این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  چگونگی تهیه خشت و آجر و استحکام خانه های خشتی و آجری

  دسته بندی :
  1. پشتوک
  2. مطالب سایت

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  چگونگی تهیه خشت و آجر و استحکام خانه های خشتی و آجری را از سایت نکس اسکرین دریافت کنید.

  چگونگی تهیه خشت و آجر و استحکام خانه های خشتی و آجری (جمع آوری اطلاعات)

  بدست آوردن و جمع آوری اطلاعات درباره چگونگی تهیه خشت و آجر و استحکام خانه های خشتی و آجری می‌تواند باعث پیشرفت در صنایع ساختمانی و استفاده از مصالح مرغوب گردد.

  ستاره » محتوای کمک درسی » پایه چهارم » علوم پایه چهارم » چگونگی تهیه خشت و آجر و استحکام خانه های خشتی و آجری (جمع آوری اطلاعات)

  چگونگی تهیه خشت و آجر و استحکام خانه های خشتی و آجری (جمع آوری اطلاعات)

  بدست آوردن و جمع آوری اطلاعات درباره چگونگی تهیه خشت و آجر و استحکام خانه های خشتی و آجری می‌تواند باعث پیشرفت در صنایع ساختمانی و استفاده از مصالح مرغوب گردد.

  آخرین به روز رسانی: مهر 9, 1400

  ستاره | سرویس محتوای کمک درسی – ساخت سرپناه و خانه یکی از اولین علوم و فنونی بود که بشر توانست به آن دست پیدا کند. استفاده از ابزارها و مواد مختلف برای ساخت خانه، پیشرفت قابل توجهی را در این حوزه به وجود آورد. سنگ، خشت، بلوک‌های سیمانی و امروزه آجر همگی موادی هستند که از آن‌ها برای ایجاد دیوار، سقف و دیگر سازه‌های مورد نیاز استفاده می‌شوند. مطلب زیر شامل جمع آوری اطلاعات درباره چگونگی تهیه خشت و آجر و استحکام خانه های خشتی و آجری به زبان ساده است، همراه ما باشید.

  چگونگی ساخت و تهیه خشت

  ساخت آجرهای خشتی براحتی امکان پذیر بوده و برای سازنده بسیار مقرون به صرفه است. در عین ارزانی و ساده بودن ساخت، آجر خشتی مقاومت و استحکام پایین و قابلیت تخریب پذیری بالایی دارد، نمونه بارز سازه خشتی ارگ بم بود که با وقوع زلزله بم با خاک یکسان شد. اما این آجرهای خشتی چگونه ساخته می‌شوند.

  معمولا خشت را می‌توان در ابعادو اندازه‌های متفاوتی تولید و استفاده کرد، ولی خشتی که بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد در واقع همان شکل مربع به ضلع ۲۰ و به ضخامت ۵ سانتی متر می‌باشد که اگر خشت را نصف نماییم به آن یک نیمه گفته می‌شود.

  برای تولید خشت خام باید ابتدا گل را در قالب ریخته و در برابر نور آفتاب قرار داده شود تا گل خشک شود و خشت به دست آید. حال برای مقاوم کردن خشت در برابر رطوبت باید خشت خام پخته شود که برای پخت باید به کوره‌ی آجر پزی برده شود که در نهایت خشت خام تبدیل به آجر می‌شود.

  برای تهیه خشت روش‌های گوناگونی است که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت:

  خشت خوب از تنگ بستن خاک رس همگن با آب و پس از ورز دادن در ابعاد معمول قالب زده می‌شود.

  خاک رس معدنی نرم شده با شکر سنگ و آب مخلوط شده و خشت تهیه می‌شود.

  خاک رس مرغوب با کاه و خرده سنگ تهیه می‌شود. وجود کاه باعث اتصال دانه‌ های خاک به یکدیگر شده و خرده سنگ مقاومت خشت را زیاد می‌کند تا خشت در زیر بار های فشاری بنا تاب فشاری بیشتر را تحمل کند.

  چنانچه خاک های آوار مرغوب از ساختمان های تخریب شده به دست بیاید، می‌توان از آنهایی که دارای درشت دانه و ریز دانه‌ های سنگی می باشند، خشت مقاومی را به دست آورد.

  در مواردی می توانند به مخلوط خاک رس موی بز اضافه کرده و خشتی مقاوم را به دست آورند که ترک پذیری آن بسیار کم بوده و در مواردی از بین می‌رود.

  خاک رس معدنی نرم با پشم شتر که به صورت تار و پود درهم آمیخته شده به نسبت معلوم مخلوط شده و خشت تهیه می شود.

  در مواردی پوست برنج شلتوک با خاک رس را مخلوط کرده و اتصال خوبی در خشت به وجود می آید و ترک پذیری خشت را کاهش می دهد.

  خاک رس را می توانند با الیاف درخت خرما در اندازه لازم مخلوط کنند و خشت مقاومی را تهیه کنند. به این خشت اصطلاحاً ساز و دار گفته می‌شود.

  در مواردی از خرد کردن کلوش ساقه‌ های برنج و مخلوط کردن آن با خاک، خشت مقاوم و با پیوند ملات از خشت به وجود می آید.

  بیشتر بخوانید: لیست انواع مصالح ساختمانی بر اساس جنس، نحوه تولید و کاربرد

  چگونگی ساخت و تهیه آجر

  آجرهایی که دربناهای کنونی مشاهده می‌شود از تنوع زیادی برخوردارند. از آجرهای ماشینی گرفته تا آجرهای سفالی مجوف که برای دیوارهای غیر بارور استفاده می‌شود. به صورت کلی فرآیند تولیدی همه آجرها تقریبا یکسان بوده و هر آجر برای ساخت بایستی مراحل مشابهی را طی کند.

  آجر حاصل فرآیند پختن خاک رس است. به صورت خلاصه می توان گفت که ابتدا بایستی خاک رس با کیفیت مطلوب برای ساخت آجر فراهم شود. پس از آن این خاک عمل آوری شده و گل خاک رس ساخته می شود. در مرحله بعدی بایستی قالب گیری یا خشت زنی انجام شود. این خشت ها در گام بعدی بایستی خشک شود. پس از خشک شدن به آن خشت خام می گویند. در مرحله نهایی این خشت های خام به کوره های آجرپزی منتقل شده و طی یک فرآیند پخته گردیده و تبدیل به آجر می شوند.

  کوره های آجرپزی انواع مختلف داشته و به همین دلیل آجرها نیز کیفیت ساخت متفاوتی دارند. کوره های آجرپزی به طور کلی به دسته طبقه بندی می شوند:

  کوره های آجرپزی با آجر ثابت و آتش ثابت

  کوره های آجرپزی با آجر ثابت و آتش رونده

  کوره های آجرپزی با آتش ثابت و آجر رونده

  تفاوت خشت و آجر

  یکی از مهمترین تفاوت خشت و آجر در استحکام آن‌ها می‌باشد. مصالح آجری به دلیل پخته شدن در کوره نسبت به خشت از استحکام بالایی برخوردارند و از این رو برای ساختمان‌های تا حدود ۴ طبقه فقط جایز هستند و برای ساختمان‌های بلندتر استفاده نمی‌شوند. در ساختمان‌هایی که با آجر ساخته می‌شوند، برای بالا بردن مقاومت در برابر نیرو‌های جانبی همچون زلزله و … می‌توان با زیر سازی‌های محکم و خوب و استفاده از شناژ‌های روی کرسی چینی و زیر سقف‌ها بهره برد؛ بنابراین آجر‌ها در صورتی که با روش درست و با رعایت اصول کاربردی در ساختمان سازی‌ها به کار برده شوند می‌توان تا حدودی استحکام آن‌ها را در برابر زلزله برقرار کرد.

  ولی مصالح ساختمانی‌ای که مانند خشت در برابر آفتاب خشک می‌شوند، با وجود این که بسیار تمیز و منظم و به صورت یکدست درست می‌شوند، اما از مقاومت کمتری نسبت به آجر‌ها برخوردارند. خشت‌ها در گذشته‌های بسیار دور مورد استفاده قرار می‌گرفتند و امروزه در شهر‌ها کاربردی ندارند و اگر هم از آن‌ها استفاده شود در روستا‌های بسیار دور دست که فاقد امکانات زیاد و مصالح ساختمانی دیگر می‌باشند به کار برده می‌شوند. ساختمان‌هایی که با خشت تولید می‌شوند نباید بیشتر از یک طبقه باشند، زیرا در برابر زلزله مقاومت بالایی ندارند. از این رو در مناطق زلزله خیز کشور و مناطقی که آب و هوای مرطوب دارند استفاده از خشت‌ها جایز نمی‌باشد.

  منبع : setare.com

  چگونگی تهیه ی خشت و آجر

  خشت و طرز تولید مراحل پخت خشت : ۱ ـ تهبه خاک رس ۲ ـ بعمل آوردن خاک ۳ ـ ساختن گل ۴ ـ قالب گیری یا خشت زنی خشت پزی : خشت پزی یعنی گرفتن آب شیمیایی خاک رس بطوریکه هیدرو سیلیکات آلومینیم به سیلیکات آلومینیم تبدیل شود و در نتیجه خشت دارای استقامت […]

  جواب سوالات چهارم دبستاندانش آموزیمقاله و تحقیق

  چگونگی تهیه ی خشت و آجر

  توسط مدیر سایت بر مارس 28, 2018 27,692 0

  خشت و طرز تولید

  مراحل پخت خشت  :

  ۱ ـ تهبه خاک رس    ۲ ـ بعمل آوردن خاک      ۳ ـ ساختن گل       ۴ ـ قالب گیری یا خشت زنی

  خشت پزی : خشت پزی یعنی گرفتن آب شیمیایی خاک رس بطوریکه هیدرو سیلیکات آلومینیم به سیلیکات آلومینیم تبدیل شود و در نتیجه خشت دارای استقامت شده و نیروی فشاری تا حدود ۱۰۰ کیلوگرم بر سانتیمتر مربع را تحمل نماید  این عمل به وسیله حرارتی در حدود ۹۰۰ درجه سانتیگراد و انجام شود بدین طریق که تا ۱۰۰ درجه سانتیگراد آب فیزیکی خشت خشک می شود

  تا این درجه آب شیمیایی خاک رس متصاعد می گردد و تا ۹۰۰ درجه ذرات خاک رس شروع به خمیری شدن نموده و بدین طریق دانه های شن و ماسه درون خشت را به هم می چسباند و خشتبدست می آید.

  نوشته های مرتبط

  جزوه آموزشی ICDL مقدماتی

  دسامبر 31, 2017

  رابطه زنبور و گل گیاه دار

  دسامبر 5, 2017

  کوره های خشت پزی به سه دسته تقسیم می شوند :

  ۱ ـ کوره خشت پزی باخشت ثابت و آتش ثابت  ۲  ـ کوره خشت پزی با خشت ثابت و آتش رونده  ۳  ـ کوره خشت پزی با آتش ثابت وخشت رونده

  انواع خشت ها :

  ۱ ـ خشتهای رسی : الف : خشت های معمولی       ب : خشت های نما      ج : خشت های مهندسی

  ۲ ـ خشت نسوز  ۳ ـ خشت  ماسه ـ آهک   ۴ ـ خشت های کانگرتی   ۵ ـ خشت رهای مخصوص

  تاریخ استفاذه بشر از خشت پخته برای ساختمان سازی به ۱۰۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد. اما اولین بناهای خشتی در حدود ۳۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح در منطقه بین النهرین ساخته شدند.

  منارجام بزرگترین منار خشتی دنیادرولایت غورباغ های معلق بابل یکی ازعجایب هفت گانه جهان, دیوار چین تنها بنای قابل رویت از کره ماه, مسجد ایاصوفیه از زیباترین بناهای مذهبی, ۸۰۰ کیلومتر سیستم فاضلاب زیر زمینی در لندن و …

  در یک نقطه مشترک هستند, این بناها همه از خشت پخته ساخته شده اند.  مهمترین بناهای تمدن های اولیه بشری در حدود ۴۰۰۰ سال قبل در شوش ساخته شد و در زمان داریوش کبیر به اوج خود رسید. اهمیت شوش از نظر باستان شناسی و تاریخ, از آن جهت است که تمامی سبک های مختلف ساختمان سازی از مناطق مختلف جهان باستان به نحوی دوباره در شوش یافت شدند. از اولین آثار معماری این دوره می توان به مقبره امیر منصور سامانی در بخارا  اشاره کرد, که از جایگاهی ویژه در معماری آن دوره برخوردار می باشد.

  پلان دایره ای, شکل معمول بناهای آن دوره بود, اما در ساخت مقبره سامانی برای اولین بار گنبد کروی بر روی یک پلان مربعی ساخته شد, که خود انقلابی در معماری و ساختمات سازی بود. در این مقبره , گنبد کروی سنبل آسمان, مکعب زیر آن سنبل کعبه و تلفیق این دو با هم, سنبل جهان است.

  تا قبل از پیدایش سرامیک,حکاکی بر روی سنگ, هنری بسیار مشکل و بر روی خشت غیر ممکن بود, ولی در مقبره سامانی از این شیوه به نحو شایسته ای استفاده شده است. به جرئت می توان گفت مرکز بناهای خشتی اسلامی در قرون وسطی, افغانستان  بوده است.

  مراحل ساخت خشت عبارتند از :

  کندن و استخراج مواد خام

  آماده سازی مواد اولیه

  قالب گیری خشک کردن

  تخلیه و انبار کردن محصول

  انواع کوره های خشت پزی:

  پس از خشک شدن خشت ها را در کوره می چینند طرز چیدن آنها طوری است که بین آنها فاصله وجود دارد تا گازهای داغ و شعله بتواند از لای آنها عبور کند کوره های خشت پزی سه نوع هستند:

  کوره تنوره ای  هوفمان و تونلی

  قابل ذکر است که کوره های تونلی مدرن ترین کوره های خشت پزی می باشند که در آنها سرامیک های ممتاز و صنعتی نیز می پزند ویزگی های خشت خوب باید در برخورد با خشت دیگر صدای زنگ بدهد صدای زنگ نشانه سلامت توپری و مقاومت و کمی میزان جذب آب آن است خشت خوب باید در آتش سوزی مقاومت کند و خمیری و آب نشود رنگ خشت خوب باید یکنواخت باشد و همچنین باید یکنواخت و سطح آن بدون حفره باشد سختی باید خشت به اندازه ای باشد که با ناخن خط نیفتد

  انواع خشت غیر رسی  و اشکال آن:

  خشت جوش خشت خاص در صنعت سفال پزی است که در کشورهای صنعتی دارای اهمیت ویزه ای است از این خشت برای نماسازی تعمیرات  فرش کف پیاده روها پوشش بدنه و کف آبروها و مجراهای فاضلاب و تونل ها و ساختن دودکش ها فرش کف کارخانه ها ذخیره گاهای کشاورزی و سالون های دامداری پرورش پرنده ها حوض های صنعتی و جز اینها استفاده می شود

  تهیه خشت و آجر و استحکامتهیه خشت و آجر و استحکام آنتهیه خشت و آجر و استحکام آنهاتهیه خشت و آجر و استحکام خانه هاتهیه خشت و آجر و استحکام خانه های آجریتهیه خشت و آجر و استحکام خانه های خشتی و آجریتهیه ی خشت و آجرتهیه ی خشت و آجر و استحکام

  0 27,692اشتراک پپرینتتلگراملینکداینتوییترگوگل پلاسواتس‌آپایمیللاینوایبرفیسبوک

  منبع : tahgigkon.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 8 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید