  :Ö=C=Ö: پیوند دو گانه

  :N Ξ N: پیوند سه گانه

  CΞC پیوند چهارگانه

  مباحث مرتبط با عنوان

  منبع مطلب : shahedtajrobi302.blogfa.com

  مدیر محترم سایت shahedtajrobi302.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  دانش اموز : ویژگی های ترکیب یونی

  فاطمه : توضیحات تون کامل و جانع نیست

  Alireza : بچه ها پیوند یونی معمولا بین ......... است لطفا جواب بدید 🙏🙏

  M : دومی

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  M 5 ماه قبل
  0

  چگونه یک ترکیب یونی به وجود می آید؟

  فاطمه نصاری 6 ماه قبل
  1

  سلام ترکیب های یونی و ترکیب را از نظر رسانایی جریان الکتریکی یکی را مقایسه کنید جوابش چی هست؟

  بهناز 6 ماه قبل
  1

  خیلی بده

  ناشناس 6 ماه قبل
  0

  بد

  فاطمه 7 ماه قبل
  4

  توضیحات تون کامل و جانع نیست

  Alireza 1 سال قبل
  3

  بچه ها پیوند یونی معمولا بین ......... است

  لطفا جواب بدید 🙏🙏

  3
  M 5 ماه قبل

  دومی

  1
  Alireza 1 سال قبل

  ○دو اتم نا فلز

  ○یک اتم فلز و یک اتم نا فلز

  ○دو اتم فلز

  ○هر سه گزینه

  دانش اموز 1 سال قبل
  5

  ویژگی های ترکیب یونی

  برای ارسال نظر کلیک کنید