این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  پس از نابودی خلافت عباسی حکومت ایلخانان را تاسیس کرد

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  پس از نابودی خلافت عباسی حکومت ایلخانان را تاسیس کرد را از این سایت دریافت کنید.

  سوالات مطالعات هشتم درس پانزدهم

  سوالات مطالعات هشتم درس پانزدهم سوال و جواب درس 15 مطالعات اجتماعی کلاس هشتم   📚 سوالات متن مطالعات هشتم 🔴 درس پانزدهم: حمله چنگیز و تیمور به ایران

  سوالات مطالعات هشتم درس پانزدهم - هوم درس

  خانه

  سوالات مطالعات هشتم درس پانزدهم

  سوالات مطالعات هشتم درس پانزدهم

  سوال و جواب درس 15 مطالعات اجتماعی کلاس هشتم

  📚 سوالات متن مطالعات هشتم

  🔴 درس پانزدهم: حمله چنگیز و تیمور به ایران

  1-مغولان که بودند ؟پاسخ» اقوام بیابانگرد مغولستان ، واقع در شمال چین و جنوب سیبری بودند. آب و هوای سرد و خشک منطقه، موجب شده بود که آنها شیوهٔ زندگی کوچ نشینی و دامداری را برگزینند. قبایل مغول تا پیش از چنگیزخان پراکنده بودند و حکومتی نداشتند. این قبایل به سبب افزایش جمعیت و کمبود مراتع ناگزیر بودند برای تأمین زندگی، به غارت یکدیگر و همسایگان روی آورند.2-چنگیز که بود و چه خصوصیات و مهارت های داشت و چه اقدامی انجام داد؟پاسخ» چنگیز رئیس یکی از قبایل مغول بود که قبیله های مغول را زیر فرمان خود درآورد و حکومتی نیرومند تشکیل داد

  چنگیز در فنون رزمی مهارت کامل داشت و در حیله های جنگی استاد بود. وی، مردی بی رحم بود و سربازان، سرداران و حتی فرزندانش باید بدون چون و چرا فرمانش را اطاعت می کردند. برای ادارهٔ کشور، مجموعه قوانینی را با عنوان یاسای چنگیزی٭ تدوین کرد و به اجرا گذاشت. یکی از اصول مهم «یاسا » آن بود کسانی که خود را تسلیم سپاه مغول می کردند، از قتل و غارت در امان بودند، اما آنان که مقاومت می کردند، باید قتل عام و غارت می شدند.

  3-مغولان حمله به همسایه های خود را از چه زمانی و از کجا آغاز کردند؟پاسخ» مغولان هم پس از آنکه متحد و قدرتمند شدند، به فکر حمله به سرزمین های آباد و تصاحب ثروت آنها افتادند. آنها نخست به چین حمله و شهر ثروتمند پکن را تسخیر و غارت کردند. مغولان سپس با فتح سرزمین هایی در غرب مغولستان، به مرزهای ایران نزدیک شدند.4-حمله مغولان به ایران چه زمانی ، چرا و چگونه انجام شد؟پاسخ» مغولان در زمان سلطان محمد خوارزمشاه به ایران هجوم آوردند چنگیزخان در سال ) 616 ق(. به بهانه کشته شدن اعضای یک کاروان تجاری مغول به جرم جاسوسی به دستور حاکم یکی از شهرهای مرزی ایران به ایران هجوم آورد. سلطان محمد در همان برخورد اول با سپاه مغول، چنان دچار بیم و هراس شد که فرار کرد. 1 فرار او، روحیهٔ سپاهیان و مردم را ضعیف کرد. لشکریان مغول به چند گروه تقسیم شدند و به تعداد زیادی از شهرها و آباد ی های ایران یورش بردند. هر جا که مقاومتی صورت می گرفت، ساکنان آنجا به طرز بی رحمانه ای قتل عام می شدند.5-چرا مقاومت جلال الدین خوارزمشاه در برابر مغولان نتیجه نداد؟پاسخ» سلطان جلال الدین، پسر و جانشین سلطان محمد خوارزمشاه، شهامتی از خود نشان داد و در یک جنگ بر مغولان

  پیروز شد، اما به دلیل اختلافات و درگیری های داخلی، کاری از پیش نبرد. در آن شرایط حساس، برخی از سرداران و حاکمان محلی و نیز خلیفهٔ عباسی نه تنها جلا ل الدین را یاری نکردند، بلکه با وی وارد جنگ شدند.

  6-مغولان در حمله به ایران چه صدماتی را وارد کردند؟پاسخ» حمله چنگیز، یکی از فجایع تاریخ ایران بود. شهرها و آبادی های زیادی را ویران کردند. مزارع ، قناتها ، مساجد، مدارس و کتابخانه ها را خراب کردند و کتابها را سوزاندند. بسیاری از ایرانیان را اسیر ، آواره و بسیاری را کشتند ترس و وحشت سراسر ایران را فراگرفت و مردم دچار سرخوردگی شدند. میل به گوشه گیری و دوری از اجتماع در جامعه، رواج یافت.7-هلاکوخان که بود و چه اقداماتی انجام داد ؟پاسخ» هلاکوخان نوهٔ چنگیز، مأمور شد فتوحات مغول را در ایران و دیگر بخش های جهان اسلام، کامل کند. او، نخست اسماعیلیان ایران را از بین برد و قلعه های آنان را ویران کرد؛ سپس با تسخیر بغداد و کشتن خلیفه ) 656 ق(، خلافت عباسی را برانداخت. هلاکوخان پس از نابودی خلافت عباسی، حکومت ایلخانان را تأسیس کرد. او به همراه فرزندان و نوادگانش، حدود هشتاد سال بر ایران فرمان راندند.8- اوضاع سیاسی ایران در زمان فرمانروایی ایلخانان و رابطه آنان با اروپاییان چگونه بود؟پاسخ» در دوران فرمانروایی سلسلهٔ ایلخانان، ایران از نظر سیاسی یکپارچه و متحد شد و حکام و سرداران محلی تحت حاکمیت و سلطهٔ مغولان، قرار گرفتند. حکومت ایلخانان با سایر حکومت های مغولی در آسیا و دولت های اروپایی ارتباط برقرار کرد. اروپاییان هم پس از جنگ های صلیبی، بیش از گذشته علاقه مند بودند که با کشورهای مسلمان و آسیایی، رابطهٔ سیاسی و بازرگانی داشته باشند.9-اوضاع ایران پس از ایلخانان چگونه بود؟پاسخ» پس از مرگ آخرین ایلخان مغول )ابوسعید(، حکومت ایلخانان فرو پاشید. ایران بار دیگر گرفتار هرج و مرج، آشوب، جنگ و قتل و غار تهای بی حساب شد؛ یکپارچگی و اتحاد سیاسی کشور ما از بین رفت و حاکمان محلی و سرداران مغول و غیرمغول، هر کدام بر بخشی از آن مسلط شدند و با یکدیگر به رقابت و ستیز برخاستند.10-قیام سربداران تحت تأثیر تعلیمات چه کسانی ودر کجا شکل گرفت؟پاسخ» قیام سربداران از روستای باشتین در سبزوار آغاز شد

  مردم سبزوار بر اثر تعلیمات شیخ خلیفه و شیخ حسن جوری، آمادهٔ مقابله با ظلم و ظالمان شده بودند .

  11-قیام سربداران چگونه شکل گرفت ؟ و چگونه از بین رفت؟پاسخ» ساکنان روستای باشتین که از زیاد ه خواهی و گستاخی مأموران حاکم مغولی خراسان به ستوه آمده بودند، به پا خاستند

  و مأموران مغول را مجازات کردند. آنان سپس با شعار «سر به دار می دهیم، تن به ذلّت نمی دهیم »، سپاه حاکم مغول را در آن ولایت شکست دادند. قیام به سرعت گسترش یافت و سربداران پس از تصرف شهر سبزوار، حکومت خود را تأسیس کردند. آنان با پیروزی بر سرداران و حاکمان مغول در خراسان، قلمرو خود را به مناطق همجوار گسترش دادند. حکومت سربداران، پشتیبان مذهب شیعه بود. این حکومت محلّی پس از یورش تیمور به ایران از بین رفت.

  12- چه زمانی ایران مورد هجوم و لشکرکشی تیمور قرار گرفت؟پاسخ» در اواخر قرن هشتم هجری، از سمت شما ل شرق13-تیمور که بود و چه خصوصیاتی داشت و چه اقداماتی انجام داد؟

  منبع : homedars.ir

  هولاکو خان

  هولاکو خان

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  هولاکو خان

  پرترهٔ هولاکو خان در موزه تندیس اسب سوار چنگیزخان در اولان باتور

  نخستین ایلخان ایران

  سلطنت ۱۲۵۶ – ۸ فوریه ۱۲۶۵

  پیشین جانشین اباقا خان زاده ۱۸ اکتبر ۱۲۱۸ درگذشته مراغه آرامگاه جزیره شاهی دریاچه ارومیه

  همسر(ان) دوقوز خاتون

  یسونکین خاتون فرزند(ان) تگودار اباقا تراغای منگو تیمور خاندان بورجیگین پدر تولی خان مادر سرقویتی بیگی

  دین و مذهب مسیحیت نسطوری

  تغییر به بودائیسم در بستر مرگ

  هولاکو خان یا هلاکو، هلاگو یا هولائو (۶۱۵–۶۶۳ ه‍.ق / ۱۲۱۸–۱۲۶۵ م مراغه) که در منابع با این اسامی آمده‌است، فرزند پنجم تولی خان و نوهٔ چنگیز خان و مؤسس سلسله ایلخانان بود.[۱] او بعد از این که برادرش منگو قاآن به مقام قاآنی یعنی خان بزرگ رسید، دستور یافت به سوی ایران حرکت کند و طبق دستور اولین کار هولاکو نابودی اسماعیلیان به رهبری رکن الدین خورشاه بود. در سال ۶۵۴ ه‍.ق و بعد از آن به جنگ خلافت عباسی رفت و آخرین خلیفه عباسی المستعصم بالله را کشت. در سال ۶۵۶ ه‍.ق و با این کار خلافت عباسی منقرض شد و سلطه پانصد و اندی ساله خلافت عباسی بر سرزمین‌های اسلامی از بین رفت. بعد از آن هولاکو خان آماده نبرد با مملوکان مصر شد که در واقع آخرین مانع و آخرین دشمن مغولان بود و آخرین جایی هم بود که طبق دستور منگوقاآن، هولاکو خان باید تصرف می‌کرد. هولاکو خان در حال لشکرکشی به مصر بود که خبر درگذشت برادرش منگوقاآن را شنید و پسر بزرگش اباقا را با تعدادی سپاه در مراغه به نیابت خود گذاشت و بقیه سپاه را هم به رهبری فرمانده بزرگش کیتو بوقا یا کدبوقا به جنگ مملوکان مصر فرستاد اما عاقبت کیتو بوقا در جنگ عین الجالوت از قطز حاکم مملوکان مصر شکست خورد و کشته شد و با این شکست برای همیشه پیشرفت مغولان در غرب متوقف شد. هولاکو خان بعد از این که برادر دیگرش قوبیلای جانشین منگو قاآن شد، به ایران بازگشت و برادرش قوبیلای قاآن، حکم تمام مناطقی را که هولاکو تصرف کرده بود، با لقب ایلخانی برای هولاکو خان فرستاد و هولاکو خان هم مراغه را به عنوان پایتختش برگزید و حکومت یا سلسله ایلخانیان را بنیان گذاشت.

  متحدان مغولان در حمله به ایران[ویرایش]

  با آن که مغولان تمام ممالک اسلامی را تصرف کردند و به اطاعت درآوردند، ولی هنوز دو مشکل و دو دشمن بزرگ در غرب آسیا داشتند؛ این دو دشمن بزرگ یکی اسماعیلیان که با فداییان خود باعث آزار و اذیت مخالفین خود می‌شدند و دومی هم خلافت عباسی که در بغداد مستقر بود و مغولان که می‌خواستند آخرین قسمت ممالک اسلامی را تصرف کنند، این برایشان بزرگ‌ترین مانع بود. در این میان کسانی هم با مغولان متحد شدند و از مغولان درخواست می‌کردند که به ایران حمله کنند. مسلمانان رعیتی که از دست ملاحده یا اسماعیلیان به جان آمده بودند، مغولان را تشویق به حمله به ایران و برانداختن اسماعیلیان می‌کردند؛ مثلاً در قوریلتای منگوقاآن قاضی القضات قزوین به نام قاضی شمس‌الدین احمدالکافی قزوینی حضور داشت و کاملاً زره‌پوش بود و شروع به شکایت کردن کرد: «همواره از بیم ملاحده این زره در زیر این جامه پوشیده، شرحی از تغلب و استیلای ایشان مجمل به عرض رسانید.» و سپس گفت «به چه صورت دستگاهی به این بزرگی از نابود کردن این فرقه عاجز است؟»[۲] دومین متحد مغولان ارامنه بودند که می‌خواستند مغولان مصر و شام را از مسلمانان بگیرند و اسلام را براندازند تا عیسویان صلیبی که در شام و مصر با مسلمانان درگیر بودند، پیروز شوند. برای این کار شاه ارمنستان هتوم (حاتم) نزد منگوقاآن رفت و با وی متحد شد و منگوقاآن هم برادرش هولاکو را به ایران فرستاد و دستور داد که جورماغون و بایجو و امیرارغون در تحت فرمان هولاکو درآیند. هولاکو به تمام فرمانروایان نامه نوشت که تسلیم شوند تا به سرزمین‌های آنان آسیبی نرسد؛ به همین خاطر شاهان آسیای صغیر، عزالدین و رکن‌الدین، سعد اول (پادشاه فارس)، پادشاه هرات و امیرانی از عراق، آذربایجان، اران و شیروان به دربار هولاکو رفتند و اظهار ایلی و اطاعت کردند.[۳]

  بکن گردکوه و دز لنبه سر سرش زیر گردان، تنش را زبر

  ممان هیچ کاندر جهان دز بود نه یک توده خاک هرگز بود

  علت انتخاب هولاکو برای حمله به ایران[ویرایش]

  پس از تشکیل قوریلتای که همه شاهزادگان در آن حضور داشتند، فرمان حمله نهایی به ایران از سوی امپراتور منگوقاآن صادر شد و برای این کار از بین همه شاهزادگان هولاکو خان فرزند تولوی و برادر قاآن فرمانده حمله به ایران شد. دلایل این انتخاب را شاید بتوان این موارد دانست:

  این شاهزاده به دلیل دارا بودن صفت شجاعت و دوراندیشی از همان کودکی مورد توجه چنگیز خان بود؛ به طوری که در اولین شکارش بنابر سنت مغولی، چنگیز خان خود شخصاً انگشت سبابه وی را روغن مالید و او را آماده میدان شکار کرد.

  هولاکو گذشته از دارا بودن صفاتی مانند: دلاوری، سختکوشی و بیرحمی، جنگاوری کار آزموده نیز بود.

  هولاکو بودایی متعصبی بود و مادر و همسر معروفش، دوقوز خاتون، مسیحیان متعصبی بودند؛ پس برای تخریب پایگاه‌های مذهبی و معنوی ایرانیان، هیچ گونه تردیدی به خود راه نمی‌دادند.

  هولاکو برادر کوچک امپراتور بود و پس از تصرف ایران این سرزمین بزرگ جز تیول خاندان سلطنتی قرار می‌گرفت.

  بعد از آماده شدن هولاکو برای حرکت به سوی ایران امپراتور دستورهایی هم به هولاکو داد مبنی بر این‌که:

  « باید که به یمن جلادت و ضرب شمشیر جهانگیری و کشور ستانی، از کنار جیحون تا اقصای ولایت مصر به تحت تصرف درآوری و ملاحظه رسوم و یاسای چنگیزی نموده، هر که به قدم اطاعت و فرمانبرداری پیش آید، او را رعایت نمایی و هر کس تمرد و سرکشی کند، ابواب قتل و غارت بر روی او و عیال و اطفال و اقربایش بگشایی و… »

  عاقبت هولاکو عازم فتح ایران شد.[۴]

  درهم هولاکوخان ضرب ارومیه بوزن ۲/۵۵ گرم بسال ۶۶۹ هـ ق. روی سکه: لا اله الا الله وحده لا شریک له محمد رسول‌الله - پشت سکه: قاان الاعظم هولاکو ایلخان المعظم

  منبع : fa.wikipedia.org

  ................. پس از نابودی خلافت عباسی، حکومت .................. را تأسیس کرد.

  ................. پس از نابودی خلافت عباسی، حکومت .................. را تأسیس کرد.

  ثبت نام   ورود

  پربازدیدها: #نمونه_دولتی_نهم #مدرسه_یاب #آزمون‌ساز

  درس 15: حملهٔ چنگیز و تیمور به ایران مطالعات اجتماعی هشتم دوره اول متوسطه درسنامه آموزشی این مبحث

  ................. پس از نابودی خلافت عباسی، حکومت .................. را تأسیس کرد.

  1 ) الجایتو - ایلخانان 2 )

  چنگیز خان - تیموریان

  3 ) هلاکوخان - ایلخانان 4 )

  غازان خان - اسماعیلیان

  گزارش خطا یک تست دیگه بزن یک آزمون کامل بده

  تحلیل ویدئویی تست

  تحلیل ویدئویی برای این تست ثبت نشده است!

  ویدیو دوره کامل آموزشی، مطالعات اجتماعی هشتم دوره اول متوسطه

  مدرس: آرمین خالدیان

  مدت دوره: 32 ساعت (60 فایل)

  ریاضی

  2668 تست 186,760 تومان

  عربی

  1230 تست 86,100 تومان

  علوم تجربی

  3858 تست 270,060 تومان

  فارسی

  1949 تست 136,430 تومان

  پیام‌های آسمان

  759 تست 53,130 تومان

  مطالعات اجتماعی

  2148 تست 150,360 تومان

  کار و فناوری

  184 تست 12,880 تومان

  تفکر و سبک زندگی

  149 تست 10,430 تومان

  انگلیسی

  1621 تست 113,470 تومان

  قرآن

  485 تست 33,950 تومان

  نمونه سوالات مرتبط

  آزمون آنلاین

  15 تست

  آزمون تستی مطالعات اجتماعی پایه هشتم | فصل 1 تا 4

  تیم مدیریت گاما

  آزمون آنلاین

  20 تست

  سوالات آزمون تستی فصل 7 مطالعات اجتماعی هشتم | از غزنویان تا هجوم چنگیزخان

  تیم مدیریت گاما

  آزمون آنلاین

  15 تست

  آزمون آنلاین درس 23 مطالعات هشتم / قاره ی آمریکا / دبیرستان دوره اول علامه…

  تیم مدیریت گاما

  2 صفحه

  آزمون نوبت اول مطالعات اجتماعی هشتم مدرسه باقرالعلوم | درس 1 تا 11

  رضا مهری رکن آبادی

  2 صفحه

  نمونه سوال پیشنهادی نوبت دوم مطالعات اجتماعی هشتم | سری چهارم

  شهین خواجه امیری

  1 صفحه

  پاسخ کاربرگه‌ شماره 9 مطالعات اجتماعی هشتم | شخصیت های تاریخی

  شهین خواجه امیری

  2 صفحه

  آزمون مطالعات اجتماعی هشتم | فصل 3: نوجوانان و قانون و فصل 4: عصر ارتباطات

  محسن جعفری

  3 صفحه

  امتحان نوبت اول مطالعات اجتماعی هشتم دبیرستان علامه طباطبایی مشهد + پاسخنامه | دی…

  نمونه سوال امتحانی

  2 صفحه

  ارزشیابی مستمر مطالعات اجتماعی پایه هشتم | فصل سوم و چهارم

  جمشید فروغی

  2 صفحه

  سوالات امتحان نیمسال اول مطالعات اجتماعی هشتم دبیرستان فاطمه الزهرا یزد | دی 97

  مهدی علوی حسینی

  2 صفحه

  سوالات آزمون نوبت اول مطالعات اجتماعی پایه هشتم شهرستان خواف | دی 94

  حسین کارگر

  9 صفحه

  مجموعه آزمونک‌ درس 21 تا 24 مطالعات اجتماعی هشتم مدرسه شهید چهاردانگی

  منبع : gama.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 12 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید