;
  در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  چرا پرستوها در شهر دیده نمی شوند

  1 بازدید

  چرا پرستوها در شهر دیده نمی شوند را از سایت پشتوک دریافت کنید.

  پرستو

  همه چیز درباره پرستوها

  اوج مهاجرت پرستوها به گیلان - ایسنا

  اوج مهاجرت پرستوها به گیلان - ایسنا

  هر ساله با فرا رسیدن فصل بهار، آسمان گیلان با هیاهوی شادی بخش حضور چلچله‌ها، رنگ تازه‌ای به خود می‌گیرد.

  به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران‌(ایسنا) - منطقه گیلان، مهندس امیر عبدوس امروز در جلسه محیط زیست استان گفت: پرستوی (چلچله) معمولی یکی از گونه‌های مهاجر به استان است که هر ساله از قاره آفریقا وارد کشورمان شده و در فرهنگ بومی کشور به دلیل همزمانی مهاجرت این گونه با فرا رسیدن فصل بهار، پرستوها را پیام آور شادمانی و شکفتن و در یک جمله پیام آور فرا رسیدن فصل بهار می‌دانند.

  وی افزود: این مهاجرت که در اواخر اسفند ماه به وقوع می‌پیوندد مجموعه شهرهای استان را تحت تاثیر قرار داده و فریادهای مکرر مهاجرین حس و حال وصف ناپذیری را در فضای شهرها می‌پراکند.

  عبدوس ادامه داد: این گونه زیبا در سطح جهان از پراکنش وسیعی برخوردار است و در تمام دنیا به جز استرالیا دیده می‌شود.

  وی گفت: این گونه در تمامی نیمکره شمالی کره زمین زادآوری می کند و در زمستان اغلب در نیمکره جنوبی بخصوص آفریقا دیده می‌شوند. پرستوها از اواخر اسفند برای زادآوری به ایران مهاجرت کرده و اوایل مهرماه پس از توانایی پرواز جوجه‌ها برای زمستان گذرانی ایران را ترک می‌کنند.

  عبدوس اظهار کرد: البته گروهی از آنها در بخش‌های جنوبی کشور بویژه در سواحل دریای عمان و خلیج فارس باقی می‌مانند.

  وی تصریح کرد: عادت عجیب پرستوها، سر خوردن بر روی هوا در هنگام پرواز است که انرژی بسیار کمی را در هنگام پریدن از آن ها می‌گیرد و پرستوها در تمام مسیر 10 هزار کیلومتری مهاجرت از این راهبرد برای ذخیره انرژی استفاده می‌کنند.

  وی گفت: مهمترین کارکرد مهاجرت پرستوها برای جوامع انسانی تعدیل جمعیت حشرات به واسطه تغذیه پرحجم این گونه‌های بی‌نظیر است.

  مدیرکل محیط زیست گیلان گفت: پرستوها رکوردار سرعت در پرواز میان پرندگان هستند و با سرعت معادل 166 کیلومتر در ساعت می‌توانند حداقل انرژی را برای پروازهای طولانی اختصاص دهند.

  به گزارش ایسنا، ریشه اصلی مهاجرت پرستوها به عرض‌های شمالی‌تر زمین در فصل بهار، بدست آوردن ساده‌تر غذا و دستیابی به درجه حرارتی دلخواه برای جوجه آوری است. آشیانه سازی پرستوها از خصوصیات منحصر بفرد این گونه‌هاست و بازگشت مجدد هر یک از پرستوها به آشیانه‌ای که سال قبل از آن استفاده کرده‌اند، از عجایب نامکشوف خلقت است. ساختار منسجم و مصالحی که در آن استفاده می‌شود، آسیب پذیری این لانه‌ها را به حداقل رسانده و این خصوصیت در تضارب با جایگاه‌هایی که این پرندگان برای نصب لانه‌های خود در نظر می‌گیرند، درصد توفیق‌شان را در جوجه آوری و به ثمر رساندن جوجه‌ها افزایش داده و به ابقای نسل‌شان کمک می‌کند.

  گاهی لانه‌های پرستوها مشکلاتی را برای برخی مغازه داران ایجاد می‌کند و نزول فضولات پرنده عاملی برای مبارزه احتمالی با لانه سازی آنها توسط شهروندان می‌شود، در صورتی که به راحتی می‌توان با قرار دادن یک صفحه مقوایی مستحکم از نزول فضولات پرنده بر روی زمین جلوگیری کرد، تا هم پرستوها بتوانند به لانه سازی و جوجه آوری در شهرها ادامه دهند و هم این فرایند مزاحمتی برای شهروندان گرامی نداشته باشد.

  هر پرستوی ماده به طور متوسط 4 و بندرت 6 مورد تخم می‌گذارد و پس از 13 تا 17 روز جوجه ها سر از تخم بیرون می آورند و جوجه‌ها پس از توانایی پرواز لانه‌ها را ترک می‌کنند.

  اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان ضمن تقدیر از مردم گیلان که همواره با احترام به فرایند مهاجرت پرستوها نگاه کرده و گاه آن را متبرک شمرده‌اند، از حوزه عمومی جامعه تقاضا دارد تا با مهربانی که همواره از رافت گیلانیان سراغ داریم با این این پدیده عظیم و زیبای طبیعی مواجه شوند.

  انتهای پیام

  منبع مطلب : www.isna.ir

  مدیر محترم سایت www.isna.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 1 سال قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید