این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  پارچه نخی سفیدی که شبیه یک فراورده گوشتی نوشته میشود

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  پارچه نخی سفیدی که شبیه یک فراورده گوشتی نوشته میشود را از این سایت دریافت کنید.

  شناخت انواع پارچه ( اطلاعات پارچه )

  پارچه یکی از ضروری ترین و کاربردی ترین اختراعات بشر می باشد، پارچه براساس نوع مواد به کار رفته در آن به انواع لی، کتان، چرم، ابریشم و ... تقسیم بندی می شود

  تعمیر و نگهداری مبلمان

  شناخت انواع پارچه ( اطلاعات پارچه )

  15 دی 1400 ارسال توسط تحرریه مجله ونوس

  15 دی

  شناخت انواع پارچه

  پارچه از زمان‌های قدیم در میان انسان‌ها بوده و یکی از اختراعات مهم بشریت است؛ به طوری که ما هنوز نتوانستیم تصمیم بگیریم که بین چرخی که زیر پای آدمی می‌چرخد و پارچه که وی را می‌پوشاند کدام مهم‌تر بوده‌است. همه‌ی ما هم در طول زندگی‌مان پارچه دیده‌ایم و با آن سر و کار داشته‌ایم. اگر شک دارید، نگاهی به لباس تن‌تان بیندازید، اگر لباس‌تان از ۵ سال پیش که دوش گرفتید، تا امروز رنگ قهوه‌ای و ظاهری خشک به خود گرفته و در حال ورقه ورقه شدن است که هیچ، در غیر این صورت شما پارچه به تن دارید. اگر از دسته‌ی اول هستید به مقاله‌ی انواع پارچه از الیاف طبیعی تا مصنوعی را بشناسید رجوع کنید و در جهت تولید این پوشش شگفت انگیز قدم بردارید.

  هنگام خرید لباس، کیف یا کفش و غیره به انواع اجناس پارچه با نام‌های عجیب و غریب مانند دانتل، بنگالین، لیوسل و غیره برمی‌خورید که اغلب روح خود فروشنده نیز به تفاوت آنها التفات ندارد و اگر از وی بپرسید که مثلاً تفاوت پلی استر و پلی اورتان چیست؟ شروع به بافتن فلسفه‌ می‌کند. ما به دور از تمام سفسطه‌ها برآن آمدیم تا مجموعه‌ای کامل از انواع پارچه را با کمک گرفتن از نساجان خارجی و وطنی جمع آوری نماییم.

  انواع پارچهپارچه های طبیعی

  پارچه ‌های طبیعی آن دسته از انواع پارچه هایی هستند که انسانها با بهره مندی از آنچه که طبیعت در اختیار آنها قرار داده و گاها با کمی خشونت و بی توجهی به ارزشهای موجود در حیات و موجودات هم زیست جهت بهره مندی خود از آن استفاده میکنند. از این دسته می‌توان به پوست حیوانات، پیله‌ی کرم ابریشم و دانه‌های گیاهان اشاره کرد. این نوع پارچه ها تنفس می‌کند و علاوه بر نرم و بادوام بودن حساسیت ایجاد نمی‌کنند. علی رغم تمام خشونتی که در تهیه پارچه‌ های طبیعی موجود است این گونه از پارچه ها را میتوان بهترین انتخاب برای همه ذکر کرد. این پارچه ها در اثر اشعه‌ی فرابنفش تغییر رنگ نمی‌دهند و به دلیل ذات طبیعی خود با بدن انسان سازگاری بسیاری دارند.خلاصه اینکه تمامی مشخصات یک پارچه خوب در اینگونه پارچه ها نهفته است…

  پارچه های مصنوعی

  در مقابل آن با بهره گیری از فرایند ساخت مدرن، پارچه‌ ها ی مصنوعی از الیافی ساخته می‌شوند که یا کاملا از مواد غیر ارگانیک و یا مواد ارگانیک مخلوط با مواد شیمیایی ریشه گرفته اند. پارچه ‌های مصنوعی باتوجه به هدفی که برای آن تولید می‌شوند ویژگی‌های متفاوت و فراوانی دارند. برخی سبک و فوق العاده ظریف هستند و برخی جاذب رطوبت بوده و به سرعت خشک می‌شوند. انواع اندکی از آنها بسیار لوکس و مشابه پارچه‌ های طبیعی دیگرند و برخی بسیار مقاوم و ضخیم می باشند.

  پارچه های ترکیبی Synthetic

  بیشتر برای بهره مندی از مزایای پارچه های طبیعی و برخورداری از استحکام الیاف مصنوعی با ترکیب کردن درصد های مختلفی از این مواد تولید می شوند. البته همیشه ترکیب این الیاف در جهت ارتقای کیفی محصول نیست و گاها تنها دلیل آن کاهش قیمت تمام شده پارچه است.

  پارچه پنبه ای یا  نخی:

  پارچه ای با حس خوب و آرام بخش که برای اکثریت، اطمینان خاطر از یک پارچه ایده آل را به همراه دارد. الیاف پنبه ای به شکل ‌هادی حرارتی عمل میکنند و حرارت بدن را به بیرون منتقل می نمایند، پس در نتیجه خنک هستند. لباسهای پنبه‌ای در ایران نخی نام دارند. نخ پنبه‌ای از طریق بافندگی، به پارچه یا بافته های پنبه ای تبدیل می شود.

  پلی استر Polyesters :

  پلی استر کاملاً مصنوعی است. برای تولید این فرآورده از ترکیب دی متیل ترفتالات و منو اتیلن گلیکول و یا اسید ترفتالیک (جایگزین ماده اولیه دی متیل ترفتالات) در مجاورت کاتالیست های مناسب، استفاده می شود. پلیمر حاصل از ترکیب این دو ماده اولیه توسط پمپ از صفحات رشته ساز عبور داده می شود که تحت تاثیر هوای سرد به شکل لیف تبدیل می‌شوند. مقاومت فوق العاده ای در برابر چروک شدن دارد، حتی زمانی که خیس می‌شود. اگر پلی استر با الیاف طبیعی مخلوط شود، در تهیه منسوجات سبک وزن مانند پارچه‌های پرده ای، ساتن، پیراهن و بلیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. به علت خاصیت اتوپذیری زیاد در تهیه پارچه‌های پلیسه زنانه و پر استفاده مصرف می‌شود.

  ویسکوز Viscose :

  بر خلاف تصور عمومی الیافی بر پایه‌ی طبیعی و همچون پنبه و لینن دارای ماهیت گیاهی(سلولزی) هستند. تنها تفاوتی که می توان به الیاف ویسکوز (ریون) نسبت به پنبه و لینن نسبت داد نحوه‌ی ساخت این الیاف است. سلولز از لینتر پنبه و یا خمیر چوب درختان مخروطی مانند سرو، کاج و مشابه آنها به دست می‌آید. تنها تفاوتی که در الیاف ویسکوز نسبت به پنبه و لینن وجود دارد، این است که این الیاف همچون کاغذ که در آن چوب درختان تبدیل به خمیر می شود و پس از آن طی یک فرایند محصول نهایی که همان کاغذ باشد تولید می گردد؛ ویسکوز نیز از الیاف کوتاه پنبه یا چوب به دقت بازیابی می گردد و با انجام یک سری عملیات شیمیایی در چندین مرحله، سلولز طبیعی به لیف ریون تبدیل می شود. از زمان اختراعش تا کنون برای پارچه‌ی پوششی استفاده شده است، هادی گرما است بنابراین حرارت بدن را حفظ می‌کند، از ابریشم طبیعی خنک تر است و می‌توان منسوجات بسیار نرم و لطیفی از آن تهیه کرد.

  لینن  Linen :

  لینن به پارچه‌ی کنفی هم معروف است و از پارچه های مناسب فصل تابستان محسوب می‌شود. مرغوب‌تربن نوع این پارچه از ۷۰ درصد پنبه، ۱۰ درصد پلی استر و ۲۰ درصد ویسکوز تهیه شده و بدترین نوع آن از ۵۰ درصد پنبه و ۵۰ درصد پلی استر، بدون ویسکوز است.

  لاکرا یا الاستین Lycra :

  اسپندکس، لاکرا یا الاستین یک پارچه‌ی مصنوعی است که به خاصیت کشسانی فوق‌العاده‌اش شناخته می‌شود که از پلاستیک طبیعی محکمتر و بادوام‌تر است. از این پارچه در مواردی استفاده می‌شود که کشسانی، به خصوص برای راحتی مد نظر است. مانند کاربرد آن در لباس‌های ورزشی. در جهت عرضی کش می آید و به همین دلیل پارچه هایی که درصدی لاکرا دارند نه تنها دوام بیشتری دارند بلکه در حفظ ظاهر هم پیشتاز هستند، یعنی به اصطلاح زانو نمی اندازند و از فرم خارج نمی شوند.

  منبع : persianvenus.com

  انواع پارچه نخی و بررسی هر کدام از لحاظ خصوصیات و کاربردها

  پارچه‌های نخی یا پنبه‌ای مطمئن‌ترین جنس پارچه هستند و از طرف دیگر به دلیل انتقال حرارت بدن، خنک می‌باشند. در این مقاله سعی می‌کنیم انواع پارچه نخی (پنبه‌ای) را معرفی کنیم.

  انواع پارچه نخی

  دیدگاه‌ خود را بنویسید / دسته‌بندی نشده، نقد و بررسی پارچه‌ها / تیم تحریریه فراپارچه

  از هزاران سال پیش تا عصر حاضر، انسان‌ها از الیاف طبیعی و مصنوعی نخ می‌ریسیدند و پارچه می‌بافتند تا از آنها در دوخت لباس، کیف، کفش، وسایل خواب و… استفاده کنند.

  امروزه شناخت پارچه‌ها بسیار اساسی است و خرید و استفاده از آن باید با تجربه و تخصص صورت گیرد؛ چرا که انواع متعددی از آنها موجود است و هر کدام برای مصرف خاصی بهتر و مناسب‌تر می‌باشد.

  می‌توان گفت تقریبا همۀ پارچه‌ها از نخ هستند که الیاف آنها ممکن است منشا گیاهی (پنبه، کتان،کنف و…)، حیوانی (ابریشم، پشم و…)، معدنی (پنبه نسوز، شیشه و…) و یا مصنوعی (نایلون، داکرون، ترگال و… ) داشته‌باشد، اما در کشور ما پارچه نخی صرفا به پارچه‌هایی اطلاق می‌شود که نخ آنها از الیاف پنبه درست شده باشد. پارچه‌های نخی یا پنبه‌ای مطمئن‌ترین جنس پارچه هستند و از طرف دیگر به دلیل انتقال حرارت بدن، خنک می‌باشند. در این مقاله سعی می‌کنیم انواع پارچه نخی (پنبه‌ای) را معرفی کنیم.

  بررسی پارچه نخی

  چیت: پارچه‌ای پنبه‌ای و بسیار سبک است که تراکم تاروپود آن پایین است و در مدل‌های طرحدار و ساده تولید می‌شود. این پارچه‌ها برای دوخت لباس‌های راحتی مردانه و زنانه مناسب هستند.چیت ویچی: پنبه‌ای و دورنگ است با طرح چهارخانه.زفیر: پارچه‌ای نخی شبیه به ویچی است با کیفیت بالاتر در الیافش.کرباس یا کرپاس: پارچه‌ای پنبه‌ای و سفید است. تراکم تار و پودش کم است، اما بسیار ضخیم و آهاردار است. به دلیل ضخامتش برای لباس مناسب نیست و مصارفی همچون لایی کت، دوخت کفن و… دارد.متقال: پارچه‌ای شبیه به کرباس ولی لطیف‌تر از آن است و تار و پود متراکمی دارد؛ از آنجا که متقال هم نسبتا ضخیم است، برای لباس مناسب نیست و استفاده‌اش در دوخت روبالشی و ملحفه است. متقال رنگ پذیری خوبی ندارد، به همین خاطر معمولا در رنگ‌های سفید و شیری عرضه می‌شود.شرتینگ: پارچه‌ای نخی که به متقال ظریف معروف است و نخ پود آن ظریف‌تر از نخ تارش است.چلوار: پارچه‌ای نخی (پنبه‌ای)، سبک و خنک است. انواع ساده و طرحدار دارد. در دوخت لباس بسیار پرکاربرد و مناسب است. مصرف دیگر این پارچه نخی در دوخت ملحفه و روبالشی است؛ درواقع چلوارهای سفید به دلیل تراکم تار و پود بالایشان، بیشتر برای دوخت روبالشی و ملحفه استفاده می‌شوند و در دوخت لباس کاربرد ندارند.مخمل: این نوع پارچه می‌تواند نخی یا ابریشمی باشد. بسیار لطیف است و پرزهای نزدیک به هم دارد که به یکسو خوابیده اند.مخمل نخی راه راه: پارچه‌ای است بسیار مقاوم و با دوام بالا در مدت زمان طولانی که معمولا از پنبه به دست می‌آید.مخمل کورد یا کبریتی: در بافت این پارچه نخی، دو دسته تار استفاده شده است. مخمل کبریتی نرم و محکم است و روی آن پرز دارد.ململ: پارچه‌ای نخی است که بسیار لطیف، نازک و غالبا سفید است. پارچه ململ در مصارف عمومی و صنعتی کاربرد فراوانی دارد.کلوکه: پارچه‌ای نخی می‌باشد که غالبا در دوخت چادر مشکی به کار می‌رود.آقبانو: پارچه‌ای نخی (پنبه‌ای) است که برای دوختن چادر و چارقد از آن استفاده می‌کنند.کریشه: پارچه‌ای نخی و سبک است و طرح‌های مختلفی از گل‌های برجسته دارد.دبیت: پارچه‌ای نخی می‌باشد که مرغوب‌ترین نوع آن علی اکبری است. ( حاج علی اکبر کسی بوده که سفارش تولید دبیت را به کارخانه‌های لندنی می‌داده است.) از دبیت برای آستر لباس یا رویۀ لحاف استفاده می‌شده است.تریکو: این پارچه را هم می‌توان پارچه‌ای نخی دانست هرچند که با خلوص متفاوتی از پنبه تولید می‌شود. تریکو معمولا برای دوخت تی‌شرت استفاده می‌شود.سویت شیرت اشتوف یا پلووری: نوعی تریکوی ضخیم یا ژرسه است که در بافتش از پنبه‌های مخلوط استفاده می‌شود.گاواردین: پارچه‌ای نخی و مرغوب است که از انگلستان وارد شده و برای دوخت لباس فرم و کت و شلوار مردانه بسیار مناسب و زیبا است.جین: پارچه‌ای از پنبه که معمولا سنگ شور شده و بافتی ناهموار دارد. جین بسیار مقاوم است . در همه جای دنیا از جین در صنعت مد و لباس استفادۀ زیادی می‌شود.دنیم: پارچه جینی است که فقط تارهایش رنگ شده باشد و پودهایش همچنان سفید باشند.دورس: پارچه‌ای نخی است. نسبت به دیگر پارچه‌های نخی ضخیم‌تر و مقاوم‌تر است و مصارفی چون دوخت گرمکن‌های ورزشی دارد. دورس دارای انواع دو نخ و سه نخ می‌باشد.گیپور: پارچه گیپور ترکیبی از نخ پنبه‌ای و ابریشم است که بافتی برجسته و ضخیم دارد و بیشتری کاربردش در دوخت لباس‌های مجلسی است.موسیلن: پارچه‌ای نخی، نرم و لطیف که از پنبه یا پشم تولید می‌شود.برزنت: پارچه‌ای ضخیم، مستحکم و یک دست می‌باشد. برزنت از پارچه نخی کرباس یا پلی استر است که با پلاستیک‌هایی مانند پلی اتیلن روکش داده می‌شوند و ضدآب هستند.باتیست یا پاتیس: پارچه‌ای نخی است. نازک و اعلاست و در رنگ‌های روشن تولید می‌شود.حریر یا موسلین نخی: پارچه‌ای نخی و نازک است که در رنگ‌های روشن به ویژه سفید تولید می‌شود و نور را از خود عبور می‌دهد.ارگاندی: پارچه نخی و نازک و ظریف است و نور از آن عبور می‌کند.زمزم: پارچه‌ای نخی تولید شده از پنبۀ مصری است. زمزم پارچه‌ای سبک وزن و لطیف است.کدری: پارچه‌ای لطیف که برای دوخت انواع لباس به خصوص لباس‌های زنانه و راحتی کاربرد دارد. کدری به دلیل خنک بودنش برای دوخت لباس تابستانه هم مناسب است.پارچه ارمک: پارچه‌ای نخی است که معمولا به رنگ خاکستری است و نخ‌های ضخیمی دارد.ملتون یا کرکی: یک پارچه‌ی پرزدار و ضخیم است و به خاطر پرزهایش نرم می‌باشد.

  منبع : faraparcheh.com

  انواع پارچه نخی

  برای توضیح انواع پارچه نخی , خیلی پارچه را میتوان نام برد , که هرکدام برای مصارف مختلفی به کار برده میشود .شما در این پست با انواع این پارچه آشنا میشود .

  پرش به محتوا Instagram Telegram Pinterest Menu .DOOKTEX Cart .DOOKTEX ehsan tavakoli No Comments تیر 3, 1400

  انواع پارچه نخی

  عنوان هایی که خواهید خواند

  انواع پارچه نخی پارچه متقال پارچه چیت پارچه چلوار پارچه تریکو پارچه ململ پارچه های آغبانو پارچه گاباردین پارچه دورس سایر پارچه‌‌های نخی

  چطور پارچه نخی را تشخیص دهیم ؟

  پارچه ملانژ پارچه کرپ اسکاچی پارچه ریون جودون پارچه غواصی

  انواع پارچه نخی

  انواع پارچه نخی و خصوصیات هر کدام به علاوه راهنمای کاربرد

  برند دوک با سابقه طولانی در تولید پارچه های گردباف لباسی آماده خدمت رسانی به شما عزیزان میباشد .

  شما در حال خواند مطلب انواع پارچه نخی هستید .

  پارچه‌های نخی یکی از محبوب ترین انواع پارچه در فصول بهار و تابستان و حتی اوایل پاییز هستند. این پارچه به دلیل بافت خوبی که دارد، خنک است و میتوان در انواع لباس‌ها مانند مانتو، پیراهن، بلوز و… استفاده کرد. در این مقاله در مورد انواع پارچه‌های نخی و کاربرد هر کدام صحبت می‌کنیم تا بیشتر با این پارچه آشنا شوید و بدانید هر نوعی از آن را برای چه مصارفی می‌توانید استفاده کنید.

  درباره انواع پارچه پاییزی بیشتر بدانید .

  درباره انواع پارچه مناسب فصل بهار نیز بیشتر بدانید .

  برای مشاوره و اطلاع از قیمت های میتوانید با ما در تماس باشید .

  پارچه متقال

  یکی از پارچه‌های نخی معروف، متقال است که بیشتر برای دوختن پارچه‌های روتختی، ملحفه و روبالشی کاربرد دارد. از این پارچه برای دوخت لباس استفاده نمی‌شود. این پارچه تراکم تار و پود بالایی دارد که باعث افزایش مقاومت و استحکام آن می‌شود.

  درباره پارچه مناسب برای روتختی بیشتر بدانید .

  پارچه چیت

  یکی از انواع پارچه‌های نخی که میتوان از آن برای تولید لباس‌های مردانه و زنانه استفاده کرد، پارچه چیت است. این پارچه دو مدل طرح دار و ساده دارد که بر اساس سلیقه تان می‌توانید از آن استفاده کنید. تراکم تار و پود این پارچه کم است و یک پارچه مناسب برای هوای گرم محسوب می‌شود.

  پارچه‌های تابستانی را بیشتر بشناسید .

  پارچه چلوار

  یکی از انواع پارچه‌های نخی که طرفداران زیادی دارد، پارچه چلوار است. این پارچه برای رنگ‌ها و مدل‌های مختلفی دارد که برای دوخت لباس‌های مردانه و زنانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پارچه بسیار خنک است و تراکم تار و پود بالایی دارد. از این پارچه به دلیل مقاومت بالا، در دوخت پارچه‌های روتختی و ملحفه و روبالشی هم استفاده می‌شود.

  پارچه تریکو

  یکی از انواع پارچه‌های نخی، تریکو است که شاید نتوان به طور خالص آن را نخی درنظر گرفت اما می‌تواند در این دسته جای گیرد. این پارچه برای دوخت تیشرت کاملا مناسب است و طرفداران زیادی دارد.

  درباره پارچه مناسب برای تی‌شرت بیشتر بدانید .

  پارچه ململ

  پارچه ململ یکی از انواع پارچه‌های متقال است که هم بسیار لطیف و نازک است و هم این که یکی از پارچه‌های محبوب برای فصول گرم سال است. این پارچه غالبا در رنگ سفید یافت می‌شود و مصارف عمومی و صنعتی دارد.

  پارچه های آغبانو

  یکی از پارچه‌هایی که در دسته پارچه نخی قرار می‌گیرد و الیاف آن از پنبه است، آغبانو است. این پارچه برای دوختن چادر و روسری بسیار مناسب است و به دلیل بافت خنکی که دارد، افراد زیادی طرفدارش هستند.

  پارچه گاباردین

  گاباردین یا گاواردین یکی از انواع پارچه‌های نخی است که در گذشته از انگلستان وارد می‌شد و برای دوخت کت و شلوار و لباس‌های اداری و رسمی از آن استفاده می‌شود. این پارچه مخلوطی از الیاف بافته شده است اما غالب آن از پنبه تشکیل شده است.

  درباره پارچه مناسب برای کت و شلوار بیشتر بدانید .

  پارچه دورس

  اگر به دنبال یک پارچه نخی و مناسب برای فصول گرم هستید، این پارچه را انتخاب کنید. پارچه دورس ضخیم و مقاوم است و برای دوخت سوئیشرت، گرمکن‌های ورزشی، هودی و سایر لباس‌های گرم کاربرد دارد. بخش داخلی این پارچه نرم و لطیف است اما بهتر است برای لباس‌های نوزاد از این پارچه استفاده نکنید.

  سایر پارچه‌‌های نخی

  دبیت ، موسلین یا حریر نخی، برزنت که از پارچه‌های ضخیم و ضد آب است، پارچه کودری که برای لباس‌های تابستانی مناسب است، کتان، کرباس که مصارف صنعتی دارد و ضخیم است، باتیست که ار پارچه‌های اعلاست، زمزم که پارچه نخی مصری است، پولین که در برابر رطوبت مقاوم است، از دیگر پارچه‌های نخی هستند.

  چطور پارچه نخی را تشخیص دهیم ؟

  معمولا افراد با تجربه با یک نگاه متوجه می‌شوند اما از روی میزان پنبه موجود در آن، مات یا براق بودن آن(پارچه‌های نخی مات هستند)، لیز نبودن و چروک شدن میتوان تشخیص داد پارچه مورد نظر نخی است.

  سخن آخر

  در این مقاله در مورد محبوب‌ترین انواع پارچه‌های مانتویی صحبت کردیم و توضیح دادیم که هر کدام از آن‌ها چه کاربردی دارند و برای چه فصلی باید مورد استفاده قرار گیرند. شما هم اگر در مورد این پارچه‌ها نظری دارید، آن را با ما در میان بگذارید.

  منبع : dooktex.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 13 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید