این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  چرا مسلمانان هر سال روز عید فطر را جشن می گیرند و این روز را به یکدیگر تبریک میگویند

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  چرا مسلمانان هر سال روز عید فطر را جشن می گیرند و این روز را به یکدیگر تبریک میگویند را از سایت پشتوک دریافت کنید.

  درس یازدهم عید مسلمانان هدیه سوم ابتدایی

  درس یازدهم عید مسلمانان هدیه سوم ابتدایی

  اهداف درس یازدهم عید مسلمانان هدیه سوم ابتدایی

  1 آشنایی با برخی مراسم و احکام مربوط به روزه و عید فطر
  2 اشتیاق به شرکت در مراسم مربوط به روزه و عید فطر
  3 مشارکت در مراسم مربوط به روزه، عید فطر و نماز آن
  4 آشنایی با پیام قرآنی.

  مفاهیم کلیدی
  عید فطر
  روزه
  نماز عید فطر

  در فرهنگ اسلامی اولین روز ماه شوال به عنوان عید فطر و جشن بازگشت به فطرت معین شده است؛

  زیرا روزه داران در طول ماه رمضان با ارتباط های پی در پی با خداوند متعال و استغفار از گناهان به تصفیهٔ روح و جان خویش همت گماشته و ازپ تمام آلودگی های ظاهری و باطنی که بر خلاف فطرت آنهاست، خود را پاک نموده و به فطرت واقعی خود برمی گردند.

  حضرت  علی علیه السلام می فرماید این، عید کسی است که خدا روزه اش را پذیرفته و نماز او را ستوده است و هر روز که خدا نافرمانی نشود، آن روز، عید است
  در روز عید فطر، گویی یک مسلمان از نو متولد می شود؛ زیرا از تمام آلودگی ها و پلیدی ها پاک شده و کمترین پاداش خود را که پاکی و پاکیزگی است دریافت می نماید.

  حضرت علی علیه السلام می فرماید ای بندگان خدا، بدانید که کوچک ترین چیزی که برای مردان و زنان روزه دار است، این است که فرشته ای در روز آخر ماه مبارک رمضان به آنها ندا می دهد: ای بندگان خدا، بشارتتان باد که (خداوند متعال ) تمام گناهان گذشته شما را آمرزید، پس بنگرید که بعد از این چگونه عمل خواهید کرد

  گفت وگو کنیم درس یازدهم عید مسلمانان هدیه سوم ابتدایی

  چرا مسلمانان هر سال روز عید فطر جشن می گیرند و این روز را به یکدیگر تبریک می گویند ؟

   مسلمانان با یک ماه روزه داری و موفقیت در روزه گرفتن، از اینکه توانستند دستور خدا را انجام دهند، خوشحال شده و این روز را عید می گیرند.

  اعمال و آداب عید فطر و نماز عید فطر

  1 -خواندن تکبیر روز عید: اللّٰهُ أَکۡبَرُ، اللّٰهُ أَکۡبَرُ، لاَ إلَهَ إلَّ اللّٰهُ وَ اللّٰهُ أَکۡبَرُ، اللّٰهُ أَکۡبَرُ وَ للِّٰه الۡحَمۡدُ الۡحَمۡدُ للِّٰه عَلَی مَا هَدَانَا وَ لَهُ الشُّکۡرُ عَلَی مَا أَوۡلاَنَا.

  2 -به جا آوردن نماز عید فطر
  3 -پوشیدن لبا سهای نو و مناسب و خوشبو کردن خود
  4- دیدار با دوستان و آشنایان و تبریک عید به آنان.

  نمونه سوال هدبه سوم ابتدایی

  منبع مطلب : dabesto.ir

  مدیر محترم سایت dabesto.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  چرا عید فطر را جشن می گیریم؟

  اعمال شب عید فطر

  شب عید سعید فطر، شب نزول رحمت الهی و فرصتی برای پوزش طلبی از گناهان است. در روایات اسلامی آمده که فضیلت این شب عزیز، کمتر از شب قدر نیست. شب عید فطر، شبی است که خداوند پاداش های خود را به مؤمنان روزه دار می بخشد و آنان رامورد رحمت قرار می دهد. از این رو، هر انسان مؤمن باید از این فرصت نهایت استفاده را در ذخیره کردن ثواب و پاداش الهی بنماید و با انجام اعمال این شب، از فیض بی کران آن بهره مند گردد. مهم ترین اعمال شب عید فطر عبارت است از: غسل کردن بعد از غروب آفتاب، خواندن دعای ویژه رؤیت هلال ماه، خواندن زیارت امام حسین علیه السلام ، احیای آن شب به دعا و نماز و استغفار، خواندن ده رکعت نماز، خواندن دعای های مخصوص این شب، کنار گذاشتن زکات فطره و....

  حقیقت عید

  عارف وارسته، مرحوم میرزا جواد آقا ملکی تبریزی رحمه الله درباره حقیقت عید و مفهوم عمیق و والای این روز، چنین می فرماید: «عید زمانی است که خداوند متعال برای جایزه دادن و بهره مند کردن بندگان از نعمت ها، آن روز را در میان روزها انتخاب می کند تا برای گرفتن خلعت ها و عطایا جمع شوند و به همگان اعلام کرده است که به درگاه او روی آورده و با اعتراف به بندگی و آمرزش خواستن از گناهان و عرضه نیازها و آرزوهایشان، برای او تواضع نمایند. خداوند نیز در تمام این موارد، به آنان وعده اجابت و اعطایی بالاتر از آرزوهایشان، بلکه بالاتر از آن چه در دل بشری خطور کرده، داده است. دوست دارد در چنین روزی، به او خوش گمان بوده و جانب امیدواری به قبول خداوند و آمرزش و عطای او را بر جانب ترس از رد و عذابش ترجیح بدهند».

  فطر؛ هدیه ای الهی

  با آنکه روزه گرفتن در تمامی ادیان الهی وجود داشت و پیروان آن ادیان، مکلف بودند روزهای خاصی در سال را روزه بگیرند، ولی در پایان ایام روزه داری آنها، عیدی قرار داده نشده بود. این برای اولین بار و در دین مبین اسلام بود که روز پایان روزه گرفتن، روز عید و جشن و بهجت نامیده شد و این افتخار، ویژه مسلمانان است. رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله دراین باره می فرماید: «عید فطر، هدیه ای است که از سوی خدا به مردان و زنان امتم داده شده و خداوند متعال چنین هدیه ای را پیش از من به هیچ کس نداده است». آری، عید سعید فطر برای مسلمانان، هدیه ای آسمانی بود که در سال دوم هجرت به آنها عطا گردید. در این سال، پرداخت زکات فطره و برگزاری نماز عید بر مسلمانان واجب شد که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله باعنایت خاصی به آن پرداختند و همواره به اصحاب خود توصیه می کردند که این روز را عزیز و گرامی بدارند.

  عید فطر در کلام مقام معظم رهبری

  مقام معظم رهبری، حضرت آیت اللّه خامنه ای، درباره اهمیت والای عید سعید فطر فرمودند: «خدای متعال مراسم باعظمت این ماه را این گونه مقرر فرموده است که به آسانی و سادگی پایان نپذیرد. در پایان این ماه که ماه عبادت است، روزی را قرار داده است که روز عید باشد، روز اجتماع باشد، روز بزرگی باشد. برادران مسلمان به هم تهنیت بگویند. موفقیت های ماه رمضان را قدر بدانند. میان خود و خدا محاسبه کنند و آنچه راکه در این ماه شریف، ذخیره آنها شده است، برای خودشان حفظ کنند. آن روز، روز عید فطر است. روز عید فطر هم اگر چه عید است، اما روز عبادت و توسل و تذکر و تقرب به خداست. با نماز شروع می شود و با دعا و توسل و ذکر پایان می پذیرد. این روز را قدر بدانید. ذخیره تقوا را مغتنم بشماری و عید فطر را بزرگ بدانید.

  وحدت و یکپارچگی مسلمانان

  عید فطر، روزی است که همه مسلمانان جهان در کنار یکدیگر به نماز می ایستند و به عبادت خداوند متعال می پردازند و کام خویش را با حلاوت ذکر او شیرین می کنند. عیدفطر، نمادی از وحدت مسلمانان است ؛ وحدتی که سبب ذلت و ناامیدی شیطان و نیز خواری استکبار و دشمنان اسلام می شود. آنها با دیدن صف های به هم پیوسته مسلمانان در نماز عید فطر، می فهمند که دیگر جایی برای آنان نخواهد بود و نمی توانند اهداف شوم خود را در جوامع اسلامی پیاده کنند.

  ندای فرشتگان در روز عید

  حضرت علی علیه السلام همواره عید سعید فطر را گرامی می داشتند و با جملات گهربار خود، مردم را با فلسفه این عید بزرگ آشنا می کردند و اهداف آن را شرح می دادند. خطبه های ایشان در روز عید فطر، از زیباترین جملات درباره این عید است که همگان با شنیدن آن، به مفاهیم عمیق و والای این روز الهی پی می برند. از این رو، آن حضرت در سخنانی چنین می فرماید: «ای بندگان خدا، بدانید که نزدیک ترین چیزی که برای مردان و زنان روزه دار قرار داده شده، این است که در آخرین روز ماه رمضان، فرشته ای از طرف خداوند فریاد می زند: ای بندگان خدا، بشارت بدهید که خداوند گناهان گذشته شما را آمرزید. پس به فکر آینده و زندگی جدید خودتان باشید که چگونه خواهید زیست. وقتی هلال ماه شوّال نمایان شد، فریاد فرشتگان برخاسته می شود که ای مؤمنان، بیایید و جوایزتان را دریافت کنید».

  مهم ترین مراسم عید فطر

  در عید فطر، مسلمانان خدا را شکر می نمایند که یکی از بزرگ ترین کلاس های تربیتی اسلام را در یک ماه دیده، و از درس های مختلف آن، به اندازه استعداد و آمادگی خویش استفاده کرده اند و آن را با روح و جان خویش آمیخته و بر الواح دل های پاک خود ثبت نموده اند. عید سعید فطر، به قشر خاصی اختصاص ندارد و تمام طبقات جامعه اسلامی، همه در صف بندگی خداوند به دعا و مناجات با او می پردازند و نماز عید فطر را با شکوهی بسیار به جا آورده و دل های پاک شده در ماه رمضان را، آماده دریافت پندهای اخلاقی می سازند.

  روز شکوفایی سعادت

  در مکتب پرفیض ماه رمضان، فطرت انسانی جان گرفته و به صحنه زندگی گام می گذارد و استعدادهای معنوی آدمی را شکوفا می نماید و آن گاه می توان فرد را سعید و نیک بخت نامید. مؤمنان واقعی که زمینه خوش بختی در نهدشان بوده، در پرتو معارف روح بخش رمضان، استعداد واقعی خود را باز می شناسند و به سوی هدف نهایی گام برمی دارند و به سعادت حقیقی می رسند. عید سعید فطر، عید سعادتمندان، و روز شکوفایی استعدادهای معنوی و روحانی است. از مهم ترین عواملی که موجب رسیدن به سعادت واقعی و بهره وری بیشتر این روز می شود، می توان به این موارد اشاره کرد: پوشیدن لباس نیکو، استفاده از عطر و بوی خوش، پرداختن زکات فطره، خواندن زیارت امام حسین علیه السلام ، خواندن دعای ندبه، دید و بازدید اقوام و نزدیکان، غسل کردن و زیارت اهل قبور.

  پرهیز از سرگرمی و بازی در روز عید فطر

  در روز عید فطری امام حسن مجتبی علیه السلام عده ای را دیدند که سرگرم بازی های بی محتوا بودند و خنده های بلند سر می دادند. در این هنگام، امام لحظه ای در کنارشان ایستادند و به آنها فرمودند: «امروز روزی است که بندگان خدا باید به وسیله اطاعت از دستورات او، به سوی جلب رضایتش از یکدیگر سبقت بگیرند. در این روز عده ای سبقت گرفته و پیروز می شوند و عده ای نیز شکست می خورند. تعجب می کنم از کسانی که در این روز که نیکوکاران پاداش می گیرند و باطل پیشگان زیان می بینند، به بازی و خنده می پردازند. به خدا سوگند اگر پرده ها فرو افتد، نیکوکار می اندیشد که چرا بیشتر عمل نیک انجام ندادم و بدکار می گوید چرا بد می کردم».

  دعای امام سجاد علیه السلام در عید فطر

  زینت عبادت کنندگان، حضرت علی بن الحسین علیه السلام در روز عید فطر، اهتمام زیادی به اعمال این روز داشتند و همواره دست به دعا برمی داشتند و به مناجات و راز و نیاز با حضرت حق می پرداختند. در بخشی از دعای ایشان در روز عید فطر چنین آمده است: «خداوندا، مابه سویت توبه می کنیم در روز عید فطر که آن را برای اهل ایمان روز عید و شادی قرار دادی و برای اهل دین خود، روز اجتماع و همیاری مقرر نمودی. پس از گناهانی که مرتکب شده ایم و از کارهای ناپسندی که انجام داده ایم به پیشگاه تو، توبه می نماییم».

  عید سعادتمندان

  عید سعید فطر، از شمار اعیاد بزرگ اسلامی است که به دلیل اهمیت و عظمت خاص آن، در روایات اسلامی برای این روز دعاها و اعمال خاصی ذکر شده است. تمامی مسلمانان که یک ماه روزه و تسلط بر غریزه ها و خواسته های نفس را به منظور اطاعت از خواست الهی پشت سر گذاشته اند، پایان این برنامه عظیم عبادی را جشن می گیرند و طبیعی است که ماهی به عظمت و شکوه رمضان که سراسر فیض و برکات الهی در آن نازل می شود، عیدی به بزرگی فطر می طلبد. البته باید به این حقیقت توجه داشت که بر اساس فرمایش حضرت علی علیه السلام این روز، برای کسی عید است که روزه اش قبول و نماز و عبادتش پذیرفته گردد. و آنان که در استفاده صحیح از برنامه انسان ساز ماه رمضان کوتاهی کردند، در پشیمانی و حسرت به سر می برند.

  عید فطر در کشورهای اسلامی

  در کشورهای اسلامی، عید سعید فطر ارزش و اهمیت فراوانی دارد. مسلمانان از چند روز قبل خود را برای این روز عزیز آماده می کنند و در این روز، پس از انجام اعمال مخصوص، لباس های نو می پوشند، عطر می زنند و به دیدن یکدیگر می روند. شیرینی و شربت در مجالس و محافل و منازل بین افراد تقسیم می کنند و به کودکان عیدی می دهند. از آن گذشته، به کمک محرومان و مستمندان می شتابند و تا حد امکان، از مشکلات و نیازهای آنها می کاهند. نیز به عیادت بیماران و مریضان می روند تا آنها را هم در این روز عزیز خوشحال و خرسند نمایند.

  منبع:پایگاه حوزه

  منبع مطلب : rfh.persianblog.ir

  مدیر محترم سایت rfh.persianblog.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  عیدفطر جشن رضایت خداوند از بندگان است/ جشن آمرزش، وحدت و بندگی

  عیدفطر جشن رضایت خداوند از بندگان است/ جشن آمرزش، وحدت و بندگی

  خبرگزاری مهر _ گروه دین واندیشه: به مناسبت فرا رسیدن عید سعید فطر با سه تن از کارشناسان مذهبی درباره فضیلت این عید مبارک اسلامی گفتگو کرده ایم که در پی می آید؛

  رضایت خدا از بنده، از بهشت بالاتر است

  گفتگو با ایت الله محی الدین حائری شیرازیآیت الله محی الدین حائری شیرازی عضو شورای خبرگان رهبری در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد اینکه چرا پایان ماه مبارک رمضان را جشن می گیریم گفت: در روایات داریم «لیس العید لمن لبس الجدید بل العید لمن الخاف من البعید» عید برای کسی نیست که فقط لباس نو می‌پوشد، عید برای کسی است که از تهدیدهای خدا ترسیده است.

  وی افزود: در این ماه مبارک رمضان مردم با تقوای الهی روزه‌داری کردند، اینها چون خدا ترسی را بالاتر از هر مسأله‌ای قرار دادند، در امتحان زندگی برنده شدند. در نبرد زندگی پیروز نیست / آنکه امروزش به از دیروز نیست.

  وی با بیان اینکه مومنانی که در نبرد با نفس اماره و نبرد با شیطان و دشمنان انسانیت پیروز شدند، جشن حقیقی را می‌گیرند، گفت: چرا که مومنان با روزه داری هزینه نکردند بلکه سرمایه‌گذاری کردند.

  عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: فردی که به رضایت خود می توانست بخورد و بیاشامد، این را داد و رضایت خدا را گرفت. خدایی که آسمان‌ها و کهکشان‌ها را ساخته، وقتی می‌خواهد جایزه دهد به تناسب دارایی‌اش جایزه می‌دهد؛ چه جایزه بزرگی دارد کسی که در این یک ماه خدا ترسی کرده و چه جشنی بالاتر برای کسی که این جایزه را دریافت می‌کند.

  وی افزود: جشن تولد هم آنقدر عید نیست. جشن عروسی هم این اندازه عید نیست، جشن آزادی از زندان هم این اندازه عید نیست. این جشن بندگی خداست. خدا ما را به بندگی پذیرفت. جشن رضایت خدا از بنده است. رضایت خدا از بنده، از بهشت بالاتر است، زیرا می‌فرماید: «الرضایته من الله اکبر»

  آیت الله حائری با بیان اینکه رضای خدا از حوریه و بهشت جاودان و از همه چیز بالاتر است، گفت: پس باید در این روز مردم یکدیگر را در آغوش بگیرند، همدیگر را حلال کنند تا این محبتی که اینها به هم دارند سبب ریزش محبت خدا به آنها شود. مانند دو کودکی که وقتی به هم کمک می کنند پدرشان وقتی می بیند اینها اینقدر با هم مهربان هستند دست به جیب می کند و جایزه بزرگی به آنها می دهد. عید فطر روز گرفتن جایزه بزرگ الهی است.

  وی ادامه داد: ابراهیم وقتی اسماعیل را قربانی می کرد خدای تعالی نگذاشت کار تمام شود. اسماعیل زنده ماند و خدا گفت که تو امر را اطاعت کردی. ابراهیم غصه داشت، جبرئیل نازل شد و گفت چرا غصه می خوری، ابراهیم پاسخ داد می خواستم بهترین چیزم را در راه خدا قربانی کرده باشم از این افتخار محروم شدم و غصه ام این است. خدا به جبرئیل گفت بگو از نسل فرزند ابراهیم پیامبر آخرالزمان است و برای نوه این پیامبر آخرالزمان یعنی برای حسین بن علی همین شهادتی که تو می خواستی واقع می شود و ثواب آن را برای تو محسوب می کنیم و آن را به عنوان فرزند تو که در راه ما دادی قبول می کنیم و ابراهیم راضی شد.

  عید آمرزش گناهان

  پورامینیحجت الاسلام محمدباقر پورامینی، عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، درباره معنای لغوی و اصطلاحی عیدفطر به خبرنگار مهر گفت: فطر در لغت به معنای گشودن و باز شدن است. افطار و فطر از یک ریشه اند.

  وی گفت: در اصطلاح وقتی روزه دار در مغرب روزه اش را باز می کند و دهان به خوردن می گشاید را افطار می گویند و چنین عملی از روزه دار در عید را، فطر می نامند.

  وی ادامه داد: واژه فطر در قرآن پر کاربرد است و این واژه به معنای شکافتن است؛ مانند «تَکادُ السَّماواتُ یَتَفَطَّرْنَ مِنْهُ»؛ «هَلْ تَری‌ مِنْ‌ فُطُورٍ» و «إِذَا السَّماءُ انْفَطَرَتْ». ممکن است فطر به معنی ابداع و اختراع و ایجاد ابتکاری باشد.

  پور امینی افزود: از ابن عباس نقل شده که معنی «فاطِرِ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ‌» را نمی دانستم تا دو نفر عرب بیابانی درباره چاهی برای قضاوت پیش من آمدند یکی از آن دو گفت: «انا فطرتها» یعنی حفر آن را من شروع کرده ‌ام.

  وی درباره فلسفه برپایی عید در پایان ماه رمضان، تصریح کرد: اگر معنای فطر را ابداع بدانیم؛ بدیهی است عید فطر ابداع و شروع دوره جدیدی باشد؛ دوره ای که با پاکی روح و روان و آمرزش حضرت حق آغاز شده است و بدیهی است که چنین روزی برای مومنان راستین عید و فرخنده است.

  وی افزود: شیخ صدوق در امالی از امیرمومنان(ع) نقل می کند که در خطبه روز عید فطر برای مردم چنین بیان داشت: بدانید ای بندگان خدا که کمترین مزد مرد و زن روزه‌دار آن است که جار کشد آنها را فرشته‌ای در روز آخر ماه رمضان که مژده بر بندگان خدا که آمرزیده شد برای شما آنچه گذشته از گناهان شما.

  مدرس حوزه علمیه قم در ادامه گفت: زیباترین تعبیر درباره شادمانی مردم در عید فطر را ما در صحیفه سجادیه می یابیم؛ امام سجاد(ع) در مناجات ۴۵ که به وداع ماه رمضان معروف است، می فرماید: ای خداوند! ما در این روز فطر، روز عید و شادمانی مؤمنان، روز اجتماع مسلمانان به گرد یکدیگر، از هر گناه که مرتکب شده‌ایم و از هر کار زشت که زین پیش از ما سر زده و از هر خیال بد که در دل خود پنهان داشته‌ایم، توبه می‌کنیم، توبه کسی که در دل، خیال بازگشتش به گناه نیست و بار دیگر به گناه باز نگردد، توبه‌ای بی‌بازگشت، عاری از هر گونه شک و ریب.

  وی ادامه داد: یکی از ابعاد زیبای این جشن بزرگ، اجتماع مسلمین در یک صف یکپارچه است؛ اصولاً اجتماعی بودن احکام از جلوه های دین مقدس اسلام است؛ مثلاً اسلام در مسأله جهاد، اجتماعی بودن را به طور مستقیم تشریع کرده است، یک نوع اجتماعیت نیز در وجوب روزه است، به گفته علامه طباطبایی اجتماعیت، در روزه به طور مستقیم نیست، بلکه لازمه آن است، چون وقتی روزه‌دار روزه گرفت قهراً در طول رمضان در مساجد رفت و آمد خواهد کرد و در آخر در روز عید فطر، این اجتماع به حد کامل می‌رسد.

  پورامینی درباره عید فطر در آیات و روایات هم بیان کرد: رسول خدا (ص) همواره در روزهای عید فطر قبل از رفتن به مصلی فطره را تقسیم می‌کرد و این دو آیه سوری اعلی را می‌خواند: «قَدْ أَفْلَحَ مَنْ تَزَکَّی وَ ذَکَرَ اسْمَ رَبِّهِ فَصَلَّی» زیرا این دو آیه مورد بحث درباره زکات فطره و نماز عید نازل شد.

  پور امینی با بیان اینکه در روایات، شب عید فطر، شب جوائز نام گرفته است ادامه داد: شیخ مفید در امالی این حدیث را روایت می کند؛ چون شب عید فطر فرا رسد، خداوند پاداش عمل‌کنندگان را بدون حساب و شمارش ببخشد و چون صبح روز عید فرا رسد خداوند فرشتگان را در تمام شهرها برانگیزد، پس در زمین فرود آیند و سر کوچه و گذرها بایستند و گویند: ای امّت محمّد به سوی پروردگار کریم برای نماز عید بیرون شوید که او پاداش فراوان دهد و گناهان بزرگ را بیامرزد و چون سوی محلّ برگزاری نماز عید روند خداوند عزّوجلّ به ملائکه فرماید: ای ملائکه من پاداش یک اجیر وقتی به وظیفه‌اش عمل کند چیست؟ گویند: معبودا و سیّدا پاداش او آن است که اجر او را به طور کامل عطا کنی. خداوند عزّوجل فرماید: ای ملائکه من شما را گواه می‌گیرم که من پاداش این افرادی را که در ماه رمضان روزه گرفتند و به نماز ایستادند خرسندی و آمرزش خودم قراردادم.

  وی افزود: خداوند می‌ فرماید: ای بندگانم از من درخواست کنید، به عزّت و جلالم سوگند شما امروز در این گردهمایی خود برای آخرت و دنیایتان هر چه از من بخواهید به شما ببخشم و به عزّتم سوگند تا آن زمان که مرا مراقب خود بدانید و از من بترسید گناهان و عیوب شما را بپوشانم. به عزّتم سوگند که شما را از عذاب پناه دهم و در نزد کسانی که در دوزخ جاودانند رسوا نسازم، باز گردید که همگی بخشیده شده‌اید. شما مرا خشنود ساختید و من از شما خشنود گشته‌ام. پس ملائکه بدین بخششی که خداوند به این امّت به هنگام افطار ماه رمضان عنایت فرموده یک دیگر را بشارت داده و تبریک می گویند.

  عید وحدت بخش و دستگیری از نیازمندان

  حجت الاسلام عباسعلی اختریآیت‌الله محمدحسن اختری، دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت هم به خبرنگار مهر گفت: برای همه روزه‌داران مومن و متعهد که در این روزهای بلند و طولانی و در این گرمای بسیار شدید برای اطاعت از دستورات خداوند روزه را گرفتند و دستور خدا را اطاعت کردند و شعائر بزرگ الهی را زنده نگه داشتند، آرزوی موفقیت و قبولی طاعتشان را داریم و امیدواریم خداوند متعال در این ماه به همه ما آنچه را که به بندگان خوب خودش مقدر کرده و پاداشی که خداوند برای روزه‌داران خوب و کسانی که مطیع خدا بودند، قرار داده برای ما هم مقرر بفرمایند و ان شاءالله این عید را خداوند متعال قرین کند به عزت اسلام و مومنین را مفتخر کند به پیروزی کامل مسلمانان بر دشمنان مسلمانان و آن پیروزی با عظمت را خداوند به نمایش بگذارد.

  وی افزود: عید فطر به فرموده خداوند عید قرار داده شده است. ما در نماز عید می‌گوییم «الذی جعلته للمسلمین عیداً» این روز را خداوند برای مسلمین عید قرار داده؛ عیدی در پایان یک ماه اطاعت و عمل کردن به دستورات خداوند متعال مانند جشن پایانی دوره تحصیلات یک دانشجوی موفق برای اینکه به خوبی توانسته به وظیفه خود عمل کند. فلذا این روز، روز پاداش گرفتن است، روز خوشحالی برای عمل کردن به دستورات خداست.

  وی افزود: در روایات از رسول خدا وارد شده که مومن و روزه‌دار دو خوشحالی دارد؛ یکی هنگام افطارش است که می‌بیند موفق شده که خدا سلامتی و توفیق داده تا روزه را امروز تکمیل کند، یکی هم خوشحالی روز عیدش است که در روز عید می‌بیند که خداوند منت بر او گذاشت و سلامتی به او داد تا یک ماه روزه بگیرد و بنده مطیع خدا شود.

  اختری گفت: لذا این جشن، جشنی بسیار افتخارآمیز و جشن پایان ماموریت و امتحانات یک ماهه و جشن پایان انجام وظیفه موفق یک ماهه است. فطر به معنای روز جدید است، چون ماه مبارک رمضان تمام می‌شود و روز جدیدی به وجود می‌آید، اسمش را فطر گذاشته‌اند.

  اختری افزود: خداوند این روز را عید بزرگ مسلمانان و به عنوان یک روز وحدت‌بخش قرار داده است و برای آن نمازی هم قرار داده شده است که مسلمانان به شکرانه نعمتی که خداوند برای شان قرار داده است، اجتماع کنند و جشن بگیرند، هم جشن پایان ماموریت و انجام وظیفه و هم جشن آغاز دوره جدید بعد از ماه مبارک رمضان و همین‌طور در این جشن و سرور مسلمین باید از دیگران هم غافل نباشند و برای رعایت و دستگیری از فقرا و محرومین، زکات فطره تشریع شده است.

  وی در پایان گفت: لذا در این عید، هم دستگیری از نیازمندان وجود دارد و هم ارتباط با خدا و هم تبریک گفتن به یکدیگر که سنت پسندیده اسلامی است. مسلمین در این روز همدیگر را می‌بوسند و دست همدیگر را به برادری می‌فشارند که این امر گویای وحدت و یکپارچگی اجتماع مسلمین است.

  منبع مطلب : www.mehrnews.com

  مدیر محترم سایت www.mehrnews.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  بخشگر 10 ماه قبل
  0

  من خیلی درس میخونم کتاب هدیه را بیشتر دوست دارم

  سلام 2 سال قبل
  -1

  ن

  رویا یارکمال 2 سال قبل
  0

  این بخش خیلی خوب بود👏👏

  ناشناس 2 سال قبل
  0

  چرا مسلمانان عید فطر را جشن میگیرنـ

  0
  ذبهایس 2 سال قبل

  نمی دونم

  فرخ 2 سال قبل
  -2

  چرا مسلمانان هرسال عید فطر را جشن میگیرنند واین روز را به یکدیگر تبریک میگو ینو

  ابوالفضل احمدی 2 سال قبل
  1

  خیلی خیلی خوب بود 😘

  عماد 2 سال قبل
  0

  خوب بود

  ارغوان 2 سال قبل
  -1

  چون مردم ارادت کردن را دوست دارم در دفتر منظورم بود

  مهدی 2 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای پاسخ کلیک کنید