این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  چشم نوزاد از کی میبینه

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  چشم نوزاد از کی میبینه را از این سایت دریافت کنید.

  چشم نوزاد، از کی می بیند؟

  حرکات غیر متقارن دو چشم و احساس لوچ بودن چشم ها در نوزاد تا ۴ ماهگی غیر طبیعی نیست.

  چشم نوزاد، از کی می بیند؟

  حرکات غیر متقارن دو چشم و احساس لوچ بودن چشم ها در نوزاد تا ۴ ماهگی غیر طبیعی نیست.

  برخلاف شنوایی کودک که در پایان ماه اول زندگی در خارج از رحم کاملاً رشد یافته است، حس بینایی به تدریج و در طول شش تا هشت ماه تکامل می‌یابد و در آن نقطه، او می‌تواند جهان را تقریباً به همان شکلی ببیند که شما می‌بینید.

  تمام کودکان با نزدیک بینی متولد می شوند، این امر بدین معنا است که قادر به تشخیص اجسام دوردست نمی باشند، توانایی دیدن اجسام در دوردست جزو توانایی هایی است که مرور زمان کسب می کنند.

  تکامل دید نوزاد و کودک امری بسیار پیچیده و پیشرفته است که با تکامل چشم ها و مراکز اختصاصی مغزی و تحت فرمان ژنتیکی انجام می شود. چند روز پس از تولد، نوزاد در مقابل نور شدید باید چشمک بزند.

  مردمک نوزاد در تولد در مقابل نور باز و بسته می شود ولی این فعل و انفعال به علت تنگی شدید مردمک ممکن است مورد توجه والدین واقع نگردد. در ۶ هفتگی، نوزاد باید به نگاه والدین توجه کند و دید خودش را متوجه آنها نماید. در ۲ یا ۳ماهگی باید اشیای رنگی را مورد توجه قرار دهد و آنها را لمس کند.

  حرکات غیرمتقارن دو چشم و احساس لوچ بودن چشم ها در نوزاد تا ۴ماهگی غیرطبیعی نیست ولی پس از ۴ماهگی اگر چشم انحراف داشته باشد، قطعا طبیعی نبوده و باید به چشم پزشک متخصص ارجاع شود.

  عدم توجه به والدین در چند هفتگی و مالش شدید چشم ها با دست علایم عدم دید طبیعی در نوزاد است و باید به آن توجه خاص کرده و به چشم پزشک مراجعه کرد. حرکات چرخشی چشم ها (نیستاگموس) که در ۲ماهگی آغاز می شود نیز طبیعی نیست و باید به چشم پزشک مراجعه کرد. در تولد، رنگ قرنیه، عدسی چشم و محیط درونی چشم شفاف است و هرگونه کدورت و سفیدی در این مسیر غیرطبیعی بوده و لازم است نوزاد معاینه دقیق شود.

  رنگ عنبیه نوزادان اکثرا در اثر تشکیل نشدن سلول های رنگینه ای سطحی عنبیه کم رنگ و اکثرا آبی رنگ است که به مرور با تشکیل سلول های رنگینه ای پررنگ می شود. در تولد قطر چشم نوزاد (از جلو به عقب) کوتاه تر از قطر چشم بزرگسالان است. ۱۷۰۳ میلی متر در مقابل ۲۳میلی متر بزرگسالان که باعث دوربینی شدید نوزادان می شود.

  این دوربینی به مرور با بزرگ شدن قطر چشم در کودکی کاهش یافته و ناپدید می شود که می تواند حتی به نزدیک بینی (میوپی) تبدیل شود مسیر خروج اشک از چشم که از کانال هایی به داخل بینی راه دارد، در تولد تکامل یافته ولی ممکن است این مسیر خوب باز نباشد و اشک در چشم باقی بماند ولی به علت ترشح نشدن اشک در چند هفته اول تولد ممکن است به این امر توجه نشود و در ماه های بعد از تولد متوجه آن شویم. والدین می توانند با مالش این مسیر خروجی اشک که از فضای بین چشم و بینی از بالا به پایین به طرف بینی پیش می رود، با مالیدن انگشت یا که از بالا به پایین به باز شدن و به جریان افتادن این مسیر خروجی اشک کمک کنند.

  یک نوزاد نارس با وزن کم (حدود ۱۵۰۰گرم و سن کمتر از ۷ماه جنینی) حتما باید به وسیله چشم پزشک متخصص بررسی شود، به دلیل اینکه تکامل شبکیه تا تولد کامل نیست و تولد زودرس باعث تشکیل بافت ها و عروق غیرطبیعی در سطح شبکیه می شود که نهایتا می تواند به خون ریزی و کنده شدن شبکیه منجر شود. توسط درمان لیزری می توانیم از این گونه عوارض جلوگیری نماییم.

  والدین باید به هر عارضه و هر نوع امر غیرطبیعی در چشم های نوزاد و فرزند خود توجهی خاص و دقیق داشته باشند، چرا که اکثر این عوامل در صورت تشخیص به موقع قابل پیشگیری و حتی درمان است.

  صفر تا ۳ ماهگی

  تا چه فاصله‌ای را می‌بیند؟

  احتمالا شما چند هفته اول زندگی نوزادتان را در بهت و ابهام هستید. خب، او هم همین‌طور است! همه چیزهای اطراف درنظر او مه‌آلود و تار هستند؛ این موضوع به‌دلیل آن است که عصب بینایی، که تصاویر را از چشم به مغز می‌برد، هنوز تکامل کافی را پیدا نکرده و مانند بزرگسالان کار نمی‌کند. همچنین قدرت تشخیص رنگ‌ها برای نوزاد در این سن خیلی کم است. او رنگ‌های مشابه مانند قرمز و نارنجی را یکی می‌بیند ولی می‌تواند سیاه را از سفید تشخیص دهد.

  برای جلب نظر نوزادتان در این سن می‌توانید از تصاویری که الگوهای متضاد سیاه و سفید دارند استفاده کنید. در این زمان نوزاد نمی‌تواند روی اشیایی که خیلی نزدیک یا خیلی دور هستند تمرکز کند. در نهایت به‌دلیل آنکه نی‌نی کوچولوی شما هنوز کاملا یاد نگرفته که عضلات ۲ چشمش را برای تمرکز بر یک شی هماهنگ کند، ممکن است گاهی‌اوقات یکی از چشم‌هایش با دیگری مطابقت نداشته باشد. نترسید! هول هم نکنید! فکر نکنید چشم نوزادتان مشکلی دارد!

  این موضوع تا ۴ ماهگی خودبه‌خود برطرف می‌شود. خوشبختانه یک منطقه وجود دارد که کودک در این سن، اشیای واقع در آن منطقه را واضح می‌بیند: فاصله بین ۲۰ تا ۴۰ سانتی از خودش. یعنی تقریبا همان فاصله‌ای که وقتی نوزادتان را در آغوش می‌گیرید یا به او شیر می‌دهید با صورت شما دارد. وقتی شما او را در آغوش می‌گیرید می‌تواند اجزای صورت شما را به وضوح ببیند. بهتر است یک آینه در تخت کوچک او آویزان کنید تا بتواند صورت خودش را هم ببیند!

  ۴ تا ۶ ماهگی

  حالا می‌تواند جغجغه را بردارد

  در این زمان دید نوزاد شما به‌طور شگفت‌آوری دچار تحول می‌شود. چشم‌های او تکامل می‌یابند و به او کمک می‌کنند تا دنیا را رنگی ببیند. همچنین عصب بینایی او به حدی تکامل یافته که می‌تواند تصاویر را با تمام جزئیات به مغز برساند.

  یک کار هیجان‌انگیز دیگر که کودک در این دوره یاد می‌گیرد آن است که تصاویر به دست آمده از هر چشم را کنار چشم دیگر می‌گذارد و به اصطلاح آن‌ها را با هم جوش می‌دهد. این کار باعث می‌شود تا او بتواند مفهوم عمق را بفهمد و دنیا را ۳بعدی تماشا کند.

  حواس‌‌تان باشد اگر هنوز یکی از چشم‌های او با دیگری تطابق ندارد، حتما به پزشک مراجعه کنید. این موضوع ممکن است نشانه مشکلاتی در دید کودک باشد.همچنان که توان کودک برای تمرکز بر اشیا بیشتر می‌شود، میدان دید او هم گسترش می‌یابد.

  حالا او می‌تواند جغجغه را بردارد و با دقت به آن خیره شود. او همچنین می‌تواند عروسک خرسی را که برادرش در دست دارد، از آن طرف اتاق رصد کند و برای به دست آوردن عروسک گریه و زاری راه بیندازد! همه توانایی‌های کوچولوی شما همین نیست! اگر انگشت‌تان را نزدیک صورت او ببرید و به آرامی تکان دهید، او مسیر آن را دنبال می‌کند. این به آن دلیل است که نوزاد شما توان «دنبال کردن اشیا» را هم کسب کرده است.

  منبع مطلب : niniban.com

  بینایی نوزاد

  مراحل رشد بینایی و قوه بصری در نوزادان به صورت هفتگی در این مطلب آمده است. نوزاد از چه زمانی می تواند ما را واضح ببیند؟ - از بدو تولد تا دو سالگی - کیدمام

  صفحه نخست

  از بدو تولد تا دو سالگی

  نوزاد از چه زمانی می تواند ما را واضح ببیند؟

  نوزاد از چه زمانی می تواند ما را واضح ببیند؟

  از زمانی که نوزاد شما به دنیا می آید قدرت دید او در حال رشد خواهد بود.

  این تغییرات از زمان تولد شدید و سریع اتفاق می افتد و سیر مشخصی را برای تکامل بینایی طی می کند.

  کیدمام در این مطلب شما به صورت هفته به هفته و ماهانه در خصوص تکامل دید نوزادتان راهنمایی می کند.

  اولین چشمک های نوزاد

  زمانی که نوزاد متولد شد رشد بینایی او هم آغاز می شود  و چشمک زدن اولین نشانه این رشد است.

  در زمان تولد، چشم نوزاد دارای بینایی ۴۰۰/۲۰ است، اما رشد تا سطح کاملا بالغ و رسیدن به ۲۰/۲۰ در سنین ۳ الی ۵ سالگی محقق خواهد شد.

  این رشد سریع نشان می دهد که ماه های اول برای رشد بصری او روزهای بسیار مهمی هستند.

  هفته ۱: دید تار

  در هفته اول، نوزاد تنها می تواند اشیاء را تا حدود در ۲۵ سانتی متری صورت خود ببیند، یعنی حدود فاصله چهره او تا شما در حال شیر خوردن.

  نوزادان معمولاً فقط چند ثانیه به شما نگاه می کنند.

  برای تشویق رشد بصری در هر دو چشم، سعی کنید برای تغذیه به طور مستمر از هر دو سینه به او شیر بدهید.

  به این ترتیب، هر دو چشم به صورت یکسان در برابر چهره شما ظاهر شده و برای دیدن تحریک می شوند.

  نگران نباشید که وقتی با او صحبت می کنید بیش از حد به او نزدیک شده و با او رو در رو می شوید.

  هفته ۱: همه چیز سیاه و سفید است

  درست بعد از تولد، کودک شما همه چیز را سیاه و سفید، با سایه خاکستری مشاهده می کند.

  با گذشت چند ماه، به آهستگی دید رنگی کودک شروع به رشد خواهد کرد.

  به همین دلیل، کودک دوست دارد روی رنگ های متضاد با الگوهای هندسی مشخص، تمرکز کند.

  دید رنگی کودک در حدود ۴ ماهگی به سطح خوبی از رشد می رسد.

  پدر و مادر دوست دارند تزئین اتاق کودک را با انبوهی از رنگ های مختلف انجام دهند.

  اما در واقع، این به طور طبیعی یک محرک برای دید رنگی کودک شما نخواهد بود.

  سیاه و سفید، همراه با رنگ های اصلی مانند قرمز، نارنجی، زرد و آبی، بسیار تحریک کننده تر هستند.

  این قانون برای اسباب بازی های کودک نیز صدق می کند.

  هفته دوم: شروع تشخیص

  طی ۲ هفته کودک می تواند شروع به تشخیص چهره والدین خود کند.

  او چندین ثانیه روی شما تمرکز می کند و شما هم باید با لبخند به این بازی او پاسخ دهید.

  فقط به یاد داشته باشید که در میدان دید او قرار بگیرید، چشم اندازی که هنوز همان ۲۵ سانتی متر است.

  این زمانی است که تمام علقه ها بین شما و فرزندتان در حال شکل گرفتن است.

  هفته ۳: مکث کردن و خیره شدن

  در این مرحله، کودک شما ممکن است چهره شما را تشخیص دهد.

  اما با اینکه او هنوز هم می تواند فقط تا ۲۵ سانتی متری مقابلش را ببیند، با این حال، توجه او ممکن است طولانی تر شده باشد.

  تا کنون، کودک شما فقط ۳ الی ۴ ثانیه به صورت شما خیره می شد، اما در حال حاضر او تا ۱۰ ثانیه نگاهش به شما را ادامه می دهد.

  با وجود اینکه ممکن است اینگونه به نظر نرسد، اما بینایی و چشمهای کودک با سرعت در حال تغییر هستند.

  با گفتگو و انجام کارهای خنده دار و لبخند زدن نزدیک به چهره او، دید نوزاد را تحریک کنید.

  با قرار دادن اسباب بازی های پررنگ در جلوی او، او را به بازی تشویق کنید.

  هفته ۴: دیدن اشیاء هنگام راه بردن او

  کودک می تواند در حین جابجا شدن توسط شما، چیزهایی که در اطرافش وجود دارد را ببیند.

  اما او این کار را با چرخاندن سرش انجام می دهد و قادر نخواهد بود تا حدود ۲ الی ۴ ماهگی فقط چشم خود را حرکت دهد.

  تغییرات ماهانه

  مهم است که به یاد داشته باشیم که هر کودک با سرعت خودش رشد می کند.

  در زیر کلیه دستورالعمل های کلی را که توسط متخصصین و چشم پزشکان اطفال ارائه شده ذکر کرده ایم تا اطمینان حاصل کنید که کودک شما با سرعت طبیعی در حال رشد است.

  پزشکان نقاط عطف زیر را در زمینه دید کودک شما رصد می کنند تا مطمئن شوند که رشد بصری وی در مسیر درست قرار دارد.

  از آنجا که بچه ها به گونه ها و سرعت های متفاوتی رشد می کنند، ممکن است متوجه شوید که برخی از ماه ها و علائم همپوشانی دارند که البته اشکالی ندارد.

  علائم در ۱ ماهگی نوزاد:

  – چشمهای خود را به سوی منابع نور بر می گرداند.

  – اشیاء را به صورت افقی و حول محور وسطشان (به خصوص چهره) دنبال می کند.

  – تماس چشمی برقرار کرده و روی مراقبش تمرکز می کند.

  در ۱ ماهگی، چشم های کودک خیلی به نور حساس نیستند.

  لذا هنگام خواب او نگران روشن یا خاموش کردن چراغها نباشید.

  این کار بر توانایی خواب او تاثیر نمی گذارد.

  علائم در دو تا سه ماهگی نوزاد :

  – یک شئ را به صورت عمودی و دایره ای دنبال می کند.

  – چهره ها را تشخیص می دهد.

  – مستقل از سر، شروع به حرکت چشم می کند.

  – حساسیت به نور در او افزایش می یابد.

  – دست یا پاها را در واکنش به دیدن اشیاء تکان می دهد.

  – توسط جاذبه های بصری به راحتی توجهش جلب می شود.

  – تماس های مشتاقانه چشمی را برای مدت زمان بیشتری برقرار می کند.

  اکنون زمان خرید و قرار دادن یک شیء متحرک بر روی گهواره اوست.

  کودک لم دادن به پشت و خیره شدن به اشیاء متحرک را دوست دارد.

  در این سن، کودک هنگام مطالعه، آواز خواندن و صحبت شما به حرکات لب های شما نگاه می کند.

  همچنین بخوانید: نکات مهم نورپردازی در اتاق نوزاد

  علائم بینایی در ۳ تا ۶ ماهگی نوزاد :

  – به دست و پاهای خود نیز همانند اسباب بازی ها کنجکاو می شود.

  منبع مطلب : kidmam.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 1 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید