این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  چگونه میتوانیم خود را برای ظهور امام زمان آماده کنیم

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  چگونه میتوانیم خود را برای ظهور امام زمان آماده کنیم را از این سایت دریافت کنید.

  چگونه خود را برای ظهور آماده کنیم و وظایف منتظران ظهور چیست؟ – موسسه معارف امامت اهلبیت

  چگونه خود را برای ظهور آماده کنیم و وظایف منتظران ظهور چیست؟

  سپتامبر 28, 2020

  تصويربزرگ, شبهات ارسالی, شبهات امامت, شبهات مهدویت, مهدویت, ویژه‌نامه‌ها

  چگونه خود را برای ظهور آماده کنیم و وظایف منتظران ظهور چیست؟

  این سؤال، بسیار مهم و در واقع سؤال همه شیعیان و محبین اهل ‌بیت می‌باشد. به نظر می‌رسد اگر ما وظیفه خود را در زمان و دوران انتظار بدانیم و بدان وظایف عمل کنیم، در واقع خود را برای زمان ظهور آماده کرده‌‌ایم.

  آمادگی برای ظهور مستلزم انتظاری صحیح و شایسته است.

  در این پاسخ به صورت کلی و مختصر برخی وظایف منتظران حضرت را بیان می‌کنیم:

  ۱. شناخت

  یکی از ویژگی‌های شخص منتظر، شناخت و معرفت به امام ‌زمان است، البته منظور فقط یادگیری القاب، تاریخ ولادت، غیبت و… نیست. بلکه معرفت‌داشتن به ویژگی‌ها و ابعاد وجودی حضرت، اندیشیدن در کلمات و اوامر حضرت، تأمل در حکمت نام‌ها، نشانه‌ها، علائم ظهور، شگفتی ولادت و حیات او، همچنین دانستن سبب و حکمت غیبت پررمز و راز حضرت. به‌یقین وقتی انسان معرفت به این موارد پیدا کرد و اهداف و آرمان‌های او را فهمید، خود را برای عملی‌کردن اهداف امام ‌زمان آماده می‌سازد، خشنودی او را به خشنودی خودش ترجیح می‌دهد و سعی می‌کند سرباز خوبی برای آن حضرت باشد.

  از رسول‌ اکرم حکایت شده:

  من مات و هو لایعرف امامَهُ ماتَ میتةً جاهلیةً

  کسی که بمیرد و امام‌ زمانش را نشناسد به مرگ جاهلیت مرده است.[۱]

  راه‌های شناخت امام‌ زمان

  از جمله راه‌های شناخت امام ‌زمان عبارتند از:

  الف. معرفت علمی: تلاش برای آگاهی بیشتر از حضرت یا از طریق شنیدن از علما و یا مطالعه کتاب‌هایی که در این زمینه نوشته شده است؛ کتاب‌هایی مانند: مکیال‌المکارم تألیف مرحوم آیت‌الله سید محمدتقی موسوی اصفهانی که طبق گفته ایشان این کتاب به فرمان خود امام‌ زمان نوشته شده است. این کتاب یک دوره امام‌شناسی است که به فارسی نیز ترجمه شده است.[۲] ب. معرفت قلبی و روحی: شناخت و معرفت به وسیله ارتباط روحی و معنوی با دعا و توسل است؛ همان‌طور که در زیارت جامعه عرض می‌کند: «خدایا از تو می‌خواهم که مرا از آشنایان به امامان و به حق و حقوق آنان قرار دهی!».[۳]

  ۲. اطاعت

  اگر چه امام‌ زمان غایب است ولی اراده و فرمانش در میان همه خلایق جاری است. دستوراتش را باید شناخت و فرمان‌هایش را باید اطاعت کرد.

  از امام‌ صادق علیه‌السلام حکایت شده که می‌فرماید:

  «خوشا به حال شیعیان قائم آنان که در دوران غیبت او چشم انتظار اویند و در دوران ظهورش سرسپردگان اوامر او».[۴] سؤالی که در اینجا مطرح است، اینکه چگونه اوامر و دستورات امام ‌زمان را در زمان غیبت ایشان بدانیم و به آنها عمل کنیم.

  در جواب این سؤال باید گفت، اگرچه در خصوص امام ‌زمان ارتباط ظاهری بین امام و مردم وجود ندارد، ولی در هیچ‌یک از دو غیبت صغرا و کبرا، پیوند امام با مردم به‌طور کلی قطع و گسسته نبوده است؛ زیرا در هر دو غیبت، امر سفارت و نیابت وجود داشته و از طریق نایبان، پیوند امام با مردم برقرار بوده و هست؛ در زمان غیبت صغرا نیابت نایبان خاص و در زمان غیبت کبرا نیابت نایبان عام.

  در زمان غیبت کبرا با توجه به شرایط و ضوابطی که در روایات مطرح است، اطاعت فقهای جامع‌الشرایط، لازم و در ردیف اطاعت از امام ‌زمان می‌‌باشد و مخالفت با او که نایب عام امام است، مخالفت با امام و مخالفت با امام، مخالفت با خداوند می‌باشد.

  امام عصر در نامه‌ای به نایب خاص خود می‌فرماید:

  «و امّا الحوادث الواقعه فارجعوا فیها إلی روات حدیثنا فانهم حجتی علیکم و انا حجة الله؛ اما آنچه سؤال کرده‌ای خدا تو را هدایت کند و ثابت قدم نماید… اما حوادثی که پیش می‌آید به راویان حدیث ما مراجعه کنید؛ زیرا آنها حجت و نمایندگان من بر شما و من حجت خدا بر شما هستم…».[۵]

  ۳. انتظار

  انسان منتظر، انسانی کوشا، جهادگر و مبارز است که در مسیر اقامه توحید و استقرار ولایت از نثار هر چه دارد دریغ نمی‌ورزد.

  چنان‌چه از امام علی علیه‌السلام نقل شده:

  «کسی که چشم انتظار حاکمیت ما باشد، مانند مجاهدی است که در راه خدا به خون خویش غلتیده باشد».[۶]

  ۴. خدمت‌گذاری به امام عصر

  از امام‌صادق علیه‌السلام نقل شده که می‌فرمایند: «اگر دوران او را درک می‌کردم همه روزهای زندگیم را در خدمت به او می‌گذراندم».[۷] وقتی پیامبران و امامان در خدمت به امام ‌زمان پیشتاز هستند؛ وقتی امام ‌صادق علیه‌السلام آرزوی خدمت به ایشان را دارد و حضرت‌ عیسی علیه‌السلام از آسمان فرود می‌آید تا او را یاری کند، شیعیان نیز باید به تبعیت آنها خود را برای انجام این مهم آماده کنند.

  بی‌تردید خادمین دوران ظهور، همان خادمین دوران غیبت‌اند. آنها که پس از ظهور شایستگی خدمت می‌یابند، همان‌هایی هستند که در دوران غیبت، بر خدمت به امام و امت امام همت گماشته‌اند و اهداف امام را سرلوحه زندگی خود قرار داده‌اند.

  در آخر به صورت فهرست‌وار به برخی وظایف منتظران اشاره می‌شود:

  اول، تحصیل شناخت صفت و آداب و ویژگی‌های امام عصر؛

  دوم، رعایت ادب نسبت به یاد او؛

  سوم، ایجاد محبت او به‌طور خاص در خود؛

  چهارم، محبوب‌نمودن او در میان مردم؛

  پنجم، انتظار فرج و ظهور آن حضرت؛

  ششم، اظهار اشتیاق به دیدار آن بزرگوار؛

  هفتم، ذکر مناقب و فضایل آن حضرت؛

  هشتم، اندوهگین‌بودن از فراق آن حضرت؛

  نهم، حضور در مجالس فضایل و مناقب آن حضرت؛

  دهم، تشکیل مجالس ذکر مناقب و فضایل آن حضرت؛

  یازدهم و دوازدهم، سرودن و خواندن شعر در فضایل و مناقب آن حضرت؛

  سیزدهم: ایستادن، هنگام یاد شدن نام یا القاب آن حضرت؛

  چهاردهم، پانزدهم و شانزدهم: گریستن و گریانیدن و خود را به گریه‌کنندگان شبیه‌نمودن در فراق آن حضرت؛

  هفدهم، درخواست معرفت امام‌ عصر از خداوند؛

  هجدهم، تداوم درخواست معرفت آن حضرت؛

  نوزدهم، مداومت به خواندن دعای غریق (یاالله و یارحمن و یارحیم یا مقلب‌القلوب ثبت قلوبی علی دینک)؛

  منبع : n313.ir

  سایت جهانی کربلا

  چگونه میتوانیم برای ظهور امام زمان(عج) آماده شویم؟

  اين سوال بسيار مهم و در واقع سوال همه ي شيعيان و محبين اهل بيت مي باشد . به نظر مي رسد اگر ما وظيفه ي خود را در زمان و دوران انتظار بدانيم و بدان وظايف عمل كنيم در واقع خود را براي زمان ظهور آماده كرده ايم .

  «آمادگي براي ظهور مستلزم انتظاري خوب و شايسته است.»

  1. شناخت: يكي از ويژگي هاي منتظر ، شناخت و معرفت به امام زمان است نه فقط يادگيري نام ها و القاب و تاريخ ولادت و غيبت ؛ بلكه معرفت داشتن به ويژگي ها و ابعاد وجودي حضرت و انديشيدن در كلمات و اوامر حضرت و تأمل در حكمت نام ها و نشانه ها و علائم ظهور و شگفتي ولادت و حيات او ، همچنين دانستن سبب و حكمت غيبت پر رمز و راز حضرت كه به يقين وقتي انسان معرفت به اين موارد پيدا كرده و اهداف و آرمان هاي او را فهميد خود را براي عملي كردن اهداف امام زمان آماده مي سازد و خشنودي او را به خشنودي خودش ترجيح مي دهد و سعي مي كند سرباز خوبي براي آن حضرت باشد.

  از رسول اكرم (ص) حكايت شده:

  «من مات و هو لا يعرف امامَهُ ماتَ ميتة جاهلية» ؛

  «كسي كه بميرد و امام زمانش را نشناسد به مرگ جاهليت مرده است.»

  * راه هاي شناخت امام زمان :

  از جمله راه هاي شناخت امام زمان عبارتند از : 1. تلاش براي آگاهي بيشتر از حضرت يا از طريق شنيدن از بزرگان و يا مطالعه ي كتاب هايي كه دراين زمينه نوشته شده است ، مانند كتاب مكيال المكارم كه مرحوم آيت الله سيد محمد تقي موسوي اصفهاني تاليف كرده اند و طبق گفته نويسنده به فرمان خود امام زمان (عج) نوشته شده است اين كتاب يك دوره امام شناسي كه ترجمه فارسي هم شده است .

  2. راه دوم بوسيله ارتباط روحي و معنوي با دعا و توسل است: همانطور كه در زيارت جامعه مي فرمايد : «خدايا از تو مي خواهم كه مرا از آشنايان به امامان و به حق و حقوق آنان قرار دهي!»

  راه اول : راه معرفت علمي است ولي راه دوم: راه شناخت قلبي و روحي است.

  2. اطاعت: اگر چه امام زمان غايب است ولي اراده و فرمانش در ميان همه ي خلايق جاري است . دستوراتش را بايد شناخت و فرمان هايش را بايد اطاعت كرد.

  از امام صادق (ع) حكايت شده كه مي فرمايد : خوشا به حال شيعيان مهدي قائم(ع) آنان كه در دوران غيبت او چشم انتظار ظهور اويند و در دوران ظهورش سرسپردگان اوامر او.» حال سوال اين است چگونه اوامر و دستورات امام زمان (عج) را در زمان غيبت ايشان بدانيم و به آنها عمل كنيم؟

  در جواب اين سوال بايد گفت كه اگر چه در خصوص امام زمان ارتباط محسوس بين امام و مردم وجود ندارد ولي در هيچ يك از دو غيبت صغري و كبري امام زمان ، پيوند امام با مردم به طور كلي قطع و گسسته نشده است زيرا در هر دو غيبت ، امر سفارت و نيابت وجود داشته و دارد و از طريق نايبان ، پيوند امام با مردم برقرار بوده و هست . در زمان غيبت صغري نيابت نايبان خاص بوده و در زمان غيبت كبري نيابت نايبان حضرت عام مي باشد كه با توجه به شرايط و ضوابطي كه مطرح مي كنند اطاعت فقهاء جامع الشرايط لازم و در رديف اطاعت از امام زمان مي باشد . و مخالفت با فقيه جامع الشرايط كه نايب امام است ، مخالفت با امام ، و مخالفت با امام ، مخالفت با خداوند مي باشد.

  * توقيع حضرت ولي عصر (عج) :

  سوالاتي كه براي مردم حاصل شده بود و براي خودش نيز «اسحاق بن يعقوب » مشكل بود در ذيل نامه اي به وسيلة نايب دوم ، يعني محمد بن عثمان عمري به محضر حضرت مهدي (عج) فرستاد و پاسخ آنها را طلبيد از جمله ي آن مسائل اين بود كه مردم در عصر غيبت در حوادث واقعه به چه كسي مراجعه كنند؟ حضرت پاسخ فرمودند: «... و اما الحوادث الواقعه فارجعوا فيها إلي روات حديثنا فانهم حجتي عليكم و انا حجة الله» ؛ « اما آنچه سوال كرده اي خدا تو را هدايت كند و ثابت قدم نمايد... اما حوادثي كه پيش مي آيد به راويان حديث ما مراجعه كنيد زيرا آنها حجت و نمايندگان من هستند بر شما و من حجت خدا بر شما...» از اين حديث استفاده مي شود كه اطاعت از ائمه ي قبل ، عين اطاعت از امام زمان است چون فقها با توجه به قرآن كريم و قول ائمه احكام شرعي را بيان مي كنند.

  3. انتظار : انسان منتظر نفس اماره را كنترل و شيطان را از خود دور مي كند و خود را جهت استقبال از آقا امام زمان (عج) مهيا مي كند. جهت استقبال از او لوح دل را از آلودگي ها و گناهان مي شويد و خانه دل را به ياد خدا و با صفات حميده و پسنديده ي انساني زينت مي دهد و الا امام زمان (عج) كه به هر جايي پا نمي گذارند . نمي توان يك گوشه ي دل را از محبت دنيا پر كرد گوشه ي ديگر گناهان و... بعد به آقا بگوييم بيا بيا كه سوختم ، ز هجر روي ماه تو ؟ چگونه سوخته است انساني كه خود را براي ظهور آماده نكرده است.

  آيينه شو ، جمال پري طلعتان طلب

  جاروب زن به خانه سپس ميهمان طلب

  4. خدمت گذاري به حضرت : از امام صادق (ع) نقل شده كه مي فرمايند: «اگر دوران او را درك مي كردم همه ي روزهاي زندگيم را در خدمت به او مي گذراندم.»

  وقتي پيامبران و امامان در خدمت به امام زمان پيشتاز هستند وقتي امام صادق (ع) آرزوي خدمت به ايشان را دارد و حضرت عيسي (ع) از آسمان فرود مي آيد تا او را ياري كند وظيفه ي شيعيان منتظر در خدمت به ساحت مقدس او چقدر است؟

  بي ترديد خادمين دوران ظهور ، همان خادمين دوران غيبت اند.

  آنها كه پس از ظهور شايستگي خدمت مي يابند، همان هايي هستند كه در دوران غيبت ، بر خدمت به امام و امت امام همت گماشته اند و اهداف امام را سرلوحه ي زندگي خود قرار داده اند.

  * برخي ديگر از تكاليف و وظايف منتظران حضرت:

  5. محبت به امام زمان (عج) : پيامبر اكرم : «خداوند را دوست بداريد به جهت آنچه از نعمت هاي خويش به شما مي دهد و مرا به جهت دوستي خداي عزوجل دوست بداريد و اهل بيتم را به خاطر دوستي من دوست بداريد.»

  6. اظهار اشتياق به ديدار آن بزرگوار : نيك بودن اشتياق به آن حضرت ، امر واضح و روشني است زيرا اين از لوازم محبت است .

  7. اندوهگين بودن مؤمن از فراق آن حضرت : اينكه مؤمن از فراق و دور ماندن از حضرت اندوهگين باشد از نشانه هاي دوستي و اشتياق به حضرت است.

  8. حضور در مجالس فضايل و مناقب آن حضرت كه از مصاديق «فَاسْتَبِقُوالْخَيْرَاتِ» است .

  9. سرودن و خواندن شعر در فضايل آن حضرت : امام صادق (ع): «هر كس درباره ي ما يك بيت شعر بگويد خداوند براي او خانه اي در بهشت خواهد ساخت.»

  منبع : karballa.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 8 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید