این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  چرا کتاب دهخدا در واقع یک دایره المعارف است فارسی ششم

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  چرا کتاب دهخدا در واقع یک دایره المعارف است فارسی ششم را از سایت اسکرین لند دریافت کنید.

  درس نهم فارسی ششم

  بررسی کامل درس نهم  کتاب فارسی پایه ششم ابتدایی تحت عنوان رنج هایی کشیده ام که مپرس ( دهخدا ) تقدیم شما می‌شود. امید است که از آن بهره بگیرید. | درس و مدرسه

  پایه ششم ابتدایی, درسی, فارسی ششم

  درس نهم فارسی خوانداری ششم ابتدایی | رنج هایی کشیده ام که مپرس | توضیح درس و حل فعالیت ها و دانش زبانی | درس و مدرسه (مومکا)

  تاریخ: ۷ دی ۱۳۹۹ نویسنده: محمد مهدی کارگر

  درس و مدرسه ( مومکا )  – بررسی کامل درس نهم کتاب فارسی پایه ششم ابتدایی تحت عنوان رنج هایی کشیده ام که مپرس ( زندگینامه یا بیوگرافی علامه علی اکبر دهخدا ) که شامل پاسخ فعالیت ها، معنی واژه ها و شعر ها و همچنین بررسی نکات مهم دستوری است تقدیم شما می‌شود. امید است که از آن بهره گرفته و استفاده لازم را ببرید.

  درس نهم فارسی پایه ششم ابتدایی رنج هایی کشیده ام که مپرس (توضیح درس)درس نهم فارسی پایه ششم ابتدایی رنج هایی کشیده ام که مپرس (تدریس و پاسخ فعالیت ها)

  لغت نامه‌ی دهخدا

  یک واژه نامه‌ی عمومی است. این لغت نامه که در حکم دایره المعارف است، به همّت استاد علی اکبر دهخدا و به کمک گروهی از متخصصان زبان و ادبیات فارسی گردآوری شده است.

  این لغت نامه حاوی واژه ها، اسامی، مکان ها، گیاهان، جانداران و… است و بر اساس حروف الفبا مرتّب و چاپ شده است که در ابتدای کتاب جدولی مربوط به نشانه های اختصاری وجود دارد.

  در لغت نامه‌‌ی دهخدا، حد فاصل میان لغت نامه و دایره المعارف مشخص نشده است و از این رو هم در رده‌ی دایره المعارف و هم فرهنگ هاست. حدود نیمی از کتاب، لغات است و در نقل آنها بسیاری از غلط های گذشتگان تصحیح شده است و بسیاری از لغات عربی و مواردی از لغات ترکی، مغولی، هندی،فرانسوی، انگلیسی، آلمانی، روسی و دیگر زبان های متداول در زبان فارسی نیز در این فرهنگ آمده است.

  لغت نامه‌ی بزرگ دهخدا در ۱۶ جلد به چاپ رسیده است

  نسخه‌ی چاپی فعلی لغت‌نامه ۶۷۲۶۵ صفحه‌ی سه‌ستونیِ قطع رحلی با حروف ریز دارد. در چاپ دوم از دوره جدید که به صورت ۱۵ جلد لغت نامه و یک جلد مقدمه به صورت رحلی چاپ شده ۲۳۹۱۱ صفحه است.

  دایره المعارف

  خلاصه ی مستند و قابل فهمی از مجموع اطلاعات بشری، در همه ی رشته ها یا در رشته ای معین، که به ترتیب الفبایی تنظیم شده باشد را دایرﺓالمعارف گویند. دایرﺓالمعارف را حاوی العلوم، فرهنگ علوم و فنون نیز نامیده اند.

  دایره المعارف ها از نظر سطح به چند دسته‌ی ۱ کودکان، ۲ مدارس و ۳ بزرگسالان تقسیم می شوند.

  از میان واژه نامه های فارسی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  دایره المعارف فارسی زیر نظر غلامحسین مصاحب، در ۳ جلد.فرهنگ عمید، تألیف حسن عمید در سه جلد (شامل سه بخش لغات، نام ها، امثال و حِکَم و بیست و هشت هزار لغت).برهان قاطع، نوشتهٔ محمد حسین بن خلف تبریزی، در سال ۱۰۶۹ ق.، (شامل بیست هزار و دویست واژه).فرهنگ الفبایی قیاسی، مهشید مشیری، انتشارات سروش (شاملِ چهل هزار واژهٔ زبان فارسی معاصر).فرهنگ فَرس اسدی، اسدی طوسی (کهن ترین فرهنگ لغت فارسی).فرهنگ آنندراج، اثر محمد پادشاه متخلّص به شاد، ۱۳۰۶ ق. در ۶ جلد.

  علی اکبر دهخدا

  علی‌اکبر دهخدا (زاده ۱۲۵۷ تهران – ۷ اسفند ۱۳۳۴ تهران)، ادیب، لغت‌شناس، سیاست‌مدار و شاعر ایرانی بود. او مؤلف و بنیان‌گذار لغت‌نامه دهخدا نیز بوده‌است.

  برخی آثاری که تاکنون از وی منتشر شده است، عبارتنداز:

  ♦ امثال و حکم از آثار دهخدا است که در چهار جلد شامل امثال فارسی است و در کنار آنها اصلاحات و کنایات و موضوعات فراوانی را نیز نقل کرده است.

  ♦ فرهنگ فرانسه به فارسی که شامل لغات علمی، تاریخی، ادبی، جغرافیایی و طبی است و مرحوم دهخدا معادلهای دقیق آنها را به دست داده است و این کتاب نیز تاکنون به طبع نرسیده است.

  ♦ شرح حال ابوریحان بیرونی نیز از آثار دهخدا است که همزمان با سالگرد تولد بیرونی تالیف شده و به چاپ رسیده است.

  ♦ چرند و پرند که مجموعه مقالات انتقادی دهخداست و در صوراسرافیل چاپ شده است.

  ♦ دیوان اشعار که حاوی اشعار گوناگون دهخدا است.

  ♦ لغت نامه دهخدا که مفصل ترین کتاب لغت در زبان فارسی است و علاوه بر آن اعلام نیز با شرح و تفصیل در این کتاب آمده است. دهخدا برای تالیف این کتاب نزدیک چهل سال وقت صرف کرده و نزدیک صد نفر با وی همکاری داشته اند.

  درس نهم فارسی پایه ششم ابتدایی رنج هایی کشیده ام که مپرس (پاسخ فعالیت ها و درک مطلب و دانش زبانی)

  گام به گام فارسی ششم | درس نهم : رنج هایی کشیده ام که مپرس

  درک مطلب (صفحه‌ی ۷۱ کتاب درسی فارسی خوانداری ششم)

  ۱- چرا دهخدا پایبند نام نبود؟

  چون دهخدا نام را جاودانی و همیشگی نمی‌دانست.

  (مرا هیچ چیز جز مظلومیت مشرق در مقابل ظالمین ستمکار مغربی به تحمّل این رنج سنگین وا نداشت؛ چه برای نان، همه‌ی راه‌ها به روی من باز بود و نام را نیز چون جاودانی نمی‌دیدم، پایبند آن نبودم)

  ۲- ارزش و عظمت لغتنامه‌ی دهخدا را با چه کتابی برابر نهاده‌اند؟ چرا؟

  با شاهنامه‌ی فردوسی؛ چون هر دو اثر (لغتنامه دهخدا و شاهنامه‌ی فردوسی) لغات ارزشمند فارسی را در خود حفظ و ذخیره کرده اند و در حفظ و گسترش زبان فارسی نقش بزرگی را ایفا کرده اند.

  (لغتنامه، مهم ترین و اساسی ترین اثر دهخدا است و بیشتر شهرت دهخدا به خاطر همین اثر اوست. بنا به باور بسیاری، چنین کار بزرگ و عظیمی را برای زبان فارسی به غیر از دهخدا، تنها فردوسی انجام داده بود. امروز در ایران به هر کتابخانه ای که برویم از تعداد مراجعه کنندگانی که در جست و جوی لغتنامه‌ی دهخدا هستند، می‌توانیم ارزش و اهمیت این کتاب را درک کنیم.)

  ۳- چرا دهخدا آخرین دقایق عمر خود را با غزل حافظ به پایان برد؟

  چون دهخدا سراسر عمر خود را با زبان و ادبیات فارسی و آثار بزرگان گذرانده بود و در لحظات پایانی هم شعر حافظ آرامش بخش و مناسب حال او بود. دهخدا هم مثل حافظ در راه راه عشق به جایگاهی ماندگار و غیر قابل توصیف رسیده بود.

  ۴- چهار اتّفاق مهمّ دوران زندگی دهخدا را به ترتیب بیان کنید.

  در گذشت پدر در سن نه سالگی

  فراگیری علوم قدیم در حجره‌های مختلف و فراگیری زبان فرانسوی

  نوشتن لغتنامه

  درگذشت مادرش در میانه‌ی تالیف لغتنامه

  ۵- دوران تحصیل خود را با دوران تحصیل دهخدا مقایسه، و تفاوت ها و شباهت‌های آنها را بیان کنید.

  منبع : darsomadrese.com

  درسنامه آموزشی فارسی کلاس ششم درس 9: رنج هایی کشيده ام که مپرس با پاسخ

  واژه آموزی | بخوان و حفظ کن (باران) | درک مطلب (صفحهٔ 71 کتاب درسی) | خوانش و فهم (صفحهٔ 73 کتاب درسی) | واژه نامه | اعلام

  درسنامه آموزشی فارسی کلاس ششم

  درس 9: رنج هایی کشيده ام که مپرس با پاسخ

  آخرین ویرایش 23 اسفند 1400

  گزارش خطا 171891 فارسی

  ستایش: به نام آن که جان را فکرت آموخت

  فصل 1: آفرینش

  درس 1: معرفت آفریدگار

  درس 2: پنجره‌های شناخت

  فصل 2: دانایی و هوشیاری

  درس 3: هوشیاری

  درس 4: داستان من و شما

  درس 5: هفت خانِ رستم

  فصل 3: ایران من درس 6: ای وطن درس 7: درس آزاد درس 8: دریاقُلی فصل 4: نام آوران

  درس 9: رنج‌هایی کشیده‌ام که مپرس

  درس 10: عطّار و جلال الدّین محمّد

  درس 11: شهدا خورشیدند

  فصل 5: راهِ زندگی

  درس 12: دوستی/ مشاوره

  درس 13: درس آزاد (فرهنگ بومی 2)

  درس 14: رازِ زندگی فصل 6: علم و عمل درس 15: میوه‌ی هنر درس 16: آداب مطالعه

  درس 17: ستاره‌ی روشن

  نیایش: خدایا، جهان پادشاهی تو راست

  ویدیو دوره کامل آموزشی، فارسی ششم دبستان

  مدرس: سمیرا حسن زاده

  مدت دوره: 15 ساعت (25 فایل)

  فارسی

  2235 تست 156,450 تومان

  ریاضی

  2383 تست 166,810 تومان

  علوم تجربی

  3613 تست 252,910 تومان

  هوش، خلاقیت و استعداد

  1975 تست 138,250 تومان

  مطالعات اجتماعی

  1852 تست 129,640 تومان

  هدیه‌های آسمانی

  944 تست 66,080 تومان

  کار و فناوری

  238 تست 16,660 تومان

  تفکر و پژوهش

  97 تست 6,790 تومان

  قرآن

  281 تست 19,670 تومان

  علی اکبر دهخدا در سال 1257 هجری شمسی در تهران به دنیا آمد. او خود را این گونه معرفی می‌کند: «پدر من خان باباخان است که سپاهی بوده و از او شمشیرها و چند عدد نیزه و خنجر و پیراهنی که آیات قرآنی در پشت و روی آن نوشته شده، بر جای مانده است. پدر من، دار و ندار خود را در قزوین فروخت و به تهران آمد. من در نُه سالگی، پدرم را از دست دادم و مادرم تربیت مرا به عهده گرفت. من، علوم قدیم را از استادان مختلف یاد گرفتم. معلّمین من شیخ غلامحسین بروجردی و شیخ هادی نجم آبادی بودند و من هرچه دارم بر اثر تعلیم این دو بزرگ مرد است».

  دهخدا در همان زمان به فراگرفتنِ زبان فرانسوی پرداخت و معلومات خویش را تکمیل کرد.

  لغتنامه، مفصّل‌ترین کتاب لغت در زبان فارسی است. دهخدا برای تألیف این کتاب، نزدیک چهل سال کوشش کرد و در این مدّت، حدود صد نفر با وی همکاری داشته‌اند.

  لغتنامه، مهم‌ترین و اساسی‌ترین اثر دهخدا است و بیشتر شهرتِ دهخدا به خاطر همین اثر اوست. بنا به باور بسیاری، چنین کار بزرگ و عظیمی را برای زبان فارسی به غیر از دهخدا، تنها فردوسی انجام داده بود. امروز در ایران به هر کتابخانه‌ای که برویم از تعداد مراجعه کنندگانی که در جست‌وجوی لغتنامه‌ی دهخدا هستند، می‌توانیم ارزش و اهمیت این کتاب را درک کنیم.

  تقریباً همه‌ی لغات فارسی و نام شهرها و روستاها و کلمات علمی و اشخاص بزرگ و حتّی لغات عربی را می‌توان در لغتنامه‌ی دهخدا یافت. هر کلمه‌ای، معنا، موارد کاربرد، طرز تلفّظِ صحیح، همراه با اشعار و اطّلاعات دیگر آمده است. لغتنامه‌ی دهخدا در واقع یک دایرة المعارف است.

  دهخدا برای نوشتن این لغتنامه، شب و روز به مطالعه و جمع‌آوری اطّلاعات مشغول بود. آن طور که نوشته‌اند، وی چند میلیون یادداشت از روی متون معتبر استادان شعر و نثر فارسی و عربی، لغتنامه‌های چایی و خطّی، کتاب‌های تاریخ و جغرافیا، طب، ریاضی و علوم دیگر فراهم آورده بود. به گفته‌ی خود او و نزدیکانش، هیچ روزی از کارِ تحقیق و یادداشت برداری برای لغتنامه، غفلت نکرد مگر دو روز به خاطرِ درگذشت مادرش و دو روز به خاطر بیماری سختی که دچار شد.

  علّامه دهخدا در یکی از یادداشت‌های پراکنده‌اش برای لغتنامه، می‌نویسد: «همه‌ی لغات فارسی زبانان تاکنون در جایی جمع آوری نشده، هزاران لغت فارسی و غیر فارسی به کار می‌رود که تاکنون کسی آنها را گرد نیاورده و اگر گرد آورده به چاپ نرسانیده است. ما بسیاری از این لغات را به تدریج از حافظه، نقل و سپس آنها را الفبایی کرده‌ایم... و این کار بی هیچ تأخیر و درنگی، بیرون از بیماری چند روزه و دو روز رحلت مادرم رحمهّ‌الله علیها که این شغل تعطیل شد، ادامه یافت و می‌توانم گفت که بسیار شب‌ها نیز در خواب و در بیداری در این کار بودم. چه بارها که در شب از بستر بر می‌خاستم و چراغ روشن می‌کردم و چیز می‌نوشتم. مرا هیچ چیز جز مظلومیت مشرق در مقابل ظالمینِ ستمکار مغربی به تحمّل این رنج سنگین وا نداشت؛ چه برای نان، همه‌ی راه‌ها به روی من باز بود و نام را نیز چون جاودانی نمی‌دیدم، پایبند آن نبودم».

  در میان دانشمندان معاصر ایران، باید علّامه دهخدا را بزرگ‌مرد فرهنگ ایران دانست. او سرشار از عشق به فرهنگ وطن بود و نامی بلند در میان دانشمندان ایرانی داشت و آثار با ارزشی از خود به یادگار گذاشته است.

  منبع : gama.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 11 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید