این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  چرا می گوییم حرکت ماهیچه قلب غیر ارادی است علوم پنجم

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  چرا می گوییم حرکت ماهیچه قلب غیر ارادی است علوم پنجم را از سایت تکست لس دریافت کنید.

  مفاهیم درس 5 علوم پنجم

  مفاهیم درس 5 علوم پنجم دبستان عابدی ما برای انجام کارهای روزمره و ورزش کردن از اندام های مختلف بدن استغاده می کنیم .

  پنجم ابتدایی

  پنجم ابتدایی مفاهیم درس 5 علوم پنجم

  مفاهیم درس 5     علوم  پنجم                دبستان عابدی

  ما برای انجام کارهای روزمره و ورزش کردن از اندام های مختلف بدن استغاده می کنیم .

  انجام حرکت های مختلف و ورزش کردن به کمک دستگاه حرکتی ما صورت می گیرد . دستگاه حرکتی شامل استخوان و ماهیچه است .                                                                                                                                                                 ماهیچه ها :  وزن زیادی از بدن ما را  ماهیچه ها تشکیل می دهند که در زیر پوست بدن ما قرار گرفته اند .                    انواع ماهیچه ها :

  1 -  ماهیچه های استخوانی ، این ماهیچه ها با اراده و اختیار ما کار می کنند. ماهیچه های استخوانی با کمک و اتصال به استخوان ها حرکت در بدن ما می شوند .                                                                                                                          2 - ماهیچه های غیر ارادی :   این ماهیچه ها به صورت خودکار عمل می کنند و در اختیار ما قرار ندارند . مانند : ماهیچه معده که به هضم و جذب غذا کمک می کند .                                                                                                                    ماهیچه قلب  که خون را در رگ ها به حرکت در می آورد .

  دست چگونه حرکت می کند ؟                                                                                                                                          حرکت دست ما نتیجه ی  جمع شدن ماهیچه های ماست . برای حرکت دست ابتدا ماهیچه ی بازو جمع شده و ساعد را به سمت بالا می آورد . در این حالت ماهیچه ی پشت بازو به صورت آزاد و راست است .سپس ماهیچه ی پشت بازو جمع شده و دست را به حالت راست نگه می دارد .

  حرکت ماهیچه های لب ، دست و پا ، پک زدن و صورت در اختیار ما بوده و اختیاری است .

  سر ماهیچه ها به یکدیگر یا به استخوان ها متصل است . با کوتاه شدن ماهیچه ها ، استخوانی که به آن وصل است را می کشد و اندام را به حرکت در می آورد .                                                                                                                             با خوردن شیر ، گوشت و تخم مرغ و انجام مرتب ورزش ، می توان به نیرومند شدن ماهیچه ها کمک کرد .

  استخوان و اسکلت :                                                                                                                                                           مجموعه ی استخوان های بدن ما را  اسکلت  بدن می نامند که بیش از 200 عدد می باشد .                                              اسکلت بدن ما شامل : سر ، گردن ، تنه ، دست و پا می باشد .

  کار اسکلت در بدن ما :                                                                                                                                         1- به بدن شکل و فرم می دهد .                                                                                                                                      2 – با کمک ماهیچه ها موجب حرکت می شود .                                                                                                                3 – تکیه گاه بدن است .                                                                                                                                                 4 – از بخش های داخلی بدن محافظت می کند . ( قلب ، شش ، مغز )

  استخوان های بدن ما به چند شکل اند ؟ استخوان های پهن ، کوتاه و بلند .                                                                        استخوان های بدن ما توسط نوار سفت و محکمی به یکدیگر وصل هستند . به محل وصل شدن استخوان ها مفصل می گویند . مفصل ها به ما کمک می کنند تا به راحتی حرکت کنیم . مفصل ها انواع مختلفی دارند .                                          ستون مهره ها : این قسمت از بدن ما دارای مهره هایی است که روی هم چیده شده اند.که به خم و راست شدن ما کمک می کند با فضای لوله ای شکل داخل خود از  نخاع محافظت می کند .

  بین مهره های بدن و سر استخوان ها ، ماده ای نرم به نام غضروف قرار گرفته اند .                                                           کار غضروف ها :                                                                                                                                                              1- راحتی حرکت در بدن ما                                                                                                                                                   2- جلوگیری از ساییده شدن استخوان ها                                                                                                                             3-  با وارد شدن ضربه به استخوان ، ضربه به استخواندیگر را جذب و مانع آسیب دیدگی آن می شود .

  باید مراقب باشیم با درست بلند کردن اجسام سنگین و درست نشستن بر روی صندلی هنگام کار و رانندگی ، به ستون مهره ها آسیب نرسانیم .

  هنگام بازی و انجام ورزش ، ممکن است به ماهیچه و استخوان های ما آسیب برسد .                                                         هنگام شکستن یا ترک برداشتن استخوان ، پزشک با عکسبرداری از بخش آسیب دیده ، با گچ یا آتل ، ان قسمت را بدون حرکت نگاه می دارد تا ترمیم شود .                                                                                                                         استخوان های ما زنده اند و از ماده ی محکمی درست شده اند . اگر ستخوان آسیب ببیند ترمیم می شود .

  خوردن شیر کافی و لبنیات و در معرض آفتاب قرار گرفتن ( جذب ویتامین د ) در سنین مختلف باعث رشد و استحکام استخوان ها می شود .

  دستگاه عصبی : کنترل و فرماندهی اعمال ما ( اعمال ارادی و غیر ارادی ) را بر عهده دارد .                                               دستگاه عصبی سه قسمت دارد : مغز _ نخاع – رشته های عصب                                                                                      مغز : مسئول کارهای ارادی ماست . این کارها شامل  : فکر کردن ، یادگیری ، حافظه ، تصمیم گرفتن ، خواب ، خاطرات، اعمال ارادی عضلات بدن ف تشخیص و فرمان به پیامهای حسی و احساس درد . مغز توسط جمجمه محافظت می شود .

  منبع : larmadrese.blogfa.com

  سوالات درس پنجم علوم پنجم

  سوالات درس پنجم علوم پنجم سوالات درس 5 داخل کتاب علوم پنجم نام درس : حرکت بدن | موضوع : سوالات متن | پنجم ابتدایی سوالات درس 5 داخل کتاب علوم پنجم  سوالات

  سوالات درس پنجم علوم پنجم

  نوشته : HamGamDars تعداد نظرات : 67

  سوالات درس پنجم علوم پنجم

  سوالات درس 5 داخل کتاب علوم پنجم

  نام درس : حرکت بدن | موضوع : سوالات متن | پنجم ابتدایی

  سوالات درس 5 داخل کتاب علوم پنجم

   سوالات علوم پنجم / درس پنجم :: حرکت بدن۱ -ماهیچه ها به استخوان ها وصل اند۲ -ماهیچه چه زمانی استخوان را حرکت می دهد ؟پاسخ:  وقتی ماهیچه کوتاه می شود ،استخوانی که به آن وصل است را می کشد و آن را به حرکت در می آورد۳ -وظیفه ماهیچه قلب و ماهیچه معده چیست ؟پاسخ:  ماهیچه قلب خون را به حرکت در رگ ها به جریان در می آورد و ماهیچه معده نیز به گوارش غذا کمک می کند۴ -ماهیچه ها چه کارهایی در بدن را امکان پذیر می کنند ؟پاسخ:  کارهایی مانند پلک زدن ، حرکت چشم ها، تنفس ، خندیدن و صحبت کردن ، راه رفتن و دویدن را امکان پذیر می کند۵ -از ماهیچه های بدن مثال بزنید ؟پاسخ:  ماهیچه های قلب ، معده ، دست و پا و صورت۶ -چه مواردی به شد و نیرومند شدن ماهیچه ها کمک می کند ؟پاسخ:  خوردن شیر ، گوشت و تخم مرغ و لبنیات برای رشد ماهیچه ها لازم است و ورزش کردن نیز به نیرومند شدن ماهیچه کمک می کند۷ -حرکت ماهیچه دست چگونه است ؟پاسخ:  حرکت دست ما در نتیجه جمع شدن ماهیچه های ما است . برای حرکت دست ابتدا ماهیچه ی روی بازو جمع شده و ساعد را به سمت بالا می آورد . در این حالت ماهیچه های پشت بازو آزاد و راست است . سپس ماهیچه های پشت بازو جمع شده و دست را به حالت راست نگه می دارد .۸ -هنگامی که به اندام ها و اعضای بدن خود دست می زنید ، به بخش های سختی برخورد می کنید که به استخوان معروفند۹ -اسکلت را تعریف کنید ؟پاسخ:  مجموعه ی استخوان های درونی بدن ما را اسکلت بدن می نامند که بیش از ۲۰۰ عدد می باشد اسکلت بدن ما شامل سر ، گردن ، تنه ، دست و پا می باشد۱۰-کار اسکلت در بدن :پاسخ: به بدن شکل و فرم می دهد

  با کمک ماهیچه ها موجب حرکت می شود

  از بخش های داخلی بدن محافظت می کند ( قلب ، شش ، مغز و… ) تکیه گاه بدن است

  ۱۱ -مفصل چیست ؟پاسخ:  استخوان ها با رشته های محکم به هم وصل شده اند . به جایی که دو استخوان به هم وصل شده اند مفصل می گوییم۱۲-مفصل حرکت استخوان ها را امکان پذیر می کند۱۳-در مفصل بین استخوان ها غضروف وجود دارد۱۴-ستون مهره چیست ؟پاسخ:  این بخش از بدن ما دارای مهره های است که روی هم چیده شده اند هر مهره یک سوراخ دارد . از روی هم قرار گرفتن این مهره ها لوله ای به وجود می آید که نخاع درون آن قرار دارد وستون مهره ها با فضای لوله ای شکل داخل خود ، از نخاع محافظت می کند۱۵-پزشک نیز با عکس برداری از بخش آسیب دیده ، آن بخش از استخوان را به وسیله گچ یا آتل بدون حرکت می کند تا ترمیم شود۱۶-استخوان های ما زنده اند و از ماده محکمی درست شده اند . اگر استخوان ها آسیب ببیند می توانند ترمیم شوند16. از رفتارهایی که به سلامت اسکلت بدن کمک می کند مثال بزنید. (دنباله سوال قبل16)پاسخ:  درست بلند کردن اجسام سنگین

  درست نشستن بر روی صندلی هنگام کار و رانندگی

  از رفتارهای نامناسب که به بدن آسیب می رساند پرهیز کنیم تا به ستون مهره ها آسیب نرسد

  استفاده از کیف و کوله مناسب و انداختن کامل آن روی پشت

  ۱۷-قسمت های دستگاه عصبی را نام ببرید.پاسخ:  مغز – نخاع – رشته های عصبی۱۸-وظیفه مغز چیست ؟پاسخ:  مغز مسئول و فرمانده این کارها و همه کارهای بدن است .

  ۱۹ -وقتی در خواب هستیم مغز فعالیت قسمت های گوناگون بدنمان مانند قلب و شش را کنترل می کند .

  ۲۰-مغز توسط جمجمه محافظت می شود۲۱-نخاع در کنترل فعالیت های بدن به مغز کمک می کند . نخاع توسط ستون مهره ها محافظت می شود۲۲-میلیون ها رشته عصبی در مغز و نخاع وجود دارد

  ۲۳-رشته های عصبی را تعریف کنید ؟

  پاسخ:  این رشته ها در سراسر بدن ما پخش هستند . کار آن ها گرفتن پیام از اندام ها و رساندن به مغز و گرفتن فرمان از مغز و نخاع و رساندن به سایر اندام ها است .۲۴ –رشته های عصبی پیام هایی را هم از قسمت های گوناگون بدن مانند چشم و گوش به مغز می رسانند۲۵-نکات بهداشتی برای رشد و استحکام استخوان ها را بیان کنید .پاسخ:  خوردن شیر کافی و لبنیات و در معرض آفتاب قرار گرفتن و جذب ویتامین D در سنین مختلف ، موجب رشد و استحکام استخوان ها می شود

  اگر سوالات بالا را دوست نداشتید از سوالات زیر استفاده کنید

  1- اگر بازو و ساعد خود را لمس کنید، چه چیزهایی را زیر پوست خود حس می کنید؟پاسخ:  بخشهای سخت و نرمی را حس می کنیم.2- قسمت های نرمی که زیر دست حس می کنید چه هستند؟پاسخ:  ماهیچه ها3- بخشهای سفتی که زیر دست حس می کنید چه هستند؟پاسخ:  استخوان ها4- وقتی ساعد خود را خم می کنید، چه تفاوتی روی بازو و زیر آن حس می کنید؟پاسخ:  روی بازو برجسته و زیر آن صاف می شود.5- وقتی ساعد را خم می کنید، ماهیچه های روو زیر بازو چه تغییری می کنند؟ پاسخ:  ماهیچه ی روی بازو کوتاه شده و ماهیچه ی زیر بازو کشیده می شود.6- استخوان ساعد چگونه به حرکت درمی آید؟پاسخ:  با حرکت دو ماهیچه ی رو و زیر بازو.7- استخوان ساعد دست چه نام دارد؟پاسخ:  استخوان ساعد از دوبخش درشت نی و نازک نی درست شده است.8- استخوان ساق پا چه نام دارد؟پاسخ:  استخوان ساق پا هم مانند ساعد از دو بخش درشت نی و نازک نی درست شده است.9- ماهیچه چیست؟پاسخ:  ماهیچه همان گوشتی هستند که ما به عنوان غذا می خوریم.

  منبع : hamgamdars.com

  ماهیچه قلب یک ماهیچه ارادی است یا غیر ارادی؟

  پرسش و پاسخ مقطع دبستان پایه پنجم رشته درس علوم تجربی

  ماهیچه قلب یک ماهیچه ارادی است یا غیر ارادی؟

  سبحان لطفی   8 آذر 15:28

  1 پرسش 12 پاسخ 16 امتیاز

  علوم تجربی پنجم دبستان

  ماهیچه قلب یک ماهیچه ارادی است یا غیر ارادی ؟چرا؟

  0 گزارش

  امیررضا شیرازی   9 آذر 17:21

  0 پرسش 2 پاسخ 97 امتیاز

  ماهیچه های قلب غیر ارادی هست

  چونکه خود شان خود به خود با فرمان مغز کار می کنند و

  با اراده ی ما کار نمی کنند

  8 گزارش

  آیسا ابوالحسنی   9 آذر 16:28

  0 پرسش 133 پاسخ 243 امتیاز

  غیر ارادی چون تو چه بخوای چه نخوای قلب خودش کار میکنه و نمیتونی متوقف کنی

  5 گزارش

  Opa hyunjin   9 آذر 15:58

  1 پرسش 2 پاسخ 17 امتیاز

  سلام قلب یک ماهیچه ی غیر ارادی هستش.

  3 گزارش

  علی نجفی نیا   23 دی 12:36

  0 پرسش 23 پاسخ 103 امتیاز

  سلام

  ماهیچه ی قلب غیر ارادی هست چون اگر ما یادمان برود که قلبمان دارد کار می کند باز هم کار خودش را ادامه می دهد

  1 گزارش

  Amirali sadi   11 آذر 10:47

  2 پرسش 22 پاسخ 138 امتیاز

  سلام

  غیرادی چون با اراده ی ما کار نمی کند

  ......................................................

  خداحافظ نفس هام 1 گزارش

  دانش آموز پایهٔ هشتم   9 آذر 13:41

  0 پرسش 8 پاسخ 6 امتیاز

  سلام

  ماهیچه قلب غیر ارادی هست. خیلی واضحه.

  1 گزارش

  درسا رمضانی   9 آذر 12:16

  0 پرسش 20 پاسخ 11 امتیاز

  سلام

  قلب یک ماهیچه کاملا غیر ارادی هست.

  مگر شما میتوانید به قلبتان بگویید حرکت نکند؟

  ماهیچه هایی ارادی هستن که ما با تصمیم و اراده خودمان به انها دستور حرکت دهیم

  اما به قلب نمیتوانیم دستور دهیم که حرکت کند یا نه

  پس قلب یک ماهیچه کاملا غیر ارادی هست

  موفق باشید 1 گزارش

  MITRA ABTIN   9 فروردین 15:04

  0 پرسش 1 پاسخ 1 امتیاز

  بچه ها یه سوال روده اراوی هست یا غیر ارادی و وضیفه ی آن چیست

  0 گزارش

  محمدامین محمدیاری   20 مهر 3:04

  145 پرسش 1028 پاسخ 7519 امتیاز

  ماهیچه قلب غیر ارادی است چون که با فرمان خودمان که کار نمی کنند

  0 گزارش

  ناشناس تقی زاده   8 اردیبهشت 4:16

  1 پرسش 13 پاسخ 38 امتیاز

  سلام شبتون بخیر

  غیر ارادی چون اگه ارادی بود و با اراده ما کار میکرد شاید میخواستیم بدانیم اگر یک دقیقه قلب کار نکنه چی میشه؟و برای همین قلب را متوقف میکردیم تا ببینیم چی میشه و بعد از اینکه قلب متوقف بشه اتفاقات بدی برای ما می افتاد

  0 گزارش

  حسین دالوند   30 فروردین 9:59

  0 پرسش 29 پاسخ 69 امتیاز

  غیر ارادی

  اسونه چون خودش کار می کنه

  0 گزارش

  ستایا صالحی   18 اسفند 20:50

  0 پرسش 4 پاسخ 34 امتیاز

  سلام ماهیچه غیر ارادی هست و

  در دسته ماهیچه های قلبی که همه قرمز رنگ و غیر ارادی هستند قرار می گیرد

  موفق باشی 0 گزارش

  کوثر شمس   30 بهمن 20:04

  3 پرسش 76 پاسخ 111 امتیاز

  ماهیچه قلب و معده غیر ارادی هستند و ماهیچه های دست و پا و صورت ارادی هستند

  زیرا ماهیچه های قلب و معده دست ما نیست و خود به خود به فرمان مغز کار میکند

  0 گزارش

  melina mhz   24 بهمن 21:27

  0 پرسش 5 پاسخ 20 امتیاز

  با سلام

  خیر ماهیچه قلب غیر ارادی است چون اگر ارادی بود وقت هایی که ما خواب بودیم و .... قلبمان از کار میافتاد

  0 گزارش

  کاربر گام کاربر گام   9 بهمن 12:57

  0 پرسش 30 پاسخ 70 امتیاز

  غیر ارادی است ماهیچه قلب

  موفق باشید.. 0 گزارش

  علی برخورداری   8 بهمن 12:56

  0 پرسش 11 پاسخ 31 امتیاز

  غیر ارادی. چون مانمی توانیم آن را کنترل کنیم

  0 گزارش

  میعاد ابراهیمی   6 بهمن 15:28

  0 پرسش 1 پاسخ 1 امتیاز

  غیر ارادی چون قلب با اراده ی ما کار نمیکند

  0 گزارش

  Anali aliakbri   23 دی 19:12

  1 پرسش 56 پاسخ 171 امتیاز

  ماهیچه قلب یک ماهیچه ی غیر ارادی است

  میدونی چرا؟چون که ماهیچه های غیر ارادی به فکر کردن و اراده ی ما نیازی ندارند و خودشان به طور مداوم کارشان رو انجام میدهند حالا نسبت به این اطلاعات به نظرت ماهیچه ی قلب ارادی است

  معلومه که نه قلب برای پمپاژ خون و کار های دگرش به اراده ی ما نیازی ندارد

  ???? 0 گزارش

  rasa eslami   15 دی 16:44

  0 پرسش 8 پاسخ 13 امتیاز

  ماهیچه ی قلب غیر ارادی هست چون ما نمی توانیم آن را تکان دهیم .

  0 گزارش

  aram fayyaz   7 دی 11:50

  1 پرسش 62 پاسخ 101 امتیاز

  غیر ارادی چون ما به قلب دستور نمیدیم که بزنه یا نزنه خودش میزنه

  0 گزارش

  Reyhaneh SALARI RAD   4 دی 11:11

  3 پرسش 18 پاسخ 58 امتیاز

  ماهيچه قلب يك ماهيچه غيرارادي هست،چون ما در تپش قلب و خون رساني قلب و... هيچ نقشي نداريم و هيچ اراده اي نداريم

  با سپاس 0 گزارش

  مهدیار حقیقت جو   2 دی 18:29

  0 پرسش 19 پاسخ 18 امتیاز

  با سلام ماهیچه قلب غیر ارادی است

  0 گزارش

  حسین دالوند   28 آذر 21:11

  0 پرسش 29 پاسخ 69 امتیاز

  ماهیچه ی قلب غیر ارادی می باشد چون با دستورات خودمان کار می کند

  سالم و سلامت باشید 0 گزارش

  Bahar Kn   28 آذر 0:55

  0 پرسش 3 پاسخ 8 امتیاز

  این خیلی واضحه

  قلب کاملا غیر ارادی هستش?

  0 گزارش

  mahla sh   26 آذر 15:25

  2 پرسش 76 پاسخ 237 امتیاز

  غیر اردای هست

  چون ما نمیتونیم به قلبمون بگیم قلب یه لحظه وایسا

  بعد نمیتونیم بگیم قلب دوباره بزن دارم میمیرم

  موفق باشید 0 گزارش

  مریم قاسمی   24 آذر 18:11

  0 پرسش 1 پاسخ 1 امتیاز

  غیر ارادیه چون چه بخوای چه نخوای کار میکنه

  0 گزارش

  درسا کرمانی   23 آذر 18:42

  0 پرسش 3 پاسخ -1 امتیاز

  غیر ارادی

  چون بدون اراده ما کار می کنند و ما ذر انجام دادن فعالیت هاشئن نقش نداریم

  0 گزارش

  نیایش جهان پناه   22 آذر 15:44

  0 پرسش 5 پاسخ 30 امتیاز

  منبع : gama.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 10 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید