;
  در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  چگونه می توانیم بدون استفاده از قطب نما در یک صبح افتابی چهار جهت اصلی را بیابیم

  1 بازدید

  چگونه می توانیم بدون استفاده از قطب نما در یک صبح افتابی چهار جهت اصلی را بیابیم را از سایت پشتوک دریافت کنید.

  چگونه بدون قطب نما جهت یابی کنیم؟

  آموزش کامل و دقیق روش های جهت یابی در طبیعت بدون قطب نما

  آموزش کامل و دقیق روش های جهت یابی در طبیعت بدون قطب نما

  آموزش کامل جهت یابی در طبیعت با ترفندهای فوق العاده

  در قدیم برای جهت یابی و پیدا کردن مقصد از ستارگان و عناصر طبیعی استفاده می کردند . اما امروزه با پیشرفت علم برای جهت یابی از قطب نما یا جی پی اس های پیشرفته استفاده می کنند . شما می توانید برای جهت یابی در طبیعت دهها راه و روش مختلف را بدون در دست داشتن قطب نما امتحان کنید . در این بخش از نمناک شما را با ساده ترین راههای جهت یابی در طبیعت با وسایل ساده و در دسترس آشنا خواهیم نمود.

  روش های جهت یابی در طبیعت

  برای جهت یابی باید با جهت های جغرافیایی آشنا باشیم . با دانستن این که مقصد شما ، جاده و یا نزدیک ترین روستا در کدام سمت قرار دارد، جهت مورد نظرتان را نسبت به موقعیتی که در آن قراردارید ، بیابید. با جهات جغرافیایی آشنا شوید:

  اگر رو به شمال ( North ) بایستید، پشت سرجنوب ( South ) ، سمت راست مشرق ( East ) و سمت چپ ( West ) مغرب است .

  اینها چهار جهت اصلی هستند.بین هر دو جهت اصلی، نیز یک جهت فرعی هست. مثلا بین دو جهت شمال و شرق، شمال شرقی می شود.

  جهت یابی با سایه

  جهت یابی در طبیعت بوسیله ستارگان

  برای یافتن راه بوسیله ستاره ها:

  در یک شبی که آسمان صاف و به دور از آلودگی های نوری ستاره قطبی را بیبید، ستاره قطبی می تواند راهنمای خوبی برای ما باشد.

  راه اول:

  در آسمان صورت فلکی دب اکبر یا خرس بزرگ را بیابید . برای یافتن ستاره قطبی فاصله دو ستاره نوک صورت فلکی را 5 برابر کنید و ادامه دهید تا به ستاره قطبی برسید.

  اولین ستاره صورت فلکی دب اصغر(خرس کوچک) ستاره قطبی است.

  راه دوم:

  راه سوم :

  خوشه پروین:ده تا پانزده ستاره، به شکل خوشه انگورهستند که در یک جا جمع هستند و از شرق به طرف غرب در حرکت اند، اما دُمِ آن ها به سمت مشرق است.

  راه چهارم :

  ستارگان بادبادکی:هفت -هشت ستاره در آسمان به شکل بادبادک یا علامت سوال هستند که از شرق به غرب حرکت می کنند اما دنباله بادبادکی سمت جنوب را نشان می دهد.

  راه پنجم :

  کهکشان راه شیری توده عظیمی از انبوه ستارگان هستند که از شمال شرقی به جنوب غربی امتداد یافته اند. این راه در جنوب غربی پهن تر و در شمال شرقی این راه باریک است. با نزدیک شدن به آخر شب ، قسمت پهن راه شیری به طرف مغرب انحراف می یابد.

  جهت یابی در طبیعت به کمک ماه

  روش اول:

  روش دوم:

  قطب نمای ساده برای جهت یابی در طبیعت

  برای جهت یابی در طبیعت قبله را پیدا کنید

  پیدا کردن جهت ها در کشورهای اسلامی راحت تر است زیرا بسیاری از سازه ها مثل محراب مساجد یا قبرستان ها و… در پیدا کردن جهت ها به ما کمکمان می کنند.

  شما می توانید با توجه به محراب امامزاده جهت جنوب غربی را که قبله می شود ، به راحتی پیدا کنید.

  باید بدانید که مسلمانان مرده را در قبر روی دست راست به سمت قبله میخوابانند پس برای پیدا کردن جهت وقتی بالای سنگ قبر بایستید، سمت چپ شما قبله یعنی حدودا جنوب غربی می شود.

   جهت یابی با ساعت

  جهت یابی در طبیعت به کمک خورشید

  در استوا و در سایر مناطق در اوائل بهار و پائیز خورشید از شرق طلوع و در غرب غروب می کند اما در فصول دیگر این محل طلوع و غروب خورشید نسبت به شرق و غرب مقداری انحراف دارد .

  در زمستان جنوبی تر از شرق و غرب می شود و در تابستان شمالی تر از شرق و غرب می شود.

  محل طلوع و غروب خورشید در اوایل تابستان و زمستان با محل دقیق شرق و غرب 5/23 درجه اختلاف دارد که این اختلاف به دلیل اختلاف مداری زمین با همین زاویه است.

  جهت یابی در طبیعت به کمک سایه

  برای جهت یابی می توانید از سایه اجسام کمک بگیرید .

  جهت یابی در طبیعت به کمک ساعت مچی

  ساخت قطب نمای طبیعت (سنجاق مغناطیسی)

  جهت یابی با ماه

  جهت یابی با کمک لانه مورچه ها

  شاید برایتان جالب باشد که بدانید مورچه ها خاک لانه خود را به سمت شرق می ریزند تا هنگام روز مانند سایه بان برایشان باشد و هنگام روز راحت تر کار خود را انجام دهند. با شناختن شرق جهات دیگر را نیز به راحتی می توانید تشخیص دهید.

  جهت یابی در طبیعت با مسیر حرکت رودخانه ها

  بسیاری از رودها و نهرها در نیم کره شمالی زمین رو به جنوب و به سمت استوا در حرکت هستند اما همیشه اینگونه نیست مثلاً رود نیل به سوی شمال جریان دارد .

  جهت یابی با تنه بریده شده درخت

  شما می توانید به کمک حلقه های سنی درخت، جهت یابی کنید.

  جهت یابی در طبیعت به وسیله برف و ماسه بیابان

  در هوای برفی، آن طرف از اجسام که برف بیشتری در آن جمع شده است شمال را نشان می دهد. این روش زمانی صحیح است که جمع شدن برف بیشتر در یک نقطه در اثر توپوگرافی (پستی ها و بلندی های سطح) زمین نباشد .

  انواع مختلف تلماسه ها در بیابان ها وجود دارند که شکل آن ها جهت باد غالب را نمایان می سازد.

  جهت یابی در طبیعت به وسیله باد

  جهت یابی با مورچه

  توصیه مهم در جهت یابی در طبیعت

  منبع مطلب : namnak.com

  مدیر محترم سایت namnak.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  بهترین روش های جهت یابی بدون قطب نما

  جهت یابی بدون قطب نما یکی از مهم ترین مواردی می باشد که برای هر نوع سفر باید به آن توجه ویژه داشت چون داشتن اطلاعات جزئی در این زمینه می تواند براحتی جان شما را در سفر نجات دهد. جهت یابی بدون قطب نما به شیوه های مختلفی انجام میشود، از جمله جهت یابی با ساعت، جهت یابی با خورشید و غیره که در ادامه هر کدام را شرح خواهیم داد. برای داشتن سفرهای بدون خطر گم شدن در طبیعت و آشنایی با جهت یابی بدون قطب نما، در ادامه با وبلاگ اقامت ۲۴ همراه باشید.

  مقاله مرتبط : “اگر در طبیعت گم شدیم چه کنیم؟”

  مقاله مرتبط : “لیست اقدامات مهم در طبیعت گردی”

   جهت یابی بدون قطب نما

  کاربرد جهت یابی بدون قطب نما

  شاید برایتان سوال پیش بیاید، در دنیایی که به راحتی با جی پی اس یا قطب نما می توان در هر گوشه از این کره ی خاکی جهت یابی کرد، دیگر چه نیازی به جهت یابی بدون استفاده از قطب نماست و ممکن است این روش ها را غیر ضروری بدانید. واقعیت این است که برای هر یک از ما در زندگی ممکن است شرایطی پیش بیاید که در دل طبیعت به قطب نما و جی پی اس دسترسی نداشته باشیم و به زبان ساده تر، در کویر، کوه یا طبیعت گم شده باشیم! به نظرتان در این شرایط چاره چیست؟ می توان دست روی دست گذاشت؟ قطعا جواب منفی خواهد بود. هیچ چیز به اندازه ی دانش جهت یابی بدون قطب نما نمی تواند لبخند را در چنین شرایطی بر لبانتان بنشاند و روزنه ای امیدی برایتان باز کند.

  جهت یابی در روز

  جهت یابی در روز و شب با هم فرق دارد و با توجه به شرایط موجود در طبیعت باید روش مناسبی را انتخاب کرد. جهت یابی در روز با کمک نور و روشنایی خورشید انجام می شود که عبارتند از:

   جهت یابی بدون قطب نما

  جهت یابی با ساعت یعنی ساعت مچی که همیشه همراهتان بوده و قرار ملاقات و برنامه کاری تان را با آن تنظیم می کنید، روزی وسیله ی نجات جانتان خواهد بود. برای جهت یابی با ساعت در مرحله ی اول باید ساعت را به گونه ای مقابل چشمتان قرار دهید که عقربه ی ساعت شمار هم ردیف با خورشید باشد. در مرحله بعد باید بتوانید نیمساز زاویه ی تشکیل شده بین عقربه ی ساعت شمار و ساعت ۱۲ را بدست آورید. نیمساز این زاویه جهت جنوب را نشان می دهد و به همین راحتی می تواند سایر جهت ها را هم مشخص کنید و مسیر مناسبی را برای ادامه ی راه انتخاب کنید. جهت یابی با ساعت در شرایطی کاربرد دارد که هوا ابری نباشد و بتوانید خورشید را در آسمان مشاهده کنید.

   جهت یابی بدون قطب نما

  به جهت یابی با ساعت مچی در بالا اشاره کردیم، اما در دنیای امروز اغلب افراد ساعت دیجیتال استفاده می کنند و سوال این است که در این شرایط چه راه چاره ای برای جهت یابی وجود دارد؟ اصلا جای نگرانی نیست! چون می توانید یک ساعت عقربه دار رسم کنید و با کمک ساعت نشان داده شده با ساعت دیجیتال، عقربه ها را رسم و با روش جهت یابی با ساعت که در بالا به آن اشاره شد، جهت های جغرافیایی را مشخص کنید.

  جهت یابی با سایه، شیوه ی دیگری برای مشخص شدن جهت های مختلف می باشد که تنها با حضور خورشید در آسمان معنا دارد. برای این کار کافیست قطعه چوب کوچکی را به صورت عمودی در زمین فرو کنید و به سایه ی آن بر روی زمین دقت کنید. انتهای سایه را علامت گذاری کنید و بعد از چند دقیقه مجدد این کار را انجام دهید و بین دو نقطه ی علامت گذاری شده، خط رسم کنید. امتداد خط رسم شده جهت شرق را به شما نشان می دهد و با دانستن یک جهت جغرافیایی، سایر جهات را می توانید در عرض چند ثانیه مشخص کنید. جهت یابی با سایه یکی از راحت ترین شیوه ها در جهت یابی بدون قطب نما می باشد که به وسیله ی خاص و پیچیده و دانش زیادی نیاز ندارد.

  جهت یابی در شب

  جهت یابی در شب شیوه و سبک خاص خودش را دارد و همان طور که از نام آن مشخص است، باید وجود نور خورشید را نادیده گرفت و به سمت استفاده از ماه و ستاره های آسمان متمایل شد. جهت یابی در شب به شیوه های مختلفی انجام میشود که عبارتند از:

   جهت یابی بدون قطب نما

  جهت یابی با ماه یکی دیگر از شیوه های جهت یابی بدون قطب نما می باشد که می توانید با کمک آسمان صاف که هلال ماه در آن دیده شود انجام دهید. نکته ی مهم در این شیوه ی جهت یابی، کامل نبودن ماه می باشد. دو هلال ماه را با خط فرضی به هم وصل کنید و به شکل ایجاد شده با این روش دقت کنید. اگر با اتصال دو نوک هلال ماه شکل P ایجاد شد، باید بدانید که سمت برآمدگی غرب را نشان می دهد. در صورتیکه شکل q ایجاد شد، غرب در جهت برآمدگی تصویر قرار می گیرد. جهت یابی با ماه در شب هایی که ماه کامل می باشد، به شیوه ی جهت یابی با سایه انجام میشود که قبلا به آن اشاره کردیم.

   جهت یابی بدون قطب نما

  جهت یابی با ستاره قطبی نسبت به سایر روش های جهت یابی کمی سخت تر می باشد و باید بتوانید ستاره قطبی را در آسمان پیدا کنید که برای این منظور ابتدا نیاز به دب اکبر و ذات الکرسی دارید. اگر به آسمان صاف در شب نگاه کنید، هفت ستاره که به دنبال هم و به شکل ملاقه قرار گرفته اند را پیدا خواهید کرد که به دب اکبر معروف هستند. فاصله ی دو ستاره در دو نوک دب اکبر را پنج برابر کنید تا به ستاره ی بسیار پر نور به نام ستاره قطبی برسید. اما اگر دب اکبر را نتوانستید پیدا کنید اصلا جای نگرانی نیست. در این شرایط برای جهت یابی با ستاره قطبی باید ستاره های ذات الکرسی یا ام دبلیو (M و W) را پیدا کنید. ستاره ی نوک زاویه ی وسط W را پیدا کنید و فاصله اش از سایر ستاره ی مجموعه را ۵ برابر کنید، باز هم به ستاره ی قطبی خواهید رسید.

  بعد از پیدا کردن ستاره قطبی، می توانید براحتی جهت یابی با ستاره قطبی را انجام دهید، چون ستاره قطبی نشان دهنده ی جهت شمال می باشد. در تصویر زیر با جهت یابی با ستاره قطبی بهتر می توانید آشنا شوید.

  جهت یابی با طبیعت

  طبیعت بزرگترین الگو و راهنما در بسیاری از مسائل علمی و شیوه های زندگی می باشد. کافیست تا کمی در مسائل و مباحث علمی جستجو کنید تا نقش زندگی مورچه ها و کلونی آنها با معماری خارق العاده یا حرکت پرندگان در آسمان و بسیاری از موارد دیگر را در پیشرفت تکنولوژی امروز درک کنید. جهت یابی با طبیعت از جمله کاربردهای طبیعت در زندگی می باشد که می تواند راهگشای بسیاری از مشکلات در طول سفر باشد. روش های جهت یابی در طبیعت شامل موارد زیر می باشد.

   جهت یابی بدون قطب نما

  جهت یابی با لانه مورچه

  وجود هر چیزی در این طبیعت می تواند یک راهنمای بزرگ در بسیاری از کارها باشد، برای مثال شاید برایتان جالب باشد که جهت یابی با لانه مورچه یکی از روش های مناسب برای جهت یابی بدون قطب نما می باشد. تعجب نکنید! جهت یابی با لانه مورچه از آنجا نشأت می گیرد که مورچه ها برای درست کردن لانه، خاک ها را همیشه در جهت شرق میریزند تا از سایه ی خورشید در طول روز استفاده کنند. به همین راحتی جهت شرق تشخیص داده میشود!

   جهت یابی بدون قطب نما

  جهت یابی با تنه درخت

  یکی دیگر از راهنماهای طبیعت برای پیدا کردن جهت جغرافیایی، تنه ی درختان می باشد که افراد زیادی از آن بی خبر هستند. داستان و فلسفه ی پنهان در پشت جهت یابی با تنه درخت، رشد حلقه های تنه ی درخت در جهت جنوب می باشد. به عبارت دیگر، جهتی که حلقه های تنه ی درخت فشرده تر هستند، همیشه شمال را نشان می دهند. برای جهت یابی با تنه ی درخت کافیست به تنه ی درختی که از ریشه درنیامده دقت و براحتی مسیر حرکتتان را پیدا کنید.

  تمام روش های جهت یابی بدون قطب نما، نشان از نظم و قانون پنهان در دل طبیعت دارد…

  منبع : وبلاگ اقامت ۲۴

  منبع مطلب : www.eghamat24.com

  مدیر محترم سایت www.eghamat24.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  سحر 10 ماه قبل
  0

  لطفا

  یلدا 11 ماه قبل
  0

  در یک صبح آفتابی در حیاط مدرسه باید طوری وایسیم که دست راست ما به طرف مشرق و دست چپمان به طرف غرب باشد جلومان شمال و پشتمان جنوب است

  یلدا 11 ماه قبل
  -1

  سلام من یک سوالی داشتم ولی اصلا برام نمیاد شما در روی صفحه یک چیزی که من نوشتم برام آمده و لی انجا جوابش نیست

  0
  یلدا 11 ماه قبل

  سلام من نوشته ای که سرچ کردم برام این پیج آمد و سوالم آمد روی این پیام ولی الان جوابش نیست

  لطفا پیگیری کنید

  با تشکر

  مهدی 11 ماه قبل
  1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید