در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  چرا اتومبیل نمی تواند روی سطح یخ زده حرکت کند برای حل این مشکل چه راه هایی وجود دارد

  1 بازدید

  چرا اتومبیل نمی تواند روی سطح یخ زده حرکت کند برای حل این مشکل چه راه هایی وجود دارد را از سایت پشتوک دریافت کنید.

  سوالات درس هفت علوم ششم ابتدایی ( ورزش و نیرو 2 ) بخش دوم

  چون سطح یخ و برف صاف است و اصطکاک بسیار کمی بین یخ و کف کفش وجود دارد .

  4 . نیروی اصطکاک را تعریف کنید .

  نیرویی که سبب کند شدن حرکت جسم می شود .

  5 . جهت نیروی اصطکاک چگونه است ؟

  جهت نیروی اصطکاک همیشه برخلاف جهت حرکت جسم است . یعنی اگر جسم به سمت

  راست حرکت می کند ، نیروی اصطکاک در جهت چپ نیرو وارد می کند .

  6 . اگر در حال حرکت باشیم و نیروی اصطکاک نباشد ، چه اتفاقی می افتد ؟

  نمی توانیم در یک جا ثابت شویم .

  7 . چه زمانی نیروی اصطکاک بیش تر است ؟

  هر چه سطح تماس بین دوجسم ناهمواری و پستی و بلندی بیش تری داشته باشد ، اصطکاک

  بیش ترخواهد بود .

  8 . سه مورد از فایده های اصطکاک را بیان کنید .

  اصطکاک بین کفش و زمین برای راه رفتن ــ اصطکاک چوب کبریت و بدنه ی کبریت برای

  روشن شدن آن ــاصطکاک بین لنت و چرخ و زمین برای توقف وسیله نقلیه

  9 . آیا اصطکاک می تواند مضر باشد ؟

  بله در بعضی سطوح که دو جسم مرتب با هم برخورد دارند بعد از مدتی ساییده شده و نیاز به

  تعویض آن ها است . مانند چرخ دنده های فلزی ، تسمه ی دینام کولر و اتومبیل و ...

  10 . امروزه برای کم کردن اصطکاک از چه راه هایی استفاده می شود ؟

  روغن کاری ، استفاده از چرخ و ...

  11 . در قدیم برای جا به جایی اجسام سنگین و کاهش اصطکاک از چه روشی استفاده می کردند ؟

  تنه های درخت را زیر جسم قرار می دادند و جسم را به جلو یا عقب هل می دادند .

  12 . نیروی مقاومت هوا را تعریف کنید .

  نیروی مقاومی است که از حرکت یک جسم در هوا جلوگیری می کند .

  13 . ایرودینامیک یعنی چه ؟

  برای آن که اجسام بتوانند به راحتی در هوا حرکت کنند ، باید شکل آن ها را به گونه ای طراحی

  کنیمتا نیروی مقاومت هوای وارد بر آن ها به کم ترین مقدار ممکن برسد ؛ به چنین اجسامی

  ایرودینامیک می گویند .

  14 . نیروی بالا بری را تعریف کنید .

  بال های هواپیما را به گونه ای طراحی می کنند که وقتی هواپیما در حال حرکت است ، هوای

  بالای بال دارای سرعت بیش تری نسبت به هوای پایین بال باشد و همین امر سبب اختلاف فشار

  در دو سوی بال و ایجاد یک نیروی خالص به طرف بالا می شود که به آن نیروی بالابر گفته می شود .

  15 . چه نیروهایی به یک هواپیمای در حال حرکت وارد می شود ؟

  1  ـ نیروی مقاومت هوا ( که همان اصطکاک بوده وسبب کند شدن حرکت می شود و در جهت

  خلاف حرکت هواپیما وارد می شود ) .

  2 ـ وزن ( که همان نیروی گرانشی زمین است و باعث کشش هواپیما به پایین می شود )

  . 3 ـ نیروی رانش (نیرویی است که موتور هواپیما برای جلو رفتن آن وارد می کند )

  . 4 ـ نیروی بالا بری ( که همان اختلاف فشار در دو سمت بال بوده و سبب بالا رفتن هواپیما می شود ) .

  16 . با توجه به نیروی مقاومت هوا و نیروی گرانشی هواپیما چگونه پرواز

  می کند و به بالا می رود ؟

  به این دلیل که در هواپیما نیروی رانشی و نیروی بالابری قدرت بیش تری نسبت به نیروی

  مقاومت هوا و نیروی گرانشی زمین دارند .

  منبع : دبستان غیر دولتی دانشگاه صنعتی شریف

  منبع مطلب : five-first.blogfa.com

  مدیر محترم سایت five-first.blogfa.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  نکاتی که باید هنگام رانندگی در برف رعایت کنید

  نکاتی که باید هنگام رانندگی در برف رعایت کنید

  در روزهای سرد زمستان به سر می بریم و هر لحظه امکان بارش برف وجود دارد. معمولاً در فصل های پاییز و زمستان که شاهد بارش باران و برف هستیم میزان تصادف ها و حوادث رانندگی افزایش پیدا می کند که دلیل اصلی آن لغزنده بودن سطح معابر و نا آشنا بودن رانندگان با رانندگی در چنین شرایطی است. درمقاله قبلی درباره نکاتی که باید در هنگام رانندگی در باران رعایت کنید صحبت کردیم و اکنون قصد داریم به نکات مربوط به رانندگی در شرایط برف و یخ زدگی جاده صحبت کنیم.

  در ابتدا توصیه می کنیم که در صورتی که امکان دارد از سفرهای غیر ضروری در هنگام بارش برف جدا خودداری کنید اما در صورتی که این امکان برای شما وجود ندارد حتماً پیش از شروع حرکت وضعیت آب و هوا، شرایط یخ زدگی و ترافیک جاده و وضعیت خودروی خود را مورد بررسی قرار دهید.

  مهمترین نکته و نیاز در هنگام رانندگی در برف استفاده از تایرهای مناسب است؛ فرقی ندارد که از یک خودروی سواری دیفرانسیل جلو مانندرنو تندر ۹۰،رنو ساندرو یارنو تالیسمان استفاده می کنید یا پشت فرمان یک خودروی شاسی بلند مانندرنو کولئوس یارنو کپچر نشسته اید چرا که مناسب نبودن عاج لاستیک ها می تواند اولین عامل بروز حادثه برای شما و خودروی شما باشد. این نکته را در نظر بگیرید که در هنگام بارش برف و یخ زدگی جاده میزان اصطکاک لاستیک خودرو با سطح جاده به پایین ترین میزان خود می رسد و بنابراین استفاده از لاستیک با عاج نامناسب امری خطر آفرین است.

  رانندگی در برف

  همچنین حتماً می دانید که در هنگام بارش مخصوصاً بارش برف و کولاک احتمالی میزان دید راننده و سرنشینان خودرو به شکل چشمگیری کاهش پیدا می کند بنابراین قبل از شروع به حرکت از سلامت تمام چراغ های خودرو اعم از چراغ های جلو، جراغ های عقب، چراغ ترمز، چراغ های مه شکن جلو و عقب، راهنماها و فلاشر اطمینان حاصل کنید تا در صورتی که در شرایط نامناسب قرار گرفته اید بتوانید با کمک آنها میزان دید خود را افزایش دهید و به علاوه رانندگان خودروهای دیگر نیز بتوانند خودروی شما را شناسایی کنند. سعی کنید در تمام طول رانندگی در زمان بارش برف یا باران با چراغ روشن رانندگی کنید تا علاوه بر اینکه دید خودتان افزایش پیدا می کند، رانندگان دیگر بتوانند شما را ببینند.

  رانندگی در برف

  پیش از شروع حرکت شیشه های خودروی و آینه ها را کاملاً تمیز کنید و در صورتی که شیشه ها یخ بسته اند از آب گرم برای پاک کردن استفاده نکنید چرا که ممکن است شیشه ماشینتان بشکند. بررسی وضعیت برف پاک کن های خودرو و پر بودن مخزن مایع شیشه شور و اطمینان از عملکرد صحیح آنها نیز بسیار مهم و حیاتی است. فراموش نکنید که برای جلوگیری از آسیب رساندن تیغه برف پاک کن به شیشه و عملکرد صحیح آنها هر سال تیغه های برف پاک خود را تعویض کنید. همچنین از مایعات مخصوص شیشه شوی که آب گریز هستند به جای آب در مخزن شیشه شوی خودرو استفاده کنید. در ضمن برای جلوگیری از یخ زدن شیشه ها و کاهش میزان دید در هنگام رانندگی در برف گرم کن شیشه های عقب و جلوی خودرو را روشن نگه دارید.

  رانندگی در برف

  در ضمن بهتر است بدانید که هوای سرد می تواند قدرت باتری را کاهش دهد و همچنین زمان لازم برای راه اندازی را نیز بالا ببرد. قبل از شروع زمستان، مطمئن شوید که باتری خودرو در وضعیت مناسبی قرار دارد. درباره شرایط نگهداری و مراقبت از باتری می توانید مقاله "چگونه از باتری خودروی خود نگهداری کنیم؟ " را مطالعه کنید.

  رانندگی در برف

  در صورتی که قصد رانندگی در مقاصد طولانی را در شرایطی برفی دارید حتماً از کافی بودن میزان سوخت خودرو و به همراه داشتن لباس گرم اطمینان حاصل کنید. برای اطمینان از سلامتی رادیاتور خودرو نیز حتماً مایع ضد یخ را بررسی کنید و در صورتی که مدت زیادی از تعویض مایع ضد یخ گذشته است نسبت به تعویض آن اقدام نمایید.

  رانندگی در برف

  یکی دیگر از نکات حیاتی برای داشتن سفری ایمن در زمان بارش برف رانندگی با سرعت پایین است. در صورتی که از خودروی با جعبه دنده دستی استفاده می کنید با دنده سنگین رانندگی کنید یا چسبندگی بیشتری به جدی داشته باشید. همچنین از استفاده از کروز کنترل در زمان رانندگی در برف خودداری کنید و برای سبقت گرفتن از خودروهای دیگر تلاش نکنید.

  در زمان رانندگی در برف فاصله خود با خودروی جلویی را حفظ کنید تا در صورت لغزیدن خودروی شما یا بروز حادثه برای خودروی جلویی زمان و فاصله کافی برای عکس العمل مناسب را داشته باشید. معمولاً توصیه می شود در چنین شرایط حدود ۳ خودروی با خودروی جلویی فاصله داشته باشید. البته در صورتی که با سرعت بالاتر از ۴۰ کیلومتر بر ساعت رانندگی کنید این میزان افزایش می یابد.

  رانندگی در برف

  از انجام هر عمل ناگهانی در هنگام رانندگی در برف خودداری کنید. در زمانی که متوقف هستند فرمان را به تندی نچرخانید. از ترمزهای ناگهانی به شدت پرهیز کنید و در عوض به آرامی روی پدال ترمز ضربه بزنید. ترمز ناگهانی روی زمین لغزنده و برفی نتیجه غیر از قفل شدن چرخ ها و از دست رفتن کنترل خودرو برای شما در پی نخواهد داشت. همچنین از بالا بردن سرعت و فشار دادن ناگهانی پدال گاز موکدا خودداری کنید و در صورتی که تمایل دارید با سرعت بیشتری حرکت کنید به آرامی سرعت خودرو را افزایش دهید.

  نگاه خود را کاملاً به جاده نگه دارید تا در صورت یخ زدگی قسمت هایی از جاده مانند پل ها و قسمت هایی که نور خورشید به آنها نمی رسد بتوانید عکس العمل مناسبی نشان دهید.

  رانندگی در برف

  یکی از اصول رانندگی در برف و به خصوص زمانی که ماشین شروع به لیز خوردن می‌کند آن است که به هر جهتی که عقب ماشین در حال لیز خوردن است، فرمان را به همان سمت بچرخانید. با این کار، شما کنترل ماشین را مجدداً به دست می‌آورید و از بدتر شدن اوضاع جلوگیری می‌کنید. سعی نکنید که با لیز خوردن مبارزه کنید چراکه اینکار فقط باعث از دست رفتن کنترل و طولانی‌تر شدن مسیر لغزش می‌شود. در جاده‌های برفی، چسبندگی ماشین با جاده خوب نخواهد بود، پس می‌بایست آماده باشید و در زمانی که ماشین شروع به لغزش کرد، با آرامش، کنترل ماشین را به دست بگیرید چرا که مهمترین نکته در زمان لیز خوردن خودرو در برف این است که آرامش و اعتماد به نفس خود را حفظ کنید تا بتوانید کنترل ماشین را در دست بگیرید.

  رانندگی در برف

  در صورتی که خودروی شما در حالت توقف در برف گیر کرد برای شروع به حرکت با دست زیر لاستیک ها را خالی کنید و برف جلو لاستیک را کنار بزنید؛ اگر سطح آسفالت یخ زده بود از نمک و در آخر از زیرپائی و یا گونی استفاده کنید. زیر پائی ها را در زیر چرخ ها قرار دهید و خودرو را با دنده ۲ به آرامی به حرکت درآورید.

  رانندگی در برف

  رانندگی در برف و یخ می تواند بسیار مشکل و مسئله ساز باشد ولی در صورتی که اصول رانندگی صحیح را بدانید و اقدامات درست را به موقع ا جرا کنید می توانید با اطمینان و آسودگی خاطر رانندگی کنید. تئوری رانندگی در حالتی که عقب خودرو سر بخورد بسیار ساده است و باید جهت فرمان را در جهت سرخوردن اتومبیل قرار دهیم. سرخوردن عقب اتومبیل معمولاً درحالت پیچیدن و یا دایره زدن اتفاق می افتد؛ در این مواقع به هیچ عنوان ترمز نکنید و فرمان را در جهت حرکت اتومبیل بچرخانید و پا را از روی گاز برداشته و تا وقتی اتومبیل به حالت مستقیم درنیامده از استفاده از دنده سنگین تر خودداری کنید.

  در پایان فراموش نکنید در صورتی که قصد رانندگی در شرایط برفی را دارید زنجیر چرخ و یا لاستیک یخ شکن به همراه داشته باشید.

  منبع مطلب : renault-iran.com

  مدیر محترم سایت renault-iran.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  نکات رانندگی در جاده های لغزنده و یخ زده! + فیلم

  شما تمام کارهای از قبل پیش بینی شده را انجام می دهند تا در هنگام برف و یخبندان از بروز سوانح ناگوار جلوگیری کنید. جدای از کارهایی که برای سلامت ماشین خود انجام می دهید، باید مهارت لازم برای رانندگی در برف و یخ را هم داشته باشید. برای دست آوردن چنین مهارت هایی با تمرین، رعایت نکات ایمنی و به کار بردن تدابیر امنیتی می توانید خود را برای رانندگی در این شرایط مهیا نمایید. 

  شاید زمانیکه سطوح خیابان و معابر از برف پوشیده شده و یا حتی یخ زده است، بهترین کار اجتناب از رانندگی باشد، اما در شرایطی شما مجبور به اینکار می‌شوید. بنابراین گاهی هیچ راهی جز اینکه پشت فرمان بنشینیم و در اینگونه شرایط، مخصوصا سطوح لغزنده، رانندگی کنیم وجود ندارد.

  اما می‌توان با لحاظ کردن چند نکته ساده ولی بسیار مهم، احتمال بروز مشکلات و حوادث را به حداقل برسانیم. در ادامه قصد داریم به سه مورد اشاره کنیم که رعایت آنها باعث می‌شوند صحیح و سلامت به مقصد برسید.

   رانندگی با سرعت پایین

  برخی رانندگان از یک سبک رانندگی در تمامی شرایط جوی استفاده می‌کنند. به عقیده آنها همیشه یک راه حل برای فرار از حادثه وجود دارد؛ ترمز کردن و کاهش سرعت! در واقع این حرکت به یک روش غریزی در ذهن آنها تبدیل شده است. اما همین حرکت، رانندگی با سرعت بالا و سپس ترمز گرفتن در صورت دیدن یک مانع، بیشترین علت تصادفات در سطوح برفی و یخ زده را به خود اختصاص می‌دهد.

  بهترین و عاقلانه‌ترین کار این است که همیشه با سرعت پایین و مطمئن رانندگی کنید. در خودروهای دنده معمولی، می‌توان از کم کردن دنده‌ها به جای ترمز گیری ناگهانی، برای کاهش سرعت استفاده کرد. هیچگاه از ترمز دستی برای متوقف کردن خودرو استفاده نکنید چراکه امکان دارد باعث منحرف شدن خودرو به طرفین شود. بعد از اینکه شرایط جوی بهتر شد، سعی کنید همچنان با سرعت پایین حرکت کنید چراکه گاهی سطوح یخ زده از داخل خودرو قابل تشخیص نیستند.

   اجتناب از تغییر مسیر ناگهانی

  زمانیکه در آب و هوای برفی و سطوح لغزنده رانندگی می‌کنید، به‌هیچ عنوان مسیر حرکت خودرو را به سرعت تغییر ندهید. اینکار چند مشکل را به همراه خواهد داشت، اولا خودروی شما آنطورکه در جاده خشک فرمانپذیری دارد و به فرمان شما عکس‌العمل نشان می‌دهد، در جاده لغزنده ندارد. یعنی گردش شما به چپ یا راست با تاخیر و به دور از پیش‌بینی شما اتفاق می‌افتد.

  ثانیا این تغییر مسیر ناگهانی احتمال سر خوردن و منحرف شدن را هم در پی خواهد داشت. در نهایت این کار ممکن است دیگر رانندگانی که در مجاورت یا پشت سر شما هستند را به عکس العمل وادارد و در نتیجه یک تصادف زنجیره‌ای حادث شود.

  پیشنهاد می‌شود از قبل مسیر خود را به درستی مشخص کنید و خروجی ورودی‌هایی که باید از آنها عبور کنید را از قبل به ذهن بسپارید تا موقع رسیدن به آنها مجبور به تغییر مسیر ناگهانی نباشید. اگر امکان استفاده از نقشه و سیستم مسیریابی را در خودرو دارید، حتما از آن استفاده کنید تا به خوبی از مسافت باقیمانده به محل پیچیدن و دور زدن مطلع شوید.

  نکات رانندگی در جاده های لغزنده و یخ زده! + فیلم

   رانندگی در مسیرهای کم شیب

  شاید مسیری که شما برای رسیدن به مقصد خود انتخاب کرده‌اید، در قسمت‌هایی دارای شیب تند باشد. اینگونه مسیرها در شرایط برف و یخ زدگی، معمولا بسیار خطرناک محسوب می‌شوند چراکه احتمال بیشتری برای از دست دادن کنترل خودرو در آنها وجود دارد.

  سعی کنید در صورت امکان از مسیرهای جایگزین کم شیب‌تر استفاده کنید، حتی اگر اینکار باعث می‌شود مسیر شما دورتر شود. اما درصورت عدم وجود مسیر جایگزین، هنگام رسیدن به سربالایی یا سرپایینی با شیب تند، خودروی خود را در کنار متوقف کرده و منتظر نیروهای جاده‌ای برای پاکسازی برف و یا پاشیدن شن و نمک باشید. کمی دیرتر رسیدن مطمئنا بهتر از بروز حوادث ناگوار است.

  بیشتر بخوانید : 

  متفاوت‌ترین سوانح رانندگی + فیلم

  ۱۰ شرط مهم برای رانندگی در باران

  انتخاب لاستیک مناسب برای بارندگی 

  اگر می خواهید در فصل زمستان به سفر جاده ای بروید و احتمال بارش برف را می دهید، باید حتما از لاستیک هایی با آج های درشت استفاده کنید. اگر لاستیک ماشین هایتان کهنه و فرسوده شده و آج های آن ساییده شده اند، آن ها را با لاستیک های آج درشت تعویض نمایید. به دلیل اینکه اصطحکاک لاستیک ها با جاده برفی کمتر می شود، احتمال سر خوردن لاستیک ها وجود دارد.

  لوازم شخصی که برای رانندگی 

  فقط ماشین شما نیست که باید برای آن لوازم ضروری به همراه داشته باشید، بلکه برای خود و سرنشینان نیز بهتر است که برای مواقع بحرانی وسایلی بردارید. در فصول سرد، زمانی که ماشین برای مدت طولانی خاموش باشد، سرما از راه بدنه و منفذهای ریز، وارد خودرو شده و اوضاع ناراحت کننده ای را برای شما به وجود می آورد.

  گاهی نیز، ماشین در برف و بارش دچار نقص فنی می شود که این وضعیت موجب آزار سرنشینان می شود. در نتیجه این موارد، همواره با خود لباس گرم و پتو به همراه داشته باشید. کلاه و دستکش های گرم را نیز فراموش نکنید. کفش های زمستانی راحت بپوشید. کفش هایی که رانندگی با آن ها راحت باشد و در صورت پیاده راه رفتن در برف، باعث ناراحتی و آزار شما نشود. لباس و تجهیزات گرم برای دیگر سرنشینان نیز بسیار اهمیت دارد. برای هر فرد یک پتوی مسافرتی بسیار کارساز خواهد بود.

  با این حال، یادتان باشد اگر در مناطق پر بارش و برف مجبور به توقف شدید، ابتدا خونسردی خود را حفظ کنید. خوردن تنقلات و غذای گرم همانند مغزیجات گردو و پسته یا یک نوشیدنی گرم به شما کمک بزرگی خواهد نمود.

   رانندگی در زمان شروع باران

  حتما شما هم شنیده اید که در زمان بارندگی تند رانندگی نکنید و مواظب لغزندگی جاده ها باشید. بله، این موضوع بسیار حیاتی است، چرا که از پیش آمدن اتفاقات ناگوار جلوگیری می کند. در هنگام شروع بارش برف یا باران، زمین بسیار لغزنده می شود، در نتیجه کنترل خودرو سخت تر شده و در سرعت های بالا حتی رانندگان حرفه ای نیز قادر به کنترل خودرو نخواهند بود. در این مواقع سعی کنید که با احتیاط رانندگی کنید، فاصله مناسب ماشین خود را تا ماشین جلویی حفظ کنید.

  با سرعت مجاز برای مواقع بارندگی رانندگی کنید. رانندگی در برف و یخ نیاز به تمرکز و دقت بالای شما به جاده و دیگر ماشین ها دارد. سعی کنید با سرعتی یکسان رانندگی کنید. در پیچ ها از سرعت خود بکاهید و هنگامی که سرعت خودرو بالاست، از تغییر دنده سبک به سنگین خودداری نمایید.

  به گونه ای رانندگی کنید که نیاز به ترمز ناگهانی نداشته باشید. در صورت ترمز نیز پا را از روی پدال گاز یا فشار دادن ترمز به طور ناگهانی بپرهیزید. باید در دو مرحله عمل ترمز را انجام دهید. در هنگام آموزش رانندگی، یادگیری این موارد بسیار اهمیت دارد.

  سایر نکات برای رانندگی

  نکات رانندگی در جاده های لغزنده و یخ زده! + فیلم

  یکی از صحنه های رویایی در هنگام سفر، رانندگی در جاده های یک دست سفید و زیبای برفی است. برای لذت بردن از چنین مناظری و رانندگی در طبیعت باید زنجیر چرخ یا لاستیک یخ شکن داشته باشید. بهتر است قبل از اینکه با چنین شرایطی روبرو شوید، بستن زنجیر چرخ را یاد بگیرید.

  با دنده سنگین حرکت کنید. به خاطر بسپارید که اگر لاستیک های معمولی داشته باشید و ناچار به رانندگی در برف و یخ شدید، به آهستگی و با دنده سنگین، با دقت بسیار می توانید از این شرایط دور شوید. حتی می توانید باد لاستیک ها را کمی کم کنید تا میزان سنگینی و اصطحکاک لاستیک را با جاده بیشتر نمایید.

  اگر ماشین در برف حرکت نمی کرد، با دست برف جمع شده در جلو لاستیک را جدا کنید. همچنین ریختن نمک یا شن بر روی زمین یخ زده و برفی بسیار کمک کننده خواهد بود. اگر این موارد نیز جواب نداد، در جلوی لاستیک های ماشین، زیرپایی یا گونی پهن کنید تا ماشین از چاله برفی بیرون بیاید. ماشین را به آرامی و با دنده دو بر روی گونی ها به حرکت در آورید. در نتیجه به همراه داشتن وسایلی همچون گونی، نمک یا شن، زنجیر چرخ، پتوی اضافه و لباس گرم و لوازم یدکی خودرو در صندوق عقب خودرو الزامی است.

  باید با نوع ماشین خود هم آگاه باشید. این موضوع که ماشین شما، جزو اتومبیل های دیفرانسیل عقب و موتور جلو است یا اینکه دیفرانسیل جلو و موتور جلو دارد، در هنگام رانندگی در برف و یخ بسیار مهم است. کنترل فرمان در ماشین های دیفرانسیل جلو و موتور جلو بسیار راحت تر از دیگر اتومبیل هاست.

  در هنگام رانندگی در برف و یخ جاده ها را بشناسید. اگر جاده دست انداز بسیار دارد، اگر باریک است، اگر در یک سمت شما دره، پرتگاه یا هر تغییر ارتفاعی وجود دارد، حواس خود را بیشتر جمع نموده، با دنده سنگین برانید و از لبه ها فاصل بگیرید.

  در هنگام گردش به هیچ عنوان از ترمز استفاده نکنید. اگر نیاز به ترمز و کاهش سرعت دارید، آن را زمانی که در مسیر مستقیم هستید انجام دهید و فاصله ترمز را بر روی برف و یخ بیشتر از حد معمول در نظر بگیرید. به آرامی و به گونه ای ترمز کنید که چرخ ها قفل نشوند. برای ترمز در هنگام رانندگی در برف و یخ ۳ الی ۴ برابر فاصله عادی را در نظر بگیرید. در صورت سر خوردن ماشین، تنها پایتان را از روی پدال گاز بردارید و فرمان را در مسیر چرخش نگاه دارید تا به چرخ های جلوی ماشین فرصت قرار گیری بر روی جاده را بدهید. مراقب دیگر رانندگان نیز باشید. در این مواقع اصلا ترمز نکنید.

  منبع مطلب : tabnakjavan.com

  مدیر محترم سایت tabnakjavan.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  پانیذ 5 ماه قبل
  0

  بچه ها کسی جواب رو میدونه

  متین 6 ماه قبل
  1

  چون سطح یخ و برف صاف است و اصطکاک بسیار کمی بین یخ و کف کفش وجود دارد .

  ناشناس 1 سال قبل
  -1

  چرا در تصویر زیر اوتومبیل نمیتواند روی سط یخ زده حرکت کند برای حل این مشکل چه راه ای وجود دارد؟

  احمد 1 سال قبل
  -1

  من هم نمیدونم

  مهدی 1 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید